Dertienduizend kranten, tachtig bezorgers Peel en Maas betrouwbaar en journalistiek ^MAAS Verspreidingsburo Periodiek bezorgt Peel en Maas Marlies de Loo, oud-wethouder van Venray PEEL EN MAAS 125 jaar Peel en Maas Zondag 27 maart 2005 - Pagina 27 Voor duizenden inwoners van de gemeenten Venray en Meerlo-Wanssum is het de gewoonste zaak van de wereld: elke donderdagavond ligt Peel en Maas op de mat. Maar staat ooit wel eens iemand stil bij de weg die Peel en Maas aflegt tussen het moment dat het weekblad gedrukt is en het moment dat het bezorgd wordt? Waarschijnlijk niet. En toch is de verspreiding en bezorging een cruciale factor. Want hoeveel interessants Peel en Maas ook bevat, de abon nee kan dat pas tot zich nemen als het blad bezorgd wordt. Verspreidingsburo Periodiek uit Venray is verant woordelijk voor de bezorging. Een gesprek met directeur Mare Verheijen. Donderdag is Peel-en-Maasdag voor Verspreidingsburo Periodiek. Dan wordt de krant bij het depot aan de Noorderhof bezorgd, worden er pakketjes van gemaakt voor de bezorgers en komen de bezorgers de pakketjes afhalen (Venray) of worden de pakketjes naar de bezorgers gebracht (kerkdorpen en Meerlo- Wanssum). Hoewel Periodiek al 35 jaar bestaat, doet het de ver spreiding van Peel en Maas pas sinds september 2003. Directeur Mare Verheijen: "Tot die tijd regel de Van den Munckhof de bezor ging zelf. Maar geleidelijk ont stond er aan de Grotestraat een tekort aan ruimte. Bovendien werd het laden en lossen midden in het centrum van Venray een steeds groter probleem. Zo is men uiteindelijk bij ons terechtgeko men. Wij hadden van oudsher al goede contacten met Van den Munckhof, vooral door de ver spreiding van folders. Dat het ook wat Peel en Maas tot een samen werking kwam, is dus niet zo ver Donderdags gaan tientallen bezorgers op pad om Peel en Maas op tijd bij de abonnees te bezorgen. wonderlijk." Naast Peel en Maas zorgt Periodiek ook voor de huis-aan- huis-verspreiding in de gemeente Venray van het E3 Journaal en Wonen en alle daarbij behorende folders. Bovendien verspreidt Periodiek al ruim achttien jaar De Telegraaf en sinds 2000 is daar nog eens de dagelijkse versprei ding van Dagblad De Limburger bijgekomen. Periodiek is een echt familiebedrijf. Opa Verheijen begon in zijn jonge jaren aan de Akkerweg en vader Piet zette het bedrijf aanvankelijk voort in de Tedderstraat en aan de Langeweg. Zeven jaar geleden vond Periodiek onderdak in het huidige pand aan de Noorderhof. Mare (37) was zeventien jaar samen met zijn vader verantwoordelijk voor de zaak. Sinds 1 januari van dit jaar staat het bedrijf volledig op zijn naam. "Maar vader springt nog geregeld bij", zo verzekert hij. Behalve Mare en zijn vader heeft Periodiek nog twee vaste mede werkers: een chauffeur voor tien uur per week en een medewerker voor dertig uur per week. De overgrote meerderheid van de medewerkers van Periodiek bestaat echter uit bezorgers. Mare: "Voor de ochtendkranten hebben we zo'n zestig bezorgers, voor de verspreiding van E3 Journaal en Wonen zo'n honderd twintig en dan voor de Peel en Maas nog eens rond de tachtig." OP TflD Elke donderdag worden de bijna dertienduizend exemplaren van Peel en Maas door Janssen Pers bij Periodiek afgeleverd. Mare: "Dat moet uiterlijk om twaalf uur gebeuren, maar meest al is het veel vroeger. Vervolgens maken wij hier de pakketjes klaar voor de bezorgers. In de loop van de middag komen de Venrayse bezorgers de kranten hier opha len. Dat moeten ze voor