Het Venrayse jaar 2004 in beeld 2004 2005 Augustus September Juli: Het dak van de oudste huizen van Venray aan de Hoenderstraat worden gegsloopt. PaJEEL EN MAAS Donderdag 30 december 2004 - Pagina 9 vindt de jaarmarkt in Venray verblijven, plaats. Duizenden bezoekers lopen door de winkelstraten, snuffelen tussen de vele aanbie dingen en laten zich 'verleiden' door de mooie praatjes van de standwerkers. De start van de Fietsvierdaagse Venray valt compleet in het water. Letterlijk, want de regen valt de hele morgen met bakken uit de hemel en de fietsers heb ben hun regenjas en -broek hard nodig om niet al voor de start tot op het bot nat te zijn. Toch is het aantal voorinschrijvingen te ver gelijken met vorig jaar. In Vredepeel wordt de vlag gehesen vanwege het bereiken van het hoogste punt van de nieuw- en aanbouw bij de Regina Pacis basisschool in Vredepeel. De kleinste school van de gemeente Venray heeft er een lokaal, een personeelskamer, een spreekkamer en een invalidentoi let bijgekregen. "U kunt mij niet verwijten dat ik het platteland als de tuin van cri mineel Nederland heb weggezet. Of de bewoners van het Venrayse buitengebied in twee zinnen als criminelen heb aangeduid." Met die woorden reageert burgemees ter Waals tijdens een bijeenkomst van het dorpsradenoverleg op de onvrede die is ontstaan na zijn uit latingen tijdens het VNG-jaarcon- gres in Zaanstad. De peuters van peuterspeelzaal De 67 monumentale kastanje bomen langs de Julianasingel kun nen bij de geplande herinrichting duurzaam gehandhaafd blijven. Dit is de belangrijkste conclusie uit het onlangs gehouden bomen- onderzoek. In het voorjaar van 2005 start de gemeente Venray met de herinrichting van de Julianasingel. Venray onderscheidt zich nog onvoldoende in positieve zin van Juli: Brandweercommandant Peter Bandsma ontvangt op ludieke wijze het eerste exem plaar van het boek De Vuurwolf van schrijfster Monique van der Zanden. Horst en Boxmeer. Verbetering van de ambiance is niet alleen nodig, maar ook zonder meer mogelijk. Dat is één van de con clusies uit een studie die Etil in opdracht van de Stichting Centrummanagement uitvoerde. "Een zesdaags midzomeravond feest", noemt kenniswethouder Driessen de Venrayse kermis. Door het warme weer trekt de kermisbezoeker pas in de avondu ren naar de attracties en terrassen. Het aantal bezoekers is onveran derd hoog. Ruim 200.000, eerder 250.000 bezoekers, is de ruwe schatting van gemeente en poli- de Calimero's in Ysselsteyn ver trekken in optocht naar hun nieu we locatie. Die bevindt zich in het gemeenschapshuis en is in enkele weken door ouders, leiding, bestuur en medewerking van het gemeenschapshuis omgetoverd tot een prachtige speelruimte voor de peuters. De Fietsviérdaagse Venray trekt in 2004 2647 deelnemers. Na een volledig verregende eerste fiets dag, kan de organisatie in het ver dere verloop van dit Venrayse evenement opgelucht ademhalen. De rechtbank in Den Bosch stelt de gemeente Venray opnieuw in het gelijk in het spoedappèl rond de zaak Dingus. Het jongerencentrum had het spoedappèl aangevraagd om het verloren kort geding van 20 april in Roermond ongedaan te maken. Het Oranje Fonds kent een bij drage van 20.000 euro toe aan de Stichting Hospice Zenit. Het bedrag is bestemd voor de inrich ting van het hospice. De Stichting Hospice Zenit wil voor de regio Venray. Meerlo-Wanssum, Horst a/d Maas en Sevenum een hospice realiseren waar mensen indien gewenst de laatste weken of maanden van hun leven kunnen wordt de Airmaxx voor de High Energy, Aviko neemt op korte termijn Nestlé Venray over. Dat is aan de werknemers van Nestlé Venray bekendgemaakt. De aardappelac tiviteiten worden ondergebracht bij Aviko's dochteronderneming Rixona, terwijl de productie van soepen en sauzen wordt overge heveld naar het buitenland. Door de overname worden 70 effectie ve arbeidsplaatsen geschrapt bij Nestlé Venray. Er blijven 167 arbeidsplaatsen over. Op 88-jarige leeftijd overlijdt oud-wethouder Johannes Loonen uit Heide. Loonen was in de periode van 1970 tot en met 1982 wethouder voor de toenmalige