'Achterstand vergunningen it jaar weggewerkt' "Je gaat van de stilte houden" Cabaretvoorstelling over reuma Kofi Anan huilt in het Odapark Frank Brands hoopt op speeltijd tegen Tsjechië n Open dag basisschool de Landweert Lezing over architectuur Limburgse Huisartsen In Actie! Geen askruisje in Merselo Niets! WielHermkes peel en maas Donderdag 17 februari 2005 - Pagina 5 Wethouder Driessen (CDA) |wil géén extra ambtenaren Rozetten om de grote achters tanden bij de afgifte van lieuvergunningen weg te rerken. De wethouder zegt Jat hij met een extra budget jvan 38.000 euro voor het jeinde van dit jaar alle achters- ige vergunningen heeft ^^^afgehandeld. Met dit bedrag kunnen 25 com- ilexere milieuaanvragen van drijven worden uitbesteed aan gespecialiseerd bureau, linsdag gaf de gemeenteraad Iriessen het voordeel van de twij fel. Samenwerking Venray deed Jet voorstel het budget nog met 22.000 euro te verhogen tot 60.000 euro. Maar Driessen ver klaarde dat hij dit extra geld niet nodig heeft. Garanties dat de klus voor eind december daadwerke lijk is geklaard kon de wethouder :hter niet geven. De milieuafdeling slaagde er vorig jaar bij lange na niet in de planning van tachtig aanvragen af te wikkelen. De teller haalde nog niet eens de vijftig. Vorige maand in de commissie Stedelijk Beheer luidde het CDA de noodklok. Er zouden voor de rest van dit jaar twee fulltimekrachten extra moe ten worden ingezet om de ach terstanden in te lopen, zo rekende CDA'er Jan Classens voor. Ook andere partijen drongen aan op maatregelen. Want de gemeente moet ook nog eens tweehonderd verouderde vergunningen actuali seren. Maar dit wordt een apart project, zo verzekerde Driessen. "Het is geen regulier werk. Hiervoor komt een apart voorstel met een prijskaartje. We kunnen hier pas mee beginnen zodra het nieuwe handhavingsbureau per 1 april operationeel is." Het CDA diende dinsdagavond een motie in dat voor 1 januari 2006 de achterstanden moéten zijn weggewerkt. En vanaf vol gend jaar zullen de wettelijke ter mijnen van respectievelijk twaalf weken en zes maanden gehaald moeten worden. Nu is dat bij de meeste vergunningen niet het geval. De gehele raad schaarde zich achter de CDA-motie evenals wethouder Driessen. Martin Wijnhoven (Samenwerking) wilde nog een stap verder gaan. De trage afhan deling van milieuvergunningen is de oppositiepartij al jarenlang een doorn in het oog. Daarbij komt steeds nieuwe en complexere wetgeving. Wijnhoven vond de toezeggingen van Driessen onvol doende. Volgens Samenwerking is er extra menskracht nodig bovenop de drie ambtenaren die zich nu al dagelijks met de milieu vergunningen bezighouden. De lokale partij diende een amende ment in om het budget nog met 22.000 euro op te hogen. Wijnhoven wees erop dat het ver sneld actualiseren bittere nood zaak is. "Want 2005 wordt een belangrijk jaar voor de agrarische sector. De druk neemt toe want het economisch perspectief ver betert. Het is niet acceptabel dat dit vertraagd wordt. De agrariërs hebben recht op een tijdige afwikkeling van hun aanvragen." De andere partijen schaarden zich vooralsnog achter Driessen en houden de wethouder aan zijn toezegging. In september zal hij de commissie tussentijds rappor teren over de vorderingen. Driessen verklaarde nog dat de milieuvergunningen jaarlijks 340.000 euro kosten. "En daar staat slechts een vergoeding van 140.000 euro van het rijk tegen over. We leggen