Kunst Cultuu Hilde Eibers weer heel even thuis Joost Zwagerman in Literair Café Zenga en Hakim Avondvierdaagse Bij de buren 1250j <*at Boekenmarkt De Locht Landelijke Fietsdag Workshop Ierse dans Pruvement The Sparks Orgelconcert Zondagochtend -concert Festival Donderdag 19 jneiPaqj /«ft. SK PEEL EN MAAS Overlocyise-danst.in Schouwburg Venray Conny Janssen verzorgt op donderdag 19 mei vanaf 20.00 uur (vanavond) de dansvoor stelling I'm here, De stad in Beeld, in de Schouwburg Ven ray. Voor danseres Hilde Eibers is het een kort weerzien met de omgeving waar zij haar eerste stappen op weg naar een professionele danscarrière zette. De nu 22-jarige Hilde Eibers, geboren en getogen in Overloon, was leerlinge van Dizzy Jazzdance uit Venray. Eibers studeerde aan het CIOS en is afgestudeerd in jaz- zaerobics en fitness. Zij bewaart prettige herinneringen aan haar Venrayse tijé.-"Ik ben begonnen als docente en heb later gedo ceerd en gedanst biyDizzy Jazz dance in Venray. Hier heb ik ont zettend veel geleerd en enorm veel liefde en passie voor het vak meegekregen van Wilma Keyzers. Na het Cios wilde ik naar de dans- academie, maar ik geloofde eigen lijk niet dat ik dat zou kunnen. Desondanks heb ik toch auditie gedaan en werd toegelaten. Tij dens mijn opleiding aan de Dans- academie in Tilburg heb ik me ver der ontwikkeld en heb ondermeer gedanst voor Galilidance in Gro ningen. Daarna in Zwitserland en sinds december 2004 dans ik voor Conny Janssen." Janssen richt zich de komende jaren op de stad als centraal thema in haar voorstellingen. In samen werking met verschillende kunste naars zal zij de stad vanuit diverse hoeken belichten. Voor het eerste deel van dit vierluik met de stad als inspiratie, heeft Janssen foto graaf en filmmaker Carel van Hees uitgenodigd. Eibers over de voor stelling: "Fotograaf en choreograaf delen hun fascinatie voor mensen en hun gedrag. Liefde, verlangen, troosteloosheid, ontroering en humor zijn thema's die in het werk van beiden te vinden zijn. In I'm here vormen de de beelden van Carel van Hees de omgeving waarin de voorstelling zich afspeelt. Hij toont de werkelijk heid op het toneel terwijl Conny Janssen zoekt naar wat er zich achter die werkelijkheid ver schuilt." In de voorstelling I'm here maakt de schouwburgbezoe ker kennis met tien personages die, hoe verschillend ook, allen op zoek zijn naar liefde, warmte en herkenning. Ze komen te voor schijn uit de stad, een dynamische metropool die telkens verandert. In deze omgeving buitelen ieders verhalen over elkaar heen. Hilde Eibers is enorm te spreken over Hilde Eibers neemt een van de hoofdrollen voor haar rekening in de dansvoorstelling van Conny Janssen (foto: Martijn Kappers) haar danslerares. "Van choreogra fe Janssen leer ik enorm veel. Niet alleen op danstechnisch gebied maar ook als persoon. Uiteindelijk staat er geen machine op het toneel maar een persoon. Dat is belangrijk in het werk van Jans sen, personen ieder met hun eigen karakter. Hier wordt hard aan gewerkt en zo graven we steeds dieper en verder en leer je naast de techniek, de passen en de choreografie ook meer over jezelf. Wie je bent wat je wilt, waar je nog aan moet werken en waar je in het leven staat. Ik hoop dat ik nog lang met haar mag wer ken", aldus Eibers. De jaarlijkse Kiwanis boeken markt wordt op zondag 25 sep tember in Venray gehouden. Tij dens deze winkelzondag staan op het Schouwburgplein meer dan veertig kramen opgesteld, niet alleen van Kiwanis-leden die boe ken proberen te verkopen voor het goede doel, maar ook van allerlei verenigingen en professio nele boekenverkopers. Tijdens deze zondag wordt ook de derde wereld dag gehouden. De kramen van dit goede doel staan opge steld op het Henseniusplein. De organisatie van deze dag is in han den van het mondiaal latform. In het derde lustrumjaar van het bestaan van de Kiwanis in Venray biedt de boekenmarkt dit jaar onder meer ook een voorlees- stand en streekgerechten. Wie nog goede boeken heeft en ze kwijt wil, kan ze deponeren in de grote boekenkist in de hal van het Kunstencentrum van Jerusalem aan de Heuvelstraat in Venray. Grote partijen worden aan huis opgehaald. Hiervoor kan men contact opnemen met Ad Swin- kels via tel.