Toch groen licht voor jeugdwerkers We zijn trots op de ontwikkeling in de amateurkunst" Er heerst nog steeds spanning" Huiselijk geweld Grote Kerk en Paterskerk gaan samen TOT 50% River Woods kl m= MAN WOMAN Julicher Meijer Sociale fraude iloiS' 2e Pinksterdag geopend van 11.00 tot 17.00 uur Voor doe-het-zelvers deskundige begeleiding 2 jaar garantie op installatie LAATSTE WEEK: SHOWROOM OPRUIMING! korting Uneto Vni o S^nstraat 6, 5831 JE Boxmeer 0485*576131 www.baderieboxmeer.nl CDA en Lemmens (Lokaal Aktief) draaien onverwacht bij Niets is zo onvoorspelbaar als de Venrayse politiek. Een week geleden leek de inzet van twee jeugdstraathoekwerkers van de baan. Wethouder Emonts (PvdA) kon in de com missie alleen rekenen op steun van zijn eigen partij, om hier voor 140.000 euro in te zetten. Dinsdag in de raadsvergade ring haalde het voorstel toch een krappe meerderheid: twaalf voor en elf tegen. Het CDA en Lokaal Aktief-voorman Gerrit Lemmens draaiden om als een blad aan de boom en hielpen hun coalitiegenoot PvdA alsnog aan een meerder heid. CDA en Lokaal Aktief zijn onvoorspelbaar in hun gedrag. Maandenlang waren ze bijvoor beeld fel tegen tegen de komst van zestienjarigen in de politiek. Nadat de PvdA als eerste bijdraaide, zagen nu ook Gerda van Stelten (CDA) en Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief) ineens geen bezwaren meer. Wie een week geleden de com missievergadering bijwoonde over de inzet van twee straathoekwer kers, zou er geen cent voor heb ben gegeven dat het voorstel het zou halen. En toch gebeurde het dinsdag. Alhoewel wethouder Emonts (PvdA) met niets nieuws op de proppen kwam. Volgens hem was de komst van de jeugd werkers noodzakelijk om snel de communicatie en contacten, voor al met de 'moeilijke' jongerengroe pen, op gang te brengen. In de commissie Maat schappelijke Diensten kwam CDA'er Martin Leenders tot de con clusie dat Emonts zijn partij niet had overtuigd. Leenders, die dins dag afwezig was, kwam met een negatief advies. Zijn partijgenoot Jeanne Hendrix somde in de raads vergadering dezelfde bezwaren op als Leenders, maar ze hield op het eind toch de deur op een kier. "Als de wethouder kan aantonen dat het nodig, dan willen wij alsnog het geld beschikbaar stellen." De PvdA was uiteraard voor en WD. Samenwerking én Lokaal Aktief bleven tegen. Wethouder Emonts deed vervolgens zijn relaas uit de commissie nog eens dunne tjes over. Nee, het was geen paniekvoetbal. De vechtpartij van 2 april was niet de reden maar hooguit een aanleiding om ver sneld jeugdwerkers in te zetten, verklaarde Emonts. Het CDA vroeg om een schor sing. Toen begon het lange wach ten. Burgemeester Waals gunde de partij twintig minuten. Toen er al een halfuur verstreken was, begon de ergernis bij de oppositie. WD, Samenwerking en Joost van de Vorle uitten hun ongenoegen, maar Waals vond dat het CDA vol doende tijd moest krijgen. Het CDA, de kampioen van de lange schorsingen, vergaderde koortsachtig achter gesloten deu ren. Tiny Grebenjak, woordvoer ster van Lokaal Aktief, verzekerde in het voorbijgaan dat haar partij tégen zou stemmen. LEMMENS Vervolgens wordt Gerrit Lemmens bij het CDA naar binnen geroepen. WD'er John Oosterbeek ziet de bui al hangen. "Houd je poot stijf. Laat je niet ompraten", geeft hij Lemmens na. Onder afkeurende geluiden keren de CDA-fractie en Lemmens eindelijk terug in de raadzaal. Het CDA is 'om' maar Grebenjak blijft afwijzend. Dan neemt Gerrit Lemmens het