"Muziek mag je aan niemand onthouden" ii Meerlo-Wanssum De voorspellingen van de Maya-indianen Reünie in 't Brugeind Fanfare Eendracht 115 jaar jong Ingrid Alards opent salon Service rubriek Art for Hair peel en maas Donderdag 17 februari 2005 - Pagina 9 Enthousiasme over pilot muziekonderwijs in Meerlo De leerlingen van de groep 5 van de basisschool in Meerlo krijgen muziekonderwijs van muziekdocente Ans Thijssen. Muziek is heel bijzonder. Het is goed voor lichaam en geest en voor het sociale leven heel belangrijk. Kinderen zijn vaak al heel jong gevoelig voor muziek. Ze klappen in de handen en tikken vaker met stokjes of andere voorwerpen ritmisch mee als ze muziek op de radio horen. Vandaar ook dat muziekdocente Ans Thijs sen van het Kunstencentrum Jerusalem in Venray het zo belangrijk vindt dat kinderen al op jonge leeftijd professio neel muziekonderwijs krijgen. De Tegelse geeft - naast haar reguliere muzieklessen in het Kunstencentrum- sinds kort ook op basisschool Megels- heim in Meerlo muziekles aan de leerlingen van de groepen 4 en 5- "Het doel is om het muzieklessen op een hoger peil te brengen en de kinde ren enthousiast te maken voor muziek. Zodat ze later gemak kelijker de stap naar een muziekvereniging of muziek school zetten." Het betreft een pilotproject, een gezamenlijk initiatief van het Kunstencentrum Jerusalem uit Venray, Stichting Katholiek Onderwijs De Meander Meerlo- Wanssum en Fanfare Eendracht uit Meerlo om het muziekonder wijs op de basisschool te profes sionaliseren. Kinderen van basisschool Megelsheim krijgen dit en vol gend schooljaar wekelijks 45 minuten muziekles van Ans Thijs sen, die al 33 jaar in het vak zit en al jaren als muziekdocente ver bonden is aan het Kunstencen trum. Wie denkt dat de Meerlose kinderen na het muziekproject de negende van Beethoven op piano spelen of het stemgeluid van Brit ney Spears hebben, slaat de plank echter volledig mis. De leerlingen krijgen een breed muzikaal reper toire aangeboden, in theorie en praktijk, vertelt Ans Thijssen. "De lessen bestaan onder meer uit zin gen, muziek maken en noten lezen. De kinderen hebben alle maal een blokfluit gekregen waar op ze kunnen spelen. Ook thuis kunnen ze dus oefenen. Spelen derwijs proberen we ze enthou siast te maken voor muziek." De ogen van de muziekdocente beginnen te stralen als ze vertelt over haar passie: muziek. "Muziek is zoiets moois, iets dat je eigen lijk aan niemand mag onthouden. Muziek kan het denk- en concen tratievermogen van kinderen bevorderen en een bijdrage leve ren aan hun persoonlijke ontwik keling. Maar eigenlijk is muziek voor iedereen belangrijk, voor jong en oud." Het belangrijkste van de muziekpilot in Meerlo vindt Ans Thijssen dat er meer structuur in het muziekonderwijs komt. Want er zit veel verschil in de manier waarop leraren en leraressen muziekles geven aan kinderen. "Niet zo vreemd ook, want de één heeft wel affiniteit met muziek en de ander niet. De één houdt wel van zingen en de ander niet. Het is goed om meer structuur aan te brengen in de muzieklessen op basisscholen. Dat is beter voor de ontwikkeling van de kinderen. Ik betrek de leraren en leraressen echter ook bij de lessen." Lachend: "Het is niet zo dat zij aan de zijkant blijven staan. Ook zij fluiten en zingen enthousiast mee." BREDE REGIO De bedoeling is dat de pilot in Meerlo wordt omgezet in een project dat navolging krijgt in de gehele gemeente. Die wens sprak de politiek in Meerlo-Wanssum onlangs al uit. Ook Ans Thijssen en John Gubbels, coördinator pro jecten en onderwijs van de afde ling Muziek van het Kunstencen trum Jerusalem, hopen dat het muziekproject in een bredere regio wordt opgezet. Met ingang van het jaar 2007 kunnen de scho len immers zelf bepalen op welke manier zij de subsidies van de overheid voor cultuureducatie willen inzetten. "Daar willen wij nu al op inspelen. We zijn nu een halfjaar met de muziekpilot bezig in Meerlo", vertelt John Gubbels. "Niet alleen de leerlingen zijn enthousiast over deze vorm van muziekles, maar ook de leerkrach ten en de ouders reageren posi tief. Omdat het om een pilot gaat, is het belangrijk om regelmatig met elkaar te evalueren. Om de zes weken zitten we met de direc tie van de school om de tafel om de puntjes op de i te zetten en de laatste kinderziektes eruit te halen." Professioneel muziekonderwijs in klassikale vorm heeft veel voor delen. Ouders hoeven bijvoor beeld niet naar het Kunstencen trum in Venray -te rijden, de kosten zijn laag en je bereikt