Bomen Julianasingel ingepakt Welke kansen biedt de Floriade? Internationale Vrouwendag 'Niet wachten met aanvraag kwijtschelding' 'Hondenbeleid Venray stinkt' 40.000 euro voor aanloop Floriade Sneller en toegankelijker openbaar vervoer TAXATIES PEEL EN MAAS BEZORGEN? 10.000 euro voor RooyNet peel en maas Donderdag 3 maart 2005 - Pagina 5 De befaamde kunstenaar Christo, bekend van het inpakken van de Pont Neuf in Parijs n diverse kollosale gebouwen zoals de Reichstag in Berlijn, lijkt in Venray aan het werk cweest te zijn. De bomen langs de Julianasingel zijn op kunstzinnige wijze ingepakt. Maar iets van dit alles, de wereldberoemde inpakkunstaar Christo is er niet aan te pas geko men. De bomen hebben een beschermend jasje van houten latten om hun stam gekregen. Op deze wijze wordt voorkomen dat de bomen beschadigd raken tijdens de werkzaamhe den die komende tijd uitgevoerd gaan worden aan de straat. Deze werkwijze.lijkt voor ons nieuw, maar in Duitsland is het een standaardprocedure bij wegwerkzaamheden. de Welke kansen biedt de floriade het midden- en klein bedrijf in de regio Venlo, en vat kan het midden- en klein bedrijf voor de Floriade bete enen? Die twee vragen staan entraal tijdens het eerste ymposium dat wordt gehou den in het kader van de komst an de Floriade in 2012 naar le Regio Venlo. Op maandag 4 april zal een eur aan sprekers, inspirators en anjagers in De Maaspoort in 'enlo inzoomen op de kansen oor de regionale ondernemers in loord-Limburg. Het symposium rordt georganiseerd door MKB- renlo, met medewerking van de [amer van Koophandel Limburg- loord, de Industriële Clubs en de gribusinessclub. Regio Venlo is het tweede tuin- louwgebied van Nederland. En Is we de grenzen vergeten zelfs iét centrum van het grootste aan- engesloten tuinbouwgebied van iuropa. De regio levert, met tuin bouw als primaire sector, een grote bijdrage aan de werkgele genheid, de economische heront wikkeling en de kenniseconomie in Nederland. Regio Venlo heeft een stipnotering in de nota Ruimte als het gaat om kennisont wikkeling en expansie van agribu siness. De spin-off en kansen van de Floriade gaan echter veel verder dan de tuinbouw en agribusiness zelf. De Floriade zal ook een aan jagende functie hebben voor aller lei ontwikkelingen van in de regio al sterk aanwezige sectoren, zoals logistiek en distributie, de (ken nisintensieve) maakindustrie, zorgverlening en toerisme. Ook het midden- en kleinbedrijf kan profiteren van de komst van de Floriade naar de Regio Venlo. Welke kansen en mogelijkheden liggen er voor de regionale onder nemers? Wat kan het MKB leren van de Floriade zoals die in 2002 in de gemeente Haarlemmermeer is gehouden? Wat zijn valkuilen en kritische succesfactoren? Welke rol ligt er tijdens de lange voorbereidingen op de Floriade voor het MKB en de industrie in de Regio Venlo in het verschiet? En wat zijn de kansen na 2012? Al deze vragen komen aan de orde tijdens het symposium op maandag 4 april. Sprekers, inspira tors en aanjagers zullen inzoomen op de kansen en mogelijkheden die de Floriade het MKB biedt en tegelijkertijd ook focussen op wat het midden- en kleinbedrijf voor de Floriade kan betekenen. Bovendien zal een aantal ideeën, voorstellen en plannen worden gepresenteerd. Het symposium wordt voorge zeten door dhr. F. Weekers, voor zitter van MKB-Limburg en lid van de Tweede Kamer. Als sprekers zullen dhr. L. Frissen (burgemees ter van Horst aan de Maas en voor zitter van de stuurgroep die de Floriade naar de Regio Venlo haal de), dhr. A. Huijsmans (project management gemeente Amsterdam en van 1997 tot 2004 gedetacheerd bij de gemeente Haarlemmermeer ten behoeve van de Floriade 2002), dhr. B. Homan (oud-voorzitter van de werkgroep MKB/bedrijfsleven Haarlemmermeer en betrokken bij het Facility Bureau Haarlemmermeer) en dhr. Th. Vossen (regiomanager Recron Limburg) hun opwachting maken. Dhr. H. Rutten (voorzitter MKB- Venlo), dhr. Th. Stroeken (voor zitter Industriële Clubs), dhr. H. Loozen (directeur Kamer van Koophandel