Ergernis over vertragingen bij veel projecten 'Het is zelfs leuk om rekeningen binnen te krijgen' 'Huurders komen in de knel' BOSS oint salaris Ex-wethouder krijgt 32 maanden wachtgeld riade naar Aio Venlo ontrol es inder oningen door iscotheken Prins Bernhard in Meerio MAN WOMAN EN MAAS Donderdag 9 december 2004 - Pagina 3 bestuur van de •landse Tuinbouwraad woensdag in zijn irsvergadering officieel :sluit genomen dat de Ie 2012 in Regio Venlo gehouden. Het NTR- rar spreekt het volste ver- jonge wo ren uit in de Regio Venlo zatie én als partner om et garage i jon vloerver d. 1e vei Gesl - ouwkeukeiur neemt hiermee het s van de selectie commis- 3M tati< ;rw^2012 een succesvolle jrt| ade te organiseren. Het idkamer rr Apart 2e epe tuin yer. Regio Venlo voldoet in mate aan de door de NTR le criteria. Daarnaast is het iuwen van het NTR-bestuur op de uitstekende waarop de door de NTR ien thema's - maatschappe- jrantwoord ondernemen, de and relatie en de centrale i van de consument - in de - -ten zijn verwerkt. Met de enstau voor Re§'° Venlo wordt de doorga ide voor de eerste maal bui- rhekJ tol 'e Randstad georganiseerd, r 1957 Pa haar ligging in het centrum iuropa ligt de Floriade 2012 het oosii [jg ten opzichte van de sr^e 2G<s Igrijke afzetmarkten voor jn en 2e ouwproducten: Duitsland, en Frankrijk. "Een regio", ooo," k.t|Leon Frissen voorzitter van iriade Regio Venlo 2012, tientallen miljoenen aenen in een straal van :n 100 kilometer. En daar- imt de Floriade 2012 in de in van Europa te liggen". TR- bestuur is onder de van de wijze waarop Regio al in een vroeg stadium van tndidatuur bestuurlijke een- in de regio heeft bereikt, o Venlo geeft met dit mrlijk podium blijk van hoge ties, daadkracht én de wil en rertrouwen om van Floriade een groot succes te maken", Hein van Asperen, voorzit- an de NTR. Regio Venlo heeft de Floriade 2012 een locatie hikbaar met een fraaie lande landschappelijke struc- Hiermee biedt Regio Venlo een natuurlijk podium aan de erlandse tuinbouwsector. 7" ens.nl toelopen week zijn in totaal lutomobilisten gecontroleerd in snelheid. Hiervan kregen ^gebruikers een proces-ver- |De controles vonden plaats hoek, Oostrum, Mook en De hoogste snelheid die radarauto werd gemeten, op dé Stationsweg in rum: één automobilist reed 81 km/u waar 50 km/u de tl is. Twee bestuurders zijn tn staande controle geverbali- ilvoor verschillende overtre- nieuwbouw op het uden Leeuwterrein moet wege geluidsoverlast op lal vijftig meter afstand ren van drie horecazaken li de Langstraat. De gemeen- iat in haar plannen uit van t straal van dertig meter. De ïlige discotheek Time hiertegen bezwaar dit werd door de ïente destijds afgewezen. Raad van State heeft vorige :k anders beslist. De nieuwe tingen op de Gouden Leeuw niet binnen een cirkel van fig meter van de discotheken id en de Nachtwacht, zoals jenwoordig heten, gebouwd :n. Naar verluidt gaat dit ten Ie van twintig woningen in het De uitspraak heeft ook rolgen voor de bouw van het mplex van twaalf appartemen- in de Langstraat. Hiervoor is ontwikkelaar Van Santvoort niddels een bouwvergunning leend. Door de uitspraak van Raad van State valt dit terrein deeltelijk binnen de straal van tig meter. De Raad van State stelde de meente ook in het ongelijk over voorgenomen bouw van het partementencomplex in de Langstraat-Langeweg. iené Francken (WD) stelde de estie aan de orde in de com- >sie Middelen. Francken wist de afdeling bestuursrecht- *ak van de Raad van State het itemmingsplan voor de uden Leeuw op 24 november {ftvernietigd. De WD'er wilde consequenties weten. Wethouder Heidens (CDA) ei 'liet bestemmingsplan onher- tpelijk is op deze twee uitzon- tingen na. "Het appartementen- touw in de hoek ogstraat-Langweg moet tieuw worden uitgewerkt", 'us Heidens, die een slag om de 11 hield. "De consequenties van 'oprekken van de zonering van tig naar vijftig meter zijn nog tbekend. Het is wel een extra Perking, Of dit vertraging of 1 financieel nadeel betekent *'en we samen met project- "vikkelaar 3W Vastgoed bekij- In de commissie Middelen ontstond vorige week ergernis over het telkens opschuiven van toegezegde rapportages en projecten.De politiek holt constant achter de feiten aan. Zo wacht René Francken (WD) al ruim een half jaar op het door hem zo gewenste inkoop- en aanbestedingsbe leid. Maar dit is niet het enige. De interactieve website heeft flinke vertraging opgelopen. Evenals verdiepingsonderzoeken naar allerlei bezuinigingen. Een ander voorbeeld is het sociaal jaarver slag over 2003- Dit had afgelopen voorjaar gelijktijdig moeten ver schijnen met het gewone jaarver slag. Omdat de afdeling P O het zo druk had met de reorganisatie, werd uitstel verleend tot septem ber. Uiteindelijk verscheen pas in november het sociale verslag dat op 1 december in de commissie Middelen behandeld zou worden. Omdat de overladen agenda liefst 21 agendapunten bevatte, moest voorzitter Bert Linskens rond 23.00 uur vijf punten doorschui ven naar de eerstkomende com missievergadering eind januari 2005. Dan staat ook het sociaal jaar verslag 2003 opnieuw op de rol, alhoewel er dan inmiddels weer een vol kalenderjaar verstreken is. Dit is bijna symptomatisch voor de wijze waarop de commissiele den hun vertraagde stukken moe ten behandelen. Ook het schrap pen van de maandelijkse vergadering ten faveure van één commissievergadering in de zes, zeven weken is hier debet aan. Rein Dupont (CDA) kon bij ieder agendapunt wel dezelfde klaagzang afsteken. "Veel zaken lopen vertraging op. Ook blijkt de communicatie tussen ambtenaren niet optimaal te zijn. Ik zeg het één keer want ik wil niet telkens dezelfde litanie afsteken." Wethouder Heidens (CDA) ver klaarde dat er in de organisatie spanning zit tussen het werkaan bod en de ambtelijke capaciteit. Er is een reorganisatie geweest, de bezuinigingsoperatie is bijna voltooid, er heerst een vacature stop en er komt steeds meer lan delijk beleid op de gemeente af, zo verklaarde Heidens. "Er zijn inderdaad toezeggingen gedaan die ik niet kan waarmaken. De motivatie van de vertragingen is evenwel duidelijk. We doen wél de zaken die we echt moeten doen. Het zijn niet de meest majeure dingen die blijven liggen. De fles in niet halfleeg maar half vol..." De schouwburgzaal was maandagochtend geheel gevuld met 65-plussers. Die waren afgekomen op een uit nodiging van Rabobank Venray-Meerlo-Wanssum. Directeur Jan Vinkenvleugel heette hen van harte welkom en vertelde kort over het ver nieuwde kantoor. Daarna was het de beurt aan de 65-plusser Van de Ven. Met een groot aantal dienstjaren bij Rabobank Nederland en verze keraar Interpolis had hij vol doende ervaring om zijn leef tijdsgenoten alles te kunnen vertellen over het moderne bankieren. Nu hij mag genieten van zijn pensioen wordt hij regelmatig door zijn oude werkgever bena derd om voorlichting te geven aan zijn generatiegenoten. Onderwerpen als tenaamstellin gen, erfrecht, telebankieren, internetbankieren, en de diverse soorten pasjes passeerden de revue. "Vroeger kreeg men het salaris contant uitbetaald. Op