Vervelende show Circus Althoff Koester uw Monument GroenLinks wil in Venrayse politiek 125 vrijkaarten voor Circus Althoff Bibliotheek Honderdzesentwintigste jaargang - week 16 - donderdag 21 april 2005 L EN MAAS zijn nog altijd gelukkig t. En geniéten nog altijd n het leven. Harrie en i-Berents wonen nu al in een prachtige bui- Miing in Hegelsom, maar oor 'boerden' ze bijna 25 n Vredepeel. Op vrijdag iril vieren ze hun gouden oft. Hoog tijd voor een riew, vond de redactie eel en Maas. ze wonen eigenlijk niet in Venray en Peel en Maas is enrays nieuwsblad. Maar ze den en leefden zo lang in de :nte, dat een redacteur van n Maas toch in de auto stap- naar Hegelsom te rijden, daar wonen Harrie (80) en 76) al vele jaren tot hun Of evredenheid. Toch kun je un taaltje al meteen horen dat ze niet uit het Noord- Limburgse land afkomstig zijn. En dat klopt, zo blijkt. Want Harrie zag het levenslicht in Mortel, een plaatsje in de gemeente Gemert, en Miet in Boekei. Maar waar heb ben ze elkaar eigenlijk ontmoet? "Op de kermis in Westerbeek", vertelt Miet. "En daarna maakten we de afspraak om elkaar weer te ontmoeten op de kermis in Boekei. Maar daar kwam Harrie niet opdagen. Toen heb ik hem maar een brief gestuurd." Lachend: "Een mobiele telefoon had je toen nog niet." Harrie begint te lachen. "Ik weet nog dat ik Miet voor het zag. 'Wat een aardig meisje, dacht ik'. Waarom ik de afspraak was verge ten? Ik had geen tijd, had het te druk. Maar gelukkig is het later toch nog allemaal goed geko- Goed gekomen? Afgelopen dj en .Mjètvhueu-pOsti Want dp 19*^ elkaar het jawoord. In Boekei voor de wet, in Merselo voor de kerk. Jarenlang runden ze een gemengd bedrijf in het gebied Zwartwater in Vredepeel. Ze had den koeien, varkens, kippen en ook nog wat akkerbouw. "Heel hard werken. Op een gegeven moment hadden we 24 hectares grond", vertelt Harrie. "Maar 'boe ren' hebben we altijd met veel plezier gedaan. Na bijna 25 jaar hebben we onze boerderij ver kocht." Harrie en Miet hebben zes kin deren (twee meisjes, vier jon gens) en inmiddels al zestien kleinkinderen. En daarmee heb ben we ook meteen hun grootste 'hobby' genoemd. Want beiden Harrie en Miet Arts-Berents vieren vrijdag hun gouden bruiloft. genoten «plop als-^klein)kin- 'schapen. We zijn echte buiten- mensen. Dat is ook de reden dat deren op"bezoek" komen Hegelsom. Vervelen doen ze zich dan ook absoluut niet. Ze gaan wekelijks zingen, volksdansen en gymmen en gingen jarenlang op vakantie in binnen- en buitenland. "Met de bus", vertelt Miet. "Ja, we hebben heel wat van Europa gezien." Maar ook in de tuin bij htm huis zijn ze heel wat uurtjes te vinden. "Vroeger hadden we ook een groentetuin, maar die hebben we niet meer. Je wordt toch wat ouder hè", weet Miet. Wat ze nog wel hebben, zijn dieren. De pony's lopen achter het huis frank en vrij door hun prachtig omheinde wei. 'We heb ben altijd tussen de dieren geleefd. Koeien, Varkens, kippen, we in Hegelsom zijn gaan wonen. Hier konden we een huis met een mooi stukje grond kopen", legt Harrie uit. Wat het geheim achter hun huwelijk is? Miet begint te lachen, Harrie kijkt haar vragend aan. "Ik zou het niet weten", zegt Harrie. "Maar ik hoop dat we nog lang samen mogen zijn." Harrie Arts en Miet Arts-Berents vieren op gouden bruiloft op vrij dag 22 april. Om 15.00 uur begint de heilige mis in de kerk in Hegelsom en van 19.00 tot 20.00 uur is er een receptie in zaal Debije in Hegelsom. Daarna is er een besloten feest voor genodig den. laf woensdag 27 april in Venray Althoff uit Spanje n woensdag 27 april tot zondag 1 mei in aan de Maassheseweg in y. Het worden