üjenhotel Geijsteren Meerlo-Wanssum Kunstsmid maakt subtiele kunstwerken en ware invasie an pelgrims Beeld voor kindertehuis Chili Service rubriek BlJENHOTEL: Vandalisme basisscholen Peschweg dicht Schilderproject voor jongeren College bezoekt Wanssum Op de vlucht Geen subsidie monument echtpaar Jan en Jana uit Tienray heeft de 'ide wlad weer opgepakt en is aan het laatste 850 kilo stuk van de spon- van Tienray naar >oord Santiago de (Spanje). Na 67 en 1540 kilometer moesten ze vorig jaar 4 2004 de strijd staken last kreeg van zijn Zaterdag 23 april 2005 auto vanuit Tienray naar Orthez, in de Lourdes (Frankrijk), der tochten te vol- De opbrengst van de isoring gaat naar het kin huis Hogar Esperanza SOS Meerlo-Wanssum. il voor SOS en het >lad Peel en Maas houdt lens een dagboek bij. deel 6 (hervatting de tocht): ag 68: Tienray-Orthez (23 12005): We gaan op de ver- rdag van dochter Marielle in vroegte om 5.15 uur per auto Orthez, samen met Bep Twan Janssen-Bexkens uit khuizen. Mijn zus en zwager; irengen ons weg en lopen iele dagen mee. Na 1256 kilo ter arriveren we 's avonds om 15 in Orthez. Jana kookt in de ige (speciale slaapgelegenheid ir pelgrims), we praten nog met andere pelgrims en gaan en. lag 68: Lourdes (24 apr); idat we toch in de buurt zijn n we nog even bij Maria in irdes aan, 85 kilometer met de o. Een bezoek aan deze bede- yrtplaats is altijd weer indruk- kkend. We steken kaarsjes aan ir de vele intenties die we voor lerweg hebben beloofd. Op groot scherm volgen we de ;ening van de nieuwe paus. Jan en Jan bij een sympathieke gastvrou w ergens op de grens van Zuid-Frankrijk en Spanje in het Sauveterre de Beam. Ze zijn er te gast bij haar in een huisje uit 1788 dat geheel was gerestaureerd. Deze gastvrouw was heel vriendelijk en ongeloojlijk gastvrij, laten Bep en Twan Janssen weten. Twan vertelt: "We werden meteen getrakteerd op een drankje, konden ons lekker douchen en hebben 's avonds genoten van een heerlijk streekgebonden diner, waarbij ons veel verteld werd over de vele pelgrims die er kwamen en over de streek met al zijn tradities. De vrou w was alleenstaand; ze had een ongeloojlijk vertrouwen in de mensen. Ik stond er versteld van hoe gemakkelijk ze al haar bezittingen toevertrouwde aan een stel wild vreemde mensen. Ze kende ons 15 minuten en ging daarna gezellig boodschappen ging doen om haar gasten 's avonds een heer lijk streekgerecht voor te kunnen schotelen. De volgende ochtend om 07:00 uur stond ze alweer klaar en had voor ons een heerlijk ontbijt klaargemaakt. Daarna zwaaide ze ons uit alsoj we goede vrienden waren. Geweldig toch!" We ontmoeten mensen uit Mel- derslo die per bus met de KBO op reis zijn. Op de terugweg moeten we de auto langs de weg parkeren omdat er een enorm onweer los barst met dikke hagelstenen. Dag 69: Orthez-Sauveterre de Bearn (25 apr 28 km); De dag begint regenachtig. Het is een zware wandeling vandaag. Berg op, berg af, veel modder en regen. Tussen de buien drinken we koffie. Gelukkig breekt 's mid dags de zon door. We logeren bij een familie (bed en boterham) en de vrouw des huizes maakt een lekker regionaal etentje voor ons, inclusief kaasplankje en wijn. Dag 70: Sauveterre - Ostabat (26 apr 30 km); Kwart voor acht gaan we weer op weg. De zon schijnt. We hebben prachtig uitzicht op de Pyreneeën en passeren ver schillende schapenboerderijen. Om half vier arriveren we in Osta bat. We logeren in boerderij Gai- nako-Etxea, een tot logement omgebouwde varkensstal waar dertig slaapplaatsen zijn. We eten samen met andere gasten en de boer en boerin. Er wordt veel ver teld en gezongen. Dag 71: Ostabat - Huntto (27 apr 30 km); Vroeg uit de veren en de eerste zes