Verliefd? Nog steeds, ant ik heb er maar een" Van Normandie tot Venray Koester uw Monument Brief van de maand m mw-. v i I Officiële huldiging Field of Honour mm Bij v )ik; iijbet dvd- 250 gratis kaarten Feestelijke opening 305 - Pa| Honderdzesentwintigste jaargang - week 17 - donderdag 28 april 2005 luden bruidspaar Jan en Nelly Jacobs EN MAAS Op dins dag 3 mei is het feest i leunen. Dan vieren Jan (75 ar) en Nelly Jacobs-V.d. kerom (77) het feit dat zij ftig jaar geleden in het huwe- isbootje stapten. Samen met milie en vrienden viert het «den bruidspaar dit feest die ig met een diner en aanslui- nd een gezellige avond in estzaal Martens. [De eerste ontmoeting tussen Jan Nelly was op een bijzondere degenheid. Het buurmeisje van dly en de buurjongen van Jan ouwden in het voorjaar van 1952 et elkaar en beiden waren als «zelfsprekend uitgenodigd voor jt feest. "We hebben toen een narkeer met elkaar gedanst. Maar was mijn wilde haren nog niet wijt", schatert Jan als hij terug enk aan die eerste ontmoeting et zijn vrouw. Pas tijdens de erstdagen van datzelfde jaar, tij- ens een uitvoering in de aula van et toenmalige gymnasium, troffen twee elkaar weer opnieuw, 'oen sloeg de vonk echt over", emmert Nelly zich nog maar al te oed. "We hebben daarna nog leer dan twee jaar verkering gehad, voordat Jan bij mijn vader om mijn hand kwam vragen." De woorden van zijn aanstaande schoonvader Tinus weet de 75-jari- ge zich nog maar al te goed herin neren: "Als je maar weet dat het om elf uur avond is." Na de bruiloft in 1955 woonden Jan en Nelly drie jaar lang in bij de vader van de bruid. Na diens over lijden hielden zij het huis in de Venrayse buurtschap Lull aan. Jan Jacobs werd in die tijd een bekend gezicht in het centrum van Venray. Als melkbezorger van de melkfa briek kende hij letterlijk en figuur lijk iedere deurklink in het cen trum. "Ik ben acht jaar melkbezorger geweest. In die tijd heb ik enorm vele mensen kennen geleerd. Daarna ben ik terechtge komen in de wasserij van Servaas. Dat betekende dat we in al die tijd de was thuis vrij hadden. Die nam ik altijd mee naar Servaas." De eer ste jaren in de buurtschap Lull waren niet makkelijk. "We woon den in het buitengebied en waren niet aangesloten op de waterlei ding. Moesten we water uit een put halen en in een ton van 300 liter bewaren. Ik ben toen nog bij burgemeester Janssen geweest om te vragen of we niet op de waterlei ding aangesloten konden worden. Uiteindelijk is dat ook gebeurd." Met de uitbreiding van de wijk Landweert werd ook hun woning in Lull gesloopt en kochten Jan en Nelly een stuk grond aan de Hovenhofweg in Leunen. Daarop bouwden ze een huis waarin ze nog steeds wonen. In een groente tuin telen ze nog steeds 90 procent van de groenten voor hun eigen consumptie. Zijn trots en grote hobby waren en zijn nog steeds paarden. "We hebben een klein agrarisch bedrijfje gehad met paar den, zeugen en asperges. Paarden waren en zijn nog steeds mijn lust en leven. Met wedstrijd- en show- ploegen heb ik regelmatig ereprij zen in de wacht gesleept." De Venraynaar kent Jan Jacobs beter als de man die met zijn paard en huifkar tochtjes door de omgeving organiseerde. Vijftien jaar gebeur de dat op recreatieve basis, toen hij op 60-jarige leeftijd in de VUT ging, kreeg die hobby een meer profes sioneel karakter. "Samen met mijn foxhondje Wally, mijn trouwste kameraad, heb ik heel wat mensen door de straten in Venray en omge ving gereden. Met paard en koets heb ik ook nog bruidsparen op de mooiste dag van hun leven, naar de kerk gereden. Dat waren fantas tisch mooie tijden." VERLIEFD Het gezin Jacobs telde inmiddels vijf kinderen, vier dochters en een zoon. Een van de dochters over leed enkele jaren geleden, veel te vroeg op 43-jarige leeftijd. Nelly Jacobs laat het bidprentje van haar overleden dochter zien. Even is het stil in de huiskamer. "Dat was een enorme klap voor ons. Maar zo gaat het leven', zegt Jan stilletjes. Nelly zorgde in al die jaren goed voor de kinderen. Ze ging regelma tig met haar zus Bets, die getrouwd is met Wim, de broer van Jan, en de kinderen naar een vakantiehuis je in Zeeland. "Vakantie vieren was er in die tijd niet bij. Met die uit stapjes moesten de kinderen het toen doen." Een keer zijn Jan en Nelly echt op vakantie geweest. Drie weken naar Indonesië waar Jan als soldaat had gediend. "Dat was een prachtige tijd. Een hele mooie vakantie", zegt Nelly. Wie denkt dat Jan en Nelly als