Meerlo-Wanssum Homi Hakimi (40) wil zijn Iran mee helpen opbouwen Koppermaandag en patroonhei ligef eest Meerlo-Wanssum zegt 'nee' tegen windmolens 'Vergaderschema handhaven' Gemeente brengt bouwplekken in beeld Visclubs boos op gemeente Service rubriek Ongeval met letsel Hobby Gilde PEEL EN MAAS Donderdag 13 januari 2005 - Pagina Eerste asielzoeker Meerio was even terug bij zijn Meerlose vrienden St.- Antonius Abt Gilde Afgelopen weekend hebben verschillende inwoners van Meerio een bliksembezoek gehad van de veertigjarige Ira nees Homi Hakimi die op weg was van Vancouver (Canada), zijn huidige woonplaats, naar Iran. "Ik heb zoveel goede her inneringen aan Meerio. Ik houd van Meerio en de men sen. Ik heb er nog altijd veel vrienden", vertelde Homi vlak voordat hij weer vertrok rich ting Bonn, waar hij met enke le landgenoten had afgespro ken. Afgelopen dinsdag is hij vanuit Frankfurt weer vertrok ken naar Iran om zaken te doen. Homi heeft onder meer een kort bezoek gebracht aan het burgemeestersechtpaar Hahn van Meerlo-Wanssum. "Ik mail regelmatig met mevrouw Hahn en andere mensen in Meerio." Homayora Hakimi, zoals hij voluit heet, vluchtte op 24 jarige leeftijd uit Iran. Hij was net uit het leger waarmee hij verschrik kelijk dingen beleefde. Hij vluchtte via omwegen en kwam in Nederland terecht. Homi behoorde tot de eerste van de grote stroom vluchtelingen uit Iran. Hij belandde in Meerio waar hij en nog drie andere Iraanse vrienden - waaronder een twee ling- de eerste asielzoekers waren. Het klikte vanaf dag één tussen de drie Iranese jongens en de Meerlose bevolking. Homi her innert zich nog dat hij in het begin een carnavalsbal meemaak te in Meerio en door een van de leden van de Raad van Elf op de schouders werd genomen en door de zaal werd gehost. Homi werd actief lid van volleybalver eniging Set Up en speelde in het eerste team. Ondertussen leerde hij zichzelf de Nederlandse taal. Met een boekje in zijn hand liep hij door het dorp en leerde hij woordjes van buiten. De Iranese asielzoeker maakte met iedereen contact en leerde zelfs enkele dia lectwoordjes. In het openbaar had hij altijd goeie zin, maar in zijn huis zat de jongeman vaak te piekeren. De oorlogsbeelden flit sen door zijn ogen, de vele doden die hij heeft gezien, de ellende en de oneerlijke strijd van de dicta tor tegen de tegenstanders. Hij schilderde en tekende de trau ma's van zich af. FIETSTOCHT Hij zette zich ook in voor de medemens. De Stichting Ontwik kelingssamenwerking Meerlo- Wanssum was destijds actief voor de straatkinderen van Rio de Janeiro in Brazilië. Het lot van de straatkinderen sprak hem gewel dig aan en hij maakte in z'n eentje een sponsorfietstocht door Nederland om geld bijeen te krij gen voor de straatkinderen van Rio. Het geld werd tijdens de Fietsvierdaagse Venray overhan digd. Ondertussen werkte hij in Uden in een platenbedrijf en maakte hij muziek. Overigens gaf hij destijds in het grote asielzoe kerscentrum in Blitterswijck -in het Roekenbosch- met veel suc ces op zijn eigen manier Neder landse taal aan zijn landgenoten. Homi dwong overal veel respect af. Enkele jaren geleden vertrok Homi naar Vancouver waar hij trouwde met een landgenote. Ook daar heeft hij zich ontpopt als een actieve man. Hij speelt in de weekenden met zijn band in een van de betere Iraanse restau rants en werkt overdag in de bouw. Daarnaast doet hij nog via internet het een en ander aan handel. Zijn verdiensten gaan gro tendeels naar een kinderproject in Iran. Het is zijn droom om terug te gaan naar zijn vaderland en daar de mouwen op te stropen om het land weer op te bouwen. Zo heeft hij thans besprekingen om