aak je eigen soap red Delfgaauw en ed Star Line Kunst Cultuur KIP Geslaagde avond St. Cecilia De stilte van Rafaël Roerloos in beweging Concert symfonieorkest Eerbetoon aan The Beatles Pulsief in De Evenaar Jubilarissen joekskapel Göt Net Natuurtocht De Locht Peter en de Wolf Watjang Zondag 24 april is Theo Janssen, kenner van de Peel bij uitstek, te gast in streekmuseum De Locht in Melderslo. Hij zal die middag ver halen vertellen over dit mysterieu ze gebied van Witte Wiever, vuur vliegjes, spookhazen, eerdmennekes enz. Hij vertelt zijn verhalen in een drietal rondes van ongeveer een half uur. Elders in het museum wordt ambachte lijk werk verricht door de smid en de warme bakker. Kinderen mogen hun eigen broodje bakken. Op de bovenverdieping is een nieuwe wisselexpositie ingericht over vogelverschrikkers. Het museum is geopend op dinsdag, donderdag en zondag open van 14.00-17.00 uur. Blokfluitensemble En Bloc voert op zondag 24 april onder leiding van Ans Thijssen samen met een aantal kinderen uit Venray het stuk Peter en de Wolf van Sergey Pro kof jew op. Het verhaal wordt uit gebeeld in een schimmenspel en de personages krijgen vorm door een verteller en de melodieën van de verschillende blokfluiten.Voor kinderen van vier tot en met acht jaar is deze grappige voorstelling over een ondeugend jongentje die samen met zijn dierenvrienden de wolf te slim af is, een groot plezier. Het stuk wordt uitgevoerd in de aula van de Petrus Banden basis school en begint om 14.00 uur. In jongerencentrum Watjang in Oirlo kunnen bezoekers op zater dag 23 april genieten van de Adje- Watje Punkrochnight met optre dens van vijf punkrockbands. Als eerste speelt Maybee, een band uit Rotterdam die een catchy stijl van punkrock speelt met een kleine emo-twist eraan! Hierna is het de beurt aan My Sister Harold. De band komt speciaal uit Groningen. Verder speelt ook nog The Jux Junction uit Venray. Ze zijn zelf medeoprichters van de Adje-Watje Punkrocknight. Ze zijn bezig met hun nieuwe album. Townsville uit regio Boxmeer beklimt hierna het podium en gaat punk in de stijl van Rise Against ten gehore bren gen. Laternpoll gaat de avond afsluiten. De deuren van Ojc Wat jang gaan om 19.30 uur openen en de eerste band gaat vanaf 20.30 uur van start. EN MAAS 17 mei open les op kunstencentrum programma Schouwburg Venray •ndag 24 april is om 16.00 matineevoorstelling door )elfgaauw te zien. In 1990 deze productie voor het op het repertoire, waarmee zijn unieke vorm van d theater voor volwassen introduceerde. Nadien hij een breed publiek voor weten te winnen met pro als 't Gelag, Don Q en Speciaal voor het nieu- maar ook voor hen er destijds niet genoeg van krijgen, speelt Delfgaauw Mozart. Kort na de dood van Amadeus Mozart 1791 ging in Wenen praatje als zou hij zijn vergif- ftlchtlng (lunst Is assi e *Po en opening P april t/m 1 mei feelname via website nog "ogelijk tot 28 april Jpeningstijden: ,r'jdag v.a. 16.00 uur a /Zo. v.a. 14.00 uur Poorstraat 67 Tienray ww.skipbase.com unstencentrum Jerusalem vanaf dinsdag 17 mei met cursus Maak je eigen soap. zeven dinsdagmiddagen rdt een verhaal gerepeteerd Op de laatste wordt het resultaat iders en vriendjes ver- >p een groot scherm en de kinderen hun eigen inclusief bloopers, mee OVO. [De cursus wordt op dit iment al met groot succes in iplo gegeven", aldus dansdocen- Myrna van den Bosch van het lyse kunstencentrum. "Van- ir ook dat we nu ook in Venray ien." Voor de cursus kunnen ideren in de leeftijd van 8 tot jaar zich aanmelden. Op dins- jg 17 mei is er een open les van "iOO tot 17-30 uur voor de kinde- [n van 8 tot 13 jaar en van 