betaaldag ging drondernemer al het geld ophalen bij de bank en liep daarmee terug naar zijn zaak. Tegenwoordig kan dat niet meer. Als men dat tegenwoordig twee keer doet dan heeft iemand met minder goede bedoelingen dat wel meteen in de gaten", begint Van de Ven. "Het is tegenwoordig uiterst zeldzaam dat er nog ergens contant uitbetaald wordt. Het gaat allemaal elektronisch. In een modern bankgebouw bevindt zich ook bijna geen geld meer". Het publiek knikt begrijpend. De onveiligheid op straat is ook aan hen niet ontgaan. De spreker gaat verder. "Vroeger verdiende de man de kost. De vrouw was gemachtigd. Zij regelde en betaal de alles. Bij calamiteiten werd echter de rekening geblokkeerd. Na overlijden van de man kon de vrouw nergens aan tot het moment dat de notaris het erf recht had geregeld." Ook deze situatie blijkt helaas bij velen bekend te zijn. Er volgen diverse illustraties over situaties waar gebruik en misbruik van een reke ning gemaakt kan worden, en er wordt uitleg gegeven over het moderne betalingsverkeer. Van de Ven: "We dragen steeds min der contanten bij ons. We pinnen veel. We kennen allemaal wel het geld uit de muur halen en betalen in de winkels. Maar de chipknip blijkt bij de meeste mensen toch niet bekend te zijn. Pinnen en chippen wordt steeds meer gebruikt. In veel plaatsen kan men enkel en alleen nog maar elektronisch zijn parkeergeld betalen. Kijk naar Nijmegen, waar het eigenlijk helemaal doorge schoten is. Daar krijg je zonder pinpas je auto niet meer uit de parkeergarage." Ook hamert hij erop dat men de pincode nergens moet noteren. Van de Ven krijgt alle begrip van zijn toehoorders als hij laat blijken verontwaardigd te zijn dat er in winkels beneden een bepaald bedrag extra betaald moet worden voor het pinnen. Vaak kost zoiets tien cent. Voor een aantal bezoekers bleek de ochtend lang te duren. Vanaf het balkon was aardig te zien dat hier en daar een senior moeite had met het openhouden van de ogen en langzaam in slaap dommelde. GRAPPEN Ook de spreker lijkt dit in de gaten te hebben en haalt zijn grappen van stal om de mensen bij de les te kunnen houden. De pauze is dan ook een zeer welko me afwisseling. De grote schouw burgzaal blijkt voor velen te warm te zijn. In de foyer zit iedereen even bij te komen. Het was duide lijk een lange zit. "Ach", reageert mevrouw Philipsen, "Thuis zitten we ook de hele dag stil, dus het valt wel mee. De ochtend is wel interessant, de koffie is lekker en de cake smaakt goed. Na afloop gaan we meteen hier voor de deur de wekelijkse marktinkopen doen. Lekker ouderwets: contant, want op de markt kun je nauwe lijks pinnen." De heer Martens vraagt zich stilletjes af wat het allemaal voor zin heeft:"Voor ons is het toch allemaal gesneden koek. Maar er zijn wel veel men sen die nergens vanafweten." Zijn echtgenote (83) reageert: "Mijn man heeft nog nooit gepind. Hij is nou 88. Moet hij op zijn leeftijd dat nog gaan leren? Ikzelf ga wel regelmatig pinnen. Ik ga bij de bank geld uit de muur halen, maar vraag daar wel altijd hulp bij van een van de bankmedewerksters. Maar vaak hebben zij het veel te druk en dan kijk ik wel rond of ik ergens een bekende zie die mij kan helpen. Dat is dan ook het enige dat ik pin. In de winkels betaal ik altijd contant." Na de pauze mag de spreker ■jiln ïwrlinl ifmot-#»n In *»iJn ttopp. de gedeelte wil hij het nadrukke lijk gaan hebben over het moder ne betalen. Eén variant daarvan is telebankieren. 