BOSS Meer geweldsdelicten in 2005 leer onderhoud aan straten renrays centrum NLW Groep groeit op reïntegratiemarkt Gemeente koopt woning in Brabander MAN WOMAN 3I52&B! 6<5831 JE Boxmeer 0485-576131 Mishandeling kinderen Op de bon Digitale briefing HUGO BOSS PAUL BROUWER MODE WILHELMINASTRAAT 2-4 VENRAY TELEFOON 0478 510943 WWW PAULBROUWER NL bijzondere mensen, bijzondere badkamers Ontwerp - Sloop Verbouwing - Tegelwerk Installatie Alles in één hand Voor doe-het-zelvers deskundige begeleiding 2 jaar garantie op installatie Bezoek onze showroom met: Ruime keuze in sanitair en tegels Bubbelbaden - Stoom cabines - Sauna's Sauna's (maatwerk) en infraroodcabines Badkamermeubels Grote collectie accessoires Toppers! Cleopatra infrarood sauna van 2850,- voor 1999,- Signatuur bubbelbad van 1370,- voor 999,- Uneto-Vni o www.baderieboxmeer.nl GERARD REIJNDERS schilderwerken b.v. Plataanstraat 12 Venray tel.582635 Donderdag 10 maart 2005 - Pagina 3 De politie Limburg-Noord heeft het afgelopen jaar 6055 verdach ten aangedragen bij het Openbaar Ministerie en ligt daarmee op koers om te voldoen aan de pres tatieafspraak met de minister. Dat blijkt uit het jaarverslag 2004 van de politie Limburg-Noord, dat korpschef Bryan Rookhuijzen afgelopen vrijdag presenteerde aan het Regionaal College. Ook voor bijna alle andere pres tatie-afspraken geldt dat het korps op koers ligt, bijvoorbeeld als het gaat om het aantal staandehoudin- gen (48.000) en de bijdrage aan de verkeersveiligheid (bijna 250.000 snelheidsbekeuringen). In de bedrijfsvoering scoort het korps goed met het lage ziekte verzuim dat met 5% het laagste is van alle politiekorpsen in Nederland. Toch zijn er ook zaken waar het korps minder tevreden over is. Zo is de bereik baarheid van het 0900-nummer nog niet conform de landelijke norm. Het korps is in staat in 71% van de gevallen de telefoon bin nen 30 seconden op te nemen en dat moet 76% zijn en liefst nog beter. Daartoe is inmiddels het servicecentrum met 3 5 fte uitge breid (van 30 naar 33-5 fte). Ook de klanttevredenheid kan beter: 60% van de burgers is weliswaar tevreden over het laatste politie contact, maar dat moet wat het korps betreft minstens 70% zijn. "Het korps haalt eruit wat erin zit", zo stelt de nieuwe korpschef Bryan Rookhuijzen, "want we voelen dagelijks de krapte in capa citeit en financiën." En de komen de jaren wordt dat niet beter. De meerjarenraming laat zien, dat het korps Limburg-Noord de komen de jaren extra moet investeren in Informatie en Communicatie Technologie (ICT). In 2005 en 2006 zal het korps meer dan 13% van de begroting aan ICT beste den. Bovendien heeft het korps een achterstand in de sterktegroei zoals die met BZK is afgesproken. Het korps heeft op dit moment maar liefst 130 agenten in oplei ding, maar dat is nog niet genoeg om de komende jaren het natuur lijk verloop te compenseren. De werkdruk bij de politie is en blijft onverminderd hoog. Het jaar 2004 kenmerkte zich door de dreiging van terreur sinds de moord op Theo van Gogh.