medicijnen te kunnen invoe ren in Iran. "Er is daar nog erg veel werk te doen", meldt de enthousiaste Iraniër. VIDEOCLIP Homi heeft onlangs een video zijn zij nou zo dom?, vroeg hij zich af. "Ik mis de onderbou wing. Dit zijn conclusies van de wethouder." Jan Kuijpers stelde voor om een onafhankelijk bureau in te schakelen. "Iemand met verstand van deze materie kan ons de voor- en nadelen duidelijk maken. Want naast negatieve effecten zijn er natuurlijk ook positieve. We moeten de voor- en nadelen kennen voordat we ons standpunt definitief bepa len." Wethouder Derikx was echter niet te vermurwen. Hij bleef bij het standpunt dat het voor Meer lo-Wanssum beter is als er geen windmolens binnen de gemeen tegrenzen komen te staan. Wind molens zijn niet rendabel, zo had de tv-uitzending hem geleerd. Volgens de wethouder zouden de meeste windmolens door sto ringen zelden of nooit draaien. En zijn er geen storingen, dan waait het vaak niet of niet hard genoeg om de wieken in bewe ging te zetten, zo stelde hij. Daar bij komt ook nog dat de windmo lens een hoop lawaai maken en het landschap verpesten. Om die redenen besloot hij de provincie Limburg op de hoogte te stellen van het standpunt van Meerlo- Horni, Meerio's eerste asielzoe ker, wil terug naar zijn geboor te- en vaderland om mee te hel pen bij de wederopbouw. Foto: Marijn Poels clip gemaakt over zijn leven en zijn beweegredenen. Een indruk wekkend document waarin hij vertelt over de oorlog in zijn land, h^t vejebloeddatis vergo(ep3 de doden, zijn vlucht uit het vader land, zijn verblijf in Nederland, zijn dochter en zijn ideaal om weer terug te gaan naar zijn vaderland. Hij wil zijn dochter het Iran laten zien waar de bloe men weer bloeien, de mensen weer lachen en de kinderen weer een toekomst hebben. De video clip, waarin hij zelf acteert, musi ceert en zingt, is inmiddels wereldwijd op de meeste Arabi sche zenders uitgezonden. Trots heeft hij deze clip in Meerio laten zien aan vrienden. "Ik ga nu naar Iran om wat zaken te doen en daarna weer terug naar Vancouver. Ik hoop dat het niet lang meer duurt voor dat ik weer terugkan naar Iran, voorgoed. Meerio vergeet ik nooit meer. Ik hou van de men sen die ons zo fantastisch hebben opgevangen en met wie ik een geweldige band heb gekregen. Ik heb jullie allemaal in mijn hart gesloten." Wanssum. Van het standpunt van de wethouder en het college van B en W, zo corrigeerden de par tijen hem dinsdagavond. Wet houder Derikx verdedigde zich met de woorden dat het zijn bedoeling was geweest om de provincie duidelijk te maken dat de gemeente tegen windmolens is. Meerlo-Wanssum is nu welis waar nog niet in beeld bij initia- fiefnemers, maar gezien het aan tal plannen dat sneuvelt in de regio, kan dat straks best anders zijn, betoogde Derikx. "Ik wil voorkomen dat we binnenkort door initiatieven overrompeld worden. In mijn ogen wegen de pluspunten van het opwekken van groene energie door wind molens niet op tegen de nadelen. Op windmolens kun je niet bou wen." De commissieleden raakten echter niet overtuigd van de woorden van de wethouder en de argumenten van Zembla. Waarop wethouder Derikx aan bood de videoband van Zembla aan de commissieleden te tonen en enkele intitiatiefnemers uit te nodigen voor een gesprek met de politiek. "Maar dit is mijn visie", besloot Derikx. Wordt binnenkort ongetwij feld vervolgd. In Meerlo-Wanssum is straks sneller duidelijk of op een braakliggend terrein woningen gebouwd mogen worden. De gemeente gaat alle open plekken en braakliggende terreinen in kaart brengen en beoordelen of daar gebouwd mag worden. Een goede zaak, vonden de fracties in de com missie Ruimte dinsdagavond, al maakten zij zich wel zorgen over het feit dat ook projectont wikkelaars kunnen profiteren van het overzicht. Zij kunnen immers heel eenvoudig achter halen op welke terreinen wel of niet gebouwd mag worden en kunnen die gronden probe ren te verwerven. "Een reëel gevaar", antwoordde wethou der Derikx (CDA) op een vraag van Erik Tissen (GP' 94). Want in het overzicht zijn niet alleen gemeentelijke gronden opgenomen, maar ook veel parti- Het St.