Red het kinderkoor! "Wendy is een hele leuke meid" Koester uw Monument Autoroute langs grafmonumenten E.lt De Calimero's Kunstmarkt ftsTERIA*«* aa,t)arep"is' Honderdzesentwintigste jaargang - week 13 - donderdag 31 maart 2005 EN MAAS jSeijsterse Willibrorduszangertjes op zoek naar dirigent Leven in een kleine gemeen- chap als Geijsteren heeft owel voor- als nadelen. Zo is gemeenschapsgeest er oorgaans groot. Maar voor eel voorzieningen zijn de >ewoners aangewezen op todere plaatsen. Het vereni- ingsleven is er hecht en epaalt mede de identiteit en eefbaarheid van het dorp. laar het werven van leden en ader wil nog wel eens proble- opleveren. Zo wordt lomenteel het voortbestaan an het Geijsterse kinderkoor )e Willibrorduszangertjes edreigd door het vertrek van dirigent. Initiatiefgroep led Het Koortje stelt alles in iet werk om opheffing van iet koortje te voorkomen. Wim Kunen en Riet Uijting, eden van de initiatiefgroep, Ichten een en ander toe. I; Kinderkoor De Willibrordus- jWgertjes bestaat al ongeveer 25 ar. Twee enthousiaste conserva- fcriumstudenten namen destijds giet initiatief tot de oprichting. Er kwam een koortje tot stand voor jongens en meisjes in de leeftijd tussen zeven en twaalf jaar. Van contributie of een financiële bij drage in een andere vorm was geen sprake. Het koor heeft altijd los gestaan van kerk en school, maar vooral met de kerk waren de banden zeer nauw. Het repertoire bestond voor ongeveer de helft uit kerkelijke liederen. En de meeste optredens - en sinds enke le jaren ook de repetities - vonden in de kerk of met kerkelijke fees telijkheden plaats. Hoewel Geijsteren bepaald geen kinderrijk dorp is, leidde het koor gedurende een kwart eeuw toch een bloeiend bestaan. Voor een niet gering deel was dirigent Marie-José Kunen hiervoor verant woordelijk. Met haar vakman schap en enthousiasme wist ze - met enkele onderbrekingen - 25 jaar lang de juiste snaar bij de jeugdige zangers te raken. Zij ver zorgde zowel de pianobegelei ding als de directie. Andere "dra gende krachten" van het koor waren vaste fluitbegeleider Theo Jeuken en manusje-van-alles Riet Uijting. Maar sinds Marie-José Kunen medio november vorig jaar stopte met dirigeren en begelei den, is de toekomst van het koor plotseling uiterst onzeker gewor den. Want vind in een klein dorp als Geijsteren maar eens een vrij williger die voldoende tijd, enthousiasme, kennis van zaken en gevoel voor kinderen heeft om een kinderkoor te begeleiden! Een aantal belanghebbenden stak de hoofden bij elkaar en zo kwam de initiatiefgroep Red Het Koortje tot stand. Het bestaat uit drie ouders, pastoor Van Kempen, Theo Jeuken en Riet Uijting. Voornaamste doelstelling: het vin den van een nieuwe dirigent. Wim Kunen is als leerkracht verbonden aan de Geijsterse basisschool, maar heeft in de ini tiatiefgroep zitting als ouder. Hij vertelt: "Inmiddels zijn we een paar keer bij elkaar geweest. We hebben intensief gezocht naar mogelijke kandidaten en ook een aantal mensen gepolst. Verder hebben we oproepen geplaatst in de dorpsbladen van Geijsteren en Wanssum. Al die inspanningen Het voortbestaan van bet Geijsterse kinderkoor De Willibrorduszangertjes wordt bedreigd door bet vertrek van de dirigent. hebben helaas nog niet tot het gewenste resultaat geleid." Riet Uijting - in het dagelijks leven huisgenote van de pastoor - vult aan: "In financiële zin hebben we een dirigent ook weinig te bie den, het is puur