rovincie zet deuren open .uuster Efkes viert jubileum 'eremgingen op 'enrayse website r Lezing familie opstellingen in Grote prijs van Venray Hennepkwekerij ontmanteld Jr Thema-avond Europese Grondwet Nieuwbouw Ysselsteyn Open dag Kunstencentrum rts edreiging TAXATIES Bedreiging Niets! Gunhoek - Pagij LEN maas Donderdag 19 mei 2005 - Pagina 7 zaterdag 21 mei zet de ncie Limburg de deuren u tijdens het evenement jjurg verlegt grenzen. Dan L u van harte welkom op L dan 25 locaties, van |)fd tot zuid, om te proeven, jjiJcen, te zien, te horen en beleven wat er allemaal ,f activiteiten in de provin- djn. Activiteiten, initiatie- i en Europese projecten J5JT ar de Provincie direct of ■Ai irect bij betrokken is. Ook entree van de drie provin- |e Limburgse musea 3.* mburgs Museum, Indu- lon en het Bonnefanten- °d gemn) is op 21 mei gratis. het evenement Limburg egt grenzen wil de Provincie iburg in de regio laten zien wat met Europese en provinciale jdelen allemaal is gerealiseerd, rtjn Eurlings, gedeputeerde of internationale zaken en ilieksvoorlichting: "Er gebeurt 1 veel in Limburg en dat willen tonen. Het is geweldig te erva- dat zoveel organisaties hier Ibeste beentje voor zetten." Het evenement draagt dezelfde als het coalitieakkoord van i periode, Limburg verlegt Daarmee wil de Provincie aangeven dat Limburg als meest Europese provincie van Nederland letterlijk en figuurlijk haar grenzen verlegt. Op 21 mei wordt dan ook extra aandacht besteed aan Limburg in relatie tot Europa. Heel veel initiatieven en projecten kunnen alleen gereali seerd worden (mede) dankzij Europese middelen, een aspect dat veelal onzichtbaar is voor het grote publiek. Een voorbeeld is het euregionaal project 'Beleef het groen', dat een uniek groen en recreatief aantrekkelijk gebied creëert in het Benelux Middengebied, waarin de regio's Noord- en Midden-Limburg vallen. Een fijnmazig fietsroutenetwerk verbindt met zogeifoemde fiets- knooppunten de mooiste plekjes van Limburg (en daarbuiten). Met dit Europees accent hoopt de Provincie ook de belangstelling te stimuleren voor deelname aan het komende referendum over de Europese grondwet op woensdag 1 juni. BELEEF HET GROEN Bezoek de verschillende loca ties van Limburg verlegt grenzen via de fietsroutenetwerken van Beleef het groen. Deze lopen als een fijnmazig netwerk door de provincie en verbinden - met fiets- knooppunten - de mooiste plekjes van Iimburg (en daarbuiten). Met het euregionaal project Beleef het groen wordt een uniek groen en recreatief aantrekkelijk gebied gecreëerd in het Benelux Middengebied, waarin de regio's Noord- en Midden-Limburg vallen. Restaurant Veerhuys Tante Jet in Blitterswijck ligt op één van de mooiste plekjes aan de Limburgse Maas. De fietspendelboot legt op 21 mei ook hier aan, die u graag tegen een kleine vergoeding heen en weer vervoert. Verder is er een smakelijke presentatie van Limburgse streekproducten, ver zorgd door Culinair Erfgoed Peel en Maas. Culinair Erfgoed is een euregionaal netwerk dat waarde hecht aan het eigen karakter van elke streek en trots is op de eigen culinaire producten. Voorburcht Huis ter Horst in Horst draagt de tekenen van een roemrucht verleden. Laat u des kundig rondleiden door de burcht en luister naar de verhalen van de restaurateurs. Pas op: schrik niet van plotseling opduikende koene ridders en kletterende zwaar den- In Lottum en omgeving worden elk jaar zo'n 20 miljoen rozen gekweekt, ofwel circa 70 procent van de Nederlandse rozenproduc- tie. Met recht kunnen we dus zeg gen dat Lottum het rozendorp van Nederland is. De