18.00 [t 19.30 uur voor de kinderen loW,ul^n 13 tot 17 jaar. Myrna: "De kin- obyrdferen wanen zich voor eventjes ?b«xM een eC^te S03P a'S Onderweg um ,yaar Morgen of GTST. Maar er is 's <*ber. Ze spelen zelf een van de hoofdrollen, ze krijgen een echt strip en mogen zelf een videoca mera bedienen. In zeven bijeen komsten van anderhalf uur spelen ze dus zelf de soap, maar nemen hem ook op." De Venrayse dans- docente is blij verrast dat de cur sus wordt gegeven door dramado cent Piet Pols, een man die zijn sporen allang verdiend heeft als regisseur en producent van een groot aantal Nederlandse en bui tenlandse drama-, comedy- en soapproducties. Pols verheugt zich er al op om in Venray met de kinderen aan de slag te gaan: "Het is leuk om te zien hoe goed kinde ren weten op welke dramatische momenten er moet worden uitge zoomd, of wanneer er een close- up moet komen. Doordat televisie en film iets is waar kinderen dage lijks mee in aanraking komen, is beeldtaal een bijna vanzelfspre kende vorm om een verhaal te vertellen." MODERN SOAPJASJE Docent Piet Pols heeft in uit eenlopende functies gewerkt aan een groot aantal televisieseries als GTST, Westenwind, M'n Dochter En Ik en Het Zonnetje In Huis. Soms als uitvoerend producent en in andere gevallen bijvoorbeeld als bedenker van de dramatische arena. Dat Westenwind zich afspeelt op twee concurrerende scheepswerven is aan Piet Pols te danken. Ook de naam van die serie is van hem afkomstig. Daar naast is hij een aantal jaren hoofd drama geweest bij Joop van de Ende televisisieproducties, wat inhoudt dat hij verantwoordelijk was voor alle daar geproduceerde dramaseries. Pols: "Ik ben meestal nogal terughoudend met zeggen waar ik als freelancer bij betrok ken ben, want je krijgt snel een stempel, terwijl ik juist een brede interesse heb op gebied van theater en drama. Wat veel men sen niet weten is dat ik van alles doe voor de Italiaanse televisie. Ik ben er best trots op dat ik de aller eerste Italiaanse dagelijkse televi sieserie Un Posto Al Sole heb opgezet. Een serie die nu al negen jaar loopt en waar al meer dan 2000 afleveringen van gemaakt zijn. Ik geef ook nog regelmatig in Italië workshops voor televisie makers." Is het werken met kinde ren op een Kunstencentrum dan niet een enorme omschakeling? Pols: "Van het enthousiasme waar mee kinderen en scholieren zich inzetten kan menig professional nog iets opsteken. Ik ben oor spronkelijk docent drama en cre atief therapeut en het is geweldig om te zien hoeveel plezier kinde ren hebben om een verhaal vorm te geven met drama. Dat het daar bij in een modern soapjasje gego ten wordt maakt het alleen maar toegankelijker." Myrna van den Bosch tot slot: "Naast de cursus Maak je eigen soap ligt het in de bedoeling om vanaf het nieuwe schooljaar een aantal langlopende projecten te doen, waarbij de kinderen naast acteren, ook het verhaal zelf schrijven. Er zijn groepen voor kinderen van acht tot twaalf jaar en van dertien tot zestien jaar." Voor meer informatie kan men contact opnemen met Kunsten centrum Jerusalem via tel. (0478)585320 of kijken op info@kunstencentrumjerusalem.nl. Fanfare St. Cecilia heeft onlangs haar jaarlijkse jeugdavond gehou den. Na het welkomstwoord door voorzitter Nellie Wennekers opende de fanfare onder leiding van Roel Verheggen de avond met een mars. Daarna mochten de leerlingen in opleiding laten horen hoever ze gevorderd waren. Dionne Smits en Janine Arts speelden op de bugel. Teun Cremers liet een drumsolo horen. Willem Rongen speelde een solo op de bugel en Sanne ten Holder en Hanneke Rongen speelden trompet en altsaxofoon. De blok- fluitgroep