Alom waardering voor toekomstvisie Turkse scholieren naar Raayland 'Streekbewoners interesseren voor kunst en cultuur' Dansshow Ticket to India, Pitstop in the Oriënt CDA en PvdA: weg met autochtoniteitsbeginsel Europese Grondwet Subsidie voor scholing NLW Woensdag gehaktdag 10 kilo 2,- p/kg BEZORGEN? Het Raayland College is woensdag 20 april weer het decor van de Kunst in de Regio-dag. Deze manifestatie, die in het teken staat van kunst en cultuur, wordt geor ganiseerd door leerlingen van 5 VWO die het vak Culturele en Kunstzinnige Vorming vol gen. Centraal staat het creë ren van een beter beeld van kunst en cultuur in de regio Venray. De leerlingen bereiden de dag in een aantal commissies voor en krijgen verschillende taken toege deeld. Zo ook Sam Faessen, con tactpersoon van de commissie public relations. "Samen met drie andere leerlingen heb ik zitting in de commissie public relations. Wij verzorgen de persberichten voor, tijdens"en na de dag en zijn verantwoordelijk voor de produc tie van de flyers en posters. Onze leerkrachten begeleiden ons hier bij en de taken worden onderling verdeeld. Zo is er bijvoorbeeld een commissie die zich met de catering bezig houdt en een com missie die verantwoordelijk is voor de organisatie." Tijdens de 'Kunst in de Regio dag', die om 13-00 uur begint en omstreeks 17.00 uur zal eindigen, staat kunst en cultuur centraal. "Het doel van de dag is om een beter beeld te geven van kunst en cultuur in de regio Venray. Niet alleen bij jongeren, maar ook bij volwassenen. De dag is voor iedereen die wil genieten van kunst en cultuur. Er zijn verschil lende instellingen die kunstartike len tentoonstellen of voorstellin gen geven. Het Limburgs Museum uit Venlo is vertegen woordigd, het Kunstencentrum Jerusalem uit Venray dat zich toe spitst op activiteiten voor kunst zinnige vorming en ballet is van de partij, het St. Oda Park is pre sent, verschillende dansscholen treden op, en meerdere kunste naars zullen hun werk tentoon stellen. Tevens is er ruimte voor live muziek. Dat wordt verzorgd door artiesten van het Raayland College, maar ook van 'buitenaf. We hopen op veel bezoekers, van jong tot oud. Bovendien zou het leuk zijn als we de bezoekers meer kunnen interesseren voor kunst en cultuur in Venray!" I Waals: "Het leidt tot inteelt in de dorpen" De dorpsraden zijn una niem vóór handhaving van het autochtoniteitsbeginsel. Dat werd vorige week nog eens duidelijk bevestigd in het dorpsradenoverleg. Eigen inwoners moeten de eerste keus behouden op kavels of woningen in het dorp. CDA en PvdA willen, evenals het college, het omstreden begin sel juist loslaten. Het CDA vindt juist dat de dor pen de woningbehoefte vanuit Venray moeten opvangen. Dit zal de leefbaarheid vergroten, denkt Gerda van Stelten. Elly van Dijck (PvdA) zei in de raadsvergadering het een goede zaak te vinden als het autochto- niteitsbeginsel verdwijnt. Samenwerking, de grootste oppositiepartij, houdt evenwel een slag om de arm. "Er is wel één randvoorwaarde", stelt Ike Busser. "Er zullen eerst voldoen de woningen voor de autochto ne inwoners van de dorpen moe ten zijn." Burgemeester Waals onder schrijft de mening van CDA en PvdA. "Daar is het college het volstrekt mee eens. Het autocht oniteitsbeginsel houdt de dor pen op slot. Het leidt tot inteelt als er geen nieuwe mensen van buitenaf bijkomen." Waals vindt dat de dorpen juist •moeten groeien. Hij is er géén voorstander van dat de overheid met subsidies kunstmatig win kels of andere voorzieningen in de kleine kernen instand houdt. "Als er voldoende mensen wonen dan komen de winkels vanzelf. Bevolkingsgroei is er de basis voor dat voorzieningen weer terugkeren op de dorpen. Nu zal er in Heide geen Hema komen maar wellicht wel een winkel die brood verkoopt", aldus Waals. Op initiatief van het KVG en mogelijk gemaakt door de Venrayse en Limburgse Vrouwenraad wordt in Venray een bijeenkomst