alle kinderen, potentiële leden van een fanfare of harmonie in een dorp. "Tijdens de lessen in Meerlo besteden we bijvoorbeeld specia le aandacht aan de muziekinstru menten die de muzikanten van een fanfare bespelen", legt Ans Thijssen uit. "In de hoop dat ze later lid worden van de fanfare." Om alvast een beetje aan de fan fare te wennen, gaan de blokflui- ters van de groepen 4 en 5 van Megelsheim in de maand mei of juni 2005 samen met de leden van de fanfare een concert verzorgen. "Tijdens de muzieklessen wordt stilgestaan bij het concert. Wat komt er allemaal bij kijken? Hoe moeten ze zich gedragen? Het is de bedoeling dat ze samen twee stukken ten gehore brengen. Op deze manier worden theorie en praktijk bij elkaar gebracht", besluit Ans Thijssen. De talentenjacht voor kap pers binnen de Benelux, 'Young Talent', is gewonnen door leerling-kapster Maartje Driessen van Art for Hair. Aan deze wedstrijd mogen alleen leerlingen uit het examenjaar van een kappersopleiding in België, Nederland en Luxem burg deelnemen, mits de opleiding erkend is. Er deden 250 leerlingen mee, verdeeld over 35 opleidingen. "Onze Art for Hair-opleiding, die pas aan het derde schooljaar is begonnen, deed dit jaar voor het eerst mee. Van de vijf leerlingen die wij naar voren schoven, won Maartje Driessen uit Nieuw Ber gen. De andere leerlingen van Art for Hair hebben nog kans op de tweede of derde plaats", laat directeur R. Bindels van Art for Hair weten. De eerste drie winnaars mogen deelnemen aan een team dat werkt in de Benelux en dat shows en seminars gaat geven. Criteria voor de beoordeling waren: originaliteit, creativiteit, uitvoering, totaalbeeld coupe, visagie, styling model en foto afbeelding. "Wij van Art for Hair zijn trots op Maartje, die niet alleen de school een geweldige 'push up' gaf, maar vooral ook voor zichzelf een prachtige kans creëerde op een glansrijke loop baan in het kappersvak. Art for Hair beloofde bij de inschrijving aan de ouders en de toekomstige leerling te proberen een topstylist af te leveren. Dat dat kan lukken, bewijst Maartje Driessen." Art for Hair-opleidingen is een aantal jaren geleden ontstaan door een tekort op de arbeids markt. Het doel was (en is dat nog) om allround kappers af te leveren aan alle kappersbedrijven. In het begin was de opleiding bestemd 'voor eigen gebruik', voor Rich Art Kappers, gevestigd in Wanssum en Bakel. Iedereen die als doel heeft een topstylist te worden en die wil kennismaken met de nieuwste haarmode, kan zich nog bij Art for Hair aanmelden: Geijsterseweg 1 5861 BK te Wanssum. De inschrijving is in januari gestart en sluit in april. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en ij Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met I tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478- 522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen j op dinsdag, woensdagmorgen of ij donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas- J1 toor Janssenstraat 3, 5864 BL I i Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij- j dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op* afspraak Apotheek Maasdorpen: I ',j Beatrixstraat la, 5864 AG Meer- f lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, zavan 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13.00 uur, spoedrecep- I ten: Apotheek Antoniusveld, Sta- j tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE i i j Blitterswijck, tel: 531346, Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer- j J lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- j net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@ worldonlinenl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg i 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 515866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, j Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik- baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX 1 Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling. Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsy- straat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478-692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077- J 3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. i Voor tel. afspraak 077-3978500 Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke i derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die j dag avondopenstelling van 19 30 - 21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Ij Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09.00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. Ope- ningstijden: ma., di. en do. van -i 10.00-12.30 uur. Lezing in Meerlo over Indianen Jaren zestig en zeventig centraal In dë jaren zestig en zeven tig was zaal-dancing 't Bru geind in Meerlo wekelijks de plaats waar honderden jonge ren elkaar troffen en hun eer ste liefde opdeden. Uit de hele regio tot uit Brabant en Duits land kwamen jongens en meisjes, mannen en vrouwen elke zondagavond massaal naar Meerlo voor de wekelijk se dansavond. Om er zeker van te zijn dat er nog plaats was zaten sommige meiden 's middags al om vijf uur in de zaal. Elke avond was 't Bru geind tjokvol. Zes- tot zeven honderd dansliefhebbers bevolkten de zaal van het bekende echtpaar Jeu en Mie Janssen, in de volksmond beter bekend als Jeu en Mie van de zaaL Dit kasteleinsechtpaar bouwde de kleine zaal uit tot een waar dansparadijs waar het goed toe ven was. Het echtpaar was geliefd bij alle bezoekers. Orkes ten als het Radi Ensemble en de Heikrekels zorgden voor de stem ming en de mensen die toen in 't Brugeind vertoefden kennen de hits van deze orkesten nog uit hun hoofd. Enkele maanden geleden werd in zaal 't Brugeind, inmiddels uit gebreid tot sport- en feestzalen- complex, door enkele stamgas ten het idee geboren om een reünie te organiseren met de bezoekers van toen. Dat idee viel meteen goed bij veel dansliefheb bers van toen en het huidige kas teleinsechtpaar dat 't Brugeind bestierd: Twan en Gertie Klee- ven. Een klein comité heeft de afgelopen weken achter de schermen het nodige werk ver zet om een echte reünie op touw te zetten. Deze vindt plaats op zaterdag avond 16 april in zaal 't Brugeind te Meerlo. Tijdens deze reünie wordt er gedanst op nostalgische muziek uit de jaren zestig en zeventig en worden er natuurlijk veel herinneringen opgehaald uit die tijd. "Iedereen die hier toen is uitgegaan heeft wel een of meer dere, al dan niet sterke, verhalen. Het was elke week feest en die sfeer willen we tijdens de reünie weer terugkrijgen", vertelt Ton van Oeffeit, een van de mensen achter de Brugeindreünie. Om zoveel mogelijk veertigers en vijf tiger te bereiken worden in heel Noord-Limburg, een deel van oostelijke Noord-Brabant en in Duitsland affiches opgehangen waarop in grote letters staat: Wej gaon wer nor Mieëldere, (G)oude tijden herleven in het Brugeind. Nadere info: zaal 't Brugeind (0478691283) of Ton van Oef feit: 0478691663). HERINNERINGEN De redactie van Peel en Maas is van plan om rondom deze bijzon dere reünie aandacht te schen ken aan herinneringen. Wie van onze lezers bezocht destijds zaal 't Brugeind en heeft daar nog leuke, bijzondere, boeiende, spannende, romantische en mis schien wel vervelende herinne ringen aan overgehouden. Laat het ons weten. Pak pen en papier, kruip achter de computer en schrijf uw verhalen op en geef ze door aan de redactie van Peel en Maas. Wij maken er dan een groot verhaal over. Foto's van die tijd van zaal 't Brugeind zijn ook van harte welkom. Stuur verha len en foto's naar: redactie@van- denmunckhof.nl of naar week blad Peel en Maas, Grotestraat 68, 5801 BH Venray. Nieuwe uitdaging voor muziekvereniging Meerlo Dit jaar is het precies 115 jaar geleden dat Fanfare Een dracht uit Meerlo werd opge richt. Uiteraard wordt dit heuglijke feit op passende wijze gevierd. In het eerste weekend van juli staat Meerlo bol van de muzikale activitei ten. Zo zal er, in samen spraak met jongerensoos Merlin, een popconcert geor ganiseerd worden. Ook ligt het in de planning om een boerenontbijt voor vrienden en dorpsgenoten te organise ren. Hoofdmoot van de feestelijkhe den, die plaatsvinden in manege de Megelsprong te Meerlo, is een optreden van de jubilerende fan fare. Zij verzorgt een wervelende show, samen met een big band, het gemeentelijke jeugdorkest en de leerlingen van groep 4 en 5 van basisschool Megelsheim. Deze leerlingen nemen deel aan een twee jaar durend pilot project waarbij ze muziekonder wijs krijgen van een vakdocent. Op deze manier krijgen ze een gedegen basis om verder muziek onderwijs te gaan volgen. Dit project is een initiatief van Fanfa re Eendracht in samenwerking met de muziekschool Venray en basisschool Megelsheim (zie ook elders op deze pagina). Het gezamenlijke concert vindt plaats op zaterdag 2 juli en er zal pop-, rock- en discomuziek ten gehore worden gebracht. Het wordt een spetterend optre den waarvoor de organisatie nog een passende naam zoekt. Een commissie, bestaande uit