-Antonius Abt Gilde in Blitterswijck houdt op maan dag 17 januari de plaatselijke traditie van 'koppermaandag'. Om 19-00 uur komen de gilde- broeders en -zusters bij elkaar in café-restaurant Tante Jet. Belangstellenden kunnen tij dens deze bijeenkomst onder meer genieten van plakboe ken, prijzenzilver, foto's van het afgelopen jaar en van een Duits broodbuffet, dat door het gilde wordt aangeboden. Deze avond is dus ook voor niet - leden toegankelijk* 'Koppermaandag' is de maan dag van of na Driekoningen. Van oudsher de laatste dag van de tot ernst en nadenken stemmende periode rond kerst en nieuwjaar, een periode die op koppermaan dag op vrolijker wijze werd en nog altijd wordt afgesloten. Het is De leden van de commissie Bur gers voelen er niets voor om op woensdagavond te vergaderen. Dat bleek maandagavond tijdens de behandeling van het onderwerp 'Wijziging planning commissies'. Het voorstel om voortaan op maan dag te beginnen met de commissie Financiën en Algemene Zaken, in dezelfde week gevolgd door de commissie Ruimte op dinsdag en de commissie Burgers op woens dag, werd door een meerderheid van de partijen resoluut van tafel geveegd. "Mensen hebben zitting geno men in commissies op basis van afspraken die zijn gemaakt. Je kunt niet zomaar even van vergaderdag De hengelsportverenigingen in Meerlo-Wanssum voelen zich door de gemeente aan de kant gezet. De gemeente heeft alleen een visver gunning voor de haven van Wans sum verleend aan hengelsportver eniging 't Alvertje uit Oostrum, waardoor leden van de Meerlo- Wanssumse verenigingen via 't Alvertje een dagkaart of een jaar kaart moeten regelen als ze in de haven willen gaan vissen. De vis clubs hebben de gemeente een brief gestuurd waarin ze om ophel dering vragen en stellen dat er toe zeggingen zijn gedaan die niet nagekomen worden. Tienraynaar De Swart zwengelde de discussie een tijdje terug tijdens het bezoek van het college van B en W aan het dorp al aan. En dins dagavond, in de commissie Ruim te, vroeg Carla Brugman-Rlisten- burg (PK Meerlo-Wanssum) wethouder Derikx (CDA) om uit leg. Ook zij vindt het vreemd dat in de haven van Wanssum wordt gevist door een vereniging uit Oos trum. "De verenigingen in Meerlo- Wanssum vragen zich af wanneer zij in de haven mogen vissen", stel de het PK-lid. culiere. En dus is het voor project ontwikkelaars heel eenvoudig om kansrijke woningbouwlocaties in beeld te krijgen en daar een bod op uit te brengen. Maar dat is de consequentie als je een transpa rant beleid wilt voeren, stelde Derikx. "Daar is niks aan te doen. De gemeente heeft openbaarheid hoog in het vaandel staan." Om willekeur te voorkomen, wil Meerlo-Wanssum een steden bouwkundige visie ontwikkelen op braakliggende terreinen bin nen de grenzen van de gemeente. Verzoeken van particulieren die een huis willen bouwden, kunnen daar voortaan aan wórden getoetst. In feite is dan op voor hand al duidelijk of woningbouw verantwoord is of niet. Bij de nieuw te bouwen woningen kiest de gemeente voor inbreiding: niet buiten de dorpen bouwen maar binnen bebouwde gebieden. Door de inventarisatie krijgt de min of meer te vergelijken met 'halfvasten'. 