fractie Kerkdorpen. Met de uitreiking van de eerste doos is de herintroductie van het Venrayse Piëlhaasbier een feit. Het bier dat vele jaren geleden voor het laatst werd gebrouwen, is door vastelaovesvereniging De Piëlhaas opnieuw op de markt gebracht ter gelegenheid van haar 6x11-jarig bestaan. Na een 'vakantie' van enkele maanden in het atelier van de Stichting Kruisen en Kapellen in Venray, zijn de beelden van de heiligen Rochus en Lucia terugge plaatst in de gerestaureerde weg- kapel in Veltum. Flinke onweersbuien zorgen in Venray voor veel wateroverlast. Kelders lopen onder en putdek sels komen los te liggen, doordat het riool de fikse regenval niet overal even goed weet te verwer ken. Ook waaien in Venray twee bomen om, maar dat veroorzaakt geen schade. De brandweer moet meerdere malen uitrukken. Ongeveer 120 militairen van de Nederlandse krijgsmacht, waar van een groot deel van de Groep Geleide Wapens in Vredepeel, gaan in Afghanistan een 'Provincial Reconstruction Team' (PRT) vormen. De militairen gaan in de Noord-Afghaanse provincie Baghlan de overheid assisteren bij het vergroten van de veiligheid en de stabiliteit, om daarmee de Afghaanse centrale regering in staat te stellen haar gezag in de provincie te vergroten en weder- opbouwactiviteiten van de rege ring te faciliteren. Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray zijn van plan om medewerking te verle nen aan de vestiging van een Turks jongerencentrum aan de Langstraat 49. De stichting wil het pand gaan gebruiken als huis werkbegeleidingsinstituut voor Turkse jongeren, om op die manier het integratieproces te bevorderen. Daarnaast wil de stichting het pand in beperkte Hoewel de Venrayse kermis weer ruim 200.000 bezoekers telde, is het bestedingspatroon duidelijk teruggelopen. Dat erken nen zowel de horeca-onderne- mers als de kermisexploitanten. "Per saldo wordt er minder uitge geven", aldus Boots van de Nederlandse Kermis Bond. "De samenwerking tussen horeca, gemeente en exploitanten moet er borg voor staan dat dit beste dingspatroon niet verder terug loopt." Het aantal incidenten tijdens de Venrayse kermis is niet groot. Toch hangt er een gespannen sfeer. Met name de verhouding tussen de zogenaamde Lonsdale- jongeren en jongeren van Marokkaanse afkomst is om te snijden. "Gelukkig is het op een klein incidentje na rustig geble ven", laat gebiedsmentor Coumans van de politie weten. Dit jaar wordt op de Venrayse kermis voor het eerst een publieksprijs uitgereikt. Bezoekers kunnen via de website www.kermisvenray.com een stem uitbrengen. Dit jaar kiest ruim 31,72% voor de Extreme als beste attractie. Tweede in de poll Augustus: Tijdens de kermis dagen in Venray is het bloed heet. Desondanks genieten de liefljebbers volop.' mate als internaat gebruiken. XPS, met vestigingen in Venray en Slowakije, opent een nieuwe vestiging in het Chinese Suzhou, 80 kilometer ten westen van Shanghai. XPS is een leverancier van printer- en tonercartridges. Het bedrijf is in 1993 opgericht en behoort anno 2004 tot een van de grootste Europese producen ten van 'compatible' tonercartrid ges. Koos Swinkels uit Venray is door burgemeester Waals konink lijk onderscheiden. Dit gebeurt in De Kemphaan, tijdens de eerste lustrumviering van het Lokaal Historisch Platform Venray, waar van Koos Swinkels mede-oprich ter en voorzitter is. Swinkels is al meer dan dertig jaar actief op het gebied van de regionale archeolo gie en de streekgeschiedenis. Ton en Jeannette Geurts uit Leunen winnen een hoofdprijs bij het Nederlands kampioenschap voor schapen van het ras Bleu du Maine. Het door het duo gefokte lam GMSV75 wint de eerste prijs in de categorie ooilammeren. Met het luiden van de bel her opent deken Smeets van Venray de gerestaureerde kerk in Veulen. Met name door de grote inzet van de plaatselijke bevolking, subsi dies van (kerkelijke) overheden en fondsen wordt het afgelopen jaar voldoende geld ingezameld om de restauratie te bekostigen. De kerk in Veulen was in 1949 een van de eerste nieuwbouw- werken na de Tweede Wereldoorlog. Om het tienjarig bestaan te