Raayland-directie boos op Waals Kunstroute in Nepal gaat in oktober van start Lonsdalers slaags met Turkse jongeren Venray treedt streng op tegen raddraaiers Passi Flora TUIN ONTWERP TUIN AANLEG TUIN ONDERHOUD Woningbrand w Verdachte is tbs'er Raad verafschuwt vechtpartij VENRAY 06 20 43 99 57 www.passiflorahoveniers.nl River Woods JgL MAN WOMAN - Pag PEEL EN MAAS Donderdag 7 april 2005 - Pagina 3 'Hij berokkent de school onherstelbare schade" De directie van het Raayland College is verbolgen over de uitspraken die burgemeester Waals in enkele media over de school doet. Voorzitter Gerard van Ewijk van de schooldirec tie 'explodeerde van woede' toen hij de uitlatingen onder ogen kreeg. Van Ewijk noemt publicaties in Metro, Spits, Eindhovens Dagblad en op Ll-teletekst. Daarin zegt Waals dat het Raayland College te weinig optreedt bij herhaaldelijke conflicten tussen Lonsdalers en allochtone jongeren. "De gemeen te is niet gelukkig met de zachtaar dige aanpak van de directie", zo laat Waals optekenen. Van Ewijk distantieert zich volle dig van de woorden van de burge meester. Hij ergert zich eraan dat Waals, zonder medeweten van de school, zulke uitspraken doet. Van Ewijk vindt dit vooral onaccepta bel omdat Waals, in zijn ogen, er geen enkele weet van heeft wat de school allemaal doet. Het Raayland College besteedt juist veel aan dacht aan rascisme en Lonsdale- jongeren, zegt Van Ewijk. "Er wor den lessen aan besteed, het anti- discriminatiebureau is ingescha keld, er worden gesprekken gevoerd met leerlingen en ouders, we sluiten contracten af over het gedrag en we straffen en schorsen. Van school sturen mag, zoals u weet, wettelijk niet", zei Van Ewijk tijdens het spreekrecht voor de raadsvergadering. Ook doet het Raayland College volgens de directie aangifte van alle strafbare feiten. Van Ewijk vindt dat door Waals' woorden onherstelbare schade is toege bracht aan de school. "Onze perso neelsleden zijn aangetast in de kern van beroepsuitoefening", meent Van Ewijk. De naam van de school blijkt zelfs tot in Amsterdam te zijn doorgedrongen. Dat ondervond dinsdag een docen te die een rondvaart wilde bestel len voor een uitstapje. "Oei, mevrouw. Een rondvaart voor het Raayland College?", zo luidde de reactie. De directie vindt het ook onte recht dat het Raayland College in verband wordt gebracht met de recente vechtpartij tussen Turken en Lonsdalers. "Het gaat in dit geval zeker niet om onze leerlin gen. We hebben immers geen leer lingen van twintig jaar en ouder." Burgemeester Waals wilde dins dagavond niet ingaan op de aantij gingen van Van Ewijk. Wel zei Waals dat 'er op die school meer dingen gebeuren dan wij weten'. Hij wil eerst het gesprek van vrij dag (morgen) met de schooldirec tie afwachten. Henk van Hemert wil met 'gevoelsreis' geld inzamelen voor kinderen in Nepal iy: I Henk van Hemert is in maart afgereisd naar Nepal de laatste voorbereidin gen voor de kunstroute te tref fen. Verschillende bedrijven, organisaties en kunstenaars werken mee aan de realisatie van de kunstroute. De reis naar Nepal, die hem een realistische kijk op het leven in Nepal gaf, heeft enorm veel indruk op Van Hemert gemaakt. Het bevestigde zijn mening dat hulp voor de kin deren in Nepal via de stich ting 'Child Welfare Scheme' (CWS) hard nodig is. Een eerdere reis naar Nepal in augustus 2004 heeft het leven van Henk van Hemert veranderd, De oud-reclameman van Philips en beeldend kunstenaar was erg onder de indruk van de bizarre leefomstandigheden van de Nepalese bevolking en vroeg zich af wat hij vanuit Nederland daar aan kon doen. Het antwoord was