'Peel en Maas moet vernieuwen en voor multimediaal kiezen' MAAS PEEL EN MAAS 125 jaar Peel en Maas Zondag 27 maart 2005 - Pagina 13 Burgemeester Waals over het toen, nu en de toekomst van het Venrayse weekblad Jos Waals komt er eerlijk voor uit: de burgervader van Venray verheugt zich iedere donderdag op het moment dat hij met een goed glas wijn de Peel en Maas kan doornemen. Dat hij regelma tig spitsroeden moet lopen op de voorpagina, deert hem niet. Zolang feiten en menin gen maar juist gepositio neerd worden. Het weekblad is voor Waals een welkome voedingsbron voor speeches, bezoeken en sociale contac ten. Met groot plezier duikt hij ook in de archieven, om oude versies van Peel en Maas uit vervlogen tijden te spellen. En met net zoveel plezier boomt hij over de toe komst van het weekblad. "Peel en Maas moet samen werking zoeken met andere regionale en lokale media, zoals Omroep Venray. Synergie ontbreekt tot dus ver, daar begrijp ik niets van." Jos Waals over het toen, nu en de toekomst van Peel en Maas. Het verhaal wil dat u ver antwoordelijk bent dat ook in Brazilië Peel en Maas wordt gelezen? "Klopt. Ik ben verantwoorde lijk voor de abonneehouder in Brazilië. Ik heb in 1998 Jacqueline Eibers in Brazilië bezocht. Zij doet daar als ont wikkelingswerkster heel goed werk. Omdat zij graag op de hoogte blijft van wat er in haar geboortestreek speelt, heb ik haar een abonnement op Peel en Maas cadeau gedaan. Sindsdien gaat er wekelijks een Peel en Maas naar Brazilië." Ook die uitgaven waarin u op de voorpagina spitsroe den loopt? "Ook die uitgaven. Ik heb er geen moeite mee dat ik kritisch word benaderd. Het zou zelfs slecht zijn van de redactie als dat niet gebeurt. Kritiek op mij: geen probleem. Maar feiten en meningen husselen: wél een probleem. Dat vind ik onaccep tabel. Zoals ik ook 'hoor en wederhoor' van essentieel belang vind. Ik merk dat ook de redactie van Peel en Maas wel eens in de verleiding komt om feiten en meningen in hetzelfde artikel met elkaar te verweven, zeker als het gaat om de politie ke verslaggeving. Als ik dat merk en lees, dan mag de betreffende journalist even op bezoek komen. Dan ga ik met hem een vorkje prikken en zal ik hem ook mijn ongenoegen laten weten. Ik ben geen burgemeester die in zo'n geval dan een concurre rend medium een primeur of nieuws gunt, om de desbetref fende journalist dwars te zitten of 'terug te pakken'. Ik heb geen lijntjes met een bepaald medium of verslaggever, dat ondermijnt het democratisch proces. Gelijkheid in media is voor mij een heilig goed. En dat eis ik ook van de wethouders in het colle ge. Als ik merk dat een wethou der een 'lijntje heeft' met een bepaalde journalist, dan hebben we een onderwerp van overleg. Ik zou hem of haar duidelijk maken dat een één op één rela tie tussen politiek en journa listiek schadelijk kan zijn, en niet integer is." Dat is in het verleden wel eens anders geweest. "Dat zal ik niet ontkennen. Maar ik vind dat wij steeds beter en handiger zijn geworden in het omgaan met de media. Daar voeren we ook bewust beleid op. Mevrouw Van Klaveren begeleidt en adviseert ons in de mediacontacten. Wethouders kunnen vooraf met haar klank borden en de strategie bepalen. Wij zijn daar professioneler in geworden. En dat was ook nodig, dat geef ik toe. Er zijn jaren geweest dat ik met rode konen van ergernis en schaamte in Peel en Maas de reacties en meningen van wethouders las. Amateuristisch, ondoordacht, stom. Tijdens de perikelen rond om de schouwburg en de affaire Merselo hebben sommigen met hun uitspraken in de media hun eigen graf gegraven. Dat over komt ons nu niet meer." Sinds enkele weken publi ceert de gemeente Venray op twee pagina's in Peel Maas haar gemeentelijke medede lingen. Waarom die keuze? "Daar liggen twee redenen aan ten grondslag. Allereerst hebben we onderzoek gedaan naar het medium dat de meeste bewo ners van de gemeente bereikt en goed wordt gewaardeerd. Peel en Maas kwam uit dat onderzoek als beste naar voren: een groot bereik en een goede waardering. Volgens mij leest meer dan 80% van de Venraynaren Peel en Maas. Voor ons dus een prima communicatiemiddel. En ten tweede hebben we bewust ons eigen magazine 'Burgers bij de tijd' na tien jaar opgeheven. De redactionele