vie ren, opent de Groep Geleide Wapens op luchtmachbasis De Peel de poorten voor het grote publiek. De duizenden toeschou wers kunnen genieten van demonstraties door parachutis ten, helikopters, een vliegshow en bewakingshonden. Verder kunnen zij kennismaken met de Stinger- en Patriotwapensystemen en is er een optreden van Idol Hind. De bewoners in de gemeente Venray worden opgeschrikt door vliegtuiglawaai dat tot in de late avonduren duurt. Het blijken nachtvluchten te zijn vanaf vlieg basis Volkel. "We moesten extra oefenvluchten inlassen omdat onze vliegeniers mogelijk worden uitgezonden naar Kirgizië", laat voorlichtster De Schipper weten. Niemand weet meer hoe het precies zit. Servaashof staat op de agenda van de commissie Stedelijke Ontwikkeling. Wethouder Heidens geeft uitleg over de geplande woningbouw en de gevolgen voor de Stationsweg. Maar in plaats van duidelijkheid te scheppen, wordt de verwarring alleen maar groter. De meeste commissieleden snap pen er weinig meer van. Ook de Stationsweg-bewoners spreken van 'een warrig verhaal' Op 71-jarige leeftijd overlijdt Romain Cattoir, Cattoir is vanaf de opening in 1966 tot en met 1995 directeur van de Venrayse schouwburg. In die periode weet hij het publiek uit Venray en omgeving te enthousiasmeren voor kunst in zijn algemeenheid en theater in het bijzonder. Wim Buys en zijn vrouw Ria zijn op audiëntie bij paus Johannes Paulus de Tweede in Rome. Voor de dirigent van de Zangers van St.- Frans is dit niet de eerste keer dat hij bij de paus op bezoek is Als voormalig voor zitter van de Pueri Cantores, een internationale organisatie van kerkkoren, overlegde hij in het verleden veelvuldig met de paus. Op het Britse oorlogskerkhof aan de Hoenderstraat in Venray wordt weer een indrukwekkende herdenking gehouden. De Bond van Wapenbroeders Venray e.o. tekent voor de organisatie van de herdenking. De gasten, onder wie tal van oud-bevrijders, oorlogswe duwen en oorlogsinvaliden, komen uit het Verenigd Koninkrijk. In heel Limburg vinden acties plaats in de sociale werkvoorzie ning. FNV-leden houden een poortactie bij NLW-bedrijven in Venray. Bij de ingang worden in de vroege ochtend pamfletten en actiefolders uitgereikt aan de werknemers. De gemeente Venray gaat het illegaal bewonen van recreatiever blijven beëindigen. Het college van B en W heeft besloten om met ingang van 2006 op te treden tegen het permanent bewonen van stacaravans op de campings. Voor mensen die hier reeds lang durig wonen, werkt de gemeente nog een speciale uitsterfconstruc tie uit. De ondernemers in het winkel centrum maken zich zorgen over de parkeergelegenheid. Dat blijkt tijdens een gesprek in het gemeentehuis. "Parkeren is de beste reclame voor het centrum", stelt Piet van Dijck. Varkenshouder Martien van Kempen uit Leunen wint de Herman Wijffels Innovatieprijs 2004. Hij krijgt daarbij een che que van 50.000 euro. Van Kempen krijgt de prijs vanwege zijn idee voor varkensstallen. Bij gelegenheid van het 25-jarig jubileum presenteert CDA-Venray een boekwerkje over de historie van de Venrayse christen-demo craten. De eerste exemplaren worden overhandigd aan de CDA- kopstukken Ria Oomen en Ger Koopmans. Er heerst onvrede over de jaar plannen 2004 en 2005 van het reconstructiedistrict Venray en Meerlo-Wanssum. Het eigenlijke doel, de herinrichting van het platteland, komt nauwelijks van de grond in de eerste twee uitvoe ringsjaren. De projecten die wel worden opgepakt, dienen vooral recreatie en natuur. De vrees bij de politiek is dat de herinrichting van het platteland zo niet van de grond komt De SP doet over anderhalf jaar mee aan de gemeenteraadsverkie zingen in Venray in maart 2006. Dit wordt het debuut van de Socialistische Partij in de Venrayse politiek. Voorzitter Huub Rademacher: "We zijn vol doende sterk om een succesvolle gooi te doen naar één of meer raadszetels. Zowel politiek als organisatorisch staan we er goed voor." VieCuri Medisch Centrum voor Noord-Limburg en de Stichting Hospice Zenit ondertekenen een intentieverklaring, gericht op de bouw en vestiging van een hospi