Limburg-Noord) en dhr. R. Lommerse (manager FloraHolland vestiging Venlo en voorzitter Agribusinessclub) zul len als inspirators en aanjagers een aantal ideeën, voorstellen en plannen presenteren. Het symposium begint maan dag 4 april om 17.00 uur en wordt omstreeks 19.00 uur afgesloten met een hapje en een drankje. Deelname is gratis. Voorinschrijven is verplicht en mogelijk tot 21 maart. Meer infor matie: www.mkbvenlo.nl De stichting Regio Venlo y Floriade 2012 is bezig met het Opzetten van bedrijfsmatige inpak van de wereldtuin- "uwtentoonstelling. Naast :t bureau Berenschot is oud- lister en staatssecretaris 'illem Vermeend ingehuurd im de organisatie op poten te nerfSetL Halverwege dit jaar moet de loopfase zijn afgerond zodat Ie daadwerkelijke uitvoering kan :gin. Deze voorbereidingsfase lost 200.000 euro. Dit bedrag 'ordt verdeeld naar rato van het twoneraantal over de vijf deelne- ïende Noord-Limburgse gemeen ten: Gennep, Helden, Horst aan de Maas, Venlo en Venray. De gemeente Venray betaalt de 40.000 euro uit de risicoreserve van het Grondbedrijf. De gemeen teraad stemde in juni 2003 al in met een garantstelling van 3,4 mil joen euro als aandeel in het ver wachtte begrotingstekort. Op 8 december 2004 kreeg de Regio Venlo de Floriade 2012 offi cieel toegewezen door de Nationale Tuinbouwraad. Alhoewel al enkele weken eerder duidelijk was dat Noord-Limburg de organisatie niet meer kon ont gaan. Doordat alle overige gegadi- gen voor en na waren afgevallen. SNELLE SERVICE PROFESSIONELE VERWERKING DE VOORDELIGSTE /TARIEVEN nAnd Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray In de foyer van Schouwburg Venray wordt op dinsdag 8 maart van 19-30 tot 22.30 uur een Internationale Vrouwendag gehouden. Traditiegetrouw worden er op 8 maart in Venray activiteiten gehouden voor en door vrouwen in het kader van de Internationale Vrouwendag. Vandaag de dag hoeven we in Nederland weliswaar niet meer te strijden voor kiesrecht maar om nu te stellen dat overal ter wereld vrouwen en mannen gelijke rechten hebben, dat kan anno 2005 nog steeds niet. 8 Maart is wereldwijd een dag waarop vrouwen samen sterk willen zijn, misschien even stil staan en achterom kijken 'wat hebben we achter de rug, waar komen ze vandaan' maar vooral ook zich bezinnen op de vraag, waar willen we naar toe en langs welke weg? Hoe gaat het in Venray, in Nederland en in de rest van de wereld? Wat kunnen we voor elkaar betekenen en hoe bereiken we een samenle ving waarin vrouwen en mannen daadwerkelijk gelijkwaardig met en naast elkaar kunnen leven. Samen sterk, samen gedenken, samen lachen, samen dansen, voor alle vrouwen van Venray, dat kan op dinsdag 8 maart, 's Middags van 14.00 tot 16.00 uur is er een bijeenkomst voor de bewoners van Schuttersveld in de recreatiezaal. Daarbij wordt er opgetreden door Dansgroep Wanssum onder leiding van Thea Goumans. Leden van de Vrouwenraad serveren koffie met cake en delen na afloop van de middag een fleurige attentie uit aan de bezoekers. Het avond programma gaat als volgt; inloop en ontvangst met koffie of thee vanaf 19 30 uur. Vanaf 20.00 uur start het programma waarin aan dacht voor de ontwikkelingen binnen de Venrayse Vrouwenraad en de actie Stop geweld tegen Vrouwen door Amnesty International. Naast deze serieuze zaken is er ook ruim plaats ingeruimd voor cre ativiteit, ontspanning en gezellig heid. Onder andere door een optreden door Gon ter Laare. Zij speelt de verleidelijke Makoeba, een theatervoorstelling met pop pen. Men wordt meegenomen naar een exotisch dorpje, waar het eens zo rustige leventje, door een zo schijnbaar mooi iets als de liefde, eventjes, maar heftig zijn rust verliest. Hoe onbeduidend en groots kan 'de liefde' zijn. Kom en geniet mee met de avonturen van Anasie, de spin, Makoeba zijn vrouw en hun vrienden. Voel de oprechte betrokkenheid en het vileine medeleven van hun dorpsgenoten. De avond wordt afgesloten met een optre den door Hakuna Matata. Deze uit zeventien personen bestaan de groep brengt West-Afrikaanse muziek, zang