formule was achter haald en door de frequentie van verschijnen, vijf tot zes keer per jaar, konden we alleen reactief communiceren. We waren nooit actueel en konden nooit pro actief inspelen op ontwikkelin gen. Terwijl we dat als gemeen te wél graag willen: we moéten niet communiceren, we willen communiceren. Dat kunnen we nu ook, doordat we wekelijks een podium hebben." Peel en Maas is een journa listiek product? "Ja, vind ik deels wel. Peel en Maas slaagt er regelmatig in om opinievormend te zijn. Ik vind de sportverslaggeving zeer goed en ook de cultuurpagina's spre ken mij aan. Het zijn geen aange klede aankondigingen, maar prima analyses en beschouwin gen. In de algemene en politieke verslaggeving moet de redactie in mijn beleving nog wel een kwalitatieve inhaalslag maken. En op die aandachtsgebieden neigt Peel en Maas nog wel eens naar dorpsroddels. Daartoe moet het zich niet verlagen. Ook de algemene en politieke ver slaggeving moet professioneel worden ingekleurd. En dan doel ik onder meer op journalistieke principes als 'hoor en weder hoor' en 'feiten en meningen scheiden'." Multimediaal is het tover woord voor de nabije toe komst. Is er in Venray ruimte en draagvlak voor een multi mediale Peel en Maas? "Als Peel en Maas in de toe komst wil overleven, moet het multimediaal worden. Peel en Maas dient in mijn optiek het persbureau van de regio Venray te worden. Met nieuws dat via diverse media wordt verspreid: lokale radio, op de website, in de weekkrant zelf en misschien ook nog wel op televisie. Al ben ik sceptisch over lokale televisie. Daar is het draagvlak te smal voor. Ik geef regionale televisie in Noord- en Midden-Limburg met een keuzemenu per gemeente wel een kans. Dat je iedere dag vanaf een bepaald tijdstip kunt kiezen uit welke gemeente je aan de hand van bewegende beelden het nieuws krijgt voorgeschoteld. Peel en Maas zou dan het keuzemenu Venray kunnen verzorgen." Met de kabelkrant, de web site en de weekkrant beheert de redactie van Peel en Maas toch al drie media? "Ja en nee. Het klopt dat de redactie die media voedt. Maar ik mis de synergie, de samen hang en integratie. De drie media moeten elkaar versterken en dat gebeurt mijn inziens nog veel te weinig. De website is niet bepaald actueel en je kunt er niet de Peel en Maas op lezen: die is niet digitaal beschik baar. Ik merk wel dat er op de kabelkrant steeds meer verwij zingen komen naar de week krant." Kan Peel en Maas uitgroei en tot een weekkrant voor heel Noord-Limburg? "Ik zou het niet toejuichen, want dan begint Peel en Maas een kopie van Dagblad De Limburger te worden: het nieuws van Venray wordt dan een katern in een groter geheel. Dat wordt twee keer hetzelfde en daar zit niemand op te wach ten. Ik vind dat Peel en Maas niet regionaal, maar lokaal zich moet verbreden. Voor mij is het onbe grijpelijk dat de redactie van Peel en Maas bijvoorbeeld niet de lokale radio in Venray voedt, Burgemeester Waals: "Peel en Maas is voor ons een prima communicatiemiddel. of dagelijks een nieuwsprogram ma maakt. De lokale omroep in Venray werkt amper journa listiek, is meer een doorgeefluik dan een nieuwsmaker. Peel en Maas kan daar perfect op inspe len, maar van synergie of samen werking is geen sprake. Een gemiste kans." Peel en Maas speelt met de gedachte om een aantal redactiepagina's thematisch in te vullen. "Juich ik toe. Dan komen er wellicht ook pagina's voor jon geren, voor allochtonen, voor senioren. Waarom kun je op een daarvoor gereserveerde pagina allochtonen niet in hun eigen taal aanspreken? Ik denk dat het de integratie juist bevordert, omdat ze zo meer betrokken worden bij het sociaal-maat schappelijke leven. Dat zou Peel en Maas een goede inhoudelijke verdieping geven. Ik hoop wel dat de directie eerst goed onder zoek laat doen naar de redactio nele invulling van de themapagi na's. Ik ben benieuwd naar de economische assertiviteit van de directie van Peel en Maas en de durf om te vernieuwen. Want dat de directie moet vernieu wen, verdiepen en verbreden, en voor multimediaal moet kie zen, staat buiten kijf. Gebeurt dat niet, dan zullen grote spelers zoals de Telegraaf Holding met multimediale concepten Peel en Maas op termijn uit de markt drukken."

Peel en Maas | 2005 | | pagina 13