Inkoopbeleid gemeente in kinderschoenen Bernard Ruyten ambassadeur van hulporganisatie d 'olitiek wil ruimer gebruik trouwzaal 'Reorganisatie mag niet steeds excuus zijn' Beroving op Paterslaan Pluimveehouder mag mestverwerken L L L GERRITS mi jen maen Restaurant de Vier Linden Venray in j beeld Karig resultaat zoektocht bezuinigingen gina PEEL EN MAAS Jaarlijks 6600 facturen voor totaalbedrag 27 miljoen euro Donderdag 3 februari 2005 - Pagina 5 LFÉ D Anderhalf jaar is ambtenaar Martin Potters nu aan de slag om het inkoopbeleid op het gemeentehuis enige vorm te geven. De commissie Middelen besprak vorige week de tussenstand. Jaarlijks wordt voor 27 miljoen euro ingekocht waarvoor de gemeente ruim 6600 facturen ontvangt. In het verleden verzorgde iede re afdeling op eigen houtje haar inkopen. Potters wordt echter géén centrale inkoper. De inkoop i blijft decentraal gebeuren en de budgethouder of afdelingsma nager blijft verantwoordelijk. Door meer coördinatie, advies en controle moeten toch besparin gen en kwaliteitsverbeteringen te boeken zijn. Ruim de helft van de 6600 bin nenkomende facturen kent een lager bedrag dan 500 euro. Daarnaast levert 10 procent van de leveranciers 90 procent van de totale inkoop. Vooral door het verminderen van het aantal factu ren en kleine leveranciers zijn voordelen, zoals lagere beheers kosten, te behalen. Evenals door een gebundelde inkoop, standaar disatie en het werken met raam contracten en leveranciersreduc tie. Frans Franken (CDA) meende dat er grote voordelen te halen zijn bij de duizenden kleine factu ren. "Daar moet een flinke reduc tie komen want dat levert veel besparingen op. Ook zou er meer samenwerking moeten komen met andere gemeenten", aldus Franken die vroeg om een stevige rol voor de inkoper. "Want het is belangrijk dat de juiste man op de juiste plaats zit." Paul Vriesekoop (PvdA) vond dat het inkoopbeleid veel concre ter moest worden uitgewerkt. In de volgende commissievergade ring in maart komt dit onderwerp dan ook terug. "Wat zijn de finan ciële doelen en hoe hoog is het rendement", vroeg de PvdA'er zich af die pleitte voor een verge lijking met andere gemeenten. René Francken (WD) heeft al herhaaldelijk verzocht het inkoopbeleid op de agenda te zet ten. "Eindelijk is het zover", ver zuchtte de WD'er die vraagte kens zette bij de keuze voor een decentrale inkoop. "Is een centra le inkoop ook onderzocht? Want dit is een belangrijke strategische keuze. Dit is heel cruciaal om slag vaardig te kunnen inkopen." Francken weet dat veel onder nemers interesse hebben in het gemeentelijk inkoopbeleid. Hij vindt dat dit onderwerp zich daar om uitstekend leent voor een pre sentatieavond. Zodat alle geïnte resseerden kunnen meepraten. "Het is jammer dat dit niet gebeurd is. Het is een gemiste kans want dit leeft behoorlijk in ondernemersland. Het schept ook duidelijkheid en dat kan nooit geen kwaad." De WD'er vindt de rol van inkoopcoördinator te onduidelijk. "Aan wie rapporteert hij en wat is zijn rol? Kan hij ook anderen overrulen", vroeg Francken die pleitte voor meer informatie zoals analyses en ken getallen. Tineke Lamers (Samenwerking) was blij met de notitie maar wilde eveneens de reden voor de keuze van decentrale inkoop weten. Richard de la Roy (Lokaal Aktief) wilde meer duidelijkheid hebben over de inkoopvolumes en de voordelen die te verwachten zijn. "Dit is nog niet zichtbaar. Het is nog weinig uitgewerkt en de resultaten moeten eerst goed in beeld komen." Wethouder Heidens (CDA) onderkende de kritiek van de commissieleden. "Dit is nog slechts een tussenbalans. We zijn er nog niet. Er moet nog veel uit gewerkt worden zoals een organi satiebrede implementatie van het