Minister Verdonk en ambassadeur naar Venray BOSS huiszorg inkopen >p je vakantieadres \fkeuring voor inzet straathoekwerkers ifl) 'Allochtoon kijkt naar vrouwen in dorp' Karei Müller nieuwe pastoor Leunen organa 7 BBST.i auping DE BEST-NOY Ruit woning Waals vernield TOT 50% MAN WOMAN Julicher Meijer Groep Donderdag 12 mei 2005 - Pagina 3 Venray krijgt op donderdag 19 mei bezoek van ambassa deur Omür Orhun van de OVSE, de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa. Op uitnodiging van minister Bot (Buitenlandse Zaken) en minister Verdonk (Vreemdelingenzaken in Integratie) komt ambassadeur Orhun zich op de hoogte stel len van de situatie van min derheden en het Nederlandse integratiebeleid. Hij brengt van 18 tot en met 20 mei een bezoek aan Nederland. In het programma zijn ontmoetin gen met beide ministers, kamerle den, maatschappelijke organisa ties en bezoeken aan Amsterdam en Venray opgenomen. Aanleiding voor deze uitnodiging zijn de gebeurtenissen in Nederland na de moord op Theo van Gogh en de vragen die hier over zijn gerezen in het buiten land. De ambassadeur houdt zich bezig met de bestrijding van dis criminatie en onverdraagzaam heid. Venray staat op het programma vanwege de recente conflicten tussen autochtone en allochtone jongeren. De OVSE organiseerde in 2004 een serie conferenties over tolerantie en non-discrimina tie. Op 8 en 9 juni zal in Córdoba deze serie worden afgesloten met een conferentie over antisemitis me en andere vormen van onver draagzaamheid. VERDONK Minister Rita Verdonk van Vreemdelingenzaken en Integratie brengt op woensdag 25 mei van 12.00 tot 15.00 uur een tweede bezoek aan Venray. Tijdens haar eerste.bezoek, op donderdag 21 april, bracht ze de autochtone en allochtone jeugd bij elkaar. Ook vertelde ze tijdens een debat met de jongeren in het gemeentehuis dat ze binnenkort terug zou komen om nog eens met hen te praten over de proble men. Ook de minister bezocht en bezoekt Venray vanwege de recente conflicten tussen jonge ren van allochtone en autochtone afkomst. regio dealer van Ttawuir swissga.Bg 2a ijLoiiiiia/tliicf van 12.UU - 17.UÜ yu steenstraat 144, boxmeer 0485-571488 info@debestnoy.nl - wwwjnorgana.com maandag gesloten - vrijdag koopavond t Burgemeester Waals doet enkele opmerkelijke uitspra ken in een artikel over de toe stand in Venray in het blad Binnenlands Bestuur. Zo ver telt Waals dat onlangs de dorpsraad van een van de tien kerkdorpen - hij zegt niet welk dorp - bij hem op bezoek kwam. "Een donkere allocht oon had een huurwoning in het dorp toegewezen gekre gen. Of de burgemeester daar niet iets aan kon doen, want de man keek naar de vrou wen." Waals noemt het autochtoni- teitsbeginsel een lokale variant van 'eigen volk eerst'. "Dit leidt tot intellectuele inteelt, de dor pen kijken alleen naar zichzelf', stelt de burgemeester in het arti kel. Volgens Waals brengt een gebrek aan toekomstperspectief de jeugd op het rechts-extremisti- sche pad. "De jeugd verveelt zich en kijkt met scheve ogen naar het ontmoetingscentrum voor Marokkanen of naar de feesten die illegale Poolse arbeiders orga niseren. Waarom zij wel en wij niet, is dan het gevoel." Toch blijkt het aantal rechtsra- dicalen in Venray mee te vallen. Waals schat het op 'nog geen tien'. John Geraedts, politiechef Karei Müller (48) wordt de nieuwe pastoor van het clus ter Leunen, Veulen en Heide. Hij volgt kapelaan Van Dijck op die naar Born-Holtum ver trekt. Pastoor Müller zal zich eind juli vestigen in Leunen en dan begin nen met zijn werkzaamheden in de drie parochies. De officiële installatie zal, vanwege de vakan tieperiode, wellicht in augustus zijn. De toekomstige pastoor is nu nog kapelaan in parochie OL Vrouw Onbevlekt Ontvangen in Pey-Echt. Hij werd in 1999 tot priester