Visie op Venray 2015 Venray is kennisintensief Gemeente Venray /enray is dorp ;n stad Strategische visie leidend voor gemeentelijk beleid In Venray is altijd wat te doen org zit Venray n de genen Venray voorziet in alle woonwensen I 'i I i ii 5leuro!f Jjjj oor t ndeg De gemeenteraad heeft op woensdag 6 april de strategische visie voor Venray vastgesteld. De strategische visie vormt het leidend document voor het gehele gemeentelijke beleid. In deze visie zijn, weliswaar op onderdelen abstract, expliciete thema's en keuzes verwoord. Deze wor den verder uitgewerkt in onder andere het Gemeentelijk Ontwikkelings Perspectief. We willen al onze beleidsvoorstellen aan de strategische visie toetsen. Bij de uitwerking van de strategische visie in concrete (meer- jarenjbeleidsvoorstelien zullen we zoveel mogelijk onze partners in de samenleving - burgers, bedrijven instellingen en organisaties - betrekken We zullen ook de resultaten en ontwikkelingen in de gaten houden. Waar nodig sturen we bij zodat onze visie op de toekomst bij de tijd blijft. Op deze pagina schetsen we een beeld van Venray in 2015 naar de strate gische visie enray is een stedelijke cen- rumgemeente in zijn regio. De tracht van Venray is dat het dit veette combineren met zijn van orsprong dorpse karakter. Met eze strategische visie maken veeen bewuste keuze dorp én tad te zijn. Dét is kenmerkend roor het beeld van Venray in [015. Vanuit dat beeld vervult /enray ook zijn eigen rol bin- :n de regio, het gebied tussen indhoven-Helmond, Nijmegen, 'enlo en het Duitse Ruhrgebied. ënray, ontstaan als 'dorp in de eel', heeft in de tijd een sterke ïtwikkeling en een forse groei jorgemaakt. Die groei heeft be- ikking op het aantal inwoners; de ijbehorende werkgelegenheid; het sentrum met een voorzieningen- rj£ 'Iveau dat regionaal verzorgend Venray is daarmee uitgegroeid iteen stevige, dynamische en ivendige kern. En kan zich meten [ietmenige middelgrote stad. De P pgatieve kanten van de stedelijk- II eid, zoals verpaupering, slechte fereikbaarheid, segregatie en uitval an minderheden steken daarente- en nog nauwelijks de kop op. e ruimtelijke opbouw van Venray raagt ook nog alle tekenen van het rpse verleden. Dat is te zien aan stedenbouwkundige structuur, inpassing in het landschap en at grote buitengebied met de tien erkdorpen. De positieve kant van at dorpse beeld overheerst: er is uimte, rust, een rijk verenigingsle- men sociale cohesie. Het zijn deze free tegengestelde beelden van orp én stad die Venray tot Venray laken. En die Venray zijn kracht leven. 362: 3 Wij bieden vol trots de visie op Venray 2015 aan. 'Wij' staat hier voor een aantal beleids makers van de gemeente Venray, het bestuur, de raad, burgers, bedrijven en instellingen uit Venray. 'Wij' staat ook voor kinderen uit Venray. Die leverden in dê vorm van beelden een bijdrage aan het toekomstdenken in Venray. Een leefbaar Vredepeel met hotel. Een pretpark in Oirlo. Het beste ziekenhuis van de wereld. Auto's op luchtkussens en geen asfalt- maar luchtwegen. Allemaal samen in een veilige omgeving. De beelden van de kind,eren komen in grote mate overeen met de woorden en gedachten van de vele burgers waarmee wij in 'blik op de toekomst' hebben gesproken. Met deze toekomstvisie maken wij keuzes. Daarmee is morgen niet spectaculair anders. Wel kijken we met een stedelijke bril naar het platteland; we zien niet meer Venray en tien kerkdorpen. Venray is één. Maar Venray is niet enig. Buurgemeenten, regio en provincie bepalen in sterke mate mede wat er in Venray wel en niet kan. We zien Venray in een regio naal perspectief. Venray is dorp én stad. Venray kiest duidelijk voor thema's voor zijn evenementen. Thema's die de identiteit van Venray versterken. Venray is trots op die identiteit. Daarbin nen wordt onderscheid gemaakt tussen Venray dorp en stad. De functie van dorp en stad wordt optimaal benut. Venray wil ook de regio iets te bieden hebben. Venray kiest voor een goede basis aan kleinschalige activiteiten en evenementen die een versterkende doorwerking hebben in het organiseren van