KRO Stiltewandeling in Merselo Kunstveiling levert 9000 euro op Vrouwen Kleinkoor Orpheus in Mariakapel i Kunst Cultuur- I Bouwcultuurfonds subsidieert restauratie kerk Themaruimte Wereldwinkel Reünie Puree Leunen De slag om Overloon en Venray Op ut Tuffelke De Locht Jongerenbus Anders Sterk Wandelsportvereniging De Natuurvrienden in Merselo organiseert op zondag 13 februari de KRO Stiltewande ling in samenwerking met de KNBLO-Nederland. De afstan den zijn 5,10,15 en 20 km. De 5 en 10 km zijn rolstoelvrien- delijk. 's Middags is er voor de kinderen een puzzeltocht van 5 km met leuke prijsjes. De startplaats is vanuit de kanti ne van het verenigingsgebouw Den Hoek, Grootdorp 99, 5815 AN in Merselo. Het startbureau is geopend vanaf 8.30 uur en sluit om 17.00 uur. De starttijden zijn als volgt: 15 en 20 km tussen 9 00 en 12.00 uur; de 5 en 10 km tus sen 9.00 en 14.00 uur en de 5 km puzzeltocht tussen 13 00 en 14.00 uur. Voor de KRO Stiltwan- deling op zondag 13 februari heeft wandelsportvereniging De Natuurvrienden voor u een spe ciale wandelroute uitgezet. De route voert u langs de Merselose molen, welke bij voldoende wind al draaiende te zien zal zijn. Ver der gaat de route langs verschei dene kapelletjes en boerderijen, enkele met muurkapelletjes. Nadat u het Loobeekdal gepas seerd bent komt u in het bosrijke gebied Vlakwater. Hier ligt ook het Odapark met Theehuis, dat voorheen een kloosterpark was waar de nonnen hun rust vonden. Thans is dit park in gebruik als beeldentuin waar veel kunstwer ken te bezichtigen zijn. Onmid dellijk hierna komt u bij de ver- zorgingspost aan. Dit is een oude pipowagen, waar soep, koffie en broodjes verkrijgbaar zijn. De route gaat verder langs een Engel se militaire begraafplaats. Nog een tastbaar bewijs van de hevige gevechten, die hier in oktober- november 1944 rondom Venray en Overloon hebben plaatsgevon den. De 20 km-route gaat vervol gens nog over het terrein van het voormalig psychiatrisch centrum St. Anna, dat in een parkachtige omgeving ligt. Hierna vervolgen de diverse afstanden ieder hun weg terug naar clubgebouw Den Hoek. De KRO Stiltewandeling zal voor menigeen nog meer inhoud aan deze wandeltocht geven. De KRO maakt opnamen voor het tv- programa De Wandeling. Die wor den uitgezonden op vrijdag 18 februari om 17.05 uur en op zon dag 20 februari om 9.30 uur op Nederland 1Plaatsen waar bezienswaardigheden zijn: de molen van Merselo, het St. Oda park en net daarbuiten de eerste rustplaats, het St. Anna terrein, bij diverse boerderijen nostalgische muurkapelletjes en de Engelse militaire begraafplaats. Alle plaat sen zijn goed met auto bereik baar. Voor inlichtingen kunt u contact opnemen met Gonny Franssen, tel. 0478-546496, e- mail: frans.sen@12move.nl of Anny Franssen, tel. 0478-586556. Het Vierlingsbeekse jongeren centrum Gryphus organiseert in samenwerking met stichting Op De Töffel op zondag 10 april een open podium: Op Ut Tuffelke. Regionale muzikanten krijgen tij dens dit open podium de kans zich te presenteren. De band of artiest die op het podium als 'beste' uit de bus komt wordt uit genodigd om als openingsact te fungeren van het popfestival Op De Töffel 2005, dat gehouden wordt op zondag 19 juni op het Vrijthof in Vierlingsbeek. Bands die interesse hebben om deel te nemen aan dit open podium kun nen vóór 1 maart een demo met biografie sturen naar: Gryphus, onder