voorstel- voor groot en klein en en oud met tijgers, koei nden, duiven, vrolijke acrobaten, zowel in de jals hoog in de lucht. uw is de roofdierendressuur. ie jeugdige dompteur Rafael va is het de eerste maal dat #t zijn zeven tijgers de grens passeert voor een jjnent in het buitenland. iUr Alberto Althoff verrast ,-ggeëerde publiek met een elijk geachte vrijheidsdres- an zes koeien. In de intema- circuswereld baarde hij 'at opzien met deze presta- litenlandse circussen staan ok in de rij om het nummer ken, Maar Alberto houdt ze 'gen stal, zodat de landse bezoekers van Circus zich kunnen verbazen over akmanschap en over zijn ;nge koeien. neer dieren, maar dan van merformaat. Patricia laat u en duiven samenwerken Vervelende en vertederen- v De ervaring leert dat niet volwassen bezoekers, maar kinderen van dit zogenaam- udiernummer volop genie ter is er luchtacrobatiek liegende trapeze leveren Jng Tornitos. Het zijn vijf fen die met hun salto's ven de kuipstoeltjes het Mje van het Nationale Circus afgeven. José de 'te beweegt zich met zui- Spektakel en spanning met Circus Althoff delijk temperament op de strakke draad. Hij is een koorddanser die het vak tot in de perfectie beheerst en met typisch Spaanse passie zijn kunsten vertoont. Een acrobatisch feest op de trampo line vertonen Los Moralatax, zes buitelende en salto's draaiende Spaanse springers. En er is nog meer te beleven in de ruim twee uur durende voorstelling. Het ver bijsterende krachtsvertoon van sterke man Yusef bijvoorbeeld. En de opzwepende verrichtingen met de Argentijnse bolakogels door Walter Pas en zijn Spaanse partner. Een mooi luchtballet wordt uitgevoerd door The Flying Angels. Aan lange doeken geven zij vorm aan een choreografie van Katarzyna Althoff. Dat leidt tot een acrobatisch luchtballet waar bij elke beweging samensmelt met de muziek. Ijzingwekkende lucht acrobatiek met een Nederlandse inbreng vertoont het Duo Triali. In de nok van het circus verricht Thamar Huting haar toeren aan een trapeze die slechts 'verankerd' is in de mond van haar partner en echtgenoot Efren Baindurashwili. Vijf jaar geleden ontmoette ze haar man Efren. Hij is afkomstig uit Georgië en maakte deel uit van een groep trampoline-acrobaten. Met hun trapezeact werkten ze onder meer in Belgie en bij het Kerstcircus in Apeldoorn. Sinds 2003 hebben ze een contract bij Circus Althoff. En dan zijn er natuurlijk ook nog de clowns. Zoals de Spanjaard Alexander Lupu. Hij brengt een aantal malen pure pret in de piste. Bijvoorbeeld als knotsgekke brandweerman, die de hele tent op stelten zet. Ook de nog jonge clowns Pascalino en Daniel verschijnen regelmatig in de voorstelling. De voorstelling verraadt de artistieke inbreng van Alberto Althoff s echt genote Katarzyna. Zij weet van een traditioneel circusprogramma een samenhangend circusfeest te maken dat uitmondt in een feeste lijke finale. Daarin is ditmaal een grote rol weggelegd voor folklore uit het geboorteland van prinses Maxima. De roffelende, Argentijnse bolakogels luiden het slot in van de circusshow. Alberto Althoff draagt de naam van een Duitse circusdynastie die terug gaat tot 1680. Toch liggen zijn wortels in Nederland. Om precies te zijn in het circus van zijn oom Toni Boltini. In de loop der jaren schafte Alberto zich steeds meer dieren aan: paarden, pony's, oli fanten, exotische dieren, een giraf en een neushoorn. Toen Boltini zijn circus definitief in het winter verblijf terugtrok, kon Alberto met zijn groeiende menagerie in enga gement bij welk circus hij maar wilde. Op enig moment trok hij met een karavaan van meer dan tachtig dieren langs