litieke crisis opgelost nge Venrayse zakenvrouw luccesvol in Portugal Odapark Venray slaat vleugels uit 'Steun de Actie Schoenendoos' Dorpsraden- overleg 004 - Pi Donderdag 2 december 2004 - Pagina 7 en PvdA kunnen toch samen verder ilitieke crisis in Venray :lost. CDA en PvdA zeg- »1 vertrouwen' verder te iet de coalitie waarin •kaal Aktief deelneemt. IA neemt evenwel niets de motie van afkeu- jen PvdA-wethouder i. Wel erkent fractielei- van Stellen dat de inicatie met bondge- woonkam PvdA tekort is geschoten id ca 435 n 9 november diende het de motie van afkeuring in >vdA-wethouder Emonts. t werd hierdoor volko- ist en er dreigde een ver- :nsbreuk tussen de twee partijen. De motie haalde dsmeerderheid door steun l oppositiepartijen WD en werking. Burgemeester I beëindigde daarop direct ladsvergadering. Het was je eerste keer in de politieke liedenis van Venray dat coali- [oten elkaar zo'n hak zetten (CDA was ontevreden over waarop wethouder ts met de kwestie Synthese omging. Emonts was zijn afspra ken over een nieuw contract met de welzijnsinstelling niet nageko men. Van Stelten lichtte toe dat Synthese de enige aanleiding was voor de motie van afkeuring. Dat Emonts in de commissie Maatschappelijke Diensten vaker in botsing kwam met de CDA-frac- tie heeft volgens haar geen enkele rol gespeeld. "Nee, absoluut niet. We hadden er alleen veel moeite mee hoe de wethouder de kwes tie Synthese behandelde. Daar waren we ontevreden over." Vrijdagmiddag werd een pers bijeenkomst belegd. CDA en PvdA hadden samen een persbe richt opgesteld onder de titel 'Coalitie gemeente Venray gaat vol vertrouwen verder'. De tekst bevatte veel mooie woorden. Die moesten de vertrouwensbreuk met de mantel der liefde bedek ken en gezichtsverlies zien te camoufleren. Een motie van afkeuring is een middel dat spioradisch wordt inge zet. De laatste keer dat zo'n motie een meerderheid haalde was in november 2002 over het bouwde- bacle in Merselo. PvdA-fractielei- der Bert Linskens haalde aan dat beide kwesties in importantie totaal niet met elkaar te vergelij ken zijn. De PvdA was niet alleen boos over de overvaltaktiek maar ook over de lichtzinnigheid waar mee het CDA met de motie op de proppen kwam. Gerda van Stelten deed op 9 november de motie af in de trand van 'Och, het is poli tiek. Dit moet kunnen. We zijn toch duaal.' Vrijdag zei Van Stelten dat de motie een 'indringende waarschu wing' aan het adres van Emonts is. Ze vergeleek het met een gele kaan. Het is het CDA er niet om te doen de coalitie te laten sneuve len. Dat de motie tot een politieke crisis zou leiden en zo'n diepe wonden sloeg bij Emonts en zijn partij, dat had Van Stelten niet verwacht. Dit tekent haar onerva renheid en die van de fractie. Zeven van de acht CDA-raadsle- den zijn immers nieuw waaronder Van Stelten. Zonder enige politie ke ervaring kwam ze tweeënhalf jaar geleden in de raad en volgde afgelopen voorjaar Ton Teeuwen op als leider van de grootste raadsfractie. Haar impulsieve en vaak ondoordachte handelwijze verraadt een gebrek aan ervaring en inzicht. Met haar uitspraken toont ze ook aan de consequen ties van haar handelen niet te PvdA-collega Bert Linskens is in bijna alles een tegenpool. Linskens is veel bedachtzamer en kent de politieke valkuilen. Hij weet dat vertrouwen en een dracht de basis zijn om een coali tie in stand te houden. Vooral als de wethouders niet zo'n sterke indruk maken. Als voorzitter van de commissie Middelen neemt Linskens CDA-wethouder Heidens regelmatig in bescherming tegen al te kritische commissieleden. Linskens noemt de motie van afkeuring een 'heftig middel'. Zoals de gehele PvdA-fractie de motie heel hoog opnam. Ze vin den dat Mathieu Emonts daardoor politiek beschadigd is. Bovendien hadden ze deze zet nooit ver wacht van een trouwe coalitiege noot. Van Stelten geeft achteraf toe dat de PvdA van