(0478)510741 of met Gerard Reynders via tel. (0478)582635. Wie nog een kraam wil huren om boeken, kaar ten, prenten of aanverwante arti kelen te verkopen, kan zich mel den bij Maria Langeveld via tel.(0478)588799 of via email mla@contourmail.nl De opbrengst van de Kiwanis boe kenmarkt gaat naar een goed doel. Van oudsher bestaan er allerlei manieren om houtverbindingen te maken. Vroeger moest dat gebeuren met weinig hulpmid delen en veel vakmanschap. Goede houtverbindingen waren nodig om zware constructies zoals gebouwen voldoende ste vigheid te geven. Middels een speciale rondgang door de gebouwen van streekmuseum De Locht in Melderslo kunnen bezoekers kennisnemen van de speciale houtconstructies. Voor deskundige toelichting wordt gezorgd. Op de binnenplaats vindt een optreden plaats van het Seniorenorkest uit Horst. Op de bovenverdieping is een wis selexpositie ingericht over vogel verschrikkers. Het museum is alle dagen open van 11.00 -17.00 uur. De speciale activiteiten op zondag beginnen rond 14.00 uur. Voor de 32e keer wordt op zaterdag 28 mei in Venray de Landelijke Fietsdag gehouden. Ook dit jaar heeft de VW/ANWB winkel gelegen aan het Henseni usplein in Venray een fietsroute uitgezet van 34 kilometer lengte. Ieder jaar gaan zo'n 200.000 mensen voor het goede doel op de fiets. De opbrengst gaat dit jaar opnieuw naar KWF Kanker bestrijding. Tijdens deze dag zijn vele bezienswaardigheden langs de speciaal voor dit evenement ontwikkelde routes te zien zoals Galerie de Lochting, Nationaal Oorlogsmuseum en Zoo-park. Startpunt is VW/ANWB Venray, de route gaat van daaruit lopend via Overloon, Stevensbeek en Hotlhees terug naar Venray, waar bij de VW/ANWB Venray een herinneringsmedaille klaar ligt. De routes zijn tot en met zaterdag 28 mei tussen 9.00 en 13.00 uur verkrijgbaar bij de VW/ANWB Venray. Het Neder lands Bureau voor Toerisme en Congressen houdt de Landelijke Fietsdag in samenwerking met VW en De Nederlandse Toer fiets Unie (NTFU). De Landelijke Fietsdag wordt mede mogelijk, gemaakt door Zilveren Kruis Achmea, Skoda, Farm Frites, Plus magazine, FietsActief en week- endjeweg.nl In de balletzaal van kunsten centrum Jerusalem in Venray wordt op zaterdag 4 juni van 9.00 tot 12.00 uur een works hop Ierse dans gehouden. Ooit gehoord van Lord of the Dance en Riverdance? Grijp de kans en doe mee aan de workshop, onder begeleiding van docent Sean Gavan. Gavan heeft geschitterd in veel bekende gezelschappen en traint professionele Ierse dan sers en docenten. Hij reist de hele wereld rond om mensen enthousiast te maken voor de Ierse dans. Iedereen kan aan deze workshop deelnemen, maar trek wel makkelijke kleding aan met sneakers of dansschoenen. Inschrijven kan via tel. (0478)585320 van Jerusalem. Joost Zwagerman is op zondag 22 mei vanaf 11.30 uur te gast bij Literair Café in het Theehuis aan het Odapark in Venray. Zwager man is een van de meest produc tieve en veelzijdige auteurs van de hedendaagse Nederlandse lite ratuur. Hij publiceert proza en poëzie en is columnist. Hij gaf (gastcolleges aan de Rijksuniver siteit in Groningen en Leiden en in 2004 presenteerde hij de edi tie van het televisieprogramma Zomergasten. Zwagerman (Alk maar, 1963) debuteerde in 1986 met de roman De Houdgreep. De roman kreeg buitengewoon veel lof vanwege de geslaagde beschrijving van een gelukkige liefde. In 1987 volgde de gedich tenbundel Langs de doofpot en later in dat jaar verscheen ook nog de verhalenbundel Kroondo mein. Zwagerman publiceerde proza en poëzie in tijdschriften als Maatstaf, Tirade, De Revisor en Avenue. Tevens was/is hij medewerker van de Haagse Post en de boe kenbijlage van Vrij Nederland en columnist van de