rineke Lamers stapt op Het gaat niet om de kleding die draagt, maar om wat je denkt" Acteurs gezocht! BOSS bader !y 'Praten als Brug' Geen toestemming betoging NieuwRechts Jacques volgt Tineke niet op Julicher Meijer MAN WOMAN De media waren donderdag lassaal uitgerukt om het soek van minister Verdonk an Vreemdelingenzaken en ategratie aan Venray te ver- aan. De minister liet zich onderdag persoonlijk op de oogte stellen van de situatie Venray. Onlangs bekogel- ;n bezoekers van een hard- irefeest bij Dingus de Turkse oskee. De Turken mobili- erden zich om wraak te men, wat leidde tot een ïokpartij. Het was het 'de/se incident tussen orfitonen en allochtonen )e minister, die om veiligheids- lenen het gemeentehuis via de Ingang betrad en het hele nek werd begeleid door body- sprak onder meer met fgemeester Waals over de aan- ïdende spanningen tussen ochtone en autochtone jonge- tn. Venray heeft in korte tijd een :chte reputatie opgebouwd, net |1 Uden en Helden. Aan het eind in de middag kreeg Verdonk nge autochtonen en allochto on aan één tafel in de raadzaal, ien goede dialoog is belangrijk", Jftelde Verdonk. "Het is belang- jk dat jongeren met elkaar aan fel zitten. Of je nu allochtoon of J tochtoon bent en of je het nu al Ens bent met elkaar of niet. Dat fl de eerste stap. Heb respect w lor elkaar. Alleen zo kun je de e luatie in Venray beter maken." (Oi De minister maakte tijdens de jeenkomst bekend dat ze Enray binnenkort weer bezoekt, te! e minister wil tijdens haar twee- O bezoek onder meer praten met Juders van Venrayse jongeren, glerlei ouders. Allochtoon en autochtoon. Ik wil weten hoe zij denken over de problemen in Venray." Verdonk zei het fijn te vinden dat de jongeren met haar wilden praten. Ook brak ze een lans voor jongeren die Lonsdale-kleding dra gen. "Ik zal ze nooit meer Lonsdale-jeugd noemen. Het gaat niet om de kleding die je draagt, maar om wat je denkt. Dit is ook een signaal naar de media toe. Want niet iedereen die Lonsdale- kleding draagt, is rechts-extremis- tisch. Dat is me tijdens dit bezoek aan Venray wel duidelijk gewor den. Misschien ga ik ook wel Lonsdale-kleding kopen, maar dan wel 'Lonsdale for all colors', voor alle kleuren. Ik ga eens kijken of ik Lonsdale-kleding leuk vindt. Misschien zouden we over vier weken, als ik terugkom naar Venray, allemaal in T-shirtjes van Lonsdale moeten lopen." DIALOOG Volgens minister Verdonk is de situatie in Venray niet anders dan elders op het Nederlandse platte land. "Wat ik vanmiddag heb gezien en gehoord is de bereid willigheid van de meeste jonge ren om met elkaar aan tafel te zit ten. De jeugd van Venray wil er de schouders onder zetten en de problemen oplossen. Ik ben blij dat we een begin van een dialoog hebben gemaakt." Wethouder Mathieu Emonts, die donderdag de hele middag op stap was met de minister, vertelde dat de gesprekken met de jonge ren van het Raayland College, jon gerencentrum Dingus en de Turkse en Marokkaanse gemeen schap in een open sfeer plaats vonden. "Het waren ook drie hele verschillende gesprekken. Bij Dingus overheerst de boosheid richting de gemeente, terwijl in de overige gesprekken de bereid heid om met elkaar in gesprek te gaan de boventoon voerde", aldus Emonts. De gesprekken maakten de wethouder duidelijk dat er wel een controverse bestaat tussen groepen jongeren, maar dat die niet zo scherp is als de media de mensen doen geloven. "Het ron- degesprek met alle groepen heeft ervoor gezorgd dat de jongeren elkaar eens recht in de ogen kon den kijken. Ze hebben vanmiddag stevig en open met elkaar gespro ken." De wethouder hoopt dat de groepen de gesprekken voort zul len zetten. "Als ze daar hulp bij nodig hebben, kunnen ze altijd bij mij aankloppen. Ik hoef die hulp niet zelf te geven, maar ik kan er wel voor zorgen. Het zou mooi zijn als de burgers de problemen zelf oplossen." STEUN IN DE RUG Burgemeester Waals vertelde de media nogmaals het bezoek van de minister als een steuntje in de rug te zien. "Het geeft ons de kans het beeld te nuanceren dat van Venray is geschapen. Als je de debatten