en dans en staat garant voor een wervelende, meeslepende afsluiting van de Venrayse Internationale Vrouwendag 2005. Tijdens de algemene leden vergadering van het Lokaal Historisch Platform Venray afgelopen maandag vond de presentatie plaats van het project RooyNet. RooyNet is een gezamenlijk project van openbare bibliotheek, muse um 't Freulekeshuus, gemeen tearchief Venray en het Platform met als doel om het Venrayse culturfele erfgoed te gaan digitaliseren en via inter net bij een breed publiek te brengen. Stichting CAI Venray steunt dit onderzoek en projectleider Twan van Els mocht uit handen van Victor Weijs, voorzitter van de stichting, een cheque in ont vangst nemen van 10.000 voor dit vooronderzoek. De Venrayse erfgoedinstellingen willen zich in de toekomst met een gemeen schappelijke website presenteren en informatie over htm collecties en catalogi integraal aanbieden. Een projectgroep, samengesteld uit vertegenwoordigers van bibli otheek, museum, archief en het platform gaat het onderzoek uit voeren met begeleiding van een gespecialiseerd adviesbureau. Medio dit jaar hoopt men over de onderzoeksresultaten te kunnen beschikken, waarna begin vol gend jaar het omvangrijke en ambitieuze project in uitvoering zal gaan. Wethouder Emonts van Venray, die bij de presentatie aan wezig was, sprak zijn waardering uit voor het initiatief dat uniek mag worden genoemd, met name vanwege de brede samenwerking tussen bibliotheek, museum, archief en de 26 Venrayse erf goedinstellingen die verenigd zijn binnen het Lokaal Historisch Platform. Ook landelijk bestaat belangstelling voor het Venrayse initiatief. Tijdens de ledenvergadering van het LHPV werd afscheid genomen van penningmeester Eduard Messemaeckers. Zijn taak werd overgenomen door Charles de Vilder die bij acclamatie tot bestuurslid van het Platform werd gekozen. Tot secretaris van het Platform werd benoemd Afko Schoonbeek die in deze Twan van Els opvolgt. Laatstgenoemde gaat zich bezighouden met infor matie en communicatie, onder andere als projectleider van RooyNet. VERS BOERDERIJVLEES! Porkland Handel BV Kijk op onze website: www,porkiand.nl 5 Kg Karbonade €3,50 p/kq 5 Kg Schnitzels €3,50 p/kq 5 Kg Verse worst €3,50 p/kq 5 Kg Gehakt €3,50 p/kq 5 Kg Varkenslappen €3,50 p/kg 5 Kg Speklappen €3,50 p/kq 5 Kg Poulet €3,50 p/kg Totaal pakket 122,50 Tel. 077-3983564 U proeft het verschil Sociaal adviseur Henk van Egmond hoopt dat minima de weg vinden Een maand geleden viel bij de Venrayse burgers het aan slagbiljet voor de gemeentelij ke heffingen in de bus. Henk van Egmond is sociaal advi seur van FNV Bondgenoten en hij helpt mensen bij het aan vragen van kwijtscheldingen, bijzondere bijstand of subsi dies. De Venraynaar doet een beroep op de minima zo snel mogelijk kwijtschelding van gemeentelijke belastingen aan te vragen. "En vooral niets betalen totdat de gemeente de uitslag stuurt", zegt Van Egmond die afgelopen augustus nog een actie hield. Hij wist toen niet dat de kwijtschel ding binnen een half jaar na dagte kening, dus voor 1 augustus, moest zijn aangevraagd.' "Helaas hebben toen zo'n twintig mensen die er wel recht op hadden niets meer teruggekregen. Daarom ver zoek ik iedereen het zo snel mogelijk aan te vragen. Het gaat toch al gauw om een bedrag van 350 euro." De Venraynaar is kaderlid van FNV Bondgenoten. Vorig jaar kreeg hij van het hoofdkantoor eenmalig toestemming om ook niet-leden te helpen. Aan de hand van het inkomen en het spaargeld kan hij met een speciaal compu terprogramma precies zien waar op iemand recht heeft. Dit kan zijn huursubsidie, bijzondere bij stand, woontoeslag of kwijtschel dingen. Henk van Egmond heeft er bij het FNV-hoofdbestuur herhaalde lijk op aangedrongen de informa tie voor iedereen beschikbaar te stellen. Eindelijk heeft hij zijn zin gekregen. Vanaf 1 april is op de website www.fovbondgenoten.nl van iedere gemeente in Nederland informatie beschik baar. De gegevens worden maan delijks geactualiseerd. Want aller lei regelingen zoals de WVG of