De Gelukkige Mandarijn en Chris Barber Kunst Cultuur Diavoorstelling over Azië MEE start themacafé Luna live Searing Quartet in het Odapark Schönberg Kwartet in het Theehuis Uniek klarinetorkest in het Koningskerkje Babyion lederwijs thema-avond Snelheids duivel Eerste bands Jera On Air CD-DVD- Platenbeurs De Haagse School Vrijwilliger Edelsmeedkunst en maaskeitjes beschilderen peel en maas Donderdag 13 januari 2005 - Pagina 13 Programma Schouwburg Venray De muzikale komedie De Gelukkige Mandarijn met onder anderen Nina Deuss, Lottie Hellingman en Alex Klaasen en Chris Barber met zijn big jazzband. Schouwburg Venray presenteert twee inte ressante (muzikale) voorstel lingen. Muzikale komedie met Nina Deuss. Lottie Hellingman, Ellen Pieters, Chiara Tissen en Alex Klaasen. dinsdag 11 januari, aanvang 20.00 uur. Vanaf het moment dat vijf ex-medewerkers van het Chi nese restaurant De Gelukkige Mandarijn een voor een binnen komen druppelen in het inmid dels gesloten etablissement, hangt er een onheilspellende sfeer. Tien jaar hebben ze elkaar niet gezien en ook nu zitten ze duidelijk niet op elkaar te wachten. Er is echter een groot geheim dat deze men sen aan elkaar verbindt en dat is ook de reden dat ze de anonieme uitnodiging voor deze geheimzin nige reünie toch maar niet gene geerd hebben. Dit verhaal vormt de basis van het nieuwste stuk van toneelschrijver Frank Houtap pels, die bekendheid verwierf met toneelstukken als Aan het eind van de Aspergetijd, De Potvis en de tv-serie Hertenkamp. Met De Gelukkige Mandarijn heeft hij een vermakelijke mix geschreven tussen een ouderwetse whodunit en een muzikale komedie met een absurdistisch tintje. Tenminste, als het goed wordt uitgevoerd. Want dit materiaal zou in de ver keerde handen ook heel gemakke lijk kunnen terugvallen tot een minder spraakmakend geheel. Gelukkig is daar in dit geval geen sprake van. Acteurs als Alex Klaas en, Lottie Hellingman, Nina Deuss, Ellen Pieters en Chiara Tis sen hebben voldoende talent - ook komisch - in huis om er een succes van te maken. En dat is precies wat ze doen. Frank Hou tappels heeft op papier vijf zeer uiteenlopende personages gecreëerd; van de nichterige Fred tot Marie, die jarenlang door haar man in elkaar is geslagen. Karak ters die zouden kunnen neigen naar karikaturen. Maar de spelers slagen er wel degelijk in om er mensen van vlees en bloed van te rqaken. Hier en daar wordt het spel bevroren, waarna de acteurs in zingen uitbarsten. De Engelsta lige nummers (o.a. This is a lovely way to spend an evening van Frank Sinatra) sluiten ofwel naad loos aan bij de situatie die zich op dat moment voordoet, of ze wer pen juist een absurdistisch licht op de zaak. Het geeft het stuk net dat beetje extra mee. Maar ver wacht vooral geen hoogdravende psychologiseringen of diepgra vend drama, want dat is De Geluk kige Mandarijn niet. Wie echter een avondje heerlijk en onbe zorgd wil lachen, is hier aan het goede adres. En wat er nu precies aan de hand is met deze mensen, kunnen we hier natuurlijk niet verklappen. Je zou het misschien wel het beste kunnen vergelijken met een avondje live Cluedo. Maar dan leuker. The Big Chris Barber Jazzband, maandag 24 januari, aanvang 20.00 uur. Chris Barber staat al 56 jaar op de planken en dat kunnen weinigen hem nazeggen. Wat is ■het geheim? Allereerst is Barber natuurlijk een voortreffelijk trom bonist met een krachtige, directe toon, die je er zo uitpikt. Zelfs in New Orleans, waar ze de jazz heb ben uitgevonden, zien ze de Brit graag optreden. Daarnaast heeft Barber een goede neus voor het uitkiezen van zijn bandleden. Sinds 1954 leidt hij zijn eigen bands waarin legendarische muzi kanten als Monty Sunshine, Pat Halcox (die nog steeds meedoet) en