Bert Klunder en Conny Janssen Kunst Cultuu Mariakapel Holthees viert eerste lustrum Cum laude voo jeugdfanfare Pigtail op Leunse kermis De thuiskomst SQY Rocking Team in 't Podium IVN Horrorparty Dingus Succulenta Bush nog even in het Odapark Popkwis De Evenaar Mariaprocessie Reflexy Expositie keramiek PEEL EN MAAS Donderdag 12 mei 2005 - Pagin ïEL Programma Schouwburg Venray Cabaretier Bert Klunder en een dansvoorsteling van Conny Janssen staan komende week op het programma van Schouwburg Venray. Cabaretier Bert Klunder komt op woensdag 18 mei met zijn voor stelling Zonder Omwegen naar Schouwburg Venray. Klunder werd onlangs door Kees Prins (Jis- kefet) in de Volkskrant de meest onderschatte cabaretier van Nederland genoemd. Met deze opmerking schaart hij zich in de rij bewonderaars van Bert Klunder. Televisiekijkers kunnen Klunder kennen van zijn opvallende1 ver schijning in het komische televisie programma Mannen voor Vrou wen. De voornamelijk vrouwelijke redactie van het damesblad Esta vond hem hierin zo geestig dat ze gevraagd heeft of hij een tweewe kelijkse column over vrouwen wilde schrijven. De cabaretwereld kent Klunder al veel langer. Hij is de vaste regisseur van Brigitte Kaandorp. Ook Jeroen van Mer- wijk, Vincent Bijlo en Angela Groothuizen werden ooit door Klunder geregisseerd. Op het toneel staat hij het liefst in zijn eentje. Hij heeft de reputatie dat hij in zijn voorstellingen behoorlijk bot kan zijn. Hij komt over als een onverbeterlijke mopperkont maar zijn cynisme, scherpzinnige obser vaties en droge humor werken bij het publiek zeer op de lachspie ren. In zijn voorstelling van twee keer drie kwartier, zonder liedjes, worden de grenzen van het genre cabaret opgezocht. Zonder Omwe gen is eerder een lange conference dan een cabaretvoorstelling. Klun der laat zich. voor zijn teksten inspireren door het leven zelf. Er komen grote levensvragen aan de orde zonder dat er daadwerkelijk antwoorden worden gevonden. Natuurlijk komen ook de verschil len tussen mannen en vrouwen hierbij weer aan bod. De voorstel ling begint om 20.00 uur. Conny Janssen verzorgt op don derdag 19 mei vanaf 20.00 uur de dansvoorstelling I'm here, De stad in Beeld. Conny Janssen richt zich de komende jaren op de stad als centraal thema in haar voorstellin gen. In samenwerking met ver schillende kunstenaars zal zij de stad vanuit diverse hoeken belich ten. Voor het eerste deel van dit vierluik met de stad als inspiratie, heeft Janssen fotograaf en filmma ker Carel van Hees uitgenodigd. Fotograaf en choreograaf delen hun fascinatie voor mensen en hun gedrag. Liefde, verlangen, troosteloosheid, ontroering en IVN de Maasvallei gaat in samen werking met café-hotel Bos en Berg vier wandelingen in de Overloonse duintjes verzorgen. De wandelin gen zijn gepland op de woensdagen 18 mei, 15 juni, 20 juli en 17 augus tus. Verzamelen bij Bos en Berg om 18.00 uur. Vertrek van de wande ling is om 18.30 uur. De wandeling duurt ongeveer twee uur. Men kan zich aanmelden tot 12.00 uur op de dag van de wandeling bij de heer Bos via tel. (0478)641256. De Over loonse bossen beslaan een opper vlakte van 300 ha en zijn éigen- dom van de gemeente Boxmeer. Een deel van het gebied is geacci denteerd. Omdat het arme grond was met droge delen of delen met een sterk wisselende waterstand is het niet ontgonnen voor landbouw. Rond 1950 is het bebost. Er is veel grove den, aangevuld met naald boomsoorten als Corsicaanse den, Oostenrijkse den, douglas en lariks. Er komen ook jeneverbesstruiken voor. Voor de toekomst is het doel een grotere variatie in (loof)bomen, een goede struiken- en