in de Tweede Kamer volgt, dan denk ik dat er een ver keerd beeld is ontstaan over de problemen in de regio. Het gaat om een beperkte groep en niet om alle jongeren in de regio. Bovendien zijn niet alle Lonsdalers rechts." En de media hebben van een mug een olifant gemaakt, vindt Erden Terzioglu, leerling van het Raayland College. Hij was donder dagmiddag een van de leerlingen van de school die met de minister Minister Verdonk van Vreemdelingenzaken en Integratie ging donderdag in debat met de Venrayse jeugd. mochten praten. "Natuurlijk gebeurt er wel eens wat in Venray, maar alles wordt erg over dreven." Vasil Maharovsky snapt eigenlijk niet dat Verdonk met leerlingen van het Raayland College wilde praten. "Want de school heeft helemaal niets met de vechtpartijen te maken." De leerlingen spraken zo'n 45 minuten met de minister. Over de verhoudingen tussen allochtonen en autochtonen, over de vecht partijen en over de oplossing voor de problemen. "Zij las voor en vroeg onze mening. Maar er was eigenlijk te weinig tijd om echt met haar te praten", vindt Erden Terzioglu. "Het belangrijkste is dat er nu snel een jeugdcentrum in Venray komt. De jeugd van 12 tot 15 jaar kan nu nergens heen", stelt Vasil Maharovsky. Niet iedereen was overigens tevreden over het werkbezoek van minister Verdonk. Halverwege het gesprek dat de minister had met alle groepen, verliet Dingus-voorzitter Pieter Gijsbers samen met enkele bestuursleden de raadzaal. Volgens Gijsbers probeert burge meester Waals de gemeente in een bemiddelende rol te manoeu vreren, wat volgens hem niet nodig is. "Wij hebben al goede contacten met de allochtone jon geren", vindt Gijsbers. Hij voor ziet geen oplossing in de Dingus- problematiek, zolang de gemeen te niet haar excuses heeft aange boden over wat Dingus in de afge lopen tien jaar is aangedaan. De minister gaf in een reactie aan dat zij die middag gekomen was om met de Venrayse jeugd en jonge ren te praten. "De heer Gijsbers hoort in de categorie 'meer oude re jongeren' thuis", vond de minis ter. PROBLEEMGROEPEN In Midden-en Noord-Limburg zijn 52 problematische jongeren groepen. En het is vooral in de regio's Venray en Swalmen-Beesel dat rechts-extremistische jonge ren in aanvaring komen met allochtone jongeren. De leden van twaalf groepen komen zeer vaak in aanraking met justitie. Van de 52 probleemgroepen zijn er zes die, volgens de politie, over last veroorzaken. Ze komen uit Blerick (3), Helden (1), Venray (1) en Roerstreek (1). Burgemeester Waals liet tijdens het werkbezoek van de minister aan Venray weten dat de regio volgens hem zoveel probleemjeugd telt omdat jonge ren op het platteland geen toe komstperspectief hebben. Deze jongeren maken zich regelmatig schuldig aan intimida tie, mishandeling, bedreiging en geweldpleging. De overige groe pen worden als 'hinderlijk' beti teld. Deze jongeren vertonen over het algemeen geen criminaal gedrag en kunnen worden aange sproken op hun gedrag (geluids overlast, provocatie, rondhangen, etc.). Het onderzoek werd gehou den omdat de politie onvoldoen de zicht had op de verschillende probleemjongeren. Naar aanlei ding van het onderzoek wordt per groep een plan gemaakt. De vijf meest gevreesde groepen krijgen een extra harde aanpak. rervolg voorpagina Tineke Lamers weet niet wat "ervan moet denken. Het liefst il ze in het openbaar een ver dring afleggen. "Maar dat kan ik u niet Daarvoor ben ik veel te notioneel en te geladen. Dan 3 ik misschien verkeerde din- en zeggen of ik barst in tranen J lit. Ik ben maar een mens en ik •en ook boos. Vooral over de •anier waarop het gegaan is. Ik en gewoon voor het blok gezet. ;kon niet anders dan aftreden, «heeft me veel pijn gedaan. En weet nog steeds niet waarom tzo hoog gespeeld is." Ze heeft el een vermoeden - een politie- afrekening? - maar ze wil zich erover (nog) niet uitspreken. g naar zaterdag 2 april. De Gi 'ddag voor de vechtpartij tus- ^'Tondsdalers en Turken. Het Idslid woont in de ■Pierstraat vlakbij Dingus. Per het jongerencentrum wdt gebarbecued en naar ver- P-gebruiken de jongeren