zeventigers nu rustig achterover leunen, komt bedrogen uit. Ze staan nog midden in het leven. Jan maakt deel uit van de groenploeg van Leunen, verzorgt het onder houd van het kerkhof en houdt het veldkruis in Leunen bij. Ook is hij nog steeds misdienaar. Nelly heeft het al niet minder druk. Bij de KBO Leunen doet ze kaarten en hand werken en neemt ze samen met haar man deel aan tal van activitei ten. Ze is daarnaast al vijftien jaar actief als vrijwilligster bij De Wendel waar ze met bewoners kof fie drinkt, een praatje maakt of een stuk gaat wandelen. Hoewel bei den hartpatiënt zijn, willen ze blij ven genieten van het leven. "Je houdt er natuurlijk rekening mee, maar we vinden het heerlijk om midden in het leven te staan. Zo vinden we het heerlijk om samen een stuk te fietsen. Dan genieten we allebei met volle teugen. Op de vraag of ze nog steeds ver liefd op elkaar zijn, vertelt Jan een van zijn vele anekdotes. "Ik was laatst bij de tandarts en zei dat hij mijn tanden goed moest doen, omdat ik binnenkort vijftig jaar getrouwd zou zijn. Vraagt de tan darts me of ik ook nog steeds ver liefd ben. Ik moet wel, heb ik hem gezegd, want ik heb er maar een." Afgelopen dinsdag was de pre fatie van de nieuwe Venrayse ilm Van Normandie tot Venray. «e film is een verkorte dvd van minuten over de slag om pt verloon en Venray speciaal voor M ®^eren van groep 7 en 8 van het J Wonderwijs in Venray. De origi- ele beelden van de film de verge- 11 slag dienden als basismateriaal tor de dvd. De film begint met Klden van de geallieerde landing ^ormandië op 6 juni 1944. In bestek wordt de geallieerde irs getoond. Daarna staat de ige strijd om Overloon - en iele dagen later Venray - cen- De strijd wordt beschreven tal van ooggetuigen: landse burgers en inse, Britse en Duitse mili- ;m De interviews worden afge beld met film- en fotomateriaal lt voor een groot deel via deze to voor het eerst aan het grote 'bek werd gepresenteerd. ;ende beelden en lange inter- z»jn eruit gehaald. De rode beha en herkenbare beelden van foray worden getoond. Het is een torzaam project omdat er veel formatie wordt getoond over de ei *'Ce(le wereldoorlog in de omge- van Venray en Overloon. ^maast kan de dvd ieder jaar ,eer in groep 7 of 8 worden getoond. De film is een gezamenlijk initiatief van het SPOV, Mondiaal Platform en het Oranjecomité. Sinvid Venray heeft de rechten van de videoband De vergeten slag ter beschikking gesteld en de montage verzorgd. Dit jaar is Nederland 60 jaar bevrijd. Een mooi moment om deze nieuwe dvd voor de jeugd te presenteren. De drie dvd-exempla- ren komen onder beheer van het Onderwijs Servicecenter Netwerk gehuisvest in Focus. Vanuit dit cen trum kunnen de basisscholen van Venray lesmateriaal lenen. Dit is een organisatie waar de basisscho len van Venray al hun lesmateriaal lenen. Zij gaan toezien op de inzet Drie initiatiefnemers van de film: Ans Bistervels van bet Oranjecomite Venray, Yvonne Raaymakers van het SPOV en Maria Welschen van Mondiaal Platform Venray. en het onderhoud van de drie nieu we dvd's. De ontmoetingsruimte in het woongebouw De Hoge Beek in Venray wordt op dinsdag 3 mei vanaf 15.00 uur feestelijk geo pend. Tijdens de opening wordt de naam van de ruimte onthuld. Het woongebouw heeft een grote renovatie ondergaan en de woningen voldoen nu weer hele maal aan de eisen van deze tijd. De bewoners kunnen langer in hun woning blijven wonen, omdat de woningen aangepast zijn met voorzieningen speciaal voor ouderen. Het initiatief voor deze ontmoetingsruimte lag bij de stichting De Hoge Beek en Wonen Venray. Stichting De Hoge Beek (die alleen uit bewo ners bestaat) zorgde ervoor dat er voldoende geld werd ingeza meld om de ontmoetingsruimte te kunnen realiseren. In de ont moetingsruimte kunnen bewo ners van De Hoge Beek en bewo ners uit de omgeving samenkomen. Ze kunnen er terecht voor allerlei activiteiten. Zelfs een feestje houden is mogelijk. De ontmoetingsruimte is open van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Op zaterdag en zondag zijn de openingstijden van 14.00 tot 17.00 uur. Voor meer informatie kan men con tact' opnemen met stichting De Hoge Beek via tel. (0478)584470. Stichting Venray Monumentaal Deze keer is het de beurt aan het Bevrijdingsmonument aan het Kerkpad in Venray. Het monument is opgericht ter herinnering aan de ruim 180 Venrayse oorlogsslacht offers uit de periode 1940-1945. Aan de voorzijde domineert de figuur van