buitenlandse circussen. En menigmaal kreeg hij de kans om zich voor goed geld als dresseur te verbinden aan een gerenommeerd buitenlands cir cus. Maar dat weigerde hij princi pieel. "Ik ga geen dieren dresseren voor een ander", zei hij altijd gede cideerd. En in zijn achterhoofd moet toen al de wens hebben rondgespookt om ooit een eigen circus te beginnen. Die stap zette hij een kleine tien jaar geleden nadat hij zijn Poolse echtgenote Katarzyna had ontmoet. Het kon dus niet uitblijven: ooit zou Alberto zijn circus naar de Lage Landen brengen. Alberto heeft in de afgelopen jaren vrijwel al zijn dieren verkocht, om mede van die opbrengst zijn circus te kunnen bouwen. Nu engageert hij zelf artiesten, zoals dit jaar het comple te Nationale Circus van Spanje. De voorstellingen in Venray worden gehouden op woensdag 27 april om 19.30, op donderdag 28 april om 16.15 uur en 19.30 uur. Op vrijdag 29 april om 16.15 uur en 19.30 uur en op zaterdag 30 april om 13.00 uur en 17.00 uur en tot slot op zondag 1 mei om 14.00 uur. Stichting Venray Monumentaal De Stichting Venray Monumentaal schenkt deze week aandacht aan een gemeentelijk monument, te weten een nis met beeld St. Antonius Abt, gelegen aan kerkpad het Schellepoortje. St. Antonius Abt is in de volksde votie de boerenpatroon en de beschermer van het vee. Van Oor sprong behoorde deze nis aan klooster Jerusalem. Zij stond boven een van de toegangspoor ten vanJiet complex, dat de oor log overleefd heeft. Oorspronkelijk stond in de nis een houten beeld van St. Antonius Abt uit de 15 de eeuw. Deze is in het klooster van de Ursulinen in Aarle Rixtel terechtgekomen. In 1944 is dat beeld vervangen door een stenen beeld, vervaardigd door de Venrayse kunstenaar Van Dongen. In de tweede helft van de zeventiger jaren werd het beeld zwaar beschadigd. Het werd hersteld door de heer Clephas, maar niet meer her plaatst. De muurkapel kwam zodoende leeg te staan tot 1984. Toen werd een nieuwe kopie gemaakt door de heer Theuws. Het Kerkpad is met inzet van mevrouw Roling én de heer Den Brok (fractie Samenwerking^door middel van een handtekeningen actie en met steun van burgers van de slopershamer gered. In 1990 zou het kerkpad moeten verdwijnen omdat er een verbin dingsweg zou komen tussen Raadhuisstraat en de Langeweg. Het Kerkpad ligt in een gebied dat al sinds de middeleeuwen in gebruik is geweest als begraaf plaats, moestuin en siertuin. Het unieke hiervan is dat er nooit autowegen doorheen hebben gelopen. De linker en lagere kerk hofmuur is gebouwd rond 1870. De rechtermuur tot aan de eerste hoek is naoorlogs van stenen van het verwoeste Jerusalem. Het muurgedeelte tot aan de Islamitische Moskee dateert van 1931. Een uniek;? plelfcin hartje VenriWJEraB flü Kent u ook 'zo'n beeldbepalen de, moniimentalè'plek tn Venray of een van haar kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u ons een (digi tale) foto ter beschikking stellen? Die kunt u sturen naar hetsecre tariaat,van Stichting Venray- Monumentaal ,p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venray- monumentaal@hccnet.nl GroenLinks wil in Venray een rol gaan spelen in de gemeentelij ke politiek. Daarvoor zoekt de partij voor de kieslijst voor de raadsperiode 2006-2010 creatieve kandidaten met pit en een open houding. GroenLinks is een poli tieke partij die wil dat de samen leving investeert in haar mensen en hun leefomgeving. Ze wil ook dat mensen zelf investeren in hun samenleving en leefomgeving. Daarvoor is een Groenlinkse inbreng in zoveel mogelijk gemeenteraden nodig. Als raads lid betrekt men de burgers bij het gemeentelijk beleid en heeft