ijActief Swolgen ordt Vrouwen ëreniging Swolgen Meerlo-Wanssum Van 'Goede Zaak' naar coalitiepartij intje voor ierrit Rutten Sinterklaas verrast Swolgense kinderen Service rubriek Fold en Charlene in Gaellus Hobby Gilde Inzameling KCA Vogelmarkt PalE MAAS Donderdag 25 november 2004 - Pagina 13 vikkeling - ontmoeting - ontspanning blijft het motto GP'94 bestaat 10 jaar leden van ZijActief Swol- was het al lang een doorn ei oog. Een fors deel van jaarlijkse contributie ver en in de kas van de over- lelende landelijke organi- En wat zagen de leden van terug? Bitter weinig, sen ledenraadpleging trok plaatselijke bestuur zijn dusies. Het besloot - even veel andere Noord-Lim- gse vrouwenverenigingen - de overkoepelende organi- ie te stappen. Dit heeft als isequentie dat de voormali- Boerinnenbond Swolgen januari weer een nieuwe inkrijgt: Vrouwen Vereni- •Svolgen. Maar behalve de i M/ft verder alles bij het to verzekeren voorzitter i Teunissen-van den igrahof en vice-voorzitter Wijnbergen-Reusken. roeger was het allemaal zo rzichtelijk. Je had plaatselijke menverenigingen die waren esloten bij een provinciale misatie. de Limburgse Vrou- beweging (LVB). In 2002 lm daar verandering in. De sloot zich aan bij de landelij- oepelorganisatie ZijActief. De werd ZijActief Limburg. Alle elijke afdelingen verander- mec van naam en kregen het jij rvoegsel ZijActief. Maar het f niet bij die naamsverande- en. Op landelijk en provinci- niveau vond er een complete rganisatie plaats. Rikie Wijn- Leida Teunissen-van den Hoogenbof (links) en vice-voorzitter Rikie Wijnbergen-Reusken: "Voor vrou wen die nieuw zijn in Swolgen, zijn wij de ideale vereniging om snel ingeburgerd te raken. Wij zijn daar beiden als oorspronkelijk niet-Swolgsen misschien wel bet beste voorbeeld van. bergen-Reusken. vice-voorzitter van de afdeling Swolgen: "Die reorganisatie verliep stroef. Lange tijd was het een vrij chaotische toestand. De hele organisatie ging op de schop en het is een hele klus om zo'n proces in goede banen te leiden. Een bedrijf reor ganiseer je ook niet in een hand omdraai." Voorzitter Leida Teunis sen-van den Hoogenhof vult aan: "Om een voorbeeld te noemen. Wij behoorden met zes andere afdelingen eerst tot de Kring Horst. Dat werkte heel erg goed. Maar door de reorganisatie ont stond er een kring die het hele gebied tussen Venlo en Mook bes treek. Dat werkte van geen kan ten. Later is dat weer terugge draaid. maar dit soort dingen leidt tot onrust." ZELFSTANDIGHEID De leden gingen - overigens niet alleen in Swolgen - morren Leida: "Het was een steeds weer terugkerend punt op de jaarverga deringen. Ongeveer de helft van de jaarlijkse contributie gaat naar ZijActief Limburg. De leden mer ken vervolgens niet wat er met dat geld gebeurt. Als bestuur heb ben we daar natuurlijk meer inzicht in. Veel geld gaat bijvoor beeld op aan bestuurscursussen, themadagen en opleidingen." Het bestuur van.ZijActief Swol gen heeft de leden meermaals dui delijk proberen te maken dat de bijdragen aan ZijActief Limburg beslist niet in een bodemloze put verdwenen. Rikie: "Voor de leden was het allemaal te ver weg. te ontastbaar. In januari is er een delegatie van het hoofdbestuur hier geweest. Die heeft de leden het belang van een landelijke organisatie uit de doeken gedaan. In april hebben de leden vervol gens gestemd over het al dan niet uit ZijActief