Waals noemt Venrayse boeren weinig innovatief Conort opmaat voor eeuwfeest Huisnummers in Venray ongeldig Burgers mogen meepraten over beleid Verplaatsing kruis Tienerdisco gratis d >ou\# hray muleert rgebruik van israad ;en| atteland tbreekt in ekomstvisie' irieven Peel n Maas Parkerenverbod moet veiligheid verhogen CORNIELCO safety m a Subsidie Dorpsraad Merselo Vergadering PvdA Lasercentrum Venray )4 - Pad. EN MAAS Donderdag 9 december 2004 - Pagina 7 k in 2005 haalt de :ente Venray gratis de aad die te hergebruiken de burgers aan huis op. enige verandering ten hte van voorgaande is dat burgers nu zelf spullen moeten aanbie- :n dus thuis moeten zijn. igloopbedrijf De Cirkel wekelijks in de gemeente het herbruikbare huisraad aan huis ophalen. De Cirkel alt ter plaatse of goederen uikbaar zijn en dus meege- n worden. Bij de telefoni- aanmelding probeert De 1 al helderheid te krijgen of ngeboden goederen inder- herbruikbaar zijn. De burger er dan op gewezen dat De 1 ter plaatse bepaalt of spul- erbruikbaar zijn. Is dat niet wal, dan dient de burger als- ïijn spullen als grof huisvuil het milieustation te brengen, len voor het besluit van het ;e is dat er steeds vaker huis aangeboden wordt die niet herbruikbaar is. Dit geldt meer dan 60% van de ingeza- spullen. De Cirkel is op dat tm dan gewoon grof huis- lan het inzamelen, een vrij >are inzamelwijze. De enteraad heeft bij de vast- van het gemeentelijk toffenplan dan ook gevraagd hergebruik van huisraad te leverbas n uitvoeren met een accent- :huiving naar het uitsluitend len van nog her te gebruiken raad. Verwacht wordt dat nieuwe regeling een bespa- zal gaan opleveren van circa DO euro. platteland en de agrari- economie zijn onvol- ide aan bod gekomen in zes themabijeenkomsten de toekomst van Venray 115. De LLTB, Innovatief :land, Agribusiness en het dorpsradenover- ïbben hun teleurstelling iproken aan het college [Ben W. organisaties vinden de thema's inhoudelijk ;ilend. Ze menen ook dat [doende betrokken zijn bij mstvisie en de strategi- lenktank. Ze willen dat er iparte thema-avond wordt idên over het buitengebied Iplattelandseconomie college schrijft in een reac- hier bewust niet voor geko- "Wij willen in debat komen de Venrayse samenleving van iet perspectief van de stedelij- iCf jontwikkeling van Venray." B vinden dat de plattelandsor- aties hun geluid konden horen in de zes bijeenkom- samen met andere partners Venray, "De thema's boden onze mening voldoende naatwointe en aanleiding om het per- ctief van het platteland aan de ete brengen. Het is ook onze w Uige indruk dat er voldoende reng van en aandacht voor het teland is geweest", zo schrijft college in een reactie. >n< ip i januari 2005 worden de even voor Peel en Maas aange- I Een jaarabonnement op Peel Maas gaat in 2005 18,95 euro ten. De prijs van losse num- Rgaat naar 0,90 euro. De prijs- foging is zo minimaal mogelijk buden. Daar staat tegenover de lezer het afgelopen jaar pddeld ruim 27 pagina's per met informatie in de bus R Vorig jaar was dat bijna een pa minder. Ook de adverten- tteven worden aangepast. De tinm-prijs bedraagt vanaf 1 pi 0,25 euro (excl. btw). Ir contractprijzen kunt U een [zicht aanvragen bij onze Unistratie of downloaden «onze website www.vanden- Wchof.nl Ook deze verhoging jinimaal. Peel en Maas mag overigens verheugen op een I steeds stijgende oplage, plijks worden thans 12.700 pplaren van Peel en