beste rozen wor den 'toprozen' genoemd. Het rozenkenniscentrum kan u daar van alles over vertellen, laten zien en ruiken. Er is een presentatie van diverse rozenproducten en u kimt de toprozentuin bezichtigen. In Handelshuis Weyers in Venlo (terrein ZON-veiling) kunt u zien hoe de kwaliteit van met name de trostomatenteelt wordt bewaakt. Zo is en blijft de klant verzekerd van een goed product. Kijk en neem letterlijk de proef op de som. Het Limburgs Museumin Venlo is één van onze drie provinciale musea en is vol met grote en klei ne exposities over Limburg en haar inwoners. Neem een kijkje bij de expositie 'Asperges in de olie' of dwaal door de rijke Limburgse historie. Het Gouvernement in Maastricht is vandaag gesloten, maar in het Limburgs Museum kunt u 'het Gouvernement' - het museumres taurant - wel bezoeken. Het Thyas complex is een mul tifunctioneel sportcomplex in Panningen. Er is onder meer een atletiekbaan, een skeelerbaan, een hoogparcours en een kunststof speelveld. Deze combinatie van faciliteiten is uniek in Nederland. Durft u het hoogparcours aan? Of blijft u met beide benen op de grond en volgt u diverse sportde- monstraties? Het evenement biedt boven dien de gelegenheid bij uitstek om een kijkje in de keuken te nemen van het provinciaal weg- beheer. Vanuit vijf districtsteun punten timmeren de provinciale wegbeheerders voor u aan de weg. Niet alleen worden nieuwe wegen aangelegd, ook zorgt de Provincie voor het beheer en onderhoud van alle provinciewe gen. Gladheidbestrijding, omlei ding, afvalverwijdering, calamitei- tenassistentie zijn enkele in het oog springende werkzaamheden. De medewerkers van district steunpunten Nederweert en Swentibold (Sittard) laten u dan graag zien hoe zij werken en welk materieel zij daarvoor gebruiken. De deelnemende locaties, een mix voor jong en oud, laten zich daarbij op hun eigen wijze van hun beste kant zien. Voor meer informatie: kijk op www.limburg.nl of raadpleeg de brochure 'Evenement Limburg verlegt grenzen', verkrijgbaar op 200 plaatsen onder andere bij gemeenten en bibliotheken. Icskapel Luuster Efkes uit len viert dit jaar op 9 juli 2xll-jarig jubileum, bdag 22 mei maken de Jen van de joekskapel vanaf I30 uur een rondgang door 1 om de uitnodigingen tonlijk aan de inwoners erhandigen. m In Veulen werd in juni 1983 lekskapel Luuster Efkes in het [ingeroepen. Er werden instru- lenten gekocht voor en door waalf muzikanten, elf heren en en dame. Onder leiding van des- ijds Martha van Ooi werd ijverig toefend door enthousiaste k uziekliefhebbers waarvan de leesten geen noot konden lezen, k eerste serenade werd op 14 jtober 1983 gegeven bij het velijk van Hem Bouweriks, zelf p van de joekskapel, en Maria De leden van het eerste uur zijn f/y/eoptreden niet snel ver- Zien, Iedereen was zenuwachtig Ji om de aandacht van het De politie heeft dinsdagmiddag n 36-jarige man uit Venray aan houden op verdenking van dreiging en vernieling. Rond .30 uur kreeg de politie een elding van een 18-jarige vrouw 1 Venray, dat ze met een mes bedreigd door een medebe- oner. Ze woont in een pand iar meerdere kamers verhuurd orden. Ook zou de man een tur bij haar vernield hebben. [enten namen poolshoogte lama de verdachte is aangehou- De aanleiding voor de dreiging en vernieling zijn nog et precies duidelijk. De verdach- is voor verder onderzoek inge- Dten en in verzekering gesteld. publiek wat af te leiden van hier en daar een valse noot, werd een bos bloemen als verrassing voor het bruidspaar uit de bas geto verd. De stemming zat er weldra goed in en met trillende vingers