* Ook de politie Limburg-Noord heeft veel tijd gestoken in beveiliging en bewaking van objecten en per sonen en in opsporing en handha ving in relatie tot de opgelopen spanning tussen bevolkingsgroe pen in de regio. De druk op de Limburgs politie komt ook voort uit de grensligging. In een straal van minder dan 100 kilometer wonen en leven zeventien mil joen Duitsers. Elke dag komen naar schatting 28.000 Duitsers naar onze regio. In de politiestatis tieken zie je dat terug bij de ver dachten, slachtoffers en bekeur den. Het blijkt ook aan de aard en omvang van de internationale rechtshulpverzoeken. De regio Noord- en Midden- Limburg is altijd nog een relatief veilige regio. Als het gaat om het aantal misdrijven per 1000 inwo ners, zit de regio nog onder het landelijke gemiddelde. Het aarital aangiften is al jaren redelijk sta biel. In totaal werd in 2004 33 977 keer aangifte gedaan bij.de politie Limburg-Noord. Wel is er een verschuiving in soorten delic ten. Er wordt minder aangifte gedaan van vermogensdelicten, zoals woninginbraak (-16%), dief stal van auto's en motors (-14:5%), zakkenrollerij (-20%), straatroof (- 7%), diefstal in bedrijven (-5%), winkeldiefstal (-9%) en fraude (- 15%). In totaal 1220 aangiften minder. Daar staat tegenover dat het aantal geweldsdelicten zoals mishandeling (+4%) en bedrei ging (+24%) opnieuw is toegeno men. Voor een deel is dat ver klaarbaar uit de extra aandacht die de politie in 2004 had voor huiselijk geweld. Het aantal ver keersdoden is in 2004 verder gedaald (37, 2003: 46) en dat geldt ook voor het aantal ver- keersgewonden (437, 2003: 505) in Noord- en Midden-Limburg. Wij zetten alles weer strak in de verf en zorgen voor een perfecte wandafwerking. Pa9pEEL EN MAAS De tijd is voorbij dat alle regen op Venrays grondge- ied een gelijke behandeling regen. In het nieuwe eleidsplan wegen 2005-2010 pordt voortaan onderscheid "jemaakt. De wegen in het jan uitengebied krijgen de derde laagste prioriteit. Dit komt wal ten gunste van de stra in in en rond Venrays cen- die voortaan de meeste indacht krijgen. De wegen de tien dorpskernen op het tweede plan. Wil van den Heuvel eld maandagavond een presen- bij het dorpsradenoverleg. huidige wegenbeleidsplan uit 1996. Het nieuwe meer aandacht aan bestra- en voet- en fietspaden. Want meeste klachten die op het binnenkomen het wegdek gaan over de of fietspaden. Maar de grootste wijziging is het maken van onderscheid tus sen de wegen. "We gaan extra aandacht geven aan het winkel centrum en de verblijfsgebieden. In het verleden gebeurde dat niet. Er werd geen onderscheid gemaakt. Een weg die nooit gebruikt werd kreeg even vaak onderhoud." Van den Heuvel haastte zich te zeggen dat het enorm uitgestrek te wegennet in het buitengebied zeker niet verwaarloosd wordt. "We houden ze op een normaal niveau. Alleen zal er minder fre quent onderhoud plaatsvinden." Door bezuinigingen van ruim een ton is het budget voor de wegen geslonken naar ruim 11 miljoen euro. Door aanbeste dingsvoordelen en door integra- ler en effectiever te werken, kon den de wegen toch op het gewenste kwaliteitsniveau gehouden worden. "We hebben ons strakker aan de planning gehouden. En we staan geen poli tieke oprispingen meer toe. Zoals dit in het verleden wel vaker voorkwam met de vraag van 'doe dit er nog even bij'." Nieuw is ook dat het onder houd van bermen en wegkanten voortaan onder het wegbeheer valt. Hiervoor is jaarlijks 180.000 euro extra beschikbaar. Van den Heuvel vertelde dat bermverla ging de laatste jaren te weinig aandacht gekregen heeft. "Dit wordt nu weer opgepakt. We gaan de bermen structureel onderhouden. Want dit is heel hard nodig voor een goede afwa tering. Anders worden de weg kanten sneller kapot gereden." De grond die vrijkomt bij de bermverlagingen wordt gebruikt voor het doortrekken van de aar den wal in de wijk Brukske langs de Deumeseweg. "Daarvoor