ce in het voormalige kloosterge bouw op het ziekenhuisterrein van de locatie Venray. Enkele leden van het Royal Norfolk Regiment bezoeken Venray. De veteranen brengen eerst een bezoek aan de Engelse Onderwijsminister Maria van der Hoeven is te gast op basis school Petrus' Banden in Venray. Zij woont de startdag van het pro ject Teamonderwijs Op Maat (TOM) op de Venrayse basis school bij. Petrus' Banden is een van de 25 scholen in Nederland die deelnemen aan dit project met als doel om de kinderen meer aan dacht en begeleiding te geven. De Groep Norbert Dentressangle bouwt in Venray een nieuw distributiecentrum van 20.000 m2. De bouw is bedoeld om de groeidoelstellingen van hei bedrijf te kunnen faciliteren. De Groep Norbert Dentressangle wordt in Nederland vertegen woordigd door ND Logisticj Nederland met magazijnen in Oss Venray en Oosterhout en eer internationale transportafdelin^ die vanuit Oss wordt aangestuurd Groot feest bij scouting De Peelspeurders in Venray Wethouder Mathieu Emonts her opent het vernieuwde clubge bouw 't Peppelshuus officieel. Stichting CAI Venray kent eer bedrag van 77.867 euro toe aar begraafplaats, waarna een krans wordt gelegd bij het oorlogsmo nument aan het Kerkpad. Het is ook een weerzien met Venraynaar Gerrit Winnen. De inmiddels 93- jarige Venraynaar woonde des tijds aan de Overloonseweg en zijn boerderij lag midden in de vuurlinie, maar was ook een van de eerste boerderijen die bevrijd werden. In een bijna volle Schouwburg Venray heeft de talentenjacht De Kans een primeur. De vakjury wijst voor het eerst tijdens De Kans twee winnaars aan: de 17- jarige zangeres Daniëlle van den Homberg uit America en Poco Phantom, drie Venrayse meiden (Lucie van de Berg, Dorieke Smedts en Yvonne Poels) die het publiek verrassen met een voor dracht op vleugel, klarinet en dans. De publieksprijs gaat naar Digna Giesberts, Rachelle Janssen en Milou Hermans uit Horst die als Las Empresas Spaanse dansen op de bühne brengen. De pers prijs is voor de band Curfew uit Ysselsteyn. Op het Lovinckplein in Ysselsteyn wordt het startschot gegeven voor de bouw van senio rencomplex De Smid. Staatssecretaris Van Geel, loco burgemeester Jan Driessen, direc teur Rudy de Jong van Wonen Limburg en dorpsraadvoorzitter Sieb Nijssen zwaaien elkaar alle lof toe op het CDA-onderonsje. September: Wim Buys en zijt vrouw Ria zijn op audiëntie bi paus Johannes Paulus d< Tweede in Rome. Zorggroep Noord-Limburg. Z verbetert daarmee de huidige sti diofaciliteiten waar zowel radic als tv-programma's worde gemaakt voor verpleeghui Beukenrode, zorgcentrum He Schuttersveld en servicecomple Maasduinen Staete in Bergen. Er is een begin gemaakt met d bouw van 44 starterswoninge aan de Noordsingel. Deputé Ge Driessen geeft het startsein me de sloop van het voormalige tan! station. Daarbij wordt hij geass steerd door wethouder Ruyte van Venray. Bij zijn woning aan d Burggraaf is een 46-jarige inwone van Venray neergestoken. De ma overlijdt kort daarna aan zijn ve wondingen. Een politiepatrouill die op dat moment in de buurt i: komt snel ter plekke en kan d vermoedelijke dader, een 16-jar ge Venraynaar, aanhouden. Bert Kersten is de nieuwe ged< puteerde van de PvdA in de pr< vincie Limburg. Hij is de opvolgt van Henk Evers die als burg» meester in Ambt Montfort aan d slag gaat. De comeback van de 5; jarige Venraynaar komt als ee verrassing. In maart 2002 veria; hij na twintig jaar de Venrays gemeentepolitiek waar hij de laa ste twaalf jaar wethouder was. September: Bert Kersten is de nieuwe gedeputeerde van de PvdA de provincie Limburg. t Nic van Dee, oprichter en actief bestuurslid van de Stichting Ontwikkelingshulp Derde Wereld Landen Venray, overlijdt onver wacht op 87-jarige leeftijd. De Venraynaar voelde zich altijd zeer betrokken - en zette zich jaar in jaar uit in - voor de armen in de wereld, maar toch vooral in India. De politie is tot eind dit jaar op 'veiligheidstoumee'. Aanleiding is het tienjarige bestaan van het regionale politiekorps Limburg- Noord. Het doel is om samen met de burgers, gemeenten en andere partijen