werd 'Veulen mijn dorpje' en 'Lang zullen ze leven' voor het bruidspaar gespeeld. De kapel had toen nog geen naam. Diligente Martha riep de muzikan ten regelmatig tot de orde met de woorden 'Luuster Efkes' en zo kreeg de joekskapel uit Veulen haar naam. Het repertoire van Luuster Efkes breidde zich snel uit, in 1984 kenden ze al twintig liedjes en in 1985 zelfs al 35 lied jes. MOOI PAK Natuurlijk moest de kapel er ook feestelijk gekleed uitzien. Dat destijds stof van goede kwaliteit was gekocht, bleek achteraf, want de hesjes en de vlinderdassen, die gemaakt zijn door Juul Nijsen en Maria van Soest, hebben elf jaar trouwe dienst gedaan. Luuster Efkes deed mee aan festivals voor joekskapellen en het was in de jaren tachtig, toen deze festivals populair waren, de gewoonte dat elke joekskapel zijn eigen echte kappelletje met naam erop geschilderd mee nam. In 1989 heeft Had Verheijen dit kapelletje voor Luuster Efkes geschilderd De afbeelding van twee vrolijke muzikanten met bolhoed werd het logo van Luuster Efkes. De kapel heeft in de loop der jaren veel optredens verzorgd in bin nen- en buitenland. Bij carnavals optochten in België, wijnfeesten in Duitsland, boerenprotestmars in Maastricht, braderieën, carna valsoptochten en- bals en serena des. Op dit moment heeft de joekskapel vijftien leden, vijf heren en tien dames. Sinds november 1992 is Mart Kusters de dirigent. 3k nsL°n^er 8rote publieke '3r langstelling vond de lance- 30JPg van de websites van de aatselijke verenigingen en fganisaties van de kerkdor- nvan Venray plaats. De drie 'beste' beoordeelde websi- kregen een prijs aangebo- 9- a j met Na de afronding van fase 1, aarin het dorpsradenoverleg way en de dorpen van Venray jtaal gingen via de website dorpenvenray.nl, was het de beurt aan de plaatselijke Rnigingen en organisaties om hop de digitale snelweg te pre keren. Niet minder dan 86 Nsaties hadden zich aange- 'd en hebben in de afgelopen dode niet alleen een cursus tot tonster gevolgd, maar ook 'd gewerkt aan het vullen van a eigen website. 57 verenigin- a en organisaties waren al Kr gereed, dat zij met hun toite ook daadwerkelijk live tl "den gaan. De anderen zullen men' raen^ort volgen. De resultaten lvan een zeer hoge kwaliteit, kns de officiële lancering wer- Q de webmasters alom gepre- lvoor hun creativiteit en inzet. WWebsDesign, de ontwerper 'de website, was een wedstrijd Beschreven voor de 'beste web- Vele websites dongen mee r de podiumplaatsen, maar waren er maar drie plek te vergeven: le prijs: buurt vereniging Feelweg- Kempkensberg in Ysselsteyn; 2e prijs: fanfare Ons Genoegen uit Oirlo en 3e prijs: toneelgroep Vondel uit Castenray. Het feit dat zovele*'verenigingen en organisaties deelnemen en de wijze waarop zij hun websites hebben gevuld, geeft zondermeer aan dat het Dorpsradenoverleg met het initiatief om te komen tot een overkoepelende website voor alle dorpen en plaatselijke vereni gingen, in een belangrijke behoef te voldoet. De voorzitter van het DRO was dan ook trots om zovele deelnemers te mogen begroeten. Was het DRO nu al tevreden over de bezoekersaantallen van hun site tot nu toe, deze zullen alleen maar verder toenemen door de deelname van de plaatselijke ver enigingen en organisaties. Waardering werd ook uitge sproken door de vertegenwoordi ger van de Stichting Centrale Antenne Inrichting Venray, die het realiseren van de website in financiële zin heeft mogelijk gemaakt. Overigens ondersteunt de Rabobank het initiatief ook door een deel van de beheerskos ten voor zijn rekening te nemen. Daarmee zijn er voor alle deelne