Volkskrant en NRC/Handelsblad. Zwagerman is een van de meest productieve en veelzijdige (genres, stijl, onder werpen) auteurs van de heden daagse Nederlandse literatuur. In november 1987 publiceerde hij het geruchtmakende polemische artikel 'Het juk van het grote Niets' in de Volkskrant. Hij ageer de daarin tegen het verregaande academisme en de bijbehorende dufheid en bloedeloosheid van de toenmalige poëzie. Zelf behoorde hij als dichter tot de zogenoemde Maximaien, een groep jonge dichters die van zich liet spreken door poëzie met vaart, bravoure en lyriek. Zijn geruchtmakende roman Gim mick! uit 1989 speelt zich af in een milieu van jonge, ongeïnspi reerde kunstenaars die meer geïnteresseerd zijn in geld en car rière makep dan in het creëren van kunst. Vals licht uit 1992 is heel anders van sfeer en toon. Hoofdpersoon Simons Prins, stu dent Nederlands, wordt in dit boek verliefd op raamprostituee Lizzy. Zijn verliefdheid groeit uit tot een obsessie; Simon wil hele maal opgaan in Lizzy. Vals licht werd genomineerd voor de AKO- Literatuurprijs. Het boek werd in 1993 door Theo van Gogh ver filmd.De uiterst succesvolle roman De buitenvrouw (1994) gaat over de buitenechtelijke ver houding tussen leraar Nederlands Theo Altena en Iris Pompier, de zwarte gymnastieklerares. In de verhalenbundel Het jongensmeis je (1998) staat een van Zwager mans belangrijkste thema's weer centraal: de obsessieve liefde, het (onmogeüjke) verlangen naar vereenzelviging met de ander. De roman Zes sterren (2002) speelt zich gedeeltelijk af in de wereld van de luxe hotels. Het is een enerverend verhaal over rouw, woede, onbegrip en zelf verwijt onder de nabestaanden van een zelfmoordenaar. Dit jaar oogstte Zwagerman weer veel lof met zijn dichtbundel Roeshoofd hemelt, door de landelijke Poë- zieclub uitverkoren tot keuze boek voorjaar 2005. De HP/De Tijd-kwalificatie "als dit niet onverwoestbaar mooi is, weet ik het niet meer" spreekt boekde len. En net uit is Door eigen hand waarin de Zwagerman-van-de- essays schrijft over zelfmoord en vooral de gevolgen voor nabe staanden. Het boek bevat onder meer indringende gesprekken daarover met andere auteurs. De muzikale omlijsting tijdens het Literair Café wordt verzorgd door Musica Amanti (letterlijk: muziekliefhebbers). Dit closehar- monykwartet bestaat uit sopraan Simone Nardelli, alt Minke Kul- lberg, tenor Patric Driessen en bas Brian van Popering. Het kwartet zet een kleine, intieme sfeer, zo specifiek aan closehar- mony neer. Aan de andere kant De 47e Avondvierdaagse wordt gehouden van donderdag 9 tot en met zondag 12 juni. De afstanden bedragen 3, 5, 10 of 15 kilometer per dag. Elke dag ontvangen de deelnemers op de rustplaats een traktatie. Bovendien ontvangen alle deelnemers een herinnerings medaille. Iedereen kan aan de Avondvierdaagse deelnemen, jong en oud, alleen of met grote groep. Start en finish is op het Schouwburgplein in Venray. De starttijden zijn van donderdag tot en met zaterdag, 15 kilometer vanaf 17.00 uur, 10 kilometer vanaf 17-35 uur, vijf kilometer vanaf 17.45 uur en de drie kilome- Joost Zwagertnan (foto: Thom Hofmann) zijn daar ook nummers 'met een knipoog'. Musica Amanti zingt komisch, melancholisch, sarcas tisch of juist weemoedig over liefde en wat daarmee gepaard gaat. In snelle, swingende num mers tot romantische songs met jazzy klanken. ter vanaf 17.55 uur. Op zondag 12 juni is er de 15 kilometer vanaf 13.00 uur, de 10 kilometer vanaf 13 30 uur, de 5 kilometer vanaf 14.00 uur en de 3 kilometer vanaf 14.15 uur. Daarna doen de deelne mers mee aan het défilé door het centrum van Venray. Dit défilé wordt opgeluisterd door een tien tal muziekkorpsen uit Venray en omgeving. Start 15.45 uur. Meer informatie over de Avondvierdaag se is verkrijgbaar bij de Stichting Avondvierdaagse Venray via tel: 06-10202006, mevrouw Frederiks via tel. (0478)583765 of mevrouw Frederiks-Deijkers via tel. (0478)580572. Programma Schouwburg Venray