Vastelaovend "Bewaker van de serieuze kant van carnaval" Vastelaovend wordt lenieten, genieten, lenieten" Evenementen Piëlhaas uitverkocht Jubileumboek Piëlhaas is uit itephan prins >e Keieschieters van der putt Advocaten VERKEERSONGEVAL? WielHermkes Prijs voor mooiste uitdossing 70's/80's-stijl De 70's 80's party die vrij dagavond 26 november in sporthal De Wetteling wordt gehouden, is geheel uitver kocht. Dat meldt Jan Arts, voorzitter van de commissie 6x11 van De Piëlhaas, die voor de organisatie tekent. Er is een prijs uitgeloofd voor die deelnemer die zich het mooist in 70's/80's stijl heeft uitgedost. "Gepaste kleding is niet ver plicht", licht Jan Arts toe. "Maar om de feestvreugde te verhogen, zou het leuk zijn als het publiek in toepasselijke kledij verschijnt. Daarom hebben we een prijs aan het feest verbonden. Degene die zich in de mooiste 70's/80's outfit heeft gehuld, wint een etentje voor twee personen in restaurant Buitenkist in Venray!" De deuren van de sporthal gaan om 20.00 uur open. Het program ma met de optredende artiesten begint om 21.00 uur. Ook de kaar ten voor het jubileumfeest op zaterdag 27 november zijn uitver kocht. Dan wordt de Orde van de Gulden Humor uitgereikt aan Pierre Cnoops. De hoogste onder scheiding van de Samenwirkende Limburgse Vastelaovesverenigin- ge. 's Avonds zijn er optredens van Erwin vaan 't Merretkoer, Ziesjoem, Heino, Dizzy, De Rooj- se Hofkapel en vier winnaars van de finale van het Limburgse Vaste- laovesleedjes Konkoer. De letselschade-advocaat helpt u vaak kosteloos om uw schade te verhalen! Wist u dat een letselschade-advocaat u meestal kosteloos kan bijstaan?! De afdeling aansprakelijkheid en letselschade van Van der Putt advocaten bestaat uit drie gespecialiseerde advocaten, die allen lid zijn van de Vereniging van Letselschade-Advocaten LSA: mr. P.C.M. ten Brummelhuis mr. A.J.F. van Dok mr. W.H.M.J. Pelckmans Wanneer u meer informatie wilt over uw rechten, neemt u dan vrijblijvend telefonisch contact op met Henri Pelckmans of Arthur van Dok. Wij kunnen u in een gratis intakegesprek vertellen wat de mogelijkheden zijn. Van der Putt Advocaten Patersstraat 15-17 5801 AT Venray Tel: 0478-556677 Fax: 0478-556678 E-mail: info@putt.nl Internet: www.putt.nl Pagif lEN MAAS Donderdag 25 november 2004 - Pagina 23 Slaapkamer Kantoor Woonkamer Keuken KFUKEN- EN I N TER IEU R B 0 U W Industriestraat 17a, 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 oös Hoogveld www.wielhermkes.nl Acht vragen aan Ceremonie Protocol, de Senatoren, AA en APK Vastelaoves vereniging De Piëlhaas viert dit seizoen het 6x11-jarig bestaan en dat wordt uitgebreid gevierd. Ach ter alle festiviteiten gaat een omvangrijke organisatie schuil waaraan honderden vastlaovesliefhebbers hun steentje bijdragen. Wie zijn het, wat doen ze en wat beweegt ze? Deze keer in Peel en Maas: acht vragen aan ver tegenwoordigers van vier ver schillende organen. Bianca Mergen van de commissie Ceremonie Protocol, Frank Arts namens de Aid Adjudante Rooy (AAR), Hans Schamber- gen van de Aid Prinse Kompe- nej (APK) en Leo Janssen, pre sident van het Senatoren Convent. Gezamenlijk dragen zij de organisatie van het 6x11-symposium op zondag 21 november. 