enkele grootschalige evenementen. En andersom. Jongeren Voor grote groepen jongeren is er wat te doen in Venray. Muziek speelt daarbij een belangrijke rol. Het is een thema waarop verschillende subcul turen zich onderscheiden en profileren. Jongeren krijgen de ruimte om de levendigheid verder te vergroten. Via onderwijs en welzijnswerk stimuleren we initiatieven. Er is een platform waarop jongeren hun mening over jong zijn in Venray kunnen uiten. We bieden ruimte voor ontmoetingen op klein- Venray kiest voor 2015: De verdere ontwikkeling van de pleinen in het centrum krijgt extra aandacht. Initiatieven van particulie ren voor activiteiten en evenemen ten die aansluiten bij de identiteit van Venray worden gestimuleerd. Vrijwilligers en mensen uit het ver enigingsleven vervullen een belang rijke spilfunctie. Om evenementen goed van de grond te krijgen zijn deze mensen hard nodig. Vrijwil ligers zijn belangrijke dragers van de levendigheid in Venray en dat wil Venray stimuleren. De functie van het buitengebied verandert en wordt meer recreatief ingezet. De functie van dorp en stad wordt optimaal benut 'enrayse inwoners willen en "oeten actief bezig zijn met de nrichting van hun eigen leven. •eVenraynaar van 2015 zorgt rotendeels voor zijn eigen 'elzijn. Hij doet dat samen met "deren. In Venray wordt geen nkele groep of individu in de eefgemeenschap 'vergeten', edere inwoner van Venray doet 'olwaardig mee aan de samenle- ln9> De dorpse kwaliteiten van enray en het rijke verenigings even bestaan ook in 2015 nog Itijd, 'e in Venray aanwezige instellingen feden zorg op maat voor de bur- ers van Venray en de grote regio, 'stellingën voor maatschappelijk en ociaal-cultureel werk, sport, vrijwil- gerswerk, psychiatrie, zwakzinni- enzorg en geriatrie. Integratie van ptaande zorgfuncties in de maat- ctlaPpij maakt dat deze functie in 015 verder is ontwikkeld en waar l09elijk uitgebreid. We streven aareen leidende positie in Neder land bij de vermaatschappelijking van de zorg. Zowel professionele als vrijwillige (manteïjzorg bieden daar bij de nodige ondersteuning. Jongeren Jongeren worden steeds meer opge voed door hun omgeving (school en vrienden) en steeds minder door de ouders. Jongeren worden geprikkeld om zich te ontplooien. Zij groeien op in een relatief veilige omgeving. De gemeenschap neemt die verant woordelijkheid op zich. De gemeente vervult haar rol op de achtergrond. Venray kiest voor 2015: Vrijwilligers zijn het cement van de Venrayse samenleving. Ze zijn het vlot waarop sport, sociaal-cultureel werk, jongerenwerk, ouderenwerk en mantelzorg drijven. Venray sti muleert vrijwilligerswerk op actieve wijze. Preventie leidt ertoe dat mensen langer zelfredzaam blijven. Dat bespaart ook kosten voor de toe komst. Vermaatschappelijking van de zorg helpt daarbij. We waken ervoor dat er geen tweedeling in de samenleving ontstaat. Venray biedt ondersteuning aan mensen en organisaties die zich inzetten voor het wegnemen van achterstanden. Er blijven in Venray mensen die onvoldoende in staat zijn op eigen kracht volwaardig aan de samen leving deel te nemen. Afhankelijk van de mate en de oorzaken zijn vangnetten noodzakelijk. Venray voorziet daarin. Het zorgaanbod ir) Venray is zodanig ingericht dat mensen die op zorg zijn aangewezen keuzemogelijkheden hebben. Venray zorgt ervoor dat het mogelijk blijft te kiezen voor zelfstandigheid of voor intramurale zorg. Basiszorg is zonder belemmeringen bereikbaar. Venray is een veilige gemeente, zowel in fysieke als in sociale zin. De Venrayse burgers hebben een balans gevonden tussen individuele behoef ten en gemeenschapszin. Zij worden daarbij gesteund door een integraal vormgegeven veiligheidsbeleid. Venray kiest voor 2015: Het creëren van werkgelegenheid voor mensen met een middelbare en een hogere beroepsopleiding is van enorm belang. Daarmee versterken we de lokale en regionale economie. We maken de werkgelegenheidspo- sitie van Venray minder kwetsbaar. Omdat we willen ontwikkelen naar een kennisintensieve samenleving Venray heeft een eigen herkenbare positie tussen