inkoopbeleid." Heidens bevestig de dat er bewust niet gekozen is voor een centrale inkoop. "We hebben besloten tot een decentra le inkoop met een duidelijke rol voor de coördinator. Waarbij de afdelingsmanager verantwoorde lijk blijft voor de inkoopfunctie", aldus de wethouder die zei dat de coördinator de inkopers wel kan sturen maar niet kan overrulen. K Venraynaar onder de indruk van werkbezoek aan straatkinderen in Rio LS Venraynaar Bernard Ruyten was al eens met een reisgezel schap op bezoek geweest bij de straatkinderen in Rio de Janeiro. Maar het werkbezoek dat hij afgelopen twee weken heeft afgelegd aan de straat kinderprojecten heeft veel meer indruk op hem gemaakt dan de eerste reis. "Dat komt omdat ik nu in contact ben geweest met de kinderen op •straat", vertelt een enthousias te Ruyten. Samen met bestuurslid en journalist René Poels uit Meerlo van de Stichting Sint Martinus, voor hulp aan straatkinderen, was hij te gast in de wereldstad Rio de Janeiro. Bernard Ruyten is sinds twee jaar samen met zijn echtgenote .Inez ambassadeur van deze stich ting met als doel het straatkinder werk in de regio te promoten. Bernard vertelt: "We zijn drie keer j's morgens vroeg met straathoek werkers en maatschappelijke wer kers de stad ingegaan om slapen de straatkinderen te ontmoeten. ;Ze krijgen wat te drinken en brood. Heel indrukwekkend is dat. Ook zijn we een keer naar :en meeting geweest in een park iet straatkinderen. De kinderen amen daar op eigen initiatief :n kregen er koffie en brood. Een roor een druppelen de kinderen iet park in. Kinderen van negen 'jaar zijn erbij! Ze kijken slaperig Üuit hun ogen. Van de drugs en de •slaapZe bivakkeren op een niet jneer in gebruik zijnde voetgan- jgerspassage onder een viaduct bij Jhet busstation Rodoviaria. Een üvan de kinderen had een wond. |Die werd verzorgd door een van Me opvoeders. Met de kinderen jwordt gesproken, gebeden en «gezongen. Na de sessie gaan de «kinderen weer de straat op. 'Sommige kinderen kunnen over tuigd worden om naar een dagop vangcentrum te komen. Daar doen ze mee aan resocialiserings- programma's." EX-STRAATKINDEREN i j Bernard Ruyten is onder de [indruk van het werk dat de i «Braziliaanse partner van de «Stichting Sint Martinus allemaal I «doet voor de straatkinderen. Sao jMartinho, zoals de organisatie ■heet, is twintig jaar geleden opge- Jicht door de Limburgse missiona ris Martin Cox. Het centrum heeft een dagcentrum waar overdag kinderen van de straat deelnemen aan programma's, eten krijgen, I" tnedische verzorging. Ruyten vindt het ook heel bijzonder dat ex/straatkinderen zijn opgeleid tot straathoekwerkers en nu zelf Je ték" Bernard Ruyten treft op straat een straatkind met hevige kiespijn, Samen met zijn collega's Adrinana van het opvangcentrum in Rio de Janeiro wordt het straatmeisje geholpen in de tandartsenpraktijk van de hulporganisatie, (foto Stichting Sint Martinus) met straatkinderen werken. "Dat is fantastisch. Deze leiders begrij pen de kinderen het beste", zegt hij. In het opvangcentrum Socio Educativo midden in de stad is ook een kleine tandartspraktijk gevestigd. Bernard Ruyten, die in Venray een eigen tandartsenprak tijk heeft, sprak dat geweldig aan. Zijn collega in Rio, Adriana, heeft ook een eigen praktijk in de stad. Daarnaast is ze twintig uur in de week pro deo als tandarts actiefin het dagcentrum van Sao Martinho. "Als ik straatkinderen in mijn eigen praktijk zou behande len, komt er geen patiënt meer. Zo werkt dat hier helaas", vertelde Adriana haar Venrayse collega. Dat ze bij Sao Martinho werkt is geen toeval. Haarjnan is namelijk coördinator bij een van de gezins vervangende tehuizen van deze straatkinderorganisatie. Korte tijd nadat