Het Meerlo-Wanssumse jaar 2004 in beeld EE 2004 Januari Februari Maart PEEL EN MAAS Donderdag 30 december 2004 - PagiijgL De redactie van Peel en Maas heeft een selectie gemaakt van de belangrijkste gebeurtenissen die in het afgelopen jaar in de gemeente Meerlo-Wanssum plaatsvonden. Een korte samen vatting van het eerst halljaar vindt u op deze pagina. Midsummer-pop is te zien op de regionale televisiezender LIIn het televisieprogramma 'Tijd voor Meerlo, door Piet en Han Versteegen, Ben en Zus Hendrix- Versteegen, Hay Versteegen, Tun Vermeulen en Ger Linskens. De politie ontmantelt tijdens een inval bij een woning aan de Monseigneur Jenneskensstraat in Meerlo een zeer professionele hennepkwekerij. Daarnaast tref fen agenten een groot geldbedrag aan van enkele tienduizenden euro's. Hij weet wie de boosdoeners zijn. En hoopt dat ze zelf zo spor tief zijn en naar hem toekomen om het voorval te spreken. Anders zal pastoor Verheggen ze zelf op hun gedrag aanspreken. Want crossen op het pad rond het kerkhof in Tienray, dat gaat Verheggen te ver. G. Cox uit Wanssum is de opvolger van S. Gielens-Hagen uit Tienray als raadslid van de lokale partij GP'94 in de gemeenteraad van Meerlo-Wanssum. De Tienravse was 21 maanden raads lid. De gemeente Meerlo-Wanssum voert niet alle wettelijke taken op het terrein van wonen, ruimte en milieu voldoende uit. Dat is een van de belangrijkste conclusies uit een onderzoek van de VROM- inspectie. De inspectie deed vorig jaar onderzoek naar de uitvoering van de wet- en regelgeving op het gebied van wonen, ruimte en milieu door Meerlo-Wanssum in 2002. Het Benelux Circus slaat zijn tenten op bij De Broekberg in Wanssum. Het Benelux Circus is April: Enkele vrijwilligers melden zich. De toekomst van zw De Broekberg in Wanssum ziet er weer iets zonniger uit. Ondertussen vinden de omwo nenden dat er veel te veel lawaai wordt voortgebracht door het ROC, ook met een nieuwe ver gunning. De commissie Burgers stemt in met het voorstel om zwembad De Broekberg dit jaar open te hou den met behulp van vrijwilligers. De kosten die noodzakelijk zijn om de vrijwilligers op te leiden worden betaald uit de tijdelijke stimuleringsmaatregel vrijwilli gerswerk. Burgemeester en wet houders willen na afloop van het zomerseizoen 2004 beoordelen of het mogelijk is om het bad ook de komende jaren met de inzet van vrijwilligers draaiende te houden. De politie rolt een hennepkwe kerij op aan de Pastoor Maessenstraat in Tienray. In de woning treffen de agenten op de zolder de plantage aan. De politie maakt proces-verbaal op tegen de 38-jarige eigenaar uit Tienray Buurtbewoners van het beoog de jongerencentrum aan de Maasweg in Blitterswijck vrezen overlast van uitgaande jeugd als het jongerencentrum aan de Maasweg in gebruik is genomen. Ze maken zich zorgen over ver nielingen in de buurt en vrezen geluidshinder. Dat blijkt tijdens de behandeling van het bezwaar schrift dat de vijf huishoudens gezamenlijk hebben ingediend tegen het besluit van de gemeente Meerlo-Wanssum om aan de stich ting DIM een bouwvergunning te verlenen voor het jongerencen trum. De exacte datum durft hij niet met honderd procent zekerheid te zeggen. Het kan 27 november 1944 zijn geweest, maar ook een aantal dagen later. Zeker is wel dat op één van die dagen, aan de vooravond van de bevrijding, het kasteel in Geijsteren finaal in puin werd geschoten. Nu, bijna zestig jaar later, wil baron De Weichs de Wenne de ruïne consolideren. Een meerjarenplan, waarvoor de baron ruim tien jaar wil