Zenga, een spetterende show met dans, acrobatiek, zang en muziek en Hakim, de sprookjesexpert van Neder land zijn komende week te gast in Schouwburg Venray. Vrijdag 20 mei presenteert Schouwburg Venray Zenga - Col- letio, een spetterende show met dans, acrobatiek, zang en muziek. Zenga is opgericht in 1995 door Peter Weekers, medeoprichter van muziekgroep Flairck, en Annet Visser, eveneens jarenlang werkzaam bij Flairck. In Zenga worden zo ongeveer alle discipli nes van theater benut; dans, acro batiek, zang, kostuums, muziek, tekst, decor, een uitgebreid licht en geluidsplan en de groep bouwt ook nog een deel van het instru mentarium zelf. De voorstelling op vrijdag 20 mei in Schouwburg Venray: Musica Animals; dieren in de mythe. De eekhoorn tapdanst bij volle maan, de griffioen vliegt over het publiek., de Egyptische vuurvogel, de Feniks verrijst uit zijn as en er wordt een heus dra- kenskeet gebouwd uit ribben als reusachtige xylofoontoetsen waar een slagwerkconcert op gegeven wordt. Sfinx; speelt zich voor een groot gedeelte af in een piramide. De 'grafschenners' komen van alle kanten op met fakkels. De zaal is muf donker als in een graftom be. Mummies worden uitgepakt, Cleopatra en de farao's komen tot l^ven. Atlantis; historische feiten vol gens Plato. Speciale podiumeffec ten, een prachtig lichtontwerp met veel slimme trucs, stromend water, trapezewerk in vanuit de nok hangende banen stof en feno menaal tapwerk door meestertap- per Peter Kuit. De Ervaring; De myte wordt los gelaten. Didgereedoo's en geur- waaiers, het publiek wordt fysiek betrokken bij de voorstelling en uitgenodigd 'de zintuigen op te De Stichting Dorpsraad Over loon en de ondernemingsraad Regio Vierlingsbeek gaan de vol tooiing van de dorpskern op zon dag 22 mei met een pruvement vieren. Het motto is Biestgig moj en knalgoed. De Overloonse hore ca en andere bedrijven gaan bezoekers laten zien waf Over loon te bieden heeft, zowel lokaal als regionaal. Zo zijn er deze dag ondermeer wedstrijden aardap pel- en aspergeschillen, er is een aanhangwagentrekwedstrijd, diverse proeverijen en demonstra ties door de brandweer en de EHBO. Voor de kinderen is er koekhappen, zijn er diverse lucht kussens en ze kunnen zich laten schminken. Het geheel wordt omlijst voor muziek. Het pro gramma begint vanaf 10.00 uur met een speciale mis ter ere van de opening. Het pruvement duurt van 13 00 tot 19.00 uur. Het cen trum is deze dag voor het verkeer afgesloten. In zalencentrum Concordia Vrijthof in Vierlingsbeek wordt op zaterdag 21 mei vanaf 20.00 uur een dans- en muziekfeest met live muziek uit de jaren '60 gehouden. Er zijn deze avond optredens van de Nederlandse groep The Sparks en The Vickings uit België. De band The Sparks staat garant voor swingende dansmuziek uit de jaren zestig. De band is ooit begon nen met oude radio's als verster kers en het repertoire bestond uit klassiekers van de Engelse gitaar band The Shadows. Ook worden er nog steeds nieuwe 'oude' num mers gevonden die aan het reper toire worden toegevoegd. De for matie trad onder meer op met legendarische groepen als The Searchers, The Fortunes, Dozy Beaky Mick and Tich. De oor sprong van de band The Vickings ligt in de late jaren '50. De bandle den spelen een gevarieerd pro gramma met zestigerjaren muziek. Het Orgelcomité Venray biedt liefhebbers op zondag 22 mei vanaf 16.00 uur een orgelconcert aan. De bekende organist van de Sint Bavo kathedraal in Haarlem, Bernard Bartelink, komt deze dag naar Venray. Hij gaat werken uit voeren van laat romantische tot vroeg moderne componisten, zoals Saint-Saëns, Duruflé, Lang- lais. Het programmaboekje in de kerk geeft het volledige program ma plus een toelichting bij ieder werk. Het concert wordt gegeven in de Grote Kerk in Venray en duurt ongeveer een uur. Een villa met sauna plus 'dompelbad', een inpandige garage, inclusief rustieke oude bomen en een elegante vijverpartij... En dat ook nog eens voor een