'Nieuwsblad is 'bloedsomloop van lokale democratie' 'Peel en Maas begint ook van Meerlo-Wanssum te worden' MAAS Ton Roskam, voorzitter NNP-organisatie van lokale nieuwsmedia "Ik denk dat onderschat wordt hoe cruciaal de lokale media zijn." Dat zei staatsse cretaris Medy van der Laan vorig jaar op een bijeenkomst van de NNP, de landelijke ver eniging van uitgevers van lokale media. De plaatselijke kranten zorgen ervoor, betoogde ze, dat mensen bin ding houden met hun omge ving en ze helpen mensen een mening te vormen over wat er in hun buurt gebeurt. De staatssecretaris gaf geen voor beelden van dergelijke lokale nieuwsbladen, maar ze had best Peel en Maas kunnen noe men. Deze jubilerende krant is namelijk een van de nieuws bladen die zich volledig con centreren op het nieuws uit de omgeving. Dat is de kracht van deze krant - zoals lezers en adverteerders iedere week zelf kunnen constateren. Nieuws uit Venray en omgeving brengen, is in veel opzichten moeilijker dan verslag doen van een gebeurtenis in, pakweg, Vladivostok. Of alles dat de ver slaggever uit het verre buitenland meldt ook precies klopt, valt hier Betrekkelijk kleine slordigheden kunnen, als ze te vaak voorko men, de geloofwaardigheid van de krant aantasten. Bovendien is het veiliger om kritisch te schrij ven over een bestuurder die je vrijwel nooit meer zult ontmoe ten dan over de wethouder die je morgen op straat weer tegen komt. Een wethouder bovendien, van wie je voor een deel van de nieuwsvoorziening afhankelijk bent. Dat betoogde een onver dachte kenner als Jan Blokker eens. Plaatselijk nieuws brengen is moeilijker dan binnenlands nieuws en binnenlandse verslag geving is moeilijker dan buiten landse correspondenties, was ongeveer de strekking van zijn toespraak. Het is vanuit die optiek geen geringe prestatie van uitgever en redactie van Peel en Maas om zoveel jaren een betrouwbare krant uit te brengen voor deze interessante regio. Daar is vakken nis en doorzettingsvermogen voor nodig. Het bestuur van de NNP - de landelijke organisatie van lokale nieuwsmedia - wenst alle medewerkers van Peel en Maas van harte geluk met het 125- jarig bestaan van de krant. Maar ook de lezers verdienen een felici tatie. Zij mogen zich gelukkig prij zen iedere week de levend(ig)e Peel en Maas in de bus te krijgen. Peel en Maas staat immers voor een goede plaatselijke nieuws voorziening en dat is - om de staatssecretaris nog even te cite ren - "de bloedsomloop van de lokale democratie." Ton Roskam voorzitter NNP-organisatie van lokale nieuwsmedia niet of nauwelijks te controleren. Maar de verslaggever die in alle haast een straatnaam verkeerd spelt, heeft een probleem. PEEL EN MAAS 125 jaar Peel en Maas Zondag 27 maart 2005 - Pagina 15 Burgemeester Joep Hahn ziet weekblad als tegengewicht van globalisering Venray. Ik heb soms het idee dat de artikelen vanuit een negatieve grondhouding worden geschre ven. Ik heb de lokale bestuurders en politici in Venray daarover al eens met een glimlach aangespro ken, in de trant van 'hoe komt het dat jullie zo vaak kritisch worden aangepakt in Peel en Maas Hahn zal niet wakker liggen als hij kritisch wordt aangepakt in Peel en Maas. "Dat kan ik wel aan, zolang het beargumenteerd gebeurt. Ik zal journalisten die mij kritisch volgen, niet verketteren. Dat heeft ook geen zin. Als burge meester moet ik een goede werk relatie met media hebben, dat wil zeggen: een relatie met wederzijds respect en begrip. Ik ga zo onge veer eens per jaar met een grote vlaai op bezoek bij de redactie van Dagblad De Limburger. Om even bij te praten. Maar ik zeg er ook meteen bij: 'ik neem nu vlaai mee, maar ik weet dat als jul lie de kans krijgen om mij morgen volledig af te branden, jullie dat niet zullen laten'. Zo werkt dat nu eenmaal, en dat moet je accepte ren en respecteren. Hoort bij mijn vak. Ik