uittrek ken. "Dan ben ik de 80 gepas seerd en is het project een mooi streven voor mijn oude dag." De eerste reeks van opnamen voor de anderhalf durende speel film The Lost History of a Myth van regisseur Marijn Poels gaat van start bij het Schuitwater in Meerlo. De film is gebaseerd op het legendarische verhaal van koning Arthur, zijn zwaard Excalibur en tovenaar Merlijn in het bijzonder. Met de verfilming gaat een jarenlange droom van Meerlonaar Marijn Poels in vervul ling. De gemeente Meerlo-Wj sluit het boekjaar 2003 af nj tekort van ruim 61.000 t de begroting is al rekening! den met een tekort van j euro. Dit negatieve saldo is eeil som van alle posten in c kening, maar is met name 1 zaakt door een tegenvd algemene uitkering gemeentefonds. Daarnaast heeft het inhd externen de organisatiel gekost dan oorsproj begroot. De gemeente 1 negatieve saldo deels coml ren met een voordeel i invoering van de Wet 1 Bijstand. De gemeente dol beroep op haar algemene a om de exploitatie sluitcj maken. Maart je Kunen (21) is mt trots op haar website ren. Informatief, interactie! rijk, up-to-date: via www.i wanssumvoorjou.tk jongeren uit Meerlo-Wl sinds enkele dagen op een tijdse manier in contact l^m h denc met de gemeente. Op de website kunnen ze meepi^ denken en -doen. de g Mei: Ook de jeugd is creatief bezig met de internationale kunstmanifestatie in Geijstereren. In het kader van het 1000- woningenplan sluit de gemeente Meerlo-Wanssum een drietal con- venanten met de provincie Limburg. Onder bepaalde voor waarden mag de gemeente op drie locaties woningbouw realise ren. De plannen betreffen de realisatie van tien woningen op De Cuyper in Wanssum, zes woningen in de Pastoor Maessenstraat in Tienray en 23 woningen op de Pilmus in Meerlo. De woningen zijn bedoeld voor personen met een smalle beurs, met name starters. perd. Onder grote belangstele een prachtige lentezon be||SSun Jan en Jana Bexkens uit Tt) ton aan hun voettocht naar heCeid, kilometer verderop gelegj grimsoord Santiago Compostela. Getooid in ed van de Stl Ontwikkel ingssamenwe rki|2a m< Meerlo-Wanssum en voorzijort. de Sint Jacobsschelp en dd tionele wandelstok -met bloemen-, arriveert het sptasur echtpaar bij de kerk in Tien ien bedevaartplaats van Mar sing Lourdes fens teter prot ngs :rokl leers In Blitterswijk wordt ec sing, testmars gehouden. Enkele ners van de Maasstraat h e be officieel bezwaar aangei band tegen de bouwvergunning t in 1 gemeente Meerlo-Wanssu taan. de Stichting DIM heeft afg< st de voor het jongerencentrui m< eigen home voor jongeren ljep. 12 en 21 jaar laat intussei op zich wachten. Dit tot ie di: frustratie van de jongere ds al met de mars aandacht lieuw voor hun probleem. eurei tersw Drie dagen maar liefst dut erzoi feest waarmee de Tienrayse nd da re haar negentigjarig bestaa kwali leum viert. De fanfare, die id ee een officiële naam kreeg, tenpc een roemrucht verleden. I'n S[ De stichting Meerlo-Wa imgaa Wasosz in de personen va we s Hahn, Rini Hahn en Jos den. brengt een bezoek aan de p zich gemeente Wasosz in Polt de worden vergezeld door dot nd van twee scholen in de regj ilgen: end. De gemeente moet onj ir Mat één miljoen euro uittrekkes achterstallig onderhoud en i Blit zaamheden aan de havet its v; blijkt uit een onderzoek val ht. Va nieursbureau Tauw. teen De onderhoudsvoorzii ntalle van 270.000 euro is daarvot t hun te klein. De gemeenteraa kund schoorvoetend akkoord in iliek extra kostenpost van 70 toren euro. tnder De discussie over de von ute nota spitst zich