niet te vergeten Lonnie Done- gan hun eerste muzikale schreden zenen. Een feilloos gevoel voor het juiste repertoire doet de rest. De Big Chris Barber Band speelt een programma dat geënt is op Traditional Jazz in de ruimste zin, zoals wc dat van de jazzgoeroe gewend zijn: bigband-jazz, dixie land, ragtime, skiffle, soul, swing, hier en daar een nootje blues en op z'n tijd een stevig jazzrocker- tje. Vitaal en creatief, de legend arische Chris Barber blijft verras sen. Bezetting The Big Chris Barber Band: Chris Barber (trom bone), Bob Hunt (trombone) Pat Halcox (trompet), Mike Henry (trompet), Richard Exall (klarinet, sax. fluit), John Defferary (klari net, sax), Tony Carter (sax), And rew Kuc (banjo, gitaar), John Slaughter (gitaar), Vic Pitt (bas), Colin Miller (drums). Op 20 januari start MEE Noord en Midden Limburg het Themaca fé. Dit is een café waar mensen met een lichte verstandelijke beperking bij elkaar komen. Om samen te praten over allerlei onderwerpen. De eerste keer is het thema Op jezelf wonen. De lavond wordt gehouden in Grand .(Café de Maagdenberg in Venlo. Ruim een half jaar hebben enkele medewerkers van MEE ,*Noord en Midden Limburg samen met twee mensen met een lichte iverstandelijke beperking het the- lacafé voorbereid. Jan Stockx, en van de leden van de werk- 'groep: 'Ik vind het belangrijk om samen met anderen te praten. Daar leer ik van. Daar word ik alleen maar wijzer van'. En Fred Pelzer. die ook graag wil meeden ken over het Themacafé. vult aan: Wij merken vaker dat mensen jons niet goed begrijpen. Alleen ;maar klagen helpt niet. Het is ook ;gezellig om met andere mensen bij elkaar te komen. En er zijn onderwerpen genoeg om over te praten. Omgaan mët geld, of hoe maak je vrienden bijvoorbeeld.' Marga Holtackers, consulent bij MEE, geeft aan dat er steeds één onderwerp aan de orde komt. 'Dat is op 20 januari op jezelf wonen. Hoe ervaren de mensen dat. Wat vinden ze goed gaan en wat vinden ze moeilijk? We nodi gen ook telkens iemand uit die veel over een thema weet te ver tellen. Het themacafé is bedoeld voor alle mensen met een lichte verstandelijke beperking van boven de 18 jaar. Sommigen wonen nog thuis, anderen wonen in een groep of (begeleid) zelf standig Sommigen werken bij de sociale werkvoorziening, anderen in het vrije bedrijf.' Jan en Fred kijken uit naar de eerste bijeen komst van het themacafé. Ze hopen dat er veel mensen op afkomen. 'En het is gratis', weet Jan nog te vertellen. Het themaca fé op 20 januari is in het Grand Café de Maagdenberg, Maagden bergplein 11, Venlo. De avond begint om 20.00 uur en duurt tot 21.30 uur. Meer informatie is te verkrijgen bij Marion Colbers van MEE Noord en Midden Limburg, tel. 077 3961515. Zaterdag 15 januari omstreeks 22.00 uur is de Venrayse band Luna te gast in café het Podium in Venray. Een mooie kans de band live in Venray te zien. Na het suc cesvolle optreden bij de ijsbaan het eerste optreden van het nieu we jaar. Het is inmiddels weer enige tijd geleden dat de cd No Grip werd gepresenteerd. De band verwis selde van drummer en er is gewerkt aan nieuwe nummers. Het is moeilijk een stempel te drukken op de muziek van Luna. Een mix van folk, jazz, blues en rock in een stijl die zeer eigen(wijs) en verfrissend is. Een palet van muzikanten die steeds weer zoeken naar nieuwe wegen in de muziek. De sfeer van de nummers is alles bepalend. Mys tiek, vreemd, maar met herkenba re vleugjes van artiesten als Neil Young, Vaya Don Dios en Dr. John. Gezamenlijk worden de nummers geschreven en de uit eenlopende muzikale achtergran- de zorgen steeds weer voor een nieuw geluid. De muzikanten van 'Luna' hebben een uiteenlopende achtergrond. De zangeres heeft onmiskenbaar een eigen stijl en eigen geluid. Een