georganiseerd met als onderwerp: Europese Grondwet ook belangrijk voor u? Op 1 juni wordt in Nederland een referendum gehouden. Alle kies gerechtigden mogen een ant woord geven op de vraag: Bent u voor of tegen instemming door O AR BOOTS ALE Verkoop van: Een diversiteit van (tweedehands): speelgoed huisraad boeken (kinder-en dames)kleding accessoires zelfgemaakte lekkernijen ZATERDAG, 16 APRIL A.S. SCHOUWBURGPLEIN VAN 10.00 TOT 16.00 UUR Verkoopopbrengst gaat naar het moedercentrum Venray io. LC VENRAY PEELPAREL, DE DAMES LIONSCLUB VAN VENRAY E.O. Nederland met het Verdrag tot vaststelling van een Grondwet voor Europa? Om een keuze te kunnen maken is informatie belangrijk. Wat staat er in deze Grondwet en wat zijn de gevol gen voor bijvoorbeeld ouderen, vrouwen, werkgelegenheid, sociale voorzieningen en het rei zen in Europa Mevrouw G. Schepers zal de Grondwet in grote lijnen analyseren en aange ven wat de gevolgen zijn als Nederland ja zegt en wat er gebeurt als Nederland nee zegt. Schepers heeft veel bestuurlijke ervaring, onder meer in de Limburgse Vrouwenraad, Provinciale Staten en andere maatschappelijke organisaties. De bijeenkomst op maandag 18 april begint om 20.00 uur in De Witte Hoeve, Gasstraat 5 in Venray. De avond is gratis toegankelijk voor vrouwen en mannen. De gemeenteraad reageerde positief op de 'Strategische visie Venray 2015'. De opposi tie- en coalitiepartijen spraken hun waardering uit over de inhoud en de wijze waarop de toekomstvisie tot stand is gekomen. De gemeentelijke denktank kreeg vooral com plimenten over de betrokken heid en inbreng van de bur gers. Kenmerkend voor Venray in 2015 is de keuze voor dorp én stad. Venray is een stedelijke centrumge meente in de regio die tegelij kertijd het van oorsprong dorpse karakter behoudt. Dat is de rode draad in het toe- komstverhaaL Een klein jaar voor de verkiezin gen heeft Venray eindelijk een visie voor de langere termijn. Het college had dit bij zijn aantreden in 2002 ook voorgenomen. Temeer omdat uit de bestuurs krachtmonitor van de provincie bleek dat Venray zwak scoorde op strategisch gebied. Er ontbrak een visie voor de middellange ter mijn. Eind vorig jaar werden zes thema-avonden georganiseerd waarin burgers, verenigingen en instellingen konden meepraten. Sinds de gemeenteraad vorige week met de toekomstvisie instemde is er een kapstok voor het gemeentelijk beleid. De gemaakte keuzes en thema's moe ten in allerlei plannen worden uit gewerkt. Zoals in het vierjaarlijkse collegeprogramma. En dat is juist de reden dat de oppositiepartijen milde kritiek uitten. Een partij die openlijk afstand neemt van de toe komstvisie, zet zich in wezen bui tenspel voor deelname aan het nieuwe college voor de periode 2006-2010. Ike Busser (Samenwerking) ver woordde het duidelijk. Hij vindt niet dat de kiezers nu een een heidsworst wordt voorgehouden. "We zijn het weliswaar eens over de bestemming maar we verschil len over de weg waarlangs en de wijze waarop. Dat onderscheid zal straks blijken in de verkie zingsprogramma's." Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief) consta teerde dat de fracties met het vast stellen van de visie 'over hun graf heen regeren'. Alle partijen hadden wel wat aan te merken maar de positieve toon overheerste. Het CDA toon de zich bezorgd over de vrijwilli gers. Naast de zorginstellingen zullen in 2015 veel vrijwilligers nodig zijn om hulp, zorg en bege leiding aan de medemens te bie den. Gerda van Stelten vroeg zich of er wel voldoende vrijwilligers zullen zijn. Ook Elly van Dijck (PvdA) en Leonie Cals (WD) had den hierover hun zorgen. De PvdA pleitte voor een vangnet en ondersteuning voor mensen die buiten de boot dreigen te vallen. Het CDA had moeite met de constatering dat de opvoeding steeds meer buiten het gezin plaatsvindt. Jongeren worden in 2015 vooral door de omgeving, school en vrienden opgevoed. "Dat is geen goede