gewijd en ging 2001 aan de slag in Pey-Echt. Karei Müller is afkomstig uit Heerlen en spreekt van 'een late roeping'. In 1989 zegde hij zijn baan als gemeen teambtenaar op om te gaan stude ren aan het seminarie in Rolduc. Hij werkte daarvoor jarenlang bij de afdelingen welzijn en sociale zaken van de gemeente Schaesberg en later Landgraaf. Hij onderbrak zijn priesterstudie voor een jaar en werd in 1998 tot dia ken gewijd. De toekomstige pastoor kent zijn nieuwe werkterrein niet. "Ik ben alleen goed bekend in het zui den van Limburg. De bisschop bepaalt uiteindelijk waar je geplaatst wordt. Voor mij is het een uitstekende keuze, ook al ken ik de dorpen nog niet." De benoeming van Müller werd afgelopen weekeinde in de ker ken bekendgemaakt. Het cluster bestuur Leunen-Veulen-Heide reageert verheugd dat, al zo kort na de aankondiging van het ver trek van Van Dijck, er een priester beschikbaar is. Het bestuur heeft inmiddels al kennisgemaakt met de nieuwe parochieherder. "Deze ontmoeting verliep in een positie ve sfeer en de samenwerking wordt dan ook met vertrouwen tegemoet gezien", aldus het kerk bestuur. Onbekenden hebben zaterdag avond een ruit van de woning van burgemeester Waals vernield. Ook werd een ruit van een op de oprit geparkeerde auto inge gooid. Deze auto is van kennissen van de burgemeester. Het inci dent gebeurde rond twintig voor twaalf. De burgemeester was thuis en zat televisie te kijken toen de ruiten werden ingegooid. Het is niet de eerste keer dat Waals doelwit is. Eerder gooiden onbekenden een steen tegen de ruit van zijn woning, werden ban den van zijn auto lek gestoken en werd het graf van zijn echtgenote geschonden. De politie stelde zondag een buurtonderzoek in en zoekt eventuele getuigen van dit incident. Zij worden dringend verzocht contact op te nemen met de politie Venray onder num mer 0900-8844. 2e Pinksterdag geopend van 11.00 tot 17.00 uur Ontwerp - Sloop Verbouwing - Tegelwerk Installatie Alles in één hand Voor doe-het-zelvers deskundige begeleiding 2 jaar garantie op installatie Bezoek onze showroom met: Ruime keuze in sanitair en tegels Bubbelbaden - Stoom cabines - Sauna's Sauna's (maatwerk) en infraroodcabines Badkamermeubels Grote collectie accessoires SHOWROOM OPRUIMING! heel veel-kortingen Uneto-Vni o Steenstraat 6, 5831 JE Boxmeer nAft'ï-'ï7fi1 (nabij rotonde Sambeek) U^Uv %J \J I W I www.baderieboxmeer.nl basiseenheid Venray, denkt dat het er nog minder zijn. "Er lopen hier een stuk of vier, vijf jongens rond met wat ik noem verwerpe lijk gedachtegoed. En die worden inderdaad uitgekotst bij jongeren centrum Dingus. Het zijn eigenlijk hele zielige lieden, een beetje in de war. Maar zij zijn wél degenen die voor de camera's verschijnen", zegt Geraedts, die vindt dat vecht partij van 2 april tussen Londsdalers en Turken zwaar overtrokken is in de media. "Er gingen wat flessen over de muur en er werd een hamburger naar binnen gesmeten. Begrijp me goed, dit is absoluut laakbaar. Maar eigenlijk ging het helemaal nergens om. De moskee is beslist niet massaal belegerd." Verslaggever Sjors van Beek van Binnenlands Bestuur bracht ook een bezoek aan Dingus. Daar krijgt hij te horen dat burgemees ter Waals er de schuld van is dat het jongerencentrum een broed plaats van neonazi's en een recht- sextremistisch wespennest zou zijn. Waals op zijn beurt ontkent dit. "Ik criminaliseer Dingus hele maal niet. Ik heb ook geen dubbe le agenda. Het centrum is géén broeinest van radicalen en dat heb ik ook nooit gezegd. Kennelijk heeft Dingus een zon debok nodig. Het zij zo." HUGO BOSS PAUL BROUWER MODE wilhelminastraat 2-4 venray telefoon 0478 510943 www.paulbrouwer.nl PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmimckhof.nl telefoon. 