Hier hebben we 73 jaar p gewacht!11 Koester uw Fietspendelboot primeur voor -Limburg Monument Bodypaintmanifestatie in Venray etsers en voetgangers kunnen genieten van luxueuze tocht over de Maas Honderdzesentwintigste jaargang - week 12 - donderdag 24 maart 2005 anfare Ons Genoegen landskampioen in derde divisie Stichting Venray Monumentaal Dirigent Geert Jacobs wordt op de schouders genomen: Fanfare Ons Genoegen behaalde zondag het landskampioenschap in de derde divisie. feeel Oirlo was al weken in inning. Fanfare Ons hoegen ging namelijk op jicours! En de kans was heel {fot dat de muzikanten onder Iding van dirigent Geert icobs het landskampioen- jfiap in de derde divisie zou- :n gaan behalen. Een groot jital supporters reisde af ar Tegelen, terwijl anderen ;Oirlo een feestelijke thuis- mst voor de fanfare voorbe lden. Fanfare Muziekvereniging Ons inoegen uit Oirlo. In 1908 opge- Jit als wielerclub annex zang- ïb. In 1927 werd de fanfare gericht en in 1964 werd aan het jziekgezelschap een drumband egevoegd. Het fanfareorkest staat momenteel uit zestig muzi- nten. Daarnaast heeft de drum- nd twaalf leden en zijn er imenteel dertig leden in oplei- )g voor fanfare of drumband. De ifare staat sinds twee jaar onder ding van Geert Jacobs, die ooit lf als muzikant begon bij Ons tooegen en nu de leiding heeft er het korps. De vereniging nam 31 oktober 2004 deel aan het todsconcours van de LBM en haalde toen met verve de nburgse titel in de derde divisie it promotie naar de tweede divi sie. En zondag kon Ons Genoegen weer een titel aan de erelijst toe voegen: het landskampioenschap in de derde divisie. SPANNING In de achterzaal van De Haandert in Tegelen wordt voor een allerlaatste keer gerepeteerd. Dirigent Geert Jacobs neemt voor de laatste keer de te spelen muziekstukken met het korps door. De spanning valt van de gezichten van de muzikanten af te lezen. Ook onder het publiek wordt de spanning voelbaar als de muzikanten de zaal binnenkomen en het podium betreden. Ons Genoegen heeft in zijn klasse geen enkele concurrentie te duchten, want een ander muziekgezelschap dat uitkomt in de derde divisie is er niet. Voorzitter Twan Janssen: "In fanfare in onze derde divisie waren op landelijk gebied geen gegadigden. Zij wilden, konden of waren er jammer genoeg gewoon niet. Nu moesten we voor de pun ten gaan. Wij hadden ons echter graag willen meten met een ander korps." Als dirigent Geert Jacobs zijn dir- gentenstokje eenmaal omhoog heft, wordt het muisstil in de zaal. Na een inspeelstuk, de orkestmars 'Ascot van van der Velde', begint het echte werk: 'Vurige Bosgeesten' en 'Pentagram' van Jan Bosveld. Zeer geconcentreerd bespelen de muzikanten hun ins trument. Jacobs weet de spreek woordelijke snaren van de spelers te raken en te bespelen en de muzikale noten trillen door de lucht. Als het laatste nummer voor bij is, klinkt er vanuit de zaal een welverdiend applaus en er valt zichtbaar een zware last vah de schouders van de muzikanten af. Alles hangt nu af van de beoorde ling van de jury. In afwachting van het juryberaad, speelt Ons Genoegen nog een speels num mer. Door de vrolijke klanken raakt iedereen in de zaal weer wat meer ontspannen. Dan maakt de jury de uitslag bekend. Ons Genoegen moest minimaal 83 pun ten halen. Het werden er uiteinde lijk 88,47! Het Nederlands kam pioenschap is binnen! De muzikanten en de luisteraars in de zaal barsten in juichen uit. Er zijn felicitaties over en weer. Hier en daar wordt zelfs een traantje weg gepinkt. Mobiele telefoons worden weer ingeschakeld en er wordt druk naar het thuisfront gebeld en ge-sms't. De telefoonlijnen in Oirlo moeten zondag wel overbelast zijn geraakt. FEEST IN OIRLO Inmiddels hebben velen al in de gaten dat er in Oirlo iets op touw wordt gezet. En inderdaad, overal in het dorp wappert de nationale driekleur. Bij aankomst staan tien tallen inwoners de bus met daarin de Nederlandse kampioenen op te wachten. Met de drumband voor op vertrekt het gezelschap naar het dorpsplein. Daar staan onder meer wethouder Emonts en dorps raadvoorzitter Patrick van den Broeck klaar om het gezelschap te feliciteren. Van den Broeck is zelf ook in Tegelen geweest om getui ge te zijn van het optreden. Op het dorpsplein loopt hij zo trots als een pauw zelfs rond in een blauw uniformjasje van de vereniging. Van den Broeck: "Dit getuigt van een super-dorpskwaliteit! Het was mooi om mee te maken. Maar als je nou kijkt naar de samenstelling van de muziekvereniging, dan zie je pas hoe bijzonder deze prestatie is. De vereniging bestaat voor het merendeel