ieuwe varkensstal ankzij reconstructie tiet gezicht van vele banken Price Cleaning en NLW vinden elkaar in Cleanpoint Minder woninginbraken Albanië snakt naar hulp Gekker dan gek bij VakantieXperts De Haam SPOV DNA- onderzoek Bart Pluk Adelbert- vereniging Laagvlieg oefening T" Vrijwilligers Beppie, Thijs, Martijn en Marieke werden donderdag in het zonnetje gezet. daar een tweetal locaties voor dieren groeit Derikx naar een familie akkerbouwgrond, waar- terug. Op de ene locatie stond al bedrijf met 2600 vleesvarkens, voor met name zoon Martijn de een vleesvarkensstal voor 700 Naast vleesvarkens beheert de zorgdraagt, dieren. Op 800 meter afstand kocht Derikx veertig hectare akkerbouw van een familie waar van de zonen naar Canada emigre ren. Bij dit perceel wil Derikx een akkerbouwschuur en een woon huis bouwen. Deze bedrijfsver plaatsing heeft dus niet alleen gezorgd voor het vrijkomen van natuur, ook voor een verbetering van de positie van de varkenshou derij en de mogelijkheid van twee zonen om in het buitenland ver der te boeren. In de nieuwe stal kunnen maxi maal 1900 vleesvarkens worden gehuisvest. Samen met de al aan wezige vleesvarkensstal voor 700 Sinds kort heeft de Vrijwillige Thuishulp Noord-Limburg een samen werkingsverband met Zorgboerderij de Haam in Veulen. De Haam biedt dagverzorging aan ouderen met lichamelijke, geestelijke of socia le problematiek, dagelijks van 9.45 uur tot 15.45 uur. Er is een gezelli ge leefruimte voor ontspannende activiteiten en voor het samen eten. Mensen kunnen ook buiten rondlopen op de boerderij en als zij dat willen, kleine werkzaamheden verrichten. Ter ondersteuning van de leiding en ter begeleiding van de cliënten van de zorgboerderij zoekt de Vrijwillige Thuishulp, in eerste instantie voor de donderdag, enkele vrijwilligers. Het is prettig als de vrijwilliger de hele dag beschikbaar is, maar een dagdeel behoort ook tot de mogelijkheid. Voor verdere informatie kan men contact opnemen met de Vrijwillige Thuishulp, Lia Oostdam via tel. (0478)526213 (van maandag tot en met woens dag) of met de Zorgboerderij, Annerie Janssen via tel. (0478)515292. IEL EN MAAS bedrijfsverplaatsing in de gemeente Venray Het gemengd bedrijf van de Derikx aan de eg in Ysselsteyn valt de ecologische hoofdstruc- Toch weerhield Thijs Derikx dit niet om vergunnin- en aan te vragen voor het Tergroten van de varkenstak. De Dienst Landelijk Gebied tnam hierop als reactie met een passend bod voor bedrijfsver- ilaatsing. De familie boert straks verder op twee locaties binnen dezelfde gemeente. De eerste Èedrijfsverplaatsing in het kader van de reconstructie binnen de leente Venray is een feit. Om nieuew stal aan anderen te :n hield de familie donderdag een open dag. december 2004 werd het bedrijf van de familie verkocht aan de overheid en kochten ze M'inam Swinkels in de pre-VUT Donderdag 19 mei 2005 - Pagina 11 I Eigenlijk heeft ze haar laat ste werkdag al gehad. Haar r laatste snipperdagen worden au opgemaakt, maar na 31 mei is het definitief voorbij. Dan heeft Mir am Swinkels precies 371/2 jaar bij de Rabobank gewerkt en maakt ze van de gelegenheid gebruik om in de pré-VUT te gaan. Niet dat ze iemand is die vervolgens thuis gaat zitten. "Maar het voelt wel prettig aan om 's morgens op te staan en niets te moeten", aldus Miriam. Als je Miriam vraagt wat ze bij de Rabobank allemaal heeft J, dan noemt ze zichzelf een ide kiep'. "Ik heb zo'n beet- alle kantoren van de ink in Venray en omgeving ct. Daarnaast heb ik ook i noem het maar 'stervens- iding' gedaan, want ik was aliemedewerkster nauw ken bij de sluiting van de vestigingen in Castenray, Oirlo en ïsselsteyn." Dat ze op veel kantoren gewerkt heeft, merkt ze als vrij- willigster van de KBO. Daar coördineert ze computerlessen voor ouderen en is ze onder de mensen bekend als "Miriam van de'baank"1. Miriam begon in 1964 als balie- i medewerkster bij de Boerenleenbank aan de Wianasingel. "Mijn vader had daar als schilder gewerkt en aangege ven dat zijn dochter klaar was met le Mulo. "Laat maar komen", had directeur Gunnen destijds gezegd. Hf was in die tijd een enorm arbeidstekort en ik kon op vier Plekken beginnen. Het werd dus de Boerenleenbank, in een tijd toen de mensen hun salarissen n°g contant kregen uitbetaald via de baas en de boekhoud- en fran- «eermachine de eerste vormen van automatisering waren." i Miriam trouwde en werd zwan ger en dat betekende in die perio de dat zij bij de bank weg moest z°dra uiterlijk zichtbaar was dat K zwanger was. Dat was in 1970. 