enrayse jongeren issen een eigen plek ien dorpen het net op 'Geen betaald parkeren op koopzondagen 'Bezoekers blijven uit angst weg' Barbara Berden iet( CORN* l:I.C() safety m c) Praktijk voor Mondhygiëne MAN WOMAN Wethouder stapt onverwachts op Op de bon 2004 - |€L EN MAAS Donderdag 2 december 2004 - Pagina 3 'ÉD/fi G* ia: Venray prikkelt jon- i. Locatie: Discotheek De in Leunen. Presentatie: van der Meer. Bezoekers: Forum aan tafel: Stef van (leerling VWO-5 Raayland lege), Mathieu Emonts houder Maatschappelijke isten), Guus Houtzager :cteur VMBO Raayland je), Sies Liebrand :idsmedewerker gemeen- 'enray) en Emma Wijninga j erüng HAVO-5 Raayland lege). Ik ben niet doof maar toch versta niet altijd wat de jd bedoeld. De kunst is jul- te begrijpen en daarop snel Ireageren." Dit waren de irden van wethouder lieu Emonts (51) in de editie van het debat over ys toekomst. Emonts gaf toe te weinig tijd aan de jeren te besteden die indien onvoldoende ruim- ijgen in het gemeentelijk bar in de benedenverdie- van disco De Steeg was don- lagavond met zestig personen l gevuld. Het thema was 'jon- cn' maar die waren met een '*T,art van het aantal bezoekers Jidelijk in de minderheid. Een afvaardiging van jongerencen trum Dingus ontbrak. Zij zijn sinds een half jaar niet meer 'on speaking terms' met de gemeente. Ze zijn simpelweg uitgepraat met wethouder Emonts en zijn ambte naren. Opvallend was dat er geen allochtonen bij het debat aanwe zig waren. De recente rellen tus sen groepen jongeren kwamen ook nauwelijks ter sprake. De actuele situatie werd wel enkele keren aangekaart maar gespreks leider Van der Meer ging er niet op door en kwam met de dood doener 'dit staat genoteerd'. Voor de pauze kabbelde de gezapige discussie rustig voort. En werd wat gesproken over oplei dingen, de tweede fase, opvoe ding, baantjes, alcohol en drugs, gezin en tijdgebrek. Volgens Guus Houtzager is het mobieltje een nieuw lichaamsdeel van de jeugd geworden. De VMBO-directeur constateert een toenemende individualisering. "Pei dag zitten jongeren vieren half tot zes uur achter de compu ter. In plaats van actief te zijn in een vereniging." Een scholiere vertelde dat ze vaak op straat vertoefd omdat er weinig plekken zijn waar de jeugd terecht kan. "En buiten zorgen we vaak voor overlast. We kunnen nergens heen." Mathieu Emonts meende dat jongeren steeds minder geaccep teerd worden in hun eigen omge ving. "Ouderen hebben steeds meer last van overlast. In wijken en buurten wordt met argusogen naar groepjes jongeren gekeken. Ze vinden het vaak bedreigend." Een jongere zei dat ze het te druk heeft met haar eigen leven. "Ik ben maar weinig thuis. Ik houd niet zo van dat gezins- gedoe. Mijn moeder en broers zie ik zo af en toe een keertje." Na de pauze werd de discussie veel levendiger. Er is zo weinig te doen voor jongeren in Venray. De Steeg, 't Podium. De Koets zijn de meeste bezochte kroegen naast jongerencentrum Dingus. Stef van Dijk zwengelde de discussie aan. "Ik weet dat het onderwerp moei lijk ligt maar ik mis een soos in Venray. Gezellige festivals als Zomaarpop in Oirlo en Jera-on-air in Ysselsteyn die missen we hier." Emma Wijninga vond dat er bui ten de commerciële cafés weinig te doen is voor de alternatieve jeugd. Een jongere zei zich niet thuis te voelen bij Dingus. "Dat is te besloten met dezelfde muziek en dezelfde kleding. Ik voel me daar bekeken en mis een echt open jongerencentrum." Een ander zei juist heel graag in Dingus te komen. "Ze draaien daar mijn muziek. Maar er komen ook groepen die ik niet zo zie zit ten. Dat is wel eens dreigend." Jongeren vinden dat meerdere muziekstromingen en subcultu ren bij Dingus onderdak moeten krijgen en dat het jongerencen trum dagelijks open moet. "Maar ze zitten in een kraakpand", merk te een jonge bezoekster op. "Ze willen heus wel andere stijlen aantrekken." "Vroeger was het Rolling Stones of the Beatles", merkte een meid op. "Nu zijn er veel meer groepen en trends. Terwijl er maar één jongerencentrum is. Je moet vaak heel lang wacht totdat jouw num mer gedraaid wordt." Guus Houtzager