let zit nog niet tussen de oren' eestelijke aftrap oningbouw in Smakt Welkom op de boerderij Nieuw magazine Agri Business Groep Koninginnedag 2005 in Venray WONEN OP MAAT Toren beklimmen Koninginnedag len maas Donderdag 21 april 2005 - Pagina 5 breekt lans voor vernieuwing ruimtelijk denken ttVenrayse CDA-Statenlid loonen schreef samen zijn partijgenoten Noël tnS) voorzitter van de sta- jjactie, en Raymond jpS) wethouder in Horst 'de Maas, onderstaand opi- ierhaal over de ontwikke- - in de ruimtelijke orde- Ook de weerstand vanuit rpen tegen het nieuwe urenbeleid komt aan it zit tussen de oren". Deze erd ooit gebruikt door een de schaatscoach. Dingen vaak niet als je het zelf niet tten of denkt dat iets niet likken. Voor het denken en in het ruimtelijk beleid geldt enzeer. De laatste jaren is er vooruitgang geboekt om lijke zeggenschap daar te leggen waar deze het behartigd kan worden. Maar praktijk komt daar nog niet au terecht. 'zijn genoeg voorbeelden te nvan ontwikkelingen die lijk waren maar die door de overheden telkens werden tegen gehouden. Vooral in Den Haag lagen veel blokkades. Het aanleg gen van een (snel)weg of het bou wen van woningen in stankcirkels zijn daarvan bekende voorbeel den. Maar ook de provincie kon er wat van. Er liggen bijvoorbeeld talrijke opgaven voor Limburg om te zorgen voor voldoende en ade quate woningbouw. Jaar op jaar werden gemeenten onder druk van 'cijferfetisjisme' van de pro vincie ontmoedigd om daadwer kelijk te bouwen naar de vraag, waardoor er een enorme krapte op de woningmarkt ontstaan is. Ook door de rampen in Enschede en Volendam hebben we teveel op slot gezet. Een stort vloed aan voorschriften en regels is over de gemeenten uitge strooid. Daar bovenop kwam nog dat de VROM-inspectie als een moderne inquisitie deze regels ging controleren. Daardoor is veel initiatief en durf weggeslagen uit het gemeentelijke apparaat. Sinds enige tijd is er weer aan dacht voor nieuwe ruimtelijke ontwikkelingen. Ontwikkelingen die wél duurzaam van aard zijn: zowel oplossingen biedend voor lange-termijn problemen als ook oog hebben voor de kwaliteit van de gebouwde en ongebouwde omgeving. Het adagium in het ruimtelijk beleid is daarbij niet zonder meer: "Nee", maar veel meer "ja, mits". Stimulering in plaats van remmen en prikkelen en zoeken naar nieu we oplossingen in plaats van behoud en stilstand. Ontwikkelingsplanologie en maat werk zijn daarbij belangrijke begrippen. Ook om aan de roep van deregulering daadwerkelijk gehoor te kunnen geven zijn bovenstaande ontwikkelingen absoluut noodzakelijk. Degenen die het hardst roepen om minder regels piepen het eerst als ze het gemis daarvan daadwerkelijk beginnen te voelen. Dereguleren vraagt durf, op alle niveaus, maar de vraag is wie het lef daartoe heeft. De beleidsruimte die geboden wordt doet in hoge mate een beroep op de gemeentebesturen en gemeenteambtenaren om mede uitvoering te geven aan dit nieuwe denken. Subsidiariteit gaat voor betutteling. Geef gemeentebesturen de ruimte om in eigen omgeving te werken aan de toekomst van Limburg. Bouw woningen en sta ontwikkelingen toe waar ook vraag naar is en blijf kwaliteitsimpulsen geven. Vanuit Den Haag en Maastricht wordt uw omgeving niet verbeterd, deze verantwoordelijkheid ligt bij de gemeentebesturen. Dat hierbij enige koudwater vrees bestaat is begrijpelijk. Vernieuwing zorgt per definitie voor weerstand. Maar na deze pri maire reactie zou men moeten inzien dat nieuwe ontwikkelingen in denken zoals Ruimte voor Ruimte, Rood voor Groen en de zojuist door de provincie gestarte discussie over de Contouren en Verhandelbare Ontwikkelingsrechten juist