een antenne voor wat de bevolking, belangengroepen en het bedrijfs leven belangrijk vindt. Een raads lid voelt zich als een vis in het water tussen belangengroepen, andere raadsleden, wethouders en het ambtenarenapparaat en bokst zaken voor elkaar. Hij schroomt niet om het college actief en kritisch te controleren en stelt moderne kwaliteitsnor men aan het gemeentelijk beleid en staat voor genomen besluiten. Hij functioneert vanuit het GroenLinkse gedachtegoed en verkiezingsprogramma. Voor meer informatie kan men terecht bij de voorzitter van de GroenLinks afdeling Venlo en omstreken via tel. (077)3524001 of bij Jos Frencken, via tel. (077)3730908. De afdeling biedt, samen met het landelijke partij bureau, ondersteuning bij de voorbereiding van de raadsverkie zingen 2006. Lezersactie 125 jaar Van den Munckhof Venray Van den Munckhof in Venray viert dit jaar het 125-jarig jubileum. En daar profiteert u van mee. In samenwerking met Circus Althoff stelt Van den Munckhof 125 gratis kaarten beschikbaar voor de voor stellingen op woensdag 27 en don derdag 28 april, beide keren om 19.30 uur. Samen met uw kinde ren genieten van een scala aan (internationale artiesten in de piste. Met tijgers, koeien, honden, duiven, vrolijke clowns, acroba ten, zowel in de piste als hoog in de lucht. U kunt als gezin een van die twee voorstellingen gratis bij wonen. Meedingen naar vier gratis voor het hele gezin is heel makke lijk. Stuur onderstaande bon in en u maakt kans op vier gratis entree- kaarten. Van den Munckhof stelt 125 vrijkaarten ter beschikking, dus 31 keer vier kaarten worden weggegeven. De goede lezer zal terecht opmerken dat er dan een kaartje overblijft. Dat lossen we heel makkelijk op. Wanneer uw gezin uit vijf personen bestaat, vul dat dan in, dan krijgt een van de inzenders zelfs vijf vrijkaarten voor Circus Althoff. Alle winnaars krij gen de kaarten begin volgende week thuisgestuurd. Denk eraan, de bon dient uiterlijk zondag 24 We wensen alle winnaars alvast heel veel plezier tijdens de stelling van Circus Althoff, redactie Peel en Maas Ja, wij willen gratis naar Circus Althoff!!!! Naam:-,- Adres:- Postcode en woonplaats:- Ons gezin bestaat uit (aantal personen invullen): Onze voorkeur gaat uit naar (invullen woensdag 27 of donderdag [28 april, beide voorstellingen beginnen om 19.30 uur): de bon dient uiterlijk zondag 24 april binnen te zijn om [mee te dingen naar de gratis kaarten. De winnaars krijgen de kaarten [begin volgende week thuisgestuurd. Over de uitslag kan niet gecorre- [spondeerd worden. In de bibliotheek in Venray wordt op maandag 9 mei van 19.30 tot 21.30 uur de lezing Heldend wer ken met kleuren en mandalateke nen gehouden. De lezing wordt ver zorgd door Anna Maria van Gemert. Kleuren zijn de boodschappers van het licht. Het zijn energiebronnen en ze hebben de eigenschap dat ze de mensheid op alle niveaus van leven bereiken kunnen. Dat schept de mogelijkheid om volledig te kun nen leven. Kleuren zijn voor ons te omschrijven als wegwijzers, als informatiebronnen. Tijdens de lezing wordt er ingegaan in op de vele aspecten en mogelijkheden die de kleuren ons te bieden hebben, gekoppeld aan de nieuwe tijd. Aanmelden kan mondeling aan de balie van de bibliotheek of via tel. (0478)581970. De bibliotheek in Venray is wegens herinrichting gesloten. Vanaf maandag 2 mei is de bibliotheek weer geopend tijdens de normale openingstijden. april bij Boekhandel van den Munckhof aan de Grotestraat in. Venray binnen te zijn. Opsturen kan ook naar: Van den Munckhof, Grotestraat 68, 5801 BH Venray.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 17