denkt dat Dingus in 2015 is opgeheven en dat er vier of vijf centra in de wij ken zijn waar alle jeugdgroepen elkaar kunnen ontmoeten en waar keuze is uit diverse muziek stijlen. Ton Jans, al jaren in de weer voor een bovenwijkse tienerdis co, herinnerde eraan dat de tie ners in Venray ook nergens terecht kunnen. Jongeren vinden dat ze de dupe zijn van de 'eeuwi ge' ruzie tussen de gemeente en Dingus. Ze willen initiatieven tonen maar weten niet waar ze met hun ideeën terecht kunnen. "Bij de gemeente stuiten we vaak op de oude garde", zei Emma Wijninga. "Het kan vaak niet en er zijn regels zus en regels zo. Als de drempel lager zou zijn dan zou den we sneller naar de gemeente stappen." Mathieu Emonts erkende het probleem. "Initiatieven gaan vaak verloren in de gemeentelijke orga nisatie. Dat moeten we afleren. Daarom wil ik graag dingen bui ten die hele organisatie om rege len." Ook de gemeentelijke webiste is niet uitnodigend voor jongeren. "Start eens een forum op internet waar we onze ideeën kwijt kun nen", riep iemand. Stef van Dijk bezoekt dagelijks forums en berichtensites of chat met vrien den. "Er is niets op de website van de gemeente dat me prikkelt. Maak hangplaatsen waar jongeren met de gemeente kunnen praten. En laat ons zelf die site maar opbouwen. We hebben ideeën genoeg. Dat hoeft niet door een webmaster of een duur bureau te gebeuren." Een bezoeker merkte nog op dat er zo weinig jongeren aanwe zig waren. Gijs Frencken reageer de dat er huis-aan-huis de krant Blikopener bezorgd is en dat via het Raayland College publiciteit gezocht is. "Daar heb ik op school niets van gemerkt", zei een scho liere. "En jongeren lezen ook heel weinig de krant." fat* *éss*i nsdagavond werd in de alense Gelderkoel het offi- e startsein gegeven voor de meniijke website van het psradenoverleg (DRO). [Iet een enkele muisklik werd site geopend door DRO- [orzitter Sieb Nijssen en Wil fan Ham van de Stichting [Reeds enkele jaren speelden de i'erse dorpsraden met het idee i zich door middel van een feen website aan de bevolking te pnen tonen. Met een flinke inciële injectie uit het potje i de CAI-gelden konden de meniijke dorpsraden, ver- i in het Dorpsradenoverleg i de slag. Rabobank Venray- feerlo-Wanssum sponsort de bij ziende jaarlijkse beheerskosten je voor rekening van de dorpsra den zelf zijn. Dit voor een periode in drie jaar. Daarna zal men op pc moeten gaan naar andere Jonsors. iDRO-voorzitter Sieb Nijssen: let begin voor het idee van een website is opgedaan bij Lokale Omroep Venray. Daar zagen wij wat er voor mogelijkheden waren met een website. Daarna hebben we met de D.R.O eens overlegd en het idee uitgewerkt. Elke doqisraad had wel zijn eigen wen sen en eisen. Vervolgens is er een aanvraag gedaan bij de stichting CAI, welke al zeer snel een princi petoestemming gaf. Daarmee kon den we aan de slag met een web designer. In de tussentijd hebben we veel proefballonnetjes opgela ten met uiteindelijk een prachtig resultaat dat vanaf vandaag voor iedereen toegankelijk is. De Stichting CAI heeft alle opstart- kosten voor haar rekening geno men. Uiteindelijk gaat het om een bedrag van 50.000 euro. Intussen zijn er ook kontakten met de wijk raden en die willen begin volgend jaar aansluiten. De pagina's van de dorpen kunnen nu gevuld gaan worden, waarbij voor de onge veer 240 verenigingen de moge lijkheid bestaat om aan te haken. De DRO-website zal zeker geen Bedrijfskleding persoonlijke beschermingsmiddelen I l/oot <@£g. owfod Keizetsveld S2-f. 5803 AN Venray Tel (0478) 568418 Fax (0478)568718 uil: lnfo@corneIco.nl - Internet: www.cornelco.nl einde gaan maken aan wijkkran- tjes zoals De Ruuper. Dit omdat niet iedereen beschikt over een internetaansluiting. PROFESSIONEEL "Dit initiatief bevordert het onderlinge contact tussen de tien kerkdorpen en op termijn dus ook tussen de Venrayse wijken. Het is als het ware een brug naar Venray", vertelt Victor Weijs, voorzitter van de Stichting CAI Venray. "Informatievoorziening in deze vorm is in dit kader innova tief en tevens een impuls voor de leefbaarheid. Uiteindelijk