Literatuurklassieker Venrays theater Voorlichting over herinrichting Groote Molenbeek [J2 Kies Techniek Aanmelden voor pilot Stichting CAI Gemeente pakt illegale bouwwerken hard aan Parkeerkaart gehandicapten toch goedkoper Snelheidscontroles van der putt Advocaten VERKEERSONGEVAL? River .4 Woods *§L MAN WOMAN Controle afvalstoffen Diefstal handtas Rijbewijs lina PEEL EN MAAS Donderdag 24 februari 2005 - Pagina 5 Voorstelling Max Havelaar met aansluitend boekenbal De grootste klassieker van I I Zij» jyal elijk- ver- ond ;n, en De grootste klassieker van de Nederlandse literatuur, Multatuli's Max Havelaar, is bewerkt voor theater. Deze voorstelling is op zaterdag 5 maart om 20.00 uur te zien in Schouwburg Venray. Het ver haal over het leven van Max 'Havelaar wordt onder regie van Ignace Cornelissen door een indrukwekkende cast op de planken gezet. Aansluitend 'vindt in de foyer een boeken bal plaats. Voor de organisatie tekenen Schouwburg Venray, Openbare Bibliotheek Venray en Literair Café Venray-regio. Kaarten kosten 20 euro en zijn verkrijgbaar bij de kassa van de schouwburg. Leden van de Bibliotheek Venray en het Literair Café Venray-regio krijgen korting op de toe gangsprijs. "De jaarlijkse voorstelling van [het Literair Café Venray-regio en het feit dat de bibliotheek 50 jaar bestaat, wilden we combineer ben en in een breder verband trekken. De voorstelling van Max Havelaar leende zich uitstekend !om samen deze manifestatie op stouw te zetten. Met aansluitend 'een boekenbal levert dit eem 'avondvullend programma op", 'legt schouwburgdirecteur Anne- Christine Liebrand het samenwer kingsverband tussen schouw burg, bibliotheek en Literair Café uit. Nederland, een eeuw geleden. Nederland was nog een koloniale natie. Droogstoppel, makelaar in 'koffie, heeft een grote droom: ,'een boek schrijven. Hij heeft de middelen. Sjaalman, gewezen 'Indisch ambtenaar, heeft ook een 'grote droom: een boek schrijven. Hij heeft de ideeën. In de huiska mer tussen de schuifdeuren creëert de familie Droogstoppel, onder leiding van de schrijver 'Sjaalman, het Indische verhaal 'over het leven van Max Havelaar jen zijn gevecht tegen laksheid en leugens. Een bezigheid die het jkalme faipilieleven danig over hoop haalt. Deze vorm, een raam vertelling met de acteurs in dub belrollen, maakt het mogelijk te chakelen tussen de veranda in indië en de zondagse theekrans in de Hollandse huiskamer. Een inventief, onderhoudend stuk, een originele kijk op de grootste klassieker van de Nederlandse literatuur door de ogen van de beroemdste makelaar in koffie: Batavus Droogstoppel, Lauriergracht 37. Ger Thijs tekent voor het script. Hij bewerkte al eerder met groot succes klassiekers voor toneel: Kleine Zielen naar Couperus, Een nagelaten beken tenis van Marcellus Emants en Gloed, de met de NRC- Publieksprijs bekroonde toneel versie van het boek van Sandor Marai. Het familiedrama Max Havelaar wordt door een indruk wekkende cast op de planken gezet: Thorn Hoffman speelde in onder meer de films De Avonden, Zoeken naar Eileen, De vierde man en Eline Vere. Mare Klein Essink is bekend van televisiese ries als Medisch Centrum West, Trauma 24/7 en Coverstory. Kees Hulst was te zien in de televisiese ries Wij, Alexander en In voor en tegenspoed. Nettie Blanken speelde de laatste jaren in Wilhelmina, Esprit en Vita en Virginia. Op de televisie is zij onder meer te zien in Het Klokhuis. Mark Ram stond bij Joop van den Ende Theaterproducties naast Kraaijkamp sr. in De Huisbewaarder. Verder speelde hij onder meer in de serie Unit 13. Aansluitend aan de theatervoor stelling vindt in het kader van het 50-jarig jubileum