mers géén kosten verbonden aan deelname. De verenigingen die zich nog niet hebben aangemeld, krijgen nog een tweede kans. Het ligt in de planning om aan het einde van het jaar een nieuwe ronde te orga niseren, waardoor verenigingen en organisaties alsnog de gelegen heid krijgen onder de paraplu van de dorpensite een eigen website te krijgen. De volgende stap die wordt gezet, is de aansluiting van het wijkradenoverleg en de wijk raden uit de kern Venray. Het is de bedoeling dat deze na de zomervakantie on line zullen gaan. SNELLE SERVICE PROFESSIONELE VERWERKING DE VOORDELIGSTE TARIEVEN Cm 1/ V Tel. 0478-512772 Fax 0478-512768 'Zo de ouden zongen, pie pen de jongen'. In het spreek woord Hgt al besloten dat familiegewoontes en patronen vaak ongemerkt en ongewild over genomen worden. Patronen geven zekerheid, maar als ze gaan knellen kun nen ze leven erg lastig maken. Je bent dan mogelijk verstrikt geraakt en dat voelt vaak ongemakkelijk en machteloos. Machteloos zijn gaat ten koste van je energie en creativiteit en van het gevoel richting te kunnen geven aan je eigen leven en daar plezier aan te beleven. Door deel te nemen aan een familieopstel ling geeft u uzelf de mogelijkheid om deze verstrikkingen aan te pakken en tot een nieuwe balans te komen. In een lezing gaan Anja Paasse en Mary van Deursen in op deze manier van werken die ont wikkeld is door Bert Hellinger. De lezing in de bibliotheek Venray is dinsdag 24 mei van 19.30 uur tot 21.30 uur. Entree 3,50 euro. Aanmelden kan aan de balie, tele fonisch: 0478 581970 of via e- mail: obvenray@obvenray.nl Met de herinrichting van de bibliotheek is ook de jongeren- hoek compleet vernieuwd. In workshops hebben ze onder leiding van een binnenhuisarchi tect ontwerpen gemaakt over hoe de jongerenhoek eruit moest zien. Met deze wensen is bij de herin richting rekening gehouden. Een aantal ontwerpen is te zien in de bibliotheek. De jongerenhoek wordt feestelijk geopend op vrij dagavond 20 mei met een optre den in de bibliotheek van Papalarious van 18.30-19.30 uur. Van 11 t/m 25 mei zijn de weken van het reisboek, dit jaar met als thema Duitsland. In de bibliotheek is een expositie inge richt met boeken over dit fascine rende buurland vol cultuur, geschiedenis, werelderfgoed, ste den en grootse natuur, 20 Mei is de geboortedag van Annie M.G. Schmidt. De dag wordt sinds enkele jaren op fees telijke wijze gevierd. Zo uitbundig zelfs dat de hele week op de jeugdafdeling speciale aandacht aan haar boeken wordt geschon ken, met als thema Floddertje viert feest. De bibliotheek Venray is geo pend op maandag 13 00-17.30, dinsdag 11.00-17.30, woensdag 11.00-17.30, donderdag 13.00- 17.30, vrijdag 11.00-20.00 en zaterdag 11.00-14.00 uur. PEEL EN MAAS een abonnement waard VERS BOERDERIJVLEES! Porkland Handel BV Slachtplaats Vleesgroothandel Kijk op onze website: www.porklanc Woensdag gehaktdag 10 kilo 2,- 5 Kg 5 Kg 5 Kg 5 Kg 5 Kg 5 Kg 5 Kg Karbonade Schnitzels Verse worst Gehakt Varkenslappen Speklappen Poulet 3, 3. 3 3, 3 3, 3 ■p/kg 50 p/kg 50 p/kg 50 p/kg 50 p/kg 50 p/kg 50 p/kg 5Q p/kg Totaal pakket 122,50 Tel. O"7"7-3983564 U proeft het verschil De politie heeft dinsdagmiddag een 36-jarige man uit Venray aan gehouden op verdenking van bedreiging en vernieling. Rond 17.30 uur kreeg de politie een melding van een 18-jarige vrouw uit Venray, dat ze met een mes was bedreigd door een medebe woner. Ze woont in een pand waar meerdere kamers verhuurd worden. Ook zou de man een deur bij haar vernield hebben. Agenten namen poolshoogte waarna de verdachte is aangehou den. De verdachte