Waardige afsluiting herdenking deportaties 'Rechten van het Kind' in het Odapark idapark krijgt raste subsidie iteun voor bedrijvendag Vredepeel Samenwerking eist opheldering Centrum straalt oint Venray handhaaft locaties windmolens IJshockeytoernooi voor vriendenteams AromA salaris! Ingezonden - Pat i EN MAAS Donderdag 25 november 2004 - Pagina S Het Odapark in Venray krijgt komende vier jaar een ructurele subsidie vanuit de rovincie Limburg. Vrijdag erd in de Provinciale Staten motie hiertoe ingediend oor de WD, die unaniem erd aangenomen. Hiermee is et Odapark de vierde culture- instelling in Limburg met de latus 'cultuurplan-instelling', subsidie, Euro 60.000 per is bestemd voor de orga- iestructuur. Ying-Fu Li, PR-medcwerker van ;t Odapark: "We zien het als )nze taak om niet alleen in renray, maar ook in de regio bete- enis te vinden voor beeldende unst. Met de subsidie komt nu eld vrij om dit ook qua man- icht en middelen structureel de grond te krijgen." Het ipark is uiteraard heel erg blij :t de nieuwe status. Ying-Fu Li: I enkele jaren zijn we bezig ons instelling op de kaart te zetten, let een vaste subsidie zullen we staat zijn verbanden aan te gaan met andere culturele instellingen in de regio, maar ook om structu reel in te zetten op educatie. Dat is een belangrijk speerpunt van het Odapark. Voor de huidige manifestatie, LAT, hebben we een educatief programma, maar dat loopt slechts zolang de manifesta tie loopt." Verder is het natuurlijk de bedoeling, dat kunstmanifesta ties zoals LAT en eerder De Waan ook in de toekomst een structu reel vervolg krijgen. "Dat zijn voor ons de natuurlijk belangrijke acti viteiten om de discussie over kunst aan te wakkeren, maar ook om via diezelfde kunst een brede re maatschappelijke discussie op gang te brengen." Een andere reden voor blijdschap is de sprei ding van gelden naar Noord- en Midden Limburg. "Tot nu toe was dat vooral geconcentreerd in het zuiden van Limburg. We zijn de politieke partijen daar ook erg dankbaar voor." De motie werd vrijdag ingediend door M. Verheijen. WD-raadslid van Venlo en lid van de Provinciale Staten. »2 In 2005 bestaat het kerk- J dorp Vredepeel een halve eeuw. Daarom organiseert het dorp op zondag 19 juni een open bedrijvendag: 'Van hei develd tot cultuurlandschap'. Het college van B en W van Venray heeft besloten aan de GC organisatie van dit evenement een subsidie van 7500 euro te 'verlenen. /enl c. Het kerkdorp viert van vrijdag 17 tot en met zondag 19 juni dat het een halve eeuw bestaat. Naast diverse activiteiten op vrijdag 17 en zaterdag 18 juni, organiseert het dorp op zondag 19 juni een open bedrijvendag. Thema van de is 'Van heideveld tot cultuur- r landschap', waarbij ook GWW De Peel en circuit De Peel worden jtrokken. Het college is van :ning 'dat het evenement van terkelijk belang is voor Venray, omdat Vredepeel als kerk dorp extra aandacht zal krijgen'. ~|k zullen tijdens de open dag de estigde bedrijven gepromoot irden. Het aantal te verwachten zoekers wordt geschat op 15.000. De meeste activiteiten zullen gratis zijn, om het zo toe gankelijk mogelijk te maken. De organisatie vroeg een bijdrage van 10.000 euro voor de organisa tie van deze dag. Het college heeft besloten 7.500 euro subsidie toe te kennen, omdat het van mening is dat de organisatie extra inkom sten zou kunnen krijgen door vóór een aantal dingen zoals par keren en vervoer een kleine finan ciële vergoeding te vragen. Het college heeft al in een vroeg stadi um een besluit genomen over dit evenement in 2005. om de organi satie