kunnen alle inwoners van Venray gebruik maken van de mogelijkheden van deze portal. Voor ons als stichting reden genoeg om een financiële bijdrage te leveren. Wij hebben dit initiatief graag ondersteund en met veel plezier gedaan." Maria Spee, secretaris van de dorpsraad uit Heide over de web site: "Schitterend. Mooi! Samen met alle dorpen zijn we nu één geheel. Het betekent voor velen wel een verandering. Was tot nu toe het maken van een website een stuk ontspanning, met de komst van de nieuwe site wordt het ineens een stuk professione ler. Het is ontzettend jammer dat we hier op deze locatie geen internetverbinding hebben, want nu kan de site niet helemaal inge keken worden. Helaas, want voor ons is het een soort thuiswed strijd." Dorpsraadvoorzitter Martin Peeters van Heide: "Maar we moeten er nu wel voor zorgen dat de website actueel blijft, anders verslapt het. De opbouw van de site is heel mooi en over zichtelijk. De pagina's moeten nog worden uitgebouwd. Straks komen ook de verenigingen er op. Maar er komt zeer zeker nog van alles bij kijken, zoals hoe gaan we er als dorpsraad mee om. Wat zet je er op. Zet je ook alle notu len er op. Want let wel, je zet alles voor de hele wereld te kijk. Daar moeten we nog eens naar gaan kijken". Maria Spee: "Je kunt wel de hele notulen er op zetten, maar plaats je dan ook alle gemaakte opmerkingen erbij? Voordat je het weet heb je daar dus gedonder mee." NIET GEHEEL PIJNLOOS De huidige website over Heide, heide.nl, stopt er nu mee. Deze website, is puur uit hobby gemaakt en de inhoud gaat gro tendeels over naar de nieuwe website. Andere dorpen maken gebruik van links naar de oude websites. Leunen was voorheen niet van plan om mee te doen maar ging uiteindelijk toch over stag. Ook daar wordt gesproken over het linken naar de oude site. Op enkele plaatsen lijkt men toch moeite te hebben om afscheid te moeten nemen van de oude web sites, die op een spontane manier geboren zijn en al jaren geheel vrijwillige en op eigen houtje onderhouden worden. Camiel Freriks van het Venrayse bedrijf Webdesign dat de DRO-website heeft ontworpen, beseft dat er soms een gevoelige snaar wordt geraakt: "Wij hebben als ontwer per al in een vroeg stadium aange geven dat men in overleg moet gaan met de webmasters uit de dorpen. Die mensen werken al langere tijd aan die sites en weten heel precies wat de mogelijkhe den zijn van het internet. Die mensen zijn heel belangrijk om er van begin af aan bij te betrekken. Dat dit op enkele plaatsen toch niet is gebeurt is helaas jammer, maar daar staan wij als ontwerper helemaal buiten. Maar het is logisch dat die personen zich ineens buiten spel gezet voelen worden. Ik zou het in hun plaats ook niet kunnen waarderen. Tactisch kan ik het niet noemen. Tussen de bestaande sites zitten toch een aantal heel goede. Daarvan moet je als dorpsraad gebruik kunnen maken want het eigenlijke onderhoud en de inhoud zal men toch zelf moeten gaan doen." Ook de dorpsraad van Oostrum is er nog niet hele maal uit. Voorzitter Joos Linskens: "Wij denken de site enkel en alleen te gaan gebruiken voor de dorpsraad zelf, zoals het plaatsen van contactadressen en de notu len van de dorpsraadvergadering. Verder kunnen de verenigingen een link naar hun eigen website vermelden, maar we kunnen niet zomaar delen van de reeds bestaande website overnemen. In principe was deze nieuwe site voor ons niet nodig omdat er al een goede site over Oostrum bestaat, maar we willen als dorps.