'Verloren' maandag was een dag waarop vrijwel nie mand werkte en die je dus inder daad als een verloren werkdag kon beschouwen. Op dinsdag 18 januari viert het St.-Antonius Abt Gilde zijn patroonheiligefeest. Het St.-Anto nius Abt Gilde van Blitterswijck is één van de weinige gildes die deze dag vieren op de traditionele manier: op een doordeweekse dag. Liefst 98% van de leden is ook dit jaar weer aanwezig bij de traditie van koppermaandag. De feestdag begint al om 09.00 uur met een plechtige H. Mis in de Blitterswijckse parochiekerk. Deze H. Mis wordt gecelebreerd door de eigen gildepriester Hans te Boek horst. Aansluitend wordt een bezoek gebracht aan het St. -Anto- niuskapelletje. Na het gebed bij het kapelletje brengen de gilde- veranderen. Mijn fractie heeft hier bezwaar tegen, het schema kunnen we beter veranderen na de nieuwe gemeenteraadsverkiezingen", sprak Rob van der Heijden (CDA) klare taal. De CDA'er kreeg bijval van de andere partijen. Ook PvdA, GP'94 en PK Meerlo-Wanssum (VVD was afwezig, red.) hadden bezwaren tegen het verplaatsen van de com missie Burgers naar de woensdag avond. De leden van de commissie Ruimte volgden dinsdagavond het standpunt van hun fractiegenoten in de commissie Burgers. Het presidium, de commissie die agenda's van vergaderingen samen stelt, is voorstander van het plan nen van alle commissievergaderin- De gemeente zou de visclubs in de gemeente Meerlo-Wanssum hebben beloofd dat zij met ingang van 1 januari 2005 in de haven zou den mogen vissen, ook al zijn ze geen lid van 't Alvertje. Maar nog steeds hebben de vissers geen ant woord op hun vraag gekregen, aldus het PK-lid. Wethouder Derikx antwoordde op haar vraag dat hij binnenkort met de visclubs om de tafel gaat zitten om over de kwestie te pra ten. "Want blijkbaar zijn er ver wachtingen gewekt bij de visclubs. Ik moet eerst echter uitzoeken of er ook toezeggingen zijn gedaan.'t Alvertje heeft ook nogal wat leden uit Geijsteren en Wanssum en de visrechten zijn in overleg met de beheerder van de jachthaven ver leend. Hij heeft goede ervaringen met 't Alvertje en wilde graag ver dergaan met die vereniging." Vol gens de wethouder kunnen leden van de MeerloWanssumse visclubs gratis een dagkaart bij 't Alvertje ophalen. Hij beloofde op korte ter mijn een afspraak te maken met de clubs en snel het betreffende dos sier te bestuderen om te weten wat precies de afspraken zijn. gemeente een beeld van de hoe veelheid nieuwbouw die nog gebouwd kan worden.- Het gaat om locaties die volgens het pro vinciaal omgevingsplan binnen een woonomgeving vallen. De gemeente mag daar zelf over woningbouw beslissen en hoeft dat niet vooraf aan de provincie voor te leggen. In de visie wordt ook rekening gehouden met milieuaspecten als geluidscontou ren en stankcirkels. Verder zal op iedere locatie waar gebouwd mag worden een archeologietoets moeten worden gedaan om te kij ken of de grond archeologische waarde heeft. De gemeente wil tevens van tevoren weten of er wegen en openbare verlichting moeten worden aangelegd en of de aanvrager van de bouwvergun ning en bijdrage levert aan de kos ten van het bouwrijp maken van de grond. De gemeenteraad beslist in februari definitief over het 'open plekkenbeleid'. broeders en -zusters traditiege trouw een offer en nuttigen ze een borreltje. Na het aantrekken van de gilde- kleding schuiven de gildebroeders en -zusters om 10.30 uur aan voor de koffietafel met warme worst. Daarna vindt de jaarvergadering plaats. Tevens wordt de schuts vrouw van het St.