ndernemers hekelen arkeerbeleid ieuwbouw gemeenschapshuis >e Hoefslag 20% korting 25% korting BEHANGWERK Venray moet bouwen, bouwen, bouwen Trouwen in Venray fors duurder Venray profiteert van Brusselse subsidies Zaterdag en Zondag Alle dames- en herenschoenen Alle tassen 04 - Pai Ijlenmaas Donderdag 25 november 2004 - Pagina 5 tinancierd door Gemeente Venray en Europese Unie nray moet 'Fraay' worden vrijst. arage, gei. srijke orm h koz 'iOairay als merk neerzetten. o* h VV *S een Van doelstellill- worün^e- die Centrummanagement grondsetfay voor ogen heeft. aor mena 6 s willen e iderdag presenteerde naaf fo2 itrummanagement het E'til- n). Oppy ,port dat ten grondslag ligt ag. i een promotieplan voor nray. Venray moet zich als iay' presenteren, is de ig van het bestuur van anagement. [ve dat de discussie zich concentreerde op de wijze ip en waarmee Venray zich •t profileren, moet er binnen iray ook het een en ander ver- ietserre, eren. Centrummanagement is Tandeli ï°orbeelcl al bezi8 met een fiet_ ng. Bou iplan om de overlast in het win- iiwd s5 centrum terug te dringen, 3el glas, aar op het prioriteitenlijstje is epnen°v'v parkeerprobleem bijvoor- 'eriichiinj ;Id niet terug te vinden. Dit tot v vTIn a curstelling van zo'n veertig cen- mondernemers die op de ilder. i avond waren afgekomen. Want het parkeren, zo staat ook in het E'til rapport te lezen, is het zwak ke punt van het Venrayse cen trum. "Parkeren is een grote ramp", liet Hans Thomassen weten. "Het Venrayse beleid is erop gericht het blik uit het cen trum te weren. Daarmee wordt het centrum onbereikbaar want ook het openbaar vervoer is mini maal. Er is nog niet eens een bewegwijzering naar de parkeer plaatsen." Thomassen, en met hem enkele andere ondernemers, vinden het ontbreken van een parkeerplaats in het oostelijk deel van het centrum een groot gemis. "Daar komt nog bij dat aan de Julianasingel na de reconstructie minder parkeerplaatsen overblij ven. Om over de onvriendelijke parkeerwachters nog maar niet te spreken", aldus Thomassen. Volgens Lau Haegens heeft hij van wethouder Driessen de toe zegging gekregei. dat de beweg wijzering naar de parkeerplaatsen in ieder geval voor eind 2005 gerealiseerd is. Ook het verdwij nen van de parkeermogelijkheden voor het winkelpersoneel werd bekritiseerd. "Een van de conclu sies uit het E'til rapport is dat Venray goed en vriendelijk win kelpersoneel heeft en dat de ondernemers dit personeel moe ten koesteren. Dat wordt moeilijk als de personeelsleden maar moe ten zien waar ze hun auto neerzet ten als ze in Venray komen wer ken", zei Anton Verlinden. Ron Mulders, ingehuurd als centrummanager, erkende het probleem. Als manager geeft hij leiding aan een stuurgroep die allerlei centrumproblemen oppakt en ze probeert op te los sen. Hij gaf aan het parkeerpro bleem met de bewegwijzering bovenaan het prioriteitenlijstje te zetten. Venray heeft volgens het E'til-rapport een duidelijke regio functie. Maar er is volgens het Centrummanagment meer te halen voor de Venrayse onderne mer. Daarvoor heeft het een pro motieconcept laten ontwikkelen. Venray moet 'Fraay' worden: Fraay wonen, Fraay winkelen en eigenlijk ook Fraay parkeren moe ten als merk in de markt gezet worden, is de mening van Ragnhild Savenije van het bureau Maek uit Sint Anthonis dat door Centrummanagement was inge huurd om een concept te ontwik kelen. Het beeldmerk zou breed inzetbaar moeten zijn, niet alleen bij collectief adverteren maar ook op banners, vlaggen, infozuilen en bewegwijzering. Centrummanagement wil nu een werkgroep gaan oprichten die de promotie van Venray ter hand moet gaan nemen. Overigens was niet iedereen blij met de gang van zaken. Met name de initiatiefnemers