woord. "We zitten zwaar in dubio. Ik vraag een korte schorsing." De drie leden van Lokaal Aktief De la Roy, Grebenjak en Lemmens - Victorine Derks is afwezig - trekken zich terug. Het duurt slechts een paar minuten. Lemmens verklaart dat na 'diep gaand overleg' een meerderheid van zijn fractie tegen is. Maar hij verzoekt wel om een hoofdelijke stemming. Dan komt de aap uit de mouw. Lokaal Aktief is verdeeld. De la Roy en Grebenjak stemmen tegen samen met de oppositiepar tijen WD, Samenwerking en Van de Vorle. Zij komen uit op elf tegenstemmen. CDA en PvdA halen samen hetzelfde aantal voor stemmen. Uiteindelijk geeft de afwijkende stem van Lemmens de doorslag. Hij bezorgt CDA en PvdA alsnog een meerderheid. Het werd zo de avond van Gerrit Lemmens, die zich opnieuw een trouwe vazal van CDA en PvdA toonde. Waarom de fractieleider van Lokaal Aktief zich als een kameleon of politieke windjewaai gedraagt, blijft ongewis. Blijkbaar kan hij niet anders. Lemmens doet er alles aan om bij zijn coalitiege noten in het gevlei te komen. Dat hij daarbij de beginselen van zijn eigen partij verkwanseld, neemt hij voor lief. Zijn voormalige strijd makker Joost van de Vorle, twintig jaar lang stonden ze schouder aan schouder, gruwelt van de opstel ling van Lemmens, die sinds de breuk alle gezamenlijke principes overboord gegooid schijnt te heb ben. Het wrange van alles is, dat Gerrit Lemmens in al zijn 'goed: heid' totaal niet in de gaten heeft dat hij nauwelijks nog serieus genomen wordt. En vooral niet door zijn partners CDA en PvdA. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray ■M. 0478-582727 Fhx 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen 'redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag, e-mail: advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,95 (postcode 58..) 33,50 (overige binnenland) De politie heeft een 49-jarige man uit Venray aangehouden in verband met huiselijk geweld. De man wordt verdacht van •bedreiging en mishandeling van zijn vrouw en zoon. De man is in zijn woning door de politie aangehouden en geboeid overge bracht naar het politiebureau. WOMAN 1 PAUL BROUWER MODE WILHELMINASTRAAT 2-4 VENRAY TELEFOON 0478 510943 WWW PAULBROUWER NL Anne Christine Liebrandpresenteerde afgelopen dinsdag met trots het nieuwe schouwburgprogram ma voor het seizoen 2005-2006 plaatsen vrij voor de vrije verkoop vanaf 1 september. Liebrand: "Zodat iedereen, niet alleen abon nementhouders, de mogelijkheid hebben om voor deze populaire voorstellingen een kaartje te kopen. De jongeren kunnen daar naast voor bijna alle voorstellin gen lastminute kaarten kopen voor slechts 7,50 euro. Dat kan overigens alleen op de dag van de voorstelling. Op die manier willen we de laagdrempeligheid voor alle cultuurliefhebbers verder vergro ten." Directeur Liebrand kijkt met trots terug op het bijna afgelopen theaterseizoen. Met bijna 60.000 bezoekers een goed seizoen voor de Venrayse cultuurtempel: 'Wanneer je begint aan een nieuw seizoen kijk je ook graag even terug op het afgelopen seizoen. Weliswaar is het nog niet héle maal voorbij, maar toch is een algemeen beeld van de activiteiten in de schouwburg tijdens het sei zoen 2004-2005 goed te geven. Verheugend is het om te kunnen zeggen dat 58.000 bezoekers de circa 125 geprogrammeerde voor stellingen bezochten. Daarnaast waren er ruim 100 amateurkunst en sociaal culturele en maatschap pelijke activiteiten in de foyer of theaterzaal. Die brachten