van de Venrayse bibliotheek een boekenbal plaats in de foyer van de schouwburg. Helemaal in de sfeer van Max Havelaar. De cast is dan ook aan wezig. Een mooie gelegenheid dus om kennis te maken met uw favoriete acteurs. Zij zijn graag bereid uw exemplaar van Multatuli's Max Havelaar te signe ren. Uiteraard zijn er ook boeken te koop. In de foyer staat verder een stand van de Wereldwinkel. Museum 't Freulekeshuus richt een vitrinekast in met attributen uit de tijd van Max Havelaar. Dansorkest Flavour zorgt voor de muzikale invulling van het pro gramma. Voor de bezoekers van de theatervoorstelling is de toe gang tot het boekenbal gratis. "De rode loper wordt letterlijk en figuurlijk uitgeletgd voor de gas ten. De foyer van de schouwburg is voor deze gelegenheid omgeto verd in een passende ambiance, waarin de tijd van Indonesië een eeuw geleden wordt opgeroe pen. Met Indische hapjes, passen de muziek, presentaties en stands van de Wereldwinkel en 't Freulekeshuus ademt de foyer helemaal de sfeer uit van Multatuli's max Havelaar", aldus bestuurslid Ad Haans van het Literair Café Venray-regio. De drie samenwerkende partijen hebben al de intentie uitgespro ken om van deze activiteit een jaarlijks terugkerend gebeuren te maken. "Een boekenbal stond al langer op ons verlanglijstje", zegt Juul de Bont, hoofd informatie en advies van de jubilerende Bibliotheek Venray, "En met een van de belangrijkste werken van de Nederlandse literatuur als ope ner van deze eerste editie kan het nauwelijks mooier. Dit is een eer ste aanzet om toe te werken naar een echt boekenbal, zoals die elders in het land worden georga niseerd." Wie geïnteresseerd is in de ach tergronden van de roman Max Havelaar kan op woensdag 2 maart een lezing bijwonen in de aula van het Raayland College in Venray. Deze lezing over Multatuli en het verhaal van Max Havelaar, georganiseerd door het Multatuli Genootschap, wordt gegeven door oud-theatercriticus Hans van den Bergh en duurt ongeveer drie kwartier. Aanvang 19-30 uur. De toegang is gratis. U moet u wel even van tevoren opgeven bij de kassa van de schouwburg of bij de bibliotheek in Venray. Zaterdag 12 maart is weer zover: manifestatie Kies Techniek Regio Venray wordt dan gehou- py| den voor alle basisschoolleerlin- [gfl gen van Venray en omstreken (en I^B hun ouders). Kies Techniek wordt dit jaar geheel gehouden >958 °P het Keizersveld. De drie gast- bedrijven dit jaar liggen op een j steenworp afstand van elkaar: Rotodyne Ventilatortechniek, Manders Automation en JDS Bedrijfsautomatisering. Op het tussenliggende grasveld verrijst °P bewuste zaterdag een grote □iftfi tent' waar behalve een aantal deelnemende bedrijven ook vele n9 doe-activiteiten plaatsvinden voor de jeugd. Voor het eerst zal Omroep Venray de manifestatie Iaangrijpen om 'live' de zaterdag- luitzending te verzorgen. Ook dit zullen de deelnemende bedrijven en hun doe-activiteiten beoordeeld worden door een des kundige Kinderjury. Met dit initia tief viel Kies Techniek vorig jaar in de prijzen bij het Ll-program- ma Kinjerkraom. De jury zal het ongetwijfeld druk hebben om alle stands af te gaan en alle activitei ten uit te proberen. Maar ja, dat moet ook voor het uiterst kriti sche juryrapport. Bovendien is dit een goede prikkel voor de bedrij ven om met originele activiteiten te komen. Al met al kan de Venrayse jeugd (en van ver daar buiten) zich opmaken voor een gigantisch leuke dag. De meesten zijn al een beetje voorbereid, want zij zijn al een tijdje bezig met 'Hou de techniek draaiende', het thema van de ontwerpwed strijd dit jaar. Bovendien zijn velen van de leerlingen op don derdag 10 en vrijdag 