-Antonius Abt Gilde gehuldigd, dit jaar is dat Carla Claesens. Zij behaalde de meeste punten in de onderlinge competitie schieten op de wip. De koning, Sjoerd Thiesen, schenkt daarna volgens traditie een koningsschild, met zijn eigen cre atie erop, aan het gilde. In de middaguren bezoeken de gildeleden twee cafés: Tante Jet en De Koning. Om 19-00 uur voegt de aanhang zich in het gemeen schapshuis bij de feestvierders voor het diner. Het avondprogram ma blijft tot dan een verrassing. gen in één week, en wilde de cyclus laten beginnen met de com missie Financiën en Algemene Zaken. Op die manier kunnen de fracties volgens het presidium in één keer de drie commissieverga deringen voorbereiden, wordt de tijd tussen behandeling in de com missie Financiën en Algemene Zaken en de raadsvergadering ver ruimd en wordt het vergadersche ma duidelijker voor burgers. De griffier kreeg de opdracht om de haalbaarheid van dit voorstel te onderzoeken, maar er blijkt geen draagvlak voor te zijn. De partijen besloten het voorstel na de verkie zingen in 2006 opnieuw te bespre ken. De politie heeft maandagmid dag assistentie verleend bij een verkeersongeval op de Spoor straat in Tienray. Bij het ongeval is een 44-jarige vrouw uit Meerio gewond geraakt. Het ongeval gebeurde rond 15:30 uur toen een 74-jarige automobiliste uit Tienray over de Spoorstraat rich ting Horst reed. Ze wilde linksaf de Mackayweg inrijden. Uit tegen overgestelde richting kwamen enkele fietsers en ze dacht dat er verder geen verkeer meer reed. Toen ze daadwerkelijk linksaf sloeg, zag ze de 44-jarige automo biliste, vermoedelijk ook door de laagstaande zon, over het hoofd. Zij werd ter observatie met borst en armletsel opgenomen in het ziekenhuis. Hobby Gilde: vrijwilligersorga nisatie voor overdracht van ken nis en vaardigheden, voor jong en oud, tegen een lage cursusprijs. Belangstellenden kunnen deelne men aan een cursus bridge voor beginners op maandagmiddag en/of een cursus Engels voor beginners. Informatie, tel: 077-3988915. Verloskundigenpraktijk Horst ei Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas e Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij I makers, Marlon Theunissen en I Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen m< tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478 522222. Voor het maken van 1 afspraken kunt u het beste belle j op dinsdag, woensdagmorgen c donderdag. Huisartsenpraktijk Meerio, Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerio, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij- j dens de uren dat de praktijk get pend is. Artsen: J.F.H. van Aren: J bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen. Beatrixstraat la, 5864 AG Meet j lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.3' fl 17.30 uur, za van 10.00-12.00 ui i en van 17.00 tot 18.00 uur, zo (J van 12.00-13 00 uur, spoedrece ten: Apotheek Antoniusveld, St tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 Blitterswijck, tel: 531346 j Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Mee i lo-Wanssum, Constantijnstraat 5864 BJ Meerio, tel: 691726, fa: 692626, e-mail: fysiomeerio@ht I net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo J renburg, Legert 15, 5866 CG, r Swolgen, tel: 692532, e-mail: j niieghem@worldonline.nl. j Spreekuur: volgens afspraak, j RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogew 99, Postbus 242, 5900 AE Venl tel: 077-3550222. Geopend: m t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: k\ der- en jeugdzorg, volwassenei zorg, ouderenzorg, preventie e dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie e bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG I Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48 Postbus 3165, 5902 RG Venlo Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (incli