samen nog eens circa 32.500 bezoekers extra in de schouwburg. U kunt zich misschien voorstellen dat we met enige trots constateren dat er een enorme ontwikkeling in de amateurkunst en sociaal culturele en maatschappelijke activiteiten zit. De zondagochtendconcerten zijn weer helemaal in ere hersteld en regelmatig wordt ook de schouwburg gereserveerd voor presentaties van amateurkunst. Ter vergelijking: in 2001-2002 werd 62 keer in dit kader van de schouwburg gebruik gemaakt; in 2002-2003 was dat 80 keer; in 2003-2004 104 keer en ook in het seizoen 2004-2005 zitten we al boven de 100 keer. Daarmee wordt dan ook volop invulling gegeven aan de functie van gemeenschapshuis." Ook Schouwburg Venray ont kwam niet aan de moeilijke eco nomische situatie. De kaartver koop ging wat moeizamer dan andere jaren. Liebrand: "Wij speel den daarop in door regelmatig extra acties te houden waardoor mensen tegen een gereduceerde prijs een kaartje konden kopen. Zoiets moet natuurlijk niet jaar lijks nodig zijn." De schouwburg directeur kijkt graag terug naar haar eigen hoogtepunten uit het programma van het afgelopen sei zoen: "De prachtige Afrikaanse show Umoja trok voor de tweede keer een volle zaal en het was wederom een ware happening. Voor een schouwburgdirecteur is niets mooier dan een volle zaal met tevreden bezoekers die met blije gezichten de zaal uitkomen. Dat was ook het geval bij onder anderen Tineke Schouten. Jörgen Raymann, Javier Guzman, BZN en Rowwen Heze. Ze komen allemaal weer terug in het nieuwe seizoen. Pippi Langkous, Assepoester, Nijntje en de Grote Vriendelijke Reus waren hoogtepunten in de familie- en kindervoorstellingen. Het carnavalsconcert verzorgd door het orkest van de Koninklijke Luchtmacht was een complete verrassing. Danny Malando zorgde voor een herbele ving van de muziek uit de Malando-tijd; ook zij komen terug dit jaar. Gelukkig kunnen we door onze goede relatie met de impre sariaten van opera, operette en ballet dit, niet altijd uitverkochte, maar wel prachtige genre nog brengen. Enkele voorstellingen, waaronder De Parelvissers wer den speciaal op verzoek van oudere bezoekers, die niet graag 's avonds laat op stap gaan, op zon dagmiddag gepresenteerd. En dan onze eigen amateurkunst voorstel lingen. Oewieë met hun voorstel ling 1 april trok drie keer een volle zaal. Het was werkelijk een schit terende voorstelling op professio neel niveau. De Lynn's dinner- shows zorgden weer voor vier avonden culinair genieten, terwijl Dizzy Jazzdance op 1, 2 en 3 juli nog een prachtige dansshow ver zorgt." VRIENDEN VAN KREY Vooruitkijkend naar het theater seizoen 2005-2006 is Anne- Christine Liebrand meer dan tevreden over het programma-aan bod. "De openingsvoorstelling is een spetterende rockshow met live band en solisten die in Rockin' on Heaven's Door, Elvis Presley, Roy Orbinson, Buddy Holly en andere grootheden uit die tijd de revue laten passeren. Ik verzeker u dat u niet op uw stoel kunt blij ven zitten. Verder de al eerder genoemde bekende toppers en ook cabaretier Jochem Myjer komt twee avonden naar Venray. Blij zijn we verder met cabaret voorstellingen als Help de Belgen komen, Claudia de Brey, Sanne Wallis de Vries, André Manuel, Wim Helsen, Kommil Foo en uit de eigen regio Guido Weijers uit boxmeer. Op dansgebied zijn er weer twee mooie balletvoorstel lingen en het Scapino-ballet is weer terug in Venray. Het Venrays mannenkoor geeft haar jaarlijkse kerstconcert met Benny Neyman." De