ie Springplank wint énrayse vrijwilligersprijs Nieuwe Regenboogroute geopend Gratis parkeren Vertraging in .aagheide door 'onteigeningen Turken blazen jubileumfeest af Pauselijke onderscheiding Ben Kusters Iprichting Stimuleringsfonds laatschappelijke ïdoelen Lancering website Dorpsradenoverleg Maar fout parkeren kost veel geld! Pietenzondag in Venray Koopzondag 28 november Vrijwilligersgids Venray uitgereikt Pagfi, EN MAAS Donderdag 25 november 2004 - Pagina 7 Winkels geopend Zondag 28 december staat Venray in het teken van Sinterklaas en Zwarte Piet! De winkels zijn dan geopend vanaf 12.00 uur en in het centrum zijn dan een heleboel Zwarte Pieten te vinden. Er zijn Zwarte Pieten bij die dansles hebben gehad van Dizzy en doorlopend voorstellin gen verzorgen op het Schouwburgplein. Maar ook Pieten die de scouting-abseilcur- sus in de praktijk brengen op de Grote Markt: heel spectaculair! Dit jaar hebben enkele Zwarte Pieten ook een eigen joekskapel opgericht; zij maken muziek in de winkelstraten van Venray. Natuurlijk zien de bezoekers ook een groot aantal Pieten die tekeningen en strooigoed uitde len en spelletjes met de kinderen willen doen. Vergeet ook niet om even een kijkje te nemen bij het sinterklaashuis in de Hofstraat in Venray; misschien zie je Sinterklaas wel in bad zitten! Stop een brief, een tekening of jouw verlanglijstje in de brievenbus en misschien zie je wel Pieten die een pakje voor jou aan het inpak ken zijn! Behalve a.s. zondag is er ook een extra koopavond op don derdag 2 december a.s. Parkeren blijft óók dan verboden op: plaatsen voor vergunninghouders plaatsen voor invaliden plaatsen buiten de parkeervakken Gemeente Venray schoolbestuur. Hij is nog steeds verantwoordelijk voor het onder houd van de gebouwen, zoals kerk en gemeenschapshuis, en vervult nog steeds het administra teurschap. De onderscheiding die Ben Kusters werd toebedeeld is een blijk van waardering voor zijn jarenlange inzet voor kerk en gemeenschap. VERS BOERDERIJVLEES! Porkland Handel BV Slachtplaats Vleesgroothandel Kijk op onze website: www,porkland.nl 5 Kg Karbonade 3,50 p/kg 5 Kg Schnitzels 3,50 p/kg 5 Kg Verse worst 3,50 p/kg 5 Kg Gehakt 3,50 p/kg 5 Kg Varkenslappen 3,50 p/kg 5 Kg Speklappen 3,50 p/kg 5 Kg Poulet 3,50 p/kg Totaal pakket 122,50 Tel. 077-3983564 U proeft het verschil Onderscheidingen Gregoriusvereniging Afgelopen vrijdag werden tij dens het jaarlijkse St.Caecilafeest van het Kerkkoor St.Petrus Banden drie koorleden onder scheiden met de zilveren medaille van de landelijk, diocesane St.Gregoriusvereniging. Mien Klabbers-Thuyls en de ook op andere terreinen bekende Venraynaren Rien van den Brand en Pierre Lenssen zijn al 25 jaar actief als lid van een kerkkoor. Deken Harrie Smeets speldde hen de versierselen op aan deze onderscheiding verbonden. Hij deed dat op de zijn eigen wijze met een kwinkslag en met een woord van dank voor hun inzet. Hoewel de dame en de twee heren wisten dat ze al vele jaren al zingend liturgische plechtighe den opluisteren, waren ze er zich niet van bewust dat ze in 2004 de betreffende onderscheiding ver diend hadden. Het was voor alle drie een aangename verrassing. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Tijdens de afgelopen zaterdag door MATCH georganiseerde Vrijwilligersdag Venray werd de Vrijwilligersgids gemeente Venray door Kees Moerkerk van Synthese officieel overhandigd aan wethou der Mathieu Emonts. Hij gaf hier bij aan dat de gids gesubsidieerd is vanuit de tijdelijke stimulerings maatregel vrijwilligerswerk - een gezamenlijke subsidie van het ministerie en de gemeente. Symbolisch nodigde hij de voor zitter van MATCH en de secretaris van MATCH uit om de wethouder als vrijwilligers te helpen bij het losknopen van de in een map van Synthese verpakte gids. Als onder steunende instelling hield Synthese een schaar achter de hand. De wethouder en de bestuursleden van MATCH maak ten graag gebruik van deze, zoals de wethouder die noemde, gesub sidieerde schaar. De vrijwilligers gids is een praktische handleiding met tips en wetenswaardigheden voor besturen en overige vrijwilli gers. In de inleiding van deze gids geeft de wethouder aan dat vrij willigers van levensbelang zijn voor een goed leefklimaat. De gemeente ziet deze informatiegids als een handig hulpmiddel om organisaties en individuele vrijwil ligers te helpen bij hetgene men zo graag doet of beoogt. De gemeente Venray hoopt dat deze gids een belangrijk naslagwerk wordt dat het werk van vrijwilli gersorganisaties ten goede komt. De vrijwilligersgids wordt toege zonden aan de vrijwilligersorgani saties in de gemeente Venray. Daarna is deze gids, zolang de voorraad strekt, nog gratis op te halen bij Synthese, Leunseweg 51 Venray of bij het Steunpunt MATCH Marktstraat 8 in Venray. ugdvereniging De agplank is zaterdagmid- gekozen tot vrijwilligers- üisatie van het jaar. In de e Hoeve kruiste De ngplank de degens met jle Omroep Venray, tjesproject, ltennisvereniging Red s en Seniorenservice. ft was de eerste keer dat in ray de vrijwilligersprijs werd rreikt. Dit gebeurde ter gek heid van de Dag van de tvilliger. De prijs is in het geroepen omdat het vrijwil- 'erk tegenwoordig niet gemist kan worden. De isatie was in handen van [h, het Steunpunt ligerswerk Venray. ikelijk was de opzet om trganisaties te nomineren, uiteindelijk werden alle vijf janisaties die zich hadden teld. genomineerd, titter Cas van de Groes reikte tonde uit aan een dolgeluk- Jeanne Rommen van De •plank. De bloemen werden indigd door cabaretgroep Gemeentereinigers uit «en. ERG TROTS _jnne Rommen is blij met alle Jdacht voor haar vereniging. Ie zijn dan ook heel erg trots op f juryrapport, en tevens heel itbaasd om op zo'n manier door ■jury bekeken te worden", ver- I Jeanne Rommen. "De eerste Ijs is voor ons en onze mede- bkers zeer belangrijk. Het is |k heel moeilijk om je waarde ring voor de vrijwilligers uit te spreken en ze te bedanken voor hun inzet. Je weet soms niet eens hoe je ze moet bedanken. Je kunt daarvoor wel een feestavond orga niseren maar dat is het dan ook, het is niets tastbaars." Haar collega Annemarie van Ochten zegt: "De prijs is niet alleen heel belangrijk voor de vrij willigers, maar ze is natuurlijk ook een stuk promotie voor de vereni ging. Ook kan de prijs van belang zijn voor de verhuur en beheer van ons gebouw. Het verenigings gebouw wordt namelijk aan der den verhuurd." Jeanne Rommen van De Springplank: "Ons doel is om de jeugd, onder begeleiding, een verantwoorde en aangename tijdsbesteding te bieden." De jury nam haar besluit omdat zij o.a. van mening was dat De Springplank een organisatie is die een veilig en vertrouwde indruk maakt, zodat zowel kinderen als volwassenen, die de leiding en het bestuur vormen, zich bij De Springplank ook daadwerkelijk veilig en vertrouwd voelen. Er is sprake van een binding met de organisatie, al vanaf jonge leeftijd. Kinderen komen vaak op latere leeftijd