'Meerlo is een pragtig dorp' De hei is vet! Uitbreiding SaWeCo Agrocultuur Geen bazaar in Tienray Meerlo- Wanssum groeit Zilvervos voor Ina de Schipper Service rubriek Bomenkap Wanssum Mantelzorgers en sport iiüii PEEL EN MAAS Donderdag 3 februari 2005 - Pagina 9 Vossetoeter laat Meerlonaren in den vreemde aan het woord Rond deze tijd verschijnen in alle dorpen de befaamde carnavalskranten. Ze verschij nen 'dagelijks een keer per jaa'r en in de meeste staat veel maar ook serieuze onder- nfare.;,werpen. Zo is de redactie van pe Vossetoeter, het officiële tegen; orgaan van CV De Vöskes kbord:Meerlo, vijf jaar geleden p van gestart met een wel heel bij- k is eijzondere serie. Namelijk verha- van Meerlonaren die het kan vossehol hebben verlaten en elders in de wereld zijn neer- en,gestreken. Dit jaar komt de 68- Dsitiéljarige Karei van Eist, die in itaura^ Zuid-Afrika woont, uitvoerig Ookjaan het woord en ook zijn estauj vrouw Ester groet de Meerlo- n. Op; naren met de mededeling: ar zal| Meerlo is een pragtig dorp! en| Karei van Eist was in de jaren olderizestig een bekende en goede lven, voetballer in de regio. Hij speelde de sterren van de hemel samen zijn broer Ton van Eist (die zelfs bij VW heeft gespeeld) in het eerste elftal van RKW Meer lo. Hij werkte als tekenaar bij de Blitta in Blitterswijck toen hij op dertig jarige leeftijd reageerde hij op een advertentie in de krant waarin aluminiumfabriek Cape Steel Constr. Co in Kaapstad (Zuid-Afrika) een tekenaar vroeg. Karei trok de stoute schoenen aan en vloog met een Boeing 707. naar het verre Zuid-Afrika. De regering van dit land had de ticket betaald en drie weken verblijfskosten. Afrika was blij met Europese vak mensen. Karei werd onder meer belast met het tekenen en ontwer pen van de constructies van de eerste wolkenkrabbers met vijfen dertig verdiepingen. Hij kwam in alle steden van Zuid-Afrika, verga derde met architecten en tekende de prachtigste gebouwen. Grote afstanden moest hij overbruggen. Een greep: Johannesburg 1400 km, Durban 1800 km en Wind hoek in Namibië 1500 km. Hij heeft meegewerkt aan enkele bekende gebouwen zoals de reali sering van de opera in Kaapstad en het Bloemfontein. VOETBAL In Zuid-Afrika heeft hij ook nog een behoorlijk potje gevoetbald. "Ik heb nog zo'n tien jaar gevoet bald. 's Zaterdags voor de eerste Idas amateurclub Hibs Asonia en Karei en Esther in hun tuin, wat Karei de juiigle noemt. Het is een grote tuin met honderden bomen en 300 pisang bomen. "We eten het hele jaar bananen uit eigen tuin", zegt hij. 's zondags voor Holland.Wij waren een van de twaalf interna tionale clubs in Zuid-Afrika. Eens per jaar hadden we een toernooi met al deze clubs. Tijdens de fina le kwam de burgemeester van Kaapstad met zijn helikopter en landde hij midden op het voetbal veld. Bovendien hield hij een toe spraak. Van de club Holland heb ik nog een beker toen ik werd uit geroepen tot de sportman van het jaar. Het waren interessante jaren." De katholieke Karei van Eist trouwde met de protestante Ester Marais. Zij is Zuid-Afrikaanse, maatschappelijk werkster en cri minologe. Karei en Esther kregen toestemming van het Vaticaan om een gemengd huwelijk aan te gaan. Het echtpaar van Eist was het tweede in Zuid-Afrika dat deze toestemming kreeg. Karei en Esther hebben geen kinderen en woonden lange tijd in Kaapstad. Als gevolg van Kareis longproble men zijn ze elf jaar geleden naar het rustige en groene stadje Stel lendam gaan wonen: het derde oudste dorp van Zuid-Afrika, 220 km ten oosten van Kaapstad en 50 km van de Indische Oceaan. Karei was verrast met een brief (een computer heeft hij niet) uit het Vossenrijk. Hij reageerde met een geschreven brief waarin hij alle Vossen en Vossinnen harte lijk groet en een mooie carnaval wenst. Of er in Zuid-Afrika ook carnaval gevierd wordt? "Niet echt. Er is hier een soort RAG- feest van de studenten van de uni versiteit van Kaapstad. Het bestaat uit een optocht van praalwagens en orkesten. Vele straten worden daarvoor afgesloten en het trekt tienduizenden mensen. De opbrengst van dat feest komt ten goede aan de minder bedeelden van de stad." Tenslotte zijn vrouw Ester: "Ek vind Nederland 'n mooi land, rijk aan geskiedenis en kui tuur. Meerlo is 'n boomrijke, blomrijke en pragtige dorp. 