11 maart reeds druk bezig met techniek tij dens de Doe-Dagen, dit jaar in de tent op het Keizersveld. De letselschade-advocaat helpt u vaak kosteloos om uw schade te verhalen! Wist u dat een letselschade-advocaat u meestal kosteloos kan bijstaan?! De afdeling aansprakelijkheid en letselschade van Van der Putt advocaten bestaat uit drie gespecialiseerde advocaten, die allen lid zijn van de Vereniging van Letselschade-Advocaten LSA: mr. P.C.M. ten Brummelhuis mr. A.J.F. van Dok mr. W.H.M.J. Pelckmans Wanneer u meer informatie wilt over uw rechten, neemt u dan vrijblijvend telefonisch contact op met Henri Pelckmans of Arthur van Dok. Wij kunnen u in een gratis intakegesprek vertellen wat de mogelijkheden zijn. Van der Putt Advocaten Patersstraat 15-17 5801 AT Venray SEN[| Tel: 0478-556677 Fax: 0478-556678 E-mail: info@putt.nl Internet: www.putt.nl Waterschap Peel en Maasvallei organiseert op 10 maart om 20.00 uur in sport en feestzalencomplex 't Brugeind in Meerlo een voor lichtingsavond over de voort gang van het project 'Herinrichting Groote Molenbeek en Boddebroek'. De Groote Molenbeek is in het POL (Provinciaal Omgevingsplan Limburg) opgenomen als een beek met een zogeheten 'specifiek ecologische functie'. Dit houdt in dat de beek geschikter gemaakt dient te worden voor planten, die ren, vissen, macrofauna en andere waterorganismen. De beneden loop van de Boddebroek ligt in nieuwe natuurgebieden, en hier ligt dus een goede mogelijkheid om ook deze beek ecologisch in te richten. Met de herinrichting wor den een aantal knelpunten wegge werkt. Zo worden een aantal vis- barrières weggehaald, zodat vis sen en andere waterorganismen vanuit de Maas de Groote Molenbeek kunnen optrekken. Vorig jaar heeft het waterschap al uitleg gegeven over welk traject er wordt aangepakt, en waarom. Het traject is inmiddels wel wat gewijzigd. Het gebied tussen de Hoofdstraat en de Mgr. Jenniskensstraat blijft buiten de herinrichting. Het is niet gelukt de benodigde gronden hiervoor aan te kopen. Wel wordt het laatste gedeelte stroomopwaarts van de brug in de Mgr. Jenniskensstraat meegenomen om de aanwezige oeverafkalving te herstellen. Het plan is inmiddels in concept gereed. Het plan wordt nu van 24 februari tot en met 23 maart ter inzage gelegd in het gemeentehuis en bij het waterschap in Blerick. Tijdens deze periode kan iedereen zijn mening schriftelijk kenbaar maken. Mondeling kan ook; daar voor dient men contact op te nemen met het waterschap. Tijdens de voorlichtingsbijeen komst op 10 maart zal nader wor den ingegaan op het project en de mogelijkheden voor burgers om hun mening hierover kenbaar te maken. Indien alle verder te volgen pro cedures zonder tegenslag verlo pen, verwacht het waterschap in juni met de werkzaamheden te kunnen starten. Meer informatie: Waterschap Peel en Maasvallei, Karei Haazen, projectleider Groote Molenbeek, Postbus 3390, 5902 RJ Venlo, tel: 077-3891203, fax 077-3873605 ofwww.wpm.nl. Venrayse verenigingen kunnen zich nog tot vrijdag 4 maart aan melden voor het pilotproject van Stichting CAI Venray. De CAI zoekt een vereniging die onder begelei ding van een deskundige mogelijk heden op het gebied van ICT-toe- passingen wil onderzoeken. Het eenmalige project dient als voor beeld voor andere verenigingen. Voorzitter Victor Weijs ver woordt nogmaals kort nog de reden van de pilot: "Verenigingen kunnen meer gebruik maken van ICT-toepassingen dan nu gebeurt, denken wij. Automatisering kan, bijvoorbeeld, het groeiend gebrek aan vrijwilligers gedeeltelijk onder vangen. Alleen blijkt dat de exper tise op het gebied van ICT in ver enigingen vaak niet of niet voldoende