is voor verder onderzoek ingesloten en in verze kering gesteld. Op vrijdag 27 mei houdt de afdeling Venray e.o. van de PvdA een thema-avond over de Europese Grondwet. Op 1 juni kunnen alle inwoners van Nederland via een referendum beslissen over de tekst van de nieuwe Europese Grondwet. De PvdA is voor de Europese Grondwet omdat ze vindt dat Nederland zo een beter Europa krijgt. Europa wordt namelijk democratischer en transparanter. Maar hoe zit het met de kritiek op de grondwet? Waarom moeten we eigenlijk vóór stemmen? Daarover wordt de thema avond georganiseerd met als titel Ontrafeling van de mythes rond de Europese Grondwet. Zij heb ben Venraynaar Eisso Woltjer (zestien jaar lid geweest van het Europees Parlement en vier jaar van de Tweede Kamer voor de PvdA) en Frans Timmermans (Limburgs lid van de Tweede Kamer voor de PvdA en betrok ken geweest namens Nederland bij de opstelling van de Europese Grondwet) bereid gevonden om de wording en de inhoud van de Europese Grondwet nader toe te lichten. Daarna zullen beiden nader aan de tand gevoeld wor den door journalisten en het publiek. De thema-avond wordt gehouden op 27 mei in de Kemphaan in Venray en begint om 20.00 uur. Rotary club Venray houdt zondag 22 mei voor het twee de jaar op rij de Grote prijs van Venray op circuit De PeeL 25 bedrijven en instellingen uit Venray en omgeving rijden tijdens het evenement met een team van vijf rijders de gehele dag om de grote Prijs van Venray. Vanaf 10.00 uur tot 17.00 uur zullen 125 rijders de gehele dag in heats, telkens met tien rijders, van start gaan. De individuele ronde tijden worden elektronisch gere gisseerd en na enkele malen gere den te hebben, gaan de coureurs met de snelste rondetijden naar de uiteindelijk finale. Voor meer informatie zie ook de site www.Rotary-racing-VenrayNL Op het openluchtcircuit wordt met echte karts gereden. De snel heden liggen hoger dan op de meeste binnenbanen gereden kan worden. Omdat niet alle rijders zo geoefend zijn, zijn spectaculaire stunts niet uit te sluiten. Voor de veiligheid worden er natuurlijk passende maatregelen getroffen. Een team van de EHBO Venray staat paraat. Evenals in 2004 heeft het publiek gratis toegang. Voor klei ne kinderen zijn er enkele ook weer gratis attracties. Ook het parkeren is gratis. Rond de klok van 17.00 uur worden de prijzen uitgereikt aan het snelste team en aan de snelste individuele rijder. Een van de belangrijke doelen die door Rotary gesponsord worden met de opbrengst van deze dag is het Hospice Zenit. Deze stichting is in de regio Venray Horst aan het werk om medio dit jaar een huis te realiseren waar terminale patiënten in een huiselijke situatie met begeleiding van professionele krachten en goed opgeleide vrij willigers rustig hun laatste levens dagen kunnen doorbrengen. Vanaf 10.00 uur is natuurlijk ook de bar geopend. De vrijwilligers van de Rotary zullen in samenwer king met de medewerkers van het circuit zorgen voor een hapje en een drankje. Na de prijsuitreiking om 17.00 uur staat er een barbe cue klaar. Evenals vorig jaar belooft dit evenement weer een uiterst gezellige dag te worden voor een groot aantal medewer kers van Venrayse bedrijven. De politie heeft donderdagmor gen rond 8.15 uur een hennep kwekerij ontmanteld in een pand boven een uitzendbureau aan de Henseniusstraat in Venray. Daarbij werden twee mannen uit Venray in de leeftijd van 23 en 34 jaar aangehouden. Op de derde etage van het pand trof de politie 1400 hennepplanten, diverse apparatuur en restafval aan. Tevens bleek dat er illegaal stroom is afgetapt. De