fz 0 o e r m k im t r u m| anbod Kunstencentrum erusalem nog uitgebreider Internationaal Toyota Celica Treffen Scepsis bij Veulenaren Steeds meer startende ondernemers Hospice opent medio 2005 in Venray LAMINAATVLOEREN LU Woensdag gehaktdag 10 kilo 2,- p/kg Servaashof 100 jaar—v Wonen Limburg lp Henk Boland korpschef Jï vanaf €12,95 p/m2 (inci. btw) KURK- LAMINAAT» HOUT» GRIND» KUNSTSTOF www.hetvloerencentrum.nl Tegelseweg 10 Venlo tel. 077-3541839 Openingstijden: di. t/m vrij. 13.00-18.00 uur, do.13.00-20.00 uur, za. 9.30-16.30 uur Het aantal mensen dat een onderneming start vanuit een (dreigende) uitkeringssituatie neemt nog steeds toe. Dit con cludeert de Kamer van Koophandel Limburg-Noord uit een inventarisatie van de star- tersadviesgesprekken. Bij een kwart van het aantal in 2004 gevoerde startersadviesgesprek- ken was sprake van een uitke ringssituatie, door met name werkloosheid. Ook het aantal telefonische informatieverzoe ken van mensen met deze ach tergrond is gestegen. Het zijn vooral mannelijke kandidaten in de leeftijdscategorie 45 tot 50 jaar, die vanuit een uitkeringssi tuatie de stap naar het onderne merschap willen maken. Een bedrijf binnen de bouwsector (klusbedrijf, schilder, dakdek ker) is onder deze groep het meest populair. In deze sector wil men zich vooral vestigen als zelfstandige zonder personeel (ZZP-er). De Kamer van Koophandel Limburg-Noord voorziet in deze groeiende behoefte door het organiseren van speciale voorlichtingsbijeen komsten over het starten van een bedrijf vanuit een uitkerings situatie en het starten als ZZP-er. Meer informatie is te verkrijgen bij de Kamer van Koophandel Limburg-Noord, afdeling Voorlichting Advies, tel. (077)3203392 of via www.kvk.nl. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Tel. 077-3983564 U proeft het verschil Donderdag 12 mei 2005 - Pagina 7 l EN MAAS indmolens werpen hun schaduw vooruit Toyota Celica Club Nederland houdt op zaterdag 14 mei vanaf 9.00 uur en op zondag 15 mei vanaf 16.00 uur op kampeerboer derij De Hermkeshof in Merselo het internationaal Toyota Celica Treffen. Veel Celicarijders heb ben zich al aangemeld. Zij komen onder andere uit Zwitserland, Duitsland, België en natuurlijk Nederland. Te zien zijn vooral de oude modellen Toyota Celica uit de jaren '70, maar andere Celica's zijn uiteraard ook welkom. Er wordt vakkundig gejureerd op onder meer de staat van het voer tuig, de lak, het interieur en de motorruimte. Er zijn leuke prij zen te winnen. Er zijn elke dag activiteiten zoals parcours rijden, toertocht, verkiezingen en op zaterdag is er een grote disco. Wie met zijn Celica wil deelne men aan de verkiezingen, kan zich aanmelden bij inecbst@home.nl of via tel. (0478)586107. Vanuit de opvatting dat de cor poratie als maatschappelijk ondernemer haar beleid bepaalt in overleg met alle belanghebben de partijen op de woningmarkt, heeft Wonen Limburg ongeveer 150 stakeholders uitgenodigd om van gedachten te wisselen over thema's als doelgroepen, opga ven voor de komende jaren en invloed en zeggenschap van sta keholders. De bijeenkomst Van wie is Wonen Limburg? Wordt gehouden op woensdag 18 mei in Thom. verbaast mij." RECONSTRUCTIE Teunissen gaf aan dat alle initia tieven op het gebied van duurza me energie door het college wor den gesteund. "Dat betekent echter dat je niet op voorhand mogelijkheden zoals windenergie moet uitsluiten, zonder dat je een afweging