kilometer hebben we gezelschap gekregen van een hond. In Saint-Jean-Pied-De Port in de Nederlandse refuge ontmoe ten we Dinie Vervoort uit Ameri ca die hier enkele weken als vrij willigster werkt. Hier nemen we afscheid van onze 'wegbrengers' en begeleiders tijdens de eerste drie dagen: Bep en Twan. Zij gaan met de trein naar Orthez, waar hun auto staat, en dan huiswaarts. Wij lopen verder en logeren in Huntto in een refuge. Dag 72: Huntt-Ronceval (28 apr 23 km); Een pittige wandeling vandaag met steile paden die je voetje voor voetje moet nemen. Heel voorzichtig. Onderweg heb ben we de blaren verzorgd van een Duitse pelgrim. In het plaatsje Ronceval worden we geconfron teerd met een ware invasie van pelgrims die allemaal richting San tiago de Compostela gaan. In het plaatselijke VW-bureau mogen we met groepjes van twintig naar binnen om ons in te schrijven. We logeren in een soort grote ver bouwde kapel met meer dan hon derd pelgrims nadat we in een klein restaurant een pelgrims- menu hebben genuttigd voor 7 euro. Dag 73: Ronceval-Larrasoanna (29 apr 30 km); Al die pelgrims Donderdag 12 mei 2005 - Pagina 11 jp:: -S: v.;-:::::-'-- -'-' Aan de basisscholen in de gemeente Meerlo-Wanssum is in het afgelopen jaar voor 4.556 euro schade aangericht door vernielin gen en inbraken. De gemeente Meerlo-Wanssum is verantwoorde lijk voor de bekostiging van schade door vernieling, diefstal en dergelij ke en vraagt inwoners via een oproep in de dorpsblaadjes om alerter te zijn op vandalen. Ook gaat de gemeente aan de politie vragen om vaker bij de scholen te patrouilleren. De scholen leverden een aantal declaraties in naar aanleiding van schade die is ontstaan door inbraak en vernieling. Basischool St. Anna in Blitterswijck ontvangt 480 euro, basisschool Megelsheim in Meerio 2.620 euro, basisschool Peddepoel in Wanssum 1123 euro en de Mariaschool in Tienray 332 euro. Het college heeft besloten om een gedeelte van de Peschweg in Meerio af te sluiten voor doorgaand gemotoriseerd verkeer. Het gaat om het traject tussen huisnummer 10 en de achteruitgang van cam ping 't Karrewiel. Fietsers en voet gangers kunnen nog wel gebruik maken van dit weggedeelte. Het verkeersbesluit, met bijbeho rende tekening en overige stukken, ligt vier weken ter inzage bij bureau openbare werken in het gemeentehuis. Gedurende die ter mijn kunnen belanghebbenden hun mening over het ontwerpbesluit schriftelijk kenbaar maken aan de gemeenteraad. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaijmakers, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerio, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerio, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is. Artsen: P.H.A. Joosten J.F.H. van Arensbergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meerio, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 urn en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerio, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht, kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik- baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerio Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerio, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerio. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerio, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts. Generaal Dempsy- straat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478-692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077- 3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeerikomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19.30 - 21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09.00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. Ope ningstijden: ma., di. en do. van 10.00-12.30 uur. en maas Dag 74: Larrasoanna - Cizur de Minor (30 apr 25 km); vandaag weer een mooie route, door heel kleine gehuchtjes waar bijna nie mand woont en er dus ook geen winkels zijn om wat eten te kopen. Het is 33 graden. We lopen dwars door de oude stad Pamplona. Terwijl Jana in de refu ge, ver buiten de stad, kookt ont moet ik een 71-jarige Duitser die de tocht in 2003 ook al had gedaan. Hij vond dat het allemaal commerciëler werd. Dag 75: Cizur Minor - Puente la Reina 22 km); Om zes uur gaan de lichten aan in de refuge en zet Jana buiten koffie. In de refuges kun je alleen maar slapen, niet eten. Een flinke bergwandeling vandaag met opvallende verschij ning: 100 windmolens op de route. Omdat het zondag is moe ten we voor 12.00 uur inkopen doen, daarna sluiten de winkels. Onderweg hebben we ook asper- gevelden gezien en in de meeste dorpen die we passeerden deden vandaag de kinderen de eerste heilige communie. De eerste week zit er op. Het gaat lekker. We hopen dat de ver- volgtocht voorspoedig verloopt, dat de lezers van het weekblad Peel en Maas weer volop meege nieten en dat er weer diverse mensen en organisaties zijn die onze sponsortocht steunen met een gift op bankrekening 13.25.91.189 van SOS Meerlo- Wanssum t.n.v. voettocht. In Meerlo-Wanssum worden allerlei initiatieven ontwik keld om het door de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum geadopteer de kindertehuis Hogar Espe ranza in Chili te ondersteu nen. Zo heeft de Geijsterse keramiste Mieke van Uden in haar sfeervolle galerie een heel bijzonder beeld gemaakt: een indianenkoningin. Dat keramisch beeld wordt ten toongesteld tijdens de twee jaarlijkse Pinksterexpositie in de galerie van Keramieke in Geijsteren. "Het beeld wordt tijdens de expositie verkocht en de opbrengst gaat helemaal naar het project van SOS in Chili", laten Mieke van Uden en haar man Chris Roose weten. De indianen- koningin is een bijzonder beeld. De kunstenares heeft zich laten inspireren door het SOS-Wereld- festival Meerlo-Wanssum dat zon- Van de drie historische abri's die in de gemeente Meerlo-Wans sum staan wordt de betonnen bus halte aan de Beeteweg (bij de Sint Annakapel) in Blitterswijck het eerst onder handen genomen. Zoals bekend worden de abri's op initiatief van de Stichting Ontwik kelingssamenwerking Meerlo- Wanssum opgeschilderd. Kunste nares Karlijn Surminski uit Blitterswijck (ze woont tegen woordig in Amsterdam) is bereid het project te begeleiden. Het is de bedoeling dat zoveel mogelijk jongeren meehelpen om de abri's te verfraaien. De gemeente Meer lo-Wanssum en de provincie Lim burg vinden het zo'n leuk project dat ze er een subsidie voor heb ben gegeven. En dankzij schilders bedrijf G. Thijssen en Zn uit Swol gen krijgen de jeugdige schilders verf en kwasten. Karlijn heeft een bijzonder apart ontwerp gemaakt. Er hebben zich inmiddels al enke le meiden opgegeven om mee te werken. Maar er kunnen er nog best wat creatieve jongens en meisjes bij! Als je zin hebt kun je een inailtje sturen naar Karlijn: karlijnsurminski@yahoo.co.uk of bel even met SOS Meerlo-Wans sum, tel: 0478-698241 Karlijn begint vrijdagmiddag 20 mei rond de klok van twee uur. Die vrijdag en zaterdag 21 mei ondergaat de Blitterswijckse abri dus een meta morfose. dag 26 juni wordt gehouden in Meerio. Dat festival staat in het teken van kinderen en indianen. De indianenkoningin is een lange en smal beeld, terwijl haar hoofd en hoofdtooi een bijzondere uit straling hebben. De indianenko ningin krijgt een speciale plaats tijdens de internationale Pinkster expositie in de prachtige tuin van Keramieke Atelier in Geijsteren. Ook