Meerlo-Wanssum 41 SI I wandelend en lezend eerlo ontdekken Wandelroute toont rijke istorie Blitterswijck Toeristisch platform zit boordevol ideeën Bijdrage voor fietspendelboot "Rookmelder van een paar euro redde ons leven" Service rubriek Hobby Gilde Percussie in galerie Pachamama Donderdag 2 december 2004 - Pagina 11 Paging EN MAAS emkundevereniging Meerlo-Wanssum heeft nieuwe wandelroute samengesteld ï=M: [et gemeentehuis, de vis- ppen, huize Katharina en Sint Goarkapel. Het is chts een greep uit de ly ienswaardigheden van de uwe wandelroute in Méér- Tan kapel tot beek' loten, laamd. De folder van de Noord- en Midden-Lim- en de Provincie Limburg de route staat beschre- l, is vers van de pers. De jrmatieborden die bij of ,de bezienswaardigheden alsmede de looprich- >rdjes van de route, zijn geplaatst. Zij geven de daar onder meer infor- over de historische pan- len plekken in Meerlo. jaar geleden werd de indevereniging Meerlo- im door de gemeente om een nieuwe wan ne samen te stellen. Deze ;ing, die zich vooral bezig met de historie van de dor- wit in de gemeente Meerlo- ssum, bestaat uit zo'n zestig Vier leden, onder wie ild Jacobs, hebben zich in ten- gebogen over de nieuwe ne. "De gemeente zorgde voor [subsidie en wij voor de route en de borden die bij de beziens waardigheden komen te staan. Dit hebben we opgezet in samen werking met de Stichting Kruisen en Kapellen, waar ik zelf ook bij betrokken ben." Bij-het opstellen van de wan delroute kreeg de werkgroep een grote mate van vrijheid. "Er wer den met name globale spelregels gegeven die betrekking hadden op de vormgeving van de folder waarin de wandelroute staat. Deze moet namelijk uniform zijn aan de andere folders van de VW. Verder was het zaak om de historische panden en mooie natuurgebieden aan bod te laten komen in de route. Het was nog wel een werk om die met hun verhaal in kaart te brengen, maar het is gelukt." CULTUREEL ERFGOED De wandelroute is ongeveer 5 kilometer lang en laat het karak ter van het dorp zien. Ondanks de beschadigingen in de oorlog en de woningbouw sinds de jaren zeventig, is dit karakter bewaard gebleven. Het startpunt van de route is de parkeerplaats tegen over de kerk naast het gemeente huis van Meerlo-Wanssum en café Arnold Jacobs: "De tocht moet je zien als een stuk ontspanning. Doordat de route is verwoord in de folder, en aan de hand van de informatieborden, kom je het een en ander te weten over de geschie denis van het dorp Meerlo." Oud Meerlo. Het gemeentehuis is de eerste bezienswaardigheid. De folder en het informatiebord leren ons dat het pand een ont werp is van het architectenbu reau Colsen uit Venray. "Door de teksten in de folder en de infor matie op de borden worden wan delaars gewezen op het interes sante van de panden en de bezienswaardigheden. Zo was pand nummer 4, Huize Katharina, in de tweede helft van de twintig ste eeuw een aantal jaren een ver zorgingstehuis voor bejaarden. Het gebouw dateert uit 1887. De tocht moet je zien als een stuk ontspanning. Doordat de route is verwoord in de folder, en aan de hand van de informatieborden, kom je het een en ander te weten over de geschiedenis van het dorp Meerlo. Zo staat er bij bezienswaardigheid nummer 10 de Sint Goarkapel. Dit is de enige kapel in Nederland die is toege wijd aan Sint Goar. Deze Kapel is al in 1662 gebouwd en vertelt een heel verhaal. Veel plaatsen zijn trots op hun cultureel erf goed. Ieder gebouw is voor een reden gebouwd." VORSTENGRAF De werkzaamheden voor de Heemkundevereniging zijn voor Arnold Jacobs een hobby. "Ik zit al een paar jaar in de VUT. Voor heen heb ik gewerkt als gemeen teambtenaar. Zelf heb ik de route al meerdere malen gelopen. Voor mij is het mooiste en interessant ste plekje de grafheuvel. Dit is een terrein van ongeveer 500m2 dat rond 700 voor Christus als begraafplaats in gebruik werd genomen. In die tijd werden de doden verbrand en in een um begraven in de grond. In 1967 is een deel van dit ter rein opgegraven en is er een vor- stengraf ontdekt. Men denkt dat hier tenminste honderd doden zijn bijgezet. In dit vorstengraf heeft men een um gevonden met een zwaard en paardenbitten. Dat geeft aan dat het hier om een zeer bijzondere man ging. Dat soort verhalen intrigeren mij." VW Noord- en Midden- jnirg heeft in samenwer- met de provincie Lim- dienst landelijk Gebied, Dvatief Plattenland en de :p kasteelruïnes van dorpsraad de nieuwe wan- lroute 'Wandelen in een lemrucht Maasdorp-Blitters- Ijck' gepresenteerd. De ute bestaat uit drie delen: n kernroute, een bosroute een Maasroute die langs katies voert die verwijzen tar de rijke geschiedenis in het dorp Blitterswijck. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478- 522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdagmorgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la. 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 urn en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99. Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend, ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg. Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken. Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen:. S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling. Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsy- straat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478-692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2. 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077- 3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19 30 - 21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09.00-10.00 uur Vrijwilligerscentrale. Ope ningstijden: ma., di. en do. van 10.00-12.30 uur. gelopen, maar natuurlijk ook samen. De kernroute is 2,9 kilo meter lang en is vooral gericht op het centrum van Blitterswijck. De bosroute is 3,5 kilometer lang en leidt de wandelaars door en langs de bossen van Blitterswijck. De Maasroute is 4 kilometer lang en ligt in het buitengebied van Blit terswijck." "Bij het samenstellen van de route hebben we veel steun gehad aan dhr Betcrams, die een historisch boek heeft geschreven over Blitterswijck. Hij heeft ons geholpen met de historische fei ten over de panden en andere bezienswaardigheden die aan bod komen bij de route. Dat staat allemaal beschreven in de folder en op de borden langs de route." GESCHIEDENIS De wandelroute is bestemd voor dorpsgenoten en voor men sen buiten het dorp. "Mensen uit het dorp kunnen op deze manier het dorp en zijn geschiedenis beter leren kennen. Veel dorps genoten kennen naar mijn idee namelijk nog lang niet de geschiedenis van Blitterswijck en haar panden. Dat wist ik zelf namelijk ook niet. Voor de men sen die niet uit het dorp komen, maar hier bijvoorbeeld op vakan tie zijn, is het een leuke manier om kennis te maken met Blitters wijck en om meer van het dorp te weten te komen. Voor passan ten is het een mooie gelegenheid om even een uitstapje te maken en na de wandeling een kop kof fie te nemen." PLUNDERINGEN Zelf heeft Loonen de route al meerdere malen gelopen, "Nog voordat de route werd samenge steld, liep ik het traject laïigs de maas en door het bos al vaak meL. de hond. Lekker in de natuur, De Antoniuskapel is een van de bezienswaardigheden in Blitterswijck. heerlijk vond ik dat. Zelf vind ik de kasteelruïnes het mooist en het meest spannend. Daar is door de eeuwen veel gebeurd. Diverse adellijke families hebben het kas teel bewoond en het heeft heel wat plunderingen doorstaan tij dens de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648). Later is er een klooster in gevestigd. Helaas is het kasteel in 1944 tijdens de Tweede Wereldoorlog totaal ver nield door de Duitsers. Alles wat nu over is, zijn slechts resten van het kasteel. Veel van de ruïne zit onzichtbaar onder de grond. Als je daar loopt, heeft het iets span nends, alsof je voelt dat er veel gebeurt is. Dat is absoluut mijn favoriete deel van de route, waar van ik denk ik nooit genoeg zal krijgen." Ruim dertig belangstellen den woonden vorige week de officiële oprichtingsvergade ring bij van het Toeristisch Platform Meerlo-Wanssum. Het platform, dat bestaat uit ondernemers in de toeristi sche sector, gaat initiatieven ontplooien die het toerisme in de gemeente een impuls moe ten geven. Het toeristisch platform is aan spreekpunt voor ondernemers, burgers, gemeente, politiek en VW Noord- en Midden-Limburg. Met sponsorgelden probeert het diverse projecten te realiseren. Zo heeft het platform ideeën voor de ontwikkeling van een toeristische website, informatieborden en fol- derpunten en wil het arrangemen ten (bijvoorbeeld autotochten en fietstochten) samenstellen in samenwerking met bedrijven bin nen de gemeente. 