hebt gemaakt en onder zoek hebt gedaan", stelde Teunissen. Datzelfde geldt volgens Teunissen ook voor biomassa: het halen van energie uit natuurlijke producten zoals hout, mest en planten. De productie van biodie sel is niet nieuw meer. "Ook die initiatieven ondersteunen wij, zeker bekeken in het licht van de reconstructie." Dat laatste werd duidelijk onderstreept door oud-hoogleraar Kouffeld. "De potentie van bio massa is heel erg groot. Biomassa kun je echter niet over grote afstanden transporteren. Kleinschalige projecten die ter plekke biomassa omzetten in energie hebben daarom de toe komst. Tegen de provincie wil ik dan ook zeggen: richt je op bio massa. Daar is genoeg van. Bovendien waait het hier het minst in Nederland." Een uit spraak waarmee hij de ongeveer 125 aanwezigen duidelijk op zijn hand kreeg. Op dinsdag 24 mei wordt het stedenbouwkundigplan Servaashof in Venray nader toege licht. Tijdens een persconferentie zullen dr. A.L.M. van der Sanden (voorzitter GGZ-groep Noord- en Midden- Limburg) en L. Heidens (wethouder gemeente Venray) een toelichting geven op het plan en vragen aangaande het plan beantwoorden. Door Bureau B+B (stedebouw en landschapsarchi tectuur te Amsterdam) zal een toelichting gegeven worden op de invulling van het plan. De Servaashof is het best te beschouwen als een park met (monumentale) bomen en gebou wen. In het stedenbouwkundig plan worden een binnenhof en een buitenhof onderscheiden Het binnenhof vormt een rechthoek van gebouwen en rijen bomen. Hierin bevinden zich de nieuw- bouwafdelingen van de instelling, maar ook de historische kapel. Er zijn eigenlijk twee typen gebou wen in het binnenhof: de oor spronkelijke gebouwen (monu menten) uit het begin van de vorige eeuw en de nieuwbouw. De oude paviljoens uit het begin van de vorige eeuw worden zoveel mogelijk ontdaan van niet originele aanbouwsels. Zo wor den de gebouwen in originele staat teruggebracht. De nieuw bouw onderscheidt zich duidelijk van de historische monumenten in verschijningsvorm, materiaal en detaillering. Daardoor wordt de nieuwbouw ook als een her kenbare eenheid gevormd, die tevens een eigentijdse monumen tale uitstraling heeft. Aan de bui tenrand van het terrein worden door de instelling zorgwoningen, samen met marktwoningen gebouwd. Meer informatie vindt u op www.servaashof.nl tabaksspeciaalzaak schoolstraat 18. Venray tel 0478-588777 N Conferentie Onder de naam Wonen Limburg zijn de woningcorpora ties Wonen Noord-Limburg en Balans nu ruim een jaar werk zaam, waarbij het werkgebied zich uitstrekt over dertig Limburgse gemeenten. In de beginfase van de samenwerking lag de nadruk op het voor de klant zo vloeiend mogelijk laten verlopen van de fusie. Nu is de tijd aangebroken voor een (hér)oriëntatie op het beleid voor de langere termijn: waar willen we als woningcorporatie Wonen Limburg naar toe? De opening van hospice Zenit in Venray zal medio dit jaar plaatsvinden. Er zal dan een woonomgeving gereali seerd zijn voor zes bewo ners. Een tijdelijk thuis voor terminale bewoners die onder de moeilijke omstan digheden niet echt thuis kun nen blijven wonen, maar in een ziekenhuis niet de ver zorging krijgen die gewenst is. Rotary Venray is evenals vele andere inwoners van Venray en omgeving erg onder de indruk van het werk van de stichting. Een stichting die niet alleen het initiatief genomen heeft, maar het hospice ook daadwerkelijk realiseert. De