uit zeer jonge muzikan ten. En die doen dat toch maar even. Het grote verschil met veel andere korpsen is dat de vereni ging deze prestatie helemaal op eigen kracht heeft geleverd. En daarmee bedoel ik dat met name in het zuiden vaak professionele muzikanten worden ingehuurd om een korps tijdelijk te versterken." Ook Henk Jacobs, een van de muzikanten, is vol lof over de jeugd: "We hebben veel jongeren, onder hen zijn zelfs een aantal solisten. De ouderen gaan echt voor een muziekstuk zitten en zijn er lang mee bezig. De jeugd niet, die laat het allemaal op zich afko men. Geert weet de juiste snaar bij hen te raken, hij is zelf ooit als jeugdlid bij onze vereniging begon nen." Voorzitter Twan Janssen: "Geert geeft sinds twee jaar leiding aan onze vereniging. Om in zo'n korte tijd dit resultaat te behalen, dat is toch super.! Hier hebben wij 73 jaar op gewacht! Voor Geert zelf is het al de tiende keer dat hij met een vereniging Nederlands kam pioen wordt. Voor zo'n klein dorp als Oirlo is dit een prachtige presta tie, iets waar we met recht trots op zijn. Het hele dorp is uitgelopen, dan zie je wat voor een belangrijke sociale functie een vereniging in een dorp heeft. Zo'n vereniging is het cement van de samenleving. We zijn er voor elkaar en voor het dorp. Dat staat bij ons hoog in ons vaandel." Deze week: een monumentje van devotie en wel de St- Annakapel, Kleindorp 13, te Merselo. Deze oorspronkelijke zeventiende eeuwse kapel is in de oorlog verwoest en weer opge bouwd door een aantal buurtbe woners. De eerste steenlegging was op 10 juni 1950. Op de feest dag van St. Anna 27 juli,vond de inzegening plaats. De kapel wordt door buurtbewoners verzorgd. In het voorportaal staat een eiken houten bidbank en achter het tra liewerk een beeld van'St. Anna. Het origineel dateert uit de zeven tiende eeuw en is veilig opgebor gen. Dit beeld van nu is een kopie, vervaardigd door dhr. P. Clephas, is 40 cm hoog en staat bekend als 'St. Anna ten drieen'. St. Anna is de moeder van Maria en de grootmoeder van Jezus. In de kunst wordt Anna in de regel voorgesteld als eenheid met haar kind Maria en haar kleinzoon Jezus. In vijf Venrayse kapellen staat een beeld van St. Anna ten drieen. St. Anna, een boerenheili- ge, zegende het koren en aardap pelen. Kent u ook zo'n beeldbepalen de, monumentale plek in Venray of een van zijn erkdorpen? Wilt u reageren of wilt u een (digitale) foto ter beschikking stellen? Die kunt u sturen naar het: secretari aat,van Stichting Venray- Monumentaal ,p/a Groene Hart 7; 5801 SX Venray. E-mail: venray- monumentaal@hccnet.nl Een primeur voor Noord- nburg: de fietspendelboot. boot, die gaat varen tussen arlo en Afferden, maakt op nei zijn eerste officiële tocht er de Maas. Gedurende de tnermaanden volgt de boot n route die aansluit op het ovinciaal fietsroutenetwerk b de gemeenten tussen Hrlo en Afferden. Dat biedt tra mogelijkheden en toe- ische uitstapjes voor fiet- Onno Ludin (33) van intravel uit Belfeld is de enaar van de fietspendel- pt, die het resultaat is van buiige samenwerking tus- de Provincie Limburg, ver- blende gemeenten en Intravel. initiatief voor de pendel- ligt bij de Provincie Limburg. Ito Ludin: "De provincie heeft concept ontwikkeld waar ver slende bedrijven op konden wijven. Dat hebben wij ook gedaan. Uiteindelijk is Odintravel uitverkozen om het concept te realiseren." De vaarroute, die de toeristi sche fiets- en wandellijn tussen Baarlo en Afferden promoot en aansluit op het fietsnetwerk van de provincie, is tot stand geko men door een samenwerking tus sen de Provincie Limburg en de gemeenten Arcen, Venlo, Maasbree, Horst aan de Maas, Bergen en Meerlo-Wanssum. "De route richt zich op toeristen, maar ook op de lokale bevolking. Uit marktonderzoek is namelijk gebleken dat 55% van de geïnte resseerden bestaat uit lokalen en bewoners uit de streek. Op 1 mei gaat de route van start en wordt de pendelboot officieel gedoopt door Martin Eurlings, gedeputeer de van de Provincie Limburg. Tijdens het officiële programma die dag zal de boot een tocht maken tussen Arcen en Blitterswijk. Daarna vaart de boot tot 30 september iedere dag, met uitzondering van de maandag en vrijdag. Op die dagen is de boot beschikbaar voor feesten, partij en, bruiloften, bedrijfsuitjes en andere gelegenheden. Geïnteresseerden kunnen de pen delboot dan reserveren." De route die de pendelboot iedere dag volgt, start in Baarlo en gaat dan via Blerick naar Grubbenvorst, Arcen, Blitterswijck, Well en Afferden. Daarna via dezelfde aanlegpunten weer terug naar Baarlo. "Om 