ontwikkeling", vindt Gerda van Stelten. "Het gezin vormt een goede basis voor het bijbrengen van normen en waarden. Het voorkomt dat we achteraf moeten repareren." Het CDA wil de agrarische sec tor meer stimuleren waarin pro ductie en kennisontwikkeling De gemeente Venray gaat voor een scholingsproject van de NLW Groep een subsi dieaanvraag indienen bij het Europees Sociaal Fonds (ESF). Het project is gericht op de scholing van werken den. In totaal gaat het om 740.000 euro. Hiervan wordt 370.000 euro aan subsidie verwacht. Het pro ject is gericht op het personeel van NLW. De gemeente Venray besloot om als aanvrager op te treden, omdat het bedrijf het project niet zelf mag indienen. Wethouder Emonts: "Scholing en opleiding zijn van belang voor een goed functionerende arbeidsmarkt. Zeker nu we steeds meer laag betaalde banen zien verdwijnen. Met dit project wil NLW de positie van zijn per soneel versterken. De kans op banen bij andere bedrijven wordt hiermee ook verhoogd. Ik onderschrijf de doelstelling van NLW." De NLW-groep is begonnen als een traditioneel WSW-bedrijf in Noord-Limburg. In de loop der jaren heeft de NLW-groep zich ontwikkeld tot een vooraan staand bedrijf in de regio op het gebied van scholing en detacher ing van mensen met een arbeids handicap. Hierbij ligt de nadruk op het uiteindelijk definitief plaatsen van de medewerkers op een arbeidsplek. Door de ont wikkelingen op de arbeidsmarkt veranderen de omstandigheden waaronder de medewerkers op de arbeidsmarkt ingezet kunnen worden. De doelstelling van het bedrijf NLW is een hoger kennis niveau te bereiken voor zijn medewerkers. Het project ver hoogt de kansen voor medewer kers op de reguliere arbeids markt. centraal staan. Volgens de to< komstvisie wordt de primaire sei tor omgevormd tot een kennisii tensieve industrie. Waals zei af t willen van het beeld van 'domm boeren die alleen produceren Leonie Cals (WD) pleitte er jui; voor dat de primaire sector nit1 vergeten mag wordei Samenwerking vindt dat de agrai sche sector is onderbelicht. D lokale partij zet in op verbredin van de bedrijvigheid in combin: tie met onderhoud van het lan< schap. Elly van Dijck (PvdA) wil b woningbouw meer maatwer voor jong én oud zien. "War meer is niet altijd beter. D nieuwbouw moet ook herkenbar zijn in de directe omgeving." Oi goed opgeleide mensen aa Venray te binden moeten er niei we industrieën aangetrokke worden waar zij ook werk kui nen vinden, aldus de PvdA. De VVD vindt het belangrijk d: de zorginstellingen zich kunne blijven ontwikkelen, zoals bi voorbeeld De Wendel. "En w moeten veel energie en tijd sti ken in de jeugd. We moeten joi geren een goede plek in Venra geven", vindt Cals. Samenwerking wenst dat ht' beleid voor vestiging van winke; en voorzieningen op de dorpe J flink verruimd wordt. Want d, draagt bij tot de leefbaarheid. Gerrit Lemmens (Lokaal Aktie: vroeg voor meer aandacht voc de dak- en thuislozen. "Want z behoren ook tot de samenleving Lokaal Aktief wil levensloopbi stendige woningen in alle prij klassen. "En daarbij moet h< wonen op de dorpen even aai trekkelijk zijn als bijvoorbeeld o het Sint Annaterrein", vine Lemmens. Volgens Waals is de toekomstv i sie het eerste gemeentelijk pla dat met 'maximale burgerpartic patie' tot stand is gekomen. "W j hebben geleerd van deze methc diek. We gaan dit vaker toepasse bij andere majeure beleidsthr ma's. Het leidt tot een grott draagvlak," Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met c> Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Van 15 tot 22 april komt directeur Cemalettin Turgut met z'n adjunct, drie docenten en elf leerlingen uit Turkije naar het Raayland College. Van 7 tot 14 mei gaat een dele gatie uit Venray naar Istanbul. De Turkse school is een van de twaalf partners uit het Get-in project De school ligt in het hartje van Istanbul aan de kop van het Hipodrome, de oude Romeinse renbaan, waaraan