'Gewoon' via de telefoon. "Je belt het nummer en je krijgt Ellen Brusse aan de lijn. Dames hoeven niet bang te zijn dat hun man gaat chatten met mevrouw Brusse", grapt Van de Ven, 'Want Ellen vertelt niet meer dan toets één, toets twee...' Het internetbankieren komt uitgebrei der aan bod. Het blijkt overduide lijk dat de bank dit wil promoten. "Wie tegenwoordig de televisie aanzet ontkomt er niet aan. Bij vrijwel elk programma en reclame komt ineens een internetadres tevoorschijn. Vaak moet je daar de verdere informatie opzoeken", vertelt de spreker. De zaal reageert voorzichtig lachend, iedereen herkent deze situatie. Maar niet iedereen blijkt te beschikken over een computer, laat staan een internetverbinding. Inkopen doen via internet is er niet bij, dus geld overboeken via internet hoeft gelukkig niet. Toch blijkt er toch een zeker wantrou wen te zijn tegen het regelen van de bankzaken via de computer. De spreker lijkt hier ineens een volleerd marktkoopman: "Internetbankieren kun je elk moment van de dag. Zelfs midden in de nacht. En moeilijk is het niet. Als ik het kan, dan kunt u het ook. Zo gemakkelijk gaat dat. Het is zelfs zo gemakkelijk dat het zelfs leuk is om rekeningen bin nen te krijgen!" Het publiek lacht. Maar voor velen blijkt het internet geheel onbekend. Zelfs e-mailen is voor hen niet weggelegd. Men verneemt wel regelmatig nieuws over virussen en computerkra kers. Maar om dan je hele finan ciën aan het internet toe te ver trouwen. Nee, dat gaat toch net te ver. Veilig lijkt het voor hen zeker niet. De spreker moet alles uit de kast halen om het publiek te over tuigen dat internetbankieren echt veilig is en dat er alles aan gedaan wordt om dit ook veilig te hou den. VROLIJKE NOOT Voordat het kolderieke duo Um Um optreedt, wordt het publiek nog even in de gelegen heid om vragen te stellen. Vanaf de derde rij wordt daar dankbaar gebruik van gemaakt: "U gaf eer der aan het zeer onvriendelijk te vinden als winkeliers u een dub beltje laten betalen om onder een bepaald bedrag te mogen pinnen. Maar waarom moet ik, als ik een rolletje muntjes nodig heb om te kunnen kaarten, dan wel een kwartje betalen? In Horst daar zijn de rolletjes wel gratis!" De hele Bent u op zoek naar gespecialiseerde salarisadministrateurs waarbij u niet om aandacht hoeft te vechten? De C. v. Haeftenstr. 13d 5864 BA Meerio Postbus 6159, 5960 AD Horst T 0478-690326, F 0478-690346 I www.salarispoint.nl E info@salarispoint.nl t ...dan is Salarispoint hét punt voor u als werkgever dat u kan ondersteunen bij: de verwerking van uw salaris- en personeels administraties - ziekteverzuim en arbo - arbeidsvoorwaarden loonkostensubsidies - overig periodiek advies Salarispoint heeft kennis opgedaan binnen vele sectoren. Van Agrarisch tot Detailhandel en van Horeca tot Logistiek, u als onder nemer bepaald hoever onze service reikt. Heeft u vragen' Neem dan eens contact op met Roger Heesen of Pascal Smits voor een vrijblijvend advies. VOOR BETAALBAAR MAATWERK IN SALARISEXPERTISE zaal lijkt ineens het Engelse Lagerhuis. Er ontstaat een hoop hilariteit, er wordt instemmend geroepen en hier en daar klinkt een voorzichtig boe-geroep. Van de Ven lijkt hierdoor even uit het veld geslagen en heeft het bank personeel nodig om uit te kunnen leggen dat het hier zuiver om kos ten gaat die de bank zelf ook moet betalen om de rolletjes met mun ten in te kunnen kopen. Het publiek hoort het begripvol aan. Het lijkt allemaal een gezond en ouderwets wantrouwen tegen over een groot machtig bankcon cern. Het Horster duo Um Um weet er meteen een vrolijke noot in te