kruidenlaag creëren en meer dood hout in het bos. Dit vergroot de levenskansen van dieren in soort en aantal, er treedt natuurlijke verjonging op en er ontstaat een betere strooiselver tering. Op en van het dode hout leven grote aantallen insecten en schimmels. Wat uiteindelijk -na afbraak van alle stoffen- weer ten goede komt aan de voedselkring- loop. In 2003 zijn er veel werk zaamheden uitgevoerd zoals dun ning, ringen en zijn er open plekken gemaakt. Ook is erer rela tief veel loofhout en er ligt een klein heideterreintje. Om de bossen en heidevelden niet dicht te laten groeien onderhoudt de schaapskud de van schaapsherder Chris Muer- mans sinds 2003 19 ha van het gebied. Vrijdag 13 is er een horrorpart)' in jongerencentrum Dingus. Het café wordt helemaal in een horror decor gezet. De hele avond evil metal music - veel black en death- metal dus - met de dj's Blob en Evil Pig. Aanvang 19.00 uur, entree is gratis. Zaterdag 14 mei is er feest- café met Samder en Kay. Het café is om 19.00 uur open. Entree is gratis. Zondag 15 mei een jazz, drum en bassparty met de goede muziekma- kers als dj's. Er is onder andere aan dacht voor het modernere repertoi re van de artiesten voor het komende 30e North Sea Jazz Festi val in Den Haag, Maandag 16 mei traditioneel Pinkpop in Dingus. In het café is van 13.00 tot 16.00 uur en van 19 00 tot 00.30 uur Pinkpop live (overgenomen van Nederland 3) op grootbeeldscherm te zien en te horen. De entree is gratis. Zaterdag 14 mei om 22.00 uur begint een pure rockavond in café 't Podium. Met de band SQY Rocking Team heeft 't Podium weer een band van formaat bin nen weten te halen. De geschie denis van SQY (Sequoyah) gaat terug tot 1993. De band is opge richt uit de overblijfselen van twee bands die al bekend stonden voor hun overweldigende rock covershows. Het publiek was meer dan tevreden, in tegenstel ling tot de bands die hun creativi teit in eigen materiaal om wilde gaan zetten. Ze zijn begonnen met het nummer Frenzy en bin nen een paar maanden hadden ze optredens op vele lokale podia. Al snel hierna volgde de rest van Nederland en in het toonaange vende rockmagazine Aardschok kreeg de demo van SQY een zeer goede recensie. Dit was een eer ste grote opsteker voor de band. Na hun eerste cd the Rising in 1996 heeft SQY een maxisingle uitgebracht en een live-album, een compilatie van bijna een decennia touren. Aangezien tijden veranderen, veranderde Sequoyah ook. Naast het schrijven van eigen nummers werd de volgende uitdaging het produceren van de eigen muziek. From Soho down to Hollywood werd de eerste geheel in eigen beheer geschreven en geprodu ceerde cd single van Sequoyah. Deze uitdaging werd een succes en aangemoedigd door de goede resultaten werd de cd SQY uitge bracht. Hiermee veranderde de naam van de band ook naar SQY. Ten Years on the Road kwam in maart 2003 uit ter gelegenheid van de tiende verjaardag van SQY. Het album is een chronoligische collectie die laat zien hoe de band zicht de afgelopen tien jaar ont wikkeld heeft. Op dit moment is SQY druk doende met het uit brengen van het vierde album Full Throttle zoals de band zelf zegt. The CD contains elf brand new songs which will all rock your f#ckin' socks off. SQY heeft vele honderden optredens achter de rug in Nederland, Belgie, Duits land, Denemarken en Engeland. Hun grote schare fans en het feit dat ze voorprogramma zijn geweest van bands als de Golden Earring, Europe en Deep Purple is tevens een visitekaartje van de band. Deze zaterdag zal de uit Horst afkomstige formatie Riddle het voorprogramma verzorgen en omstreeks 22.00 uur beginnen met vele bekende