1 was zo in die tijd en het stond zelfs in het arbeidscon- fact Miriam kan zich er nog 'ver opwinden. Toch bleef 'liriam contact houden met de «nk en werd ze af en toe als taalkracht opgeroepen. "Dan ^8 ik met het kind in de kinder ogen naar het werk", aldus liriam. Het duurde tot 1973 voordat ze ion herintreden bij de Rabobank. H'jn aandacht lag toen. bij de tu8d- en jongerenmarkt. In de 'raldijk betekende dat onder fdere spaarzegels verkopen op de scholen." Vervolgens groeide de functie van baliemedewerkster uit tot cliëntadviseur in de breed ste zin van het woord. Daarnaast is Miriam ook achter de schermen binnen de totale organisatie van de Rabobank actief geweest. Toen zij in 1973 weer terugkwam bij de Rabobank, zat Miriam ook bij de vrouwenbe weging. Een oproep in Raboband, een blad van Rabobank Nederland, om een werkgroep op te richten die tot doel had de posi tie van de vrouw binnen de orga nisatie te verbeteren, vond bij haar een gewillig oor. "Zo kwam ik in de werkgroep Vrouw en Bank terecht", aldus Miriam. "Daarin zaten voornamelijk vrou wen die werkzaam waren bij stadsbanken. Ik was de enige vrouw uit het zuiden en van het platteland." De werkgroep maakte zich sterk voor ontplooiingskansen van de vrouw binnen Rabobank Nederland én de daarbij aangeslo ten banken. Hierdoor konden vrouwen gemakkelijker doorstro men naar hogere functies. Binnen de werkgroep vond zij ook mede standers in haar wens om de dienstjaren, die zij door haar zwangerschapsontslag miste, toch op te laten nemen in haar arbeids verleden. Ook daar slaagde de werkgroep, mede dankzij de inzet van Miriam, in. Vanuit de werkgroep kwam Miriam vervolgens in de Centrale Adviesraad van de organisatie. Ook daar was zij in het begin één van de slechts twee vrouwen die samen met 23 mannen die raad vormden. "Voor mij was dat een snelle maar ook verrijkende periode. Ik heb daar veel geleerd en ook veel kunnen inbrengen, zoals de eman cipatieparagraaf in de cao. Niet zozeer voor mijzelf, maar voor alle vrouwen die nu en in de toekomst bij de bank komen te werken." Omdat de Centrale Adviesraad door de komst van een groepson- dememingsraad overbodig is geworden, wordt deze raad op 23 mei opgeheven. Dat zij altijd zeer geïnteresseerd is geweest in medezeggenschap, blijkt onder meer uit het feit dat zij ruim 10 jaar in de lokale ondernemings raad actief is geweest, waarvan 6 jaar als voorzitter. Zij heeft vanuit deze functie de snel opvolgende ontwikkelingen, waaronder diver se fusies, van zeer nabij meege maakt. Bij Miriam heeft de mens altijd centraal gestaan. "Daar draait het om: zonder klantwaarde geen medewerkerwaarde. Je gaat met de klant om zoals je zelf ook behandeld wenst te worden. Dit geldt óók voor de interne klant, je eigen collega's." Op haar laatste werkdag, en tevens de laatste dag van het kan toor Ysselsteyn, werd Miriam aan genaam verrast door collega's en klanten. "Bloemen, kaartjes, bon bons etc. Het was echt leuk", aldus Miriam, die vaak zelf aan de basis van festiviteiten stond als een collega feest had of stopte bij de bank. Op 31 mei zal zij tijdens een besloten feest in de Witte Hoeve afscheid nemen van haar Raobobank- collega's. De Stichting Primair Onderwijs in Venray en regio vergadert op donderdag 26 mei om 20.00 uur op SBO Focus, Groenewoltsepad 2 in Venray. De vergadering bestaat uit een openbaar en een besloten deel. Iedere inwoner van Venray kan het openbare gedeelte van de vergadering bezoeken. Graag hoort het bestuur van te voren of er belangstelling is i.v.m. de grootte van de vergaderlocatie (0478-516215). De