'ecember in liet Odapark Venray 60 jaar bevrijd "Je bent moe, maar voldaan" Oude boeken voortaan in kunstencentrum Geslaagd vendeltoernooi Kersttrends bij Intratuin Kaarten ondernemersprijs nog te koop i,oo, ',OOi t Yoga in de ochtend VieCuri: nieuwe OK- tafels én IC- bedden >04 - PaffiL EN MAAS Donderdag 2 december 2004 - Pagina 17 |«>k in de maand december r volop beweging in het ipark in Venray. Uiteraard pt de tentoonstelling i ing, het eerste deel van de istmanifestatie LAT, Living irt Together, nog door tot met 23 januari 2005. De cties van bezoekers zijn >r lovend en menigeen is lieuwd naar het tweede ;1 van LAT, Living Apart, dat 25 februari 2005 van start joor wie LAT ook buiten ray wil zien, kan een bezoekje jpgen aan de Kadoshop in de lose wijk Q4. Daar staat vanaf Igende week een kunstwerk de Engelse kunstenaar Chris rowolski. Ilaar ook het reguliere pro gramma van het Odapark gaat gewoon door deze maand. Allereerst is op woensdag 15 december weer een kindervoor stelling: Ik en mijn Piano van Jacobus Wieman. Ik en mijn Piano is een vrolijke voorstelling met uiteraard veel muziek en zang. Maak kennis met Koos de Pianist. Uit zijn mooie, rode piano laat hij allerlei wonderlijks tevoorschijn komen zoals Toontje, Toontje Lager en familie. Vele kinderlied jes worden gespeeld en gezongen en de kinderen kunnen wegdro men bij het ontroerende danseres je en de ondeugende clown. Er komt nog veel meer uit de piano, maar toch blijft er iets dwarszit ten... De entrée is zoals gewoon lijk weer euro 4,50. Dan is er nog op zondag 19 december een concert in het Theehuis door Ruben Sanderse en Arco van Zon. Zij spelen muziek van Graupner, Stamitz, Telemann en Albioni. De aanvang is om 15.30 uur en de entrée is zoals gebruikelijk euro 16,- voor losse kaarten. Uiteraard kunt u voor meer informatie altijd bellen met het Odapark: 0478 513690. Voor wie op bezoek wil komen alvast enkele data, dat het Odapark dichts is of aangepaste opening stijden: op 25 en 31 december en op 1 januari is het Odapark geslo ten. Op 2 januari kan men langs komen van 13-00 tot 17.00 uur. Ook op 5 en 26 december is het Odapark open van 13 00 tot 17.00 uur. Voor de kindertheaterliefheb bers: de geplande voorstelling Findus en Pettson op 19 januari 2005 gaat niet door, maar is ver plaatst naar 11 mei 2005. iugklasproject op Raayland College Npas ervoor op' brugklasproject aliteit pas ervoor op', tussen 8 en 19 november geven in alle brugklas van het Raayland College, tond uit twee delen. Het ste gedeelte werd verzorgd bureau Halt, project- roep Delinquentie en politie. -^erlingen werden tijdens r I Gtpze bijeenkomst gewezen op et feit dat criminaliteit niet en 'ver van mijn bed show' is, maar iets dat soms dichterbij 4,15 is dan ze zelf denken. ',50#. ',50 van cd's is daarvan 0,6! IHet branden 4 fil Sfn tre^enc^ voorbeeld. Aan de lerlingen werd bijvoorbeeld ■j -J5 pvraagd wie er cd's brandt en ie ze wel eens doorverkoopt. >e leerlingen reageerden ver- aasd toen ze te horen kregen dat ■leen al het branden van cd's een ad is die strafbaar is. In dit leelte van de voorlichting fwam tevens het begrip 'verant- l,50f Woordelijkheid' aan de orde. Ben ook verantwoordelijk als je bij een bepaalde gebeurtenis alleen van de partij bent maar niets doet? En hoe zit het met de ver antwoordelijkheid als je op het idee komt om iets te stelen en een ander voert de actie uit? Of stel: je slaat iemand in zijn gezicht die je verbaal uitgedaagd heeft? Kortom, allemaal voorbeelden die dagelijks voorkomen en waar bij je niet meteen aan criminaliteit denkt. Leerlingen verbazen zich daar sterk over. Bij criminaliteit denken ze vaak aan zware misdrij ven en