Bernard Ruyten kennis had gemaakt met zijn col lega was hij weer op pad met maatschappelijke werkers op zoek naar straatkinderen. Ze von den de kinderen op een ijzeren passage onder een lange brug waarover een weg loopt. Vijftien kinderen en enkele honden lagen hier te slapen. De dieren gaven de kinderen warmte. Een van de meisjes zat rechtop en hield een doek voor haar mond. Aanvankelijk dachten Ruyten en Poels dat zij een of andere drugs opsnoof. "Maar dat bleek niet het geval. Het meisje had enorme kiespijn. Echt heftig. Ze moest worden geholpen", aldus Ruyten. Hij dacht onmiddellijk aan collega Adriana in het dagcentrum, nam een taxi en reed met het zieke meisje naar het opvangcentrum van Sao Martinho. Adriana was verrast en stelde voor dat Bernard Ruyten de patiënt zou behande len, Bernard deed de verdoving en Adriana trok de kies. Het kind was geholpen en maakte een ver volgafspraak. Ruyten is onder de indruk over de primitieve maar goede wijze waarop de tandarts werkt. Ze heeft dringend hulp nodig om haar praktijkje voor de straat- kids in het stadsdeel Lapa beter uit te rusten. Ambassadeur Ruyten heeft het bestuur van de Stichting Sint Martinus inmiddels voorge steld om dit tandartsprojectje ook te steunen. "Haar werk in de kleine praktijk voor straatkinderen ontroerde mij. Het raakt je. Er is een enorm verschil tussen het werken in Nederlandse tandartspraktijken en daar. Ze heeft behoefte aan bij voorbeeld witte vullingen. Bij veel kinderen breken tanden af als gevolg van het geweld op straat. Ze gebruiken nu tanden van pro theses, die plakken ze erop. Dat is toch onvoorstelbaar. Maar als je geen witte vullingen hebt kun je het niet anders. Bovendien moet een deel van haar apparatuur van haar praktijk worden gerepareerd en deels worden vernieuwd", aldus de Venraynaar. In Rio de Janeiro bezocht Ruyten vrijwel alle tehuizen en projecten van de Braziliaanse part nerorganisatie Sao Martinho. Hij is onder de indruk hoe de leiding en de coördinatoren de ruim twee duizend straatkinderen weer op de goede weg krijgen. Het is Ruyten ook duidelijk geworden dat het geld dat jaarlijks via de Stichting Sint Martinus rechtst reeks naar Rio gaat goed op de plaatst komt. Er blijft niets aan de strijkstok hangen en het geld wordt efficiënt ingezet, zo is zijn ervaring. "Op dit moment gaat veel aandacht en geld naar de regio Thailand/Sri Lanka vanwege de zeebeving. Ondertussen blijft ook geld hard nodig voor projec ten als dit van de straatkinderen in Rio de Janeiro", besluit de ambas sadeur. Meer informatie over het werk van de Stichting Sint Martinus is te vinden op website www.sint- martijus.newsman.com Het pro ject kan gesteund worden door te storten op bankrekening: 17.74.12.089 t6,n,v, Stichting Sint Martinus te Nuenen, onder ver melding van straatkinder tandarts- project. Populariteit Theehuis jaagt kosten omhoog De trouwzaal in het 'emeentehuis wordt steeds ninder vaak gebruikt. Steeds neer trouwlustigen wijken uit laar de alternatieve locatie in iet Theehuis in het St. )dapark. Gevolg is dat een ïuwelijk in de gemeentelijke rouwzaal fors duurder wordt, let tarief stijgt dit jaar van 590 naar 423 euro. Van de 175 huwelijken worden tt nu zo'n vijftig in het Theehuis 'oltrokken. Het Theehuis vraagt •en bijdrage 563 euro. Doordat er >teeds minder gebruik wordt ?emaakt van de gemeentelijke rouwzaal, nemen de gemiddelde tosten per huwelijk fors toe. In de commissie Middelen maakten de fracties zich zorgen over deze ontwikkeling. "Als deze ontwik keling doorzet dat betalen de laat ste twee huwelijken in het gemeentehuis ieder 26.000 euro", zei Huub Muijsers (CDA), die voorspelde dat binnenkort de trouwzaal duurder is dan het Theehuis. "En