0478-58 27 27 Tkrieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsrtieuws tot uiterlijk dinsdag 10,00 uur. Abonnementen: 18,95 (postcode 58. 33,50 (overige binnenland) Pas na het vierde telefoon- e kon de thuiszorg worden eregeld. Het accentueert de fcbekendheid van het inko- «n van thuiszorg op het pkantieadres. Maar het is ?el degelijk mogelijk, zo de familie Groen- lonck al vele jaren. Het uit Amstelveen, met twee zonen die lijden aan de dekte van Duchenne, streek tijdens de Hemelvaartvakantie neer in groepsaccommodatie De Bloem in Overloon, die volle- is aangepast voor mensen ®et een lichamelijke beper- ■Wel iBteet Hp'erdo ^gezin Vragen over Arbeidsrecht? Tel.: 0478-52 10 70 Julianasingel 33a, Venray Ifethouder Emonts (PvdA) Leg dinsdagavond de han- i niet op elkaar om ver- Jjd twee jeugdstraathoek- Irkers in te zetten. De E^oissieleden van Ltschappelijke Diensten Eden het voorstel te ondoor- iten paniekerig. De kritiek ïdat de waan van de dag t en dat het college zich [Jral laat leiden door de Altpartij van 2 april tussen jsdalers en Turken. jmonts kon alleen rekenen op i van zijn eigen partij de ^dA. Alhoewel de wethouder na 7 kritiek in de eerste ronde :e als Brugman om zijn beleid I mogelijk te verkopen, /het resultaat nihil. Emonts it geen enkele partij over de Up te trekken. Komende dins- gmoet de gemeenteraad een [uitnemen. Gezien de commis- tgadering. lijkt het pilotpro- jtafeeschoten te worden. [Het project, voor de duur van fc jaar, werd gelanceerd vlak na |jet incident van 2 april, pvankelijk zou het 275.000 o moeten kosten. Daar is nu lg bijna twee ton van over. Alles Hit om de inzet van twee jonge- rerkers. op HBO-niveau, die msnel in Venray op straat aan de slag moeten. Eerst zouden ze ieder dertig uur per week wor den ingezet, maar nu is het aantal uren teruggebracht naar twintig uur. De straathoekwerkers kosten samen 140.000 euro op jaarbasis. Het jeugd- en jongerenbeleid is al jarenlang een stiefkindje. Vorig jaar verscheen de nota 'een puzzel die we samen leggen'. Na de nodi ge kritiek werd het weer lange tijd stü. In september komt eindelijk het nieuwe jeugdbeleid naar bui ten. Daarop vooruitlopend wil het college het pilotproject met de straathoekwerkers versneld inzet ten. Volgens Emonts draait het allemaal om 'communicatie en contacten met jongeren'. Insprekers van jongerencen trum Dingus denken dat het pilot project gedoemd is te mislukken. Want het vergt nogal wat tijd voordat de straathoekwerkers het vertrouwen van de jongeren heb ben gewonnen, waarna ze daad werkelijk aan de slag kunnen. Vooral gezien het totaal verwaar loosde jeugdbeleid in Venray. Gemeente en welzijnsinstelling Syntese lijken mijlenver van de jeugd af te staan. "Al gooien jullie er 180 miljoen tegenaan. Dan duurt het nog dertig jaar voordat er vertrouwen is opgebouwd", meent voorzitter Pieter Gijsbers. Elly van Dijck (PvdA) reageerde als enige positief. "Zelfs als het veel geld kost", zei Van Dijck, die wel vond dat een duidelijk doel en missie ontbraken. De PvdA had nog andere kritiekpunten. De denktank wordt gedomineerd door veel te veel ambtenaren. "Die moeten we inruilen voor jongeren eri docenten." Het vrijgemaakte geld voor het pilotproject wordt weggehaald bij tal van andere pro jecten zoals veiligheid, minderhe den, ouderen, jeugd en breedte sport. "De argumenten hiervoor ontbreken en de gevolgen zijn ook niet in beeld", aldus Van Dijck. Martin Leenders (CDA) vroeg zich af of het wijsheid is 'plotse ling met allerlei beleid te komen omdat een paar jongeren zich mis dragen hebben'. "Het lijkt een overhaaste reactie op 2 april." Het CDA vindt eveneens dat de maat schappelijke gevolgen van de bezuinigingen op andere terrei nen niet te overzien zijn. "De denktank is een veel te log orgaan met 25 denkers. Dit kan