heb als rechterhand van de burgemeester van Almere geleerd hoe je met media moet omgaan. Lammers werkte eerst als journa list voordat hij wethouder werd van Amsterdam en daarna burge meester van Almere Hij schoot met scherp op bestuurders en politici. Daarna stond hij als wet houder en burgemeester aan de andere kant. Ik heb gezien en erva ren hoe hij met media omging. Het allerbelangrijkste is dat je eerlijk blijft, ook al is de kritiek bijtend en vind je het niet terecht. Niets ver draaien, maar eerlijk zijn." Als rechterhand van de voor malig burgemeester van Almere, Han Lammers, die eer der als kritische journalist par tijbestuurders en politici het vuur na aan de schenen legde, leerde Joep Hahn de fijne kneepjes van het vak in het omgaan met media. Zijn belangrijkste les: eerlijk zijn en er niet omheen draaien. In de publicitaire luwte van de gemeente Meerlo-Wanssum heeft de burgemeester niet veel 'last of plezier' van media. Dat zou met de groeiende aandacht van Peel en Maas voor de kerk dorpen van zijn gemeente wel eens kunnen gaan veranderen. Joep Hahn verheugt zich er al op. "Peel en Maas begint ook van ons te worden." De cijfers van het aantal abon nees van Peel en Maas in de gemeente Meerlo-Wanssum weer spiegelen volgens Hahn niet de leesdichtheid van het weekblad. "Peel en Maas raakt meer en meer verankerd in Meerlo-Wanssum. Ik merk dat aan hoe er over het weekblad wordt gepraat: steeds meer mensen kennen en lezen de krant. En waarderen het positief. Het is nu zaak voor Peel en Maas om meer abonnees te werven en om meer souffleurs uit Meerlo- Wanssum aan zich te binden. Dat is een kwestie van tijd, maar ik zie dat wel met vertrouwen tegemoet. De praktijk wijst uit dat de aan dacht voor onze gemeente in andere media minder is geworden. Tegelijkertijd groeit de behoefte aan informatievoorziening en berichtgeving uit het eigen dorp en uit de eigen regio. Peel en Maas kleurt dat op een journalistieke "Burgemeester Joep Hahn: "Peel en Maas raakt meer en meer veran kerd in Meerlo-Wanssum. Ik merk dat aan hoe er over het weekblad wordt gepraat: steeds meer mensen kennen en lezen de krant. manier in. Natuurlijk, we hebben ook onze dorpsblaadjes. Maar die ontstijgen, met alle respect, niet het niveau van een mededeling blaadje. Het zijn geen journalistie ke producten. Peel en Maas is dat duidelijk wel." Burgemeester Hahn raadt Peel en Maas aan om meer zichtbaar te worden in Meerlo-Wanssum. "Adopteer iets, sponsor iets, pak iets op, initieer iets, maakt niet uit, maar zorg dat de naam Peel en Maas meer zichtbaar wordt in Meerlo-Wanssum. Die zichtbaar heid voedt de herkenbaarheid en betrokkenheid." Hahn ziet Peel en Maas vooral als een tegengewicht van de globa lisering. "De hele wereld komt via de televisie, radio en het internet bij ons binnen. Het maakt niet uit naar welke tv-zender je 's avonds kijkt, je ziet veelal hetzelfde inter nationale en nationale nieuws voorbijkomen. Mensen hebben daarentegen in toenemende mate behoefte aan nieuws uit hun eigen regio. Ik maak deel uit van het bestuur van Omroep Limburg (LI) en daar wordt die discussie ook voortdurend gevoerd: de regio wordt steeds belangrijker. Mensen willen weten wat er in hun buurt gebeurt. En daar moet de journa listieke lat niet te hoog voor wor den gelegd." Dat wil volgens de burge meester echter niet zeggen dat de nieuwsvoorziening louter positief moet zijn. "Journalisten moeten hun werk doen: dat wil zeggen objectief en onafhankelijk berich ten. Als iets negatief of fout is, dan mag en moet dat zo ook worden opgeschreven. Kritiek is geen pro bleem. Maar, en dat is de andere kant, als iets positief en goed is, dan moet het ook die aandacht en uitstraling krijgen. Ik kijk wel eens op van de kritiek in Peel en Maas op met name de lokale politiek in ^v"Bu«,cl r»

Peel en Maas | 2005 | | pagina 15