1. Wat zijn de belangrijkste taken van deze vier clubs? Diana: "De commissie Ceremo nie Protocol is de bewaker van de serieuze kant van het Venrayse carnaval. We zijn verantwoorde lijk voor het medaillebeheer en reglement en we produceren een forse reeks draaiboeken voor iedere gelegenheid waarop De Piëlhaas officieel naar buiten treedt." Frank: "Daags na de prinsenpro clamatie worden bij de nieuwe adjudanten de schilden met ons logo aan de gevel gehangen, daar na worden de nieuwe 'Aid Adju danten' in de Aid Adjudante Rooy AAR opgenomen. Dit gebeurt zeker niet vanzelfsprekend. De aanstaande Aid Adjudanten moe ten namelijk eerst een test afleg gen om te kijken of ze wel geschikt zijn om tot de AAR toe te treden. Verder heeft de AAR als activiteit voor het grote publiek ieder jaar weer de kélsmiddag op het programma staan." Hans: "De inspanningen van de APK, de Aid Prinse Kompenej, zijn er sinds jaar en dag op gericht te voorkomen dat de aftredende prins in een enorm zwart gat valt. Dat lukt heel aardig, gezien het bloeiend bestaan van de APK. For meel heeft de APK via onze kanse lier (voorzitter) een adviserende functie in het bestuur. We verle nen ook elk jaar de APK-plak aan een burger die dienstbaarheid hoog in het vaandel heeft staan, dit jaar zelfs de belangrijkste onderscheiding die verleend wordt in dit jubileumseizoen." Leo: "Het Senatoren Convent verleent gevraagd en ongevraagd advies aan De Piëlhaas en De Hazekeutel, tracht de kwaliteit van ceremonie en protocol te bevorderen, neemt desgewenst bijzondere taken op zich en zet zich in als belangenbehartiger van de vastelaovesviering in algemene zin. Het gezelschap bestaat uit Loek Nelissen, Ad Hoogeveen, Henk Raedts, Fred Welschen, Ad Hijl, Joos van Haren, Frank Nelis sen, Jac Martens en Tiny Kooien en mijzelf." 2. Wat zien carnavalsvier ders van jullie werk? Leo "Als het goed is niet veel. Het Senatoren Convent is van mening dat een goede vastelao vesviering alleen maar mogelijk is, als er een goede organisatie aan ten grondslag ligt met een repre sentatieve, stijlvolle uitvoering. Een uitstekend bestuur maakt het werk van de senaat nagenoeg overbodig. Jaarlijks evalueert het Senatoren Convent de vastelao- vesactiviteiten met het dagelijks bestuur van De Piëlhaas." Diana. "Eigenlijk alles... Er zijn draaiboeken voor het uitreiken van diverse onderscheidingen, voor de installatie van de prins in het gemeentehuis, voor de Mis, voor de openingsceremonie, voor de receptie en zelfs voor de slui ting. De draaiboeken geven aan wie het woord voert en hoe lang, wie de bloemen regelt, wie gas ten opvangt, wie consumpties verzorgt, enzovoort. Daarnaast zorgen wij ook voor het opzetten en onderhouden van het vastelao- vendarchief." 3. Wat maakt dit werk leuk? Diana: "Het leuke van dit werk is dat je alle facetten van de vaste laovend doorloopt. Dat je ziet wat er allemaal achter deze organisa tie schuil gaat voordat de drie dolle dagen beginnen. Niets tij dens deze dagen is vanzelfspre kend, achter alle activiteiten zit een tijdsplan, alles wordt zorgvul dig geregisseerd." Hans: "Vooral voor de APK geldt dat we een club hebben waarvan de samenstelling niet door onszelf wordt bepaald wordt. Juist deze gevarieerde samenstelling maakt de APK zo uniek en het werk dus leuk." 4. Is het seizoen voor jullie anders dan andere seizoenen? Diana: "Ja, het seizoen is korter, terwijl er meer werk verricht moet worden vanwege 6x11. Enkele leden van onze commissie zitten in de symposiumcommis sie. Denk verder aan het draai boek van de receptie en daarnaast het draaiboek van het officiële gedeelte van de Gulden Humor." 5. Hoe beleeft een Aid Adju dant vastelaovend? Frank: "Dat doet ieder op zijn eigen manier. Je hebt de Aid Adju dant die zich liever op de achter grond houdt, maar je hebt er ook die graag meer in het feestgedruis begeven. Dit zie je eveneens terug in het feit dat je Aid Adjudanten in uiteenlopende functies binnen de commissies van De Piëlhaas terugvindt." 