voorzitter van Rotary Venray, Maarten Meulendijks, was dan ook blij het in 2004 toegezegde bedrag van 7.000 euro te mogen over handigen aan de voorzitter van Hospice Zenit, Wilma Manders. Rotary Venray heeft dit bedrag voor drie opeenvolgende jaren toegezegd aan de stichting. Zij staan op de foto voor het oude onderkomen van de zusters, waarvan de sloop deze week begon. Als alles volgens plan ning verloopt, begint de bouw van het hospice in juni van dit jaar. Op dit moment is de stich ting druk met het samenstellen van het beste team vrijwilligers. IOp circuit de Peel zal ook dit jaar weer, op 22 mei, een kar- tweekend plaatsvinden. Van 10.00 uur tot 17.00 uur verschij nen 125 coureurs in de baan. Voor meer informatie zie de site www. Rotary-racing-Venray.nl. De toegang is gratis. Porkland Handel BV Slachtplaats Vleesgroothandel Kijk op onze website: www.porkland.nl bezig. En dat was dinsdagavond wel te merken. De avond bestond uit twee delen. Dhr. Masselink, door het ministerie van Economische Zaken ingehuurd als expert op het gebied van windenergie, hield een betoog over windenergie, de noodzaak ervan, de gevolgen, de regelgeving en tal van andere aspecten. Oud-hoogleraar Kouffeld van de TU Delft plaatste daarbij ook enige kanttekeningen. Beiden waren het in ieder geval met elkaar eens over het feit dat, door de uitputting van de huidige fossiele brandstoffen, duurzame energie steeds noodzakelijker wordt. Maar volgens Kouffeld kan Nederland beter in de kustprovin cies windenergie opwekken en zich in deze delen van het land concentreren op biomassa. Het waren uiteenzettingen die een aantal zaken duidelijk maak ten, maar nog ruimte lieten voor tal van vragen. Geluidsoverlast en slagschaduw waren de meest gehoorde bezwaren tegen de komst van windmolens. De groot ste angst is dat deze zaken niet goed geregeld zijn. Reden waar om ook in Veulen een 'not-in-my- backyard'-gevoel heerst. Met ande re woorden: windmolens prima, maar niet in mijn achtertuin. Toon Classens sprak de angst uit dat de realisatie van de wind molens een gelopen koers is. Dat de gemeente Venray en haar inwoners niets meer te vertellen hebben. Ook vroeg hij zich af waarom de molens 100 tot 120 meter hoog moeten worden. Gespreksleider John Oosterbeek onderstreepte vervol gens dat het uiteindelijk de gemeenteraad is die bepaald of een locatie, die door de provincie wordt aangewezen, wel of niet geschikt is. Dat de molens hoger worden dan bijvoorbeeld in de Flevopolder, heeft volgens Masselink te maken met de techni sche mogelijkheden en de optima le windsituatie, en dus met een hoger rendement. En juist die hoogte baart de omwonenden grote zorgen. "Wat gebeurt er als wij toch last krijgen van slagschaduw?", vroeg een bezorgde Classens zich af. Volgens Masselink wordt, als de gemeente stelt dat er totaal geen hinder van slagschaduw mag zijn, de molen op dat moment stilge zet. Wanneer dat moment weer voorbij is, gaat de molen weer in werking. Jan Classens maakte zich ook zorgen over de geluidshinder en de toegestane decibellen. Volgens Masselink is de afstand tussen bebouwing en molens echter zo groot dat je dat geluid niet meer kan horen. Rian Willems zette daar echter vraagtekens bij. "Deze molens worden 150 meter hoog. Ze staan nog nergens. Ze hebben dat dus ook niet kunnen meten en kunnen dat dus niet weten. Bovendien doet geluid meer dan je denkt. Het golft en wordt gedra