Wanssum helemaal toe j bezuinigingsoperatie van euro. Veel partijen hebbenl moeite met enkele bespajj zoals het korten op de suf van verenigingen en het d geld uitgeven aan wegen, 1| ting en het groen. De ozb gaat de komend^ echter slechts 3 omhoog. Meester Wim Kunen vie 25-jarig jubileum en word de kinderen van de basisscl Geijsteren -en zijn collega's' zonnetje gezet. p De politie houdt vier jongeren uit Blitterswijck aan die verdacht worden van het in brand steken van negentien auto's op de par keerplaats van recreatiepark Het Roekenbosch aan de Ooijenseweg in Blitterswijck. Basisschool Sint Anna in Blitterswijck viert haar gouden jubileum met tal van activiteiten. De feestweek staat in het teken van het thema Circus. Bij een aanrijding op de Tienrayseweg in Horst komt een 48-jarige automobilist uit Broekhuizenvorst om het leven. De aanrijding gebeurt als een trek ker met oplegger, bestuurd door een 36-jarige man uit Zoetermeer, vanuit een oprit de Tienrayseweg op draait, en tegen de auto van het slachtoffer botst. als muzikant in de Rutbach-kapel. Het jubileum wordt gevierd met een kapellenavond. De gerenoveerde Sint Jozefkapel in Meerlo wordt na de hoogmis opnieuw in gebruik genomen en ingezegend door pas toor Ruud Verheggen. De kapel is gerestaureerd en voorzien van een nieuw leien dak. Februari: De traditionele sleuteloverdracht in zaal 't Brugeind in Meerlo luidt de start van vier gezellige carnavalsdagen in. De toekomst van zwembad De Broekberg ziet er weer iets zonni ger uit. Dertien vrijwilligers, met name ouders met jonge kinderen, melden zich bij stichting De Broekberg om te helpen. Slechts 25 inwoners van Blitterswijck wonen het werkbe zoek van het college van B en W aan het dorp bij. Er wordt onder De nieuwe vergunning voor het Regionaal Overslagcentrum aan de haven in Wanssum levert veel stof tot discussie op. Bij de Raad van State zijn deze week uitge breid de diverse geluidsrapporten besproken die zijn gemaakt om te bepalen of het centrum kan vol doen aan de geluidseisen. Het grootste probleem is dat de des kundigen elkaar tegen spreken. gingen uit Venray en Horst gemeld die graag gebruik willen maken van De Diepeling als duik- locatie. Dat Iaat wethouder Holl (toerisme en recreatie) van Meerlo-Wanssum desgevraagd weten. De ontgronding van het grindgat tussen Castenray en Tienray loopt bijna ten einde en er moet een nieuwe bestemming gezocht worden voor de immense waterplas die eind 2006 ontstaat. Drie van de vier telefooncellen in de gemeente Meerlo-Wanssum worden binnenkort verwijderd. Recente cijfers van KPN tonen volgens de gemeente aan dat de cellen in Meerlo, Wanssum en Tienray door de populariteit van de mobiele telefoon nog amper worden gebruikt en niet meer rendabel zijn. Alleen de telefoon cel bij recreatiepark 't Roekenbosch in Blitterswijck, die wel rendabel is, blijft (voorlopig) staan. meer gesproken over woning bouw, openbaar groen, verkeers veiligheid en kunstwerken. Verwacht, aangekondigd en ook doorgezet. De buurtbewo ners van het beoogde jongeren centrum aan de Maasweg in Blitterswijck tekenen officieel bezwaar aan tegen de bouwver gunning die de gemeente Meerlo- Wanssum aan de Stichting DIM heeft afgegeven voor het jonge rencentrum. Sraar Francken uit Wanssum is benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Hij krijgt zijn koninklijke onderscheiding opge speld door burgemeester Hahn van de gemeente Meerlo- Wanssum. Sraar Francken zet zich al jaren in als vrijwilliger voor de plaatselijke afdeling van