vermelding van Op Ut Tuf felke, postbus 15, 5820 AA Vier lingsbeek. Meer weten over Op Ut Tuffelke? Surf naar www.gryp- hus.nl of www.opdetoffel.nl. PEEL EN MAAS een abonnement waard PEEL EN MAAS De kunstveiling in het Thee huis van het Odapark in Venray heeft 9000 euro opgeleverd voor het goede doel: de stich tingen Kans en Helpende Han den. Veel mensen hebben afge lopen weekend de kunstveiling in het Odapark bezocht. Ook de prachtige Indiase dansvoorstelling van dansschool Madhoerie uit Nij megen op zaterdagmiddag trok veel publiek. Voor aanvang van de veiling op zondagmiddag speelde de bekende Venrayse kunstenaar Luis Penin voor de aanwezigen een piano-improvi satie. Indrukwekkend hoe deze kunstenaar zijn beleving van dat moment in muziek neer heeft gezet. Onder de bezielende lei ding van veilingmeester Mathieu Emonts, wethouder van cultuur in Venray, vond daarna de veiling plaats. Met zijn geheel eigen interpretatie als veilingmeester leverde hij een belangrijke bijdra ge aan het laten welslagen van deze veiling. "We kijken als orga nisatie terug op een meer dan geslaagd veilingweekend voor het goede doel. Behalve door de grote belangstelling en de prach tige entourage van het Theehuis voelen wij ons vooral ook dank baar omdat we zo gastvrij door de medewerkers van het Oda park zijn ontvangen. Wij zijn zeker ook trots op het behaalde eindbedrag. In totaal is er voor ongeveer 9000 euro netto geveild. Met de premie van Wilde Ganzen komt dat neer op een eindbedrag van de veiling van ongeveer 13.500 euro", aldus Bart Veldpaus van de organisatie. "Een gedeelte van dit bedrag gaat via de Venlose Stichting Kans naar Sneha Bhavan in de deel staat Noord Kerela. Het andere gedeelte gaat, behalve naar de uitbreiding met tien lokalen van de Udavum Karangalschool in Veilingmeester Mathieu Emonts bracht met veel verve de kutistwerken aan de man Chennai, ook naar de zeven geadopteerde, door de Tsunami verwoeste dorpjes aan de oost kust van India, in de deelstaat Tamil Nadu. Zonder de mensen die in deze dagen hun handen niét ons uit de mouwen hebben gestoken hadden wij dit niet voor elkaar gekregen. Vooral willen wij de kunste naars bedanken voor hun Hel pende Handen, voor hun warme gebaar." Donderdag 3 februari 2005 - Pagina 8 torium in Arnhem. Naast dirigent van dit koor is hij initiatiefnemer en artistiek leider van de Koor school Midden-Gelderland, waar hij de zangopleiding verzorgt voor kinderen en jeugdigen in de leeftijd van 4 tot en met 23 jaar. Albert Wissink geniet landelijke bekendheid als initiator in de ontwikkeling van de hedendaag se Nederlandse vrouwenkoormu- ziek, en heeft door zijn werk in belangrijke mate bijgedragen aan de muzikale kwaliteit van veel koren in dit genre. Wie dit bijzonder kwalitatief hoog staande concert bij wil wonen, doet er verstandig aan tij dig kaarten te reserveren. De kos ten voor dit concert bedragen per persoon 10,00, voor kinde ren tot en met 12 jaar bedraagt de entreeprijs 5,00. Kaarten zijn te bestellen en te reserveren bij de bekende voorverkoop adressen in Holthees: de fam. Ermers, Kapelstraat 3, tel. 0478- 636480 en bij de fa. Wijenberg, Gildestraat 6, tel. 0478^36390. Kaarten kunnen ook besteld wor den via de website van de Maria kapel, www.mariakapel.nl, en vanaf een half uur voor aanvang van het concert bij de ingang van de kapel, voor zover er dan nog plaatsen beschikbaar zijn. Op