twee mannen die werden aangehouden, de eigenaar van het uitzendbureau en diens compag non, mochten na het gesprek met de politie direct naar huis. Zij bleken niks te maken te heb ben met de hennepkwekerij. Ysselsteyn kan binnenkort weer uitbreiden. De gemeente Venray heeft een verkave lingsplan opgesteld voor 43 nieuwe woningen in het gebied Timmermannsweg/ Ringweg. De uitgifte van de kavels zal in augustus of sep tember 2005 plaatsvinden. Op maandag 13 juni houdt de dorpsraad om 20.00 uur een infor matieavond in zalencentrum Roelanzia. Alle belangstellenden voor een woning in Ysselsteyn zijn hiervoor uitgenodigd. De dorpsraad hield een paar maan den geleden een enquête naar de woonbehoefte onder de inwo ners. Er werden tachtig formulie ren ingevuld en ingeleverd. Van de mensen die reageerden, beschikten er dertig al over een eigen woning. De dorpsraad gaat ervan uit dat er dus behoefte is aan vijftig nieuwe woningen in Ysselsteyn. De werkgroep Ontwikkeling Ysselsteyn heeft al een paar keer overlegd met de gemeente hoe de woningbehoefte het beste gereali seerd kan worden. Dat heeft gere sulteerd in een verkavelplan voor 43 woningen, inclusief ontslui tingswegen, dat inmiddels de meeste procedures doorlopen heeft. Tijdens de informatieavond op 13 juni kunnen belangstellenden informatie verkrijgen over kavel- groottes, type woningen en inschrijfmogelijkheden. Op zondag 22 mei houdt het Kunstencentrum Jerusalem in Venray open dag. Tijdens de open dag kunnen belangstellenden ken nismaken met het kunstencen trum en zijn activiteiten. Docenten en medewerkers zijn aanwezig om alle vragen te beant woorden. In de ateliers van de afdeling beeldende kunst wordt informatie gegeven over onder meer de teken- en schildercursus sen, edelsmeden, keramiek en beeldhouwen. Er zijn ook demon- stratielessen en exposities. Ook de fotografieafdeling is vanzelf sprekend van de partij, met infor matie over traditionele en digitale technieken. Voor de jeugd zijn er demonstraties en workshops teke nen en schilderen en/of andere beeldende technieken. Bezoekers kunnen tijdens de open dag genieten van veel dans, in klassie ke en moderne stijlen, voor kleu ters, kinderen, jongeren en vol wassenen. Er worden ook open lessen en workshops in de schitte rende dansstudio van Kunstencentrum Jerusalem gehouden en de kleuters kunnen meedoen aan de kleuterdisco. Muzikaal kan de bezoeker een schat aan informatie verkrijgen, praktisch alle instrumenten zijn Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS De Hoveniers ook voor üw tuin www.gunhoek.nl Venray 0478-571800 op de open dag vertegenwoor digd. Bezoekers kunnen een toon tje proberen te strijken, maar ook tokkelen, blazen en/of drummen. Ook wordt er informatie gegeven over de nieuw op te zetten theaterafdeling en over de cursus Maak je eigen soap. In de aula wordt continu opgetreden, onder andere door de IVM-kinderen. De dag wordt afgesloten met een spetterend slotoptreden van de Big Band. Entree, koffie, thee en fris zijn gratis. En het is mogelijk om je tijdens de open dag in te schrijven voor een opleiding op een instrument of op één van de 80 cursussen die aangeboden worden in de diverse disciplines: beeldende kunst, dans, muziek, fotografie en theater. Het adres is Heuvelstraat 4 in Venray en de open dag wordt gehouden van 12.00 uur tot 16.00 uur. Informatie over het nieuwe sei zoen is ook de te verkrijgen op de we website www.kunstencen- trumjerusalem.nl. Bellen of mail en kan ook: 0478 585320 of info@kunstencentrumjerusalem .nl.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 7