nu de Haya Sofia en de blauwe moskee lig gen. Het is een techniek lyceum voor jongens en meisjes, wat betekent dat de vierdejaars leer lingen eventueel door kunnen gaan studeren aan de technische universiteit. De school heeft 1300 leerlingen, dagonderwijs en enke le honderden leerlingen voor diverse vormen van avondonder wijs. De school staat open voor vernieuwing en is zeer gastvrij. De afgelopen drie jaar bezochten docenten van het Raayland College de school tijdens studie reizen. Ook dit jaar bezoekt wederom een docent in het kader van een studiereis van het APS de school in Istanbul. Get-in is een van de internatio nale projecten van het Raayland College. Get-in is een netwerkpro ject waarin twaalf partners uit acht landen samenwerken binnen het thema gelijke kansen voor jongens en meisjes in het onder wijs. De betrokken landen zijn Nederland. Duitsland, Frankrijk, Hongarije, Engeland, Zweden, Portugal en Turkije. Het Hervion College in Den Bosch is de coördi nerende instelling van dit net werk. De Europese Commissie subsidieert deze netwerken en ziet toe op de uitvoering ervan. De naam van het netwerk bevat alle speerpunten GEnder, EThnicity - INtegration through INtemational schoolprojects. De producten en diensten die ont wikkeld worden in de netwerken moeten voor alle scholen in Europa beschikbaar zijn. Om het doel te bereiken zal het netwerk o.a. scholen informeren, partner- finding organiseren en lesmateri aal ontwikkelen. Docenten die interesse hebben kunnen via de website van het netwerk www.get-info (op dit moment in ontwikkeling) informatie opvra gen. Voor scholen wordt een handleiding ontwikkeld om inter nationale projecten op te zetten alsook een digitale leeromgeving waarin leerlingen met elkaar kun nen communiceren. In juni 2005 organiseert het netwerk zijn eer ste grote vergadering in Leicester in Engeland. Het streven is om daar ongeveer 50 collega's van scholen uit acht Europese lander elkaar te laten te ontmoeten on afspraken over nieuwe uitwisse lingsprogramma's te maken Uiteindelijk zouden hier 75 scho len bij betrokken moeten raken. De belangrijkste doelstelling van het netwerk is om de deelna me van allochtone leerlinge! (met name meisjes) van VMBQ scholen aan internationalisering^ activiteiten te stimuleren Deelname aan internationalist ringprogramma's biedt leerlinge! een goede voorbereiding op hui toekomst. Een oriëntatie op dt wereld buiten Nederland is voo; leerlingen erg belangrijk als he gaat om zaken als vooroordelen burgerschap en integratie Deelname van meisjes van aüocht one afkomst tussen 12 en 16 jaa; is daar een belangrijk onderdee; van. Het Raayland College organi seert in juni naar Hannover zo'» uitwisseling voor allochtone meis jes. VERSBOERDERIJVLEES! J Porkland Handel BV Slachtplaats Vleesgroothandel Kijk op onze website: www.porkland.nl u Tel. 077-3983564 proeft het verschil peel en maas Donderdag 14 april 2005 - Pagina 7 Kunst in de Regio-dag Raayland College Ten bate van Helpende Handen energieën verbindt, de Shamadan bruiloftsdans met kaarsen en de Samaai uit het Arabisch/Andalusisch gebied. Daarna duikt men even in de oos terse hedendaagse hippe scène van MTV-hits, Oriëntaalse Arab mixen tot Asian underground. Tot slot gaat men naar Bollywood, waar deze non-stop dansrevue beëindigd wordt met een spran kelende filmdans medley. De opbrengst van de dansshow komt ten goede aan het Zuid- Indiase project Helpende Handen. Zij worden gesteund door Wilde Ganzen. De opbrengst wordt besteed aan de uitbreiding van de Udavum Karangal-school met tien lokalen, zodat er 450 kinderen extra naar school kunnen. Ongeveer 300 kinderen komen uit de naburige krottenwijken. Maar ook kunnen 150 Tsunami kinderen weer naar school. Deze wees geworden kinderen worden sinds de natuurramp opgevangen in Udavum Karangal - Helpende Handen. Aan de zuidoostkust van India, in een buitenwijk van Chennai (Madras, Tamil