gitarist komt uit de (hard>rock, de andere speelde de blues en eigen werk, De per cussionist speelde funk en was lid van een big-band. De drummer is ook afkomstig uit deze hoek. De bassist speelde diverse genres. De band stond op diverse podia, in cafés, festivals, schouw burgen en deden diverse radio optredens. Ze werden tweede in een grote po'pprijs_en stonden in de finale van de Kans. Meer informatie over dit optre den of andere optredens in 't Podium is te vinden op www.podiumvenray.nl en in de programmaboekjes. Zondag 30 januari organiseert 't Podium weer het nakse dakrame festival, kaarten hiervoor zijn ver krijgbaar bij Frieties Venray en 't Podium. Op donderdag 13 januari houdt Iederwijs-Noord Limburg (voor heen Iederwijs-horst) weer haar maandelijkse informatie-avond in de bibliotheek in Horst. De gast- sprekers hebben een onderwijs achtergrond en zijn nu actief in het relatie-lichaamswerk. Ze bege leiden in hun dagelijkse werk echtparen en kinderen welke op een of andere manier zijn vastge lopen. Hun grootste inspiratie bron is Ferdinand Cuvelier. De zaal is vanaf 19:30 uur geopend. Het programma start om 20:00 uur. Entree 3,50. Iedereen is van harte welkom. De politie heeft op donderdag rond 13-30 uur op de Puttenweg een proces-verbaal opgemaakt tegen een 46-jarige man uit Deur- ne. De automobilist reed met een snelheid van 135 km per uur over de weg, terwijl een maximum snelheid van 80 km per uur is toe gestaan. De politie heeft het rijbe wijs van de man ingenomen. PEEL EN MAAS een abonnement waard De voorbereidingen zijn al weer een tijdje bezig voor Jera On Air 2005. Het jaarlijks terugkeren de muziekfestival is dit Jaar op vrijdag 6 mei, de dag na Hemel vaartsdag. De eerste bands zijn inmiddels bekend namelijk: LemonSeven, Undeclinable en Beatbusters. LemonSeven de sen satie van nu. Winnaar Grote Prijs van Nederland 2004 in de catego rie pop/rock en tevens publieks- winnaar, Deze regioband (o.a. uit YsselSteyn) maakt retro-futuristi- sche pop en heeft een spetteren de liveshow. Undeclinable gaat weer toeren! Voor On Air zal hun nieuwe album uit zijn zodat op het festival hun nieuwe vette punkhits te horen zijn. De Beat busters gaan voor een spetterend feest zorgen, bij deze ska-formatie zullen de voetjes zeker van vloer gaan. Het festival wordt natuurlijk weer geopend door de winnaar van Fight For Fame. Deze band- contest wordt gehouden op 11 en 12 maart in de Jera. Bands kunnen zich inschrijven tot 14 februari. Er wordt gezorgd voor een goede PA en je wordt beoordeeld door een professionele jury. Hoe je, je moet inschrijven voor Fight For Fame is te lezen op de site: wrwrw.jera70.nl of mail naar fff@jera70.nl. Dynamite Beurzen houdt zater dag 15 januari een Platen-CD-DVD beurs in De Witte Hoeve aan de Gasstraat 5 in Venray. Die dag zal De Witte Hoeve een waar eldora do zijn voor alle muziekliefheb bers waar alle mogelijk muziek soorten zijn te verkrijgen: jazz, blues, R&B, rock. beat, punk, funk, reggae enx. En dit alles op zowel CD, DVD als op grammo foonplaat, zowel nieuw als twee dehands. Er zijn standhouders die gespe cialiseerd zijn in bepaalde muziek soorten, zoals de zestiger jaren, Nederbeat, of American Jazz. Grote collecties van de Stones en Beatles, maar ook de laatste hits van André Hazes of Frans Bauer Ook zijn er zowel films als concer ten op DVD verkrijgbaar. Al bij al een beurs die door de echte muziekliefhebber niet gemist mag worden. De beurs is geopend van 10.00-16.00 uur, de entree is twee euro, kinderen zijn gratis. Voor meer info: 026-3817250 Op uitnodiging van de Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray e.o. verzorgt drs. Marie-Christine Walraven op maandag 17 januari in zaal Het Trefpunt in verpleeghuis