stappen. Een grote meerderheid bleek zelfstandig verder te willen gaan. Als bestuur hebben we ons daar bij neerge legd. Op een gegeven moment moet je belangen gaan afwegen. Het belang van onze vereniging staat daarbij voorop. Wij vonden dat we ons plaatselijk belang niet mochten opofferen aan een pro vinciaal of landelijk belang. In een kleine gemeenschap als Swolgen zijn wij heel belangrijk. Wij maken mensen bekend met bepaalde dingen. En voor vrou wen die nieuw zijn in Swolgen, zijn wij de ideale vereniging om snel ingeburgerd te raken. Wij zijn daar beiden als oorspronke lijk niet-Swolgsen misschien wel het beste voorbeeld van." NIEUWE NAAM Met ingang van 1 januari gaat ZijActief Swolgen dus verder als Vrouwen Vereniging Swolgen. Wat verandert er eigenlijk? Leida: "We krijgen nieuwe statuten en we moeten ons opnieuw inschrij ven bij de Kamer van Koophan del. Maar voor de leden verandert er helemaal niets. Het bestuur zal misschien iets minder werk heb ben. De activiteiten en de contri butie blijven hetzelfde." De vrouwenbeweging leidt ove rigens een bloeiend bestaan. De voorzitter: "We zijn een gezonde vereniging. Volgend jaar vieren we ons zestigjarig bestaan. Op het moment hebben we 68 leden. Het activiteitenprogramma is zeer uit gebreid. Het varieert van thema avonden over bijvoorbeeld gezondheid tot een jaarlijkse fiets tocht en van een kerstviering tot een avondje wijnproeven. De deelname aan de activiteiten is heel groot." Is er dan helemaal niets meer te wensen over? Rikie: "Zoals zoveel verenigingen zijn ook wij op zoek naar jongere leden. De leeftijd varieert nu van begin veertig tot eind zeventig. Het werven van jongere vrouwen blijkt echter moeilijk. Het is niet eenvoudig een programma samen te stellen dat zowel voor dertigers als voor zeventigers interessant is en van de andere kant hebben jonge vrouwen van nu het vaak heel druk. Maar ik ben er zeker van dat als ze eenmaal zijn uitge raasd, ze zich bij ons zullen aan sluiten." krrit Rutten uit Well is terdagavond benoemd tot 1 in de orde van Oranje-Nas- Hij ontving de koninklij- onderscheiding uit handen burgemeester Hahn van Wrlo-Wanssum tijdens de m r« van het 40-jarig >taan van het Gemengd or Wanssum in het gemeen- 'qpshuis. Hij kreeg het lin- onder meer voor zijn bij- 'gc aan het Wanssumse tenigingsleven. jotrit Rutten is van 1970 tot nu h; als voorzitter van het mÊngd Koor Wanssum. Dit Hfielt 55 leden. In de omge went het koor een goede en is het graag gehoord, tojaast is hij van 1994 tot lid van het Gregoriaans in Wanssum, dat vijftien W telt. Hij regelt bij dit koor :fyorzitterstaken, hoewel het 0rgeen officiële voorzitters functie kent. De inzet van Gerrit Rutten voor het zingen in koor verband heeft in hoge mate bijge dragen aan de versterking van het verenigingsleven en daarmee het culturele peil in Wanssum. Van 1988 tot 1998 is Gerrit Rut ten lid geweest van de raadscom missie Grondgebied en Welzijn in de gemeente Bergen en van 1985 tot 2000 was hij voorzitter van het Schuttersgilde in Well. Ook is hij ruim tien jaar bestuurslid geweest van Kindervakantiewerk Well en is hij lid geweest van de Wildbeheereenheid in Well, waarvan drie jaar als secretaris. Gerrit Rutten is een motivator voor medebestuursleden. Hij treedt zelf niet frequent op de voorgrond, maar neemt zijn ver antwoordelijkheden op het juiste moment. Met zijn