Nadu) bevindt zich een bijzondere leef gemeenschap: Udavum Karangal. Op het ommuurde terrein wonen mensen uit de onderkant van de Indiase samenleving: verlaten baby's en kinderen, geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinde ren en volwassenen, psychia trisch zieke mannen en vrouwen, mishandelde en (seksueel) getrau matiseerde vrouwen en demente rende bejaarden die zelf in die maatschappij niet kunnen overle ven. Ze kunnen niet voor zichzelf zorgen, leven op straat en hebben meestal geen familie. In het pro ject worden ze liefdevol opgevan gen en verzorgd door 80 lokale vrijwilligsters. Initiatiefnemer Steven Vidyakaar (53) groeide zelf ook op in de slums. Nadat hij begin jaren tachtig enkele jaren bij Moeder Teresa in Calcutta had gewerkt, ging hij in 1983 als social-worker naar Chennai. Al spoedig werden er enkele versto ten kinderen bij hem gebracht. Het begon met één in 'n vuilnis bak achter gelaten baby, inmid dels wonen er ongeveer 2000 mensen. Behalve opvang, onder dak en eten, krijgen de kinderen ook scholing aangeboden. Daarvoor werd er vijf jaar geleden een basis- en middelbareschool gebouwd. 400 kinderen komen uit het project en 1400 uit de naburige krottenwijken. Onderwijs is dè mogelijkheid voor kinderen om uit de spiraal van armoede te komen. Binnenkort wordt er gestart met de de bouw van tien extra klaslo kalen, zodat nog eens 300 kinde ren uit de krottenwijken en 150 Tsunami-weeskinderen extra naar school kunnen. Wij gaan, samen met Wilde Ganzen, deze klasloka len financieren 75.000,-). De dansscholen Madhoerie en Zeyna Aziza hebben eind december 2004 Udavum Karangal bezocht. Zij schenken, na deze indringen de ervaring, de opbrengst van de dansvoorstelling in Venray aan Udavum Karangal. Dit geld zal gebruikt worden voor de bouw van deze tien klaslokalen. Web site: www,helpendehanden.info; contactadres: bartveldpaus@hel- pendehanden.info Kaarten voor deze voorstelling zijn te reserveren via tel. (0478)510998 of 06-22555615. devotionele India en de mysteri euze en magische Oriënt. Deze rondreis zal zich niet alleen beper ken tot het reizen door verschil lende landen, maar ook door de tijd. Dansend door de eeuwen heen ervaart men de virtuositeit van de Zuid Indiase klassieke tem- peldans, de 'Bharata Natyam' en de dynamische, traditionele Egyptische 'Raqs Sharki'. Men aan schouwt de pure danstechniek en de expressie en tevens worden met precisie en symmetrie ook vernieuwende, moderne elemen ten verweven, waarin tijd, cultu ren en dromen kunnen versmel ten. Het ritme van de muziek en de uitbundigheid van de dans creëren een sfeer van magie en romantiek, waarbij het reisgezel schap door de hallucinogene visioenen van Asjwan, die aan de waterpijp is geraakt, deelgenoot wordt van een surrealistische ervaring. De reis wordt vervolgt door een aantal dansen, onder andere de Bhangra uit Punjab, Stokkendans uit Gujarat, Saidi uit opper-Egypte, Tanouradans, de bijzondere variant op derwisj- draaien die aardse en hemelse In de schouwburg van St. Anna aan de Noordsingel in Venray kan men op zondag 24 april vanaf 14.00 uur de dans show Ticket to India, Pitstop in the Oriënt bezoeken. Tijdens deze show ten bate van Udavum Karangal - Helpende Handen kan men, samen met reiziger Ashwan en ongeveer dertig dansers, een twee uur durende indrukwek kende rondreis maken door het kleurrijke en devotionele India en de mysterieuze en magische Oriënt. De dansgezelschappen Madhoerie en Zeyna (uit Nijmegen) zijn vooraanstaande dansers. Samen hebben zij een dansvoorstelling gemaakt waarin het publiek mee kan genieten van de unieke samensmelting van twee eeuwenoude culturen. Met een Ticket to India, pitstop in the i Oriënt zal het publiek als onder- deel van het reisgezelschap samen met reiziger Asjwan en ongeveer 30 dansers binnen twee uur een indrukwekkende rondreis maken door het kleurrijke en

Peel en Maas | 2005 | | pagina 7