gen door de wind. Ik hoor het 'dong dong dong' nu al." En weer probeerde Masselink de toehoorders van het tegendeel te overtuigen. "Op die afstand hoort u geen 'dong dong dong' meer. En mocht het zo zijn dat de geluidsbelasting op uw gevel de normen overstijgt, dan heeft u het recht om de turbine stil te laten leggen." Dat laatste werd door Toon Classens in twijfel getrokken. Kijk goed naar het Groningse Bellingwolde. Kijk naar wat daar aan de hand is, zo betoogde hij. "Daar lopen al jaren juridische procedures tegen de overlast van windmolens aan de Duitse zijde van de grens. En de molens staan vooralsnog niet stil. Het is niet zo dat je het recht hebt, je moet het maar zien te krijgen." Wethouder Teunissen gaf aan dat de hartenkreet duidelijk was. "Ik, en ik denk ook de aanwezige gemeenteraadsleden, zullen dit ter harte nemen. Maar ook ik ben hier om informatie te vergaren. Het college zal ook pas iets beslis sen als de zaken concreet zijn", aldus Teunissen. Cees de Vocht bespeurde daar bij enige aarzeling. "Het gaat hier om een urgente zaak. Waarom neemt de gemeente hier nu geen duidelijk standpunt over in? Dat Henk Boland uit Ulft benoemd tot plaatsvervangend korpschef van de politie Limburg- Noord. Hij volgt Barry de Koningh op, die in februari afscheid nam van het korps. Boland zal op 15 mei beginnen bij het korps en zal op 20 juni officieel worden geïn stalleerd als plaatsvervangend korpschef. Na een loopbaan van vijf jaar in het welzijnswerk koos Henk Boland (50) in 1982 voor een vervolg als trainer/manage- mentadviseur bij PTT-Post. In 1985 maakte hij de overstap naar het toenmalige Politie studiecentrum in Warnsveld. In 1988 vestigde hij zich samen met een aantal partners als zelfstandig organisatieadviseur onder de naam Spectra. Henk Boland trad in 1995 in dienst bij In-Pact, eerst als adjunct-directeur en vanaf 2000 als directeur. In-Pact is een organi satie-adviesbureau dat zich in het bijzonder bezighoudt met het politieveld en de sector Openbare Orde en Veiligheid. lel informatie, veel vragen, j concrete antwoorden is grote scepsis onder de liking van Veulen en jving. Zie hier het resul- |van de dinsdag gehouden jatieavond over de plijke bouw van windmo- f op Venrays grondgebied. Lgelijk, want op dit moment niets zeker. De provincie arg komt binnenkort met catievoorstel voor de gehele icie. In Venray gaat het daar- a drie potentiële locaties: jjepeel, Ysselsteyn nabij de fcpkesberg en ten oosten van jdsteyn, in de richting Veulen, idien de provincie een of Tdere locaties aanwijst, is het Ettelijk de gemeenteraad van by die ja of nee zegt tegen die [dés. Zet de raad het licht op a, dan krijgen de initiatiefne- s de kans om, binnen de inde regelgeving, een wind- p te richten. Maar ook daar in kunnen de burgers weer ir maken. ir zover is het nog lang niet. Iavond was op touw gezet Ir de Veulense dorpsraad. De telling van de bijeenkomst lom zoveel mogelijk informa- jover windmolens op tafel te |gen. De eventuele komst van molens ten westen van het jrayse kerkdorp houdt de aederen immers al enige tijd kunstencentrum Jerusalem IVenray houdt op zondag 22 4 een open dag van 12.00 16.00 uur. Het .'ncentrum verzorgt cur- i op het gebied van theater, beeldende nst en muziek voor de regio pnd Venray. Inwoners van de meenten Venray, Horst aan p Maas en Meerlo-Wanssum pnnen terecht bij het Tustencentrum met depen- fnces in Horst aan de Maas ,i