Venlo, Eindhoven, Duitsland en Arnhem-Nijmegen en vult de woon- en vestigingskwaliteiten van deze steden aan. Venray heeft de karakteristieken van het dorpse wonen gecombineerd met de genoegens van de stedelijke voorzieningen. Dit is erg aantrekkelijk voor de vestiging van kennisintensieve bedrijvigheid en haar werknemers. Venray is ook voor studenten een aantrekkelijk woongebied omdat grote onderwijsinstellingen in Arnhem, Nijmegen, Eindhoven en Venlo goed bereikbaar zijn. Zowel traditioneel via de weg en openbaar vervoer als meer eigentijds via het internet. En omdat Venray een levendig centrum heeft, is Venray ook voor studenten een aantrekkelijk woonge bied. Werkgelegenheid en scholingsmogelijkheden beïnvloeden en versterken elkaar. De gemeente biedt ruimte aan behoud en groei van de bestaande werkgelegenheid en bedrijvigheid. Venray groeit selectief. Hierbij zijn de bedrij ven in de moderne kennisindustrie en dienstensector essentieel. Het overgrote deel van nieuwe werkgelegenheid wordt geschapen door bedrijven en instellingen die al in Venray zijn. Ook kennisintensieve startende ondernemers vinden ruime ontwikkelingsmogelijkheden binnen de Venrayse samenleving. In de landbouwsector komt de nadruk meer te liggen op kennisintensieve g bedrijvigheid met een hoge toegevoegde waarde. Naast modernisering van pV. de productie wordt vernieuwing in de landbouw gestimuleerd. en een selectieve economische groei is het aanleveren van voldoende ge kwalificeerde personen noodzakelijk. Hierbij ligt nadruk op het ontsluiten van kennis in regionaal verband voor de jonge generatie en permanente educatie. De (regionale) samen werking tussen bedrijven onderling, onderwijsinstellingen en overheden draagt sterk bij aan het kennisinten siever worden van Venray. Venray stimuleert de landbouwsector te innoveren. schalig niveau. In Venray staat een i bruisend jongerencentrum dat aan die behoefte invulling geeft. Ook in de wijken en dorpen zijn klein schalige voorzieningen. Belangrijk doel daarbij is dat jongeren die deel uitmaken van verschillende subcul turen begrip en wederzijds respect voor elkaar opbrengen. Venray biedt een groot aantal verschillende woon- en leefmilieus. Kenmerkend is een verstedelijkte kern in een groot en landschappelijk buitengebied. Daar omheen zijn een tiental dorpen met elk een eigen karakter. Zo biedt Venray de ruimte voor een gevarieerde en boeiende maatschappelijke omgeving. Venray is daarmee ook voor de regio een aantrekkelijke leefomgeving voor toekomstige, goed opgeleide werk nemers. Venray kiest voor 2015: Er is blijvende aandacht voor in standhouding en verbetering van de bestaande (leef)omgeving. Bij de noodzakelijke vernieuwings- en her structureringsprojecten streven we naar een veelzijdig aanbod. Het gaat om woonmilieus en woonvormen in de breedste zin van het woord. Huur en koop, prijs, vorm, doelgroep, etc. Dit leidt tot een herverdeling van de woningvoorraad. Nieuwbouw wordt ingezet voor strategische aanvul lingen op de bestaande situatie en verbreding van het aanbod in leef milieus. Ruimtelijke ontwikkelingen worden in het centrum gericht op vergroting van de stedelijkheid. In de uitbreidingen op ruime, land schappelijke buurten. In de dorpen op kleinschalige, dorpse milieus. En in het buitengebied op specifieke plattelandsmilieus. De cultuurhisto rische karakteristiek van een locatie is inspiratie voor toekomstgerichte ruimtelijke ingrepen. Voor woning bouw wordt ingezet op flexibele, levensloopbestendige woonconcep- ten die toegankelijk zijn voor diverse doelgroepen. Kijk ook eens op www.venray.nl Venray, focus op mensen EEL EN MAAS Donderdag 14 april 2005 - Pagina 19 Gemeentehuis Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl www.venray.nl Openingstijden Maandag van 12.00 tot 20.00 uur. Dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar; maandag tot en met donderdag van 8.30 .tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur. Alarm Centraal alarmnummer 112 Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 Week 15

Peel en Maas | 2005 | | pagina 19