sief ledenadministratie), tel: 07 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerio Gebouw: Dorpbroekstraat 9a 1 5864 CP Meerio, tel: 692755.1 Secretaris: W. Baken, Hoofdstn 'j 40a, 5864 BG Meerio. J Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 E Meerio, tel: 692231 Spreekuui volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 08004)43 1 (dagelijks bereikbaar van 14.01 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- e Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 1 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kinderm handeling. Postbus 219, 5913 Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavin zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meer Tienray-Swolgen, Secretai I.B.A. Arts, Generaal Demp straat 21, 5866 BM Swolgen, 1 0478-692028. Voor bezoekwe tel. 0478^92364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 1 Horst, tel. 077-3978500, fax 0 3978505, email: unithorst@synthese www.synthese.nl Ouderenadviseur voor inJ matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-39785 Steunpunt voor Manteh gers. Inloópbijeenkomst e derde dinsdag van de maand 10.00 -12.00 uur. Tevens op dag avondopenstelling van 19-: 21.30 uur. Algemeen Maatschappe Werk. Voor tel. afspraak 0 jwww. Spreekuur op maandag t/m t dag van 09.00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. O ningstijden: ma., di. en do. 1 10.00-12.30 uur. Politiek verbaasd over handelwijze wethouder Derikx (CDA) Er komen geen windmo lens in de gemeente Meerlo- Wanssum. Tenminste, als het aan wethouder Derikx (CDA) ligt. De CDA-wethouder vindt de voordelen niet opwegen tegen de nadelen en stuurde zijn standpunt, na goedkeu ring door de rest van het col lege, naar de provincie Lim burg. Zonder de politiek te raadplegen. De fracties in de commissie Burgers reageer den dinsdagavond in de com missievergadering verbolgen op de handelwijze van de wet houder. Zij voelen zich gepas seerd. "Dit is de mening van het college. Volgens mij moet er echter eerst gesproken worden met de politiek voor dat er een standpunt wordt vastgesteld. Dit is een merk waardige gang van zaken", stelde Jan Kuijpers (CDA). Wethouder Derikx vormde zijn mening op één tv-uitzending van Zembla. Hij vertelde de commis sieleden geschrokken te zijn van de documentaire waarin werd ingegaan op de kosten en baten van windmolens. Volgens Derikx zitten er veel haken en ogen aan windenergie en kan de gemeente Meerlo-Wanssum beter geen ruimte bieden aan windmolen. 1 De partijen vonden het niet net jes dat de-wethouder op eigen houtje, en op basis van één tv-uit- zending, zijn mening vormde en deze ook nog aan de provincie kenbaar maakte. Carla Brugman-Rustenburg (PK Megrlo-Wanssum) reageerde ver baasd op de brief. "De wethou der baseert zich op één uitzen ding. van Zembla. En die documentaire ziet hij als dé waar heid? Als wij zeggen 'Dat hebben we in de krant gelezen' dan wordt ons verhaal van tafel geveegd. En nu komt de wethou der zelf met dit verhaal, waarin hij zich baseert op een uitzen ding op tv. Ik wil dit onderwerp graag zo snel mogelijk terugzien op de agenda." Marcel de Groot (PvdA) stelde voor om als raad een brief naar de provincie te sturen. "Maar dan wel een genuanceerde. Ik voel me niet goed bij de toonzetting in de brief. Die is zo negatief. Ik vind dat de raad zelf een gecorri geerde brief naar Gedeputeerde Staten moet sturen. Zonder een discussie in de raad te voeren, doet de wethouder dit. Dit kan echt niet." Erik Tissen wees erop dat met name in Duitsland windmolens als paddestoelen uit de grond schieten. "Zijn wij nou zo slim of

Peel en Maas | 2005 | | pagina 9