tevoren ingelicht had moeten worden. "Dat is een les die we geleerd hebben. Maar we staan nog steeds achter de motie alhoewel we betreuren dat het zo gelopen is." Als excuus voerde Van Stelten 'tijdgebrek' aan waarom er niet met de PvdA overlegd is. De begrotingsbehan deling vond plaats op 2 en 9 november. Volgens Van Stelten was de tussenliggende week daar voor tekort. Een zwak excuus want tot vorig jaar werd de begro ting altijd in twee opeenvolgende dagen afgewerkt. Linskens vindt dat het CDA zich niet aan de coalitie-afspraken gehouden heeft. "Dit mag abso luut niet meer voorkomen. Hierover waren goede afspraken gemaakt. Je ziet hoe vervelend de consequenties zijn als de opposi tie ermee aan de haal gaat." De les die Linskens trekt is dat de coalitiepartijen nu weer weten hoe ze met elkaar dienen om te gaan. jienne Gommans en haar man leiden goeddraaiend restaurant en hotel-restaurant goeddraaiende restau- Toz Velha' in Porto en hotel-restaurant in een e wijnboerderij in St. Cruz 7 nl ^raPPa behoren tot de top- van Europa en worden tid met Venrayse tongval, onge Venrayse zaken- v Fabienne Gommans en haar man Luis Teixeira hebben in e tijd naam gemaakt in tugaL Zo is de prestigieuze kiezing 'beste kok van het Ij] f 2005' gewonnen door i die nu voornamelijk kt in de 'Quinta do dao'. De uitverkiezing ereerde veel publiciteit f het jonge ondememers- Vader Math Gommans, vanaf het begin betrokken ij de opmars en het succes 1 zijn dochter en schoon- is erg trots op Fabienne. 'op de middelbare school _j Fabienne dat ze later in de PP' W aan de slag wil. Haar staan er dan ook niet raar f kijken als ze besluit een stu kgaan volgen aan de afdeling ca van het Gilde College in en later in Venlo. Math ■"Dans: "Fabienne ging met De Venrayse Fabienne Gommans en haar man Luis hebben het in Portugal prima voor elkaar. veel plezier naar school en dacht ook serieus na over haar toe komst. Toen haar stage eraan kwam, heb ik haar geadviseerd in het buitenland stage te lopen. Daardoor heb je, zeker in de hore ca, een kleine voorsprong op de rest. Bovendien krijg je de vreem de talen beter onder de knie, en dat is niet geheel onbelangrijk. Ik heb zelf voor mijn werk ook altijd veel in het buitenland gezeten en ik heb daar altijd veel profijt van gehad. In eerste instantie richtte Fabienne zich op Zwitserland, maar het is uiteindelijk toch Portugal geworden. Er kozen slechts weinig studenten voor het buitenland en ze is toen samen met een medestudent naar Portugal gegaan. Daar liep ze eerst stage in een hotel. Voor een tweede stage is ze teruggegaan naar Portugal, in een ander hotel. Ook dat beviel haar wederom erg goed." BESTE KOK Met haar MBO-diploma op zak begint Fabienne daarna aan een opleiding management aan het TIO college in Den Bosch. Voor haar lange stage keen ze weder om terug naar Portugal, waar ze een stageplaats krijgt in een groot hotel. "In dat hotel leerde ze haar huidige man, Luis Americo Teixeira, kennen die daar als manager werkte. Toen was ze natuurlijk helemaal verkocht aan het land. Na de stage wachtte haar daar een baan en heeft ze zich met haar vriend gesetteld." Luis heeft altijd gedroomd van een eigen zaak. Het idee krijgt concrete vormen als hij een pand in Porto, één van de grootste ste den van Portugal, op het oog krijgt. Aanvankelijk zou Luis de wijnboerderij van zijn familie overnemen, maar de verbouwin gen laten erg lang op zich wach ten. Bovendien heeft Luis een partner gevonden in de kok van het hotel waar hij werkzaam was als manager. Ook die heeft plan nen om samen met zijn verloofde een eigen restaurant te beginnen. Het viertal besluit om gezamenlijk als partners het restaurant 'Foz Velha' te beginnen, dat plaats biedt aan vijftig gasten. Foz Velha staat voor oude Foz, de naam van de buurt waar het restaurant is gevestigd. In februari 2003 gaat het restaurant