brengen. "Voor het eerst staat u eens niet in het rood, maar zit u in het rood", grappen zij, wij zend op het rode pluche van de stoelen. Het publiek zingt vrolijk mee "Bij de Rabobank zijn wij de Zilvervloot..." Directeur Vinkenvleugel: "De belangstelling voor deze ochtend is groot. Wij hebben ruim negen honderd seniorklanten uitgeno digd, waarvan toch een heel groot deel inderdaad gekomen is. Wij voelen ons als bank maatschappe lijk verantwoord om onze klanten te informeren over alle nieuwe mogelijkheden en deel te laten nemen aan de samenleving. We weten dat niet iedereen beschikt over een computer, maar willen wel iedereen op de hoogte stellen van deze nieuwe ontwikkelingen. Veel mensen zijn nogal onzeker over internet. Voor ons de kunst om iedereen in deze behoeften bij te staan en te begeleiden. Daarom xijn wij ook een samenwerking aangegaan met het Seniorenweb. Bij Seniorenweb worden compu tercursussen gegeven voor oude ren waarbij ook het internet aan bod komt." Het gehele program ma werd door de bezoekers als positief ervaren, getuige het groot aantal bezoekers dat zich na af loop aanmeldt voor informatie over deelname bij Seniorenweb. Ondanks het gezonde wantrou wen wil menig senior toch gaan surfen en internetbankieren. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS De opgestapte wethouder Ruyten krijgt nog twee jaar en acht maanden wachtgeld uitgekeerd. Dat antwoordde burger meester Waals op vragen van raadslid Joost van Vorle. Ruyten diende op 30 november zijn ontslag in. Officieel treedt hij een maand later uit dienst bij de gemeente Venray. Zijn ambtstermijn loopt formeel van 1 mei 2002 tot 30 december 2005. Dit zijn twee jaar en acht maanden. De wachtgeldregeling geldt voor exact dezelf de periode, meldde Waals maandag in het seniorenconvent. Ruyten krijgt het eerste jaar 80 procent van zijn wedde als wethou der uitbetaald. Voor de periode daarna is dat 70 procent. Mocht hij tij dens zijn uitkeringsperiode inkomsten verwerven die boven het wachtgeld uitstijgen, dan wordt het meerdere op de uitkering in min dering gebracht. Raadslid Van de Vorle heeft zich altijd fel verzet tegen de riante wachtgeldregelingen van ex-politici. "Het is toch van de gekke dat iemand die vrijwillig ontslag neemt nog zolang krijgt doorbetaald. Dat krijgen andere werknemers in Nederland niet. Die zijn verplicht te solliciteren en kunnen bijstand aanvragen. Dit is in strijd met de rechten van de mens", beweert Van de Vorle. Waals reageerde dat de regels wettelijk zijn vastgelegd in de APPA (Algemene Pensioenwet Politieke Ambtsdragers). "Als een wethouder het vertrouwen van de gemeenteraad dreigt te verliezen en hij stapt op, dan heeft hij recht op een uitkering. Dat is zo geregeld. Daar kan ik ook niets aan doen." vervolg van voorpagina "Jan, vader Piet en zoon Max stonden voorop, de prins, Lambert Fokkema en nog' wat andere belangrijke mensen liepen achter hen aan de vergaderzaal in", zegt Wim Burgers. "Dat was prachtig om te zien. Leo van Dijck is toen samen met zijn vrouw bij die vergadering gebleven, hij werd door Lambert Fokkema aan de prins voorgesteld als één van de grootste veehouders van Limburg." Van te voren had Lambert Fokkema het bestuur al ingelicht over het verloop van de dag, ver telt Piet Coenders. "Hij stelde ons ook gerust. 