terug als leiding. Er wordt gewerkt aan opvoedkundige en educatieve zaken, maatschappelij ke vorming en de activiteiten zijn vaak laagdrempelig van aard. Jeanne Rommen: "De Springplank is in 1972 ontstaan uit het vroegere patronaat en nam in '78 een stichtingsvorm aan. Er zijn dertig vrijwilligers met diver se achtergronden, een aantal van hen heeft een Pabo- of SPW-oplei- ding gedaan. De Springplank is dan ook een officiële stageplaats is de stichting maatschap- opgericht. De een startkapi- 350.000 euro dat vol gestort door de Noord-en Midden- het geld gaat de stichting maatschappelijke doelen Venray financieel ondersteu- De gemeente Venray neemt deel in de stichting. Emonts wordt één de drie bestuursleden, piichter GGZ-groep levert een Suurslid en het derde lid wordt ïen door de gemeente en de Bijgroep aangewezen. De oprichting van het Tnuleringsfonds vloeit voor uit ge exploitatieovereenkomst van lashof. Na moeizame onder- lelingen werden de gemeente jn het VvGI, onderdeel van GGZ- oep Noord-en Midden-Limburg, het een half jaar geleden eens. Een heikel punt was de afwik keling van de ambtelijke voorbe- reidings- en begeleidingskosten die de gemeente voor de omvang rijke bouwplannen op Servaashof heeft gemaakt. Uiteindelijk bleek het VvGI bereid 167.000 euro van de in totaal 561.000 euro te betalen. De resterende 394.000 euro bleken wettelijk niet verschuldigd te zijn. Omdat de gemeente anders kon fluiten naar deze centen ontstond het idee voor de oprichting van een Stimuleringsfonds voor maat schappelijke doelen in Venray. Afgesproken is dat de GGZ- groep Noord- en Midden-Limburg 350.000 euro in het fonds stort. De overige 44.000 euro heeft de gemeente kwijt gescholden. De gemeente heeft 50 procent zeggenschap (over 175.000 euro) bedongen over de projecten die op financiële steun van de nieuwe stichting kunnen rekenen. het plan Laagheide, Sflerdeel van de nieuwe jpnwijk Brabander, zijn nu jjva 100 van de 150 wonin- [gen gebouwd. e bouw van de resterende [501 huizen heeft vertraging Jëlopen omdat de gemeente Jronden nog steeds niet in ït heeft. Sim een jaar geleden werden 7om onteigeningsprocedures 1 gang gezet. Bij Koninklijk «luit is het grootste deel van de onteigeningen inmiddels goedge- De gemeente is verplicht nu perst nog een laatste bod aan de eigenaren van deze percelen te Noen. Binnenkort komt er duide lijkheid of er alsnog overeenstem ming wordt bereikt. Zo niet dan wordt de gerechtelijke procedure gestart die vier maanden in beslag neemt. Tot maart 2005 kan de gemeente de percelen nog niet betreden voor het verrichten van een milieuhygiënisch onderzoek en een zoektocht naar niet gesprongen explosieven uit de Tweede Wereldoorlog. Na deze onderzoeken wordt gestart met het bouwrijp maken en de uitgifte van de kavels. De gemeente ver wacht medio 2005 de kaveluitgif te te hebben afgerond waarna de bouwvergunningprocedures kun nen beginnen. De start van de bouw is dan begin 2006. Voor de percelen waarvan de onteigening nog niet is goedgekeurd is het nog onzeker wanneer de huizen gebouwd kunnen worden. Op dinsdag 30 november gaat de gezamenlijke website van het Dorpsradenoverleg (DRO) offi cieel de lucht in. Plaats van hande ling is gemeenschapshuis De Gelderkoel in Heide, aanvang 20.00 uur. De website is gebouwd met financiële steun van Stichting CAI Venray. De webportal is te vinden op www.dorpenvenray.nl en www.dorpen-venray.nl. "Deze gezamenlijke portal moet het informatiekanaal van