de diri gent van Fanfare Eendracht (Hans Breuls) en een zestal leden is bezig muziek uit te zoeken en het verdere entertainment vorm te geven. Het geheel wordt omlijst door zang, enkele dans groepen en uiteraard passende geluid- en lichteffecten. Volgens oeroude Indiaanse voorspellingen is de mens heid momenteel op weg naar een gouden tijdperk van vrede en harmonie. Tot aan het jaar 2012 staan ons echter eerst nog een aantal grote natuurrampen te wachten. Op 20 februari om 15.00 uur in soos Merlin in Meerlo is iedereen van harte welkom om het verhaal van Wiek Lenssen over deze Maya-profetieën aan te horen. De entree is gratis. Wiek Lenssen uit Swolgen heeft in 2001 een bioscoopfilm afgerond waarin hij onder ande re getuige is van een bijeen komst van zo'n vierhonderd Indiaanse volkeren in de Amazo ne van Columbia. "Tijdens deze bijeenkomst hebben de stam men allemaal hun visie gegeven op de toekomst", vertelt Wiek. "Hierna ben ik nog een aantal maanden in Guatamala geweest, waar mijn denkbeelden over toeval en de krachten van het universum zeer op de proef zijn gesteld. Ln mijn boek 'De Maya profetieën' is te lezen hoe mijn kijk op de werkelijkheid is ver anderd." Freestayle Hair en Make-Up in Blitterswijck De lezing van Wiek wordt j afgewisseld met filmfragmenten I uit de documentaire die uitein- delijk zo'n anderhalf jaar in de bioscopen heeft gedraaid. Op dit moment werkt Wiek aan een nieuwe documentaire over de Navajo-indianen, die in Arizona een rechtszaak zijn begonnen om hun heilige berg te bescher men tegen commerciële exploi tanten die een skipiste willen bouwen. Wiek: "In deze film staat de vraag centraal of de natuur zelf rechten heeft of dat de mens er alles mee mag doen." WERELDFESTIVAL De Stichting Ontwikkelingssa menwerking Meerlo-Wanssum, die de lezing mede organiseert, grijpt deze gelegenheid aan om het startsein te geven voor de publiciteit rondom het Wereld festival dat op 26 juni in Meerlo zal worden gehouden. Aange zien het Wereldfestival het thema 'Kinderen Indianen' centraal plaatst, sluiten beide Wiek Lenssen bij zijn eigen tipi in de bossen van Swolgen. Foto: Manjn Poels activiteiten mooi bij elkaar aan. Mensen die meer willen weten over het Wereldfestival, kunnen op 20 februari informatiemateri aal meenemen of vragen stellen aan de bestuursleden van SOS Meerlo-Wanssum. Op 23 februari opent Ingrid Alards in Blitterswijck haar salon Freestyle Hair en Make- Up. De 23-jarige Alards is afkomstig uit Wanssum en woont sinds kort in Blitters wijck, samen met haar vriend Rob. "Ik ben van kinds af aan al bezig met het knippen en vlechten van de haren van mijn barbiepoppen", vertelt Ingrid Alards. "Dus toen ik jaren later op het Raayland Colle ge een keuze moest maken voor wat ik wilde gaan doen, wist ik al dat het de kappersopleiding zou worden." Acht jaar geleden startte ze inderdaad met deze opleiding. Daarnaast heeft ze vorig jaar de opleiding visagie afgerond. "Door deze twee opleidingen kan ik de mensen die bij mij komen net iets meer bieden", stelt de jonge onderneemster. De afgelopen drie jaar heeft Ingrid Alards met veel plezier gewerkt in de haarstudio aan de Kiosk in Brukske. "Ik heb daar met veel plezier gewerkt en veel geleerd. Maar ik bleef mijn droom, een eigen salon, koeste ren." En die droom komt nu uit. "Vanaf 23 februari open ik mijn salon Freestyle Hair en Make-Up, mede dankzij Rob die me met alles geholpen heeft en voor 100% achter me staat." De eigen zaak van Ingrid Alards bestaat uit een klein maar knusse salon met twee stoelen en een wasbak. "Ik hou van het persoon lijke contact met mijn klanten. Het moet ook gezellig zijn, waar door ze het gevoel hebben niet als een nummer maar als klant gehol pen worden." De mensen kunnen bij Freesty le terecht voor knippen, kleuren, permanenten, opsteken voor feestjes en partijtjes, zoals bruilof ten, de communie, het vormsel et cetera. En natuurlijk voor de daar bij behorende make-up. Om van alle nieuwe dingen in het vak op de hoogte te blijven, gaat Ingrid Alards regelmatig op cursus. "Ik wil door het volgen van cursussen de kwaliteit waar borgen en liefst nog verder verho gen", aldus Ingrid. "Iedereen met hoofdzorgen kan bij mij terecht tegen een leuke prijs. Het liefst werk ik op afspraak, zodat ik ook echt de tijd heb voor iedereen en mijn klanten tevreden naar buiten gaan." Freestyle is geopend van woensdag tot en met zaterdag van 9.30 tot 17 30 en donderdag tot 21.00 uur.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 9