de broodnodige impulsen kunnen geven aan de kwaliteit van onze ruimtelijke omgeving. Zonder daarbij de zo noodzakelijke posi tieve effecten voor de economie teniet te doen, onder het motto 'voor wat, hoort wat'. Dat hierbij een belangrijke rol ligt bij de gemeenten is duideüjk. Maar de uitvoering moet ook daar starten en daar schort het nog teveel aan. Te vaak wordt de gemakkelijke weg gekozen en gewezen naar anderen. Er is nog te weinig lef om zelf de dingen op te pakken. Zolang die durf er nog niet vol doende is dreigt de vernieuwing in het ruimtelijk denken te stran den. Daarom de oproep, Limburg word wakker en sla de hand aan de ploeg. Dit is veel effectiever dan ach en wee klagen en het afschuiven van verantwoordelijk heden. Bestuurders en ambtena ren in gemeenteland; pak deze handschoen op en durf deze uit daging aan te gaan! Ruimte voor Limburg en ruimte voor nieuwe impulsen in denken. Als dat tussen de oren zit dan zijn er kansen om daadwerkelijk ver anderingen door te voeren! Wilt u reageren op dit artikel dan kunt u contact opnemen met: Jan Loonen, 06-53389032 of Loonen@csnet.nl Op 1 mei gaat het Limburgse project Welkom op de boerderij van start. Verschillende deelne mende bedrijven uit de regio Venray/Horst geven hun aftrap met een open dag. In de regio Peel en Maas doen negen boerde rijen aan het project. De open dag is op zondag 1 mei van 11.00 tot 16.00 uur. Iedereen wordt in de gelegenheid gesteld om een kijkje te nemen op het bedrijf en wat de mogelijkheden zijn voor groepen bezoekers. Op initiatief van de LLTB is het project Welkom op de boerderij met als ondertitel proef het Limburgse buitenleven ontwikkeld om boe renbedrijven in de toeristische markt te zetten. De aangesloten bedrijven bieden een programma aan voor groepen bezoekers. Deelnemers aan zo'n uitstapje kunnen kennis maken met het boerenbedrijf in al zijn facetten. Onder de boerderijen zijn tradi tionele bedrijven zoals een melk veehouder, akkerbouwer, pluim veehouder, plantenkweker en fruitteler. Maar ook wat minder gangbare ondernemingen als een paardenmelkerij, geitenmelkerij, hertenhouderij en zorgboerderij. Bezoekers krijgen er niet alleen een rondleiding met tekst en uit leg, maar mogen vaak ook zelf aan de slag. Zondag 1 mei kunnen groepen bezoekers terecht bij onderstaan de boerderijen die een open dag organiseren. Vakantieboerderij De Martiene Plats in Merselo is een monumentale boerderij met een rieten dak, zo ook de turf- schop, schuur en 't Bakhuuske. Voor aan de stoeprand bevind zich een waterput. De Martiene Plats heeft een agrarische tak met akkerbouw en aspergeteelt en een recreatieve tak: Vakantieboerderij De Martiene Plats met kamers voor Bed en Böttram, vakantiehuisjes en een groepsaccommodatie. De recre atieruimte is om gasten te ont vangen voor: een rondleiding op het bedrijf, natuur- of Peelwandelingen, sport - spelacti viteiten en arrangementen. Boerderij 't Platteland in Veulen verbouwt van half april tot 24 juni asperges en van half november tot half april wordt er rabarber geplukt. Daarnaast telen zij suikerbieten, aardappelen, koolzaad en mais. Ook is er een boerderijwinkel waar groente, fruit en streekproducten worden verkocht. Ze hebben een aantal scharrelkippen, een pony en twee geiten in de dierweide. Verder is er nog 't Huuske, een vakantiewoning die ze verhuren. Ovivo/Janssen Pluimvee is een bedrijf met legkippen. De eieren worden gesorteerd en in winkel doosjes verpakt. Ovivo Streekproducten heeft een win kel met lekkers van grondstoffen uit de streek. Van jam tot siroop, van sap tot honing, van snoep tot mosterd en pasta's. Hiermee kun nen ze geheel naar