ook |ohol en drugs. Met enkele jurtbewoners bekijkt zij het peel. Er worden opmerkin- gemaakt over het gedrag van jongelui. Iemand merkt op ze politie heeft gebeld maar ze er niet bij betrokken wil raken. Tineke Lamers belooft daarop dat zij zal vertellen dat zij het is die de politie gebeld heeft. Zo kan de 'beller' anoniem blij ven. Na de raadsvergadering van 5 april komt de zaak aan het rol len. Ike Busser, fractieleider van Samenwerking, wijst erop dat de politie niets met die tip gedaan heeft. Lamers houdt in eerste instantie tegenover de politie vol dat zij die zaterdagmiddag gebeld heeft om de overlast van de jongeren te melden. Bij de meldkamer van de politie blijkt die middag helemaal geen tele foontje uit Venray te zijn binnen gekomen. Dan krijgt ze argwaan en belt haar anonieme bron. Vervolgens komt de aap uit de mouw. Die blijkt inderdaad niet gebeld te hebben. "Toen had ik een pro bleem", zegt het raadslid, die direct terugbelt naar de politie om de waarheid te vertellen. Ze biecht haar leugentje op, geeft haar fout toe en biedt meermaals excuses aan. Maar daarmee is de zaak niet afgedaan. Op maandag 11 april moet ze op gesprek komen bij politiechef Geraedts. Haar man Jacques gaat mee maar hij mag niet bij het gesprek aanwezig zijn. Hij moet een uur wachten op de gang. Tineke Lamers ervaart het gesprek als een kruis verhoor. De politie staat erop dat zij de naam van de anomieme 'beller' bekendmaakt. "En dat doe ik niet. Als ik iemand iets beloof, dan houd ik me daar ook aan. De anonieme bron wilde zich ook niet zelf bekendmaken. Maar de politie bleef maar door zagen. Ik zou het algemeen belang en mijn eigen imago scha den en ga zo maar door. Ik vind dit zo'n flauwekul. Ze wilden de naam per se weten om zo een hoofdstuk van het onderzoek te kunnen afsluiten, zo werd mij verteld." Twee dagen na het gesprek op het politiebureau valt de gepe perde brief van Waals op de deurmat. Na overleg met bestuur en fractie ziet ze geen andere uit weg meer dan op te stappen. "Als ik was blijven zitten, dan was ik op ieder woord gepakt. Ik heb iets doms gedaan, wat ik zeker als raadslid niet had mogen doen. Maar ik heb geen enkele kans. Ze zullen een klein jaar voor de verkiezingen alles tegen mij gebruiken. En dat verdien ik én zeker de partij niet." Tineke Lamers wordt op 6 maart 2002 met voorkeurstem men in de raad gekozen. Zij staat achtste op de lijst maar weet de vijfde zetel van Samenwerking in de wacht te slepen. Haar aftre den betekent niet een vroegtij dig politiek einde. Ze blijft deel uitmaken van de commissies Maatschappelijke Diensten en Middelen. En ze komt in maart 2006 terug op de verkiezingslijst van Samenwerking. "Laat de kie zers dan maar uitmaken of ze mij deze fout ook zo zwaar aanreke nen." Tijdens het werkbezoek van minister Verdonk werd door de gemeente Venray het pilot-project 'Praten als Brug' gepresenteerd. De hoofddoel stelling van deze pilot is om jongeren met elkaar in con tact te brengen met de bedoe ling dat ze niet meer over elkaar maar met elkaar leren te praten. Dit moet volgens de gemeente leiden tot meer begrip, respect en wederzijds vertrouwen. Er wordt onder meer in communi catie met de zogenoemde Lonsdale-jeugd geïnvesteerd. Daarnaast kiest de gemeente er nadrukkelijk voor om de dialoog met de jeugd van Venray in zijn geheel aan te gaan 'omdat nu de onderlinge verdeeldheid zo dui delijk naar voren is gekomen'. Het is de bedoeling dat twee jon gerenwerkers ingeschakeld wor den om de jongeren te benade ren, te bereiken en bereid te vinden de dialoog met elkaar aan de gaan. Ook wil de gemeente het aantal probleemjongeren in kaart brengen, evenals de motie ven voor hun gedragingen. Op dit moment wordt een denktank samengesteld met mensen uit diverse taakvelden waaronder jongeren, sport, maatschappelijke zorg en veilig heid. De püot gaat minimaal een jaar duren en kost ongeveer 275.000 euro. Ook wordt in sep tember de nieuwe jeugdnota aan de raad gepresenteerd. EN MAAS Verdonk brengt autochtone en allochtone jeugd bij elkaar Donderdag 21 april 2005 - Pagina 