rocknummers. Meer informatie over optredens in Café 't Podium is te vinden op www.podiumvenray.nl onder de kop agenda. Op 21 mei 2005 is het exact vijf jaar geleden, dat de geres taureerde Mariakapel in Holt hees weer geopend werd, en ingezegend door bisschop Hurkmans van Den Bosch. De kapel is vanaf die tijd welis waar niet meer in gebruik als parochiekerk voor Holthees, maar als devotiekapel voor Onze Lieve Vrouwe van Zeven Smarten en als centrum voor talloze culturele activiteiten. Verder fungeert de kapel als trouwlocatie van de gemeente Boxmeer voor het sluiten van burgerlijke huwelijken. De eerste vijfjaar in het nieuwe bestaan zijn zeer voorspoedig ver lopen, dankzij de inzet en steun van vele betrokkenen. Duizenden bezoekers hebben in de afgelo pen jaren de weg naar de kapel weten te vinden. De kapel is gele gen aan het Pieterpad, en aan het streekpad Maas- en Peelliniepad. Zeer veel wandelaars lopen even de devotiekapel binnen, steken een kaarsje aan, en schrijven kort iets in het gastenboek. Maar niet alleen deze wandelaars, ook vele mensen uit de wijde omgeving kloppen graag even bij Maria aan. Als centrum voor culturele activi teiten heeft de Mariakapel inmid dels haar naam gevestigd. Dankzij de grote inzet van de werkgroep activiteiten zijn er in de afgelopen jaren een kleine 50 concerten, en toneelvoorstellingen georgani seerd, en meer dan 10 exposities. Concerten en exposities kunnen rekenen op een trouwe schare vaste bezoekers, gemiddeld zo'n 50 bezoekers, en in de loop der jaren is het gemiddeld aantal bezoekers steeds gestegen naar nu ruim 60 bezoekers per con cert. Ook het aantal trouwlusti gen dat voor de burgerlijke huwe lijkssluiting kiest voor de trouwlocatie Mariakapel neemt nog steeds toe, en ieder bruid spaar zal beamen dat de kapel een zeer idyllisch en passend oord is voor deze bijzondere gebeurtenis. Dat de Mariakapel zo enorm aan de weg heeft kunnen timme ren in de afgelopen jaren ligt aan de grote plaats die de kapel in de harten van de bewoners inneemt. Ruim zestig vrijwilligers zijn actief voor de kapel, in bestuur, in werkgroepen voor beheer, voor activiteiten, voor trouwen, voor catering, schoonmaak en bloemversiering. Nooit wordt er tevergeefs een beroep op hen gedaan, met elkaar en dankzij de komst van al die bezoekers hou den ze dit fraaie monument in stand. Om die reden wil de stichting Mariakapel het eerste lustrum van dit nieuwe bestaan feestelijk vie ren, waarin met name ook de dank van de stichting aan al die mensen, die deze eerste vijf jaar tot een succes hebben gemaakt, besloten ligt. Het programma van de lustrum viering start op vrijdag 20 mei om 15.30 uur met een kindertheater voorstelling door Ralph Reijnders, waar alle kinderen uit het dorp van 0 tot en met 12 jaar aan deel zullen nemen. Miss. Miss en Meneer Meneer komen met hun toverkoffer om een voorstelling te geven. Het is een meespeel theater, dus zullen de kinderen de kans krijgen om mee te spelen, wie dat tenminste durft. Zaterdag 21 mei is de officiële opening van het lustrumprogram ma. Om 14.00 uur opent K. van Soest, burgemeester van Box meer, zowel het lustrumprogram ma voor het hele dorp, en voor iedereen, die aan de lustrumvie ring deel wil nemen, als ook zal de burgemeester de kunstroute openen, die door heel Holthees en Smakt heen loopt. De lustrum viering voor het dorp heeft als motto Op de koffie bij, en de titël zegt het al: de Mariakapel nodigt iedereen graag uit om met haar het lustrum te komen vieren. Het Onze Lieve Vrouwe Gilde, het gemengd koor en de fanfare uit het dorp zullen optredens verzor gen, en het programma zal afge