het Nederlandse Rode Kruis (NKR). Jan van der Heijden uit Wanssum is vanwege zijn vele verdiensten voor de gemeen schap benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Hij krijgt het lintje door burgemeester Hahn opgespeld. Jan van der Heijden was en is een zeer actieve vrijwil liger voor de Wanssumse carna valsvereniging De Wiendbuul. Toen' worden unieke beelden vertoond van het popfestival, dat in de jaren 1969 tot en met 1974 vele muziekliefhebbers naar Meerlo trok. Een enorm noodweer in Rio de Janeiro (Brazilië) treft het straat kinderproject Sao Martinho, waar voor ook in Meerlo-Wanssum actie wordt gevoerd, zeer. Gelukkig vallen er geen gewon den, de schade is groot. Gildebroeder Jan Theeuwen wordt door het St.- Antonius Abt Gilde in Blitterswijck gehuldigd vanwege zijn 50-jarig jubileum. Theo van de Heijden moet een aanstekelijke droom hebben gehad over de gemeente Meerlo- Wanssum over 25 jaar. Voor de tweede keer op rij lukte het hem om meer dan dertig mensen bij een te trommelen die samen met hem droomden over het toe komstbeeld. De gemeenteraad wil samen met de inwoners vaststel len hoe de gejneente er over een kwart eeuw uit moet zien. Daarvoor worden officiële inspraakavonden gehouden. Er zijn in 2003 32 nieuwe woningen bijgekomen in Meerlo- Wanssum. Dat blijkt uit het sta tisch jaaroverzicht 2003 van de gemeente Meerlo-Wanssum. In totaal 'bestaat' de gemeente Meerlo-Wanssum nu uit 2891 woningen. Het aantal leerlingen op de basisscholen nam af, met vijf leerlingen, naar 816. Het totaal aantal inwoners in de gemeente Meerlo-Wanssum nam af, van 7734 naar 7728. De gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum én de NLW-Groep zijn onlangs een samenwerkingsverband aange Ze is dankbaar voor iedere dag dat ze heeft mogen leven. En dat zijn er inmiddels al heel veel. Zuster Maria (Nella) Wijnhoven uit Wanssum viert haar honderd ste verjaardag. Van die eeuw heeft ze liefst 74 jaar in dienst van God geleefd. De laatste twintig jaar verblijft ze in het zorgcentrum De Eghte in Echt. 'Tienray: Klein Lourdes sinds 1877 en bedevaartsoord sinds 1440'. Sinds kort worden de bezoekers van het Meerlo- Wanssumse kerkdorp nog hartelij ker dan voorheen welkom gehe ten. Aan de drie ingangen van Tienray zijn nieuwe 'welkomst borden' geplaatst die naast de bovenstaande tekst onder meer ook de beeltenissen tonen van Maria, Troosteres der bedrukten, de Mariagrot en de kapel klein- Lourdes in Tienray. Past het megaproject Het Nieuwe Wanssum in de strategi sche toekomstvisie van de gemeente Meerlo-Wanssum of niet? Jos Grimbergen, één van de vele mensen die vinden dat de schaal en infrastructuur van Wanssum te klein zijn om zo'n megaproject te kunnen dragen, wilde het van de politieke partij en weten, tijdens de presentatie van de strategische visie op de toekomst van Meerlo-Wanssum. Hij krijgt geen duidelijk antwoord op zijn vraag. KPN laat de gemeente Meerlo- Wanssum weten dat de telefoon cellen in de gemeente voorlopig toch büjven staan. In 2006 wordt opnieuw bekeken of, en waar, ze moeten verdwijnen. Het Gemengd Koor Wanssum houdt op een zeer bijzondere dodenherdenking in de IJ. Michaëlkerk in Wanssum. Tijdens de viering wordt een indrukwek kend werk uitgevoerd: de Mathausen Liederen, geschreven door Mikis Theodorakis naar tek sten van Iakovos Kambanéllis. Zestig jaar geleden werden Tienray en omgeving bevrijd door Britse militairen. De zevende internationale kunstmanifestatie vindt plaats in Geijsteren. De kunstexpositie in de kern van het dorp