- raad wel met de andere dorpsra den meedoen om op die manier één geheel te kunnen vormen. Straks sluiten ook de Venrayse wijken erbij aan en dan vormen alle dorpen en wijken één groot geheel. Dat laatste is natuurlijk wel belangrijk. Voor het overige hebben wij in Oostrum een goede website." Donderdag is er een overleg met de webmaster om de mogelijkheden van samenwer king tussen beide internetsites te bekijken. Op de DRO-website (www.dor- penvenray.nl en www.dorpe-ven- ray.nl vindt u de pagina' van de tien dorpen, overzichtelijk gerangschikt. Elk dorp wordt 'geopend' met een eigen foto. U vindt er onder meer de dorpsraad- notulen, een activiteitenkalender van elk dorp, het plaatselijke nieuws en de links naar de vereni gingen. Ook is er de mogelijkheid om een digitale fotokaart van elk dorp te versturen. WINTERSCHILDER Wij zetten alles weer strak in de verf en zorgen voor een perfecte wandafwerking. GERARD REIJNDERS schilderwerken b.v. Plataanstraat 12 Venray tel.582635 Vervolg voorpagina Er wordt een parkeerfonds ingesteld waarin projectontwikke laars geld moeten storten voor de afname van openbare parkeer plaatsen vanwege bouwprojec ten. Ook als de nieuwe woonge bieden niet voldoen aan de vastgestelde norm (1,5 parkeer plaats per appartement en 2 par keerplaatsen per'woning) moet er betaald worden voor het tekort om elders vervangende parkeer gelegenheid te creëren. Dit fonds zou jaarlijks 50.000 euro opbren gen. De gemeente hoopt hierdoor parkeerproblemen bij inbreidings- locaties als Jerusalem en Franciscanerpark in de toekomst te voorkomen. Wethouder Driessen (CDA): "Projectontwikkelaars zullen hier niet blij mee zijn. Maar zij veroor zaakten in het verleden wel de knelpunten. Het fonds is een geweldig instrument om voortaan voldoende parkeergelegenheid af te dwingen." Volgens Driessen wordt het fonds ingezet bij de starterswoningen aan de Vlierstraat en de nieuwbouw op het terrein van de biologische school. Het aanbrengen van reclame op parkeertickets betekent 1.000 tot 2.000 euro meerinkomsten. Het extra verhogen van de tarieven zien de commissieleden niet zitten. Want de tarieven gaan nu al jaarlijks met 5 eurocent omhoog vooral als bijdrage aan de dure parkeerkelder. Fons Emonts (CDA) hield een pleidooi voor De Kemphaan dat wekelijks door duizend ouderen wordt bezocht. De CDA'er is bang dat het centrum in de knel komt door invoering van betaald parke ren. "Voor veel ouderen en gehan dicapten is het van belang om dichtbij De Kemphaan te kunnen parkeren." Door de komst van het hoofdkantoor van Thuiszorg is er een grote parkeerdruk ontstaan op en om het Kennedyplein. Henk Bisschops (PvdA) vindt dat het invoeren van betaald- en vergunningparkeren in woon buurten tot ongewenste situaties leidt. "Bijvoorbeeld in de Oranjebuurt zijn al heel wat voor tuintjes verdwenen voor de aan leg van parkeervakken. Dit is jam mer want het verfraait het straat beeld niet." John Oosterbeek (WD) wil zo snel mogelijk betaald parkeren ingevoerd zien in op de grotere parkeerplaatsen in het centrum. De WD'er is geen voorstander van het goedkope tarief in de Hoenderstraat. "Daar zou ook het gewone tarief moeten gelden. Dat is voor iedereen het duidelijkst." Ook Martin Wijnhoven (Samenwerking) is een tegenstan der van het tarief van 1 euro per dagdeel in de Hoenderstraat. "Want alle tarieven moeten kos tendekkend zijn. Het parkeren is op de meeste plaatsen te duur waardoor de bezoekers wegblij ven. Dit komt allemaal door die dure parkeerkelder." Theo Olde Daalhuis (Lokaal Aktief) ziet het betaald parkeren steeds meer een melkkoe wor den. "Het wordt steeds duurder en klantonvriendelijker. Mensen die vlug een boodschap willen doen zullen het centrum mijden en naar de wijken rijden waar het parkeren gratis is." Olde Daalhuis ziet ook niets in verlenging van de parkeertijd. Want dit is vooral nadelig voor de bewoners in het centrum. "Vooral de vele ouderen zullen daardoor minder bezoek krijgen omdat het drempelverhogend werkt." Het commissielid van Lokaal Aktief drong aan op een goede communicatie met de wijken waar betaald parkeren wordt ingevoerd. Volgens hem is hier voor weinig draagvlak bij de bewoners. Duidelijk is dat de werknemers en andere langparkeerders steeds verder worden weggedreven van hun werkplek in het centrum. Wethouder Driessen ziet het onlangs uitgebreide parkeerter rein naast het CWI aan de St. Jozefweg als een goed alternatief voor de parkeerplaats aan de Hoenderstraat. Job Drenth zei dat er ook voldoende parkeergelegen heid is bij de sporthal aan de Zuidsingel. De eerste Terror Impact in jongerencentrum Dingus trok zaterdagavond 141 betalende bezoekers. Na de dreigende sfeer