zo niet efficiënt werken en er zitten te weinig jongeren in", meent Leenders. "In plaats van mét jon geren wordt er weer over hen gepraat." De CDA'er vindt ook dat Dingus niet buitenspel gezet kan worden. "Dat is olie op het vuur gooien. Ad Steverink (WD) betreurt het dat de gemeente niet lukt met alle jongeren in gesprek te komen. "Daarvoor moest er een WD- minister aan te pas komen", grapte hij. Steverink verwijt het college te leven 'bij de waan van de dag'. Volgens hem kan het pilotproject niet rekenen op draagvlak bij de jeugd omdat het vertrouwen ont breekt. Cor Vervoort (Samenwerking) sprak van 'paniekvoetbal' en 'cri sismanagement'. Hij vond dat Emonts 'rommelige en ondoor dachte informatie' had verstrekt, waarin te veel bruggen worden geslagen tussen het incident van 2 april en het jeugdbeleid. Vervoort vreest dat het effect van de inzet van straathoekwerkers nihil zal zijn. "Want er is geen vertrouwen. Dit moet eerst herwonnen wor den voordat het een kans van sla gen heeft. De volgorde is ook onjuist. Want eerst moest er jeugdbeleid zijn." Ook Ton Mulders (Lokaal Aktief) vond het 'een reactie op incidenten'. "Het is ook te veel focussen op problemen en het gaat voorbij aan de 'gewone' jeugd. Het negeren van Dingus is onmogelijk." Wethouder Emonts verdedigde het pilotproject met hand en tand. Pagis. EN MAAS -ZrLllpne reac ;ollege reageert te veel op incidenten" "Het is bittere noodzaak nu direct in te zetten op communicatie en contacten met jongeren. We moe ten snel naar de jeugd toegaan. Er is geen sprake van paniekvoetbal. We halen alleen een onderdeel uit het jeugdbeleid versneld naar voren", verklaarde Emonts, die zei dat de bezuinigingen op andere fronten géén directe consequen ties hebben. "Alhoewel het niet helemaal zonder pijn kan. We heb ben inderdaad minder geld om in te spelen op actuele zaken." Emonts verwacht weinig soe laas van een toenaderingspoging tot Dingus. "Ik heb niet veel hoop gezien de weinig constructieve inbreng van de insprekers." Ook zei de wethouder dat jongeren op vrijwillige basis praten met de straathoekwerkers. "Dingus-jonge- ren hebben het recht te weigeren. Dat is jammer, want dan hebben ze ook geen invloed op het beleid." Emonts bestreed-dat er bij de jeugd geen vertrouwen in de gemeente zou zijn. "We moeten niet op een enkeling of een beperkte groep afgaan. Wij spre ken heel vaak met jeugd en jonge ren. En dan hoor je ook andere geluiden. Er is heus wel vertrou wen, maar dat moet wel worden uitgebouwd." SPONTANE MUTATIE Klaas (23) en Jochem (19) heb ben de spierziekte Duchenne en kunnen diverse spieren niet meer gebruiken. Beiden zitten in een aangepaste rolstoel. Moeder Cockie Verdonck: "Medici den ken dat bij beide jongens een spontane mutatie is opgetreden, waardoor de ziekte is ontstaan. De kans is onmogelijk dat twee kinderen uit één gezin deze spontane mutatie krijgen, zo werd mij voorgehouden. Nou, het bleek dus wél mogelijk. Misschien ben ik toch draagster van de ziekte. Alleen kunnen ze dit niet bewijzen. En opmerke lijk genoemd hebben we twee oudere kinderen, waarvan een zoon, die de ziekte niét hebben." Duchenne spierdystrofie is een erfelijke ziekte die via de moeder kan worden overgedra gen. Zonen van een draagster hebben 50% kans op de aandoe ning, dochters hebben 50% kans om draagster te worden. In 30% van de gevallen treedt de aan doening spontaan op, waarna deze weer kan worden overge dragen. Een fout in het dystrofi- ne-gen op het X-chromosoom veroorzaakt een tekort van het eiwit dystrofine in de spiercel- wand. Zonder dystrofine bescha digen de spiercellen en sterven ze op den duur af. De ademha lingsspieren bij Klaas zijn zeer CONTRACT Klaas en Jochem hebben de gehele dag zorg en ondersteu ning nodig, maar twee keer per dag