een kunstroute door Nepal voor toeristen. Op het artikel over de kun stroute in Peel en Maas begin maart dit jaar, heeft Henk van Hemert veel reacties gekregen. "Veel mensen wilden weten wat ze konden doen om het project te ondersteunen. Ik hebdaarom een bdnkpékening geopend; wakr mensen geld op konden storten Liefst 835 heb ik mogen ont vangen en in Nepal kunnen over handigen aan de stichting CWS. Tevens heb ik het concept van de kunstroute overgedragen. Dat betekent dat liefdadigheid voor opstaat bij CWS en de kunstroute. Mensen die deelnemen aan de kunstroute, bieden zo financiële hulp voor de kunstenaars, de kin deren van Pokhara én de tourlei ders." De reis die Van Hemert in maart naar Nepal ondernam, heeft erg veel indruk op hem gemaakt. "De eerste drie dagen na mijn terugkomst in Nederland was ik erg emotioneel. Ik had moeite om te vertellen wat ik alle maal had gezien, zoveel indruk had het op me gemaakt. Ik moest alles eerst verwerken. De kinde ren leven daar onder zo'n armzali ge omstandigheden, dat heeft me enorm aangegrepen. Ik heb veel kinderen gezien die op of onder karton slapen, erg vervuild zijn en stoned zijn van het snuiven van lijm. Ze zijn gedropt door hun ouders, omdat die niet meer in staat zijn om voor ze te zorgen. Volgens de laatste cijfers zijn er zo'n 1500 meisjes rond de 14 jaar, die rond hun achtste in de prosti tutie zijn beland. Ze zijn afge schreven en gedumpt. Omdat ik zelf een dochter en kleindochter heb, komt dit hard aan. Gelukkig is er voor deze meisjes hulp via CWS. Je ziet deze ellende wel eens op tv, maar nu zag ik het dus in het echt. Je hoort de geluiden erbij en ruikt de stank waarin de kinderen leven, echt verschrikke lijk. Van het Child Welfare Scheme heb ik hiervan een film pje gekregen en dit op mijn site kunnen zetten Het totale beeld heeft me enorm gemotiveerd en geholpen het project af te ron den." "CWS heeft in Pokhara een con tactcentrum waar kinderen terechtkunnen voor medicijnen, een wasbeurt en waar ze een spelletje kunnen spelen. Jongeren, die als kind al veel ellende hebben meegemaakt, werven de kinderen op straat die vaak niet ouder zijn dan tien jaar. Als de kinderen aangeven dat ze hun leven willen veranderen, kunnen ze terecht in het zoge naamde 'Jyoti' centrum. Mij klinkt dat bizar in de oren: een kind van tien jaar moet aangeven of hij zijn (even wil veranderen. Het Jyoti'centrum bestaat uit twee huizen: één voor jongens en één voor meisjes. De kinderen leren er een vak en worden er opge vangen. Denk aan vakken als kap ster en secretaresse voor de meis- p,en lasser of timmerman voor de jongens." In Pokhara staat het hoofdkan toor van CWS, waar onder andere Marjo Jenniskens samen met andere vrijwilligers alles aan stuurt. "Op de begaande grond is een kliniek, waar medicijnen voor de bevolking wordt vers trekt." "Omdat de armoede zo groot is in Nepal, zijn mensen soms genoodzaakt zwaar en smerig werk te zoeken. Veel kinderen doorzoeken bijvoorbeeld de vuil nis, op zoek naar bruikbare spul len. Op een middag bracht Marjo Jenniskens me naar een rivier in Pokhara, die omringd was door wanden van wel 25 meter hoog. In de zomer staat de rivier droog, waardoor er grind uit de rivier gehaald kan worden. Ik zag daar enorm veel kinderen met hun ouders keien uit de rivier halen, deze klein maken en in zakken van 50 kilo omhoog sjouwen. Ik heb geprobeerd een zak naar boven te dragen, maar zelfs voor een volwassen, gezonde man viel dat niet mee. Ik schrok me rot toen Marjo vertelde wat de kinde ren met hun ouders verdienden. Voor 5 dagen werken verdienden de kinderen ongeveer