op vele manieren aan dacht te creëren voor de veilig heid in de samenleving. Er wordt weer een nieuw hoofdstuk toegevoegd aan de juri dische strijd tussen de gemeente en Dingus. Het jongerencentrum had een spoedappèl aangevraagd om het verloren kort geding van 20 april ongedaan te maken. De rechtbank in Roermond bepaalde toen dat Dingus moest stoppen met zijn verbouwing en dat het de gemaakte bouwkosten van 40.000 euro niet vergoed kreeg. Een bouwbedrijf begint met de sloop van het dak van de oudste woningen aan de Hoenderstraat. Ook de kopgevel, de spanten en de schoorsteen worden verwij derd. Voor de veiligheid zijn er bouwhekken rondom de huizen geplaatst. Om voorbijgangers te beschermen is eveneens de Bontekoestraat afgesloten. Een klein gezelschap verzamelt zich op de oorlogsbegraafplaats voor Engelse soldaten in Venray. Het gezelschap bestaat uit Engelsen en Nederlanders en ze hebbep bij zich de urn met de as van Anne Bastow, weduwe van William Bastow, die in november 1944 6ij Heide sneuvelde. De laat ste wens van Anne Bastow wordt vervuld, herenigd worden met haar man die in de oorlog stierf in Venray. De Venrayse Oldtimer Toertocht breekt weer een record. In 2003 verschenen 320 liefhebbers van klassieke liefheb bers aan de start, dit jaar zijn het er meer dan 350. Onder een stralende hemel De redactie van Peel en Maas eeft een selectie gemaakt van de elangrijkste gebeurtenissen die het afgelopen jaar in de cmcente Venray plaatsvonden, en korte samenvatting van de laanden juli, augustus en sep- 2004 vindt u op deze pagi- Venray ziet trekken, met rugzak ken, scheppen, petten, takken, zwemspullen en noem maar op, weet dat de week van het Kindervakantiewerk Venray weer is begonnen. Volgens de organisa tie zijn er dit jaar meer dan 840 kinderen ingeschreven, maar liefst 70 meer dan vorig jaar. Het Raayland College is één van de drie scholen in Nederland die zijn genomineerd voor de Computer op School-award (COS) voor 'Computerschool van het jaar 2004'. De jury nomineert de school omdat zij op een vernieu wende manier informatietechno logie inzet voor de exacte vakken. egd door de minister. Wel blijft in ook in de nachtelijke uren huisarts met chauffeur werk- k v De gemeenteraad eist dat het van investeringen weer wordt afgebouwd. In 2003 de niet afgewerkte investe- toe van 7,5 naar 12,3 mil- euro. Samenwerking dient motie in waarin het college vordt opgedragen het restant aan nvesteringen dit jaar meer dan te eiTialveren. Op 1 januari 2005 mag .e(jliet stuwmeer niet groter zijn dan ei\> miljoen euro. T Het dak van de oudste huizen 11 van Venray aan de Hoenderstraat .v is niet meer te redden. Dat blijkt Qie tijdens een inspectie waarbij een bouwbedrijf en een constructeur de dakconstructie bekijken. Het dak verkeert in zo'n slechte staat dat het onmogelijk is het te stut- eten. Er zijn enkele losliggende pannen verwijderd. In Noord- en Midden-Limburg ;eldt een beregeningsverbod 'oor boeren. Volgens het water schap Peel- en Maasvallei is het waterpeil in de meeste beken te laag. Dat komt door het droge aa voorjaar en het droge begin van de zomer. De dorpen zijn woedend op burgemeester Waals. De uitspra ken die hij onlangs deed tijdens het VNG-jaarcongres in Zaanstad vallen totaal verkeerd. Waals J omschreef agrariërs als crimine len die zich in lege schuren bezig houden met het telen van wiet, het omkatten van auto's en het onderdak bieden aan illegalen. Brandweercommandant Peter Bandsma ontvangt op ludieke wijze het eerste exemplaar van het boek De Vuurwolf van schrijf ster Monique van der Zanden. Sadaf Amini, prijswinnaar van de aan de boekpresentatie gekoppel de tekenwedstrijd voor de jeugd, wordt samen met de schrijfster in de bak van de ladderwagen naar J de derde verdieping van het gemeentehuis getakeld om het boek aan de Venrayse brandweer commandant te overhandigen. Wie heel veel groepen blije kinderen door de straten van De huisartsenport in Venray voortaan 's nachts tussen uur en 08.00 uur. Dit is de van de bezuiniging die de huisartsenposten is opge- >P

Peel en Maas | 2004 | | pagina 9