bij het opstaan en het naar bed gaan is de zorg zeer uitge breid, dus ook in de vakantie. Het Persoongebonden Budget zorgt voor een bepaalde keuze vrijheid van inkoop van zorg. In Amstelveen, waar de familie woont, kopen ze via de thuis zorg de zorg in bij twintig hulp verleners die beurtelings op bezoek komen. De zorg voor de twee jongens bestaat uit verzor ging 's morgens - het uit bed halen, wassen en aankleden - en 's avonds vindt het omgedraaide ritueel plaatst. Verschillende hulpmiddelen zoals een tillift, hoog/laagbed en douches tretcher zijn daarbij vereist. Deze hebben zij tijdens de Hemelvaartvakantie gehuurd via het hulpmiddelencentrum van de thuiszorg. Voor leden is dit gratis. Klaas heeft een verpleegkundi ge nodig voor het schoonmaken van de tracheostoma, het gaatje in zijn luchtpijp. Sinds 1998 gaan ze met z'n allen op vakantie en zijn ze bekend met het feno meen 'inkoop thuiszorg op vakantie'. "Het eerste contact met een thuiszorgorganisatie gaat meestal niet vlekkeloos, maar het valt altijd wel te rege len. We sluiten met de thuiszorg organisatie gewoon een contract af voor de te leveren zorg tijdens de vakantie. Maar we hebben het vermoeden dat veel mensen nog niet weten dat dit kan. Het blijkt ook binnen de thuiszorg niet overal bekend te zijn." GESPREKSGROEP Dit jaar was de bestemming groepsaccommodatie De Bloem in Overloon. Bij het vierde tele foontje naar de thuiszorg kregen ze de goede persoon aan de tele foon. Zij was wél bekend met het feit dat thuiszorg kan wor den ingekocht tijdens de vakan tie. De benodigde zorg werd ver volgens snel geregeld. Klaas: "De verzorgers waren leuke, enthou siaste mensen. Mijn ouders kun nen door hun hulp ook meer van de vakantie genieten." Door de combinatie thuiszorg en aangepaste groepsaccommo datie moet de familie veel van tevoren regelen. "Gelukkig is het altijd wel te regelen, maar er gaan heel wat telefoontjes aan vooraf. Voor de zekerheid bekij ken we de accommodatie ook vooraf. We zitten in een gespreksgroep van de Vereniging Spierziekte Nederland en daar praten we onder meer over goede en geschikte locaties waar je op vakantie kunt met kind, partner of familielid met lichamelijke beperking. De inkoop van thuis zorg op vakantie brengt namelijk rust voor iedereen." j BjBMgr Verdonck uur en 's avonds tussen 9 en 11 uur nam een tweetal zorgverle ners van de thuiszorg de zorg voor de twee zonen op zich. verzwakt. De ademhaling is kunstmatig en wordt daarom ondersteund door permanente beademing via een gaatje in de luchtpijp(tracheostoma) lift en speciale bedden. Een uit komst voor de familie Groen- Verdonck, die anders niet op vakantie zou kunnen. Met vier gezinnen en in totaal vijftien personen hebben ze de Hemelvaartvakantie doorge bracht in groepsaccommodatie 'de Bloem' in Overloon. Het gezelschap maakte tripjes naar Nijmegen, Boxmeer, Landgoed Tongerloo en verkende de omge ving van Venray. De twee zonen met de ziekte van Duchenne konden 'gewoon' mee. Voor de familie is het inmiddels 'gewoon', omdat zij weten hoe ze het moeten organiseren: de thuiszorg in de eigen woonplaats even afbestellen en op het vakantieadres de thuiszorg in die regio inkopen. Al kostte het dit keer moeite om het te regelen. De Stichting Thuiszorg Brabant Noord-Oost gaf tot drie keer toe aan dat het niet mogelijk was. Pas bij het vierde telefoontje kre gen ze het antwoord dat ze had den verwacht: 'ja, dat kan'. Iedere ochtend tussen 8 en 11 De thuiszorg.uit Amstelveen ®ocht een weekje op adem tomen en daarvoor in plaats werd de Stichting Thuiszorg ^[Brabant Noord-Oost in de arm lomen. Dagelijks werden de free volwassenen zonen 's och- en 's avonds verzorgd, en oorzien van de benodigde zorg- rtücelen aan huis, zoals een til-

Peel en Maas | 2005 | | pagina 3