veelzijdige inzet is hij van grote betekenis voor de Wanssumse gemeen schap, maar tevens voor dat van de gemeente Bergen. Tot grote blijdschap en onder grote belangstelling van de kinde ren werd Sinterklaas zondag inge haald in Swolgen. De Sint had voor zijn intocht van de plaatselij ke carnavalsvereniging een heuse stoomboot geleend, Alhoewel Swolgen niet direct aan het water ligt, was dat voor de Sint en zijn Zwarte Pieten geen probleem. De kerk was wederom bomvol en zowel de kinderen als de Sint genoten van de muziek en de voordrachten. Na afloop ontvin gen de kinderen uiteraard een traktatie van de goedheiligman. Foto: Erik Eibers. De bands Fold en Charlene spelen op vrijdag 26 november in OJC Gaellus in Tienray. Om 21.00 uur bijt Charlene de spits af. Charlene is opgericht eind 2001Na enkele wisselingen in de bezetting, bestaat Charlene op dit moment uit drie leden. De formatie speelt alleen eigen werk, vooral gitaarrock. De band laat zich onder andere beïn vloeden door The Foo Fighters, Peter Pan Speedrock, The White Stripes en Buffalo Tom. Als afsluiter speelt de band Fold, die deze avond haar live-debuut beleeft. Maar als individuen timmeren de leden al heel wat jaren aan de weg. De muzikanten van Fold begonnen eind 2003 samen te spe len. Momenteel is de formatie bezig de laatste hand te leggen aan haar debuutalbum EP, die zes rockende, swingende en zeker ook gevoeli ge tracks zal bevatten. GP'94 bestaat tien jaar. Bestuur en leden van de huidi ge coalitiepartij kwamen afge lopen zaterdag in café Oud Meerlo in Meerlo bijeen om te proosten op het bereiken van deze mijlpaal en te klinken op een zonnige toekomst van de Gemeente Partij'94. Peel en Maas ging aan tafel zitten met twee GP'ers van het eerste uur, voorzitter Twan Volleberg uit Wanssum en medeoprichter Pierre Maas uit Swolgen, en legde ze een aantal vragen voor. 1) Waarom werd jullie 10- jarig 'jubileumfeest' in café Oud Meerlo gehouden? Twan Volleberg: "Dat is eenvou dig uit te leggen. In Oud Meerlo aan de Hoofdstraat in Meerlo lig gen de 'roots' van GP'94. Ik was bij de verkiezingen in 1990 fractie leider van de eenmansfractie van de WD en haalde bij de verkiezin gen weer slechts één zetel. De PK kreeg er vier en de 'acht overige gingen naar het CDA. Het CDA kreeg weer de absolute meerder heid, maar ging na het vertrek van wethouder Wijnhoven een coali tie aan met de PK. Ik was het enige oppositielid. Een groepje mensen met politieke belangstel ling vond na enige tijd dat het zo niet langer kon en besloot de krachten te bundelen." Pierre Maas: "Eind 1992 werd een discussiegroepje opgestart. 'Een Goede Zaak' was onze werk- naam. Die groep bestond uit Han van de Pas uit Meerlo, Piet van Summeren uit Meerlo, Huub Nab- ben uit Meerlo (die na de verkie zingen bonje kreeg met het CDA, en zich afsplitste, red.), Twan Vol leberg uit Wanssum (fractieleider van de eenmansfractie WD, red.) John de Klein uit Geijsteren, Jan Verheijen uit Meerlo en ikzelf. We wilden het financiële beleid bijstu ren en beter beheersbaar maken. Vooral het snel oplopen van de belastingen was ons een doom in het oog. Bovendien moest de absolute meerderheid van het CDA weg." 2) Jullie begonnen eind 1992 met de eerste voorberei dingen op de verkiezingen van 1994. Hoe verliepen die? Twan Volleberg: "Boven ver wachting goed, geweldig! We haalden liefst vier zetels. Maar ik