Beuken rode in Venray een lezing met als onderwerp De Haagse School. Deze groep kunstenaars, waaron der bijvoorbeeld Anton Mauve, Jozef Israëls, het echtpaar Mes dag, de gebroeders Maris en Paul Gabriël, kozen als thema's voor hun schilderijen typisch Neder landse onderwerpen zoals Sche- veningse en Katwijkse vissers, schaapherders, koeien in de pol der en molens aan de sloot. De kunstenaars verlieten hun atelier en gingen naar buiten om deze onderwerpen in de open lucht te schilderen. Daar ontdekten zij de effecten van het zonlicht. De kun stenaars van de Haagse School worden dan ook Hollandse Impressionisten genoemd. Gedu rende dertig jaar, grofweg tussen 1870 en 1900, gaven twee genera ties kunstenaars van de Haagse School in ons land artistiek de toon aan. Marie Christine Walra ven studeerde kunstgeschiedenis in Leiden. Momenteel werkt zij als docente kunstgeschiedenis/kunst beschouwing bij een aantal kunst instellingen. Zoals gebruikelijk is de lezing ook voor belangstellen de niet-leden gratis toegankelijk. Voor nadere informatie T. Raaij- makers, tel 048-691446. Maaltijdservice Noord-Limburg zoekt vrijwillige chauffeurs voor het bezorgen van koel-vers maal tijden bij ouderen en gehandicap ten in Noord-Limburg. De maaltij den worden bezorgd in speciale koel - bestelauto's. Je doet dit samen met een collega-vrijwilli ger. De werkzaamheden vinden plaats vanuit Venray. U dient in bezit zijn van rijbewijs B; Minimaal een dagdeel in de 14 dagen een route willen rijden Zelfstandig en flexi bel kunnen werken. De werktijden zijn in overleg. Je kunt kiezen voor een dagdeel, bv. 's morgens of 's middags. De te rij den routes bestrijken de regio Noord-Limburg van Gennep tot aan Belfeld. Meer informatie: Steunpunt Vrijwilligerswerk Ven ray Marktstraat 8 5801 BM Ven ray tel. (0478) 516995, e mail vwcvenray@synthese.nl De periode van de "twaalf hei lige dagen" tussen Kerstmis en Driekoningen wordt op 9 januari in de Locht afgesloten. Op deze zondag zijn nog in alle gebouwen van het museum kerst versieringen aangebracht. Rond de schaapskooi houden herders de wacht bij hun schapen en in het knusse bakhuisje worden bij warm houtvuur verhalen verteld. Zeer bijzonder is de presentatie van edelsmeedkunst door kunste nares Ine van Bereken. Er worden diverse sieraden getoond waarin kleine maaskei tjes zijn verwerkt. Gedemon streerd wordt hoe sieraden of onderdelen daarvan in speciale vormen worden gegoten. Aansluitend bij dit kunstzinnig ambacht mogen kinderen zondag middag maaskeitjes beschilderen. Het museum is geopend op dins dag. donderdag en zondag van 14.00-17.00 u (www.deIocht.nl) lil'"' Guus Geurts houdt op zondag 23 januari vanaf 15 .00 uur in café zaal de Evenaar, Merseloseweg 96 in Venray, een dialezing over Azië. In navolging van de diavoorstel ling in april en december 1998, over zijn reizen door Azië, brengt Guus Geurts nu het reisverslag van een reis door een ander deel van Azië. Van februari 2003 t/m april 2004 reisde hij over land en over zee (en een stukje door de lucht) achtereenvolgens door Rusland, Mongolië, China, Hong Kong, Vietnam, Cambodja, Thai land, Maleisië, Indonesië, Brunei', Singapore, Laos en de Fillippij- nen. Hij bracht hier geregeld ver slag over uit in Peel en Maas. Onder de bezochte gebieden bevinden zich Bukit Lawang en Ko Phi Phi, beiden getroffen door de watersnoodrampen in 2003 en 2004. Onder begeleiding van de loka le Aziatische muziek zal hij een selectie tonen, waarbij hij ingaat op de cultuur, de verschillende religies en manieren van levens onderhoud van de mensen, in steeds weer wisselende land schappen. Ook zullen de toeristische 'highlights' aan bod komen. Spe ciale aandacht zal hij schenken aan de inheemse bevolkingsgroe pen, de