Maas pkt en verspreid, ruim drie- jkrd meer dan een jaar gele- de mee eiding Agrariërs met grensverleg gende en -overschrijdende ideeën en technieken geven hun positieve visie op het ver nieuwende karakter van het platteland. Burgemeester Waals was onlangs op een bij eenkomst in Heide van de LLTB-afdeling Venray over vernieuwend karakter van het platteland een andere mening toegedaan. Dat er op het platteland en, meer precies, in de agrarische samenleving wel degelijk sprake is van innovatief denken, bewij zen Martien van Kempen en Gerton Timmermans. Van Kempen, pluimvee- en varkens houder en winnaar van de Herman Wijffels Innovatieprijs 2004, ontwikkelde een innovatie ve varkensstal waarin drijfmest dagelijks via mestbanden wordt afgevoerd. "De constructie wordt nu ook getest in Australië", vertelt Van Kempen. Timmermans van Timmermans Agri Service heeft een bedrijf dat zich richt op gewas-, product- en omgevings verzorging. Binnen enkele jaren zet hij een toonaangevend bedrijf neer in teeltbegeleiding. Toch vraagt burgemeester van Venray Jos Waals, ook uitgeno digd als gastspreker, zich hardop af of de agrarische sector wel zo innovatief is als zij zelf denkt te zijn. Volgens Van Kempen zegt het genoeg over de agrarische sector dat zij dit jaar de innovatie prijs in de wacht heeft gesleept. Hij maakt ook duidelijk dat hij niks aan de gemeente te danken heeft. "Als ik op het gemeentebe stuur had moeten wachten voor een subsidie of wat geld uit één of ander potje, dan had die stal er nu nog niet gestaan", aldus Van Kempen. Het thema van de bij eenkomst 'De boer, hij ploegt voort op een ondernemend en innovatief platteland' is volgens Waals dus niet helemaal juist. Volgens Waals verstaan boeren onder innovatie dat ze hetzelfde werk steeds beter gaan doen. Volgens hem moet daar wat aan veranderen. "Boeren moeten iets toevoegen aan hun product. Het een meerwaarde geven", denkt Waals. "Nu doet een ander dat en verdient die er meer geld aan dan u." Daarnaast constateert Waals een aantal maatschappelijke ont wikkelingen die hem zorgen baren. "De betekenis van de land bouw beperkte zich traditioneel niet tot het bedrijfsniveau, maar kwam tot uitdrukking in de relatie tussen landbouw en samenle ving", zegt Waals. Landbouw en leefbaarheid ontwikkelen zich volgen Waals los van elkaar. Dat brengt volgens hem een hoop problemen met zich mee. Zo zou de sociale controle op het platte land nagenoeg verdwenen zijn. De ontwikkeling van rechtsextre- mistische tendensen onder de jeugd is volgens Waals eerder een plattelandsprobleem dan een ste delijk probleem. "Leefbaarheid op het platteland is de verantwoorde lijkheid van de bewoners", zegt Waals. "Als u weet dat uw buur man wiet teelt, dan moet u daar aangifte van doen." Als dat onmid dellijk gebeurt, moet de helft van de aanwezigen volgens Waals snel naar huis. Opnieuw dus opmer kingen van Waals waarmee hij tegen het zere been van de agrari sche samenleving schopt. De opmerking over het telen van wiet neemt Waals overigens meteen terug. Hoewel hij ervan overtuigd blijft dat het veelvuldig voorkomt. Als er in de zaal wordt opge merkt dat een burgemeester zijn stad moet promoten, reageert Waals: "Een burgemeester moet op de eerste plaats eerlijk zijn." Als er vervolgens kritiek wordt geuit op het gemeentebestuur, speelt Waals de zwartepiet door aan de gemeenteraad. "Als ik de gemeenteraad mocht kiezen, zat