is de kwaliteit van de grond goed genoeg. De gemeente heeft zelf geen opslag meer voor bermma teriaal." Theo Zegers, voorzitter van Merselo, vond het jammer dat de verbindingswegen en de fietspa den tussen de dorpen onder het buitengebied vallen en voortaan de laagste prioriteit krijgen. Martien Derikx, dorpsraadslid van Heide, had zijn bedenkingen over het haastig afgeleverde werk. "De Steegsepeelweg kreeg met zo'n grote machine binnen drie, vier uur een nieuwe asfalt- laag. Maar er werd slecht werk geleverd. De dikte van het asfalt varieerde van 3 tot 15 centime ter. Zo ontstaan er snel grote gaten in het wegdek." Theo Kooter, secretaris dorps raad Vredepeel, merkte op dat de aanleg van de riolering nogal wat schade veroorzaakt heeft aan de wegen en bermen in het buiten gebied. Van den Heuvel zei dat de aannemer een nazorgplicht heeft. "Maar als we na een jaar nog verzakkingen tegenkomen, dan is dat moeilijk op de aanne mer te verhalen." Ook vreesde Kooter voor een teruggang in kwaliteit van wegen door het gewijzigde beleid. Derikx herin nerde aan de slechte onderhoud- stoestand van jaren geleden, toen de gemeente er geen geld meer voor had. Met rijkssteun, Venray werd tijdelijk artikel 12-gemeen- te, werd een grote inhaalslag uit gevoerd in het wegenonder- houd. Volgens Van den Heuvel zal het zover zeker niet meer komen. "In het buitengebied ligt een groot areaal. De meeste wegen liggen er nu keurig bij. Daar mag het onderhoud best iets minder zijn. Ze komen niet onder een bepaald niveau. Slijtageplekken worden tijdig gerepareerd zodat later hogere kosten voorkomen worden. De veiligheid en de functionaliteit zullen niet in gevaar komen. Gemiddeld genomen zullen de gebruikers er ook weinig van merken. En wegen die heel wei nig gebruikt worden, laten we voortaan helemaal liggen." basiseenheid John Geraedts niet ontevreden over 2004 NLW Groep heeft in 2004 een positief financieel resul taat gerealiseerd van ongeveer 100.000 euro. Een belangrijke groei werd bereikt op de reïn tegratiemarkt in de regio. NLW richtte hiervoor onlangs het nieuwe bedrijfsonderdeel Arkant op. Via Arkant worden reïntegratiekandidaten aan werk geholpen. De directie van NLW Groep is tevreden met het bereikte resul taat en wil in 2005 verder door groeien in de reïntegratiemarkt. Hiervoor zijn samenwerkingsaf- spraken gemaakt met ondermeer de gemeenten Heidén, Horst aan de Maas, Beesel en Venray. Via, Work First projecten wor den bijstandsgerechtigden direct aan het werk geholpen, waardoor het aantal uitkeringen sterk wordt teruggebracht. Via Arkant werden in 2004 in totaal 350 reïntegratietrajecten in behandeling genomen, waarvan de helft van Work First en gemeentelijke aanbestedingen afkomstig was. De andere helft kwam van andere opdrachtge vers, zoals UWV en diverse werk gevers. Van hen zijn inmiddels in 2004 een veertigtal mensen uit de uitkering gegaan na een succesvol afgesloten traject. Binnen Arkant wordt ook het samenwerkingsproject Beter wer ken! gecoördineerd. Dit is een regionaal project van werkgevers in het bedrijfsleven waaraan onlangs De Zorggróep als deelnemer werd toegevoegd. Het richt zich op preventie van arbeidsongeschiktheid, onder meer door werknemers via uitwis seling nieuwe arbeidsperspectie- ven te bieden. De resultaten van het project over 2004 laten een positief beeld zien. De 14 aange melde kandidaten konden.via het project hun arbeidsgeschikthéid behouden. Ondanks het econo misch