grote criminelen. Na deze voorlichting werd het de leerlin gen duidelijk dat het begint met simpele overtredingen of met het uithalen van wat kattekwaad. De grens tussen wat nog net wel kan en wat niet meer, is erg smal. In dit verband werd er ook nog gesproken over de afspraken die er gemaakt zijn tussen politie, school en bureau Halt. In het tweede gedeelte van de voorlichting kwam een ex-gedeti- neerde aan het woord. Dit maakte grote indruk op de leerlingen. De meeste leerlingen zaten 50 minu ten lang ademloos te luisteren. Weer werd duidelijk dat het vaak begint met vrij 'onschuldige' over tredingen, die echter steeds erger worden. Of zoals de ex-gedeti neerde zelf zei: "Je hebt zelf niet in de gaten dat je met criminaliteit bezig bent." De ex-gedetineerde deed uit de doeken voor welk delict hij veroordeeld was, maar ook vertelde hij .over het leven in een gevangenis, de ontstellende impact die het hele gebeuren op zijn vrouw en kinderen had en de maatschappelijk gezien nagenoeg kansloze positie waarin hij zich zelf met zijn daden heeft gemanoeuvreerd. De reacties van leerlingen ach teraf waren duidelijk. Uitspraken als: "Het is toch wel zwaarder dan ik dacht", "Het is helemaal geen vakantie in zo'n gevangenis", "Eigenlijk moet je je hele leven boeten voor je fouten", "Je niet over laten halen is toch wel heel belangrijk", "Ik begin er nooit aan, ik kijk wel uit!" spraken voor zich. :a .^1 De tentoonstelling 'Venray 60 ïtjenslir bevrijd' heeft al heel wat Idangstellenden naar het freulekeshuus gebracht. De ope ning van de expositie werd ver- jjcht door de Engelse oorlogsve- ian J. Sleep en Mw. M. van toveren, dochter van de piloten- Hpers. Jaarlijks komen vetera- 1 en nabestaanden van Engelse (rijders op uitnodiging van het toayse bedrijfsleven naar Trcray om de graven van hun jfebaren te bezoeken. In Venray ^RMwn ongetwijfeld nog mensen die ftbevrijding persoonlijk hebben Kegemaakt en weer herinnerd forden aan de gruwelen van de otlog en speciaal aan het bom- Bfdement wat vooraf ging aan de IGNG|*Trij(1>ng en aan 200 mensen het pen kostte. Dat dit rustige Peeldorp het toneel zou worden van de verwoestende oorlogsma chinerie had tot dan toe niemand voor mogelijk gehouden. Vliegtuigen lieten hun bommen vallen en in een mum van tijd was Venray veranderd in een rokende puinhoop. Sommige mensen had den verbaasd naar de naderende vliegtuigen staan kijken en opeens drong de verschrikkelijke werkelijkheid tot hen door. Er heerste paniek en er was gebrek aan hulpmiddelen.' Daarop begon de genadeloze strijd van de infan terie, een strijd die van man tot man in de Venrayse straten werd gevoerd. Dood en verwondingen maakten deel uit van het dagelijk se leven. Wat de getuigen bijge bleven is, was de grote hulpvaar digheid in die dagen en natuurlijk In de aula van het kunstencen- Jerusalem Heuvelstraat 4 in iy wordt op 15 december 9.30 uur een proefles yoga ~ren. Als u na afloop meerde len wilt volgen, kunt u zich rijven voor tién lessen die start gaan op 6 januari 2005. "!jgt les volgens het principe de hatha-yoga, Aan bod ien lichaamshoudingen (sta tisch en bewegingen (dyna misch), ademhalingsoefeningen, visualisatie en meditatie. Lichaam, adem, geest en ziel zul len harmonisch op elkaar in gaan werken wat bijdraagt tot een gezonde levenshouding. Voor aanmelding en informatie: Joke Philipsen, tel. 692673 E-mail yoky- bird@hotmail .com PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur het naderen van, en de ontmoe ting met de Engelse bevrijders. De sigaretten, corned beef op wit brood of een stukje zeep, gekre gen van een Engelse soldaat, staan in het geheugen gegrift van men sen die het meemaakten. Tijdelijk