de ruimte te geven om de verdere organisatie van dit evene ment in gang te zetten. Het college zal het programma 2005, waarin de jaarlijks terugke rende subsidiebijdrage aan evene menten wordt opgenomen, nog apart vaststellen. De gemeente Venray verleent subsidies aan eve nementen op basis van de Kadernota Evenementen. Doel van deze nota is een belangrijke bijdrage te leveren aan de ambitie van Venray om nadrukkelijker naamsbekendheid te verwerven. In deze Kadernota zijn criteria vastgelegd waarop een evene ment getoetst wordt en zodoende in aanmerking kan komen voor een financiële bijdrage. I J. Bent u op zoek naar gespecialiseerde salarisadministrateurs waarbij u niet om aandacht hoeft te vechten? DeC. v. Haeftenstr 13d 5864 BA Meerlo Postbus 6159, 5960 AD Horst T 0478-690326. F 0478-690346 I www.salarispoint.nl E info@salarispoint.nl t...dan is Salarispoint hét punt voor u als werkgever dat u kan ondersteunen bij: - de verwerking van uw salaris- en personeels administraties - ziekteverzuim en arbo - arbeidsvoorwaarden - loonkostensubsidies - overig periodiek advies Salanspoint heeft kennis opgedaan binnen vele sectoren. Van Agrarisch tot Detailhandel en van Horeca tot Logistiek, u als onder nemer bepaald hoever onze service reikt. Heeft u vragen? Neem dan eens contact op met Roger Heesen of Pascal Smits voor een vrijblijvend advies. VOOR BETAALBAAR MAATWERK IN SALARISEXPERTISE In afwachting van de verdere behandeling in de Tweede Kamer over de opstakelvrije zone voor vliegbasis De Peel in Vredepeel, heeft het college van B en W inge stemd met de handhaving van de drie voorkeurlocaties voor de plaatsing van windmolens in Venray. Indien de nieuwe regelge ving voor De Peel, zoals blijkt uit plannen van Defensie, toch van kracht wordt, dringen B en W aan op alternatieve locaties van in totaal vergelijkbare omvang. Dit is een voorlopig standpunt van de gemeente Venray op de concept beleidsvisie van de provincie. Nadat de plaatsingsvisie definitief door de provincie is vastgesteld, neemt het college een definitief standpunt in dat het vervolgens voorlegt aan de gemeenteraad. Het college onderschrijft hiermee de keuze van de project-/stuur- groep en de standpuntbepaling van de provincie. In de conceptvi sie brengt de provincie kansrijke locaties voor windturbines beeld. Voor Venray zijn drie loca ties geselecteerd: de locatie Vredepeel met windpark Vredepeel, Ysselsteyn-noord met windpark Kempkesberg Ysselsteyn-oost met windpark De Kuluut. Tijdens de afronding van de beleidsvisie heeft Defensie plannen gepresenteerd om de obstakelvrije zone rondom vlieg basis De Peel te vergroten. Het voorstel luidt om in een straal van 4 kilometer rondom de vliegbasis geen hogere masten toe te staan dan 45 meter en in de zone van 4 tot 6 kilometer deze hoogte lang zaam op te laten lopen tot 145 meter. Indien dit voorstel werke lijkheid wordt, is dat desastreus voor de drie initiatieven. De besluitvorming is echter nog niet afgerond en de uitkomst nog onzeker. Vooralsnog houden gemeente en provincie vast aan deze drie locaties. Tijdens het Winterfestival Tijdens het Winterfestival op de Grote Markt in Venray wordt een ijshockeytoernooi georganiseerd tussen vriendenteams vanaf 16 jaar. In totaal kunnen 16 teams zich inschrijven voor het toer nooi. Over twee avonden worden de poulewedstrijden gespeeld op de Human Insurance Group ijs baan, zijnde maandagavond 13 december en dinsdagavond 14 december. De poulewedstrijden krijgen een vervolg op maandag 20 december wanneer de num mers één en twee van elke