Stichting Bedrijf en Cultuur maakte het mogelijk om twee bij zondere voorstellingen naar Venray te halen: Het Venrays Mannenkoor en het RWE orkest met Een reis door de tijd en One Flew over the Cuckoo's Nest. Deze indrukwekkende film is door Joop van den Ende omgezet in een boeiend toneelstuk. De musicals Annie en Sweet Charity zijn top pers op musical gebied. Een flink aantal artiesten, orkesten en bands vieren dit jaar een jubileum en komen allemaal naar Venray, zoals het Groot niet te vermijden, BZN, Normaal, Di Gojim en Cuby en the Blizzards. "Alle genres zijn volop vertegenwoordigd hele grote maar ook kleinere intieme voor stellingen vindt u in ons program ma. Ik zou nog een hele tijd door kunnen gaan want van elke voor stelling is wel iets bijzonders te vertellen. Er is er nog één over die ik speciaal onder uw aandacht wil brengen: Vrienden van Krey. Johan van Krey, naast muzikant ook zeer getalenteerd schilder, komt op 15 januari 2006 samen met zijn met Venrayse, nationale en internationale vrienden een expositie houden in de foyer die omlijst wordt met veel muziek in de theaterzaal en tussendoor kunt u genieten van diverse hapjes en drankjes. De nieuwe brochure wordt de komende weken bij u bezorgd. Daarin kunt u op uw gemak lezen welke verrassingen verder voor u in de schouwburg te beleven zijn. En natuurlijk begroeten wij u graag bij de voorstellingen van uw keuze", aldus Liebrand tot slot. Vragen over Arbeidsrecht? Tel.: 0478-52 10 70 Julianasingel 33a, Venray jchouwburg Venray presenteert brochure theaterseizoen 2005-2006 Donderdag 19 mei 2005 - Pagina 3 De sociale recherche heeft een 39-jarige vrouw uit Venray aange houden die de uitkeringsinstan ties voor een bedrag van 100.000 euro heeft benadeeld. De vrouw heeft verzwegen dat zij vanaf het moment dat zij een uitkering kreeg, maart 1996, samenwoonde met een 39-jarige man die zelf standige inkomsten had. Door dit te verzwijgen werd de sociale dienst van de gemeente voor meer dan 100.000 euro bena deeld. De uitkering van de 39-jari- ge vrouw werd met onmiddellijke ingang beëindigd en de ten onrechte genoten uitkering zal van betrokkene worden terugge vorderd. Beide verdachten zijn aangehouden. Tegen hen wordt proces-verbaal opgemaakt. Ver volgens neemt Justitie een beslis sing over de vervolging. Nog drie clusters in dekenaat Venray De twee kerken in Venray- centrum worden straks samengevoegd. De parochies van de Grote Kerk en de Paterskerk zullen dan onder één kerkbestuur vallen met één pastoor. Een onlangs inge stelde commissie bereidt het nieuwe federatiebestuur voor. Er gaat de komende tijd nog veel meer veranderen in het deke naat Venray. De oorzaak is het sterk teruglopende aantal pries ters in het bisdom Roermond. De kerkbestuursleden zijn eind vorig jaar naar het seminarie in Rolduc geweest. Daar ontvouwde het bis dom de situatie in 2010. Momenteel zijn er in Limburg nog 215 priesters beschikbaar voor het parochiewerk. Het bisdom verwacht dat er over vijf jaar nog slechts 158 priesters inzetbaar zijn, een afname van ruim 25 pro cent. Er zijn momenteel in Limburg 334 parochies. In 2010 moeten al deze parochies zijn onderge bracht in 75 clusters, die onder leiding staan van gemiddeld twee priesters. Ook het dekenaat Venray moet op deze nieuwe situatie inspelen. Het aantal clusters wordt gehal veerd tot drie. De Grote Kerk en de Paterskerk vormen straks één cluster. Leunen, Veulen en Heide worden samengevoegd met Ysselsteyn, Merselo