Regiopolitie Limburg Noord neemt voortaan DNA- materiaal af bij veroordeelden van ernstige zeden- en geweldsmisdrijven. Het mate riaal wordt bewaard in de DNA-databank. Met de gege vens uit die databank kunnen daders van misdrijven sneller worden opgespoord. Het gaat om mensen die na 1 februari 2005 zijn veroordeeld of al eerder waren veroordeeld, maar op dat moment (deels) hun straf nog moesten ondergaan. Zij zullen zich moeten melden op het Regiobureau van de politie in Venlo, waar medewerkers van de politie wangslijm zullen afnemen, voor zover zij niet (meer) gedeti neerd zijn. De veroordeelden zijn verplicht te komen. Laten ze ver stek gaan, dan zal tot aanhouding worden overgegaan. Op dit moment gaat het in totaal in Noord- en Midden Limburg om naar schatting 550 veroordeelden. Ze zullen gedurende het jaar in kleine groepen worden opgeroe pen. Het DNA-materiaal wordt 20 tot 30 jaar bewaard, afhankelijk van de zwaarte van het delict waar voor de betrokkene is veroor deeld. Het Nederlands Forensisch Instituut is verantwoordelijk voor het vaststellen van de DNA-profie- len en het beheer van de data bank. Bart Pluk uit Oirlo is geslaagd voor de opleiding Nederlands Recht, afstudeerrichting Burgerlijk Recht aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen. Op dinsdag 24 mei 2005 zal Dr. P. van Heek voor de Adelbertvereniging komen spre ken over het geheime leven van Niccolö Machiavelli. De aanvangs tijd is dit keer vervroegd en wel naar 19 30 uur in Beukenrode. Dit is de lezing die begin april niet door kon gaan vanwege proble men met het openbaar vervoer die dr. Van Heek ondervond op zijn reis naar Venray. Als een lei der of bestuurder een machiavel list wordt genoemd, is dat aller minst bedoeld als compliment: de amoraliteit, het cynisme en het gebrek aan scrupules van een machiavellistische persoonlijk heid zijn spreekwoordelijk. Maar is het wel terecht om voor de aan duiding van dergelijke negatieve karaktertrekken de naam te lenen van de Florentijn Niccolö Machiavelli die leefde van 1469 tot 1527? In hoeverre zijn die karaktertrekken terug te vinden in zijn werk, en met name in zijn geruchtmakende essay over II Principe, de Vorst? Waarom schreef Machiavelli dit werk eigenlijk en wat bereikte hij ermee? En wat was zijn kijk op zaken als vrijheid en onderwor penheid, trouw en ontrouw, wreedheid en barmhartigheid? Dr. Paul van Heck is universitair hoofddocent Italiaanse taal en cul tuur aan de letterenfaculteit van de Universiteit Leiden. Over Machiavelli schreef hij een aantal wetenschappelijke artikelen. Introducés zijn van harte welkom. In het kader van een vlieg- oefening vinden van maandag 23 tot en met vrijdag 27 mei vliegactiviteiten plaats met militaire gevechtsvliegtuigen boven Luchtmachtbasis De Peel. De deelnemende vliegtuigen zullen boven en rondom de Luchtmachtbasis De Peel op lage hoogte vliegen. Bij deze oefenin gen verlenen vliegtuigen lucht steun aan grondtroepen. Dit wordt onder meer beoefend boven de luchtmachtbasis. Er wordt niet gevlogen beneden de toegestane hoogte. De vliegtuigen starten en landen niet op de lucht machtbasis. De oefening vindt plaats in het kader van de oplei ding van de zogenoemde 'Forward Air Controllers', militai ren van de Koninklijke Landmacht die vanaf de grond per radio aanwijzingen geven aan vlie gers van jachtbommenwerpers over de exacte locatie van de aan te vallen eronddoelen. Inwoners in Noord- en Midden- Limburg zijn het afgelopen jaar minder slachtoffer geworden van woninginbraak en diefstal uit de auto of diefstal van de auto dan voorgaande jaren. Ook zijn er minder mensen slachtoffer geworden van Fietsdiefstal. Dit blijkt uit de Politiemonitor Bevolking 2005, waarvan de eer ste resultaten woensdag bekend zijn gemaakt. Uit de resultaten van de politie monitor blijkt verder dat ook de algemene gevoelens van onveilig heid verder zijn afgenomen. Mensen denken in 2005 dat er minder sprake is van buurtproble men als vermogensdelicten, ver keersoverlast, verloedering en dreiging, dan in 2003 en 2004. In