sloten worden met een optreden van de Never Mind Jazz Band uit Eindhoven. De kunstroute heeft als titel meegekregen Op de grens van Enerzijds verwijst deze titel naar de bijzondere situatie van het dorp, dat met Smakt aan de Lim burgse en Holthees aan de Bra bantse kant zich precies op de grens bevindt. Anderzijds verwijst het naar het werk van kunste naars, mensen die in hun vak altijd bezig zijn met grenzen te verleggen. Bijna 25 kunstenaars werken mee aan deze kunstroute. Hun werk is door het hele dorp te bewonderen, bij bewoners in de tuin, in een schuur of garage, op een stukje openbaar groen. Hét zal verrassend zijn de kunstwer ken in deze omgeving te kunnen zien. Er is voor de kunstroute een folder beschikbaar, waarin de route is opgenomen, de adressen waar de kunstwerken zich bevin den, de namen en korte gegevens van de kunstenaars, en de titels van de tentoongestelde werken. De folder is bij de kapel verkrijg baar voor 1,00. Gelet op de inzendingen kan met zekerheid gezegd worden, dat het hier om een prachtige kunstroute gaat, met schitterende kunstwerken. De kunstroute is ook zondag 22 mei van 11.00 uur tot 17.00 uur te bezoeken. Zondag 22 mei wordt de lus trumviering besloten met een mini-kunstmarkt van 11.00 uur tot 17.30 uur. Diverse kunste naars hebben hun medewerking toegezegd, en bieden hun kunst werken te koop aan. Wie nog op zoek is naar een passend beeld houwwerk of schilderij in zijn huis, doet er goed aan even langs te komen. De kunstmarkt valt prima te combineren met het vol gen van de kunstroute door het dorp, want ook op die route staan veel kunstwerken, die te koop zijn, maar dan wel na afloop van de lustrumviering. Het lustrum feest wordt tenslotte afgesloten met een concert door de bekende musicus Nard Reijnders uit Broek- huizenvorst, jarenlang de vaste begeleider van Herman van Veen, die samen met een aantal even eens zeer ervaren muzikanten een spetterende muzikale afslui ting zal verzorgen. Voor dat con cert zijn in eerste instantie de Vrienden van de Mariakapel uitge nodigd, een groep van trouwe, zeer betrokken donateurs, maar daarnaast zijn er nog kaarten beschikbaar voor wie dat concert graag bij wil wonen. Snel reserve ren is dan echter wel geboden bij de vaste voorverkoopadressen in Holthees: fam. Ermers, Kapel straat 3, tel, 0478-636480, bij de fa. Wijenberg, Gildestraat 6, tel. 0478-636390 of via de website van de Mariakapel, www.mariaka- pel.nl. De lustrumviering kent op 28 mei een besloten afsluitend feest voor alle vrijwilligers van de kapel, en die hebben dat ook dik verdiend. De Mariakapel in Holt hees staat er prachtig bij, en heeft als zeer oude dame uit de 14e 'eeuw nog een mooie toekomst voor zich dankzij de inzet van velen. Leden van de cactussen - en vet- plantenvereniging Succulenta, afdeling Maas en Peel zetten op zondag 15 mei de deuren van hun kassen wijd open voor iedereen die wil genieten en verwonderd 'wil staan van de pracht van de planten. Op deze dag is men tussen 10.00 tot 17.00 uur welkom bij P. Wienen aan de St. Catharinastraat 4b in Leunen en bij Th. Gommans aan het Hondsdraf 10 in Venray. foto: Leo van Velzen humor zijn thema's die in het werk van beiden te vinden zijn. In I'm here vormen de de beelden van Carel van Hees de omgeving waar in de voorstelling zich afspeelt. Hij toont de werkelijkheid op het toneel terwijl Conny Janssen zoekt naar wat er zich achter die werke lijkheid verschuilt. In de voorstelling I'm here maken we kennis met tien perso nages die, hoe verschillend ook, allen op zoek zijn naar liefde, warmte en herkenning. Ze komen te voorschijn uit de stad, een dyna