wordt offi cieel geopend door Riny Hahn, echtgenote van de burgemeester April: De haven in Wanssum blijft de gemoederen bezighou den. van Meerlo-Wanssum. De Meerloso Rutbach-kapel viert haar 55-jarig bestaan. Zij is een van de eerste blaaskapellen in de regio. Twee leden van het eer ste uur, Jan Mooren en Sjaak Wijnhoven, zijn nog steeds actief een authentiek dierencircus met een gezellig programma voor jong en oud. Het circus wordt redelijk bezocht. De zes carnavalsverenigingen in de gemeente Meerlo-Wanssum zijn springlevend en hebben in elk dorp een eigentijdse en leven dige carnaval. Een van de hoogte punten van alle carnavalsvereni gingen en de prinsen is de traditionele sleuteloverdracht in zaal 't Brugeind te Meerlo. De toekomst van kinderzwem bad De Broekberg ligt voor een groot deel in handen van de inwo ners van de gemeente Meerlo- Wanssum. Zonder voldoende vrij willigers die toezicht willen houden op het bad en bereid zijn de vereiste diploma's (EHBO, reanimatie) te behalen, gaan de deuren van De Broekberg nog dit jaar op slot. Wethouder Beterams windt er geen doekjes om tijdens een informatieavond in het gemeentehuis. januari: De gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum én de NLW-Groep ondertekenen een overeenkomst om iverkzoe- kenden aan werk te helpen. woningen bouwen, 41 starters- woningen en 25 vrijstaande woningen. De provincie Limburg heeft groen licht gegeven voor de bouwplannen van de gemeente in de dorpen Meerlo, Tienray en Wanssum. De vrijstaande wonin gen vallen onder het project 'rood voor groen'. De uitvaartdienst van prinses Juliana. De gemeente Meerlo- Wanssum opent een condolean ceregister in de hal van het gemeentehuis. Er hebben zich al duikvereni- gaan met als doel werkzoekenden direct aan werk te helpen. De samenwerkingsovereenkomst wordt ondertekend door de heer Van der Pas (NLW-Groep), en de wethouders Beterams en Stas van de gemeenten Meerlo-Wanssum en Horst aan de Maas. HSV het Grondeltje viert haar gouden jubileum. De visclub uit Meerlo werd vijftig jaar geleden onder het genot van een lekkere pot bier opgericht in café Coenders, het huidige café Oud- ners zoals gemeenten en jachtop zichters, regelmatig controles uit voeren in deze gebieden. Het platform Gehandicapten Meerlo-Wanssum presenteert het boekje Jij en Ik Wij in sport- en feestzalencomplex 't Brugeind in Meerlo. Dit boekwerk is ontstaan naar aanleiding van het Europees jaar 2003 voor mensen met een functiebeperking. Einde GOP Wanssum! kopt het blad Kampeerauto. Eind 2002 werd op initiatief van onder ande re Blitterswijckenaar Jan Stoffels- een fervent camperrijder- een gra tis ovemachtingsplaats voor kam peerders met een camper in Wanssum geopend bij de jachtha ven in Wanssum. Maar na een jaar trekt de gemeente al een streep door het initiatief. De reden: som mige kampeerders maakten er een zooitje van. Waterschap Maas en Peelvallei wil de Molenbeek - de beek tus sen Meerlo en Wanssum die uit mondt in de jachthaven van Wanssum- in de toekomst zo laten kronkelen dat er bij hoogwater van de Maas minder oeverafslag plaatsvindt en de natuurwaarden in het gebied béter beschermd worden. Het waterschap is bezig met de planvorming en is in gesprek met mensen die grond langs de Molenbeek bezitten. De politie wil een einde maken aan de overlast die crossers ver oorzaken in natuurgebieden. De politie gaat daarom, in samenwer king met andere handhavingspart- De gemeente Meerlo-Wanssum gaat de komende jaren 66 extra

Peel en Maas | 2004 | | pagina 20