er dus twee ton op toe. Dat is al sinds 1998, toen de milieuleges werden afgeschaft, het geval." Naast de 38.000 euro voor dit jaar beloofde Driessen het budget voor de komende jaren structu reel met 40.000 euro op te hogen. Dit voorstel wordt komt straks terug in de Voorjaarsnota. Samenwerking raakte als enige partij niet overtuigd en wilde garanties horen van Driessen. "Die geef ik niet", stelde hij. "Maar de afdeling geeft aan dat het kan. En als in september blijkt dat het budget niet toereikend is dat kun nen we het alsnog ophogen met 5 000 of 10.000 euro. Om nu al 22.000 euro extra in te zetten is voorbarig." Samenwerking wilde alsnog instemmen als Driessen kon garanderen dat voortaan de wette lijke termijnen ook worden gehaald. Ook die garantie kreeg Samenwerking niet. Want als er bezwaren worden ingediend of de regelgeving wijzigt weer dan worden de termijnen gemakkelijk overschreden, verklaarde Driessen. De KRO wandelt mee in Merselo Regen, sneeuw en hagel in de vroege zondagochtend. Veel Venraynaren trokken bij het zien van de donkere wolken meteen de slaapkamergordij nen dicht om vervolgens weer lekker warm onder de wol te kruipen. Zo niet echter de ruim l$0 deelnemers aan de KRO- stiltewandeling in Merselo. Zij ■okken ondanks het barre reer de wandelschoenen en jenj assen aan en vertrokken muit verenigingsgebouw Den [oek in Merselo. De Merselose 'andelclub had routes uitgezet an 5, 10, 15 en 20 kilometer, iet bijzondere aan deze wan- eltochten was dat er bewust itil werd gewandeld. Een stiltewandeling? "Jazeker", 'ertelt Mariëtte Roelvink. "Bij de inge wandelingen zijn drie con- ileplaatsen, waar de deelnemers :en kaart met vragen over stilte mtvangen. Het is de bedoeling iitf vanaf dat punt enkele kilome ters in stilte te lopen en na te den ten over de vragen. Het is eigen- iijk iets spiritualistisch. Kijk, wat loet het gevoel met je na twee aiometer? De deelnemers hoeven :cht niet in stilte te lopen, maar le grap is om de kracht van de itilte te voelen. Als je samen een ■andeltocht maakt, dan praat je le eerste kilometers veel met 'elkaar. Maar gaandeweg de tocht wordt het al rustiger en stiller en heb je meer oog voor de omge ving. Je zintuigen stellen zich meer open voor alles wat je hoort en ziet." rd, in f af, :erk! iak fes.1 VERS BOERDERIJVLEES! Porkland Handel BV Slachtplaats Vleesgroothandel Kijk op onze website: www.porkland.nl 5 Kg Karbonade €3,50 p/kg 5 Kg Schnitzels €3,50 p/kq 5 Kg Verse worst €3,50 p/kq 5 Kg Gehakt €3,50 p/kq 5 Kg Varkenslappen €3,50 p/kq 5 Kg Speklappen €3,50 p/kq 5 Kg Poulet €3,50 p/kg Totaal pakket 122,50 Tel. 077-3983564 U proeft het verschil KRO Roelvink is projectleider vereni gingsstaf van de KRO. "De KRO is een vereniging die de media onderneming steunt. Wij zijn er voor de leden. Wij organiseren tal van evenementen, zoals deze stil tewandeling. Onder de KRO- leden zijn veel wandelliefhebbers waarmee wij regelmatig op pad gaan. De tochten worden opgezet met de KNBLO, een wandelorga nisatie waarvan ook wandelspórt- vereniging De Natuurvrienden uit Merselo lid is. Aan de wandelin gen nemen per keer zo'n duizend personen deel. Daarnaast nemen wij bijvoorbeeld ook met een grote groep van 1.200 wandelaars deel aan de Vierdaagse van Nijmegen. Vandaag is de eerste keer dat wij een stiltewandeling organiseren. Dit gebeurt naar aan leiding van tal van reacties op een tweetal stilte-uitzendingen op televisie, waarin