Amerikaanse oorlog in Vietnam en lessen voor Irak, het leven op het Aziatische platteland en aan de kust, versus de 'Wester se' stad en de achterliggende eco nomische globalisering, met gevolgen voor boeren, arbeiders en natuur en milieu. Tevens is er in een zaal een expositie te bezichtigen van kledingstukken van verschillende inheemse bevolkingsgroepen, uit met name Vietnam, Indonesië, Laos en de Fillippijnen. De zaal is open vanaf 14.30 uur, en de entree voor vol wassenen is vier euro. Hiervan zal twee euro geschonken worden aan de actie Veulen helpt Azië. Dit geld is bestemd voor een dorp in het door de vloedgolf getroffen gebied in zuidoost Azië. Op zaterdag 22 januari treedt het Searing Quartet weer op in het Odapark in Venray. De beken de jazzformatie brengt deze avond vooral muziek van hun laat ste cd Starling Hill, waarvoor het quartet sinds september promotie maakt. Het optreden begint 20.30 uur en de entree is 8,- (en niet gratis zoals elders abusievelijk is ver meld). Het Searing Quartet werd in 1995 opgericht door pianist Egbert Derix en saxofonist Peter Hermesdorf. 'Starling Hill', het derde album van de heren, is gevuld met een tiental nieuwe composities van Derix en Her mesdorf. De muziek op de nieu we Searing cd bevat jazz. stuwen de Afrikaanse ritmes, hippe grooves en verstilde ballades, maar allen met de onmiskenbare 'searingsound'. Egbert Derix stu deerde piano aan het Conservato rium Maastricht bij o.a. Irvin Rochlin en Frank Giebels. Volgde tevens lessen in New York bij David Berkman en Steve Kuhn. In 2000 won hij de compositieprijs die is verbonden aan de VSB Poë zieprijs. Zijn compositie op het gedicht "Tijdopname" van C.O. Jellema werd uitgevoerd door Trijntje Oosterhuis en het trio Polo de Haas. Op het North Sea Jazz festival 2002 ontving hij samen met Hermesdorf de prijs voor beste compositie van de Dutch Jazz Competition. Peter Hermesdorf studeerde aan het Conservatorium Maastricht bij Toon Roos, Albert Beltman en Adri van Velsen. Volgde tevens lessen van o.a. Bob Sheppard. Maakt(e) deel uit van verschillen de jazz -en fusionformaties in de Euregio en maakte diverse tour nees in Europa en Afrika. Her mesdorf is docent saxofoon aan het Centrum voor de Kunsten te Roermond, De vorige cd Set Sail! is zowel door publiek als pers lovend ontvangen, en het quartet speelde in 2003 met succes op het North Sea Jazz Festival. Op zondag 16 januari vindt het vijfde concert plaats van het tien de seizoen in het Theehuis in het Odapark in Venray. Aanvang van het concert is als steeds om 15.30 uur. De serie van 2004-2005 is geheel gewijd aan muziek van componisten die afkomstig zijn uit dan wel langere tijd hebben gewerkt in de landen die zich in 2004 hebben aangesloten bij de Europese Unie. Het Schönberg Kwartet zal werken spelen van Karol Szymanovski en Victor Ullmann. Tenslotte vermeldt het programma het ontroerende kwartet Intieme Brieven van Leos Janacek. Het Schönberg Kwartet - 28 jaar al werken de musici samen - is een van de toonaangevende kwartetten in Nederland met een rijke internationale ervaring op de belangrijkste podia. Vorig jaar was het nog te gast op het royaal met prachtige concerten gevierde Praagse Lente Festival. Daar werd met name aandacht besteed aan twee componistenjubilea: de 100e sterfdag van Antonin Dvorak en de 11e verjaardag van Erwin Schulhoff van wie het kwartet enige werken heeft gespeeld voor een dolenthousiast publiek. Het Schönberg Kwartet speelde er ook het derde strijkkwartet van Alban Berg, een van de componis ten verenigd onder de naam Tweede Weense School. Aan die groep componisten wijdt het Schönberg Kwartet zich in het bij zonder. Als er een kwartet is in Nederland dat ervaring heeft met het Theehuis dan wel het