'n Besoek daaraan is elke keer1 'n inspirasie van mij." i het! onti oudi Puree deze: naaf Buurtschap middelpunt carnaval Blitterswijck -'t! idee ie hij nkel, igang nuse- :nsen leren laats- tast- om >p in Ichof, Prijs: De hei was jarenlang een witte vlek op de landkaart van Blitterswijck. Een buurt die zelfs onder de centruminwo ners van het dorp maar bar weinig bekendheid genoot. Anno 2005 is alles echter anders. De promotie van de hei draait op volle toeren. De prins carnaval van de Ruuk houdt in de hei residentie, de winnaars van het liedjesfesti val komen van de hei en ook de Roek van Verdienste ging naar een inwoner van de hei. De hei is 'hot', of beter gezegd: de hei is vet! De hei is vet! De titel van het winnende liedje van de gebroe ders Rob, Frank, Hans en Peter Weijs laat niets aan duidelijk te Wensen over. Met vlag en wimpel wonnen zij onlangs het liedjesfes tival 2005 van de Ruuk in Blitters wijck. Prins Twan I (Wijnhoven) is er maar wat trots op. Natuurlijk: hij is prins van alle Ruuk, maar prins van de hei in het bijzonder. Als eigenaar van forellenkwekerij Keijzersberg aan de Boltweg in het harTvan het buurtschap, vond hij het maar wat leuk dat zijn 'buren' het liedjesfestival wonnen. "Rob, Frank, Hans en Peter deden voor de eerste keer mee als de Heistrekels en wonnen meteen. En terecht. Alle liedjes waren mooi, maar 'De hei is vet' was toch echt het beste nummer. Daar was iedereen in de zaal het wel over eens. Iedereen vroeg om een 'Zugabe'." De hei is een buurtschap, bestaande uit zo'n twintig huizen. Niet de grootste buurt van Blitters wijck dus. Het toeval wil echter dat zo'n beetje alle carnavaleske titels dit jaar naar de hei gingen. Oké, niet allemaal, maar toch een heleboel. Prins Twan I is immers geboren en getogen in de hei, Jan Roosengarten, die de hoogste car navalsonderscheiding van de Ruuk ontving, is afkomstig van de hei en ook de gebroeders Weijs 'zijn' van de hei. "Puur toeval", bezweert prins Twan met een brede grijns op zijn gezicht. "Maar wel een goede reclame voor onze buurt." Want de hei is niet meer het nie mandsland van vroeger. Inmiddels weten de inwoners van het dorp de weg naar het buurtschap wel te vinden, 't Roekenbosch, dat prins Twan voor het gemak ook maar tot de hei rekent, is voor veel inwoners van het dorp inmid dels zo'n beetje uitgegroeid tot het centrum van de wereld. De Blitterswijckenaren gaan in het recreatiepark onder meer pinnen, zwemmen, boodschappen doen en uit eten. Maar de hei heeft meer, weet prins Twan. De gerbe- ra's van de gebroeders Weijs bij voorbeeld of zijn eigen forellenvij ver Keijzersberg. "En binnenkort heeft de hei ook nog een molen", grijnst prins Twan, die zelf al jaren bezig is met zijn 'molenplan'. Het is duidelijk: Blitterswijck kan deze buurt echt niet missen. De gebroeders Weijs zongen het al in het refrein van het winnende g>aa De hei viert feest na het winnen van het liedjesfestival 2005 van de Ruuk: Rob, Frank, Hans en Peter Weijs samen met hun vader Frits en prins Twan I op de foto. liedje: 'En beste Ruuk, as ge mar wet, De hei dat is, de hei dat is, En beste Ruuk, dat ge mar wet, De hei is je van het, Weej hebbe aalt, weej hebbe aalt, weej