speelden onder leiding van Annemiek Pouwels samen met fanfare de Blokfluit-Rock. Daarna werd het verhaal Henkie met de hoorn voorgelezen en muzikaal ondersteund door hoornsolo's en de fanfare. Ten slotte werd er nog informatie ver strekt over het volgen van muzieklessen. tigd. De bron van dit gerucht heeft niemand ooit kunnen ach terhalen, maar het bleek onuit roeibaar en groeide uit tot één van de beroemdste muziekhistori sche mythes: de strijd tussen Mozart en Antonio Salieri. Extra aanbod voor deze bijzon dere voorstelling. Iedereen die een toegangskaartje heeft of nog koopt, mag één introducé gratis meenemen. Op donderdag 28 april wordt om 20.00 uur de voorstelling Por tret van een verloren lente bezoe ken opgevoerd door Red Star Line. Red Star Line brengt ontroe rend muziektheater ter viering van zestig jaar bevrijding. Alleen al de aanleiding tot het maken van deze kleinschalige muziektheater productie is bijzonder. Acteur David Verbeeck groef anderhalf jaar lang in zijn eigen familiege schiedenis. Zo kon hij het aangrij pende levensverhaal van zijn joodse betovergrootouders, Chaja en Mozes, vertalen naar een voor stelling. Vluchtend voor de pogroms, zouden zij met de Red Star Line de overtocht naar het veilige Amerika maken. Maar het stel is. nooit aan boord gegaan. Red Star Line vertelt het indrin gende verhaal van een liefde die tragisch afloopt. Het besef van levensechtheid geeft de voorstel ling zonder twijfel een extra dimensie. Het is een ingetogen musical zonder opsmuk, prachtig verteld en gezongen. theaterseizoen nadert einde. Schouwburg Ven- heeft komende week nog interessante voorstellin- de kalender staan. Een ïeevoorstelling door Fred en muziektheater iet Red Star Line. Donderdag 21 april 2005 - Pagina 13 .'v -i. V - W-^-% j Boekrecensie in Peel en Maas Het is 1993 en in Italië zijn corruptieschandalen rond overheid, bedrijfsleven en het Vaticaan aan de orde van de dag. Behalve in het idyllische Urbino, het provincieplaatsje waar de schilder Rafaël ooit het levenslicht zag, want daar lij ken de inwoners zich niet druk te maken over zulke onbelang rijke zaken als politiek. De Engelse kunsthistorica Char lotte Penton is naar Urbino geko men voor een zeer eervolle opdracht: de restauratie van het schilderij La Muta ('de doofstom me vrouw') van Rafaël. Maar haar komst naar Urbino is voor Charlot te ook een vlucht, weg van de pijn van haar recente scheiding. Om haar gevoelens uit te schakelen stort ze zich met volle overgave op het minutieuze restauratiewerk. En met elke laag verf die door haar van La Muta verwijderd wordt, lij ken ook gebeurtenissen uit het verleden van Urbino iets meer aan de oppervlakte te komen. Gebeur tenissen die sommigen liever in het duister willen houden. Want wanneer tijdens de feeste lijke onthulling van La Muta een stomme vrouw graaf Malaspino met een mes verwondt en het kostbare schilderij beschadigt, rijst het vermoeden dat deze vrouw w geheimen uit het verleden van de graaf kent die veel van Urbino's inwoners ook geheim willen hou den. Alles wijst er namelijk op dat het onafgebroken zwijgen van de vrouw voornamelijk de ouderen onder hen goed van pas lijkt te komen... Leslie Forbes is schrijver, kun stenaar en radioverslaggever. Ze is auteur van de thriller Bombay Ijs en van diverse bekroonde reisboe ken over Italië. Dit boek is in boekhandel Van den Munckhof te koop voor 17,99 euro. De Natuurvrienden uit Merselo houden op zondag 24 april een natuurtocht. De afstanden en starttijden zijn voor de dertig en veer tig kilometer tussen 7.00 en 10.00 uur, voor de vijftien en twintig kilometer tussen 7.00 