het hele huis wordt omgeto verd tot galerie. Vijf internationale kunstenaars exposeren htm wer ken terwijl de expositie muzikaal wordt opgeluisterd door enkele topmusici. Onder de exposanten onder andere de Westerbeekse kunstsmid Juul Baltussen die onlangs is geselecteerd om in het najaar ook zijn kunstwerken te mogen exposeren temidden van internationale collega's op de pre stigieuze Biënnale in Florence, Ita lië. De Pinksterexpositie is op 15 en 16 mei dagelijks van 11.00 tot 18.00 uur. De entree is vrij. Het college van B en W van de gemeente Meerlo-Wans sum brengt op donderdag 9 juni een bezoek aan Wans sum. De bijeenkomst vindt plaats in gemeenschapshuis De Zandhoek en begint om 20.00 uur. Het college wil met inwoners praten over wat er speelt in Wanssum en weten wat de ideeën van de inwoners zijn over de toekomst van het dorp. Denk bijvoorbeeld aan onderwerpen als leefbaarheid, veiligheid, wegen, bouwen en wonen. U bepaalt de agenda voor de avond. Tot 17 mei kunt u onderwerpen voor het collegebezoek aandra gen. Deze moeten wel van alge meen belang zijn voor de gemeenschap en zijn voorzien van een korte toelichting. Op basis van de informatie die u aan levert, stelt het college een defini tieve agenda vast. Onderwerpen kunt u schriftelijk indienen via e- mail: svnispen@meerlo-wans- sum.nl, en u kunt ze inleveren op het gemeentehuis, t.a.v. Sylvia van Nispen. Vermeld duidelijk uw naam en telefoonnummer. Wilt u meer informatie over het collegebezoek? Neem dan con tact op met Sylvia van Nispen, tel: 699219. Volgens de politie heeft een inwoner van Blitterswijck (39) in de nacht van donderdag op vrij dag een eenzijdig verkeersongeval veroorzaakt op de Venrayseweg in Wanssum. De politie denkt dat de man dronken achter het stuur heeft gezeten en na de botsing is gevlucht. Na een melding trof een politiepatrouille een verlaten per sonenauto aan tegen een afraste ringshek. De auto was door een voortuin gereden, had een boom pje omver gereden en was daarna tegen een hek gebotst. Het ver moeden bestaat dat de automobi list een stoeprand heeft geraakt en toen de macht over het stuur verloor. Er werd door de politie in de omgeving gezocht naar de mogelijk gewonde automobilist. Er werden immers bloedsporen aangetroffen in de auto. Ook op het huisadres van de eigenaar werd niemand aangetroffen. Bij de politie kwam vrijdagmorgen een melding binnen dat er een persoon lag te slapen in een geparkeerde vrachtwagen in de nabijheid van de plaats van het ongeval. Onderzoek wees uit dat het om de 39-jarige eigenaar van de auto ging, een man uit Blitters wijck. De man had verwondingen aan zijn gezicht en kon zich niets meer herinneren van het ongeluk. De politie heeft een bloedproef afgenomen. Burgemeester en wethouders van de gemeente Meerlo-Wans sum verlenen geen subsidie aan het Regiment Limburgse Jagers. Het regiment had de gemeente gevraagd om een bijdrage voor de realisatie van een monument op de Van Hornekazerne in Weert. De organisatie wil voor de herdenking van de gevallenen van het regiment tijdens de onaf hankelijkheidsstrijd (1946-1949) in voormalig Nederlands-Indië (het huidige Indonesië, red.) twee bronzen platen aanbrengen op de muren van de kazerne en een marmeren rustbank plaat sen. Het monument kost onge veer 15.500 euro. De gemeente Meerlo-Wans sum heeft echter als beleid dat ze landelijke organisaties niet steunt. Het Regiment Limburgse Jagers js weliswaar geen landelij ke organisatie, maar het is wel een organisatie die haar oor sprong heeft in de Nederlandse krijgsmacht. Reden voor de gemeente om het verzoek niet te honoreren. gaan vandaag verder. In het begin loop je bijna in file. Het is prachti ge weer met 25 graden en de ver gezichten zijn fantastisch mooi. Tijdens de pauzes praat je met mensen van allerlei nationalitei ten. 