mische metropool die telkens ver andert. In deze omgeving buitelen ieders verhalen over elkaar heen. Voor informatie over deze en andere theatervoorstellingen kijk ook op de site www.schouwburgvenray.nl Hoewel de beeltenis van presi dent Bush nog steeds ontbreekt aan de Venrayse Westsingel, is hij nog wel te zien in de Projectruim te van Odapark Venray. De ten toonstelling Living Apart, deel II van LAT - Living Apart Together, is nog te bezichtigen tot en met maandag 16 mei. Bush hangt daar nog in de originele serie No Com passion' van de Tsjechische kun stenaar Ji_i David. Naast deze serie zijn ook werken te zien van Chris Dobrowolski, André Wieha- ger, Helmut Smits, Mike Ritchie, Brody Condon, Monique Camps, Suzanne Berkers en Mathieu Knippenbergh. Voor de gelegen heid is Odapark Venray alle pink sterdagen geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Vrijdag 10 juni starten het derde en vierde deel van LAT: Living Together zal te bezichtigen zijn in de Projectruimte én in het park zelf, LAT LAB zal in zeven airstreamers door de regio trek ken. Kijk op de website voor meer informatie: www.odapark.com In café de Evenaar wordt op zondag 22 mei vanaf 14.00 uur voor de dertiende maal de Popk wis gehouden. Op deze dag wor den de popkenners op hun ken nis van de popmuziek getest. Aan de hand van geluidsfragmenten, dia's en meerkeuzevragen, wor den ze aan de tand gevoeld. De vertoonde fragmenten dateren van de jaren '60 tot nu. De deelne mers krijgen per item tien frag menten te horen, waarna ze de titel en de uitvoerende artiest moeten noemen. De teams bestaan uit maximaal vier perso nen en opgeven kan bij café de Evenaar via tel. (0478)510036. Traditioneel is de meimaand de Mariamaand en krijgt de Maria verering in de parochie Oostrum extra aandacht. Behalve de indivi duele bedevaartgangers is er ook de groepsgewijze bedevaart van de KBO, een viering in de kerk en een bezoekje aan de Mariakapel. Daarnaast zijn er in de zomer maanden de jaarlijkse bedevaar ten van de parochies Venray, Oirlo en Geijsteren. Op zondag 22 mei wordt de grote Mariaproces sie gehouden. Deze processie wordt voorafgegaan door een plechtige hoogmis, waarin deken Smeets uit Venray zal voorgaan. De processie volgt na de hoogmis de gebruikelijke route. De viering wordt opgeluisterd door het gemengd koor, harmonie Sub MatrisTutela, het koor uit Maas hees en het gilde van Gemert. Voor deze viering wordt de kerk, het dorpsplein en de route feeste lijk versierd. Bovendien is de Mgr. Hanssenstraat tijdelijk afgesloten. De doorgang blijft voor de aanwo- nenden zoveel mogelijk gewaar borgd, maar het doorgaande ver keer wordt tijdelijk omgeleid via de Witte Vrouwenstraat. De hiphopcrew Reflexy is win naar geworden van Op Ut Tuffel- ke, een open podium voor regio nale bands in jongerencentrum Gryphus in Vierlingsbeek. Het trio uit Venray verdiende met deze overwinning het openings optreden van Op De Töffel 2005. Naast Reflexy zijn er tijdens deze dertiende editie van Op De Töffel optredens van Flying Fortress, Fair Play Committee, Last Crewsa- ders, Judasville, Blues Brother Castro, Songwriters United, Solo, Face Tomorrow, Mala Vita, Voicst, Hallo Venray, Janez Detd, Racoon en Rude Rich And The High Notes. Op De Töffel 2005 wordt gehouden op zondag 19 juni op het Vrijthof in Vierlings beek. Jeugdfanfare BMBM uit Maashees heeft een topprestatie neer weten te zetten in het Belgische Neerpelt waar het Europees Muziekfestival voor de jeugd gehouden werd. Na maanden van hard repeteren kre gen de muzikanten en de dirigente loon naar werken. De jury beoor deelde het concoursprogramma met