vrijwilligerswerk. Af en toe is er een bosje bloemen voor de dirigent of voor de kinde ren een traktatie. Als we eventu eel een buitendorpse dirigent zou den weten te vinden, valt er misschien te praten over een reis kostenvergoeding. Maar daarvoor zouden we dan wel eerst op zoek moeten gaan naar een sponsor." Sinds het vertrek van Marie-José Kunen zijn de repetities stil komen te liggen. Dit betekent echter niet dat er ook geen optre dens meer zijn. Riet Uijting: "Vorige week zaterdag vond het voorstellen plaats van de kinderen die eind april de eerste communie gaan doen. Het koor heeft dat gelukkig toch opgeluisterd. De school stond garant voor de orga nisatie. Het was een heel geslaagd optreden. Er zongen zelfs 24 kin deren mee, terwijl het koor eigen lijk maar dertien leden telt!" Dirigent deze avond was Wim Kunen. Maartje Kunen zat aan de piano en Theo Jeuken begeleidde als vanouds op dwarsfluit. Wanhopig is de werkgroep nog niet, maar men beseft dat de kans dat een geschikte dirigent wordt gevonden steeds kleiner wordt. Wim Kunen: "De animo en het enthousiasme van de kinderen zijn nog steeds heel groot. En de resultaten zijn ook altijd heel goed geweest, zeker als je in aan merking neemt hoe klein het koor altijd geweest is. Het zou daarom ontzettend jammer zijn als het koortje echt ter ziele gaat. Hopelijk dient zich toch nog iemand aan." Wie De Willibrorduszangertjes uit de brand wil helpen, kan te allen tijde contact opnemen met Wim Kunen (tel. 0478-532501, e- mail: flauto@lycos.nl). gordijnen erbij zou krijgen." In drie dagen tijd moest alles geregeld worden, want op vrij dag stond de filmploeg van SBS6 al op de stoep van het Venrayse bedrijf. "Dat was wel even schrikken. Normaal krijg je zoiets niet geregeld, maar onze leveranciers werkten allemaal meteen mee toen ze hoorden dat het ging om een wens voor in Hart in Actie. Normaal duurt een bestelling twee weken bij gordij natelier Salet in Sevenum. Nu had ik de stoffen in twee dagen binnen. Iedereen werkte heel enthousiast mee", aldus Stan Reijnders. Schildersbedrijf Gerard Reijnders, niet geheel toevallig de oom van Stan, stelde meteen een schilder voor die dag belangeloos ter beschikking. "Het was een hele leuke, gezelli ge dag. De gordijnen en het behang waren inmiddels al uitge zocht en binnen, maar tijdens de opnamen adviseerden we Wendy welke materialen het beste zouden passen in de woning van mevrouw V.d. Berk. Vervolgens zijn we in de woning aan de slag gegaan. Behangen, gordijnen ophangen, de hele woning hebben we gerestyled. Alles opnieuw ingedeeld. Het is een complete metamorfose geworden." Annie v.d. Berk vermaakte zich intussen in Nijmegen. "Het was hartstikke gezellig. We heb ben gegeten, ik heb een tocht in een arrenslee gemaakt en ben potten gaan bakken. Ja, dat is een hobby van me. Trouwens, wat is die Wendy een leuke meid! Het was een fantastische dag. En ik heb nu weer een prachtige woning." Wie het resultaat wil zien van een dagje filmen in Venray moet zondag 3 april om 20.30 uur naar Hart in Actie kijken op SBS6. Annie v.d. Berk uit Venray icMnFI "keelt zonda8 3 april de IENDEH 'hoofdrol' in het SBS6-pro- iranuna Hart in Actie. De irasse Venrayse, inmiddels al °P een gezegende leeftijd, 'Chreef onlangs een brief laar Wendy van Dijck die in •art in Actie wensen van |fderlanders vervult. V.d. krk, die woont in het appar- Mhentencomplex De uiderpoort, trok in de brief an Wendy de stoete schoe- len