zondag 13 februari zal het Vrouwen Kleinkoor Orpheus het eerste optreden in 2005 verzor gen in de Mariakapel in Holthees. Het koor is de laatste jaren een van de meest toonaangevende koren, gespecialiseerd in moder ne muziek, dat te beluisteren is in Nederland. Het koor verzorgt regelmatig programnma's voor de KRO-radio. De Mariakapel is dan ook bijzonder ingenomen met het feit dat zij het koor bereid heeft gevonden in Holt hees te komen zingen. Heel bij zonder aan dit optreden is ook, dat het koor juist omdat het in de Mariakapel komt zingen een pro gramma brengt dat voor een groot gedeelte zal bestaan uit lie deren die aan Maria gewijd zijn. Met name het programmagedeel te voor de pauze telt alleen al vier verschillende Ave Maria's, een Salve Regina en een Ave Generosa. De uit te voeren liede ren zijn voornamelijk van de hand van twee hedendaagse componisten: Jean Lambrechts en Albert Wissink. Het concert begint om 15.30 uur. Het Vrouwen Kleinkoor Orp heus is een ensemble met twaalf leden, heeft als standplaats Nij megen, maar de leden komen vanuit de wijde omgeving van Na een aanvankelijke afwij zing op grond van foutieve berichtgeving door het bis dom, heeft de Stichting Bouw cultuurfonds Zuid-Nederland alsnog besloten een bijdrage beschikbaar te stellen voor de restauratie van de St.Matthias- kerk te Castenray. De hoogte van de subsidie bedraagt 5000,-, een bedrag waar het Comité Restauratie Kerkge bouw Castenray erg blij mee is. Want de kosten van de res tauratiewerkzaamheden zijn nog steeds niet volledig gedekt. In eerste instantie werd de aanvraag bij het Bouwcultuurfonds afgewezen, omdat het bisdom bij het betreffende fonds had doen overkomen, dat alle kosten inmiddels gedekt zouden zijn. Dit is echter ver bezijden de waarheid. In totaal is er nu aan subsidies, giften en gelden uit acties een bedrag binnen van 72.910,-, zodat er nog steeds een tekort is van onge veer 24.000,-. De subsidiemogelijkheden zijn inmiddels bijna uitgeput. Van het VSB-Fonds werd onlangs bericht ontvangen dat de aanvraag niet binnen de doelstellingen van het fonds valt, zodat de laatste hoop van Castenray gevestigd is op het Wilhelmina Sangers Cultuur Fonds, waar nog een aanvraag loopt. Deze wordt behandeld in mei 2005 en het Restauratieco mité klampt zich vast aan deze laatste financiële strohalm. Zeker is echter dat Castenray niet geheel uit de kosten komt, zodat het uit gangspunt - het onaangetast laten van de kerkreserve - niet helemaal gerealiseerd zal kunnen worden. Naast de reeds binnengekomen gelden neemt de Rijksdienst voor Monumentenzorg een bedrag van Na de overgang van de Wereld winkel Venray naar het landelijk Wereldwinkel model, is er in Ven ray een themaruimte ingericht. In de maanden januari en februari is het aandacht voor onder andere boeddha's, yogi's, Tibetaanse gebedsmolens en wierook. De naam boeddha wordt gebruikt voor een wezen dat door eigen inzicht verlicht is en verlost is uit de kringloop der wedergeboorten. Er zijn dus veel verschillende boed dha's. Dit verklaart ook de diverse gezichtsuitdrukkingen. Vaak wordt boeddha afgebeeld met een sereen uiterlijk, gesloten ogen (meditatie), kort krulhaar met knot en uitgerek te oren (teken van intellect). Zit tend wordt hij vaak afgebeeld in de lotuszit (padmasana) bovenop een troon van lotusbladeren. Hij heeft dan één hand in de schoot en met de andere hand raakt