betaalbare prijs. Paul van Gageldonk is verkocht: hij wordt Neder- belg, vestigt zich in een dorp in een vreemde uithoek van België waar een mengelmoes van Duits, Frans, Limburgs en Nederlands wordt gesproken. Bij de buren is het verslag van zijn inburgeringcursus en tevens een hilarisch portret van onze geliefde zuiderburen. We leren wat er allemaal bij komt kijken als je je auto naar België wilt uit voeren, waarom België het best verlichte wegennet ter wereld heeft (dat zelfs vanaf de maan zichtbaar is!) en waarom je naar de overheid nooit een aangete kend stuk moet zenden. Bij de buren is een kritische lofzang op België, het land van de schoonste stoepjes en de lelijkste architectuur, van de erg ste ambtenaren en de beste dok toren, een land waar niemand elkaar verstaat, maar waar onder het genot van een van de 450 streekbieren alle plooiend gladgestreken. Paul van Gageldonk (I p begaf zich al eerder )nt vreemd volk. Van zijn hoor boeken, verzameld in Hawl Hooligan, zijn inmiddels! dan 50.000 exemplaret| kocht. Bij de buren is te koop in handel Van den Muncklj Venray. Prijs: 14.90 euro. frissen'. De voorstelling begint om 20.00 uur. Woensdag 25 mei, 14.30 uur, is Hakim met de familievoorstelling 'de nieuwe kleren van de keizer' in Schouwburg Venray te zien. Hakim is dé sprookjesexpert van Nederland. Klein Duimpje, Rood kapje, Ali Baba en andere figuren heeft hij in zijn voorstellingen tot leven gebracht. Niemand durft te tornen aan de eeuwenoude inhoud van die sprookjes. Behalve Hakim. Als hij aan een sprookje In het kader van de zondagoch tendconcerten stelt Schouwburg Venray verenigingen uit de regio Venray in de gelegenheid te musi ceren op het grote podium. Op zondag 22 mei is het de beurt aan popkoor Venrode uit Venray en fanfare St. Oda uit Merselo. Het concert begint om 11.30 uur. Ven rode, een koor van 45 enthousiaste vrouwen in leeftijd variërend van 26 tot 63 jaar, zingt onder leiding van dirigent Max Smeets. Smeets begeleidt het koor op de piano. Het koor presenteert zich met zijn eigen genre, wat varieert van musi cal, easy-listening tot pop en er worden liedjes gezongen van Queen, Uriah Heep en muziek uit de musical Chicago. Ook liedjes als Bridge over troubled water en de Bordersong van Elton John worden door het koor ten gehore gebracht. Fanfare St. Oda bestaat uit 99 leden, waarvan 45 leden aan het fanfareor kest deelnemen. De fanfare staat onder leiding van dirigent Piet Joris en maakt muziek in het klassieke en populaire genre. De fanfare brengt onder meer de Hymn of the High lands, Windows of the world alsme de een selectie van melodieën uit de musical Mama Mia. Boekrecensie in Peel De nieuwe kleren ffl'i<pelijki zer (Foto: Geert Gratam L 3q gaat werken, slaat zijn: ,lan0' volledig op hol. In dit wt lur). roemde verhaal van paradeert de keizer trots straten om het volk zijn kleding te tonen. In feite melnaakt, de meute bewondering en laat de ni man in de waan dat hij erpL uitziet. Slechts één jongetjr^ de waarheid te vertellen. Het festival 't Land van dat wordt gehouden op vr zaterdag 4 en zondag 5 jui 6liike kasteelruïne in de Kastee sen in Horst, belooft eei [g vi evenement te worden, het grote aantal verwachte kers van het festival is d |eep J lang geleden) gemetseld! gersv rondom de kasteelruïne g( 0£|at lijk gesloopt. Bij de liierda stane opening wordt, s; lr9 voor het festival, een exit lijft g geplaatst van de voorburd >]nte het buitenterrein, zodat de kers van 't Land van Hc diverse terrasjes en eetgele euw' den op de voorburcht vi, e inv kanten kunnen bereikt iaats muur is onlangs gemetsel vrijwilligers. Op het punts muur is doorgebroken zal totw evenement op ingenieuze een tussenstuk worden gc| zodanig dat dit solide is en volgende festival weer getild kan worden voor de sing van een brug. Surf voff aag informatie en leuke actief www.landvanhorst.nl PEEL EN MA een abonnement vin s ni€ sop I en Maas Nis

Peel en Maas | 2005 | | pagina 16