'Maak je geen zorgen, zei hij. De prins is net zo'n gewoon mens als jij en ik. Jullie hoeven echt niet zenuwachtig te zijn'. Maar een beetje zenuwach tig was ik toch wel. Want je mag als voorzitter natuurlijk niet elke dag de hand van een prins schud den." Na het overlijden van prins Bernard vorige week, moest Piet Coenders toch weer even denken aan de ontmoeting met de prins in de zomer van 1990. "Ja, je staat er toch weer even bij stil. Het is toch een van de hoogtepunten uit mijn leven. En niet alleen voor mij. Ik denk dat alle leden die er die dag bij waren, hetzelfde zullen zeggen." Lokaal Aktief wil stevig protest gemeente Als de plannen van minister Dekker doorgaan heeft dat vergaande consequenties voor de huurders. Vooral ouderen en mensen met een lager inkomen komen in de knel door de liberalisatie van de huurmarkt. Door verlaging van de huursubsidie en stij gende huurprijzen zullen ze hun woning niet meer kun betalen, vreest Tom van den Hoek (Lokaal Aktief). Hij hield in de commissie Stedelijke Ontwikkeling een warm pleidooi om vanuit de gemeente Venray een stevig pro test door te laten klinken in Den Haag. Lokaal Aktief zal in de raads vergadering van 21 december een motie indienen. Volgens Van den Hoek zal door de aangekondigde maatregelen van de VROM-minister een kwart van de betaalbare sociale huurwo ningen verdwijnen in Venray. "Ze komen op de vrije markt en de wettelijke huurbescherming wordt afgeschaft. In vier jaar tijd kunnen de huurders van deze geliberaliseerde woningen wor den geconfronteerd met een huurstijging van ruim 22 procent. En na 2009 zijn deze huurders helemaal vogelvrij", aldus Van den Hoek. Het commissielid van Lokaal Aktief vreest dat huurders met een smalle beurs de dupe worden en de huren niet meer kunnen opbrengen. "Maar waar moeten ze naar toe als er geen goedkope huurwoningen meer zijn", vraagt hij zich af. De bewoners moeten zelf met hun huurbaas onderhan delen over de prijs. Er is geen wettelijke bescherming meer bij de huurcommissie over onredelij ke huurverhoging of gebreken. Daarbij wordt de huursubsidie steeds verder verlaagd. "Veel men sen zullen in financiële proble men komen en die kunnen we str aks aantreffen bij het gemeenteloket voor aanvraag van bijzondere bijstand. Daar zitten we ook niet op te wachten. Huurders met een bescheiden inkomen gaan zware tijden tege moet. Vooral ouderen kunnen str aks geen kant meer op", vreest Tom van den Hoek, die vindt dat de plannen van tafel moeten. Veel gemeenten hebben al geprotes teerd en zelfs woningcorporaties blijken tegen het nieuwe beleid te zijn. Het commissielid van Lokaal Aktief weet dat de gemeenteraad van Amsterdam al een motie van afkeuring heeft aangenomen. 'Want de gevolgen voor deze stad zijn niet te overzien. Laten we vanuit Venray ook ons ongenoe gen uiten en een stevig protest zendén aan de Tweede Kamer en zeker aan minister Dekker", besloot Van den Hoek, die een reactie vroeg van de andere partij en. De meeste fracties delen de zorgen van Lokaal Aktief maar zul len in de raadsvergadering pas een standpunt innemen. Bert Linskens (PvdA) zei op voorhand al de motie te steunen. 'Want het is wenselijk vanuit de lokale pol- tiek een signaal in Den Haag af te geven." PAUL BROUWER MODE WILHEIMINASTRAAT 2-4 VENRAY TELEFOON 0478 510943 WWW. PAULBROUWER NL PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fhx 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Ttirieven op aanvraag e-mail: advenentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Veispreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582872 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur, Abonnementen: 18,50 (postcode 58..) 32,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2004 | | pagina 3