beeldopnamen waren te zien die werden gemaakt tijdens een natuurwan deling. Er werd tijdens die uitzen ding niets gezegd. Alleen maar gekeken en geluisterd. Je hoort de vogels fluiten, een beekje ruisen en je hoort de voetspappen en ademhaling van de presentatrice, die pas na 22 minuten iets vertel de. Wij hebben ontzettend veel positieve reacties op die uitzen dingen ontvangen en besloten daar iets mee te doen. Vandaag is het de eerste zondag in de vasten tijd. De KRO heeft deze dag uitge roepen tot nationale stiltedag en besteedt er veel aandacht aan op radio en televisie. Zo worden op de radio veel platen gedraaid over stilte, denk hierbij bijvoorbeeld aan Silence is Golden." VENRAY De wandeltocht gaat van Merselo naar Venray. Een keuze die je niet zou verwachten als je aan stilte denkt. Nog maar net bui ten Merselo horen de wandelaars het gebeier van de Grote Kerk in Venray, maar het klokgelui wordt niet als storend ervaren, het is een geluid dat bij het landschap blijkt te horen. De wandeling gaat over stille landwegen en rustieke paden, door het parkachtige St. Annaterrein en het Odapark. Onderweg komen de wandelaars langs een aantal karakteristieke boerderijen en andere gebouwen waarover enkele wetenswaardig heden zijn te lezen in de routebe schrijving. De wandelaars worden bij de trappen-van het Theehuis van het Odapark opgewacht door het organisatie-comité die ze stil- tekaarten overhandigt, met daar op enkelewragen om na te den ken over de stilte. De wandelaars worden het bos in gestuurd. Tweehonderd meter verder is het stiltegebied voorbij. Daar, waar een ouderwetse woonwagen met tent staat, ruikt het naar verse kof fie. Koffie, thee en een heerlijke warme soep staan gereed voor de wandelaars. Hier treffen wij Martin Verwimp uit Helden. Hij heeft nog maar een gezichtsver mogen van twintig procent. Hij wandelt samen met nog veertien andere dorpsgenoten. Onder begeleiding van zijn vrienden is het voor hem goed te doen. "Een stiltetocht? Leuk om te doen, maar ik had graag van tevoren meer erover willen weten. En stil ben je zeker met zo'n weer!" Zijn plaatsgenoot Jeu Beurskens blijkt niet meer zonder de zondagse wandeltochten te kunnen. "Ik kan ze niet meer missen. Wij wande len altijd met een clubje van vijf tien personen, zonder verplichtin gen. De oudste van ons is 75, de jongste rond de 50 jaar. Het is altijd gezellig. En elke tocht is weer iets aparts. Zodra ik de deur thuis achter mij sluit, heb ik niets meer. Dan laat ik alles achter mij. Mijn bezittingen, mijn problemen, alles. En dan is het genieten van de omgeving, de stilte om je heen. Maar als je weer dichter bij Ruim 250 deelnemers namen zondag ondanks het barre weer deel aan de Stiltewandeling in Merselo. de bewoonde wereld komt, dan hoor je het weer:...zoem, zoem, zoem. Het geluid van de auto's. Iedereen zou gewoon eens van die wandeltochten door de natuur moeten maken. Echt van de natuur en de stilte genieten. Weet je wat ik niet begrijp? Bedrijven geven kapitalen uit voor trainingen en teambuilding. Laat het personeel toch eens gewoon gaan wandelen!" OPEN KAART Onderweg krijgen de wande laars drie open kaarten. Eén kaart bevat de volgende tekst: 'Inmiddels loop je al uren naast elkaar. Langzamerhand is het gesprek verstomd. Alle belangrij ke dingen zijn gezegd. Wat doet de daaropvolgende stilte met jou?' Beurskens: "Ach, het heeft iets spiritualistisch. Maar als je