hebbe aaltied al gezet De hei dat is, de hei dat is, de hei dat is pas vet'. De tekst van het liedje is van Wiel Kreutz en het muzikale arrange ment werd gemaakt door Geert Giesbertz. "Het is geen liedje dat past bij een LVK, maar 'De hei is vet' is een echt dorpsnummer", vindt Wiel Kreutz. "Iedereen kent de jongens én de hei. Alle lof voor de jongens: het zijn geen topzan- gers, maar ze hebben zich hele maal uit de naad gewerkt om wat moois op de planken te brengen. En dat is ze gelukt, het zal moeilijk zijn om dit succes volgend jaar te evenaren. Maar goed: onze doel stelling om de hei'te promoten is geslaagd." SaWeCo Agrocultuur uit Lot- tum heeft een uitstekend jaar achter de rug. Met een omzet stijging van 16% steeg de totaalomzet tot boven de 7 mil joen euro. SaWeCo Agrocul tuur verzorgt de toelevering aan de akker -en tuinbouw met gewasbeschermingsmiddelen, meststoffen, kwekerijbeno digdheden, en zaad -en poot- goed in de regio Zuidoost Nederland. Daarnaast levert zij kennis en advies via Cultus Agro Advies. Precies tien jaar geleden vorm de de fusie van de coöperatie SaW eCo met de coöperatie Lottum de start van het huidige SaWeCo Agrocultuur. SaWeCo fuseerde met Lottum, die zich uitsluitend bezighield in de plantaardige sec tor. Met een gezamenlijke omzet in die plantaardige sector van ruim 2 miljoen euro en vier mede werkers, werd de intentie uitge sproken deze sector verder vanuit het Lottumse te ontwikkelen. In 1998 werd, ondersteund met sub sidie, de nieuwbouw voor SaWeCo Agrocultuur gerealiseerd. Door een verdere professionalise ring van de activiteiten werd jaar lijks een omzetgroei van zo'n 10 tot 20% bereikt. Door een ver doorgevoerde specialisatie in de boomkwekerij is SaWeCo hier marktleider geworden voor Zuid oost Nederland. In 2001 traden twee partners uit het Westen tot SaWeCo Agrocultuur toe; te weten akkerbouwcoöperatie CZAV en tuinbouwcoöperatie Maasmond. Hiermee werd met name de inkoopkant versterkt en zette de groei van eind jaren negentig zich door. De oprichting van dochter Cultus Agro Advies in 2002, vormde een nieuwe impuls op het gebied van kennis en advies. In 2004 kreeg de samenwerking met Euroveen in het potgrondseg ment en met CLTV Zundert, gestalte. Gezien het stijgende belang van de glastuinbouw in het zuiden van Nederland, de komst van Flora Holland, de komst van de Floriade en de aanwijzing van Venlo als Green Port, heeft SaW eCo besloten ook in deze sector activiteiten te ontwikkelen. In samenwerking met Hörticoop, Nederlands grootste leverancier aan de glastuinbouw, kan een vol ledig assortiment tegen scherpe prijzen, voorzien van de juiste kennis, worden geleverd. Koos de Wit zal met zijn ervaring in de glastuinbouw deze kar gaan trek ken. Mede door groei vanuit dit nieuwe segment verwacht SaW eCo in 2005 de 8 miljoen euro omzet te passeren. Inmiddels biedt SaWeCo Agrocultuur aan 10 fte's werk en Cultus Agro Advies aan 5 fte's'. Nog deze zomer zal de locatie te Lottum worden uitge breid zodat logistiek geoptimali seerd en omzetgroei gerealiseerd kan worden. SaWeCo Agrocultuur is de afgelopen 10 jaar tot een voorname speler in de akker -en tuinbouwtoelevering in de regio geworden en wil deze positie ver der versterken. SaWeCo is in het begin van de zeventiger jaren ont staan uit een fusie van drie coöpe raties: in Oirlo, Swolgen en Lot tum. Het hoofdkantoor SaWeCo is in het begin van de zeventiger jaren ontstaan uit een fusie van drie coöperaties: in Oirlo, Swol gen en Lottum. Het hoofdkantoor is gevestigd in Swolgen. De gemeente Meerlo-Wans- sum verleent geen medewer king aan het plan om een bazaar aan de Spoorstraat in Tienray te vestigen. Volgens het college van B en W leent de locatie zich niet voor dit soort