in de voorbije weken meden veel muziekliefhebbers uit angst het jongerencen trum. Vooral de dreiging dat er een bomaanslag vanuit islamitische kringen beraamd wordt, schrikt de jongeren af. Volgens voorzitter Pieter Gijsbers hebben zich zeker honderd jongeren, al dan niet door hun ouders, afgemeld. "Vanwege de beladen dreigende sfeer. Dit komt vooral door de opgeblazen uitspraken van burge meester Waals die Dingus als een rechts-extremistisch bolwerk neerzet", verklaart Gijsbers. Tijdens de Terror Impact was in Venray extra veel politie op de been en er gold verscherpte bewaking bij de ingang van het jongerencentrum. De aandacht van de beveiligingsdienst ging vooral uit naar tassen en andere De toch al danig verstoorde relatie met de gemeente liep in de afgelopen periode verdere schade op. Dingus moest vorige week dinsdag, nadat al eerder uitstel was verkregen, stukken aanleve ren voor de hoger beroepszaak tegen de gemeente. Het Dingus- bestuur had door alle commotie rond de vechtpartij en de beladen sfeer tussen groepen jongeren daarvoor geen tijd gehad. Maar de gemeente weigerde opnieuw uit stel te verlenen. Patersstraat 16 Venray 0478-514468 U kunt zich nog aanmelden als patiënt yctftnfintjf PAUL BROUWER MODE WILHELMINASTRAAT 2-4 VENRAY TELEFOON 0478 510943 WWW PAULBROUWER NL PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tfel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandermunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur, Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Veispreidingsbüreau Periodiek Tel. 0478-582827 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,50 (postcode 58..) 32,50 (overige binnenland) Vervolg voorpagina Ook Lokaal Aktief werd overval len door het nieuws. Fractieleider Gerrit Lemmens kreeg maandag avond een telefoontje van Ruyten. "Het verraste mij volledig. We vonden juist dat het binnen de coalitie steeds beter liep. Nadat de kwestie rond Emonts was opgelost dachten we uit de pro blemen te zijn. En nu gebeurt dit." Lemmens zegt in de voorbije weken niets te hebben gemerkt aan Ruyten. "Hij was zoals altijd optimistisch. Er waren eerder wel zwaardere voorvallen. Maar dit zijn puur persoonlijke redenen", zegt Lemmens die nog tevergeefs geprobeerd heeft zijn wethouder op andere gedachten te brengen. "Ik heb gevraagd er nog eens goed over na te denken en er nog eens rustig over te slapen. Want de successen zaten eraan te komen. Zoals de afronding van de bestemmingsplannen en op woningbouwgebied." De taken van Ruyten worden voorlopig verdeeld over de ande re collegeleden. Heidens (Ruimtelijke Ontwikkeling), Waals (Reconstructie), Driessen (bouw- en woningtoezicht) en Emonts (monumenten). Lokaal Aktief moet op zoek naar een opvolger. Gerrit Lemmens erkent dat dit niet gemakkelijk zal zijn gezien de korte periode die rest tot de ver- kiezingen in maart 2006. Lemmens zegt dat de opvolger 1 van Ruyten van buiten de fractie 1 komt. "Het moet iemand zijn die j stevig in zijn schoenen staat. We gaan eens goed om eens heen kij- 1 ken. Rond kerstmis hopen we met een kandidaat te komen." Leden van het verkeershandha- vingsteam hebben in het politie district Venray in de afgelopen week in totaal 3.769 automobilis ten gecontroleerd op hun snel heid. Hiervan hebben 286 wegge bruikers een proces-verbaal gekregen. De controles vonden plaats in Gennep, Siebengewald, Ysselsteyn en Venray. De hoogste snelheid die met de radarauto werd gemeten, was op dinsdag 23 novomber op de Puttenweg in Ysselsteyn. een automobilist reed daar 92 km/u terwijl 50 km/u op deze weg de limiet is. Bij controles met staandeho ti ding werden twee automobilisten geverbaliseerd voor het niet handsfree bellen tijdens het rij den. 33 Bestuurders werden beboet bij een snelheidscontrole met de lasergun en dertien inzit- tenden maakten geen gebruik van hun verplichte autogordel. Acht bromfietsers werden bij controles bekeurd: vier wegens het niet-dra- gen van de helm, drie voor het opvoeren van hun brommer en een voor rijden door rood.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 3