vergelijking met de rest van het land valt wel op dat de burgers van Limburg-Noord vaker slacht offer zijn van bedreiging met Tot en met 28 mei staat VakantieXperts aan de Passage la in Venray in het teken van de Gekker dan Gek weken. In deze actieweken stunt dit reisbureau met tientallen reizen voor bodem prijzen, zoals vliegreizen vanaf 99 en stedenreizen vanaf 29- Ook zijn er negen speciale actie dagen met aanbiedingen die alleen op een bepaalde datum gel den, zoals een gratis accommoda tie bij reservering van twee vlieg tickets. Op zaterdag 21 mei maken klanten die het reisbureau binnenstappen in een gekke zwe- moutfit kans op een zwembad en een duik voor twee in de Rode Zee. Tijdens de hele actieperiode stunt VakantieXperts met extreem lage prijzen in het zeer gevarieerde reisaanbod, zoals zon vakanties vanaf 99, exotische Cleanpoint is de nieuwe naam van een schoonmaakbe drijf in Venray. Binnen Cleanpoint hebben Price Cleaning en de NLW Groep zich gevonden. De samenwer king richt zich op het oplei den en detacheren van perso neel. "Wij zijn hier vorig jaar door de NLW Groep voor benaderd", licht Peter Price van Price Cleaning de samenwerking toe. "De NLW is continu op zoek naar werk voor zijn medewerkers in de dienstver lening. Werken in een schoon maakbedrijf was daarbij een van de opties. In hun ogen zijn wij de ideale partner met een goede organisatie en de nodige experti se." Voor Price Cleaning is deze samenwerking een nieuwe uitda ging. "Het is voor ons nieuw om te werken met mensen die een WSW-status hebben. Bovendien staat bij ons, net als bij NLW, de menscultuur hoog in het vaandel. Ons sociaal beleid past in de gedachtegang binnen NLW over hoe met mensen om te gaan. Daarnaast speelt binnen onze organisatie kwaliteit een belangrij ke rol." Sinds januari begeleidt Price Cleaning binnen Cleanpoint zo'n tien NLW-medewerkers. "Die mensen krijgen nu hun opleiding binnen de eigen organisatie door onze mensen. Vervolgens worden deze mensen gedetacheerd bij bedrijven." geweld. Ten opzichte van 2004 is er echter ook in deze regio sprake van een afname van dit type slachtofferschap. Zowel de mel dingsbereidheid (43.8%) als de aangiftebereidheid (29.9%) van de mensen in Noord- en Midden Limburg is toegenomen, na een sterke daling in 2004 (resp. 38.2 en 27.8), en ligt nu weer boven het landelijk gemiddelde. De tevredenheid over het laatste con tact met de politie is ten opzichte van de vorige meting in 2004 gelijk gebleven (2005: 58.5%, 2004: 58.6%). Landelijk gezien is er sprake van een daling van 64.1% naar 61.8%. Deze tevreden heid is een van de twee onder werpen die zowel in de Politiemonitor Bevolking als in het landelijk convenant tussen minister en politie genoemd wor den. Voor de regio Limburg- Noord geldt dat 58.6% tevreden heid onder het streefniveau van vakanties vanaf 415 en autova kanties vanaf 208 per persoon. Nefeli Janssen-Aslanidis van VakantieXperts Venray is razend enthousiast over de actie: "Er is zoveel voordeel te halen! Elke dag lanceren we bovendien een extra aantrekkelijke aanbieding. Alleen op 23 mei krijgen klanten een gra tis verblijf bij reservering van twee vliegtickets. Voor boekingen op 26 mei geldt voor diverse reis- bestemmingen twee weken voor de prijs van één. En zo is er dage lijks iets geks te beleven aan de Passage la. Dat merk je meteen als je binnenkomt. Het is gek, anders dan anders. Ook de reisad viseurs komen de klanten tege moet in een 'gekker dan gek' out fit. "De klant die op 21 mei tussen 13-00 en 13-15 uur in een gekke zwemoutfit ons reisbureau durft Cleanpoint is in de ogen van Peter Price geen concurrent van Price Cleaning. Cleanpoint wil mensen detacheren in met name de non-profit sector, terwijl Price Cleaning zich op het bedrijfsleven richt. "Het plaatsen van WSW-ers vereist bij de opdrachtgevers toch enige tolerantie. Zo zijn de men sen overdag werkzaam binnen htm organisatie en niet 's avonds. WSW-ers hebben een lagere pro ductie dan een normale medewer- 72.1% ligt, dat in het prestatiecon venant is afgesproken. De