initiatieven. Burgemees ter en wethouders zijn bang dat de bazaar in het gebouw van de voormalige versboer derij E. van Daal uitgroeit tot 'een evenement dat niet in de hand te houden is'. Het college is bang dat de zwarte markt, net als elders in Nederland, voor te veel overlast zorgt. Het gebouw van de vorig jaar failliet verklaarde versboerderij staat momenteel leeg en wordt te huur aangeboden. De gemeente ontving onlangs een plan om in het pand een overdekte markt te beginnen. De aanvrager wil in het gebouw verkoopruimtes maken die aan markthandelaren worden verhuurd. In de bazaar worden artikelen en etenwaren te koop aangeboden. Achter het pand zou een terrein van circa 4000 vier kante meter als parkeerplaats ingericht moeten worden. In de periode van 1 april tot 30 september zou dit terrein ook gebruikt worden voor de organi satie van markten en braderieën en andere evenementen (muziek festivals, autoshows, kermis, etc.). Omdat het terrein van de versboerderij een agrarische bestemming heeft, is voor het plan de medewerking van de gemeente nodig. Die vindt echter dat de locatie zich niet leent voor dit soort grootschalige initiatie ven. Geboorte- en vertrekoverschot Het aantal inwoners van de gemeente Meerlo-Wanssum is in één jaar tijd gegroeid met twintig inwoners. In Meerlo- Wanssum woonden op 1 janu ari 2005 7748 inwoners. In 2004 werden in de gemeente Meerlo-Wanssum 97 baby's gebo ren. In Blitterswijck 10, Geijste- ren 5, Meerlo 25, Swolgen 13, Tienray 17 en Wanssum 25. In totaal overleden in 2004 31 men sen: 3 in Blitterswijck, 2 in Geijs- teren, 12 in Meerlo, 3 in Swolgen, 5 in Tienray en 6 in Wanssum. Opvallend is dat er meer men- sen uit de gemeente Meerlo-Wans sum vertrokken (310) dan er zich vestigden (264). Het aantal woningen in de gemeente Meerlo- Wanssum nam toe met zes (2897). Blitterswijck telde op 1 januari 2005 407 woningen (-1), Geijsteren 177 (+0), Meerlo 686 (+2), Swolgen 445 (+3), Tienray 436 (+1) en Wanssum 746 (+1). De basisschool in Blitterswijck had op 1 januari 2005 126 leerlin gen (-3), Geijsteren 61 (+0). Meer lo 183 (+0), Swolgen 148 (-5), Tienray 77 (+4) en Wanssum 202 (-15). Het totaal aantal basis schoolleerlingen in de gemeente Meerlo-Wanssum bedroeg op 1 januari 2005 797. Carnavalsvereniging De Vösk es uit Meerlo heeft haar hoogste onderscheiding De Zilvervos dit jaar uitgereikt aan Ina de Schip per (55) uit Meerlo. De daarbij behorende oorkonde en ver sierselen werden aan haar uit gereikt door prins Wim III tij dens de traditionele Miëlderse Revue van zaterdag 29 januari. Zij kreeg deze onderscheiding vanwege haar onbaatzuchtige inzet en vele verdiensten als vrijwilligster en initiator voor tal van organisaties en instellingen in de gemeenschap Meerlo. De in Zeeland geboren Ina de Schipper-Priester heeft korte tijd in Wanssum gewoond en vestigde zich met haar gezin in 1972 in Meerlo. Vanaf de eerste dag dat ze in Meerlo woonde viel ze op door haar grote interesses voor het dorpsleven en werd zij actief als vrijwilligster. Ze begon als vrijwilligster bij jon gerencentrum Merlin en heeft gedurende bijna vijfentwintig jaar de babysitcentrale gerund. Binnen de basisschool was ze jaren actief en organiseerde zij onder andere de kindermusicals en was zij een van de eerste overblijfmoeders op school. Bovendien was Ina de Schipper zeer actief voor het kin dervakantiewerk. Ze is ook vrijwil ligster voor de Hervomde Kerk Venray-Blitterswijck waarvoor ze onder andere in het verleden de zogeheten kindernevendiensten organiseerde. Ze is jaren vrijwillig ster geweest voor de opvang van allochtonen en vluchtelingen en de laatste jaren is ze ook actief bij de Stichting Ontwikkelingssamenwer king Meerlo-Wanssum. Bovendien is Ina sinds