poule strijden om een plaats in de halve finale. Het ijshockeytoernooi bereikt zijn climax op zondagmid dag 2 januari om 16.00 uur als d« grote finale gespeeld gaat wordei waarin bepaald wordt wie met di felbegeerde Winterfestival Cu) huiswaarts keert. Heb je zin om mee te doen aai het ijshockeytoernooi om d« Winterfestival Cup? Stuur dai I een e-mail naar info@winterfest: val.nl of meld je aan bij eetcaf Zowyzo of café 'Upke. Vermeld ii je aanmelding de namen en d< leeftijd van je teamgenoten! Ell team bestaat uit vijf personen waarvan er vier constant op he ijs staan. Inschrijving geschied per team van vijf personen ei i kost 20 euro per team. Samenwerking Venray wil van burgemeester Waals weten of hij de raadsvergade ring van 9 november nu wel of niet geschorst heeft. Vorige week meldde Waals dat hij de vergadering 'normaal' had afgesloten. Volgens Ike Busser, fractielei der van Samenwerking, kan Waals als raadsvoorzitter de vergadering niet voortijdig afsluiten zonder overleg of toestemming van de gemeenteraad. Die stelt immers de agenda vast. Samenwerking gaat er daarom vanuit dat Waals zich versprak aan het eind van de bewogen raadsvergadering. Er kwam op 9 november een abrupt einde aan de begrotingsbe handeling nadat een motie van afkeuring tegen PvdA-wethouder Emonts was aangenomen. Na een korte schorsing blies Waals de vergadering af terwijl er nog twee moties te behandelen waren. Waals liet weten dat er geen extra vergadering komt en dat de moties op de eerstvolgende verga dering op dinsdag 21 december op de agenda komen. Samenwerking vindt evenwel dat de afgebroken raadsvergade ring voor die tijd voortgezet en afgerond moet worden. Ook eist Busser in zijn brief aan Waals opheldering over diens opmei king in Peel en Maas dat hij d vergadering beëindigd had om t voorkomen dat een motie va afkeuring tegen wethoude Ruyten (Lokaal Aktief) in sten ming kon worden gebracht. Hnidverzorgiagstudio Voor uw totale ontspanning massages met aromatherajne - complete gezichtsbehandelingen manicure epileren - harsen - visagie - vraag naar onze kadobon Isabellahof 34 Venray 0478 - 580509 (Lid Anbos) studioaroma@hotmail.com Op intitiatief van de onder nemersvereniging Venray Centraal stralen de sterren weer in het centrum van Venray. Na wat opstartproble men vorig jaar, verlichten de gezellige sterren momenteel vele straten in het centrum. Volgens Wim van de Heuvel, lid van het bestuur van Venray Centraal, is bij de keuze van de verlichting niet over een nacht ijs gegaan. "Samen met Katja de Geus heb ik verschillende centra bezocht en ondernemers gespro ken. Met de nieuwe sfeerverlich ting moeten we heel wat jaren vooruit, dus moest het een wel overwogen beslissing worden." "Nu bijkt dat we echt de goede keuze hebben gemaakt. Iedereen vindt ze fantastisch. Sfeervol, gezellig en toch ook van deze tijd!", aldus van den Heuvel. De sfeerverlichting is mogelijk gemaakt door de samenwerking van de Venrayse ondernemer Een groot aantal ziet het belan van een sfeervolle verlichting i en betaalt mee in het onderhou van de 'sterren van Venray'. Zi en de gemeente Venray, hebbe voor de aanschaf van de 'sterrei flink in de buidel getast. De ve bouwing van de Rabobank w; voor het bestuur van de ban zelfs aanleiding de omgeving va het gebouw van een metamorfos i te voorzien. Zij zagen met d sfeerverlichting van de ondern- raers van Venray dé mogelijkhei om ook het plein waaraan z gevestigd zijn, van nie elan t voorzien. Met de ijsbaan die ein dit jaar op de Grote Markt kom wordt Venray rondom de feestd gen in