werd de bevolking van Venray ondergebracht in Deurne, Helmond en soms nog verder. Bij terugkeer, begin 1945, waren de resten van het oorlogsgeweld nog overal aanwezig. De Grote Kerk was totaal verwoest en Venray zou nooit meer lijken op het dorp van voor de oorlog. Uit het gemeentearchief en uit particuliere bronnen zijn ruim 250 foto's en documenten bijeen gebracht die dit uitgebreid tonen. Van dit materiaal is tevens een dvd gemaakt die te koop is in het museum voor 20 euro. Eerder, in 1989, werd een documentaire gemaakt: 'De Vergeten Slag'. Hierin is te zien hoe de geallieerde legers via Frankrijk en Belgie het zuiden van Nederland bereikten. Na de ont wikkelingen rond de operatie 'Market Garden' bij Arnhem komen de oorlogshandelingen in Venray en Overloon aan bod. Oud-strijders vertellen op vaak emotionele wijze hun verhaal, evenals burgers uit de omgeving. Ook deze film is nog te koop voor 18.50 euro. Na 21 jaar zijn de tafels en lampen op de operatiekamers van locatie Venlo van VieCuri Medisch Centrum voor Noord- Limburg vervangen door nieu we, geavanceerde exempla ren. Bovendien werd de Intensive Care voorzien van comfortabele bedsystemen. De voordelen en mogelijkhe den van deze nieuwe aanwin sten zijn legio, zowel voor de patiënten als voor de mede werkers. VieCuri heeft zich met deze forse investering goed voorbereid op de toe komst. De vervanging van de OK-tafels heeft te maken met nieuwe regels die betrekking hebben op het welzijn van patiënten én mede werkers. Zo moeten zwaardere en langere patiënten zonder proble men op de bredere en met betere vering uitgeruste OK-tafel kunnen liggen. Ook zijn de tafels in alle opzichten gebruikersvriendelijker dan hun voorgangers. Met een afstandsbediening zijn ze lichter en gemakkelijker in hoogte ver stelbaar, kantelbaar en manoeu- vreerbaar. Voorheen had ieder specialisme een eigen specifieke OK-tafel. Groot voordeel is dat nu de nieu we standaard OK-tafels snel en flexibel kunnen worden aange past aan de specifieke wensen van de specialist. Daardoor zijn minder tafels nodig en kunnen deze effectiever worden ingezet. Bij de nieuwe lampen gaat het om een uniek product dat nog nergens in Nederland is geïnstal leerd. Deze lampen zijn veel klei ner, lichter en beter verstelbaar dan hun voorgangers. Verder is bij de ontwikkeling van de lamp terdege rekening gehouden met specifieke operaties waarbij met monitoren wordt gewerkt, zoals bij kijkoperaties. Bovendien bestaat de mogelijk heid om in de lamp een camera te monteren voor het volgen van ingrepen op afstand. Daarnaast is deze lamp dusdanig vormgegeven dat er een optimale luchtstroming ontstaat, waardoor de steriliteit van de omgeving niet wordt ver stoord. Groot voordeel is ook dat in de lamp de warmte wordt afge voerd middels filters, waardoor de werkomgeving van de chirur gen koeler blijft. Eén van de redenen om tien nieuwe bedsystemen op de Intensive Care aan te schaffen, was dat het oude systeem niet meer voldeed aan de complexe zorg die daar wordt verleend. Nu beschikt de Intensive Care over hypermoderne bedsystemen die een duidelijke kwaliteitsverbete ring betekenen voor zowel de patiënten als de verpleegkundi gen. Het gaat hier om een geïnte greerd systeem waarbij verschei dene therapietoepassingen moge lijk zijn, zoals rotatietherapie, buikligging en volledige stoelposi- tie. Intussen is gebleken dat de patiënten het bed als zeer comfor tabel ervaren. Voor de verpleeg kundigen biedt deze nieuwe aan winst vooral een ergonomische ondersteuning bij patiëntentransf ers. Met deze investering is in totaal ruim 1 miljoen euro gemoeid. Elly Janssen-Kusters, vrijwilligster van De Zonnebloem