bijzondere bijstand kunnen per gemeente behoorlijk verschillen. "Dit is goed nieuws", zegt Van Egmond enthousiast. "Want het kan veel voordelen opleveren. Het gaat om alle aanvragen op sociaal gebied of belastingen. Er kunnen ook formulieren ingevuld en uitgeprint worden. Mensen die geen computer of internet heb ben kunnen op telefoonnummer 0900-9690 informatie opvragen." Mensen die toch een beroep doen op een sociaal adviseur voor een persoonlijke berekening op maat, zullen lid moeten zijn van de FNV. "Maar de kosten van het lidmaatschap wegen vaak niet op tegen de voordelen die je kunt halen", weet Van Egmond die vorig jaar voor niet-leden een voordeel van totaal 10.000 euro wist te behalen. Vorige week demonstreerde hij het programma aan enkele mede werkers van de afdeling Werk Inkomen van de gemeente Venray. "Ze zitten daar met een zwaar verouderd systeem. Want het lukte niet eens het program ma binnen te halen. Ze werken ook nog met Windows97. Maar via een laptop kon ik het toch laten zien." Van Egmond merkt dat de aanvankelijke aversie op het gemeentehuis is afgenomen. Hij vindt het ook belangrijk dat de contacten goed zijn. "Dat is in het belang van de cliënten. Want veel mensen hebben er grote moeite mee het gemeentehuis binnen te lopen. Vooral ouderen schromen ervoor hun hand op te houden. Jammer is wel dat nu veel nieuws brieven niet meer verschijnen. De informatie wordt voortaan gepu bliceerd op de gemeentepagina's in Peel en Maas. Maar niet ieder een heeft die krant. Alhoewel ze het vergoed kunnen krijgen van de 90 euro abonnementskosten vergoeding die de gemeente aan minima geeft. Ik weet wel dat de pagina's ook los op het gemeente huis verkrijgbaar zijn maar die drempel is voor velen te hoog. Ik verwijs daarom de mensen ook wel naar de Kemphaan. Daar staat een grote kast met allerlei infor matie voor minima en ouderen." Het voordeel van het openstel len van de FNV-website is dat nog meer mensen worden bereikt. Want veel minima zijn slecht op de hoogte van allerlei regelingen en lopen zo jaarlijks vele honder den euro's mis, weet Van Egmond uit ervaring. "Mijn doel is nog meer mensen wakker te schud- den.Wat mij opvalt is dat allochto nen vaak veel beter op de hoogte zijn. Buitenlanders hebben meest al ik hun kring wel iemand zitten die hen de weg wijst. Dat merk ik als ze bij mij komen voor het invullen. Ze weten je altijd te vin den en corrigeren je direct als er iets niet klopt. Ze weten het ver draaid goed." Om in aanmerking te komen voor kwijtschelding van gemeen telijke belastingen mag het maan delijks bruto inkomen niet veel hoger zijn dan 1250 euro. Dit is exclusief vakantiegeld en het ligt zo'n 100 euro boven het mini mumloon. "Het probleem is dat mensen vaak teveel eigen vermo gen hebben. De waarde van de auto en het spaargeld mag niet meer bedragen dan 2230 euro." SP pleit voor komst hondentoiletten De SP afdeling Venray is het niet eens met het nieuwe hon denbeleid van de gemeente. Vanaf 1 januari moet iedere hondenbezitter ervoor zorgen dat de uitwerpselen van zijn hond worden opgeruimd. Wie een hond uitlaat is verplicht een schepje en een zak bij zich te dragen. De SP denkt dat het anders kan. De partij pleit voor de komst van hon dentoiletten in wijken en buurten. Dit zijn kleine afge bakende zandveldjes waar de honden vrij kunnen rondlo pen en die door de gemeente wekelijks worden schoonge maakt. SP-bestuurslid Jolanda Dijkema schreef onderstaand artikel. Met het nieuwe beleid van de gemeente Venray wordt het erg moeilijk voor belastingbetalende hondenbezitters om hun hond uit te laten. Op jaarbasis levert de hondenbelasting ongeveer 120.000 euro op wat vervolgens in de algemene kas van de gemeente verdwijnt. Is het niet raar dat alleen hondenbezitters op deze manier de gemeentekas spekken? De SP-Venray denkt dat de gemeente op een onjuiste manier geld int zonder hier daadwerke lijk wat mee te doen ten aanzien van het probleem hondenpoep! Denkt de gemeente nu werkelijk dat iedere hondenbezitter alle uit werpselen van