aanwezig is of wordt aangeboord. Ook is het geld vaak een struikelblok. Vandaar dat we eenmalig, bij wijze van voorbeeld, één vereniging uit Venray onder steunen bij het uitwerken van ideeën in een aanvraag voor finan ciële ondersteuning en bij het uit voeren ervan. Dat kan voor andere verenigingen net genoeg zijn om de mogelijkhede/i binnen hun eigen club te zien. Zo kan de pilot een vliegwielfunctie vervullen." "Tot nu toe hebben zich al een kleine tien clubs aangemeld", ver telt Weijs. "Maar hoe meer, hoe beter. Naast de berichtgeving in de Peel en Maas en op onze website hebben we daarom zo'n 250 ver enigingen het persbericht toege stuurd. Om zeker te weten dat het onderwerp op de bestuursagenda komt. Maar het initiatief laten we bij de clubs, die moeten de kar trekken. Er moet tenslotte wel een soort van behoeftevraag liggen, al mag die best nog vaag zijn." Om in aanmerking te komen voor de pilot moet de vereniging een behoorlijk aantal leden tellen en draagvlak hebben in de Venrayse gemeenschap. Stichting CAI Venray kiest voor kwaliteit. Mocht zich onder de aanmeldingen geen vereniging bevinden die aan die criteria voldoet dan gaat de pilot niet door. Aanmelden voor het pilotpro ject van Stichting CAI Venray kan per e-mail naar info@cai-venray.nl, via de website www.cai-venray.nl of schrijf naar Stichting CAI Venray, p/a Hoeveweg 16, 5802 AL in Venray. Vermeld de naam van uw vereniging, een contact persoon en omschrijf een mogelij ke hulpvraag. Mogelijk neemt de CAI contact op voor meer informa tie. Voor meer informatie over Stichting CAI Venray of het pilot project kijk op www.cai-venray.nl. Vergunningen verstrekt op valse informatie worden ingetrokken De gemeente Venray gaat hard optreden tegen burgers of bedrijven die valse infor matie hebben verstrekt voor het verkrijgen van een bouw vergunning. Bij controle blijkt achteraf dat het bouwwerk voor een heel ander doel gebruikt wordt wat niet past binnen het geldende bestem mingsplan. De gemeente wil voorkomen dat dit een vrij brief is voor andere aanvra gers die eveneens een onjuiste voorstelling van zaken willen geven. Omwille van de geloofwaardig heid van de gemeente gaat het college hard optreden tegen ten onrechte verleende bouwvergun ningen. Een agrarische loods in Vredepeel, een tweede woning in Ysselsteyn en een bedrijfsge bouw aan de Leunseweg in Leunen worden nu aangepakt. De bouwvergunningen worden op grond van de Woningwet inge trokken. VREDEWEG Vreba Melkvee in Vredepeel moet zelfs de in 2002 gebouwde loods aan de Vredeweg 20 afbre ken. Het college heeft inmiddels een bestuursdwangprocedure tot sloop in gang gezet. Het bedrijf van de familie Van Bakel vroeg een vergunning aan voor de bouw van een loods voor opslag van landbouwmachines en land bouwproducten. Omdat de aan- vrag paste binnen het bestem mingsplan werd in april 2001 de bouwvergunning verleend. Medio 2002 kwam de loods gereed en werd in gebruik geno men. Bij een controle in septem ber 2002 bleek dat in de loods een werkplaats gevestigd was van het metaalcontructiebedrijf Nielen uit Oploo. Deze bedrijfsac tiviteit is niet toegestaan in het buitengebied en hoort thuis op een industrieterrein. Als dit bij de aanvraag bekend zou zijn geweest dan was er nooit een bouwvergunning verleend. Van Bakel beloofde de gemeen te toen dat voor het einde van het jaar de loods alsnog agrarisch in gebruik zou worden genomen. In oktober 2004 vond opnieuw een controle plaats. De construc tiewerkplaats was evenwel nog steeds in bedrijf. Nielen had ook de bedrijfswoning plus het bedrijfsgebouw inmiddels van Vreba Melkvee gekocht. Het echt paar Nielen verklaarde in