vaker wandeltochten maakt in de natuur, dan denk je vanzelf over de stilte na. Sterker nog, je gaat ervan houden." De KRO maakte tv-opnamen van deze wandeling. De beelden worden uitgezonden op vrijdag 18 februari om 17.05 en op zon dag 20 februari om 09.30 uur op Nederland 1. Reumapatiëntenvereniging Venray presenteert Doe maar deur Tot tranen toe lachen om iemand die het niet voor elkaar krijgt om de dop van een fles te draaien. Het kan met 'Doe maar deur', een pro fessionele cabaretvoorstelling over en vooral ook voor reu mapatiënten, hun partners en bekenden. Op uitnodiging van de reumapatiëntenvereniging Venray e.o. spelen Arno Setz en Jur den Breejen het stuk op 22 maart in de Schouwburg Venray. De mannén hebben vooral gebruikgemaakt van de verhalen die ze te horen kregen in inter views met reumapatiënten. Thema's daaruit zijn verwerkt tot een energieke voorstelling van twee keer vijfenveertig minuten met veel muziek en humor. Setz: "Uit de interviews bleek dat reu mapatiënten humor heel belang rijk vinden om door te kunnen gaan. In de voorstelling laten we de serieuze kanten niet links lig gen, maar we laten ze wel zien met een knipoog." Setz en Den Breejen doen geen moment alsof ze reuma hebben. Ze blijven zichzelf: theatermakers die een reeks op zichzelfstaande scènes spelen met de chronische ziekte als thema. Smartlap en bal lads worden afgewisseld met absurde sketches en persiflages, de liedjes - waarbij de theaterma kers zichzelf begeleiden op key board, piano, accordeon, gitaar en cornet - hebben wel iets weg van Acda De Munnik. De theatermakers hebben getracht een humoristische en gevoelige kijk te geven op het wel en wee van reumapatiënten. U kunt nu al kaarten reserveren voor de voorstelling. Er zijn zes rolstoelplaatsen. Voor wie is deze avond? Reumapatiënten, familie, vrienden, buren; eigenlijk voor alle belangstellenden. De kaarten kosten 10 euro per persoon. U kunt ze bestellen door het bedrag over te maken met ver melding van het aantal kaarten dat u wenst te bestellen. Rabobank Venray nr 1400.24.727 of Postbank nr 027 25 87 onder ver melding Doe Maar Deur. Voor inlichtingen kunt u bellen met Ank Kamerman, telefoon: 588311 e-mail: ank.kamerman@hetnet.nl, Jan van den Brekel, telefoon: 585751 e-mail: jan.brekel@pla- net.nl, Frans de Gier, tel: 581541 e-mail:fransdegier@zonnet.nl Basisschool de Landweert is een van de drie openbare scholen in de gemeente Venray. Een openbare school werkt niet vanuit één bepaalde godsdienst of levensovertuiging. Een openba re school is er voor iedereen. 'Niet apart maar samen' is het. motto van de school. De klassen van OBS de Landweert zijn ver deeld over een hoofdgebouw met noodlokalen aan de Boterbloem en schoolwoningen aan de Sleutelbloem. Op dinsdag 22 februari staan de deuren van alle klassen van 9.00 tot 11.30 uur en van 13.15 uur tot 14.45 uur open voor belangstel lenden. 's Avonds is er een infor matieavond. Aanvang: 19.30 uur. De zesde lezing van dit seizoen van Adelbertvereniging Venray wordt gehouden op dinsdag 22 februari 2005 in het Theehuis van het Odapark. Aanvang: 20.15 uur. Mevrouw Drs. Elvira van Eijl houdt een dialezing over de fantastische, utopische architectuur vanaf 1900 tot heden. Drs. Elvira van Eijl is kunsthistoricus en staat bekend als een uitstekend en bezield spreek ster. Elvira van Eijl laat de aanwe zigen zien dat het gebruik van nieuwe technieken en de compu ter van