6. Wat is het ware vastelao- vesgevoel volgens de AAR? Frank: "Het ware vastelaovesge- voel is het gevoel dat iedere ware Piëlhaas zal kennen. Of je adjudant, clown, prins of indi aan bent, maakt niet uit. Het is een onbeschrijfelijk gevoel waar j je even geen genoeg van kunt krij gen. Je wilt er geen minuut van j missen. Op aswoensdag is dat hele gevoel weer voor een tijdje verdwenen, dan wil je er even niets meer mee te maken hebben. Dat is het sein dat je alles gegeven hebt en dat het zo wel goed was... voor heel even dan... want het komt toch weer terug als de dagen korter worden." 7. Waar is de AAR trots op? Frank: "Behalve dat er een solide Aid Adjudanten-club staat, zijn we trots op onze kélsmiddag. Deze wordt op 23 januari alweer voor de vijfde keer gehouden!" 8. Wat zien carnavalsvier ders van het werk dan wel optreden van de APK? Hans: "Wij werken niet. we ver- 1 gaderen alleen maar en dat lijkt soms een doel op zich. Optreden doen we graag, op de prinsenre ceptie bijvoorbeeld, bij de prin- j senproclamatie als de aftredende prins wordt opgenomen in de APK." 1 vragen aan de commissies Bals en optocht, de technische commissie en vorst Fun dig wat geld in het laatje, maar heeft ook risico's. Zeker als je de wagen vóór de maandag ver huurt. Zo ook vorig jaar. We had den de wagen verhuurd op vaste- laoveszaterdag. Tijdens het prinsendiner kregen we het bericht dat de wagen kapot was teruggekomen. Op het eerste gezicht niet te repareren. De huurder was tegen een boom aangereden en de rechterkant zat in elkaar Na een uur vloeken en tieren zijn we op zondagmorgen acht uur begonnen met repare ren, polyester aanbrengen -met föhn want het vroor- en in de grondverf zetten. Op maandag morgen gevolgd door het inkleu ren en aflakken, wederom met föhn. De wagen stond net op tijd op zijn plaats. Dan smaakt de Schrobbelaar opperbest. 8. Wat maken jullie als tech nische commissie zoal achter de schermen mee? Karei: "Het is altijd weer leuk als er een of andere 'schaele haas' een stap achteruit doet en in een emmer tex gaat staan of deze over zich heen het krijgt. Blijft lachen. Maar ook als er twee commissieleden zeggen dat ze tractor kunnen rijden en op de eerste de beste de hoek allebei de verkeerde pedalen gebruiken en een kop-staartbotsing veroor zaken. Als het gebeurt, is het niet leuk. Maar nu wordt er elk jaar om gelachen. 9- Fun, hoe ziet wat jou betreft het vastelaovessei- zoen eruit? Fun: "Genieten, genieten, genieten. Maar ook hard werken want het is een druk program ma. Zeker vanaf 8 januari (de prinsenproclamatie). Omdat we dit jaar in het programma één weekend minder hebben, zit vanaf de proclamatie tot aswoensdag elke avond of dag vol met activiteiten. Dat is heer lijk, maar het is ook een aanslag op je eigen uithoudingsvermo gen. Een beetje fris blijven is de kunst Dat lukt gelukkig steeds door de steun van mijn Mariëtte, mijn adjudant Joost en een stel geweldige vastelaovesvierders in alle commissies en in het bestuur." 10. Wat is voor jou het ware vastelaovesgevoel? Fun: "Wil je dat echt weten? Op ,vastelaovesmaandagavond ben ik altijd vrij. Mijn enige vrije avond in het hele seizoen. Dan doe ik mijn vorstenpak uit, trek een ander pak aan en ga met mijn vriendenclub en Mariëtte lekker onder in de vastelaovend. Dan van kroeg naar kroeg trek ken, lekker hossen en zingen en 's nachts nog lekker ergens natutten. Dat is mijn vastelaoves gevoel." 