december een sfeem winterfestijn. Wim van de Heuvel. "Het is dus goed toeven i Venray. Met de nieuwe sfeerve lichting krijgt het centrum ecl het elan dat het verdient!" Carnaval(1) Jarenlang zijn we er al van over tuigd dat de Venrayse politici totaal geen notie hebben van wat er in de dorpen leeft en speelt. En als ze wat zeggen zijn het van die rare, domme uitlatingen zoals afgelopen week wethouder Driessen nog maar weer eens bewees. Meestal nemen we dit maar voor kennisgeving aan, maar nu menen we toch eens een keer te moeten reageren. Mede daar om hebben we in Leunen in en na de optocht van 2004 zelf onze burgemeester al gekozen, we den ken dat er dit jaar ook onze eigen wethouders bijkomen. (Hoezo geen politiek in de optochten??). We kunnen uiteraard alleen voor Leunen praten omdat we uit dat dorp komen, alhoewel het de afgelopen week in Heide ook supergezellig was. In Leunen heeft het gemeen schapshuis het afgelopen jaar vier dagen vol gezeten omdat het car naval leeft in Leunen. Dit hebben we te danken aan onze eigen vrij willigers, artiesten, joekskapel- len, buutreedners en liedjesma kers die ervoor zorgen dat het carnaval een succes wordt. We zijn het uiteraard wel met Driessen eens als hij bedoelt dat Venray de dorpen nodig heeft om carnaval te kunnen vieren, al is het maar voor de optocht. Dus CDA en vooral wethouder Driessen: als jullie onze stemmen terug willen winnen de komende verkiezingen, zullen jullie toch eens uit dat gemeentehuis en Venray moeten komen tijdens het komende carnaval. Doe dit eerst voordat je van die domme dingen gaat roepen in de krant. Dit moes ten we even kwijt. En: Piëlhaas gefeliciteerd met jullie 6x11 jaar feest komend weekend, jullie moeten het helaas met dezelfde politici doen als wij, Ut Luëne Promotie Team, Marcel Vogelsangs. Leunen. Canaval (2) Volgens wethouder Jan Driessen (CDA) wordt over tien jaar in de kerkdorpen nauwelijks nog carnaval gevierd. 'De prinsen van de kerkdorpen zullen dan massaal carnaval in Venray vieren. Dat is straks de realiteit', meent Driessen. Hoe lang nog mijnheer Driessen. Naïviteit ten voeten uit. Er is een spreekwoord dat luidt: 'Als niet komt tot iet, kent iet zich- zelve niet'. Dit is van toepassing op wethouder Jan Driessen, die kennelijk is vergeten, dat zijn roots in het kerkdorp Oirlo lig gen. De kinderen van Oirlo ken nen dan wellicht het eerste cou plet van het liedje 'Oeldere mien Dörpke' nog, Jan Driessen kent dat couplet waarschijnlijk niet meer, sinds hij in Venray woont. Hoe hij met de kerkdor pen omgaat, als het gaat over ker mis en carnaval, is ronduit beschamend. Kermiscontracten afsluiten, terwijl de toegezegde evaluatie niet heeft plaatsgevon den. Uitroepen dat de dorpen massaal carnaval vieren in Venray. Wat een onzin, geen enkele onderbouwing, want op de dor pen laat hij zich niet zien met de carnaval. Dit hoeft trouwens ook niet. Er zal dit jaar geen tent meer geplaatst worden op het Henseniusplein, want de gemeen te wordt gevraagd om een bijdra ge, dat betekent dat de bezoekers aan de optocht of thuisblijven of na de optocht spoorslags terugke ren naar hun dorp. Een kroegen tocht is in Venray tegenwoordig geen optie meer. Kortom, wij als echte carnavalsvierders stellen dan ook voor, om de jaarlijkse onderscheiding 'Het holtere pölle- ke' dit jaar toe te kennen aan Jan Driessen. Hem komt deze onder scheiding dit jaar dubbel en dwars toe. Carnavalsvereniging De Karklingels Oostrum. Carnaval (3) Deze lijfspreuk had de prins van 1967 bij V.V. de Spurriemök uit Oirlo. Wat schetst dan ook