17.00 uur verandert de route in een pannenkoekentocht. Er is dan op de boot een pannenkoeken buffet beschikbaar, waar je voor een bepaalde prijs onbeperkt pan nenkoeken kunt eten en van een nagerecht kunt genieten. Een leuke manier om een geslaagde dag af te sluiten." Omdat het project niet wordt gesubsidieerd, moet het gebruik van de fietspendelboot rendabel worden gemaakt door een kleine vergoeding van de reizigers te vra gen. "Er wordt gewerkt met een strippenkaartsysteem. Je betaalt als het ware voor de zones die je aflegt. Per twee afgelegde kilome ters betaal je 2 euro. Verder wer ken we met een maximum bedrag." SUPERJACHT De fietspendelboot is het twee de schip dat Onno Ludin gaat exploiteren. "Ik ben van origine bagger in het buitenland. Daar heb ik genoeg verdiend om voor mezelf te beginnen. De eerste boot die ik exploiteer, verzorgt vaar- en fietsvakanties door het hele land. Dat loopt zo goed, dat ik nu een tweede bootconcept kan opzetten. Het leuke aan dit project is dat ik de pendelboot geheel naar eigen wens heb kun nen inrichten. We hebben de boot volledig aangepast aan fiet sers en voetgangers. Zo is er bij voorbeeld geen steiger nodig om aan te leggen. Verder is het een geweldig mooi voorwerp: de boot oogt erg deftig en heeft de uitstra ling van een jacht. Oorspronkelijk was de boot dan ook ontworpen voor een superjacht." Toen Ludin besloot om voor zichzelf te beginnen, vestigde hij zich in Belfeld. "Ik zag veel uitda gingen en mogelijkheden in Limburg. Op het gebied van rond vaart gebeurt hier namelijk niet veel. Ik heb al twee mooie projec ten kunnen uitvoeren. Dat komt mede door de goede samenwer king met gemeenten en de pro vincie. Ook bij het realiseren van de fietspendelboot loopt de samenwerking tussen de betrok ken gemeenten, de provincie en Odintravel erg goed. Dat heeft er mede voor gezorgd dat wij het project de invulling hebben kun nen geven die ik zelf voor ogen had. Zo kunnen de fietsers en voetgangers met enige luxe genie ten van een tocht over de Maas die hen naar hun volgende fiets- of wandelbestemming brengt." De Maskerade is een grootse bodypaint- en facepaintmani- festatie. Uniek in zijn soort, want nog nooit eerder zijn in Nederland zoveel kunstenaars uit dit vakgebied bij elkaar gekomen op één locatie als op 27 maart in Venray. De kunste naars zijn afkomstig uit Nederland, Duitsland, België, Luxemburg, Engeland en Frankrijk. Veertig bodypain- ters en een twintigtal facepain- ters strijden in hun eigen cate gorie om de award Maskerade 2005. De Maskerade vindt plaats in de Schouwburg Venray en begint om 11.00 uur. De organisatie van de Maskerade is in handen van bodypaintteam Verstappen. De Maskerade wordt volledig ondersteund door de World Bodypaint Federatie (WBF), die jaarlijks de wereldkampioen schappen bodypainten organi seert. De manifestatie vindt plaats in de schouwburg in Venray. In een wedstrijd presenteren 's werelds beste bodypainters zich aan het publiek. Het publiek kan de bodypainters, tijdens het bewerken van de modellen, bekij ken. Daarna zullen de bodypain ters hun creaties presenteren op het grote theaterpodium. De modellen hebben vaak een korte maar spectaculaire show ingestu deerd en willen die graag met volle overgave aan het aanwezige publiek laten zien. Een imponeren de schoonheid van kleuren, pracht en praal zal de revue passeren. Een geweldig schouwspel. De Maskerade is er trots op de top drie van de laatst gehouden wereldkampioenschappen te kun nen presenteren. Met dank aan de organisatie van het WK in het Oostenrijkse Seeboden is het gelukt om de wereldtop naar Venray te halen. Facepainters uit geheel Europa presenteren zich eveneens in een wedstrijdvorm aan het grote publiek. Allereerst zijn de face painters in de kleedkamers druk doënde hun werken te voltooien, waarna zij zich aan het publiek op het grote podium zullen tonen. De Maskerade is momenteel aan het onderhandelen om facepainters uit Amerika en Engeland over te halen om naar Venray te komen. Enkele van hen zijn wereldberoemd in het wereldje van facepainten en zij hebben zelfs al hun kunsten mogen tonen in enkele Hollywood- producties. Naast de bodypaint- en facepaintwedstrijd zijn in de schouwburg ook vijf 'living statues' actief om het publiek te vermaken. Bovendien zijn er stands waar demonstraties gegeven worden van special hair- design, nail design en facepainting. In de grote theaterzaal is een videoscherm opgesteld. Hierop zullen zowel de facepaints als de bodypaints gepresenteerd wor den.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 17