3 Michiel Smit: "Waals is nog niet van ons af" Burgemeester Waals ver biedt de aangevraagde beto ging van het landelijk comité 'Gelijke monniken, gelijke kappen' op zaterdag 23 april. Het comité onder leiding van voorzitter Michiel Smit van de politieke partij NieuwRechts diende vorige week een nieuw verzoek in om in Venray te mogen demonstreren. De bur gemeester verbiedt ook deze betoging 'uit ernstige vrees voor verstoring van de open bare orde en ter voorkoming van wanordelijkheden'. De burgemeester voelt zich genoodzaakt tot het verbieden van de demonstratie als gevolg van de ontstane situatie in Venray. Het verbod is genomen op basis van artikel 5 van de Wet openbare manifestaties. De recente ongeregeldheden in Venray hebben geleid tot een gespannen situatie, waarbij de verhoudingen tussen allochtone en autochtone jongeren op scherp zijn gezet. De gemeente Venray vreest dat de betogers en mogeüjke tegenbetogers met elkaar of de politie in conflict raken en vernielingen aanrichten. Op zaterdag 23 april worden in Venray ook festiviteiten gehou den in het kader van de Powerman, een internationale duathlonwedstrijd. Vorige week weigerde Waals ook al toestem ming te geven voor een protest mars afgelopen zaterdag. Volgens Smit zou Waals de demonstratie op oneigenlijke gronden verbo den hebben. De partij van Smit wil in Venray demonstreren tegen de manier waarop de gemeente omgaat met zogenoem de Lonsdale-jongeren. Partijvoorzitter Michiel Smit van NieuwRechts laat woensdag in een reactie weten zaterdag niet met een aantal aanhangers naar Venray af te reizen om te demon streren. Ook is hij niet naar de rechter gestapt om het verbod van Waals aan te vechten, "dat zou te veel tijd en energie kosten. Wel willen we zaterdag of zondag een reclamevliegtuige boven Venray laten vliegen om onze kri tiek te uiten en denken we na over een aantal alternatieve acties in de nabije toekomst. Zoals het plaatsen van een bord op de gemeentegrens met daarop de tekst 'Welkom in Venray. Hier eindigt de vrijheid van meningsui ting'. Nee, burgemeester Waals is zeker nog niet van ons af." Vragen over Arbeidsrecht? Tel.: 0478-52 10 70 Julianasingel 33a, Venray Productie gaat in september tijdens Euro-Psy op Kreta in première De geestelijke gezondheids zorg in Venray maakt zich op voor een reeks activiteiten die tot en met de zomer van 2006 worden gehouden in het kader van honderd jaar psy chiatrie in Venray. Het Cliëntenadviesbureau (CAB) Noord- en Midden-Limburg brengt in het kader van het eeuwfeest én van zijn deelna me aan Euro-Psy in septem ber dit jaar op Kreta een documentairefilm uit. @all- mag-inspr:De film zoomt op een verhalende wijze in op hoe de psychiatrie zich in honderd jaar heeft ontwik keld. Voor de diverse rollen zoekt het CAB acteurs en figuranten. De opnamen vin den eind mei en begin juni plaats op een aantal locaties in Noord-Limburg. Voor de film zal ook authen tiek beeldmateriaal worden gebruikt. De beelden zijn in het bezit van het museum van de GGZ-groep. Voor de rolverdeling heeft het CAB acteurs en figuran ten van alle leeftijden nodig: tie ners, pubers, volwassenen, senio ren, zowel mannen als vrouwen. De opnamen zullen deels aan het eind van de dag plaatsvinden en in het weekeinde van 28 en 29 mei. Geïnteresseerden in een rol voor de film kunnen zich tot en met 28 april telefonisch opgeven bij Ernie Hofmans van het CAB: 0478-527280. De film geeft een inkijk in hoe de psychiatrie sinds begin 1900 verschillende therapievormen heeft toegepast en hoeveel moei te de maatschappij heeft gehad - en nog steeds heeft - om 'nor maal' om te gaan met mensen met een psychische ziekte. Hoe zijn wij de voorbije eeuw omge gaan met geesteszieken, wat heb ben we ervan geleerd en weten we ons nu eigenlijk wel raad met mensen die vanwege een psy chiatrische stoornis anders zijn? Het verhaal wordt in een histo risch perspectief geplaatst en verteld aan de hand van de bele venissen van de hoofdpersoon. Hij gaat terug in de tijd en laat al verhalend zien wat zijn ervarin gen met psychiatrie in de vorige