van Fanray stelden vraagtekens bij de gevolgde procedures in het onderzoek. Zij beschikten over een concept-rapport van E'til waarin Fanray als marketinginstru ment en de kreet 'Voor fans van Venray' naar voren werd gescho ven. In het eindrapport is daar niets meer over terug te vinden, ondanks het feit dat Centrummanagement Venray de kreet 'Voor fans van Venray' van Fanray BV heeft gekocht. Volgens Jos Hensgens is de totstandko ming van het marketingrapport voor Venray een continueproces geweest waarbij concepten dis cussiestukken zijn." Lucie Jansen vond het daarom juist vreemd dat wel de kreet 'Voor fans van Venray' is overgenomen, maar dat er vervolgens niets mee wordt gedaan. Zij onderstreepte boven dien nog eens dat het magazin Fanray een uitstekend medium is om de promotie van Venray in de regio gestalte te geven. let achtste wereldwonder komt in Veulen H-Blerick Duwbedrijf Linssen b.v UF i ebr. Reintjes b.v. Veulen ektro R van Staveren Leunen on Dirkx Technische Service Veulen v- d Stevens Constructie Ysselstevn nen onverwacht in een stroomversnelling. leumend van de kou ston- ai een kleine honderd per- ten zaterdag te kijken hoe 'ouder Emonts en Bert iets, voorzitter van de lulense verenigingsraad, de xste schop in de grond zet- Opvallend veel kijkers, 'eulen is immers toch een kleine gemeenschap. Maar het nieuwe gemeenschapshuis blijkt dan ook van groot belang te zijn voor het dorp. Door de particuliere aankoop van een stuk grond en de toe zegging van een Europese sub sidie kwamen de bouwplan- Wethouder Emonts: "Dit is een groots historisch gebeuren voor Veulen, hier heeft het dorp zeer lang op gewacht. Als wethouder heb ik welzijn in mijn portefeuil le, daarbij horen ook de gemeen schapshuizen. Ik weet hoe belangrijk een gemeenschapshuis voor een dorp is. Ik weet ook dat er al in 1997 een aanzet is gege ven om te komen tot nieuwbouw, maar dat er grote problemen waren in verband met de stankcir- cels. Veulen heeft duidelijk aange- Niet geldig op aanbiedingen zfywte- 3c/io<f*um De gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11 - www.capretto.nl toond dat wanneer de gemeente het niet voor elkaar kan krijgen, het dorp het zelf maar gaat doen. Het heeft een groot risico geno men, maar ook veel lef getoond.. Het heeft in totaal zeven jaren geduurd, en als je dan ziet met hoeveel dwang Veulen dit voor elkaar heeft gekregen, dan is het werkelijk fantastisch om op deze Al-locatie toch te kunnen bou- De bouwcommissie, een samenwerking van de vereni gingsraad en de dorpsraad, heeft geheel op eigen kracht een subsi dieaanvraag aangevraagd in Brussel. Brussel heeft inmiddels een subsidie van 297.000 euro toegezegd, de gemeente Venray legt daarbij nog eens 317.000 euro op tafel. Na de lovende woorden van de wethouder, kon Bert Smets het niet nalaten om Emonts gekscherend attent te maken op een begrotingstekort van 50.000 euro. Misschien dat de wethouder daar nog een oplos sing voor zou kunnen vinden? Het eerste plan om achter het kerkhof te gaan bouwen, zag er mooi uit. Maar toen de stankcircel wegviel, waren veel dorpsbewo ners van mening dat er alles aan gedaan moest worden om het nieuwe gemeenschapshuis aan de Brugeind te realiseren. Desnoods moest er maar grond aangekocht worden. Vorig jaar werd, na eer dere strubbelingen, onverwacht een voorlopig koopcontract gete kend. Een eigen gemeenschapshuis voor een dorp met ongeveer 520 inwoners. Is dat niet teveel van het goede? Maria Philipsen, secre taris van de verenigingsraad: "Nee echt niet, het is juist heel erg hard nodig. Hoe klein Veulen dan ook zijn mag, we hebben wel degelijk een verenigingsleven. Het is een grote gebeurtenis voor Veulen dat het nieuwe gemeenschapshuis