en over de dorpen en het dorpsradenoverleg worden" vertelt Theo Zegers, voorzitter van het DRO. "Het is ook de bedoeling dat de website steeds verder wordt uitgebreid. Begin volgend jaar willen we de verenigingen uit de dorpen eraan gekoppeld hebben, dat zijn er ongeveer 240. Ook is er ruimte voor de Venrayse 'wijkraden. Daarvoor zijn zowel www.wijken- venray.nl als www.wijken-ven- ray.nl gereserveerd." "Dit initiatief bevordert het onderlinge contact tussen de tien Venrayse kerkdorpen en op ter mijn dus ook tussen de Venrayse wijken", zegt Victor Weijs, voor zitter van Stichting CAI Venray. "Deze vorm van informatievoor ziening in dit kader is innovatief en tevens een impuls voor de leef baarheid. Uiteindelijk kunnen alle inwoners van Venray gebruikma ken van de mogelijkheden van de portal. Voor ons reden genoeg om een financiële bijdrage te leve ren." Bij de lancering van de webpor tal zijn diverse partijen uitgeno digd Theo Zegers: "Uiteraard zijn de vertegenwoordigers van de diverse dorpsraden aanwezig. Datzelfde geldt voor de webmas ters van elk dorp. Verder Stichting CAI Venray, met de financiële bij drage van 42.000 heeft de stich ting het ontwerp en de bouw van de site mogelijk gemaakt, en Rabobank Venray Meerlo- Wanssum die de beheerkosten voor het eerste jaar voor haar rekening neemt. Ook is de gemeente Venray uitgenodigd en vertegenwoordigers van de Venrayse wijkraden. Zij sluiten in. een later stadium bij ons portal aan. Tot slot natuurlijk ook de bouwer van de website: Websdesign uit Venray." Het 40-jarig jubileumfeest van de Turkse gemeenschap is afgeblazen. Aanleiding zijn vooral de gebeurtenissen van de afgelopen weken. Het jubileumfeest, dat voor 12 december gepland stond, wordt naar volgend jaar ver plaatst. In een persbericht meldt het bestuur van het Turks activiteiten centrum dat alle plechtigheden zijn afgeblazen. Ook de geringe animo binnen de Turkse gemeen schap heeft bij het besluit meege speeld, vertelt initiatiefnemer E. Cardirci teleurgesteld. "Begin dit jaar was iedereen enthousiast, maar dat enthousiasme werd niet in hulp omgezet. Ik heb mijn nek uitgestoken, maar te weinig steun gekregen. Er zijn in totaal maar zestig kaartjes verkocht voor het feest." De minimale belangstelling is volgens Cadirci deels te verklaren door de onrust die binnen de Turkse gemeenschap is onstaan na de moord op Theo van Gogh, "Veel Turken zijn bang, de Turkse gemeenschap heeft nu helemaal geen zin om feest te vieren." Daarbij kwam ook nog dat de financiële steim van gemeente en bedrijfsleven een stuk lager uitviel dan vooraf door de organisatie was ingeschat. Cadirci vindt het besluit om alle festiviteiten af te blazen 'erg' voor de schouwburg, die de initiatiefnemer met raad en daad heeft geholpen bij de organi satie van het feest. Het programma in de schouw burg gaat wel door met diverse optredens, alleen de festiviteiten rond 40 jaar Turken in Venray zul len geen doorgang vinden. "Met een nog beter voorbereid pro gramma en een betere sponsoring zal het feest nu plaatsvinden ergens in 2005", laat Cadirci weten. voor de SPW-opleiding. De leef tijd van de leiding varieert van 14 tot 40 jaar. Je ziet vaak dat er men sen bij de leiding komen die hier zelf als kind hebben gespeeld. Er wordt tijdens een drietal avonden leiding gegeven aan ruim zeventig kinderen in de leeftijd van 6 tot 13 jaar. De vereniging heeft haar clubgebouw aan de Beukenlaan en richt zich voornamelijk op de jeugd uit