open. "Met de populariteit van het res taurant is het snel gegaan, ondanks de grote concurrentie van andere restaurants in de grote stad Porto. De locatie is schitte rend. Als je zit te eten, kijk je uit op de zee. Bovendien beschikt het restaurant nu over de beste kok van Portugal. Een geweldige publicitaire opsteker!" MARKETINGCONCEPT Volgens Math Gommans is veel aandacht besteed aan het marke tingconcept van Foz Velha. "Het restaurant moest anders zijn dan alle andere restaurants in Porto en de kwaliteit van het eten moest vers en top zijn. Iedere dag wordt verse vis en groente geserveerd. Bovendien proberen ze de prijzen zo laag mogelijk te houden, voor al die van de wijnen. Verder gaan ze voor de beste kwaliteit van de inrichting. De bekendste styliste van Portugal zorgde voor het inte rieur. Met veel zorg en aandacht is het bestek en servies uitgekozen. In de keuken zie je ook Nederlandse invloeden. Zo is de amuse gratis, wat voor Portugese begrippen heel bijzonder is. De keuken is Portugees geënt, maar Nederlandse invloeden komen in de gerechten zo nu en dan terug. Uitzonderlijke kwaliteit staat in alles centraal. De hygiëne is vol gens Nederlandse normen inge vuld, met als bijzonderheid dat alle borden en bestek met alcohol worden gereinigd. Dat is zeer gewenst in een warm land als Portugal." MICHEUNGIDS In september 2003 trouwen Fabienne en Luis. De bruiloft wordt gehouden in familieboerde rij Quinta do Pendao. "De verbou wing van de boerderij was inmid dels afgerond. Na de bruiloft zijn ze daar begonnen met de voorbe reidingen voor een hotel met res taurant. Quinta do Pendao is in juni dit jaar geopend. Het restau rant wordt gerund door Fabienne en Luis. het hotel door Luis zijn moeder. Het restaurant is geba seerd op Foz Velha, alleen iets eenvoudiger. Het is dan ook in een dorp van slechts 1000 inwo ners gevestigd." Hun inspanningen zijn niet onopgemerkt gebleven. De twee gelegenheden behoren tot de beste honderd restaurants van Europa. In de nieuwe Michelingids van Spanje en Portugal krijgen zij een speciale aantekening. "Omdat ze beiden zo gedreven zijn, verwacht ik nog veel goeds van en voor hen. Het is ook zo'n mooie locatie waar ze zitten. Ik raad iedereen aan een keer te gaan genieten van de mooie omgeving en het lekkere eten. Ik weet ook zeker dat Fabienne gasten uit de regio Venray met open armen zal ont vangen!" Meer informatie: www.quintad- opendao.com en www.fozvelha.com Flyers U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites content management systemen content creation webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flyers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Tel: 0478-546293 - info@flyers.nl Gemeentearchief De studiezaal van het gemeen tearchief verhuist naar een nieu we locatie in het gemeentehuis. De huidige ruimte van de studie zaal in het souterrain is toegewe zen aan de fracties van de politie ke partijen. De studiezaal verhuist naar een locatie dicht bij de ingang van het gemeentehuis en grenzend aan de nieuwe publieks hal. Deze locatie geeft een nieu- we impuls aan de versterking van de publieksfunctie van het archief. De studiezaal komt als het ware in de etalage te liggen. Ook wordt het mogelijk om in samen werking met het informatiecen trum van de publiekshal de histo rische achtergrond te verzorgen bij actuele onderwerpen (bijvoor beeld de ontwikkeling van een gebied). Afgelopen dinsdag heeft het Odapark Venray officieel een dependance in de Venlose wijk Q4 geopend en op dins dag 7 december wordt een opmerkelijk kunstwerk van de Britse kunstenaar Chris Dobrowolkski gepresenteerd. Eerder werd al bekend dat het Odapark een leegstaand pand heeft vastgelegd om als onder deel te dienen van de huidige kunstmanifestatie LAT, Living Apart Together. Het pand ligt tegenover Exota, werkstation voor cultuur in Q4 aan de