er nu echt gaat komen.. Van het hui dige gebouw wordt ontzettend veel gebruikgemaakt. Zo is er de peuterspeelzaal gehuisvest, de vrouwenvereniging, de ouderen vereniging en de jeugdvereniging. Ook wordt er in gesport en doet het dienst als school. Maar het huidige gebouw kan echt niet meer. Het houten pand is afkom stig uit Lekkerkerk, waar het als noodschool dienst deed toen daar de grond grootschalig vervuild bleek te zijn. Het staat hier inmid dels al ruim twintig jaar en is heel erg hard aan het slijten. De zij wanden zijn aan het verzakken. Van binnen uit is een gat van enkele centimeters hoog zicht baar, over de breedte van een heel zijpaneel waardoor de wind vrij naar binnen waait. Kapotte ramen zijn met houten platen dichtgetimmerd. Buiten is duide lijk zichtbaar het hout aan het rot ten. binnen in een kast staan wer kelijk de schimmels en paddestoelen. Door het verzak ken van de zijpanelen komen ook de ramen onder spanning te staan waardoor die elk moment kunnen springen. Levensgevaarlijk voor degenen die er toevallig bij staan, zeer zeker als de kleine kinderen aan het spelen zijn De GGD heeft ook al eens opmerkingen gemaakt over de kacheltjes. Nee, dit gebouw kan echt niet meer. Het is ongezond en bovendien gevaar lijk. Het voldoet in vele opzichten niet meer aan de eisen van deze tijd. Nieuwbouw is dan ook echt noodzakelijk. En daarnaast zijn we natuurlijk heel gelukkig met de nieuwe locatie. De oorspronkelij ke plannen waren om op het gras veld achter het huidige gemeen schapshuis te gaan bouwen, maar daar zouden de bezoekers rechtst- Zaterdag ging in Veulen sym bolisch de eerste schop in de grond voor het 'nieuwe' gemeenschapshu is. reeks op het kerkhof kijken, dat is een minder prettig uitzicht. Hét gebouw komt nu op de perfecte plek.te staan." Het nieuwe gemeenschapshuis zal een grote ruimte krijgen van twintig bij tien meter en worden voorzien van schuifwanden. Daarnaast komen er twee verga derruimten, een keuken, een toi letgroep en enkele bergruimten. Als de winter niet tegenzit, zal de nieuwbouw rond de zomervakan tie gereed kunnen zijn. De graaf machines hebben het eerste werk reeds verricht. Veulen kan bespa ren op de bouwkosten door veel werk zelf te doen, zo is met df aannemer afgesproken. Drie met selaars uit het dorp zijn werkzaam bij het bouwbedrijf dat de bouw zal gaan realiseren. Zij hebben toegezegd in hun vrije tijd flink aan de slag te gaan. Plataanstraat 12 Venray tel.582635 Om over tien jaar 45.000 inwoners te kunnen huisvesten Thema: Venray voorziet in alle woonwensen. Locatie: res taurant Le Tambourin op het St. Servaasterrein. Presentatie: Han van der Meer. Bezoekers: 75. Forum aan tafel: Ger Driessen (CDA-gedeputeerde provincie Limburg), Rudy de Jong (directeur Wonen Limburg), Jacques van Roy (commissie ouderenhuisves ting), Frits Ruyten (wethouder Stedelijke Ontwikkeling) en Han Verkuijlen (beleidsmede werker gemeente Venray). Wonen was het centrale thema van de vierde discussie bijeenkomst over de toekomst van Venray. Bijna iedereen was het erover eens dat er meer woningen gebouwd moeten worden. Vooral voor starters. Volgens Rudy de Jong, directeur van Wonen Limburg, zijn er genoeg star- terswoningen. Het enige pro bleem is dat ze niet vrij komen. Mensen blijven te lang in hun woning zitten waar door de zo gewenste doorstro ming maar niet van de grond komt. Liesbeth van Beek, directeur van Wonen Venray, was de enige met een afwijkende mening. Ze wees erop dat de bevolking in Limburg afneemt. In plaats van bouwen, bouwen, bouwen moet de aandacht uitgaan naar het ver beteren van het huidige woning bestand, vond zij. Ambtenaar Han Verkuijlen meldde evenwel dat Venray over tien jaar 45.000 inwoners