het gesprek op 17 november 2004 dat zij veel werkzaamheden uit voeren voor Vreba en dat hun in bedrijfsgebouw in Oploo te klein is. Vandaar dat voor deze oplos sing gekozen was. Het college oordeelt dat onvol ledige en onjuiste informatie is verschaft. De loods aan de Vredeweg kan ook niet gelegali seerd worden. Omdat alleen het bouwblok is verkocht aan Nielen en de omliggende gronden niet. Daardoor is een agrarisch gebruik praktisch onmogelijk geworden. TIMMERMANNSWEG In augustus 2002 deed de fami lie Thijssen een verzoek voor woningsplitsing aan de Timmermannsweg 74 zodat de ouders bij het gezin konden inwonen. Dit verzoek is afgewe zen omdat het bestemmingsplan een tweede woning niet toestaat. Thijssen vroeg daarna een bouw vergunning aan voor het vergro ten van de woning. Er zouden een bijkeuken, speelkamer, hob byruimte, kantoor en hygiëne- sluis worden bijgebouwd. Hierop verleende de gemeente wél de vergunning. Maar bij een contro le in juli 2004 bleek dat de aange bouwde ruimtes toch als tweede woning gebruikt werden. De gemeente verwijt Thijssen dat er opzet in het spel is. De inzet was de tweede woning te realiseren en om de bouwvergun ning te verkrijgen is willens en wetens onjuiste informatie vers trekt. Als verweer geeft de eige naar aan dat hij er vanuit ging dat in de nieuwe 'handreiking bestemmingsplannen' van de pro vincie het mogelijk zou zijn twee gezinnen in één woonhuis te ves tigen. De gemeente heeft Thijssen aangeboden een nieuwe bouw vergunning aan te vragen. Dan kan beoordeeld worden of de situatie alsnog gelegaliseerd kan worden. Een nieuwe bouwaan- vraag is tot op heden nog niet ingediend. De huidige bouwver gunning wordt ingetrokken. LEUNSEWEG De gemeente vindt het niet wenselijk dat bouwvergunningen eeuwig in stand blijven. Als bin nen twee jaar de bouw niet is gerealiseerd, en er is ook geen concreet uitzicht op, dan wordt de vergunning weer ingetrokken. Dit overkomt nu Interstyling in het bedrijfsverzamelgebouw aan de Leunseweg 22 in Leunen. In februari 1997 is een bouwvergun ning verleend voor verbouw en uitbreiding van het bedrijfspand. Deze uitbreiding is slechts gedeeltelijke uitgevoerd. In mei 2001 is Interstyling erop gewe zen dat de bouwvergunning daar door gedeeltelijk kan worden ingetrokken. De directie van het bedrijf meldde toen de uitbrei ding alsnog te realiseren. De bouw is echter nog steeds niet gestart en de architect van Interstyling bevestigde vorige maand aan de gemeente dat de uitbreiding voorlopig van de baan is. De bouwvergunning wordt nu deels ingetrokken. Door het uit blijven van de nieuwbouw is een binnenmuur nu buitenmuur geworden. Het uiterlijk van de muur oogt niet en Interstyling worden gesommeerd maatrege len te treffen om de buitenzijde op te knappen zodat het wel aan welstandseisen voldoet. WOMAN §É=E PAUL BROUWER MODE wilhelminastraat 2-4 venray telefoon 0478 510943 www.paulbrouwer.nl De politie heeft woensdag samen met de douane op de Rijksweg A73 een controle in het kader van de EVOA uitgevoerd. EVOA is een Europese regelge ving voor het vervoer van afval stoffen. Tijdens deze controle kreeg een 28-jarige chauffeur van een Amsterdams bedrijf een boete van 330 euro, omdat hij geen inschrijvingsbewijs SIEV had. Dit is een wet op het goederenver voer en bij een lading van meer dan 500 kg is een inschrijvingsbe wijs nodig. Een Slowaakse chauffeur kreeg een boete van 450 euro omdat het begeleidings formulier van het vervoer van gevaarlijke stoffen niet klopte. Daarnaast zijn er tijdens de con trole processen-verbaal opge maakt voor het niet hebben van een Eurovignet, voor telefoneren onder het rijden en voor het