wens cadeau pakketten samenstellen. De overige boerderijen in de regio Peel en Maas die aan het project meedoen zijn: Zorgboerderij Boer Hans in Venray, Wijnhoeve Limbergergaard in Leunen, 't Vöske paardenmelkerij en huif kartochten in Meterik, Siertuin Hesperidenhof in Baarlo, fram- bozenkwekwerij Raspberry- Maxx in Meijel, Hertenhouderij De Peel in Ospel, Paardenmelkerij Heesen in Panningen en Melkveebedrijf Engelen-Pex in Evertsoord. Op woensdag 27 april zal tij dens een speciale bijeenkomst van de Agri Business Groep Venray een nieuw magazine met als titel Business in Agri Business gepre senteerd worden. De gebeurtenis vindt plaats vanaf 20.00 uur in Roelanzia in Ysselsteyn. Het eerste exemplaar wordt overhandigd aan de burgemeesters van Venray en Meerlo-Wanssum, de heren Waals en Hahn. De Agri Business Groep Venray wordt gevormd door onge veer 50 bedrijven die allen actief zijn in de Agri Business in de regio Venray, Meerlo-Wanssum. De uit gave van dit magazine mag met recht uniek genoemd worden. Voor zover bekend is er geen agra rische businessvereniging bekend in Nederland die op deze wijze een eigen magazine uitgeeft. Het is daarom een echte noviteit. Het doel van dit magazine is om meer bekendheid te geven aan de sec tor en de activiteiten van de agri business bedrijven, die een belangrijke motor zijn voor de regionale economie en veel werk gelegenheid bieden. Daarnaast geeft het magazine ook inzicht in de ontwikkelingen, innovaties en nieuwe initiatieven die zich de laatste jaren in een rap tempo in deze sector voltrekken. In dit magazine geven ook gemeentes, Kamer van Koophandel en buiten staanders hun mening over de kansen van de sector en zetten in op meer onderlinge samenwer king welke kan leiden tot een nog beter rendement bij deze bedrij ven. Ook komen agrarische bedrij ven in beeld die met andere activi teiten een nieuw bestaansrecht hebben gevonden en die als voor beeld dienen hoe innovatief de sector bezig is. Het magazine wordt in een oplage van 4.000 stuks verspreid naar alle bedrijven in de regio Venray Meerlo- Wanssum verspreid om zich als sector zo breed mogelijk te kun nen profileren. Als het gaat om de viering van Koninginnedag heeft Venray een enorme naam op te houden. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat voor het feest van 2005 alles uit de kast zal worden gehaald. Het Oranjecomité, dat elk jaar weer de activiteiten coördineert, heeft daarbij de ruimhartige mede werking en steun gekregen van de middenstand, de verenigingen en sportclubs, de plaatselijke VW, de horeca en de gemeente Venray. En als het weer nou ook nog mee werkt, zal Venray traditioneel weer de mooiste Koninginneplaats van Limburg zijn. Traditioneel begint Koninginnedag in Venray met het Koninginnegolftoemooi bij restau rant Buitenkist. Op een aantal plaatsen zullen herauten te paard het feest aankondigen en zij zullen om 10.30 uur ook in de raadzaal van het gemeentehuis de officiële bul komen voorlezen aan de door B W uitgenodigde gedecoreer den. Deze bijeenkomst zal muzi kaal worden omlijst door de muziekschool. Daarna begeven de gedecoreerden zich naar het bor des van het gemeentehuis, waar hen een aubade zal worden gebracht en zij toegesproken zul len worden door de president van de Koninklijke Harmonie Euterpe. Maar dan is de kindermarkt, die van 11.00 tot 13.00 uur plaats vindt, natuurlijk allang begonnen. Neemt u vooral genoeg geld mee, want de jeugdige ondernemers zul len u op alle mogelijke gewiekste manieren van uw euro's proberen te ontdoen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat op deze markt alleen verkopertjes tot 12 jaar wor den