onze verbazing toen wij vorige week Peel en Maas opensloegen. Enkele citaten: Dorpen vieren massaal carnaval in Venray; Kinderen uit Oirlo zullen alleen nog het eerste couplet zingen van 'Oeldere mien dörpke'. Als twee de couplet zingen ze straks alle maal 'Rooj mien dörp ien de PiëT, voorspelt wethouder Driessen. Ex-prins Jan den Derde, je werkt bij de gemeente: slaap lekker ver der! De wethouder meent op deze manier het 'wij-gevoel' te verster ken. Weljan, laten'wij jou uit de droom helpen: Niets is minder waar! Wij hebben een heel goede relatie met alle carnavalsvereni gingen van de gemeente Venray, inclusief V.V. de Piëlhaas. Echter, op deze manier creëer je juist het 'Wij-uit-Oirlo-gevbel' tegen het 'Zij-in-Venray-gevoel' Zijn wij dan echt alleen maar goed op het moment dat jij stem men moet hebben? Moeten wij verder echt aUeen maar naar acti viteiten komen waar jij bemoeien is mee hebt? Zijn wij (in dit geval alle kerkdorpen) echt alleen maar goed om mee te doen aan de optocht in Venray, zodat die uit meer bestaat dan vier groepen en één wagen? Als jij je gezicht nou nog eens een keer met de carnaval in Oirlo had laten zien, dan had je gewe ten dat jouw uitspraken werkelijk nergens op slaan. Dan had je geweten dat wij in Oirlo een car naval hebben waar heel Oirlo trots op is. Net zo goed als dat wij er trots op zijn dat wij kunnen zeggen dat we uit Oirlo komen. Op deze manier bereik je ech ter nooit dat wij er trots op zijn dat Oirlo een kerkdorp van Venray is. En daarom, ex-prins Jan den Derde, hebben wij jou afgelopen weekend uitgeroepen tot 'Joker Jan den Urste'. Dit blijf je tot je in het openbaar je uitspraken hebt meetrokken Spurriemökke en Spurriemökkinne, laten wij als V.V. de Spurriemök samen met 'de kammerüj van de Spurriemök', samen met alle ver enigingen van Oirlo en samen met alle Spurriemökke en Spurriemökkinne, ervoor zorgen dat wij nog talloze jaren oprecht, vol trots en heel vrolijk kunnen roepen: 'Spurriemökke en Spurriemökkinne, leave de Mök!' Namens V.V. De Spurriemök Het bestuur Opheffing honden- uitlaatstroken Alweer een belachelijk voorstel van de gemeente Venray. Dit is een van de weinige, door de gemeente ingevoerde projecten, die een succes is. En dit allemaal om 14.000 euro per jaar te bespa ren. Maar als men naar de cijfers kijkt, klopt het een en ander niet. Want de hondenbelastinginkom sten zijn ongeveer 142.000 euro per jaar. Als het 14.000 euro per jaar kost om de uitlaatstroken bij te houden moet dit makkelijk kunnen. En waarom moet er dan op bezuinigd worden? Want de inkomsten zijn kostendekkend en er zijn verder geen faciliteiten of andere zaken voor honden in Venray die betaald moeten wor den. Het lijkt mij dat de de meen- te Venray tekst en uitleg moet geven aan alle hondenbelasting- betalers of hnreers zoals zii ons pleegt te noemen. Want: waaraa wordt het verschil (tusse1 142.000 euro en 14.000 eurt j jaarlijks uitgegeven? En waaroi moet er opheffing plaatsvindel terwijl er geld genoeg voor d stroken is? Overal lees je in di gemeentetijdschriften dat d gemeente meer moet luistere naar de burgers. In de praktijk luistert ze echte geen steek, op welke gebied da ook. Want bij elke beslissing va gemeentekant, moet een deel va de Venrayse bevolking in opstan komen. Tevens las ik in Peel e Maas, het artikel met de kop "College Venray stelt nieuwe hui stijl vastin dit artikel stond o 'De huisstijl en het logo bieden c gemeente de mogelijkheid zie eenduidig te presenteren en ha: professionaliteit te onderstrepen Ik kwam niet bij van het lachei want