Bolwaterstraat. De dependance in Q4 is ont staan uit de regionale ambities van het Odapark als centrum voor hedendaagse beeldende kunst. Theo Lenders, conservator: "Het Odapark ziet het als een belangrij ke taak mee te discussiëren in het debat over hedendaagse kunst in de openbare ruimte, en daarvoor is het noodzakelijk buiten de loka le grenzen te treden. De keuze voor Q4 is dan een logische, zeker gezien onze intensieve con tacten met Exota." Onlangs werd bekend dat de provincie Limburg het Odapark -als enige organisatie in Noord-Limburg- de status van cultuurplaninstelling heeft ver leend. Een pand in gebruik nemen in een andere plaats is een eerste stap. Wat gaat er verder allemaal gebeuren in de Kadoshop? Een week na de opening wordt een eerste kunstwerk in de etalage geplaatst, een tank van de Engelse kunstenaar Chris Dobrowolski. De tank ('hij rijdt echt') is gemaakt van romantische land schapschilderijtjes en zal tot en met de kerst in Q4 staan. Daarna zal hij onderdeel uit gaan maken van de tweede tentoonstelling in de kunstmanifestatie LAT: Living Apart. Die tentoonstelling loopt van 25 februari tot en met 22 mei 2005 in het Odapark te Venray. Vanaf januari 2005 zal de Kadoshop in Venlo de opmaat gaan vormen voor het vierde deel van LAT: LATLAB, de mobiele, regionale tentoonstelling in de regio Venray, Venlo, Horst aan de Maas en Helden. Lenders: "Van 10 juni tot en met 2 oktober 2005 trekken tien 'mobile homes' door de regio. Voornamelijk Euregionale kunstenaars presente ren hun project in zo'n mobile home en doen daar verschillende plaatsen in de regio aan, waaron der alle grote scholengemeen schappen en culturele manifesta ties. De Kadoshop in Q4 zal tot die tijd een experimenteel labora torium vormen voor Euregionale, maar vooral regionale kunstenaars die daar concepten en mogelijke deelpresentaties daarvan ontwik kelen ten behoeve van LATLAB. Het wordt heel interessant, dat kan ik al wel vertellen." De opening van de projectruim te van het Odapark in Q4 vond plaats tijdens de discussie, het wekelijkse 'aanschuiven en mee- eten' in Exota op dinsdagavond. Exota Q4 Culture ligt in het hart van de Venlose centrumwijk, die de komende jaren in het teken staat van stadsvernieuwing met het accent op wonen in een cultu rele ambiance. Het werkstation - een particulier en onafhankelijk initiatief - fungeert als ontmoe tingsplaats voor kunstenaars, bewoners, ondernemers, bezoe kers en als broedplaats voor cre atieve ideeën. De projecten wor den ondersteund door de gemeente Venlo. Ervaringen van het thuisfront (14) Op 27 augustus is mijn vader vertrokken naar Afghanistan, om precies te zijn naar de hoofdstad van de provincie Baghlan, Pol-e-Khomri, in het noorden van het land. De komende vijf maanden zal ik iedere week vertellen hoe wij deze uitzending ervaren, zowel pap daar in Afghanistan, al wij hier als gezin (om privacyredenen wordt de naam van de schrijf ster niet vermeld). Deze week heb ik met Suzanne (22) gesproken. Suzanne zou bin nenkort naar Afghanistan vliegen in verband met de Actie Schoenendoos. Haar vader Rens, zit net als mijn vader daar uitge zonden. Helaas is inmiddels bekend geworden, na een week vol spanningen, dat de reis niet doorgaat. Ik begin maar bij het begin... Actie Schoenendoos is een landelijke actie die tien jaar geleden door een kerkelijke orga nisatie is opgezet. De bedoeling is dat kinderen schoenendozen vul len met speelgoed en andere din gen. Die schoenendozen gaan dan naar kinderen in een arm land. Ook basisschool De Peppels in Boxmeer, waar Suzanne stage loopt, doet mee aan deze actie. Omdat de kinderen weinig bin- Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS De Stichting Dorpsraden- overleg Venray vergadert op maandag 6 december in gemeen schapshuis De Gelderkoel in Heide. De vergadering begint in 20.00 uur. Op de agenda staan onder andere de ingekomen stuk ken van de gemeente Venray over de medewerking aan de kerst boomvernietiging in de dorpen, het standpunt voorlopige plaat singsvisie windmolens, de perspu blicatie Minder kapvergunningen en uitnodigingdiscussie jeugdbe leid. Verder staat op de agenda Dorpsradenoverleg 25 jaar, bespreking voortgang website DRO en de verslagen van de diverse commissies en werkgroe pen. ding hebben met landen als bij voorbeeld Bolivia en Moldavië, dacht Suzanne dat het wellicht wel mogelijk was de dozen via Luchtmachtbasis De Peel naar Afghanistan te sturen. 