toegelaten en dat de markt meester daarop controle zal uitoe fenen. Van 11.00 tot 16.00 uur kunt u op deze Koninginnedag vanaf de Grote Markt een ritje met de huif kar maken. Die huifkar zal overi gens ook Beukenrode aan doen. Van 12.00 tot 13.00 uur zal aan de voorzijde van de schouwburg de jeugdharmonie van Euterpe u laten horen heel goed in staat te zijn om de feestvreugde te verhogen. Om 13 00 uur kunt u op sportpark De Wieën naar de prestaties bij het hockey- of voetbaltoernooi gaan kijken. Wilt u zingen onder orches- trale begeleiding, ga dan naar de Hoenderstraat waar in De Tijd rond 13.00 uur het open podium begint. Van 14.00 tot 16.00 uur kunt de toren van de Grote Kerk beklim men. U zult rijkelijk beloond wor den voor uw inspanningen, als u het panorama mag bewonderen. Op het Schouwburgplein geven van 14.00 tot 17.00 uur linedancers uiterst gedisciplineerd blijk van hun kunnen, muzikaal begeleid door Flavour. Op dezelfde tijd kan op het Schouwburgplein de works hop Circus voor kinderen worden bijgewoond. Spreekt de combinatie van snel heid, inzicht en precisie je aan, ga dan om 14.00 uur op het Henscheniusplein, met inzet van je hele persoon, meedoen aan de wedstrijd kratten stapelen. Individuele creativiteit kan de jeugd aan de dag leggen bij het straattekenen, dat om 14.30 uur onder deskundige leiding aan het begin van de Merseloseweg van start gaat. Op de Grote Markt zul len leden van gymnastiekvereni ging St. Christoffel vanaf 14.30 uur een fantastische, gymnastische show opvoeren. Het zal druk zijn op de Grote Markt, want daar zul len de Red Stars vanaf 14.30 uur een aantal demonstraties tafelten nis geven. En op dezelfde tijd zal de bekende Dansschool Dizzy er dansen. En danswedstrijden zijn er de hele dag in Dansschool Janssen. De officiële prijsuitreiking daarvan vindt in de namiddag plaats. Traditioneel wordt Koninginnedag afgesloten met de grote bridgedri ve in De Witte Hoeve. Bent u moe dan kunt u rustig gaan zitten op een van de vele terrasjes. Het kan niet missen of de muziek van een van de vele joekskapellen zal uw verfrissing begeleiden. In Peel en Maas volgende week het complete programma van Koninginnedag 2005. Op Koninginnedag is het weer mogelijk om de toren van de St. Petrus Banden Kerk te beklim men. De toren is vanaf 14.00 uur tot 16.00 uur opengesteld. Het is beslist de moeite waard om een bezoek te brengen aan dezje monumentale kerktoren, die telt de grootste en hoogste van Noora- en Midden Limburg gerekend kan worden. Onder begeleiding van een torengids komt u via de torenkamer ca 15 meter) en het beklimmen van diverse trappen op circa 35 meter hoogte en kunt u genieten van een weids uitzicht. Op dit niveau kunt u door de galmgaten alle richtingen opkij ken en bij helder weer de omlig gende plaatsen Horst, Deurne en zelfs Kevelaar goed zien liggen. De gids vertelt u in het kort een stukje over de geschiedenis van de toren, het carillon en de klokken van de kerk en andere wetens waardigheden van de aflaatbrief tot het gewicht van de grootste klok. De entree voor de torenbe klimming is voor volwassen 1,= en kinderen t/m 12 jaar 0,50. Verpleeghuis Beukenrode houdt op zaterdag 30 april voor het eerst, in samenwerking met het Oranjecomité van de gemeen te Venray en de wijkvereniging Zuid, een groots opgezet Koninginnedagfeest. Er vinden diverse activiteiten en optredens plaats in de voortuin van Beukenrode. Om 12.00 uur gaan herauten te paard het festijn offi cieel openen. Ook is er een paard entram die pendelt tussen Beukenrode en het centrum. De dag duurt tot 17.00 uur. SLAAPADVIES BEDSYSTEMEN BEDTEXTIEL

Peel en Maas | 2005 | | pagina 5