grote invloed zijn geweest op de ontwikkelingen in de archi tectuur van de laatste honderd jaar en dat deze nieuwe technieken geleid hebben tot nieuwe con structies en vormgeving. Uiteraard komen ook de ingewikkelde en ronde vormen in de moderne architectuur ter sprake. Introducés zijn van harte welkom. Op donderdag 24 februari a.s. is uw huisarts alleen bereikbaar voor spoedgevallen. Op deze dag gaan de huisartsenacties ook in de provincie Limburg van start. Deze acties zijn al enkele maanden gaande in vrijwel geheel Nederland. De ochtend zullen de huisartsen gebruiken voor het bezoeken van chronisch zieken, in de middaguren zullen zij aanwezig zijn bij de manifestatie voor alle Limburgse Huisartsen, die plaatsvindt in Venlo. De geplande acties na deze dag zullen heel bewust op een patiëntvriendelijke manier plaatsvinden! Kijk voor, meer informatie op www.huisartseninactie.nl De kerkgangers in Merselo kre gen op Aswoensdag géén askruis je. Er was woensdagavond name lijk geen as aanwezig in de kerk. "Dit kan gebeuren. Er was sprake van een vergissing", zegt pastoor Jenniskens, die dit in het begin van de dienst, meldde aan de bezoekers. "Ik heb ze wel allemaal gewoon naar voren laten komen om het kruisteken op het voor hoofd te zetten. Alleen het zwarte kruisje ontbrak." De pastoor tilt er niet zo zwaar aan. Want de dienst, als begin van de vastentijd, is ver der normaal verlopen. "Het gaat toch om de innerlijke omkeer", aldus Jenniskens. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Frank Brands hoopt van daag (donderdag) toch nog speelminuten te krijgen in de laatste poulewedstrijd tegen thuisland Tsjechië. Het Nederlands zaalvoetbalteam verloor zonder de Venraynaar op het EK de eerste twee duels van Rusland (3-5) en Oekraïne (1-4). Maandag tegen Rusland moest Brands vanaf de tribune toekijken. Een dag later tegen Oekraïne zat hij wel bij de groep als vervanger van de geblesseerde Edwin Grünholz. Maar bondscoach Vic Hermans gunde hem géén speel minuten. "Heel jammer. Ik mocht op het einde wel warmlopen maar helaas kwam ik er niet meer in", reageert Frank Brands teleur gesteld terwijl hij woensdagmid dag in Ostrava door een dikke pak sneeuw loopt. "Vandaag hebben we een vrije dag om de stad in te gaan. Straks om vier uur is er nog een training. Dan zal ik alles uit de kast halen in de hoop dat ik don derdag tegen Tsjechië erbij ben. Ook dat wordt een heel zware wedstrijd. Maar we willen niet drie keer verliezen." Afgelopen zaterdag, streek de Oranje-selectie in Ostrava neer. Alle acht deelnemende landen zijn ondergebracht in hetzelfde hotel in de Tsjechische stad. "Alles is perfect geregeld. Het is fantastisch om hierbij te zijn. Dit had ik een jaar geleden niet dur ven dromen. En het zou nog mooier zijn als ik ook nog zou spelen." Frank Brands vindt niet dat Oranje in de eerste twee duels gefaald heeft. "Vergeet niet dat de spelers van Rusland en Oekraïne allemaal fullprofs zijn. Terwijl wij maar één keer per week trainen. Bovendien hebben we een heel jonge groep. Het is daarom een groot compliment dat we in beide wedstrijden nog zolang hebben meegedaan. Op het einde moes ten we meer risico's nemen en dat werd telkens afgestraft." Echt genieten van het EK kan de 23-jarige Venraynaar nog niet. "Ik ben hier ook niet als toerist. We hebben twee keer verloren en langs de kant sta je machteloos. Ik hoop daarom dat ik tegen Tsjechië in het veld