11. Wanneer ben je als vorst aan het eind van het seizoen tevreden? Fun: "Als vorst ben ik tevreden als we op vastelaovesdinsdag de vastelaovend afsluiten op een waardige manier, zonder dat zich tijdens de hele viering nare incidenten of calamiteiten heb ben voorgedaan. En verder ben ik tevreden als we dit jaar als Piëlhaas met de prinsenwagen de Piëlhaascup winnen. Als dat zou lukken, dan hebben al die vastelaovesgekken die de hele zomer kei- en keihard aan de hal gewerkt hebben, ook loon naar werken. Dat komt ze dubbel en dwars toe." De jubileumtrein van De Piëlhaas dendert voort. Dit weekeinde staan de inmiddels uitverkochte 70's en 80's party en de uitreiking van de Gulden Humor op het programma. Afgelopen zondag vierde de Venrayse vastelaovesvereni- ging al uitbundig feest met een H. Mis, een symposium en een receptie. Bovendien werd het eerste exemplaar van het jubi leumboek van De Piëlhaas overhandigd aan Sjeng Ver heugen, de oudste nog in leven zijnde prins van De Piëlhaas. Na een indrukwekkende mis, die werd opgeluisterd door Euter pe en het Venrays Mannenkoor, toog het vastelaovesgezelschap naar de schouwburg voor een heus symposium onder het motto 'Hoe de haze loeëpe'. Het werd een van de meest komische sym posia die ooit werden gehouden, dankzij de humor van de spreek- heren Hugo Stappers, Piërre Cnoops, Jeu Sprengers, Professor Hupsenschnudel (prins Willy), Jan Strik en Rob Poels (de vorst van De Kaevers). Het rapport dat pro fessor Hupsenschnudel uiteinde lijk voorlegde, bleek het jubileum boek van De Piëlhaas te zijn. Dat werd uitgereikt aan Sjeng Verheu gen, prins van Venray in 1946. Hij was de eerste prins met een Raad van Elf en oprichter van de Aid Prinse Kompeneej. Ook heeft hij zich vijftig jaar lang verdienstelijk gemaakt voor het St. Nicolaasgil- de. Een ontroerend moment, want Sjeng was erg vereerd dat hij als eerste het boek in ontvangst mocht nemen. Hij was er zo emo tioneel onder dat zijn echtgenote Fien namens haar man De Piëlhaas voor deze eer bedankte. Wat volgde was een drukbe zochte receptie; veel vertegen woordigers uit de vastelaoveswe- reld kwamen De Piëlhaas, scheidend voorzitter Paul Spran ken en de nieuwe voorzitter Ger ard Kersten de hand schudden. istelaovesvereniging De haas viert dit seizoen het 1-jarig bestaan en dat dt uitgebreid gevierd. Ach- alle festiviteiten gaat een rangrijke organisatie uil waaraan honderden laovesliefhebbers hun ntje bijdragen. Wie zijn wat doen ze en wat reegt ze? Dit keer alweer laatste interview uit deze e: elf vragen aan Arno assen, voorzitter van de unissie Bals en optocht, el van Daal, voorzitter van technische commissie en 5tFun. .Wat zijn jullie belangrijk- taken? mo: "De commissie Bals en ocht organiseert jaarlijks het masqué in Venray, het Vor- ibal en de grote optocht." arel: "De belangrijkste taak de technische commissie is maken van de prinsenwagen, maast verzorgen wij het bor en leveren we diverse decor- kken." iun: "Als vorst ben ik bij alle iciële Piëlhaasactiviteiten de i ordvoerder namens de vereni- ig en de vertegenwoordiger ir buiten. Sommigen noemen j het gezicht van de vereniging. je daar nou blij mee moet 2. Wat maakt dit werk leuk? dmo: "Het Vorstenhal is leuk preview voor de komende ie dolle dagen Alle vasteloaves- erders laten op deze avond zien ie ze gedurende de aankomen- 1 vastelaovesdag door Rooy zul- l trekken. Het leuke aan de ptocht is dat je met een hele- j id enthousiastelingen een glim- j ch tovert op de gezichten van ank toeschouwers. Het is en ËMfi toch het hoogtepunt van de WBtelaovend. De Rooyse optocht isRfds sinds jaren de kleurrijkste ^■^oord-Limburg 1 fürd: "Samenwerken met com- KSieleden van divers pluimage, azijn leden bij die normaliter jflooii samen een glas bier zouden ■nken, maar nu toch menig uur jpnen staan te werken en na Jfioop ook nog een consumptie :j«i elkaar kunnen nuttigen. Viefst twee overigens. •Fun: "Als je in Rooy geboren ■en vastelaovend in Venray en •ekke Maondag in Grubbenvorst ■et de paplepel ingegoten hebt ■kregen, een vriendenclub hebt ■e stapelgek is van vastelaovend, b Piëlhaas een geweldige club indt en als kind altijd met open Hond gekeken hebt naar de racht en praal van vastelaovend, lan wil je maar één ding: erbij loren. Vastelaovend als cultuur- üting is toch het mooiste wat er 3. Waar zijn jullie trots op commissie? Arno: "Op de grote hoeveel- tid jaarlijks terugkerende Mhousiastelingen die er steeds teer een leuke avond en ►ptocht van maken." Karei: "Dat de wagen altijd op lijd klaar is gewëest voor de ptocht, ook al was de verf niet altijd helemaal droog. En dat we de laatste jaren een geweldige wagenoverdracht hebben gehad. Dit is uitgegroeid naar een heel bijzonder feestje op de woens dag voor de vastelaovend." Fun: "Ik ben trots op het feit dat De Piëlhaas als vereniging erin slaagt om elk jaar in Venray op een voortreffelijk niveau de vastelaovend te organiseren. En dat we als Piëlhaas in het Lim burgse een hele goede naam heb ben als club. Ik ben elke dag nog steeds apetrots dat ik vorst mag zijn van De Piëlhaas. Het is een heel belangrijk iets in mijn leven waar ik mijn ei in kwijt kan." 4. Zien jullie trends in de optochten door de jaren heen? Arno: "De gezonde rivaliteit tussen de zusterverenigingen uit de kerkdorpen om de felbegeer de Piëlhaascup. Verder de opkomst van polyester bij meer dere wagenbouwploegen, na jarenlang geplakt te hebben met papier en behangplak." 5. Hebben jullie tips voor deelnemers aan de optocht? Arno: "Gebruik veel kleur Zorg ervoor dat het publiek geniet van jullie idee. Iedereen die nog niet eerder aan de optocht heeft meegedaan: maak gewoon die stap, doe mee, ervaar hoe leuk het is, djin begrijp je ook waarom anderen ieder jaar weer opnieuw mee doen." 6. Technische commissie: wat zien de mensen niet van jullie werk maar is er wel degelijk? Karei: "Het gigantisch aantal werkuren. We zijn al bezig vanaf september 2003. Toen zijn we namelijk begonnen met de prin senwagen van 2004. Aansluitend aan dc vastelaovend begon de bouw van de hal. Daar zijn we net klaar mee, terwijl we daar naast vanaf oktober aan de nieu we wagen zijn begonnen. Ook de kwats en flauwekul in de hal zien de mensen overigens niet. Die zijn zeker aanwezig, gelukkig maar 7. Wat was de meest penibe le situatie die jullie hebben meegemaakt? Karei: "Om de kosten te druk ken, verhuren wij onze prinsen wagen regelmatig. Dit brengt aar- Stephan Winkelmolen (50) is onlangs tot prins van de Kei- Schieters in Vierlingsbeek uitge ven. De kersverse prins is letrouwd met Diny en samen 'ebben zij twee kinderen: Loes Rick In het dagelijks leventje Stephan bedrijfsadviseur bij 'ecvoerbedrijf Havens in Maas- "ees Zijn hobby's zijn koken, =4 jnoutainbiken, muziek maken bij Zeiverzek, maar vooral het "teren van carnaval. Jeroen Ger- Ms is de nieuwe jeugdprins. De 'Harige prins Jeroen II is een zoon van Marie-Jose van Kempen en Hans Gerrits en heeft een broer en zus: Rob en Daphne. Jeroen doet aan voetballen en viert graag carnaval. Ook heeft hij een vriendinnetje: Mandy. Zij kan met trots zeggen dat haar vriendje de prins van Vierlings beek en Groeningen is. Net als prins Stephan komt prins Jeroen van oorsprong uit Groeningen en ook hij woonde jarenlang aan de Hultenhoek. Beiden wonen momenteel aan de Roei in Vier lingsbeek.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 23