deze er niet." Van Kempen merkt op dat als hij een aanvraag doet voor een milieuvergunning en alles klopt, hij die dan binnen een half jaar in zijn bezit moet heb ben. "Bij de gemeente Venray lukt dat bij lange na niet", weet Van Kempen. Ten slotte wordt Waals gemaand op zijn woorden te let ten wanneer hij in het openbaar spreekt. "Bij een besloten bijeen komst is het misschien mogelijk om je uitspraken binnen twee minuten weer terug te nemen. Maar dat kan niet altijd. Bovendien moet je geen dingen zeggen die je niet hard kunt maken", luidde de kritiek uit de zaal. Venray's Mannenkoor bestaat 95 jaar Op 20 december van dit jaar bestaat het Venray's Mannenkoor (VMK) 95 jaar. Een verjaardag die gevierd wordt met twee zeer bijzonde re concerten. Een verjaardag die ook al in het teken staat van het eeuwfeest dat over vijf jaar plaats moet vinden. "Dan willen we echt gaan uitpak ken", laat VMK-voorzitter Theo Janssen weten. Volgens Janssen vormen de activiteiten rond het huidige lus trum de opmaat voor het eeuw feest. "We zijn hiervoor allerlei plannen aan het ontwikkelen. We willen ons dan niet alleen lokaal of regionaal maar ook landelijk in de kijker spelen. Zijn deze concer ten (op 22 en 23 december met o.a. het Limburgs Symphonie Orkest, red.) succesvol, dan slui ten we over vijf jaar een tour met het LSO door Nederland niet uit." Verder is het VMK bezig om het predikaat 'Koninklijk' binnen te halen. "Dat zou heel mooi zijn", aldus Janssen. Voor het eeuwfeest is inmid dels een speciale stichting in het leven geroepen die de festivitei ten moet _ggan voorbereiden en begeleiden. Het VMK lijkt overi gens klaar voor de toekomst. In tegenstelling tot landelijke ten densen die een sterke vergrijzing laten zien bij mannenkoren, bloeit het VMK_gls nooit tevoren. "De afgelopen drie jaar hebben wij 28 nieuwe leden tussen de 20 en 50 jaar mogen verwelkomen." Volgens Janssen het gevolg van een jaren geleden ingezet beleids plan waarbij o.a. de koolscholing een belangrijke rol heeft gespeeld. "Mannen mochten zon der enige verplichting kennisma ken met de koorzang. Dat heeft duidelijk zijn vruchten afgewor pen." Het VMK streeft er ook naar om bij het eeuwfeest een van de meest vooraanstaande koren van Nederland te zijn als we het heb ben over verjonging. Maar eerst dus het 95-jarig bestaan. Twee concerten in december, een concert in april en een grote reis naar Slovenië in oktober van het volgend jaar moe ten het lustrum opluisteren. Mogelijk dat in het najaar nog een bijzonder concert wordt gegeven, maar dat programma heeft het VMK nog niet rond. "Vooral de twee concerten van 22 en 23 december zijn uniek. Aan het concert nemen het VMK, het LSO, de Zangers van St. Frans, popkoor Venrode, de gebroeders Huijts (vleugel) en de solisten Marijke Hendrikx, Math Dirkx en Harold Quaden deel. Het hele concert staat in het teken van Dvorak, de Sloveens componist die dit jaar precies honderd jaar geleden overleed. Voor de pauze treden afwisselend het VMK, de gebroeders Huijts en de drie solis ten op. Na de pauze wordt samen met het LSO de Psalm 149 van Dvorak uitgevoerd." Een wereld première meent Janssen, want nog nooit is dit stuk uitgevoerd door orkest en mannenkoor samen. De Psalm van Dvorak is bovendien enige tijd geleden door een van de leden van het Venray's Mannenkoor in het Staatsarchief in Praag opgedoken. "Dat maakt deze uitvoeringen extra bijzonder." Verder