's Avonds houden we halt bij een refuges waar zestig pelgrims kunnen slapen. Jana kookt ons potje. Westerbeekse kunstenaar te zien in Geijsteren en Meerio voettocht naar Santiago de Compostela: vaste i van De Westerbeekse kunstsmid Juul Baltussen (47) is in Noord-Limburg geen onbeken de meer. Dat heeft hij mede te danken aan zijn succesvolle deelname aan de tweejaarlijk se kunstmanifestatie in Geijs teren. De bescheiden vakman uit Noord-Brabant gaat het dit jaar ook internationaal maken. Juul Baltussen is namelijk geselecteerd om in het najaar ook zijn kunstwerken te expo seren temidden van internatio nale collega's op de prestigieu ze Biënnale in Florence, Italië. "Ik moest de uitnodiging ook twee keer lezen voordat ik het geloofde. Het is ook niet niks om daarvoor te worden uitge nodigd", reageert de kunste naar. De Noord-Limburgers hoeven echter niet te wachten op de expositie in Florence. In korte tijd is hij namelijk twee keer te zien en te bewonderen in de gemeente Meerlo-Wans sum. Komend weekend maakt hij deel uit van de kunstexpo sitie bij Mieke van Uden en Chris Roose in en buiten het atelier Keramieke in Geijste ren. En tijdens de Wereldmani festatie Meerlo-Wanssum op zondag 26 juni in Meerio is hij ook te gast en geeft hij samen met leerlingen enkele smeed- demonstraties op het mobiele smidsvuur. Kunstsmid Juul Baltussen uit Westerbeek is een meester op het gebied van het kunstsmeden van ijzer. Van kleine subtiele kunst werken tot en met mammoetbeel- den die een grote gelijkenis heb ben met de bijzondere beelden op het Paaseiland (Chili). Over ijzer en metalen hoef je de Westerbeek se kunstenaar niets meer wijs te maken. Hij kan er bij wijze van spreken mee lezen en schrijven. De robuuste Brabanter kent de geheimen van het weerbarstig materiaal dat hij in een oogwenk kan veranderen in de vormen die hij voor ogen heeft. Goed beschouwd zijn er wat dat betreft geen grenzen voor kunstsmid Bal tussen. In de loop der jaren heb ben zijn handen met behulp van vuur, hamer en aambeeld de meest uiteenlopende objecten, attributen en voorwerpen voort gebracht. Op talloze exposities en kunstmarkten hebben bezoekers reeds kennisgemaakt met het abs tracte en realistische werk van Juul Baltussen door wiens aderen kennelijk een legering van vloei baar staal en ijzer stroomt. Zijn passie voor het keiharde materiaal kent geen grenzen. Juul heeft zich inmiddels ook de hoogwaardige techniek van het damastsmeden eigengemaakt. Slechts enkelen in ons land beheersen deze speciale manier van smeden. De Pinksterexpositie in Geijste ren is op beide pinksterdagen van 12.00 tot 18.00 uur. eerlo-Wanssum is steeds meer toeristische gemeente waar goed toeven is. Zo ervaren ct meer de vele wandelaars het populaire Pieterpad en de •dagjestoeristen. Sinds kort de gemeente een bijzondere ^•nst: een bijenhotel. Het in een weiland langs de terse Molenbeek aan de Sint Wilbertsweg, vlak bij de prachtige gerestaureerde watermolen. Het bijenhotel heeft alles te maken met het feit dat de initiatiefne mers de biodiversiteit van de bestuivende insecten willen ver beteren. Aan de achterkant van het 'hotel' zijn allerlei gaatjes aan gebracht waarin de insecten zich kunnen nestelen. Het bijenhotel Het bijenhotel in Geijsteren. Foto: Marijn Poels. is een initiatief van Innovatief Plat teland Venray en omstreken en is mogelijk geworden dankzij de steun van de Europese Commis sie, de gemeente Meerlo-Wans sum, de provincie Limburg en de Dienst Landelijke Gebieden.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 11