eeuw zijn geweest. Zijn beleve nissen als klein jochie tot en met het nu op gevorderde leeftijd passeren de revue. De settings en therapievormen passen telkens bij andere tijdgeesten in de vori ge eeuw. En zo wordt de kijker in verhalende filmvorm door honderd jaar psychiatrie in Venray geloodst. Omdat de hoofdrolspelers gedurende de film ouder worden, worden hun personages door meerdere acteurs gespeeld: van jong kind tot puber, van volwassene tot senior. GASTHEER De film gaat in september tij dens Euro-Psy op Kreta in pre mière. Euro-Psy is een Europees samenwerkingsverband dat zich inspant om mensen die langdurig afhankelijk zijn van psychiatri sche zorg, een volwaardige plek in de samenleving te bieden waar zij het recht hebben om te wer ken en op een sociaal/maat schappelijk bestaan. Euro-Psy vindt dit jaar voor de achtste keer plaats. Het werd eerder gehou den in Spa/België, Estoril/Portugal, Amersfoort/ Nederland, Helsinki/Finland, Saarbrücken/Duitsland en Parijs/Frankrijk. Venray is - mede in het kader van honderd jaar psychiatrie - in juni 2006 gastheer van het drie daagse internationale festival, dat in het teken staat van rehabilita tie, kunst, cultuur en sport. Zorgvragers en ervaringsdeskun digen uit Noord- en Midden- Limburg hebben de regie in han den van Euro-Psy in Venray. Het script voor de film is geschreven door Chantal Flos en Maurice Ambaum, die ook de regie voor zijn rekening neemt. Voor het camerawerk en de audiovisuele vormgeving tekent de Venlose filmmaker Sjaak Peters. HUGO BOSS Jacques Lamers wordt niet het nieuwe raadslid van Samenwerking. Na het opstap pen van zijn echtgenote Tineke is hij de eerste op de verkiezingslijst die in aanmer king komt voor de vrijgevallen raadszetel. Alhoewel hij het zeker ambieert, bedankt hij voor de eer. Cor Vervoort komt nu hoogst waarschijnlijk in de raad. Jacques Lamers zegt dat alle emotionele gebeurtenissen rond om het opstappen van Tineke een rol spelen. Maar het zijn vooral praktische overwegingen waar door hij de vrijgekomen stoel doorschuift naar Cor Vervoort. Tineke Lamers was immers woordvoerster van Maatschappelijke Diensten waar in ook Vervoort zitting heeft. Terwijl Jacques deel uitmaakt van de commissies Stedelijk Beheer en Stedelijke Ontwikkeling. "Dan had ik me helemaal moeten inwerken in het maatschappelijke gebeuren. En dat voor een relatief korte periode tot aan de verkie zingen. Het is daarom veel logi scher dat Cor Vervoort in de raad komt. Dan is er geen verlies aan deskundigheid op dat terrein", verklaart Jacques Lamers. Bij de verkiezingen van 6 maart 2002 klom Samenwerking van twee naar vijf zetels. Jacques Lamers, die als vijfde op de lijst stond, leek in eerste instantie in de gemeenteraad gekozen te zijn. Maar zijn vrouw Tineke, die op de achtste plaats stond, stevende hem op voorkeurstemmen voor bij en pikte 'zijn' zetel in. Jacques accepteerde dit gelaten. Nu hij ruim drie jaar later alsnog de kans krijgt, gaat het feest weer niet door. Cor Vervoort stond zesde op de verkiezingslijst. Naast Maatschappelijke Diensten zit hij sinds kort ook in de commissie Stedelijk Beheer. bijzondere mensen, bijzondere badkamers -- t.J.V.. T l i 1 Lillik Boxrm Ontwerp - Sloop Verbouwing - Tegelwerk Installatie Alles in één hand Bezoek onze showroom met: Ruime keuze in sanitair en tegels Bubbelbaden - Stoom cabines - Sauna's Sauna's (maatwerk) en infraroodcabines Badkamermeubels Grote collectie accessoires Voor doe-het-zelvers deskundige begeleiding 2 jaar garantie op installatie Uneto-Vni q VOORDEEL.! Sphinx sanitair serie 390 ono/ RVS wasmand f~ Design radiator, thermic kortm9 Meubel, signatuur Quadro 1 Steenstraat 6, 5831 JE Boxmeer 0485-576131 www.baderieboxmeer.nl PAUL BROUWER MODE WILHELMINASTRAAT 2-4 VENRAY TELEFOON 0478 510943 WWW PAULBROUWER.NL PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof HenkWillemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tei. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,95 (postcode 58..) 33,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2005 | | pagina 3