Meerlo-Wanssum. In het seizoen 2005-2006 is er ;er keus uit een groot aantal rsussen voor de amateur die wil schilderen, dansen, welspelen of musiceren. Naast muziekopleidingen op alle igbare instrumenten is er een ns uit meer dan tachtig cursus- 1 Een uitgebreid aanbod van Russen beeldende kunst heeft 'centrum te bieden in het sei- M 2005-2006. Niet alleen de trouwde cursussen als schilde- tekenen, beeldhouwen en ramiek maar ook bijzondere rsussen als edelsmeden of een fce introductiecursus. Nieuw het aanbod zijn cursussen toltekenen, modelboetseren digitale fotografie. Ook nieuw heel speciaal aanbod aan te, workshopachtige cursus- lvan ten hoogste drie of vier sen rond zeer uiteenlopende derwerpen en technieken, tonder in het aanbod beelden kunst is het grote aantal cur- jsen voor jeugd en jongeren, 'hierbij zijn er cursussen rond rschillende technieken. Alle ;sen worden gegeven door bevlogen, goede en gekwalifi ceerde docenten. Kunstencentrum Jerusalem ver zorgt opleidingen op praktisch elk muziekinstrument. Speciaal is ook weer in seizoen 2005-2006 de opleiding totveremgingsmuzi- kant; belangstellenden kunnen dan via de vereniging de lessen volgen. Maar ook voor piano, gitaar of viool kan men terecht, evenals voor de popmuziekoplei dingen. Voor Jonge kinderen zijn er diverse muziekcursussen zoals muziek op schoot, kleutermuziek en instrumentaal voorbereidend muziekonderwijs. In de week van 23 mei zijn er kijklessen; infor meer even naar de tijden. Maar ook kleuterviool en kinderdwars fluit zijn aantrekkelijke cursussen. Niet alleen de jeugd kan er terecht, ook voor de ouderen is het nooit te laat om een muziek instrument te leren bespelen of wellicht een andere muziekcur- sus te volgen. Dans is altijd gewild bij de jeugd. Ook hier heeft vernieuwing zijn intrede gedaan. Naast de traditionele cur sussen voor kinderen, jongeren en volwassenen. Op het gebied van kinderdans en oriëntatie, jazz- dans, klassiek ballet en moderne dans zijn er ook nieuwe cursus sen ontwikkeld, zoals primitieve dans (waarin wereldmuziek en dans uit andere culturen aan bod komen). Dans in de ochtend (spe ciaal voor volwassenen die 's och tends graag lichamelijk aan de gang gaan) en Ierse dans (de spe cifieke dansstijl uit Ierland). Jerusalem gaat een theaterafde ling starten. Ook volgend jaar is er weer een vervolg op de ook dit jaar zo succesvolle musicalcursus- rele verjaardagspartijtjes. Ook uit gebreidere projecten zijn op aan vraag realiseerbaar. Voor meer informatie en de nieuwe brochu re kan men terecht bij Kunstencentrum Jerusalem aan de Heuvelstraat 4 in Venray, tel. (0478)585320, email info@kun- stencentrumjerusalem.nl of kijk op www.kunstencentrumjerusa- lem.nl. sen. Maar naast deze populaire theatervorm komt er ook de cur sus Maar je eigen soap, voor kin deren en jongeren. Het basison derwijs wordt voor Jerusalem volgend seizoen een nog belang rijkere doelgroep. Het ontwikke len van culturele producten en bediening van het basisonderwijs is speerpunt in het beleid van het Kunstencentrum. Het centrum werkt daartoe, naast het onder wijs zelf, nauw samen met biblio theek, schouwburg en museums. Ook voor culturele projecten en workshops van allerlei soort kan men bij Jerusalem terecht, het bedrijfsleven voor workshops inclusief catering voor onder meer personeelsuitjes. Particulieren kunnen terecht voor zaken als bijvoorbeeld cultu-

Peel en Maas | 2005 | | pagina 7