dat moeten we niet willen. Het beleid moet bijgesteld worden. Of alle huwelijken in het Theehuis of allemaal in de trouw zaal. Als voor het Theehuis geko zen wordt, dan kan de trouwzaal een andere bestemming krijgen", vond Muijsers. Henk Bisschops (PvdA) wees erop dat destijds met het verle nen van een extra trouwservice in het Theehuis deze gevolgen niet gerealiseerd zijn. "Het kan niet de bedoeling zijn dat trou wen in het gemeentehuis daar door alsmaar duurder wordt. Wellicht zijn er andere mogelijk heden om de mooie trouwzaal vaker te gebruiken waardoor de kosten omlaag kunnen." De partijen waren het er wel mee eens dat ook de trouwleges volledig kostendekkend zijn gemaakt. Wethouder Heidens (CDA) verklaarde dat het nog niet zeker is dat de trouwzaal op de huidige plek blijft. De beneden verdieping van het gemeentehuis wordt momenteel ingrijpend ver bouwd. "We bekijken of de trouwzaal hier kan blijven en of het multifunctioneler kan wór den-ingezet", aldus Heidens, die vond dat er wel een trouwvoor- ziening in het gemeentehuis moet blijven. Een ander heikel punt was de legesverhoging van een gehandi- captenparkeerkaart. De aanvraag en verstrekking gaat omhoog van 15,30 naar 42,60 euro. Wethouder Heidens vond dat de legesverhoging in 'absolute zin' wel meevalt. "Deze mensen heb ben bovendien altijd een parkeer plaats ter beschikking en ze hoe ven daar niets voor te betalen." PvdA'er Bisschops was niet te spreken over de uitleg van Heidens. "Het is een kwetsbare groep die geen andere keus heeft. De gehandicapten zijn sterk afhankelijk van hun parkeer plaats. Dit zijn buitensporig hoge re kosten. Daar moeten we eens goed over nadenken." Samenwerking en WD reageerden verheugd dat sommi ge legestarieven, zoals een uit treksel uit de basisadministratie, licht in prijs gedaald zijn. Het volledig toepassen van kos tendekkendheid levert dit jaar bij de legestarieven van publieks diensten extra inkomsten van 12.800 euro op. Daarbij moet 5.200 euro in mindering worden gebracht voor kosten van medi sche adviezen die aan de GGD vergoed worden. Wij zijn met de carnaval gewoon geopend. Tijdens deze dagen serveren wij van onze dagelijkse a la cartekaart. Zondag vanaf 14.00 uur, overige dagen vanaf 17.00 uur. Wij wensen iedereen prettige carnavalsdagen! Patrick Verhoeven Ingrid Stappers. SOETENDAAL 5 5821 BL VIERLINGSBEEK TELEFOON. 0478-63 1637 De commissie Middelen zat vorige week opgescheept met enkele gedateerde onderwerpen. Nogal wat zaken op het gemeen tehuis liepen vertraging op waar bij de 'kanteling' - de ambtelijke reorganisatie - steeds als reden werd opgevoerd. Petra van Duijnhoven (Samenwerking) wilde dit niet meer als excuus horen. "We heb ben dit nu al vaak genoeg als oor zaak te horen gekregen." Zo behandelde de commissie nu pas het sociaal jaarverslag 2003- Normaal verschijnt dit in mei gelijktijdig met het algemene jaarverslag. Eerst werd uitstel gevraagd tot september maar het werd uiteindelijk november voor dat de commissieleden het verslag in bezit kregen. In de vorige com missievergadering van 1 decem ber zat de agenda propvol waar door het sociaal jaarverslag moest worden verdaagd. Naast Samenwerking ergerden ook CDA, PvdA en WD zich aan de late behandeling. Joos Linskens (CDA): "Ik verwacht dat het dit jaar weer op tijd komt zoals het in alle organisaties gebruikelijk is." De meeste partijen maakten opmerkingen over de vergrijzing van het personeelsbestand. Positief punt was dat het ziekte verzuim opnieuw is gedaald. Petra van Duijnhoven vroeg extra aandacht voor de stagiaires. "Het blijkt moeilijk te zijn de stagiaires goed te begeleiden. Dit moet in de toekomst beter. En het is ook niet de bedoeling dat ze reguliere banen