minder gunstige klimaat steeg het aantal externe detacher ingen van NLW-medewerkers. Het aantal individuele detacherin gen ging van 46 naar 53- De groepsdetacheringen stegen van 92 naar 112 personen. NLW Groep wil in 2005 het aantal externe detacheringen verder uit breiden. Onlangs werden hier voor samenwerkingsafspraken gemaakt met bedrijven in de regio zoals in de schoonmaak- en in de vervoersbranche. Vervolg VP De schrik zit er bij de twee kin deren goed in. Het kostte Hassan heel wat overredingskracht om ze bij de politie en Slachtofferhulp hun verhaal te laten doen. "Ik moest ze er echt van overtuigen dat daar géén racistische mensen werken. Ik ben er toch trots op dat ze bij de politie in een twee uur durend gesprek alles hebben ver teld." Als bestuurslid van de mos kee en voormalig voorzitter vaft het SMAC (stichting Marokkaans Activiteiten Centrum) heeft Najja j de brandstichtingen bij de moskee, de racistische leuzen en pamflet ten, de vechtpartijen tussen groe pen jongeren, het stenen gooien naar een vrouw met een hoofd doek en het belagen van het Marokkaans centrum van dichtbij meegemaakt. "Ik had nooit gedacht dat dit allemaal in het niet zou val len bij wat er nu gebeurd is. Wat is er toch in hemelsnaam aan de hand? Er worden nu kinderen mis handeld omdat ze 'anders' zijn." De recente gebeurtenissen in Venray hebben ook de landelijke media getrokken. Vanavond (donderdag) maakt een tv-ploeg van het NPS- programma Premtime opnamen. Presentator Prem Radhakishun streek eind vorig jaar ook al in Venray neer naar aanleiding van de vechtpartij tussen tussen autochto ne en Marokkaanse jongeren. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunekhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Marokkaanse afkomst (zie ook elders in dit blad) door drie autochtone jongeren. "Voor het overige is het rustig, maar we blij ven natuurlijk alert." Dit jaar wil Venray zich meer gaan richten op veelplegers, men sen die regelmatig betrokken zijn bij criminele activiteiten. "Het gaat daarbij om personen, al dan niet minderjarig, die we nauwge zet gaan volgen. Dat maken we ook aan die mensen kenbaar. In een zogenaamde ketenkalender zullen alle bijzonderheden wor den vastgelegd. Enerzijds om de criminaliteit terug te dringen, anderzijds om te kijken of instan ties deze mensen ook hulp kun nen bieden. Aan de hand van die ketenkalender zal bekeken wor den welke actie(s) nodig zijn." Het project 'Een veilig huis' moet de aandacht gaan vestigen op huislijk geweld. "In Venray is daar gemiddeld één keer per week sprake van. De regelgeving is onlangs gewijzigd waardoor wij bij huiselijk geweld altijd bevoegd zijn om tot aanhouding over te gaan, om zo duidelijkheid te krijgen over wat er zich achter die voordeur afspeelt. In het ver leden waren we in zo'n situatie vaak machteloos." Ook bij huise lijk geweld is voor hulpverlenen de instanties volgens de politie chef een belangrijke rol weggelegd. JEUGD "De aandacht voor de jeugd is voor ons zeer arbeidsintensief. Er is veel inzet nodig om jeugdzaken beheersbaar te houden. Zo heb ben we goede contacten met het Raayland College. Maar ook hier bij is de inzet van anderen, zoals gemeente, Synthese en zeker ook de ouders, noodzakelijk. Met name binnen de politiek ligt dit zeer gevoelig", stelt John Geraedts. "De jeugd is niet alleen Dingus. Er is meer. De gemeente ontwikkelt ook beleid waardoor jongeren geprikkeld worden voor dingen en activiteiten. Ook