zal die avond met Venrode en de Zangers van St. Frans het Kerstoratorium van de Limburgse componist Jean Lambrechts worden uitgevoerd. Het VMK repeteert al sinds april voor deze concerten. Op april staat een concert met de Anthony Singers op het pro gramma. Dit koor staat eveneens onder leiding van VMK-dirigent Anton Kropivsek en scoorde dit jaar hoge ogen tijdens een lande lijk concours. Aan dit concert zal ook Confetti deelnemen. Het jubi leumjaar. wordt afgesloten met een concertreis naar Slovenië. Voor de concerten op 22 en 23 november is nog een beperkt aan tal kaarten beschikbaar. Geïnteresseerden kunnen hier voor terecht bij de kassa van de schouwburg. Alle huisnummers die de gemeente Venray vanaf 1 oktober 1994 verstrekt heeft, zijn ongeldig. Vanaf die datum is de wet GBA ingetreden en is alleen de gemeenteraad bevoegd huisnummers toe te kennen of te weigeren. De raad kan deze bevoegdheid delegeren maar dit is Venray nooit gebeurd. Vandaar dat alle toege kende huisnummers onbevoegd door het college zijn verstrekt. De gemeente kwam hier onlangs ach ter nadat er een bezwaarschrift binnenkwam tegen de weigering van een verzoek om een huisnum mer aan de Bosweg. Er moet een nieuwe verorde ning komen die de straatnaamge- ving en huisnummering regelt. Totdat die verordening er is moet de gemeenteraad deze bevoegd heid alsnog delegeren aan het col lege. Bovendien moeten de vers trekte huisnummers van de afgelopen tien jaar nog formeel door de raad bekrachtigd worden. De commissieleden van Stedelijk Beheer reageerden ver baasd. "Het heeft ons zeer ver wonderd dat we er na tien jaar pas achter komen", zei Jan Classens (CDA). "We moeten er maar snel mee instemmen." John Oosterbeek (WD): "Tien jaar iets doen wat niet mag, dat verbaast me". Hennie Olde Daalhuis (Lokaal Aktief) vroeg zich af waar om dit niet eerder ontdekt is. Volgens wethouder Driessen (CDA) is het destijds mis gegaan bij de afdeling Publieksdiensten na de reorganisatie. "En dit moet nu gerepareerd worden." AlSjéfJUMM? wc fox* w 'u< jou t£U£ UiVO.MW jij i/U MA£ isuur Zaterdag 11 december wordt het veldkruis aan het einde van de Bolerostraat in de Venrayse wijk Brukske verplaatst. Het veldkruis stamt minstens uit de achttiende eeuw en stond sinds 1970 verlo ren aan de rand van een particu liere tuin, toen de Deurneseweg werd doorgetrokken naar Oostrum. Vóór die tijd lag het aan een kruising van twee landwegen; die van Brukske naar Oirlo en die van de Leunse Molenhof naar Oostrum. In het kader van de voorbereidingen van de doortrek king van de geluidswal tussen de Deurneseweg en het Brukske had de Stichting Kruisen en Kapellen in de gemeente Venray al eerder aangedrongen op verplaatsing naar het einde van de doodlopen de Bolerostraat. Was het kruis voordien eigenlijk alleen voor ingewijden te vinden, vanaf komende zaterdag zal het al vanaf de rondweg zichtbaar zijn. Zulks tot voldoening van de buurt, die het altijd jammer heeft gevonden dat het kruis zo achteraf stond. Het meest bijzondere van het geheel is. altijd de enorme koepel van haagbeuk geweest, die het kruis een karakteristieke bescher ming geeft. Onderzoek heeft uit gewezen, dat het vanwege de ouderdom van de beuken jammer genoeg niet meer mogelijk was om de unieke natuurlijke balda kijn ook te verplanten. Omdat een dergelijk prieel in de verre omtrek niet verder rond een kruis voor komt, was er voor de gemeente