een eerste prijs cum laude. Jeugdfanfare BMBM is een orkest waarin de muzikanten in opleiding van de fanfares van Broekhuizen, Maashees, Broekhuizenvorst en Melderslo in samenspelen. Het nieuwe seizoen begint altijd in november. Nieuwe muzikanten komen er dan bij, en van de muzi kanten die achttien jaar zijn gewor den is dan afscheid genomen. Hier door verandert de samenstelling van dit orkest jaarlijks. Vanaf november is er al druk gerepeteerd aan de diverse stukken. Er werd ingespeeld met Celtic Dance. De te beoordelen werken waren getiteld Junior's Choice (P. Riedemann) en Toumana Pictures (F. Gines). Het optreden werd afgesloten met de mars Jubilissimo van Wim Las- eroms. Ester Alofs (27), de dirigen te van dit orkest, was zeer te spre ken over het behaalde resultaat. Van de jury kreeg zij een groot compliment voor de muziekkeuze en ze gaven te kennen erg onder de indruk te zijn van de muzikale De formatie Pigtail geeft op zondag 22 mei vanaf 17.00 uur in gemeenschapshuis De Brink in Leunen een concert. Pigtail speelt covers van ondermeer Queen, Golden Earring, Kane en de Rol ling Stones. De band staat garant voor een spectaculaire en sp rende show. Tijdens de pï wordt de muziek verzorgd! dj Rick Cremers. De organii van dit optreden is in handeo de vrijwilligers van Scouting! kwaliteit van de nog zo j groep. "Ik ben echt heel ergt op jullie en de jury ook", zeii tegen haar muzikanten na de; uitreiking. In de bibliotheek in Vein een expositie te bezichtiges werken van keramiekcurii van Kunstencentrum Jerus Deze expositie geeft een, beeld van de mogelijkhei keramiek te bieden heeft, miek is een verzamelnai voorwerpen die hol opgeb: zijn uit platen klei. De beidt sten van keramiek, gebruil "33 miek en sculpturale keu zijn te bezichtigen in de e P en de vitrines tijdens de opt ^gof uren van de bibliotheek, i jj werken te zien die gemaal ijverd door de cursisten, zoals andere Raku gestookte obi Hier Wie na het zien van de enthousiast is geworden in september een bij het Kunstencentrum lem. Deze wordt donderdag van uur en staat onder keramist Arjen Markenstein. f Boekrecensie in Peel en Maas De thuiskomst is een histo rische roman over de Verlich ting, Londen, maritieme ont dekkingsreizen, James Cook, maar vooral over de vrouw van Cook, Elizabeth Batts, de achterblijfster, moeder van zes kinderen van wie geen haar overleefde. Voorjaar 1775. Elizabeth Batts wacht in haar huis op Mile End op haar man, de beroemde zee vaarder en ontdekkingsreiziger James Cook, die begonnen is aan de laatste etappe van zijn tweede grote wereldreis waarin het zui delijk halfrond in kaart moet wor den gebracht. Roem zal zijn deel zijn. Een eenvoudige boerenjongen is als verlichte geest de wereldzeeën gaan bevaren en opgeklommen tot de sociale elite van zijn land. Maar wat zegt dat over zijn meri tes als echtgenoot en als vader? Wamieer James in de zomer maanden van 1775 inderdaad arri veert, is het de vraag wie Eliza beth in haar armen sluit: een wettige echtgenoot die toch in zekere zin een vreemde blijven zal, of een man die eindelijk thuis komt, zijn maritieme aspiraties terzijde schuift en eindelijk tijd zal hebben voor haar en de ren? Anna Enquist is een van bekendste schrijvers in de h- daagse Nederlandse literals Met haar gedichten, verhalen 'u dc romans verwierf ze een gi'01 internationaal- lezerspubliek a 2002 was zij de auteur van I boekenweekgeschenk De ijs' gers. Haar laatste dichtbundel,! tussentijd, verscheen vooiji 2004. De thuiskomst is te koo| boekhandel Van den MuncÜ in Venray. Prijs: 19.95 euro.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 16