Christus aan het kruis, die het geloof en de opstanding symboliseert. De stervende solda ten duiden op dood en verwoes ting. De vluchtende vrouwen en de geboeide man geven de evacuatie en het verzet aan. De bevrijding wordt vertolkt door een aanvliegen de vredesduif. Op de achterzijde van het monument zijn de namen te lezen van alle Venrayse oorlogs slachtoffers. Het beeldhouwwerk is van de hand van K. Lucker. De omlijsting ervan is van architect P. Lerou. De onthulling vond plaats op 23 oktober 1949. Anno 1946 Er zijn veel te veel jonge doden om rustig rond te kunnen lopen, overal kom je ze tegen, bleekjes, glimlachend en verlegen, bij vlaggen, halfstok in plantsoenen, hoor je jezelf hun namen noemen. zij willen zich ons niet opdringen, maar vullen je herinneringen, uit huizen waar nu vreemden wonen, zie je vrienden naar buiten komen, je loopt in drukke winkelstraten nog binnensmonds met ze te praten, je hoort, maar ijler dan tevoren, steeds weer hun laatste afscheids woorden, zij zitten thuis op je te wachten als de eigen binnengedachten, er zijn veel te veel jonge doden om ongestoord te kunnen dromen Halbo C. Kool. de TomTom v.d. Heijden uit Venray Op 6 maart was ik jarig en dit was mijn uitnodiging. Volgend jaar wordt het 'n JETIX-uitnodiging! Met deze vette f 1 i uitnodiging win Sïl/iÜói't. pakket. vMfc&'V Dubbel L gefeliciteerd! TomTom van der Heijden uit Venray mag zich de trotse eige naar noemen van een Jetix-DVD pakket. TomTom vierde op 6 maart zijn verjaardag. Zijn immer creatieve vader had een leuke uit nodiging gemaakt, geheel in de stijl van het blad Fox Kids Magazine, inmiddels omgedoopt in Jetix Magazine. TomTom vond het wel aardig om de uitnodiging als ingezonden brief naar de mail box van Jetix Magazine te sturen. En met succes. De uitnodiging werd gebombardeerd tot brief van de maand. Voor TomTom staat het inmiddels al vast. Volgend jaar wordt het een Jetix uitnodiging. Als de zender dan maar niet weer haar naam gaat veranderen. Met een lichte slag met de hamer van zijn grootvader wijlen Joop Wismans sloeg kleinkind Joep het bordje in de grond bij het kunstwerk Field of Honour. Dit betekende tevens het einde van de Stichting Venrayse Kunstkring, die ruim 25 jaar in Venray bestaan heeft en dit kunst werk aan het Odapark geschon ken heeft, mede ter nagedachte nis aan Joop Wismans, voormalig voorzitter van de kunstkring. Fred Welschen, voorzitter Stichting Odapark, ging bij zijn openingsspeech, afgelopen Zaterdag, kort in op de geschiede nis van de Kunstkring Venray.Hij memoreerde, dat deze Kring in meer dan 25 jaar vele kunstpro jecten in Venray georganiseerd heeft. Bijzondere projecten op het gebied van de hedendaagse beeldende kunst die mede het culturele klimaat in Venray ont wikkeld hebben. De laatste voor zitter van de Kunstkring Fré Thissenhaakte in ojj deze gewel dige evenementen zoals Beeldige kleding'91, 93 geheimen en de ongezochte vondst, die bij de meesten in herinnering blijven. In deze projecten had Joop Wismans een groot aandeel.Daarom vond hij het alleszins gepast met de laatste centen van de Kunstkring het kunstwerk van Kees Bierman aan het Odapark te schenken mede ter nagedachtenis aan Joop Wismans. Joop was een belangrij ke schakel voor de ontwikkeling van het Odapark als podium voor hedendaagse kunst. De plechtig heid vond plaats in het Odapark in het bijzijn van Yvonne Wismans en haar 3 dochters, het bestuur van de Stichting Venrayse Kunstkring en het bestuur van de Stichting Odapark en natuurlijk de kunstenaar Kees Bierman. Het kunstwerk ligt op een mooie plek in het Odapark. De circusactie van Peel en Maas is een enorm succes geworden. De redactie kreeg de afgelopen week werkelijk honderden coupons binnen van lezers die mee wilden dingen naar de 125 vrijkaarten voor Circus Althoff, dat tot en met zondag zijn tenten in Venray heeft opgeslagen. Door het overweldigende succes van de actie heeft Peel en Maas in samenwerking met Circus Althoff besloten om niet 125 maar liefst 250 gratis kaarten beschikbaar te stellen aan de lezers van Peel en Maas. Aan het begin van deze week hebben de gelukkige winnaars inmiddels hun kaarten opgestuurd gekregen voor de voorstellingen van woensdagavond (gisteren) en vanavond (donderdag). We hopen dat iedereen die al geweest is, genoten heeft van de voorstelling. En voor diegene die van avond nog gaan, veel circusplezier. Redactie nieuwsblad Peel en Maas

Peel en Maas | 2005 | | pagina 15