begin 1980 lid van het Gemengd Zangkoor Meerlo, waar van ze jaren bestuurslid is geweest en sinds twee jaar voorzitter. Bij de carnavalsvereniging is Ina ook geen onbekende. Jarenlang was ze een van de dragende krachten van de Meerlose Revue, was ze ambtenaar van de burgerlijke stand tijdens de boerenbruiloft en tijdens de gemeentelijke sleuteloverdracht is ze lange tijd 'het meisje van plezier' geweest voor burgemeester Joep Hahn. Tijdens een inventarisatie van de bomen aan de Brugstraat in Wanssum, is gebleken dat zeven grote eikenbomen ziek zijn en niet meer zullen herstellen. De verwachte levensduur is nog ongeveer vijf jaar. Vanwege de verminderde conditie en vitaliteit neemt het risico op ongelukken volgens de gemeente Meerlo- Wanssum toe. Zo kunnen zware takken onverwacht afbreken en op de weg vallen. De gemeente heeft dan ook besloten om, van wege deze risico's, de zeven zieke bomen te laten kappen en ze te vervangen door zeven nieu we eikenbomen. Omdat de bomen eigendom zijn van de provincie Limburg, voert de provincie de werkzaam heden uit. De bomenkap vindt binnen zes weken plaats en zal enkele dagen in beslag nemen. Tijdens de werkzaamheden zullen gedeelten van de weg afgezet worden. Het gaat om het traject tussen cafetaria De Klein en de rotonde. Wilt u meer informatie over de bomenkap, dan kunt u contact opnemen met Francois Hesen, tel: 0478 - 699222. Bij bureau Open bare Werken ligt een tekening ter inzage waarop u kunt zien om welke bomen het gaat. Mantelzorgers en de persoon voor wie zij zorgen worden door Hans en Mia Kauffeld in samen werking met het steunpunt Man telzorg van Synthese Horst uitge nodigd voor een kennismaking met Fysio-Fitness op dinsdag 15 februari van 09.45 -12.00 uur. Fitnesscentrum Kauffeld is gelegen aan de Venrayseweg 136 te Horst. Fysio-Fitness is sporten op maat en dus voor (bijna) iedereen mogelijk. Het is daar mee een van de weinige vormen van sport die mantelzorgers samen met degene voor wie zij zorgen kunnen doen. Als de per soon voor wie de mantelzorger zorgt niet mee kan of wil, zoekt het steunpunt (indien gewenst) samen met u en of de zorgvrager naar vervangende hulp. Verzoe ken hiertoe kunnen tot en met donderdag 10 maart worden ingediend bij het steunpunt Man telzorg in Horst. Het steunpunt Mantelzorg is een activiteit van Synthese. Bij het steunpunt kunt u ook terecht voor een persoonlijk gesprek, ondersteuning bij het zoeken naar hulp, het organise ren van contactbijeenkomsten voor en door mantelzorgers enzovoorts. Het steunpunt verzorgt op ver zoek een diapresentatie op maat over mantelzorg en ondersteu ning van mantelzorgers. Aan deze presentatie zijn geen kos ten verbonden. Voor meer informatie kunt u tijdens kantooruren (m.u.v. vrij dagmiddag) terecht bij mevrouw R. van Eijk-Bastiaansen van het steunpunt Mantelzorg Horst, telefoon 077-3978500. Fax 077- 3978500. E-mail R.vaneijk@syn- these.nl Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478- 522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdagmorgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la. 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13.00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51. 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829- CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoen 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsy- straat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077- 3978505, email: imithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 - 21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09.00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. Ope ningstijden: ma., di. en do. van 10.00-12.30 uur.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 9