twee euro! Daar kun je maar een beetje rijst voor kopen. De meeste kinderen wonen langs de rivier onder golf- plaatjes. Onvoorstelbaar." "Tijdens mijn reis heb ik twaalf lokale kunstenaars bij de kun stroute kunnen betrekken. Ook heb ik afspraken gemaakt met een hotel midden in Thamel, een toeristische buurt in Kathmandu Dat wordt het startpunt van de route. In dit hotel mogen de kun stenaars die hun medewerking aan de route verlenen, hun kunst werken tentoonstellen, zodat de toeristen kunnen zien welke kun stenaars ze willen bezoeken. Tevens wordt er in het hotel een foto-expositie van straatkinderen gemaakt door de straatkinderen zelf. Van de opbrengsten van de giftshop komt 20% ten goede aan CWS. Daarnaast is er een kunst centrum, Sutra genaamd, dat ook een permanente expositie gaat verzorgen. Op deze manier kun nen de toeristen op verschillende plaatsen terecht. Op 27 oktober gaat de reis officieel van start. Ik ga de trip nu aan reisbureaus aan bieden. De kunstroute geeft reis bureaus de kans om hun klanten Nepal te beleven zoals het land echt is en tegelijkertijd iets goeds voor de bevolking te betekenen. Je komt door deze reis in contact met verschillende instanties in Nepal en met de bevolking, zelfs de straatkinderen. Het wordt een intense gevoelsreis." Meer informatie: www.henk- vanhemert.com In het centrum van Venray vond zaterdagavond een vecht partij plaats tussen Lonsdale- jongeren en Turkse leeftijdsge noten. Aanleiding voor de knokpartij waren de vernielin gen aan de moskee in de Eindstraat, aangericht door de Lonsdale-jongeren. Bij Dingus stond zaterdagavond een hardcoreparty op het pro gramma die ook veel Lonsdalers trok. Een groep was al vrij vroeg aanwezig en bevond zich rond 19.15 uur op het grasveld bij de Grote Kerk, waar de jongeren bier dronken en ook drugs gebruikten. Tegen 19 30 uur sloeg de vlam in de pan. Een groep jongeren, van wie het merendeel was gekleed in wat met een verzamelnaam Lonsdale (zwarte legerkistjes, jacks, bretels) is gaan heten, trok naar de moskee. Daar gooiden ze een ruit in en ze bekogelden het gebouw met bierflessen. De in de moskee aanwezige Turken waarschuwden de politie én hun landgenoten in het Turks ontmoetingscentrum aan de Beukenlaan. Even later waren een kleine honderd Turkse jongeren op de been. Omdat de groep Lonsdalers, zo'n twintig in getal, bleef provoceren, kon een escala tie niet uitblijven. Op de hoek van de Hoenderstraat-Eindstraat kwam het tot een gevecht, waarbij werd één persoon gewond raakte. Twee gealarmeerde agenten, bij gestaan door een agent in burger die in de buurt was, konden aan vankelijk weinig doen. Pas nadat meer agenten uit Venlo arriveer den, konden de partijen van elkaar gescheiden worden. De Turkse mannen gingen terug naar de mos kee, de jongeren richting jonge rencentrum Dingus. In de moskee verzocht Frans Coumans, gebieds- mentor van het Centrum, de Turken om de komende tijd de rust te bewaren. "Dit had nooit mogen gebeuren", aldus Coumans. Hij vroeg de aanwezi gen om tijd om de zaak op te los sen. Nadat hij en zijn collega de toezegging deden dat er extra bescherming zal komen voor de beide moskees en de ontmoetings centra in Venray, gaven de mees ten gehoor aan het verzoek om weer huiswaarts te keren. Dit ondanks de grote onvrede. "Ik vind het niet erg dat ze een party houden, maar ze moeten wel van andermans spullen afblijven", reageerde een van de aanwezige jongeren. Een ander legde de vin ger op de zere plek. "Mensen moe ten elkaar respecteren. Elk mens is een mens, of hij nu moslim, katho liek of anders gelovig is." Buiten veegde de