Schön berg Kwartet: al vele malen heeft het er opgetreden en steeds weer was het kwartet enthousiast over zaal, klankkwaliteit en publiek. Het kwartet is enthousiast over de heldere en intieme zaal waarvan daan contact met het park en zijn sculpturen bestaat. Deze musici beschrijven het Theehuis als een ideale plek voor een ontmoeting van kunsten, natuur en weer. Verrukt van de geluidskwaliteiten van het Theehuis, beschouwen zij het als een van de mooiste podia voor kamermuziek in Nederland. Informatie, kaarten ad 16,- (incl. pauzeconsumptie) en abonne menten zijn verkrijgbaar bij Con certorganisatie Fred H. Renirie op 0478 582472 of per e mail fredh.renirie.co@wxs.nl of bij de ingang van het Theehuis voor aan vang van het concert. Het eerste concert in het nieu we jaar speelt het Piet Jeegers Cla rinet Choir in het Koningskerkje in Vierlingsbeek. Opgericht in 1986 staat het Clarinet Choir onder leiding van zijn naamgever Piet Jeegers. Het ensemble bestaat uit een vijftiental professionele klarinettisten van es-klarinet tot contrabasklarinet die samen een volledige klarinetfamilie vertegen woordigen. Deze brede bezetting garandeert een prefect uitgebalan ceerde klankrijkdom waardoor de mogelijkheid om optimaal samen te kunnen musiceren. Niet alleen arrangementen van het klassieke repertoire (o.a. Vivaldi, Bach, Ros sini en Barber) worden door het Choir gebracht maar ook speciaal geschreven composities. Onder Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS meer Harry Stalpers, Jan Coeck, Kees Schoonenbeek, Willy Lange- straat, Marcel De Jonghe, Martin Comelissen, S.J.H. Wip en Hans Aerts schreven, soms in opdracht, composities en maakten arrange menten. Naast concerten in de Benelux en Duitsland verzorgde het ensemble optredens voor KRO- en AVRO- radio en VARA- televisie waardoor het fenomeen Clarinet Choir in Nederland en daarbuiten grotere bekendheid gegeven werd. In de afgelopen jaren verschenen CD's geven een perfect beeld van wat er de afge lopen 50 jaar aan ensemble muziek voor klarinet verschenen is. Het Piet Jeegers Clarinet Choir is op zondag 16 januari om 15.30 uur te horen in het Koningskerkje Spoorstraat 17. Colette Ermers (docent aan de Meander) is een de klarinettisten. Kaarten kan men reserveren bij René en José Evers Kloosterstraat 2 in Vier lingsbeek tel. 0478 632172. Voor meer info kijk op internet http://home.hetnet.nl/~pj-clari- netchoir/index.html Boekrecensie in Peel en Maas De bewoners van het Ierse dorpje Ballinacroagh zijn op gas tronomisch gebied niet meer gewend dan de dagschotel in de lokale pub. Dit verandert wan neer de mooie en mysterieuze gezusters Aminpour zich, op de vlucht voor de Iraanse Revolutie, in het afgelegen dorp vestigen in de hoop op een beter leven. Marjan, Bahar en Layla openen het exotische Café Babyion, en brengen met hun sensuele Perzi sche recepten als granaatappel soep en lamstoofschotel met rozenblaadjes de broodnodige warmte en magie in de levens van de dorpsbewoners. Op subtiele wijze verweeft Marsha Mehran in Café Babyion het verhaal van Eva en de appel van kennis met de allegorie van Persephone en de granaatappel en met eeuwenoude Keltische mythes. Café Babylon is een heer lijke magisch-realistische roman over een nieuwe start, voedsel, liefde en de mix van culturen, geschreven in de traditie van Cho colat en Rode rozen en tortilla's. Marsha Mehran (1977) vluchtte met haar ouders uit Iran en begon met haar familie in Buenos Aires, Argentinië, een café. Ze woonde in Australië en de Verenigde Sta ten en is onlangs naar Ierland ver huisd, waar zij schrijft aan haar twee roman. Café Babylon is te koop in boekhandel Van den Munckhof Prijs: 17.95 euro.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 13