aan. "Ik heb zelf gepro- "erd om de muren van de EES1JÜ woning te texen, maar ben twee keer van het trapje gevallen. Toen heb ik in de brief aan Wendy gevraagd of Hart in Actie niet voor nieuw behang bij mij kon zorgen." De sympathieke presentatri ce trok zich het lot van de Venrayse aan en verraste Venray begin maart met een bliksembezoek:. Annie werd getrakteerd op een dagje Nijmegen, terwijl de klussen- ploeg van Hart in Actie in het appartement aan de slag ging. Het Venrayse bedrijf Corpaint werd door SBS6 gevraagd om de wens van Annie v.d. Berk in ver vulling te laten gaan. "Op dins dag 1 maart werden we 's mor gens tijdens een koffiepauze verrast door een telefoontje van SBS6", herinnert Noortje Reijnders zich nog maar al te goed. "Of we het programma Hart in Actie kenden en of we mee wilden werken om de wens van mevrouw V.d. Berg te ver vullen. Uiteraard hebben we meteen ja gezegd. Met de toezeg ging dat mevrouw ook nieuwe Stichting Venray Monumentaal Deze week: aandacht voor Sint Anna, een van Venrays cultuur monumenten. Het park en de monumentale gebouwen vormen tezamen een ensemble van for maat. Tien onderdelen van de inrichting staan op de rijksmonu mentenlijst en genieten dus een beschermde status. Een van de monumentjes is de nostalgische muziekkiosk achter op de speel weide van het terrein. De kiosk dateert van begin jaren dertig evenals de naastgelegen ombouw van de draaimolen die hier in vroegere jaren stond opgesteld. De achthoekige kiosk is opge bouwd op een basement van bak steen. IJzeren kolommen dragen een tentdak die bekroond wordt door een piron. De kolommen worden aan de bovenzijde met elkaar verbonden door sierspan- tjes van geknipt plaatijzer in geo metrische motieven. Het dak is belegd met leien waarop zich in de loop der jaren sierlijke mos- plekken hebben gevormd. Oorspronkelijk was de vloer bekleed met rode en witte tegel tjes, maar die zijn in de loop der jaren helaas verdwenen. De kiosk speelde vroeger in het ontspan- ningsgebeuren van het Anna- gesticht een belangrijke rol. De plaatselijke harmonie en andere muziekgezelschappen gaven hier regelmatig concerten en tijdens de traditionele Anna-kermis was de kiosk de plaats voor het rad van avontuur. De muziektent wordt algemeen, cultuurhisto risch en architectuurhistorisch van belang geacht als functioneel en verfraaiend onderdeel van het Anna-terrein. Desondanks bestaan er plannen om de kiosk te slopen en te verplaatsen naar het Servaasterrein aan de Stationsweg. Dat zou in strijd zijn met de beschermde status van dit monument. Het is verbonden met de geschiedenis van Sint Anna en vormt een direct deel van dit cultuurmonument. Op zondag 3 april Kan men nader met Sint Anna en haar monumen ten kennismaken tijdens een tweetal rondwandelingen onder leiding van de heer van Els en de heer Vriens. De rondleidingen vinden plaats in het kader van de kunstmanifestatie Uit de Kunst die dan in de schouwburg wordt georganiseerd door de Kunst Werk Plaats in het kader van de Week van de Psychiatrie. De rondleidingen beginnen om 13.30 en om 15.00 uur. Vertrek vanaf de schouwburg. De rond wandeling duurt ongeveer ander half uur. Deelname is gratis. De kunstmanifestatie in de schouw burg duurt van 13-00 uur tot 17.00 uur. Zondag 3 april opent peuter speelzaal de Calimero's de deuren voor alle belangstellenden. Vorig jaar zomer zijn de kinderen ver huisd naar de nieuwe locatie aan de Puttenweg 2a bij het gemeen