de rol van de ouders is anders dan vroe ger. Beide ouders werken tegen woordig. Als de jeugd thuiskomt na school, is er niemand die ze opvangt." VERKEER "Wanneer wij verkeerscontro les houden, doen we dat niet om burgers te pesten". Met deze zin stipt Geraedts het hete hangijzer van het thema verkeer aan. "Wij hebben hierin een bepaalde taak stelling. Die proberen we ook te realiseren. Het is echter niet zo dat we zomaar ergens gaan staan en controleren. Je hebt binnen Venray een aantal wegen waar structureel te snel wordt gere den, of waar naar verhouding meer ongevallen gebeuren. Juist op die plekken zijn we regelmatig actief. En dan gaat het niet altijd om snelheidscontroles, maar ook om controles op autogordel, bromfietshelm, alcoholgebruik etc." Volgens Geraedts draagt een betere bewustwording bij tot een vermindering van het aantal ongevallen met letsel. "Vorig jaar telden we in Venray twee ver keersdoden, een jaar eerder waren dat er vijf. Het aantal onge vallen met letsel is teruggelopen van 35 naar 32. Het werkt dus wel." De aanleg van rotondes in Venray heeft volgens Geraedts de veiligheid op de weg vergroot. BEROVINGEN Het aantal straatroven op bejaarden baart John Geraedts momenteel veel zorgen. "Vorig jaar waren dat er in totaal vijftien. Nu zitten we na bijna drie maan den al op tien." Geraedts spreekt van een laffe vorm van criminali teit. "De overvallen zijn vooral gericht op ouderen die weinig weerstand kunnen bieden. Daarnaast is de bewijslast erg moeilijk. Je moet de daders bijna op heterdaad betrappen en dat is zeer lastig." De basiseenheid Venray moet roeien met de riemen die ze heeft. "Ik ben best trots op mijn mensen. Er is het afgelopen jaar hard gewerkt. Daarnaast hebben we veel personeel in moeten zet ten bij grootschalige onderzoe ken zoals moorden. Daardoor zijn we voor een langere periode capaciteit kwijt geweest. Desondanks hebben we vorig jaar nagenoeg al onze doelstellingen gehaald. Dat wil overigens niet zeggen dat er ruimte is voor zelf genoegzaamheid. Het kan altijd beter en het moet beter. Het is wel zo dat we prioriteiten moe ten stellen en dat betekent nu eenmaal dat een aantal zaken voorrang krijgt op in onze ogen minder belangrijke zaken." Abonnementen: 18,95 (postcode 58..) 33,50 (overige binnenland) daling van het aantal kraken in december van het afgelopen jaar." In het kader van de bestrijding van het aantal autokraken wil de basiseenheid Venray dit jaar het project 'Zij pikken het, wij niet' gaan opstarten. Dit project, dat vorig jaar al werd uitgevoerd in o.a. Meerlo-Wanssum, dient bij te dragen tot een betere bewust wording van de autobezitter. VANGOGH De moord op Theo van Gogh heeft ook in Venray zijn sporen achtergelaten. Volgens Geraedts kampt Venray_ al Janger met tegenstellingen tussen met name allochtone en autochtone jonge ren. "De moord op Van Gogh leidde tot extra alertheid. Maandenlang hebben we tijdens de reguliere diepsten extra gesur veilleerd bij de moskee in Brukske. Na tips of dreigingen hebben we zelfs continu geobser veerd, waardoor we ook tot aan houding konden overgaan bij de poging tot brandstichting bij de moskee." Thans loopt een onder zoek naar de mishandeling van een negenjarig meisje van Bij een groots opgezette ver keerscontrole in de gemeente Venray heeft de poütie vrijdag 233 blaastesten afgenomen. Van de op alcohol gecontroleerde bestuurders had één persoon teveel gedronken. Hij kreeg daar voor een