Het werk van De Zonnebloem wordt bijna vol ledig gedragen door de belan geloze inzet van vele vrijwilli gers, die in hun vrije tijd proberen om langdurig zie ken, lichamelijk gehandicap ten en lichamelijk hulpbehoe vende ouderen de persoonlijke aandacht te geven, die zij zo hard nodig hebben. Het vrijwilligerswerk bestaat uit verschillende facet ten, zoals het regelmatig bezoeken van gasten, het invullen van bestuursfuncties in de plaatselijke en regionale afdelingen, het organiseren van de diverse activiteiten en het verzorgen en begeleiden van gasten tijdens de vakantie weken. Vandaag een portret van een vrijwilliger, die door het jaar heen gasten van de Zonnebloem thuis bezoekt en tevens enkele malen is meege gaan als 'vakantieweekvrijwil- liger'. De basis van het Zonnebloemwerk is het bezoek- werk. Landelijk gezien leggen jaarlijks ongeveer.36.500 vrijwilli gers samen meer dan een miljoen huisbezoeken af bij mensen, die door hun ziekte of handicap veel aan huisgebonden zijn en daar door dreigen te vereenzamen. Ook in de regio Venray zijn vrij willigers actief om een beetje zon neschijn te brengen bij hun gas ten. Verder organiseert de regionale vereniging van de Zonnebloem in Venray elke twee jaar een vakantieweek voor haar gasten. De vakantieweek is bestemd voor mensen, die inten sieve hulp en verzorging nodig hebben en daardoor niet zelfstan dig op vakantie kunnen De uit voering hiervan kan alleen met behulp van een groot aantal vrij willigers, die tijdens deze weken de gasten begeleiden. De vakan tieweken worden gehouden in aangepaste vakantie- accommoda ties, waarin alles gelijkvloers is en de kamers speciale bedden en aangepast sanitair hebben. Bovendien is het hele programma zo gekozen dat iedere gast er aan kan deelnemen. Elly Janssen-Kusters uit Venray is zo'n vrijwilliger. Naast haar regelmatige bezoeken bij de gas ten thuis, is zij al drie keer meege gaan als vrijwilliger van de vakan tieweken: naar Roden, Eindhoven en Lemelen. Zij vindt het heerlijk om als vrijwilligster de gasten een week lang te verwennen. Elly (47) is getrouwd en heeft geen kinderen. Ze werkt als part timer ruim een jaar bij de Thuiszorg. Zingen in een dames koor is haar hobby. Inmiddels is ze al tien jaar vrijwilligster bij de Zonnebloem. Door een andere vrijwilligster uit Castenray kwam zij destijds in contact met de Zonnebloem. Deze vrijwilligster kwam haar schoonvader, die bejaard en ziek was en alleen woonde, regelmatig bezoeken en nodigde hem dan ook wel eens uit voor een bootreis, vakantie week of een gezellige middag. Haar schoonvader keek altijd uit naar haar bezoekjes en daarom besloot Elly zich ook aan te mel den als vrijwilligster. Tijdens de vakantieweken ver zorgen de vrijwilligers op toer beurt de gasten, maken de maal tijden klaar, zetten koffie, serveren drankjes, gaan met de gasten wandelen en doen spelle tjes met hen. Omdat de gasten zo dankbaar zijn valt het werk haar niet zwaar. Je bent wel moe, maar voldaan", zegt Elly. Op de vraag of Elly dit vrijwilli gerswerk aan anderen kan aanbe velen, zegt ze „Het geeft zo veel voldoening en het is zo gezellig, dat ik hoop dit werk nog lang te kunnen blijven doen. Maar ik hoop ook, dat er zich jonge vrij willigers aanmelden, zodat ook in de toekomst heel veel Zonnebloemgasten verwend kun nen worden Bij de Zonnebloem is altijd plaats voor energieke vrijwilli gers, die zich willen inzetten voor de zieke en gehandicapte mede mens. Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot mevrouw Will Welles, bestuurslid bezoekwerk van de regionale afdeling Venray. tel: 630143 Sinds een aantal jaren staat in de Openbare Bibliotheek Venray een boekenverzamelkist van de Kiwanisclub te Venray. Eenieder die zijn oude boeken kwijt wil kan van deze kist gebruik maken en de materialen er in deponeren. De kist heeft de afgelopen jaren een goede dienst bewezen. Binnenkort gaat in de bibliotheek een herinrichting plaats vinden. In de nieuwe inrichting is geen plek meer ingeruimd voor de boe kenkist. Vanaf 1 december 2004 kan men voor het inleveren van over tollige boeken niet meer terecht in de Bibliotheek Venray, maar in de hal van het Kunstencentrum Jerusalem aan de Heuvelstraat 4 te Venray. Daar staat dezelfde kist in de hal opgesteld, waar U al Uw boeken in kunt deponeren. De boekenkist zal regelmatig geledigd worden, uitgesorteerd en opgeslagen in een centrale verzamelplaats. De boeken worden door de Kiwanis gebruikt voor hun bekende boe kenmarkten, die elk jaar in September plaats vinden op het Schouwburgplein. Hoe meer boe ken, hoe beter. Alles voor het goede doel. Het is vroeg in Overloon. Even over half tien arriveren afgelopen zondag de eerste jeugdige deelne mers van het eerste indoor ven deltoernooi bij sporthal De Raayhal. Voor het eerst in de geschiedenis van het gildewezen wordt een dergelijk toernooi georganiseerd. Het initiatief komt van het Sint Theobaldusgilde, een bloeiend gilde uit Overloon. Rond 10.30 uur begint de dag met een welkomstwoord door hoofdman Bas van Wieringen. Daarna opent de voorzitter van de kring Schuttersgilden Land van Cuyk de dag. In zijn toespraak memoreert hij het unieke karakter van het ini tiatief en hij wenst de jeugdige deelnemers veel succes. Het over- vendelen van de wereldlijke over heid met het spelen van het Wilhelmus is voor gilden vanzelf sprekend. Daarna volgt de afmars van de circa 100 deelnemers onder het spelen van een mars door de DSB van het Sint Theobaldusgilde, het is een indrukwekkend en kleurrijk schouwspel. De wedstrijden ver lopen goed en de jeugd strijdt tegen zichzelf, de vlag en tegen elkaar om de hoogste eer: een zil veren schild. Zij worden beoor deeld door zes juryleden. Ook nemen circa vijftien groepen deel aan de groepswedstrijden. Rond 17.45 uur wordt dit mooie evene ment afgesloten met het uitreiken van de achttien prijzen. Elke deel nemer krijgt een oorkonde waar op behalve deelname aan dit toer nooi ook het behaalde aantal punten vermeld staat. En met de juryrapporten kan de jeugd wer ken aan verdere ontplooiing van dit Brabants Cultuur Historische activiteit. Ook de publieke belangstelling was groot voor dit unieke evenement. Het Sint Theobaldusgilde kan terugzien op een zeer geslaagd toernooi. De uitslagen: Klasse 14 t/m 16 jaar: 1. Coen van Noordwijk Onze lieve vrouw Aarle-Rixtel 49.0 2. Bart Jagers Salvator Mundi Oeffeit 48.5 3. Hilke van Happen St. Catharina-St. Barbara Leende 48.3 4. Tim Brouwer St. Willibrordus Alphen 48.3 5. Mark Smetsers Broederschap van O.L.V.Oirschot 48.3 Klasse 11 t/m 13 jaar: 1. Benny van den Boomen St. Jan Baptista Leende-Strijp 49.0 2. Teun Lovenbos St. Hubertus Liessel 48.8 3- Nick)' Molendijk St. Willibrordus Alphen 47.2 4. Erjan Ras St. Jan Soerendonk 46.8 5. Karen Tegenbosch St. Sebastiaan Borkel 46.0 Klasse t/m 10 jaar: 1. Roel Bax St. Jan Baptista Leende-Strijp 48.5 2. Aniek Tegenbosch St. Sebastiaan Borkel 46.0 3. Marco Nouwens St. Theobaldusgilde Overloon 45-3 4. Rick Verhees O.l.v. van de zevenweeen Lierop 45.0 5. Jessy van Bakel St. Theobaldusgilde Overloon 45.0 Klasse groepen: 1. St. AnthoniusAbt Lierop 47.2 2. St. Sebastiaan Borkel 46.3 3. St. Jan Baptista Leende-Strijp 46.2 4. St. Catharina-St.Barbara Leende 45.5 5. St. Willibrodus Bakel 45.3. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Onderzoek klanttevredenheid De resultaten van het onder zoek naar de klanttevredenheid over de dienstverlening van de gemeente Venray worden in janu ari 2005 bekendgemaakt en niet in januari 2006 zoals vorige week abusievelijk in Peel en Maas werd gemeld. Het onderzoek vond plaats in november 2004. De gemeente vroeg aan bezoekers van het gemeentehuis om een vra genlijst in te vullen over de dienst verlening. Nederland viert dit jaar een uit bundige kerst. Het huis en de tuin worden volledig in kerstsfeer gebracht. Intratuin helpt bij het creëren van de juiste sfeer en pre senteert drie kersttrends voor 2004. De eerste trend is Kleurrijk Theate, waarin de warme kleuren bordeaux en rood dominant aan wezig zijn. Deze kleuren komen terug in artikelen zoals maskers, veren en gedecoreerde hangoma- menten. De kernwoorden waar het bij dit thema om draait, zijn warmte en comfort. Planten die mooi bij het thema aansluiten zijn cyclamen, begonia's en rode kerststerren. Heeft een kerstgevoel van luxe, glamour en feestelijkheid de voor keur? Kies dan voor de trend Fonkelende Musical. De nadruk ligt bij dit thema op goud en glit ter. Denk hierbij bijvoorbeeld aan kerstversieringen in barok-roman- tische sfeer. Steekwoorden zijn harmonie, glamour en klassiek. Versterk deze kerstsfeer in het interieur met een bladbegonia of planten met een rode gloed. Bij Sierlijk Ballet draait het om witte en romige tinten. In combi natie met glas, kristal en andere transparanten wordt een lichte en heldere kerstsfeer in het interieur gecreëerd. Artikelen die hierbij passen zijn ijzige pegels, witte slingers en sneeuwvlokken. De sfeer is te omschrijven als fris en transparant. Maak het kerstgevoel helemaal af met witte kerststerren of een vetplant zoals de kalan- choë. De bovenstaande trends komen terug op de kerstshow van Intratuin. Hier is alles op het gebied van kerstversiering voor het interieur én de tuin te vin den.. Als extraatje geeft Intratuin op 11 december een demonstra tie kerstpiramide maken. Deze kerstpiramide is bijvoorbeeld leuk voor op tafel of bij de voordeur. Intratuin Venrav, Langstraat 133, 5801 AC Venrav. Op 6 januari 2005 gaan acht bedrijven uit de gemeenten Venray en Meerlo-Wanssum de strijd aan om de Loek Nelissenprijs en de aan de ondernemersprijs gekoppelde Rabobank Publieksprijs te bemachtigen. Thema van de ondernemers prijs is deze keer 'innovatie'. Kaarten om deze strijd bij te wonen zijn nog te verkrijgen. De genomineerden voor de prijs zijn dit jaar: Vivara Natuurbeschermingsproducten (genomineerd door ICV), Van de Ligt Allicht (genomineerd door MKB Wanssum), BAS b.v.(insti- tuut voor betontechnologie) (genomineerd door OOZO), Innovatief Platteland (genomi neerd door Agribusiness Groep), JDS Bedrijfsautomatisering BV (genomineerd door LOZO), Calictus Europe bv (genomineerd door Business Vision), Bakkerij Gommans (genomineerd door Venray Centraal), Van Wijngaarden (Gentle Clowning) (genomineerd door VZO Ysselsteyn). Een bekwame jury, bestaande uit Jos Waals, burgemeester gemeente Venray, Harrie Loozen, directeur van de Kamer van Koophandel Limburg Noord, Jos Vervoort, van Hoffman Krul Partners management consultants en Alex van Elk, directeur van vliegveld Niederrhein, beoorde len de genomineerden op het thema. Tijdens de uitreiking van de Loek Nelissenprijs op 6 januari 2005 presenteren de genomineer den zich aan het publiek in een poging de Rabobank Publieksprijs binnen te halen. Kaarten om deze strijd bij te wonen zijn voor leden van de ondernemersverenigingen te ver krijgen via de ondernemersvereni gingen en voor overige geïnteres seerden via de VW Venray voor 17,50 euro per kaartje.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 17