'We zijn geen werkgroep, maar willen projectmatig bezig zijn", legde voorzitter Jan Battels van restaurant Tantje Jet en camping 't Veerhuys uit. "Deelnemers beta len 25 euro per jaar om 'lid' te worden van het platform. Van de gemeente Meerlo-Wanssum heb ben we duizend euro opstartsub- sidie ontvangen om een goede start te kunnen maken. De bedoe ling is om samen het toerisme in onze gemeente op een gezonde manier verder te ontwikkelen. Want samen zijn we sterk." Tijdens de eerste bijeenkomst konden meteen twee 'primeurs' bekend worden gemaakt. Want twee nieuwe wandelroutes in de gemeente Meerlo-Wanssum zien het levenslicht: één in Blitterswij ck en één in Meerlo. Het gaat om routes die zijn opgenomen in De Wandelbox, een verzameling van wandelfolders die door de VW Noord-en Midden-Limburg in samenwerking met de provincie Limburg en enkele andere partij en op de markt worden gebracht. In 2003 is de wandelroute in Geijsteren gerealiseerd. Ook die route van 3,5 kilometer voldoet aan alle eisen van de Wandelbox, vertelde Monique Janssen van de gemeente Meerlo-Wanssum. "De folders bevatten een plattegrond. Bovendien zal de kaart iets vertel len over het gebied dat de wande laar gaat bezoeken. De folder zal de bezoeker ook informeren waar de wandelingen precies starten en hoe ze het gebied kunnen bereiken." Het is de bedoeling dat bij de startpunten van de wandelingen ook informatiepanelen komen te staan. Bovendien krijgen alle rou tes een herkenbare bewegwijze ring. "Geijsteren was de eerste wan delroute die in het kader van de Wandelbox is geopend. Het gaat hier om wandelroutes die profes sioneel worden opgezet, unifor me routes die door de Regio-VW worden gepromoot. Om wande laars naar de regio te trekken is een stukje promotie van de routes natuurlijk heel belangrijk." Monique Janssen kon tijdens de oprichtingsvergadering de eerste folders van de twee nieuwe wan delroutes in de gemeente Meerlo- Wanssum presenteren. "Ze zijn vers van de pers en zijn binnen kort bij de VW-kantoren te ver krijgen." De aanwezigen in de zaal, voor al ondernemers uit de toeristische branche, waren erg te spreken over de nieuwe routes. Wél stel den zij dat het enorm belangrijk is dat de folders ook bij campings en cafés te verkrijgen zijn. Toeristen die een wandeling of fietstocht in Meerlo-Wanssum willen maken, moeten snel en goed geïnfor meerd worden over de mogelijk heden die er in de gemeente zijn. In alle kerkdorpen van de gemeente zou eigenlijk ook een centraal informatiepunt moeten komen waar de folders liggen, stelden enkele aanwezigen. "We zullen bekijken waar we de fol ders kunnen deponeren", ant woordde Jan Bartels. "Zo eenvou dig is dat achter niet, want het moet een post zijn die altijd beheerd wordt. Overdag, 's avonds en in het weekend. De toeristen moeten weten waar ze heen moeten voor informatie. Als ze stoppen in het dorp, moeten ze meteen antwoord kunnen krij gen op de vraag: 'Wat is hier eigenlijk allemaal te doen?' Er moet in de dorpen ook een ver wijzing komen te staan waar ze die 'dingen' op kunnen halen." Een optie zou wellicht de aan schaf van folderautomaten zijn, maar die kosten weer geld. "En zoveel hebben we momenteel nu ook weer niet in kas. Maar we gaan de mogelijkheden eens inventariseren", besloot Bartels. WEBSITE Ook werd bekendgemaakt dat het toeristisch platform van plan is een toeristische website te maken. "Mensen moeten via deze website kennis kunnen nemen van wat er op toeristisch gebied allemaal te doen is in Meerlo- Wanssum", legde Jan Bartels uit. Over de inhoud, opzet en/of naam van de website is nu nog weinig bekend. "We zoeken in eerste instantie mensen die tegen een redelijke prijs tijd en energie in dit project willen steken." Verder is het platform van plan een gemeentelijke activiteitenka lender te maken. "Het maken daarvan is niet zo moeilijk, het is echter belangrijk om de kalender up-to-date en interessant te hou den", aldus Bartels. En ja: ook voor dit project zoekt het bestuur enkele mensen. Elders op deze pagina vindt u meer informatie over de nieuwe wandelroutes in Blitterswijck en Meerlo. De folders van de twee nieuwe wandelroutes zijn voor consumenten verkrijgbaar via de lokale VW-winkels (vanaf zater dag a.s.), website www.lekker- genieten.nl of via het VW-kan- toor in Venlo, tel:077- 3543800. Om de nieuwe fietspendelboot tussen Baarlo en Afferden te pro moten