hij de aarde. De schaal die in zijn hand ligt is voor de aalmoezen. Liggen beide handen in de schoot, dan duidt dat op intense concentratie tijdens de meditatie. De Lachende Boeddha, een kaalhoofdige, dikbuikige Boed dha was oorspronkelijk een Chine se Zenmeester, die rond de zeven de eeuw leefde. Hij kreeg de bijnaam omdat hij zo zorgeloos en gelukkig was. Hij werd vereerd als geluksgod. Hij moet de mensen eraan herinneren dat iedereen goed is zoals hij/zij is. Algemeen gebruik is dat men een boeddha cadeau moet krijgen. De vaste expositie in de Locht geeft een uitstekend beeld over wonen en werken op het platte land in Noord-Limburg in de perio de 1890-1950. Daarbij past uitste kend de wisselexpositie "Van baker tot bewaarschool" betrek king hebbend op de eerste levens jaren aan het begin van de 20e eeuw. Het museum is geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00-17.00 u (www.delocht.nl) Ben jij tussen de 12 en 21 jaar? Kom dan naar de Jongerenbus van Synthese. In de bus is van alles te doen: tafelvoetbal, computers, tijd schriften en er ligt informatie over diverse onderwerpen om te lezen. De bus staat op de locatie van 19-30 tot 21.30uur. Maandag 31 januari Venray, Landweert; dins dag 1 februari Venray, Toverbal; maandag 14 februari Venray, Brukske; dinsdag 15 februari Ven ray, Zuidsingel; maandag 21 febru ari Venray, Landweert en dinsdag 22 februari Venray, Brukske. De yogi noemt men ook wel 'de verlegen man'. Het beeld is een ver naar voren gebogen persoon. Als men het beeld een kwartslag draait dan ziet men een gezicht. De armen verbeelden twee foetussen en de rug van de yogi man ver beeldt het hart. Als men de yogi met het gezicht naar de deur zet, dan blijft het kwaad buiten. Strijkt men de yogi over het hoofd dan neemt de verle genheid af. Een gebedsmolen is een boed dhistisch instrument, dat men gebruikt bij het gebed of bij de gebedsdiensten. De molen bestaat uit een gesloten cylinder vormige huls op een stok. De gebedsmolen wordt door ronddraaien, met de klok mee, in beweging gebracht. In de huls zit een opgerold papier met één of meerdere mantra's. Op de buitenkant is bijna altijd de man tra Ohm mani padme hum aange bracht. Boeddhisten gebruiken ook vaak een mala of kralen gebeds- snoer. De gebedsmolens in de Wereldwinkel komen uit Tibet. De wierook komt uit India van de organisatie Mira. Zij verwerken zuivere bloemen en/ of houtgeu ren. Er zijn veel verschillende soor ten verpakkingen. Er is ook een goud lijn, dat wil zeggen dat een extra laagje wierook is aange bracht. Kom eens kijken bij de Wereld winkel, Henseniusstraat 3a in Ven ray, telefoon 588571. De Stichting Anders Sterk is een stichting voor en door ouders van kinderen met een GGZ-problema- tiek, zoals AD(H)D, autisme en aan autisme verwante stoornissen. Op 16 februari is de volgende ouder contactavond voor ouders van pubers. Het thema van de avond is: communicatie met je kind; hoe kom (blijf) je uit de negatieve spi raal. Het thema wordt kort inge leid, waarna ze samen in gesprek zullen gaan en ervaringen en tips uitwisselen. De vereniging Balans en informatiecentrum MEE zullen tijdens de oudercontactavonden aanwezig zijn met een stand met informatiemateriaal. Locatie van de avond: Restaurant De Tambour- in, Vincent van Gogh Instituut, Sta tionsweg 46 in Venray. Aanvang 19.30 uur. Entree is gratis en aan melden is niet nodig. Nadere