en 12.00 uur en voor de vijf en tien kilometer tussen 7.00 en 14.00 uur. Speciaal voor gezinnen met kinderen is er 's middags een puzzeltocht van vijf kilometer. De starttijd is tussen 13.00 en 14.00 uur. Het inschrijfbureau sluit om 18.00 uur. Startbureau is café Den Thommes aan Grootdorp 40 in Merselo. Roerloos in beweging, De engel in de hedendaagse poëzie, is de titel van de lezing die Gert Peelen zondag 24 april op uitnodiging van het Literair Café Venray-regio verzorgt in het Theehuis in het Odapark in Venray. Het program ma begint om 11.30 uur. 'De engel is noodzakelijk en dus gevallen'. Met het leggen van dit wat merk waardige oorzakelijk verband begint het openingsgedicht van Bernlefs in 1990 verschenen bun del De noodzakelijke engel. Het is een toepasselijke illustratie van een opmerkelijke ontwikkeling. Terwijl Nederland ontkerkelijkt blijkt de engel terug van wegge weest. Alhoewel, is de engel eigenlijk wel ooit weggeweest? In elk geval niet uit de kunst. Ook voor hedendaagse kunstenaars blijken engelen een onuitputtelij ke inspiratiebron: in de beeldende kunst, de literatuur, de muziek, en zelfs in de film. Tijdens deze lezing probeert Gert J. Peelen ant woord te geven op deze vragen. Aan de hand van tal van gedichten en tekstfragmenten belicht hij de rol van de engel in met name de moderne, Nederlandstalige poë zie. Peelen is godsdienstsocioloog en journalist. Tot de opheffing eind 1998 was hij hoofdredacteur van WCS, een tweemaandelijks opinietijdschrift over Weten schap. Cultuur Sc Samenleving van de Vereniging voor christelijk wetenschappelijk onderwijs en de Vrije Universiteit. Momenteel is hij werkzaam als programmama ker bij VU-podium. Ook schrijft hij met regelmaat voor de Volkskrant. In boekvorm verschenen van zijn hand onder meer Dichter bij de waarheid, gedachten over poëzie en wetenschap en Aan weten niet genoeg. Peelen is geen onbekende in Literair Café Venray-regio. Tij dens enkele schrijversochtenden in samenwerking met VU-podium trad hij op als interviewer; vorig seizoen ging hij in gesprek met Rutger Kopland. Anita Bijvoet en Mia Kroft zorgen voor de muzikale omlijsting van het programma. Beiden waren al eerder te gast tij dens bijeenkomsten van het Lite rair Café. Mezzosopraan Anita Bij voet treedt regelmatig op in de regio en ook elders in het land en in België heeft zij al talloze concer ten verzorgd. Zij studeerde aan het conservatorium van Maast richt en vervolgde haar zangstudie bij bekende zangpedagogen. Zij wordt bij deze gelegenheid bege leid door de Venrayse pianiste Mia Kroft. In café 't Podium in Venray wordt op zaterdag 23 april vanaf 22.00 uur een eerbetoon aan The Beatles gebracht door de Mal Evans Memorial Band. Deze Til- burgse band, die onlangs op het 26ste internationale Beatles-con ventie in Utrecht de Golden Apple Award 2005 won, brengt dit eerbetoon. Hoewel The Beat les in 1970 uit elkaar zijn gegaan, is de Beatlemania nooit echt voor bij gegaan. De Mal Evans Memo rial Band bestaat uit een groep enthousiaste fans en gelouterde muzikanten uit Tilburg en Utrecht, die sinds 1998 naar de letter en de geest de muziek van hun idolen ten gehore brengt. Hoewel Café 't Podium een lange historie heeft met tributebands is dit de eerste avond die geheel in het teken staat van The Beatles. Meer informatie over dit optreden is te vinden op www.podiumven- ray.nl onder de kop agenda. De uit de regio Venray-Venlo afkomstige formatie Pulsief zingt op zondag 24 april vanaf 17.00 uur folk in het Limburgs dialect in café De Evenaar. De band is opge richt in 1995 en aanvankelijk zocht de groep het vooral in Engelstalig