mis sen van een eigen kenteken op een aanhangwagen. De politie onderzoekt de dief stal van een handtas, die een onbekende jongen maandagmor gen omstreeks 10.00 uur weggris te uit de fietstas van een 64-jarige inwoonster van Venray. De politie verzoekt mensen die getuige waren van dit voorval te bellen met haar, tel: 0900-8844. De vrouw fietste maandagmor gen op de Hoenderstraat, waar ze ter hoogte van de jeugdsoos voel de dat er iemand aan de fietstas trok. In deze tas die aan de linker zijde van de fiets zat, had de vrouw haar handtas gedaan, die daaruit werd weggetrokken. De vrouw zag een blanke jongen van ongeveer 16 jaar met donker kort haar hard wegfietsen met haar tas. De jongen had waarschijnlijk een blauw jack aan en een grijze broek. De vrouw gaat achter de jongen aan die via de Bontekoestraat naar de Eindstraat rijdt. Van de Sint Jozefweg gaat de jongen bij de Kloosterhof de woonwijk in richting Heuvelstraat, waar de vrouw hem uit het oog verliest. De politie heeft woensdag avond het rijbewijs ingenomen van een 38-jarige man uit Deume. De man reed rond 22.15 uur op de Deurneseweg met een snel heid van 155 km per uur, terwijl de maximumsnelheid daar 80 km per uur is. De man kreeg hiervoor een proces-verbaal en moest zijn rijbewijs inleveren. Na kritiek vanuit de gehandi capten en de politiek blijkt de aanvraag van een gehandicap- tenparkeerkaart toch veel goedkoper te kunnen. Vanwege het volledig kosten dekkend maken van de gemeentelijke leges zou het tarief dit jaar meer dan verdub belen tot 158,10 euro. De oorzaak was vooral de sterk gestegen kosten van een - ver plicht - onafhankelijk medisch advies door de GGD. Nu blijkt dat de hele procedure veel eenvoudi ger en goedkoper kan. Want drie kwart van de aanvragers van een gehandicaptenparkeerkaart beschikt al over een WVG-voorzie- ning of heeft hiervoor een aan vraag lopen. Door de twee regelin gen aan elkaar te koppelen kan voortaan volstaan worden met één medisch advies. Voor een WVG-aanvraag wint de gemeente een medisch advies in bij het CIZ (Centrum Indicatiestelling Zorg) en voor een gehandicaptenkaart bij de GGD. Dit laatste blijkt in de gieeste gevallen overbodig omdat de aan vrager al over een medisch advies beschikt waardoor onnodige kos ten voorkomen worden. In plaats van 158,10 euro kost de aanvraag plus toekenning van een parkeerkaart nog slechts 42,60 euro. Indien het niet te koppelen is aan een WVG-keuring maar het CIZ wel over medische gegevens van de aanvrager beschikt kost de kaart 90,60 euro. In alle andere gevallen, waarbij het CIZ een geheel nieuw medisch advies moet opstellen, komen de kosten uit op 152,60 euro. Deze nieuwe tarieven gaan in op 5 april 2005. In het politiedistrict Venray zijn in de afgelopen week 8015 auto mobilisten gecontroleerd op hun snelheid. Hiervan hebben 527 weggebruikers een proces-verbaal gekregen. De controles vonden plaats in Horst, Siebengewald, Tienray, Venray, Well en Ysselsteyn. 28 Bestuurders zijn bij een staande controle geverbaliseerd voor verschillende overtredingen. Drie bestuurders zijn geverbaliseerd voor het niet-dragen van de verplichte autogordel. Verder onder andere voor rijden door rood licht (5), geen helm (2), verlichting (1), opgevoerde bromfiets (1). Twee weggebruikers voor overige overtredingen. Bij een snelheidscontrole met de lasergun werden veertien automobilisten staande gehouden en geverbaliseerd omdat zij werden betrapt op te snel rijden. WINTERSCHILDER Wij zetten alles weer strak in de verf en zorgen voor een perfecte wandafwerking. GERARD REIJNDERS schilderwerken b.v. Plataanstraat 12 Venray tel.582635

Peel en Maas | 2005 | | pagina 5