telt. Om de ruim 5.000 nieuwe bewoners in 2015 alle maal te kunnen huisvesten, moe ten er zo'n 2.500 huizen gebouwd worden. Gemiddeld 250 per jaar. Dit is het aantal dat de gemeente ook nastreeft. Alleen haalde Venray dit getal de afgelopen jaren niet meer. Wethouder Frits Ruyten wist wel waaraan dat lag. Strakke regelgeving, stankcirkels, langdurige procedures en com plexe inbreidingsplannen. Gedeputeerde Ger Driessen gaf toe dat de provincie te vaak een remmende factor was. Driessen wil het woord contingenten, het strikte aantal woningen dat ieder dorp mag bouwen, niet eens meer horen. "We moeten niet meer millimeteren maar ruimte geven. Veel ruimte bieden aan een divers aanbod van woningen. Waarbij er ook veel meer gesloopt moet worden." Het woord slopen klonk burge meester Waals als muziek in de oren. "Iedereen loopt te hoop als Wonen Venray in Veltum twee flats gaat slopen. Maar dit is een heel slimme beslissing. Ik hoop dat de volgende twee flats er snel achteraan komen", stelde Waals. De Jong schetste het probleem van een woning. "Die gaat zo'n honderd jaar mee. Terwijl de ver anderingen in de samenleving veel sneller gaan." De discussie kwam op het punt voor wie er gebouwd moet wor den. Zo te beluisteren vooral voor starters en buitenlandse werkne mers die hier nu nog vaak illegaal verblijven. Waals en Driessen zijn het erover eens dat Polen en andere Oost-Europeanen ook in 2015 nog hard nodig zijn. Waals vermoedt dat 50 procent van de buitenlandse werknemers zich hier zal willen vestigen. "Dan praat je over tweeduizend Polen met hun gezinnen", denkt de bur gemeester, die meent dat er tevens meer kamers en kleine flats gebouwd moeten worden. "Want de helft van de huwelijken strandt binnen vijftien jaar", wist Waals. "Deze mensen gaan dan vaker een LAT-relatie aan in plaats van samenwonen. Daarom moe ten er meer vrijgezellenflats komen." Volgens De Jong duurt het inderdaad niet lang meer voordat de Oost-Europese werknemers zich op de woningmarkt melden. Hij voorziet dat ze vooral in appartementen gaan wonen, de zogeheten agromotels. Twan van Els wees erop dat de voormalige verplegersflat op het St. Annaterrein leeg staat. Het gebouw telt 120 kamers die de laatste jaren verhuurd zijn aan Poolse werknemers. "Waarom kunnen jongeren er geen kamers huren? Daar wordt regelmatig naar gevraagd. Ze hebben het pand al een keer gekraakt." Wethouder Ruyten propagan- deert het levensloopbestendig bouwen. Zodat iedereen zo lang mogelijk zelfstandig in zijn eigen omgeving kan blijven wonen. Als het aan Ruyten ligt. krijgen alle nieuwe woningen ook een voor- en achtertuintje. "Dat is kenmer kend voor Venray. Zelfs de huizen tot in het centrum toe hebben nog een voor- én achtertuin. De kavels worden weliswaar kleiner, maar het groene karakter en de dorpse sfeer blijven behouden." Jacques van Roy pleitte voor meer ouderenwoningen in dor pen en wijken. De laatste jaren was de trend dat de senioren naar het centrum trokken. Van Roy stelde de vraag of er nog wel zoveel hoogbouw en appartemen ten gebouwd moeten worden. Toon Broeksteeg vertelde dat de generatie die in de jaren zestig of zeventig een huis heeft gebouwd nu vaak in de knel komt. "We dachten toen dat we later geld zouden overhouden als we naar een appartement met een groot balkon zouden verhuizen. Nu blijkt dat er vaak een ton bij- moet." Volgens Van Beek is het probleem dat de huurmarkt niet marktconform is. Daarom komt ook de doorstroming niet op gang. Volgens haar zit er niet zoveel verschil tussen een huur woning van 400 of 800 euro. De goekopere woningen zijn kwalita tief zo goed dat de mensen er zo lang mogelijk in blijven zitten. De dorpsraadvoorzitters Theo Zegers (Merselo) en