repertoire. Na wisse lingen in de bezetting kwam eind 2001 de nadruk steeds meer te lig gen op het zingen in het Limburgs dialect. Er werden eigen num mers geschreven en in juli 2002 ging Pulsief de studio in om een demo-cd op te nemen. Het enthousiasme was echter zo groot dat het een volwaardige cd met de naar Ruumte werd. De cd werd in eigen beheer uitgebracht en het titelnummer kwam op de eerste plaats in de Limbo top 10 terecht. Het repertoire bestaat veelal uit luistersongs met af en toe een up-tempo nummer. De liedjes snijden maatschappelijke thema's aan, echter zonder bele rend te zijn. De nummers zijn pak kend, ontroerend, dan weer vro lijk, maar in elk geval boeiend en op een goede wijze vertolkt. Inmiddels treft de band voorberei dingen voor het opnemen van een nieuwe cd, die in het najaar wordt gepresenteerd. Pulsief bestaat uit Pieter Simons (accor deon, fluit en zang), Joop Onckels (gitaar en zang), John Beckers (bas), Peter Huibers (percussie) en Wil van der Coelen (sax en zang). Op vrijdag 29 april geeft het Symfonieorkest Helmond-Venray zijn traditionele concert ter gele genheid van de Nationale Doden herdenking. Het concert vindt plaats in de St.Petrus Banden Kerk in Venray. De uitvoering begint om 20.30 uur. In tegenstelling tot andere jaren zal het Symfonieor kest Helmond-Venray dit keer geen requiem uitvoeren met koor en zangsolisten. Met een symfo nisch concert worden de gevalle nen uit de Tweede Wereldoorlog herdacht. Daartoe is een passend programma samengesteld. Het concert wordt geopend met het adagietto uit de vijfde symfonie van Gustav Mahler. Vervolgens klinkt het dramatische allegro uit de vijfde symfonie van Ludwig van Beethoven. Het ritme ervan is het morseteken voor de V van Joekskapel Göt Net vierde afgelopen dinsdag haar 22-jarige bestaan. Göt Net is 22 jaar gele den gestart met zes man die allen werkzaam waren bij de Technische Dienst van het toen malige St. Elisabethziekenhuis. Onder in de aggregaatruimte hebben zij, onder leiding van Leo Thielen van de EHBO de eerste noten uit hun instrumen ten weten te toveren. De bezet ting was toen; Huub Troisfontai- ne en Leo Hesen op tuba, Ton Peeters op altsax, Jan van de Beuken, Wim Derks en Joop Cremers op trompet. Na jaren repeteren kon de joekskapel ein delijk ook enkele nummers ten gehore brengen en werd ze uit- Victory. In de oorlog werd het gebruikt als tune voor de radio uitzendingen vanuit London. Celliste Claire Bleumer zal sole ren in Kol Nidrei, een adagio voor cello en orkest van Max Bruch. Kol Nidrei (alle geloften) is een i joods gebed voor de Grote Ver- j zoendag. Daarna wordt het alleg retto gespeeld uit de zevende symfonie van Beethoven, een stuk dat ooit de intiemste treurmars uit de muziekliteratuur is genoemd. Het concert wordt besloten met de Marcia Funèbre uit de derde symfonie van dezelfde componist. Het geheel staat onder leiding van dirigent Stephan Pas. gebreid met vrouwen, die het wel aandurfden om samen met de nummers in den landen ten gehore te brengen. Naar mate de jaren verstreken, met inmiddels de nieuwe dirigent Mart Kus- ters, werd de kapel gevraagd om in het buitenland te gaan optre den. Vele optredens volgden met name in Duitsland en zelfs twee keer in Spanje tijdens een zaalvoetbaltoernooi in Lloret de Mar. Alle optredens van toen en nu doet Göt Net met veel ple zier. De jubilarissen van het 22- jarige bestaan zijn: Jan van de Beuken, Wim Derks en Joop Cremers. De jubilarissen die dit jaar elf jaar lid zijn, zijn: André Verheijen en Erik Smits. Het Symfonieorkest Helmond- Venray (foto: Sander Hindi- mith)

Peel en Maas | 2005 | | pagina 13