sta. Maar als Grünholz weer fit is dan zit ik wellicht weer op de tribune. Het teambelang staat toch voorop. Tegen Tsjechië wordt het een volle bak maar we gaan proberen derde in de poule te worden." Oranje moet vanmiddag met mini maal twee doelpunten verschil winnen om gastland Tsjechië te passeren. De interland wordt om 17.30 uur live uitgezonden door Eurosport. Opening kunstmanifestatie op vrijdag 25 februari Vrijdag 25 februari start Living Apart, het tweede deel van de kunstmanifestatie LAT - Living Apart Together. LAT is een kunstmanifestatie in vier delen in en om het Odapark te Venray, die in november vorig jaar startte met de tentoonstel ling Living. Voor de nieuwe tentoonstelling Living Apart heeft het Odapark de combina tie gezocht van Euregionale kunstenaars met de internatio nale top. Onder de kunstenaars onder meer Jiri David, Chris Dobrowolski en Anthony Goicolea, maar ook Helmut Smit, André Wiehager en Monique Camps. De opening van Living Apart wordt ver richt door Mathieu Emonts, wethouder Cultuur van de gemeente Venray. In LAT gaan kunstenaars op zoek naar grenzen. Kunstenaars weten als geen ander dat in schijn een grote kracht schuilt. Dat wij schijn nodig hebben om enig idee té krijgen van wat de werkelijk heid inhoudt. De menselijke condi tie, een onuitroeibaar verlangen: het vinden van betekenis. Stelde Living vragen over werke lijkheid en schijn in onze maat schappij, Living Apart trekt dit ver der in ons verlangen betekenis te vinden. Zijn de stoere wereldlei ders in staat hun menselijke kant te laten zien? De Tsjechische kun stenaar Jiri David onderzoekt het in zijn serie 'Huilende Presidenten'. Het oorlogstuig bij uitstek, de tank, roept in de versie van Chris Dobrowolski (UK) tegenstrijdige gevoelens op. Wat betekenen de media in onze wereld? De Nederlandse kunste- Het Odapark is er wederom in geslaagd een kunstmanifestatie op te zetten, die de tongen losmaakt en bezoekers aanzet tot denken Living Apart is alweer het tweede deel van LAT en wordt nog gevolgd door Living Together en LAT LAB later dit jaar. Aansluitend aan de opening van Living Apart zal Ad de Visser, auteur van 'De Tweede Helft', een toelichting op de tentoonstelling geven. Het start schot klinkt om 20.00 uur. Overigens zal de opening opgeluis terd worden door een performan ce door Chris Dobrowolski. Bovendien zullen vrijwel alle kun stenaars zelf aanwezig zijn. naar Helmut Smits bouwt in het Odapark een complete televisie studio, zodat we zelf kunnen erva ren wat het betekent. Deze samengestelde tentoon stelling heeft verder werken van Anthony Goicolea (USA), Monique Camps (NL), Brody Condon (USA), André Wiehager (NL), Mathieu Knippenbergh (NL) en Suzanne Berkers (NL). Curatoren zijn Marijke Cieraad en Theo Lenders. LAT - Living Apart Together baarde met het eerste deel, Living, reeds veel opzien. LAT, een vorm van samenleving die een rationele afweging is om binnen het samen leven nieuwe constructies te zoe ken. Daar gaat de nieuwe Odapark- manifestatie over: nieuwe alternatieven zoeken om samen te leven, waarbij de grens tussen schijn en werkelijkheid vervaagt. e-mail: redactie: redactie@vandenmunckhof.nl advertentie-af del i ng advertentie@vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS •KEUKEN- EN I NTERIEURB0UW Industriestaat 17a, 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 öS Hoogveld www.wielhermkes.nl

Peel en Maas | 2005 | | pagina 5