zijn hond in een zakje stopt om vervolgens een afvalbak te zoeken en het daar te deponeren. Nee, bij een veldon derzoek onder hondenbezitters is gebleken dat dit niet het geval is. Bijna al deze hondenbezitters laten hun honden minstens een keer per dag uit in de openbare ruimte. Alleen daardoor al zijn hondenbezitters frequente gebruikers van straten, trottoirs, plantsoenen en parken. Het moet gezegd dat de meeste 'baasjes' er zeker niet op uit zijn overlast te veroorzaken. Zij proberen juist hun huisdier zijn behoefte te laten doen op de minst storende plek. Veel hondenbezitters zetten daarom vraagtekens bij het beleid van de gemeente. Hoe is het mogelijk dat de hondenuitlaat- stroken verdwijnen zonder dat hier een evaluatie over heeft plaatsgevonden. Is hier sprake van ad-hoc beleid? Zijn er nog andere mogelijkheden? Hondenbezitters willen goede maatregelen voor hun viervoe ters. Dat het ook anders kan laat de gemeente Eindhoven zien. Eindhoven heeft gekozen voor een hondenbeleid wat diervrien delijk en mensvriendelijk is, namelijk het aanleggen van hon dentoilet. De hondentoiletten zijn stuk voor stuk zandveldjes van mini maal 8x8 meter met een hek werk of beplanting er omheen, en goed verlicht. Elke hond mag daar vrij rondlopen en op zijn favoriete plek zijn behoefte doen. De toiletten krijgen iedere week een schoonmaakbeurt van de gemeente. De kans op stankover last is daardoor, zelfs bij warm weer, erg klein. Alle hondentoi letten zijn duidelijk herkenbaar aan een nieuw gebodsbord. Ze liggen centraal in de buurt, liefst zover mogelijk van woonhuizen en speelplaatsen af. Ook de gemeente Venray kan kiezen voor deze aanpak door voldoende hondentoiletten te plaatsen in de wijken. De hon- denuitlaatstroken kunnen weer in hun oorspronkelijke staat wor den teruggebracht zodat ook niet hondenbezitters kunnen genieten van een wandeling in het groen. Venray zal het beleid drastisch moeten wijzigen. Op dit moment is er niet alleen sprake van hon denpoep maar wordt het groene landschap sterk vervuild door weggegooide vuilniszakken, huis raad en zwerfvuil. Wanneer Venray serieus wil meedoen aan de groenste stad van Nederland past een adequaat plan van aan pak in plaats van een ad-hoc beleid ten aanzien van straat- en groenvervuiling. -wieiYeïs Eindstraat 12, tel. 581553 Sneller en toegankelijker openbaar busvervoer dat is wat de provincie Limburg, de openbaar vervoerbedrijven, gemeenten en het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Limburg (ROVL) willen berei ken. Daarom hebben zij de intentieovereenkomst 'Gebaande wegen voor OV' opgesteld. In deze overeen komst zijn de intenties neer gelegd die de partijen geza menlijk gaan realiseren. De gezamenlijke aanpak voor het sneller en toegankelijker maken van het OV is opgeno men in intentie-overeenkomsten k- voor de volgende regio's: Maastricht, Sittard-Geleen, Venlo, Venray en Weert. Aangezien vorig jaar al een soort gelijke overeenkomst is onderte kend in de Parkstad Limburg, is de regio Roermond nog de enige resterende regio in Limburg. Met de betrokken partijen uit de regio Roermond worden dan ook gesprekkeri gevoerd om te komen tot eenzelfde intentie overeenkomst ter verbetering van het openbaar busvervoer. In de intentieovereenkomsten Gebaande wegen voor OV is de route uitgestippeld om te komen tot sneller en toegankelijker OV. De eerste stap van het routeplan i is dat de betrokken partijen geza menlijk de kansen inventarise ren. Hierbij kan bijvoorbeeld gedacht worden aan het kiezen van busroutes die vrij zijn van obstakels zoals bijvoorbeeld drempels. Ook kan gedacht wor den aan het creëren van een gelijkvloerse in- en uitstap van bussen door het ophogen van bushaltes en het inzetten van zogenaamde lagevloerbussen. Op basis van de inventarisatie zullen dit jaar actieplannen wor den opgesteld. Afhankelijk van de effecten en de financierbaar heid van de actieplannen, zal in 2006 gestart worden met de uit voering van de actieplannen.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 5