schapshuis in Ysselsteyn. Met inzet van veel vrijwilligers en steun van fondsen is een prachtige speelom- geving voor de peuters gecreëerd. Van 15.00 tot 17.00 uur is het vrije inloop. U kunt er een kop koffie drinken, voor de kinderen is er een glaasje ranja en cake. Er loopt een clown rond en er is voor de kinderen iets te grabbelen. Uit de Kunst. Onder deze titel wordt zondag 3 april een kunst markt gehouden in de schouw burg van Sint Anna in Venray. Het kunstenaarscollectief van de Kunst en Muziek Werkplaats Venray houdt een presentatie van haar werk en muziëk en wil daar het publiek actief bij betrekken. Er wordt een gevarieerde selectie van kunstwerken geëxposeerd. Daarnaast kunnen de bezoekers de kunstenaars zelf aan het werk zien en kan men kennismaken met hun werkwijze en werktech- nieken. De grote restaurantzaal wordt ingericht als atelier. In de schouwburgzaal zullen muzikan ten van de Muziek Werk Plaats live muziek ten gehore brengen en zijn er optredens van een speciale percussiongroep. Bezoekers die nader kennis willen maken met het Annapark en zijn vele cultuur historische monumenten kunnen deelnemen aan een van de rond leidingen onder leiding van Twan van Els. De rondwandelingen beginnen om 13.30 uur en 15.00 uur en vertrekken vanaf de schouwburg. Ook voor kinderen is er van alles te doen. Er is de mogelijkheid om met klei te wer ken en zelf keramische werkstuk ken te maken. Daarnaast kan de jeugd deelnemen aan een foto zoektocht door het mooie Annapark. Voor alle jeugdige deel nemers wordt een kleine beloning in het vooruitzicht gesteld. Het programma begint om 13.00 uur en duurt tot 17.00 uur. De toe gang is gratis. De Yarden Vereniging Limburg is een groep vrijwilligers die allerlei thema's rondom het levenseinde onder de aandacht van geïnteresseerden wil bren gen. Daartoe organiseren zij o.a. lezingen en cursussen, maar bij voorbeeld ook concerten en rondleidingen in crematoria. Onlangs hebben enkele vrijwilli gers een autorit van 67 km in de regio Venray uitgezet langs aller lei interessante grafmonumenten en begraafplaatsen. De route begint en eindigt voor het Hotel Asteria in Venray. De tocht voert onder andere langs het monu ment voor de doodgeboren kin deren, de 100 kruisen bij het psy chiatrisch centrum, het oorlogskerkhof in Ysselsteyn, de torenruïne in Bergen en het Trans Cedron in Oostrum. Naast deze bezienswaardigheden kun nen de deelnemers ook genieten van de prachtige natuurschoon in de streek. De Yarden-route met de titel Zonder Verleden Geen Heden geeft naast een rou tebeschrijving ook informatie over de bezienswaardigheden onderweg. De route wordt uitge geven in aantrekkelijk boekje in kleurendruk en is gratis te ver krijgen bij de VW-vestigingen en de bibliotheken in de regio Venray. In het boekje vinden de deelnemers een kortingsbon voor een drankje in Hotel Asteria. Vandaar dat de presenta tie van de route in dit hotel zal plaatsvinden op zaterdag 9 april om 11.00 uur. Voor meer infor matie: H. Havinga, P. Breughelstraat 3 in Bergen, tel 0485-342677. OTEL Sous-chef tm/v) gevraagd *fast en gezellig team met45 jo g kunnen hel moment dat het niet ao druks [6ng.be?e,e,dln9 en s,eeliS Sn hS zichzelf wil ontplooien. Ben )ii die enthousiaste sooejlmentaring^ wat keukens van gereno horeCaleven, dan kun je SS SSWSÏJen naaf. Hoteu Asteria Venray t.a.v. hans h°ltackers venraY Maasheseweg 80a, söu Tel. 0478-511466

Peel en Maas | 2005 | | pagina 15