beheerder van de mos kee de glasscherven bij elkaar. Het was volgens hem niet de eerste keer dat er ruiten sneuvelden. "Maar het is wel de eerste keer dat dit overdag gebeurt." Ondertussen bleef een gedeelte van het cen trum afgesloten. De ME werd zaterdagavond achter de hand gehouden. Rond 21.30 uur was het weer rustig bij Dingus. Beveiligingsbeamten en politie hielden buiten de wacht. Ook in het jongerencentrum werden de jongeren toegesproken door de politie. Met het bestuur van Dingus werd afgesproken dat iedereen die het pand verliet, ook niet meer naar binnen mocht. Voorzitter Pieter Gijsberts was laaiend over de gebeurtenissen, maar hield de autochtone jonge ren toch de hand boven het hoofd. Naar zijn zeggen waren de jongeren op het grasveld niet de daders. "Want dan zouden ze zo naar de Olympische Spelen kun nen", aldus Gijsbers. Wel was hij van tevoren al bang dat er wat zou kunnen gebeuren. "Ik liep net na 19.00 uur de Grote Kerk binnen. Toen had ik al het vermoeden dat het wel eens uit de hand zou kun nen lopen." Toen Gijsbers de kerk uitliep, was de situatie al geëscal eerd. Op de vraag waarom hij ondanks zijn vermoeden niet pre ventief ingegreep, moest de voor zitter van Dingus het antwoord schuldig blijven. Ondertussen verlieten enkele hardcorefans het pand van Dingus. Een van hen was, zoals bleek uit zijn kreten, een fan van voetbalclub FC Zwolle. Het drietal werd te verstaan gegeven dat ze niet meer naar binnen mochten. De politie controleerde het drietal en de voetbalfan bleek een wapenstok bij zich te hebben en werd aangehouden. Het bleef de rest van de avond en nacht rustig in het centrum. Na overleg met het bestuur van Dingus werd besloten de party voortijdig te beëindigen. Wel vond er nog een schermutseling plaats nabij het NS-station tussen enkele Marokkanen en Lonsdalers. In de nacht van zaterdag op zondag werd in Belfeld een 33-jarige inwoner aangehouden. Hij zou een van de aanstichters zijn van de vernielingen. Diezelfde nacht werd ook nog een 16-jarige jon gen uit Tegelen aangehouden. Ook hij was in het bezit van een wapenstok. De 33-jarige man uit Belfeld die in de nacht van zaterdag op zon dag is aangehouden na de vecht partij tussen Lonsdale-jongeren en Turken in het centrum, blijkt een cliënt te zijn van tbs-kliniek De Rooyse Wissel. De man woonde in een resocialisatiewoning in Belfeld. De politie kon de man vrij snel aanhouden omdat hij tij dens de vechtpartij volgens oog getuigen zeer duidelijk kenbaar had gemaakt dat hij tbs'er was en 'dat ze hem niet bang kregen'. De man zou een van de aanstichters van de vernielingen zijn. "Een vervelende zaak", noemt woordvoerder Stefan Wesselink van tbs-kliniek het voorval. "De man woonde al zelfstandig buiten de kliniek maar dat verlof is nu ingetrokken." Wesselink wil ver der niet op de zaak ingaan. Vervolg voorpagina Joost van de Vorle vond dat er veel te veel gepraat wordt, maar dat de problemen alleen maar erger worden. Hij pleitte voor een direc te dialoog met de jongeren en een snelle oplossing van het conflict met Dingus. "Daar heeft de jeugd recht op", aldus de raadsnestor, die het gebruik van alcohol en drugs streng afkeurde. Oosterbeek sprak zijn afschuw uit en verwierp iedere vorm van extremisme. De WD'er eist dat er streng wordt opgetreden tegen jon geren die in Venray de sfeer verzie ken. "Daar zijn wij niet van gediend. Met praten alleen komen we er niet. We moeten keihard tegen deze jongeren optreden. We moeten ze oppakken en 24 uur opsluiten." Busser constateerde dat Venray onbedoeld en ongewenst op de kaart is gezet. "En dat door raddraai ers en relschoppers die naar Venray afreizen. Het bezoek aan de hardco reparty lijkt slechts een bijzaak", aldus de fractieleider van Samenwerking, die zijn afschuw en ontzetting over de incidenten uit sprak. Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief) stelde dat de aanslag op een gebedsruimte de mensen 'extra in de ziel treft'. "We betreuren dat per sonen van buiten Venray hier hun frustraties komen botvieren. Met uitwassen van alcohol en drugs. Dit valt niet te tolereren." Volgens wethouder Emonts (PvdA) is de vijandelijke houding tussen groepen jongeren 'de kern van het probleem'. "De incidenten staan niet meer op zichzelf. Het is structureel. We gaan extra inzetten op communicatie met en vooral tussen jongeren." Burgemeester Waals zei dat hij er niet over peinst de hardcoreparty's te verbieden. Die vrees heeft de Dingus-aanhang overigens wel. Per 6 april is een noodverordening in werking getreden. Alle horeca-acti- viteiten moeten voortaan minimaal twee weken van tevoren worden aangemeld. Indien er sprake is van een verhoogd risico of een strijdig heid met andere activiteiten, dan wordt een evenement verboden. Zo komt de programmering van Dingus op bevrijdingsdag 5 mei op losse schroeven te staan. Waals liet weten 'oud-verzetstrijders niet te willen confronteren met jongeren met hakenkruisen'. Bezoekers en bestuursleden van Dingus spraken in bij de raadsver gadering. Zij wijzen vooral met de beschuldigende vinger naar burge meester Waals die beticht wordt van een hetzecampagne tegen het jongerencentrum. Voorzitter Pieter Gijsbers vindt dat de hardcoreparty ten onrechte in één adem wordt genoemd met Lonsdalers of rechts extremisme. Gijsbers haalde uit naar de pers en de burgemeester die hij beticht van 'steken onder de gordel'. "Er is niks mis met hardco re. Het is ook lang niet zeker dat de verwerpelijke incidenten, die een triest dieptepunt zijn, er iets mee te maken hebben. De aantijgingen zijn beneden alle peil. Zo zijn jon geren slecht te maken. We zitten met een probleem in dit dorp. En dat ligt echt niet de mensen, meneer de burgemeester", sprak Gijsbers. Een moeder van een Dingus- bezoeker brak een lans voor het jongerencentrum. 'Want Dingus is het enige wat de jeugd heeft. Het moet openblijven voor de jongeren van Venray." Hassan Najja deed als laatste een oproep. "Wat is dit voor een samen leving?", vroeg hij zich af. "We heb ben altijd met de vinger gewezen. En dat was goed. Maar nu moeten we ook eens naar onszelf wijzen. Want het begint allemaal bij jezelf. Ik wil daaraan een bijdrage leveren. En ik hoop dat u dat ook doet." HOVENIERS Noodverordening van kracht In Venray is sinds woens dag een noodverordening van kracht waarmee burge meester Waals horeca-activi- teiten kan verbieden die een risico voor de openbare orde vormen. De gemeente wil zo voorkomen dat feesten lei den tot vechtpartijen, zoals afgelopen zaterdagavond tus sen Lonsdale-jongeren en Turken in het Venrayse cen trum. Burgemeester en wethouders hebben dinsdag aan de gemeen teraad tal van maatregelen voor gelegd om geweldsuitbarstingen in de toekomst te voorkomen. De maatregelen richten zich op preventie, handhaving en dia loog. "Zo willen we het politie toezicht in het centrum intensi veren" laat burgemeester Waals desgevraagd weten. "Het accent ligt daarbij op handhaving van de Algemene Politie Verordening." Waals duidt hier mee onder andere op het drin ken van alcohol en het gebruik van drugs in het openbaar. Waals heeft maandag uitgebreid gesproken met minister Donner van Justitie. "Ik heb hem duide lijk gemaakt dat de capaciteit