bezetten." CDA'er Linskens merkte op dat nogal wat vacatures intern wor den opgevuld. "Dit voorkomt dat er vers bloed in de organisatie komt en het versterkt de vergrij zing." De politie is op zoek naar getui gen van een beroving op de Paterslaan. Daarbij is woensdag middag een 71-jarige vrouw uit Venray beroofd van haar schou dertas. Zij is bij de beroving gewond geraakt. De vrouw fietste even na 12.30 uur over de Paterslaan richting de Langeweg. Onder de snelbinder lag haar schoudertas. Op een gegeven moment naderde er vanachter een bromfiets met daarop twee personen die de tas van haar fiets aftrokken. De vrouw greep nog naar het hengsel van de tas en kon dat ook vastpakken. Doordat zij het even vast had werd ze omver getrokken. Ze viel met de fiets en kwam met haar gezicht AANNEMERSBEDRIJF BOUW MACHINAAL TIMMERWERK NIEUWBOUW VERBOUWINGEN KOZIJNEN RENOVATIE Hultenhoek 2 - Groeningen T (0478) 63 12 13 F (0478) 63 23 41 E gerritsbouw@hetnet.nl op het wegdek terecht. De vrouw liep letsel op aan haar gezicht en gebit. Ze is door een huisarts aan haar verwondingen behandeld. Het gaat om twee donkergeklede personen op een bromfiets, ze droegen helmen. De twee gingen er met hoge snelheid via de Kruisstraat vandoor. De politie verzoekt getuigen contact op te nemen met de politie Venray via 0900-8844. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS VERS BOERDERIJVLEES! Porkland Handel BV Slachtplaats Vleesgroothandel Kijk op onze website: www.porkland.nl 5 Kg Karbonade 3,50 p/kg 5 Kg Schnitzels 3,50 p/kg 5 Kg Verse worst 3,50 p/kg 5 Kg Gehakt 3,50 p/kg 5 Kg Varkenslappen 3,50 p/kg 5 Kg Speklappen 3,50 p/kg 5 Kg Poulet 3,50 p/kg Totaal pakket 122,50 Tel. 077-3983564 U proeft het verschil De Venrayse fotografe Mijntje Wismans is door de gemeente gevraagd om Venray in beeld te brengen. Zij zal de komende weken (maar ook in de rest van 2005) actief zijn om een ruime collectie foto's te maken. De basis voor de fotografie zijn de thema's uit Blik op Venray 2015; Venray: dorp en stad, Venray is zorgzaam, Venray is levendig, Venray voorziet in alle woonwen sen, Venray is kennisintensief en Venray prikkelt jongeren. De foto 's krijgen hun toepassing in de nieuwe huisstijl van de gemeente, Dialoog is in de huis stijl en ook in de fotografie een belangrijke leidraad. In de fotogra fie wordt deze dialoog uiteindelijk i vertaald in duo-beelden, beelden die een gesprek met elkaar aan- I gaan. De beelden belichten de I verscheidene aspecten van I Venray. Het beeldmateriaal dat in 2005 ontstaat, gebruikt de gemeente in de nieuwe huisstijl, i Internet, brochures en bijvoor- i beeld de wekelijks te verschijnen gemeentepagina maken straks i gebruik van de beelden. Mijntje Wismans heeft eerder meege- i werkt aan het Fotofestival te Naarden, het Edinburgh interna- tional Festival, het Logboek de 1 Waan en verder verscheidene exposities in Nederland. Het onderzoek naar nog meer bezuinigingen bij de gemeente Venray heeft een mager resultaat opgeleverd van 91.930 euro. Voorgenomen besparingen van twee ton op de uitvoe ringskosten van minimabeleid en inkomensvoorziening ble ken onhaalbaar. In de com missie Middelen heerste onvrede over de aanpak van de 24 onderzoeken. Ook het niet halen van de plan ning, in 2004 werden vier van de achttien onderzoeken niet afge rond, stuitte op weerstand van de commissieleden. Het uitstel betreft bezuinigingen bij de regio nale VW, begraafplaats, bouwver gunningen en het personeelsres- taurant. De resultaten hiervan worden in de loop van dit jaar bekend. Tineke Lamers (Samenwerking) sprak van een mager resultaat. "Het is jammer dat het zo weinig opbrengt. En het is vervelend dat de taken niet op tijd gehaald zijn. Ik