heeft de provincie Lim burg besloten een subsidie ter beschikking te stellen van maxi maal 25.000 euro Met deze sub sidie spreekt de provincie haar waardering uit voor het initiatief van Odin Travel. Met de fietspen delboot wordt naar verwachting van GS een verdere impuls gege ven aan het fietstoerisme in Noord-Limburg. De fietspendel boot is een goed uitgerust schip dat 100 fietsen en minimaal even zo veel passagiers kan bergen. De boot vaart jaarlijks in de zomer maanden (van 1 mei tot en met 30 september) op de Maas en meert aan in Baarlo, Venlo, Arcen, Grub- benvorst, Blitterswijk, Well en Afferden De pendelboot sluit uit stekend aan bij het fietsroutenet werk en vergroot de mogelijkhe den van fietsers. De provinciale bijdrage is onder meer bedoeld voor het plaatsen van informatiep anelen bij de halteplaatsen alsme de bewegwijzering naar en van het knooppuntennetwerk. Hobby Gilde: vrijwilligersorga nisatie voor overdracht van ken nis en vaardigheden op educatief en creatief gebied. Belangstellen den voor bridge kunnen zich mel den voor een beginnerscursus. Bij voldoende aanmeldingen start in januari a.s. een cursus computer- bewerking fotografie. Eveneens in januari start een nieuwe ver volgcursus computeren, in aan sluiting op de introductiecursus van de KBO. In galerie Pachamama in Meerlo vindt vrijdag een kostenloos optreden plaats van enkele beken de regionale voortrekkers op het gebied van percussie en didgeri- doo. Uitvoerenden zijn onder meer: Hay Reynders uit Broekhui- zenvorst en Teddy Letakompessy uit Venlo (percussie) en Hans Meussen uit Venray (didgeridoo) De galerie bevindt zich aan de Stendert in Meerlo. De galerie is bereikbaar via de achterzijde van de sporthal bij zaal Brugeind. De toegang is gratis. Aanvang 20.30 uur. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur r» uitvoering van de route lag de werkgroep kasteelruïnes se werkgroep is enkele jaren J len in het leven geroepen irg te dragen voor kasteel- De wandelroute loopt ook doorheen. Herman ien is naast Sjaak Sluiters en van Heesch één van de instellers van de route, [dat onze werkgroep vanuit iteel is ontstaan, wilden we een centrale plek geven in de "e. Het kasteel, dat omstreeks ÖOis gebouwd, vanaf 1903 de ictie van klooster vervulde en het einde van de Tweede teldoorlog is verwoest, neemt de historie van Blitterswijck belangrijke plaats in.Verder ert de route langs locaties die lijzen naar de rijke historie het dorp. We willen de wait ers de historie van Blitterswij- 'aten zien. Dat is naar mijn ig goed gelukt." DRIE ROUTES fheroute bestaat uit drie delen. Jjtt kernroute, een bosroute en PMaasroute. Alle drie de rou- phebben hetzelfde startpunt, Tdijk het karakteristieke Psplein van Blitterswijck. adat de kern van Blitterswijck groot is, hebben wé besloten b, ..n bosroute en een Maasrou- ||'j te betrekken. Deze routes Haaen afzonderlijk worden Cafetariahouder 't Pleintje in Tienray opgelucht J Frai Mensen uit Tienray die wel zin hadden in een lekkere Met speciaal, een satérol of een bamihap, moesten de afgelo pen dagen uitwijken naar cafe taria's elders in de buurt In de nacht van vrijdag op zaterdag brak in cafetaria 't Pleintje aan de Spoorstraat in Tienray namelijk brand uit. Een klas siek geval van de vlam in de pan, zo vertelt eigenaar Micha el Crienen. "Ik lag boven te sla pen. Een rookmelder van een paar euro heeft het leven van mij en mijn vrouw gered. Zo zie je maar weer eens hoe belangrijk zo'n apparaat is." De cafetariahouder is blij dat hij zijn verhaal kan navertellen. Want zonder de brandmelder was het niet gebleven bij 'slechts' een fikse roetschade, weet hij zeker. "Nee, dan hadden er veel ergere dingen kunnen gebeuren. Ik werd wakker van het alarm en heb de brand gelukkig zelf kunnen blussen. Ik moet er niet aan denken wat er gebeurd zou zijn als we geen alarm hadden gehad." De oorzaak van de brand is een oververhitte frituur pan. "Ik was vergeten de pan met vet helemaal uit te zetten. Die heeft lange tijd staan branden en is langzaam oververhit geraakt. Van- De oorzaak van de brand: een oververhitte frituurpan. wege het roet hebben we de zaak enkele dagen moeten sluiten voor een grote schoonmaakbeurt. Maar voor de rest hebben we gelukkig niet al te veel schade." Inmiddels zijn de deuren van de cafetaria weer geopend.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11