Venray- zuid en Brukske, maar leden en bezoekers uit alle wijken van Venray en omgeving zijn welkom. Wij doen alles wat de jeugd graag doet: knutselen, spellen, hutten bouwen en derge lijke dingen. Naast sport en spel besteden we ook aandacht aan educatieve elementen, zoals een quiz en excursies, en creatieve of expressieve elementen als knutse len en toneel. Als het weer het toelaat zijn wij buiten, en anders spelen de activiteiten zich in het clubgebouw af. Daarnaast organi seren we regelmatig andere activi teiten, zoals sinterklaas en een kamp. Ook nemen we deel aan de kinderoptocht met carnaval en Rollebol, een spellendag waaraan meerdere jeugdverenigingen uit de regio meedoen.Ons doel is om de jeugd, onder begeleiding, een verantwoorde en aangename tijdsbesteding te bieden." "Toch mooi zo'n uitspraken?", zegt Rommen, terwijl ze nog maals het papiertje bekijkt waar op de motivering van de jury staat beschreven. "Tegen alle kinderen zou ik willen zeggen: kom eens tijdens een maandag-, dinsdag- of donderdagavond een kijkje nemen in ons clubgebouw aan de Beukenlaan!" Ben Kusters uit Blitterswijck kreeg zondag na afloop van de H.Mis tot zijn verrassing de pause lijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice opgespeld. Kusters heeft zich al meer dan 25 jaar ingezet voor de parochie, onder andere als lid van het kerk bestuur (twee periodes van twaalf jaar), voorzitter van de stichting Parochiehuis, en lid van het Afgelopen dinsdag werd door het planten van een nieuwe boom (een zilverspar) de nieuwe Regenboogroute geopend in het Vlakwater- gebied. Bomen van Europa voert de wandelaar langs bomen die typisch voor komen in enkele landen, die onlangs tot de Europese Unie toetraden. De zilverspar komt veel voor in de bergen van Slovenië en werd woensdag geplant door Monique van der Zanden, schrijfster van kinderboeken, en Javek Reiniart, accountmanager bij Otto. In totaal zijn zes bomen geplant uit: Slovenië, de Baltische Staten, Polen, Tsjechië, Slowakije, Hongarije. Uit Malta komt een rotsforma tie, dat door de wandelaars 'tot bloei gebracht moet worden'. j Gerard de Baaij, voorzitter van stichting De Marke (dat de bossen i in Venray beheert), sprak vooraf in het Theehuis de genodigden toe over het waarom van de nieu- i we route. "De manifestatie Living i Apart Together van het Odapark i dit jaar staat helemaal in het teken j van grenzen. Hoe gaan we met. i grenzen om? Verleggen we gren- zen? Maken we nieuwe grenzen? En hoe gaan we daarbinnen met elkaar om? i De toetreding van de 10 nieu we Europese lidstaten dit jaar en de manifestatie LAT was aanlei- ding voor ons om deze themarou- i te te bedenken en uit te voeren. Onbegrenst is voor Stichting De Marke van essentieel belang in haar werk de natuur te behouden en verder te ontwikkelen. Onbegrensde natuur als onder- deel van het menszijn," Na de korte speech ging het gezelschap onder muzikale bege- leiding van accordeonist Cor van 11 der Cruijsen richting de plaats, '|i, waar de zilverspar zijn definitieve 1 plekje kreeg. Monique en Javek vulden gezamenlijk de kuil met zand, waarna de spar in al zijn pracht verrees onder applaus van vertegenwoordigers van de gemeente, de groenbedrijven en het Odapark. Hierna sprak Gerrit Linde rs namens het bestuur van het Odapark zijn waardering uit voor De Marke en inzet die deze stich ting zich getroost om Venray groen en daardoor leefbaar te houden.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7