van de politie in Venray eigenlijk te klein is en dat we meer mensen nodig hebben." Daarnaast gaat het college een beleidslijn uitzetten. Waals wil de bevoegdheid krijgen om elk evenement dat door de horeca wordt georganiseerd te kunnen beoordelen. En, indien nodig, te verbieden wanneer de openbare orde in het geding kan komen. "Met een speciale noodverorde ning is deze maatregel met ingang van 6 april van kracht." Hiermee wil Waals vooruitlopen op een definitief voorstel. Evenementen moeten uiterlijk twee weken voor aanvang bij de burgemeester op het bureau lig gen, waarna bekeken wordt of een evenement geen gevaar oplevert voor de openbare orde en veiligheid. Is dat niet het geval, dan kan het evenement doorgaan. Is dat wel het geval, dan is het evenement van de baan. Daarnaast wil het college extra geld vrijmaken om de verhoudin gen tussen autochtone jongeren De politie heeft nader onderzoek ingesteld naar aanleiding van een brand die is ontstaan in een woning aan de Tolstraat. Hierbij raakte niemand gewond. Rond 04.15 uur kwam de melding binnen dat er een brand was ontstaan. Ter plaatse gekomen bleek dat een van de bewoners door de rookontwikkeling wakker was gewor den, waarna iedereen de woning heeft verlaten. De brandweer bluste het kleine brandje dat in de hal van de woning was ontstaan, waardoor verdere schade werd voorkomen. De politie vermoedt dat er sprake van brandstichting is en dat de aanleiding mogelijk in de relationele sfeer gezocht moet worden. bijzondere mensen, bijzondere badkamers Ontwerp - Sloop Verbouwing - Tegelwerk Installatie Alles in één hand Voor doe-het-zelvers deskundige begeleiding 2 jaar garantie op installatie Bezoek onze showroom met: Ruime Keuze in sanitair en tegels Bubbelbaden - Stoom cabines - Sauna's Sauna's (maatwerk) en infraroodcabines Badkamermeubels Grote collectie accessoires SHOWROOM OPRUIMING! Heel veel korting tot 50°/o Uneïo-Vni Steenstraat 6, 5831 JE Boxmeer 0485*576131 www.baderieboxmeer.nl en allochtone jongeren te verbe teren. Waals wil daarbij een dia loog tussen de partijen op gang brengen. "We moeten niet alleen aan handhaving denken maar het probleem bij de wortels aanpak ken", aldus Waals. Waals wil daarbij scholen (Raayland College), verenigingen, wijk- en dorpsraden inschakelen. Voor deze laatste maatregelen wil Waals jongerenwerkers inzetten. Welzijnsorganisatie Synthese is hiervoor bij de bur gemeester niet in beeld. "Gezien de verhoudingen tussen Synthese en Dingus is dit niet raadzaam", aldus Waals. Sluiting van Dingus is niet aan de orde. Waals is tevreden over de medewerking van het Dingus- bestuur afgelopen zaterdag. Waals wil niet op voorhand de hardcoreparty's van het jonge rencentrum gaan verbieden. "Elk evenement zal worden getoetst en op basis van de gegevens mag zo'n evenement wel of niet door gaan." Waals benadrukt dat de situ atie hem en het college zorgen baart. Het gaat volgens hem om een regionaal probleem. Naar aanleiding van eerdere inciden ten staat de problematiek inmid dels hoog op de regionale agen da. Burgemeester en wethouders willen in de volgende raadsver gadering aangeven welke con crete stappen zijn gezet en met concrete voorstellen komen over de aanpak. Ook zal de raad dan worden gevraagd middelen vrij te maken om de aanpak te realiseren. WOMAN ||eE PAUL BROUWER MODE wilhelminastraat 2-4 venray telefoon 0478 510943 www.paulbrouwer.nl PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond B ezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,95 (postcode 58.) 33,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2005 | | pagina 3