en Vredepeel. Het derde cluster komt te bestaan uit de parochies Oostrum, Oirlo, Castenray, Smakt, Geijsteren, Wanssum enBlitterswijck. Het dekenaat zal straks in totaal over zes priesters beschikken, twee voor ieder cluster. De kerkbesturen van de Grote Kerk en de Paterskerk hebben een commissie opdracht gegeven tot de vorming van één federatie bestuur voor Venray-centrum. De i commissie bestaat uit deken i Smeets, aalmoezenier De Graaf I Woutering en uit ieder kerkbe- I stuur twee kerkmeesters. Vooruitlopend op de samen voeging zullen op korte termijn i de aanvangstijden van de missen in beide kerken worden aange- past. Zodat één priester de missen in zowel de Grote Kerk als de i Paterskerk kan opdragen. Het i voorstel is dat de zaterdavondmis i in de Paterskerk om 17.30 uur i begint en die in de Grote Kerk om i 19 00 uur. Op zondag zou de i dienst in de Paterskerk aanvangen om 11.00 uur en in de Grote Kerk i om 9.30 uur. Maar definitief is dit i nog niet. De parochieraad wil namelijk graag de huidige mistij- i den op zaterdag (Paterskerk 18.00 uur en Grote Kerk 19-15 uur) handhaven. De beide kerkbestu- I ren beraden zich nog over het voorstel. Bezoek onze showroom met: Ruime keuze in sanitair en tegels Bubbelbaden - Stoom cabines - Sauna's Sauna's (maatwerk) en infraroodcabines Badkamermeubels Grote collectie accessoires EEL EN MAAS Verdeeldheid over inzet noodverordening moeten de kop niet in zand steken. De situatie is Venray nog steeds gespan- n", zei burgemeester Waals osdag in de raadsvergade- 0g. Een meerderheid - WD !Van de Vorle waren tegen - Eunde de inzet van de nood- rordening die duurde van 6 ,ril tot 9 mei. Door de nood- ordening kon Waals mak- elljk ingrijpen om de open de orde en veiligheid te ^udenfndhaven. Daardoor werden Jinnent hardcoreparty's in disco De achtwacht en jongerencen- mn Dingus op 7 mei verbo- efl. ntrum. d de ïxtra Aanleiding was de vechtpartij p zaterdag 2 april tussen Turken a Lonsdalers. Waals was die rond buiten Venray. Loco-burge- iter Driessen nam de hon- npleir, Eurs waar. Hij legde die avond en sluitingsbevel op aan Dingus, fet jongerencentrum vindt dit jtaal ten onrechte. Wat bijna nie mand weet is dat Driessen ook een straatverbod afkondigde. Personen, die verdacht werden tot de rivaliserende groepen te behoren, mochten zich tot maan dagochtend 4 april niet in Venrays centrum begeven. John Oosterbeek (WD) vindt dat het college ernstig tekortge schoten is in de informatieplicht. "Dat gebiedsverbod was ons totaal onbekend. En ook het poli tierapport, dat er al op 3 mei was, hebben we niet gezien. Het is treurig dat we al deze informatie via Dingus moesten krijgen." De WD'er vindt dat Dingus, waar de hardcoreparty voortijdig beëindigd moest worden, oneven redig zwaar gestraft is. "Want de raddraaiers kwamen allemaal van buitenaf. Hiervoor hoeft de Venrayse jeugd toch niet gestraft te worden", oordeelt Oosterbeek. Joost van de Vorle was dezelfde mening toegedaan. "Jeugd van buiten Venray heeft met een paar bierflessen gegooid. Verder was er niets aan de hand. De noodver ordening is alleen gebruikt om die jöngeren van Dingus eens lekker te pakken", aldus de raadsnestor. Burgemeester Waals deed de kritiek van de oppositie af als 'vol strekte onzin'. "Ik erger me mate loos dat ik erop uit zou zijn Dingus te pesten. Dit zijn belache lijke opmerkingen. Ik ben bezig met de veiligheid van Venray." Ike Busser (Samenwerking) vond dat de noodverordening terecht is ingesteld. Wel vraagt hij zich af waarom dit tot 9 mei moest duren. Busser: "De rust was toch al lang wedergekeerd. Het ging slechts om een opgeklopt incident." De coalitiepartijen CDA, PvdA en Lokaal Aktief vonden dat Waals volkomen terecht naar de nood verordening gegrepen heeft. "De burgemeester had geen andere keus", meent Gerda van Stelten (CDA), die bestreedt dat de infor matie tekortgeschoten zou zijn. Ook Waals was dit niet met de WD eens. Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief) zei het vooral 'spij tig' te vinden dat de Venrayse jeugd in Dingus achteraf het slachtoffer is geworden. Waals verklaarde dat zijn advi seurs verdeeld waren over het gebruik van de noodverordening. Dit zijn gemeente, politie, officier van justitie en gouverneur Van Voorst tot Voorst. "Ik heb het meerderheidsadvies gevolgd", aldus Waals. De burgemeester verklaarde dat hij de hardcorepar- ty's op 7 mei mede verboden heeft vanwege het bezoek van president Bush aan Margraten. "Daardoor was er minder politie beschikbaar. Bovendien waren de profielen van de bezoekers van de hardcoreparty's onbekend. Ik had onvoldoende mogelijkheden voor controle." Ondanks dat de situatie in Venray nog steeds gespannen zou zijn, waren er volgens 'de advi seurs' geen bezwaren tegen intrekking van de noodverorde ning op 9 mei. "Een noodverorde ning is een zwaar instrument. Ik heb ze wel vaker klaarliggen. Maar ik gebruik ze niet altijd. Het moet ook niet te lang boven de markt blijven hangen. We moeten initiatieven nemen om de rust te laten terugkeren. Verwacht mag worden dat de overheid zijn ver antwoordelijk neemt", aldus Waals, die vindt dat de inzet van straathoekwerkers een goede stap is. Waals vindt dat zijn vervanger Jan Driessen het op 2 april 'voor treffelijk gedaan heeft'. "De loco- burgemeester en de politie heb ben snel en adequaat gereageerd. Zonder de botte bijl te hanteren", oordeelt Waals. "Het straatverbod was terecht. Want het was niet meer beheersbaar. De grootte van beide groepen was onbekend. Het is ook terecht dat Dingus vroegtijdig gesloten is. Er is maxi maal op ingezet de rust te laten terugkeren. En die is ook snel wedergekeerd." Met een presentatie voor de vrienden van de Schouwburg Venray werd afgelopen dins- 3 dag de nieuwe brochure van ikare het theaterseizoen 2005-2006 imixu gepresenteerd. Via dvd-presen- taties en enkele live-optredens van artiesten die in het nieuwe :oen in de schouwburg te ai zullen zijn, werd een tip 'an de sluier opgelicht over 1 nieuwe programma. Schouwburgdirecteur Anne ristine Liebrand maakte tijdens presentatie ook melding van iele nieuwtjes. Zo is de ringlei- ig voor slechthorenden vervan- door een nieuw systeem. "We 'gen nogal wat klachten over de leiding die overigens alweer jaartjes oud was. Vandaar dat *e die vervangen hebben door een nieuw systeem dat geschikt is ro?r slechthorenden en mensen die een gehoorapparaat dragen. Üj de kassa kunnen zij gratis een hulpsysteem krijgen, waardoor zij ;oelfcj probleemloos een voorstelling kunnen volgen. Dat geldt overi- TM Êens ook voor de bezoekers die jnoeite hebben met de verstaan- 3,0a barheid van het toneel." fcarnaast zijn er voor de aller- kinsten stoelverhogers die gratis |degarderobe te leen zijn. Vanaf [et nieuwe seizoen hoeven de toekers ook niet mee apart 1ri de bewaakte garderobe te De schouwburg houdt Ier voor een aantal populaire lellingen een (beperkt) aantal

Peel en Maas | 2005 | | pagina 3