twijfel eraan of de redenen wel zo legitiem zijn." Henk Bisschops (PvdA) pleitte er opnieuw voor geen verdie- pingsonderzoeken uit te voeren als van tevoren toch al vaststaat dat het geen bezuiniging oplevert. Rein Dupont (CDA): "Het is droevig te constateren dat veel taakstellingen niet te realisreren zijn. We krijgen zo een financieel probleem in 2005. Want de bezui nigingen waren al ingeboekt. Ik vraag me af hoe we dit moeten invullen", zei de CDA'er die vooral doelde op de misgelopen twee ton bij sociale zaken. Volgens wethouder Heidens (CDA) was het onmogelijk twéé ton te besparen op de uitvoerings kosten. "Daar hebben we al een besluit over genomen en daar is een goede reden voor", aldus Heidens die bevestigde met een 'gat' te zitten in de begroting van 2005. "Dat is inderdaad een pro bleem. Het jaar is maar net begon nen en ik heb de oplossing nog niet." Dupont wees erop dat dit in november toch al bekend was. Heidens verklaarde dat de verdie- pingsonderzoeken niet alleen bedoeld zijn om besparingen te realiseren. "Het is ook een onder zoek naar de manier van werken. Het is net zo belangrijk dat de bedrijfsvoering eens wordt door gelicht." Pluimveebedrijf Strijbos- Jenniskens krijgt toestem ming om op een agrarisch perceel aan de Deurneseweg in Ysselsteyn een loods voor mestverwerking te bouwen. De commissie Stedelijke Ontwikkeling kon instemmen met de vereiste wijziging van het bestemmingsplan. Wel waarschuwde de commissie ervoor dat het bedrijf niet mag uitgroeien naar industriële mestverwerking. Het Ysselsteynse bedrijf gaat gedroogde mest van pluimvee, rundvee en varkens opwaarderen tot hoogwaardige mestkorrels die geschikt zijn voor export en voor toepassingen buiten de landbouw in Nederland. De mest is afkom stig van het eigen pluimveebedrijf en van een aantal bedrijven in de directe omgeving. De opslag van de gedroogde mest en de verwer king vindt plaats in de bestaande opstallen. De nieuwe loods die gebouwd gaat worden is bestemd voor de opslag en het verladen van het uiteindelijke product. Tevens wordt de loods gebruikt voor reiniging van de transport middelen. Omdat dit niet-agrari- sche activiteiten zijn moet de agrarische bestemming van het perceel gewijzigd worden mid dels een artikel 19.1 procedure. Het oprichten van mestverwer king kan niet zomaar in het bui tengebied. Het moet onderschikt zijn aan de agrarische hoofdactivi teit. In het geval van Strijbos- Jenniskens is een koppeling gemaakt tussen de pluimveehou derij op Deurneseweg 182 en de mestverwerkingslocatie op num mer 176. Een andere voorwaarde is dat alleen sprake mag zijn van buurtmestverwerking. De loods wordt tegen de bestaande bebou wing geplaatst en heeft dezelfde nok- en goothoogte. Ton Teeuwen (CDA) wil voor komen dat het bedrijf uitgroeit van buurt- naar lokale mestver werking tot een volledig indus- triële activiteit. "Dit initiatief past nu binnen de ruimtelijke kaders en is een nieuwe economische drager in het buitengebied." Gerrit Verkoeijen 1 (Samenwerking) wees erop dat 1 het bestemmingsplan veel te krampachtig is. Via een omweg, door een koppeling met het pluimveebedrijf, wordt toestem ming verleend. "De mestfabriek behoort zo dicht mogelijk bij de bron te staan. Je moet niet met mest gaan slepen naar een indus trieterrein", vond Verkoeijen die daarom kon instemmen met het plan. Wel waarschuwde hij ervoor dat indien Strijbos- Jenniskens de mestverwerkings activiteit aan een derde verkoopt er een 'ongewenst bedrijf in het buitengebied zit. Wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) beloofde erop toe te zien dat het bedrijf niet boven de loka le mestverwerking uitgroeit.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 5