infor matie: Fieke tel.: 0478-588119, Suzanne tel.: 0478-503937 en Truus tel.: 0478-516061 Of via e- mail: info@anderssterk.nl. De stichting heeft ook een eigen website: www.anderssterk.nl. griet Ehlen. Mede dankzij de repertoirekeu ze en het hoge vocale en muzika le niveau van de uitvoeringen is er veel belangstelling van de media. Naast optredens voor de radio wordt het koor regelmatig gevraagd voor optredens tijdens concertseries, en ingezet als voorbeeldkoor bij workshops en symposia of tijdens een festival. Dirigent Albert Wissink stu deerde schoolmuziek en koordi rectie aan het stedelijk conserva- deze stad. Het koor staat sinds 1987 onder leiding van Albert Wissink, niet alleen dirigent van dit koor, maar tevens de compo nist van talrijke liederen, die het koor ten uitvoer brengt. Het koor heeft regelmatig werken in pre mière gebracht, die speciaal voor het ensemble geschreven zijn. Componisten die op deze wijze hun naam aan het ensemble ver bonden, zijn onder meer Daan Manneke, Louis Toebosch, Mau rice Pirenne, Albert Wissink, Fereric Farkas, Vic Nees en Mar- 25 jaar geleden sloten de deu ren van Soos Puree in Leunen. Op 28 mei komen de soosgangers voor de vijfde keer bij elkaar om een van de beste periodes uit hun leven te herbeleven. Zorg dat je komt want anders zijn er zeker mensen die jou zullen missen en die er al maanden naar uitgeke ken hebben om jou weer eens te zien en te spreken. Dus wees net als vroeger solidair en laat je mede soosleden niet alleen staan. Sterke verhalen, herinneringen die weg waren maar plots weer helder worden, oude liefdes en krakend verse muziek zullen deze avond ongetwijfeld met wee moed vullen. Er zal voor drank en spijzen gezorgd worden om de inwendige mens te vullen. In een sfeervolle ambiance op het rustie ke platteland van Leunen keren ze terug naar roemruchte tijden toen de wereld nog een stuk een voudiger leek en misschien ook wel was. Ze zullen proberen om de organisatievoortgang regelma tig te mailen naar een ieder. Hier voor hebben ze graag zoveel mogelijk mailadressen in het! bezit dus als je deze mail ont vangt stuur hem door naar oude vrienden, vriendinnen, kennissen! en iedereen die destijds in Puree kwam. Zij vragen ook om dezei. maiadressen door te sturen naar de organisatie om nieuwe inforj matie rechtstreeks door te kun-: nen geven. Ook als iemand oudei* foto's heeft waarderen zij het; zeer als je deze scant en door mailt. Omdat Fungus, de Veull poepers, Sweet d'Buster en Tony Macaroni and his Swinging Devils? allemaal al bezet waren hebben, ze de kosten aanzienlijk weten te drukken. De reünie op 28 mei; begint om 20.30 uur in huize Piet Bistervelts, Steegse Peelweg 55! in Leunen. De kosten voor de hele avond bedragen zeventien euro per persoon (inclusief eten en drinken). Opgeven kan tot uiterlijk 1 mei door zeventien euro over te maken op: rekening nummer 1400.12.982 ten name van reünie OJC Puree. Eventueel; kun je ook contant betalen bij Ed Stevens. Boekrecensie in Peel en Maas Er is een nieuw boek versche nen over de slag om Overloon en Venray. Dit boek behandelt de militaire operaties die eind 1944 in deze streek plaatsvon den. 'Operation Aintree, de slag om Overloon Venray' is geschreven door Antal Giesbers en Herman Dinnissen. 