proces-verbaal. In totaal maakte de politie 260 pro cessen-verbaal op tijdens de con trole. Op de Stationsweg en op de Noordsingel werden 116 auto mobilisten bekeurd omdat ze de snelheidslimiet overschreden. De meest voorkomende overige bekeuringen hadden betrekking op het niet-dragen van de auto gordel (27 x), het niet kunnen tonen van het rijbewijs (21 x), parkeerovertredingen (16 x) en voor het geen verlichting voeren (10 x). Bij de basiseenheden Venray en Blerick van de politie Limburg- Noord loopt momenteel een pilot- project met digitale briefing. Elke ochtend worden de belangrijkste gegevens en opdrachten doorge nomen aan de hand van een powerpointpresentatie. "Hierdoor kimnen we veel meer zaken visu aliseren", legt John Geraedts, chef van de basiseenheid Venray, uit. "Wanneer we een opsporingbe- richt hebben, dan komt dat mid dels deze presentatie veel beter over. Ook wanneer er bijvoor beeld extra aandacht gevraagd wordt voor bepaalde personen, doet een foto veel. Bovendien kan de briefing door iedere medewer ker op een ander tijdstip worden ingezien. Dat betekent dat de mensen die 's middags beginnen vrij snel op de hoogte zijn." Daarnaast zijn de bestanden ook beschikbaar voor andere basiseen heden. "Hierdoor weten we van elkaar nog sneller en beter waar iedereen mee bezig is." Eind dit jaar zullen alle basiseenheden overgaan tot deze vorm van briefing. De criminaliteit in Venray is tbiél. Het aantal aanhoudin- :n is sterk gestegen en het [enrayse politiekorps is op top gemotiveerd. John :raedts, chef basiseenheid :nray, is niet ontevreden er 2004. "Maar het kan nog itijd beter", weet hij. 'In 2004 is de criminaliteit in :nray gestabiliseerd. Daarmee doelen we het totaal aan crimi- :1e feiten zoals inbraken, dief den, ramkraken, verkrachtin- :fl etc.", aldus Geraedts. "Daar lat tegenover dat we een groei- nd aantal verdachten hebben '5°4Wnen aanhouden. Onze taak- telling voor 2004 was 400 aan- loudingen. Het zijn er 600 ;eworden. Van alle zaken lossen we 20 procent op. Bij zedenmis- ijven ligt dit percentage op 45 irocent, bij openlijke geweldple- igen op 39 procent." In 2004 baarde met name het lantal autokraken in Venray de 'olitie zorgen. "Dat waren er :st wel veel in Venray en omge- ig, In november hebben we |en groep mensen kunnen aan- ïouden, met als gevolg een forse Ook werden bekeuringen uit geschreven voor het rijden zon der helm, mobiel bellen onder het rijden en het door rood licht rijden. De controle werd vrijdag middag en -avond uitgevoerd op verschillende plaatsen in de gemeente Venray. De gemeente heeft voor het uitbreidingsplan Brabander/Aan den Heuvel het perceel Broekweg 12A nodig. Met eige naar en bewoner P. van den Broek is onlangs overeenstem ming bereikt over de aankoop van het woonhuis, garage en het perceel van 570 vierkante meter. Na taxatie is een koopsom van 315.000 euro overeengekomen. Daarbij heeft Van den Broek het recht bedongen op de koop van een bouwkavel in het plan aan de Noordsingel. Dit dient straks als vervangende huisvesting. Het col lege stemt ermee in om vooraf gaand aan de verloting alvast één kavel aan Van den Broek toe te wijzen. De regel luidt dat als iemand zijn eigen woning voor het algemeen gemeentelijk belang moet opofferen, hij voor rang krijgt bij de koop van een vergelijkbare bouwkavel. De koopsom van 315.000 euro komt ten laste van de exploitatie van het plan Brabander.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 3