de gemeente Venray is alle behalve professioneel. R. G. Land Venrs Nsneteïs Eindstraat 12, tel. 581553 menten in de dorpen Leunen, Veulen, Oirlo, Heide, Oostrum en Castenray. De Werkgroep Herdenking Deportaties 1944 Gemeente Venray mag terugzien op zes sfeervolle herdenkingen in de afgelopen twee maanden. Het ini tiatief tot de oprichting van de monumentjes is bij vele honder den mensen, gedeporteerden en hun familieleden, geweldig goed aangeslagen. Zonder uitzondering hebben de herdenkingen hen uitermate geraakt. Hartverwarmend waren de schou derklopjes van de vaak zeer ont roerde gedeporteerden en de weduwen van gedeporteerden, maar ook voor de kinderen van de opgepakte mannen vielen nu pas puzzelstukjes op hun plaats. Dikwijls hadden ze zich afge vraagd, waarom hun vader soms wat neerslachtig was en de weini ge keren dat hij iets losliet over de deportatieperiode, realiseerden ze zich niet wat hij had doorge maakt. Met alle informatie die ze nu kregen, werd hen duidelijk dat hun vader vele verschrikkingen had moeten doorstaan en eigen lijk nooit de gelegenheid had gekregen, om alles goed te ver werken. Mede daarom waren ze blij de herdenkingen te hebben mogen meemaken, maar ze vorm den tevens een eerbetoon aan hun vader. Alom positieve reac ties dus en de leden van de werk groep zullen met een voldaan gevoel de laatste, evaluerende bij eenkomst in januari 2005 bijwo nen. Daarna zal de werkgroep ontbonden worden. Na de 'Dag van de rechten van het kind' op 19 november en de daaraan voorafgaande week van activiteiten, was het Odapark deze week de locatie voor de tweede serie kindertheatervoor stellingen van het Mondiaal Platform Venray. Voorstellingen voor de basisscholen gegeven door Servais Custers, die op een speelse en enthousiaste wijze de kinderen een kijkje gunde in het leven van kinderen, die het wat minder goed hebben of om wat voor reden dan ook twijfel heb ben: "Elk kind heeft zijn eigen ver haal". Afgelopen zaterdag heeft Castenray op waardige wijze her dacht, dat het 60 jaar geleden was dat het dorp bevrijd werd op 23 november 1944. Tevens werd het feit herdacht dat in oktober en november 1944 in Castenray 47 mannen bij razzia's werden opge pakt, om gedwongen te worden tewerkgesteld in nazi-Duitsland. Als blijvende herinnering aan deze dramatische gebeurtenis werd op het dorpsplein een monument onthuld. Dit was het laatste van zes herdenkingsmonu- De theatervoorstellingen zijn opgezet voor basisschoolleerlin gen en behandelen leefsituaties van kinderen, die het minder goed of het fysiek/emotioneel moeilijk hebben. Veel aandacht voor kinderen in Derde Wereldlanden derhalve ("geen geweren voor kinderen in Afrikaaaa..."zingt Servais bijvoor beeld), maar ook voor kinderen in Nederland die bijvoorbeeld moe ten leven met de scheiding van hun ouders of gehandicapt zijn en daarom 'anders' zijn. Servais publiek. "Wie kent een gehandi capt kind?", vroeg Servais bijvoor beeld (zelf vader van een gehandi capt kind) en kreeg daar spontaan een reactie op van een jongetje, dat zelf een beperking heeft. Er ontspon zich een heel geani meerd gesprek, heel ongedwon gen en dat kreeg veel waardering van de kinderen. En zo gingen de 45 minuten als een trein voorbij en beleefden de kinderen een geweldige voorstelling met een serieuze inhoud. Custers, oorspronkelijk afkomstig uit Venray maar nu woonachtig in Nijmegen, bracht de voorstellin gen met een groot enthousiasme en op een heel speelse manier. Veel zang, veel 'gek gedoe' en veel interactie met het jonge

Peel en Maas | 2004 | | pagina 9