zes uur gedaan hebben, want de Peel en Maas dient uiterlijk om zeven uur te zijn bezorgd. De pakketjes voor de kerkdorpen en de gemeente Meerlo-Wanssum worden door onze chauffeurs aan huis bij de bezorgers afgeleverd. Daar zijn ze elk drie uur mee bezig." De bezorgers zijn veelal jonge ren. Mare: "Iedereen vanaf dertien jaar is bij ons welkom. Hier in Venray zijn de bezorgers bijna uit sluitend scholieren. De gemiddel de bezorgtijd per route is één a anderhalf uur In de kerkdorpen en in Meerlo-Wanssum ligt het iets anders omdat de afstanden er wat groter zijn. Daar hebben we behalve scholieren ook enkele oudere bezorgers. Klachten over de bezorging belanden ook op het bordje van Periodiek. Mare: "Natuurlijk gaat er wel eens iets mis, maar over het algemeen ben ik zeer tevreden over onze bezorgers. Op twaalf duizend abonnees hebben we gemiddeld schat ik zo'n dertig bezorgklachten per week. Op vrij dag is er twee keer een nabezor- ging. Als er op zaterdag toch nog iemand belt, zijn we niet te beroerd om alsnog even een krant in de bus te stoppen. We gaan wel altijd na waarom een krant niet is bezorgd. Dat kan liggen aan een omgevallen fiets of kranten die door de regen nat zijn geworden of de bezorger is het gewoon ver geten. Dat we echt maatregelen moeten nemen tegen een bezor ger komt maar heel zelden voor." Is Mare Verheijen niet bang dat het betrekkelijk kleine Periodiek het uiteindelijk af zal moeten leg gen tegen een groter, landelijk opererend bedrijf? "We weten ons al 35 jaar te handhaven en ik zie eigenlijk niet in waarom daar ver andering in zou komen. Wij bezor gen twee keer per week in heel de gemeente Venray inclusief het buitengebied, landelijke versprei ders vertonen zich daar niet of nauwelijks. Periodiek schuift alles zelf in waardoor de verspreiding van de folders en kranten op een zeer hoog niveau ligt. Groot zijn heeft echt niet alleen maar voor delen." Ja, ze leest Peel Maas nog altijd. En ja, ze kijkt met een goed gevoel terug op de jaren dat ze als wethouder in de gemeente Venray werkzaam was. Marlies de Loo, inmiddels ruim zeven jaar burgemeester van Gennep, koestert nog altijd warme gevoelens voor het weekblad van en voor de regio Venray. Ze is nog altijd abonnee en volgt op de voet de ontwikkelingen in de gemeente waar ze in de jaren negentig wethouder was. "In mijn relatie met Peel Maas is er immer sprake geweest van wederzijds respect. Dat vind ik belangrijk in een relatie met journalisten. En Peel Maas is altijd betrouwbaar gebleken, ook dat is een belangrijk goed." Als burgemeester van Gennep heeft zij nu ook te maken met journalistieke weekbladen als Peel Maas. "De Maas en Niersbode en de Maasdriehoek zijn kranten die vergelijkbaar zijn met Peel Maas. Ook die relatie is open en eerlijk. Ik vind het prachtig om met media om te gaan. Het hoort bij mijn vak, en ik heb er ook geen moeite mee." Marlies de Loo werd geboren sium rechtenstudie (strafrecht) in in Geleen in 1947. Na het gymna- Nijmegen, studeerde ze in 1972 af en daarna verhuisde ze naar Venray. In 1982 werd De Loo voor het CDA in de gemeenteraad gekozen, ze stond tiende op de lijst. In 1986 werd ze wethouder van sociale zaken als opvolger van Henriëtte Poels-Peters. Ze is elf jaar wethouder geble- Marlies de Loo was elf jaar wethouder in Venray. ven. Per 1 september 1997 werd ze burgemeester in Gennep als opvolger van Eric Berger die 30 jaar een echte burgervader in Gennep was.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 27