'Een tweede Caen' noemden de Britten Overloon, dat het strijdperk was van bittere gevechten tussen Duitse, Britse en Amerikaanse troe pen aan het eind van de Tweede Wereldoorlog. Een Britse generaal noemde deze slag zelfs 'de felste strijd van heel West-Europa'. De veldslag is echter ternauwer nood in de geschiedenisboekjes terug te vinden. Operatie Market Garden kent iedereen, Operatie Aintree is een stuk minder bekend. En daar moest een einde aan komen, zo vonden de schrijvers, Antal Giesbers en Herman Dinnis sen. "Er is wel geschreven over deze veldslag, het meest uitgebreid in het boek 'Slag in de schaduw', maar dat boek is bijna niet meer te krijgen. Ook andere boeken zijn niet meer te koop of behandelen de slag rond Overloon en Venray slechts beperkt. Het was tijd voor een bevattelijk boek voor de geïn teresseerde leek", aldus Giesbers. Dinnissen kwam op het idee voor het boek door vragen die hij kreeg in zijn modelbouwwinkel, die zich recht tegenover de ingang van het Oorlogs- en Verzetsmuse- um in Overloon bevindt. "Mensen die het museum bezoeken en leren over de strijd die hier heeft plaats gevonden, vragen naar iets tast baars om mee naar huis te nemen." Operation Aintree, de slag om Overloon Venray is te koop in boekhandel Van den Munckhof, Grotestraat 68 in Venray. Prijs: 17,95 euro. 285.333,- voor haar rekening. Dit bedrag wordt in twee termij nen uitgekeerd: in 2007 wordt 92.605,- overgemaakt en in 2008 volgt het restantbedrag van 192.728,-. Ter overbrugging van deze periode wordt het bedrag door het Restauratiefonds voorge financierd tegen 1% rente per jaar. Van de provincie Limburg mag het Castenrayse comité een subsidie van 40.761,- tegemoet zien. Met de 5000,- subsidie van de Stichting Bouwcultuurfonds Zuid-Nederland heeft de Casten rayse restauratiegeldmeter weer een kleine sprong voorwaarts gemaakt. Daarbij komt, dat na herberekening gebleken is, dat de 100.000,- eigen bijdrage niet helemaal bereikt hoeft te worden. Met 97.000,- zou het restauratie comité volledig uit de kosten zijn. Wie weet komen er in de loop van dit jaar nog giften binnen. Het rekeningnummer is nog steeds 12.81.87.573 t.n.v. Parochie H. Matthias Castenray. Nadat vorige week nog een paar kleine herstel werkzaamheden verricht werden, is de restauratie inmiddels hele maal voltooid. Onlangs werd het geheel opgeleverd en het restau ratiecomité is voornemens de vol tooiing een officieel tintje te geven en wel na het carnavalsged ruis, op zondagmiddag 6 maart, halfvasten. Om 13.30 uur zal een plechtige H.Mis gecelebreerd worden, waarin deken H. Smeets en kapelaan W.van Dijck van het dekenaat Venray voor zullen gaan. De dienst wordt opgeluisterd door het Dameskoor, het Kerke- jaa lijk Zangkoor en een koperensem-i geii ble van de Castenrayse fanfare., wei Ter herinnering aan de restauratieij)e zal door deken Smeets een tegenxorg de kerk bevestigd gedenkbortfiMe onthuld worden. Na afloop van:rges de feestelijkheden in de kerk is et zor een bijeenkomst in gemeerivlen schapshuis De Wis. Hier kan vos iedereen na een korte toespraak, eld onder het genot van een hapje en .ges een drankje, een foto-expositie, jari die een overzicht van de restaura Zui tie weergeeft, bezichtigen. Ookraan zijn er filmbeelden van de restaujvro ratiewerkzaamheden te zien. Op nat een latere datum in dit jaar zaljMei ook de mogelijkheid geboden worden de toren te beklimmen eni K een blik te werpen in de zolder-fzesl ruimten boven de kerkgewelven, voe de

Peel en Maas | 2005 | | pagina 8