Venray als eigenaresse van dit monument van vroomheid alle aanleiding dit buitengewone detail in ere te houden door er voor te zorgen, dat er nieuwe haagbeuken geplant worden, die in hetzelfde model geleid wor den. Volgens het bestemmingsplan en beeldkwaliteitplan van de bedrijventerreinen Smakterheide I en II wordt parkeren alleen op eigen terrein toegestaan. Dit is niet alleen noodzakelijk vanwege de gewenste beeldkwaliteit, maar vooral ook vanuit het oogpunt van verkeersveiligheid. Om ervoor te zorgen dat daad werkelijk alleen op eigen terrein geparkeerd wordt, heeft de gemeente besloten een zonaal parkeerverbod in te stellen. Het instellen van een zonaal parkeer verbod voor geheel Smakterheide I en II was al langer gepland, maar is nu pas tot uitvoering gekomen, omdat enkele bedrijven moeite hadden het parkeren op eigen ter rein op te lossen. Daarom heeft de gemeente Venray de afgelopen tijd in overleg met de betreffende bedrijven naar adequate oplossin gen gezocht. Het instellen van het zonaal parkeerverbod voor het gehele gebied Smakterheide I en II levert een bijdrage aan de beeldkwaliteit. Nog belangrijker is volgens de gemeente Venray dat met dit besluit de verkeersvei ligheid kan worden vergroot en ongelukken als gevolg van op stra: ten en bermen geparkeerde auto's tot het verleden gaan behoren. Bedrijfskleding 6 persoonlijke beschermingsmiddelen Keizersveld 52-f. 5803 AN Venray Tel (0478) 568418 Fax (0478)568718 lnfo@comelco.nl - Internet: www.comeIco.nl Waals: "We gaan nieuwe vorm van politiek bedrijven" Het college gaat in 2005 iets nieuws beginnen. Om de bur gers meer te betrekken bij de politieke besluitvorming wor den er volgend jaar acht pre sentatieavonden georgani seerd. De onderwerpen komen vroegtijdig aan bod, nog voordat ze het politieke circuit ingaan. Tijdens zo'n avond kan er gediscussieerd worden tussen burgers, raads leden, college en ambtenaren. Venraynaren kunnen zo invloed uitoefenen op het beleid. De eerste bijeenkomst is gepland op dinsdag 11 januari. Er komen drie onderwerpen van ieder een uur aan bod. Na een korte presentatie kunnen toe hoorders vragen stellen en met elkaar én de vertegenwoordigers van de gemeente in discussie gaan. Mogelijke onderwerpen voor 11 januari zijn het gebiedsge richt werken, inkoopbeleid en wijzigingen bij de onroerendzaak- belasting. Burgemeester Waals toont zich enthousiast. "Dit is een andere vorm van politiek bedrijven. Het is vernieuwend. Ik verwacht dat we zo tot betere en snellere besluitvorming en tot een beter product komen. We willen visies en thema's vroegtijdig delen met politiek en burgers. Door deze pro-actieve presentatie ontstaat er meer draagvlak", denkt Waals. Presentaties over nieuwe plan nen vinden nu vooral in de com missies plaats. Daarbij zijn door gaans weinig burgers aanwezig. Het doel is vooral de betrokken heid te vergroten. De onderwer pen die aan bod komen zijn amb telijk voorbereid en zijn het college gepasseerd. Normaal gaan de voorstellen en nota's vervol gens naar de commissies en raad toe. Voordat de politiek aan zet komt, wordt nu eerst de mening van de inwoners van Venray gepeild. "Het begint met een pakkende presentatie die audiovisueel ondersteund wordt. Die duurt hooguit twintig minuten", lichtte Waals toe die samen met Ike Busser (Samenwerking) en Ton Teeuwen (CDA) de bijeenkom sten zal leiden. "Daarna volgt een inhoudelijke discussie waarbij we met wandelmicrofoons rondlo pen." De avonden worden gehou den in de burgerzaal van het gemeentehuis. Waals gokt op zestig, zeventig bezoekers per avond. Alles valt of staat met goede communicatie en publiciteit. Niet alleen via de gemeentelijke website maar ook via wekelijkse aankondigingen in de lokale media. "We hebben al goede ervaringen opgedaan bij de toekomstdebatten. Het maat schappelijk veld is best geïnteres seerd. Vooral als het om zaken gaat die nog niet zijn afgekaart", aldus Waals. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben besloten om aan zestien projecten een Europese bijdrage uit het CERES-program- ma Noord- en Midden-Limburg te verlenen. De projecten passen binnen de thema's Ondernemend Limburg, Ruimte voor Limburg en Samen werken aan vitale wijken, kernen en buurten uit het coalitie akkoord. De Dorpsraad Merselo kan na een subsidie van 19.225,00 aan de slag met het uit zetten van wandelroutes om de recreant te informeren over het agrarisch cultuurlandschap. De Vereniging Innovatief Platteland ontvangt 23.915,00 voor een studie naar de haalbaarheid van een coöperatieve organisatie voor productie, beheer en consumptie van duurzame energie in de regio. Voor het ontwikkelen van nieuwe economische dragers voor boer derijwinkels, Groene Servicewinkels genaamd, krijgt de LLTB €49.620,00. De PvdA afdeling Venray e.o. houdt op vrijdag 17 december in wijkcentrum 't Stekske, Kruiden laan 161 in de wijk Landweert een afdelingsvergadering. De aan vang is om 19 30. Op de agenda staan de medede lingen bestuur, acctuele politiek, jaarrekening 2004 en begroting 2005 en een discussie over het thema integratie en immigratie. Er wordt om 19.30 uur begonnen zodat tot 20.30 uur de meer huis houdelijke zaken afgehandeld kunnen worden. Vanaf 20.30 uur willen ze het thema integratie en immigratie aan de orde stellen. Met natuurlijk als achtergrond de discussie algemeen in het land. maar ze willen ook duidelijk stil staan bij de situatie in Venray. Op deze avond zullen burgemeester Waals, wethouder Mathieu Emonts en PvdA Tweede Kamerlid uit Limburg, Pauline Smeets, aanwezig zijn. Belangstellenden zijn van harte welkom. Tot aan de kerst is de tienerdis co in de Steeg in Leunen gratis toegankelijk. Jongeren van 12 tot 16 jaar kunnen wekelijks op vrij dag tussen 20.00 uur en 23.00 uur terecht in deze superdisco. Professioneel personeel is aanwe zig, evenals een bewaakte fietsen stalling. Tijdens de disco wordt geen alcohol geschonken. Naar verwachting vindt vanaf de zomer 2005 de disco in de kelder van basisschool Coninxhof (Goudsmidstraat 9a) plaats. De kelder wordt hiervoor verbouwd. Samen met de jeugd wordt toege werkt naar een perfecte inrich ting van de locatie. Sinds 1999 voor het 'corrigeren van uw ogen d.m.v. Refractieve Laserchirurgie. - Betrouwbaar en veilig - De behandeling is pijnloos - Lasertechnieken: PRK, LASEK en ZYOPTICS - Ook voor de plus sterktes Het Lasercentrum organiseert regelmatig Informatieavonden over de verschillende mogelijkheden van behandeling. Tijdens deze avonden komen alle aspecten van refractiechirurgie aan bod. Voor nadere informatie kan men terecht in het Laser Centrum Venray, Grotestraat 16 in Venray Telefoon 0478-581382 op tome trie Samenwerking tussen lasercentrum Qrs. G. Cinque; oogarts en brillen-contactlenzen O. van Meurs; Optometrist.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7