Sieb Nijssen (Ysselsteyn) hielden een pleidooi voor het behoud van de voorzie ningen-in de dorpen. Daardoor zullen de ouderen niet zo snel wegtrekken en behouden de dor pen een gemeleerde bevolkings opbouw. Ook Ruyten steerft naar een 'gedifferentieerd woonmi- lieu'. Want dat is het meest natuurlijke en het allerbeste. Want kinderen willen ook oude ren in hun buurt zien en anders om geldt dat ook." Het college van B en W wil een groot aantal tarieven voor producten van de afdeling Publieksdiensten van de gemeente Venray voortaan kostendekkend maken. Dit past bij de doelstelling van het college om de legestarieven te berekenen op basis van de daadwerkelijk gemaakte kos ten. Burgemeester en Wethouders willen dat bur gers voortaan alle kosten beta len die de gemeente maakt voor haar diensten. Door efficiënter en slimmer te werken, is het mogelijk om enke le diensten goedkoper uit te voe ren. En de tarieven dus te verla gen. Zo kost het aanvragen van een rijbewijs komend jaar geen 28 euro, zoals in 2004, maar 24,80 euro. Het aanvragen van afschrif ten uit het bevolkingsregister, zoals een verklaring van Nederlanderschap of een uittrek sel, gaat met 60 cent omlaag naar 9.20 euro. Een aantal legestarieven gaat echter ook omhoog. Vooral de kostprijs van een huwelijk in de trouwzaal van het gemeentehuis wordt fors verhoogd, van 288 euro in 2004 naar 423 euro in 2005. Trouwen in de trouwzaal buiten kantooruren, waar de gemeente nu 382 euro voor vraagt, gaat vanaf 1 januari 2005 562 euro kosten. De gestegen kos ten worden nu volledig doorbere kend in de tarieven. Wat eveneens fors duurder wordt, is het aanvragen van een parkeerkaart voor gehandicapten. Het behandelen van zo'n aanvraag kost nu nog 15 euro en de medi sche keuring 58 euro. In totaal dus 73 euro. Volgend jaar betalen de burgers 137 euro als het ver zoek in behandeling is genomen maar uiteindelijk wordt afgewe zen. Het afgeven van een parkeer- kaart kost in 2005 158 euro. Het verschil zit in de kosten van de keuring. Die wordt op dit moment gedeeltelijk door de gemeente gedragen. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS ONS VOORDEEL UW VOORDEEL Deze week ontuangen... Bij STATE OF ART voordelig ingekocht! STATE 2^ ART MENSWEAR Jacks Nu vanaf Verder diverse sweaters, vesten en blouses met Bleek 82 Weitray boxmeer i mannenmode, jeans and casual sec for man Telefoon (04781 512 386 venray ij casual we» for men Vijf projecten in de gemeen te Venray hebben een Brusselse EFRO-subsidie vaii in totaal ruim 453.000 euro ontvangen. Het geld is afkom stig uit het zogenaamde Ceres- programma dat zich richt op de ontwikkeling van het plat telandsgebied in Noord- en Midden-Limburg. De totale investering die met de vijf pro jecten is gemoeid, bedraagt circa 1,1 miljoen euro. Het grootste deel van de subsi die gaat naar de bouw van het dorpshuis in Veulen dat wordt ingericht als servicepunt voor de lokale bevolking. Hiervoor stelt Brussel 297.000 euro beschik baar. De gemeente Venray draagt aan dit project ruim 317.000 euro bij. De overige projecten betref fen het aanleggen van een wan delroutenetwerk rond Merselo (EFRO-subsidie 19.225 euro), het realiseren van verblijfplaatsen i voor vleermuizen in de kazemat- i ten aan het defensiekanaal en in de kerken van Merselo en Vredepeel (subsidie 47.066 euro), 1 een haalbaarheidsstudie naar de opzet van een coöperatie van energieaanbieders en -vragers (subsidie 23 915 euro) en een mondiaal wetenschappelijk sym posium op het gebied van de asperge en de aspergeteelt dat in juni 2005 in venray wordt georga niseerd (subsidie 66.000 euro). De uitvoering van de projecten vindt plaats in 2005 en 2006.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5