'De vliegtui gen gaan er toch heen', meende ze. Bovendien zouden de kosten van vier euro per doos gespaard worden, waardoor meer mensen mogelijk bereid zouden zijn een doos te versturen. Het idee werd op school, in Afghanistan en op De Peel met enthousiasme ont vangen. Vader Rens ging samen met aalmoezenier Jan Nauts op zoek naar een weeshuis dat geïn teresseerd was in de dozen en het transport werd geregeld. Op twaalf november kwamen militai ren de 250 dozen ophalen en inmiddels staan deze al in Afghanistan. Suzanne: 'En toen kreeg papa het idee van: goh, mis schien kan ze wel mee om die dozen zelf uit te delen. Het is natuurlijk prachtig als je kunt zien waar je het voor doet.' En zo ging het bekende balletje rollen. Allereerst zou Suzanne op zeven december vertrekken, toen werd dat vijf december en afgelo pen vrijdag kreeg ze het teleur stellende bericht dat ze misschien niet of later in de maand zou gaan. De ICDP legde mij uit dat met name de verzekering wat proble men oplevert. Zo is een burger in een militair vliegtuig niet verze kerd als er iets gebeurt en ook mogen twee familieleden niet in hetzelfde uitzendgebied zitten. Eerder was Suzannes vertrek door De Peel zelf al goedgekeurd. 'Maar de uiteindelijke beslissing moet worden genomen door de mensen in Den Haag', aldus de ICDP. Inmiddels is die beslissing dus gevallen. 'Ik mag niet mee... Den Haag vindt het te gevaarlijk als ik onverzekerd ga. Ze kunnen me ook niet verzekeren, behalve dan voor 20.000 euro voor twee dagen.' Maar ook zonder Suzannes aanwezigheid gaat de Actie Schoenendoos door. Suzanne: 'Helaas mag ik er niet heen, maar de kinderen daar kun nen we toch helpen en dat is het belangrijkste.' Door dit goede ini tiatief vond Suzannes vader dat er meer gedaan moest worden. 'Er zitten 230 kinderen in het wees huis en ze hebben daar twee bor den waar ze allemaal van moeten eten', vertelt Suzanne over de schrijnende armoede in het wees huis. 'En het ergste is; de kinderen krijgen daar onderwijs en eten. maar na vier uur staan ze op straat en hebben geen slaapplaats.' Rens en de aalmoezenier zijn in het weeshuis gaan vragen, waar ze dringend behoefde aan hebben. Een fatsoenlijke keuken en keu kengerei bleek toch erg gevraagd te zijn. En hierop werd de actie verder uitgebreid. Pap vindt het ook een geweldig initiatief en stel de dan ook voor een, collectebus op de bar neer te zetten, waar mensen hun kleingeld kwijt kun nen. Inmiddels is er al zoveel geld ingezameld, dat er een nieuwe keuken kan worden betaald en de kok van het weeshuis is al in het bezit van nieuwe pannen en der gelijke. De kok is jaren geleden uit Afghanistan naar Pakistan gevlucht vanwege het talibanregi- me, die hadden al zijn spullen afgepakt. Maar nu is hij terug en kookt met veel plezier voor de weeskinderen. Verder heeft Suzannes vader deze week met een Afghaanse man die in Nederland woont gesproken. Suzanne: 'Die man is één van de _hoge bazen van Ikea Nederland en die heeft 480 euro geschonken aan het project. Hij wil graag dat hét weeshuis helemaal afge bouwd wordt. Dat zou helemaal super zijn natuurlijk!' En zo levert het leger een geheel eigen bijdra ge aan de wederopbouw van het land, immers zijn kinderen de toe komst.. Je dochter

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7