beschikbaarheid van de politie is het andere onderwerp in het con venant. Zowel in Limburg-Noord als op landelijk niveau is dit gestegen. In Limburg-Noord van 4,6 naar 4,7 en landelijk van 4,7 naar 4,9. Dit cijfer wordt onder andere geba seerd op het gevoel van mensen of de politie in de buurt aanwezig en aanspreekbaar is en de snel heid waarmee de politie ter plaat se is. De afgesproken norm voor 2006 wat betreft beschikbaarheid bedraagt regionaal 4,5. (De score ligt tussen 0 en 10. Hoe hoger het cijfer des te beter is de politie beschikbaar.) De Politiemonitor Bevolking is een landelijk onder zoek, dat elk jaar wordt herhaald. De scores van de regio Limburg- Noord zijn gebaseerd op 1000 geënqueteerden in Noord- en Midden-Limburg. binnen te stappen, maakt kans op een heus zwembad! De landelijke winnaars maken daarnaast ook nog kans op een duik in de Rode Zee tijdens de 8-daagse vliegreis voor twee personen naar Egypte. We zijn heel benieuwd wie we in Venray blij kunnen maken", aldus Nefeli Janssen-Aslanidis. Om de aandacht te vestigen op de actieweken wordt er komende week namens VakantieXperts een zeer opvallende Gekker dan Gek- krant op dagbladformaat huis aan huis verspreid. Vanzelfsprekend ligt dé krant ook klaar op het reis bureau. "Kom gerust eens vrijblij vend sfeerproeven en profiteer dan meteen van een gratis specia le uitgave van een Denksport-puz zelboekje dat voor alle bezoekers klaarligt." ker. Dat betekent ook dat soms meer mensen op een klus gezet moeten worden. We doen dus een beroep op het sociale gevoel van de opdrachtgever. We moe ten gewoon eerlijk zijn dat niet elke organisatie hier geschikt voor is." Het is de bedoeling dat op ter mijn 35 tot 50 mensen via Cleanpoint aan de slag kunnen. Bij Price Cleaning zelf zijn momenteel 150 mensen actief. MEE Noord- en Midden Limburg is op zoek naar vrijwilli gers voor de soos en de vriend schapskring die in het weekeinde activiteiten ondernemen. De acti viteiten worden doorgaans maan delijks gehouden. De vrijwilligers bieden ondersteuning en struc tuur bij de organisatie en begelei ding van activiteiten in teamver band. De soos is er voor jongeren met een vorm van autisme tot de leeftijd van achttien jaar en wordt maandelijks van 14.00 tot 16.00 uur op zaterdag in Venlo gehou den. Er worden spelletjes gedaan en ook zijn er regelmatig uitstap jes. In verband met de samenstel ling van het team is er een voor keur voor een mannelijke vrijwilliger. De vriendschapskring is er voor mensen vanaf achttien jaar met een vorm van autisme. Er wordt eens per maand een activi teit op zaterdag in Venlo gehou den. De vrijwilligers hoeven geen ervaring te hebben met mensen met autisme. De vrijwilligers wor den ondersteund door een consu lent van MEE en Midden-Limburg. Venraynaar Harrie Fijneman staat te trappelen om een reis te maken naar Albanië om daar tal van hulpgoederen af te leve ren. Het zijn momenteel alleen de financiën die de reis onmo gelijk maken. In november van het vorig jaar kon Fijncman hulpgoederen, afkom stig van Beukenrode, in Albanië afleveren. "De dankbaarheid daar was erg groot", aldus Fijneman. Maar ook hijzelf was dankbaar voor het feit dat de reis mogelijk was geworden door de steun van Kiwanisclub Schieëpersland, Accountantskantoor Contour en de Winkel van Sinkel. Vijf weken lang verbleef Fijneman in Albanië en kon hij met eigen ogen aanschouwen dat dankzij Nederlandse en Venrayse hulp waterleidingen en elektriciteitspalen gerealiseerd werden. Neemt niet weg dat er nog tal van schrijnende situaties zijn waar hulp voor nodig is. Harry Fijneman heeft nu schoolmeubilair op de kop kunnen tikken, dat klaarstaat voor een nieuw transport. Helaas ontbreken op dit moment de financiën. Er is ongeveer 2500 euro nodig om het meubi lair van Venray naar Albanië te brengen. Mensen die Harry Fijneman willen helpen, kunnen dat doen middels een bijdrage op gironummer 3750990. Voor meer informatie kunt u ook direct met hem contact opnemen, tel: 584578.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 11