moet ook zeggen dat we in 1994 een ijzersterke lijst hadden. We hadden mr. Henk Janssen bereid gevonden lijsttrekker te worden. Op de tweede plaats stond ik, Huub Nabben stond op drie, Toon Camps uit Tienray op viér. Vier mannen met veel politieke erva ring, die bekend waren in alle dor pen. In 1.5 jaar hebben we een politiek programma in elkaar getimmerd. We hadden zeventien mensen uit alle dorpen van de gemeente Meerlo-Wanssum op onze lijst staan, waaronder veel ondernemers. Een goede basis om een zakelijker beleid te gaan bevechten." Pierre Maas: "De uitslag in 1994 was erg verrassend. Een van onze doelen was meteen bereikt. De PK verloor een zetel en het CDA verl oor er twee en was daardoor voor het eerst de meerderheid in de Meerlo-Wanssumse raad kwijt. Blijkbaar waren veel mensen het met ons eens dat er tot een ander beleid moest komen. Het CDA ging desondanks weer een coali tie vormen met de PK. Henk, Twan, Huub en Toon werden de raadsleden van GP'94." 3) Jullie hebben altijd stevig oppositie gevoerd? Twan Volleberg: "Ja, dat kun je wel zeggen. We hadden een fana tiek en politiek goed onderlegd groepje bijeen. Met vier personen hadden we ook echt wat te zeg gen in de raad, al hielden PK en CDA de rijen meestal gesloten. Nee, ik kan me geen echte rel her inneren, misschien de zogenaam de kerntaken-discussie. Wij vonden nog steeds dat de coalitie niet altijd even goed met het gemeenschapsgeld omging. Daar ageerden we in die tijd altijd fel tegen. Daardoor moesten wij regelmatig tegen voorstellen van de coalitie stemmen, wat op zich zelf niet sympathiek overkomt. 'Jullie zijn altijd tegen hoorde je dan'." 4) De verkiezingen van 1998. Hoe kijken jullie daarop terug? Pierre Maas: "Dan moeten we eerst even een jaartje terug. Begin 1997 overleed ons raadslid Toon Camps, dat was een grote klap voor onze partij. Ik heb toen bijna een jaar zijn taak in de raad over genomen." Twan Volleberg: "Bij de verkie zingen in 1998 was Henk Janssen weer lijsttrekker, ik stond op de tweede plaats, Arnold Holl op drie en Pierre Maas op vier. De landelij ke partijen WD en PvdA deden ook mee aan die verkiezingen en behaalden allebei een zetel. Wat erger was dat wij die twee zetels moesten inleveren. CDA en PK hielden de meerderheid en gingen weer de coalitie vormen. De oppositie was even groot, weer vier zetels, alleen meer versnip perd. We kwamen met twee zetels in de oppositie, samen met de WD en de PvdA." 5) En toen op weg naar de verkiezingen in maart 2002. Met Henk Janssen en Twan Volleberg als raadsleden van de GP? Twan Volleberg: "Wat ga jij snel zeg! Ik had er inmiddels al vier raadsperiodes op zitten en ben onder meer om die reden eind 1999 gestopt, Arnold Holl volgde mij op. Arnold deed dat uitste kend. samen met Henk vormde hij een beresterk koppel dat samen respect afdwong. Ze hadden veel kennis en inzicht. In deze periode werd naar mijn idee de basis gelegd voor het wethouderschap van Arnold nu. Samen konden zij onze doelstellingen met goede sterke argumenten onderbouwen. Daar konden de oppositiepartijen niet omheen. De begroting is al langer niet meer sluitend. Alleen door gebruik te maken van de rente op de reserves is de begro ting sluitend." 6) Ho, ho. Nu ga jij te snel. Eerst de verkiezingen van 2002. Jullie behaalden weer twee zetels? Pierre Maas: "Ja, met uitzonde ring van Arnold met een nieuwe ploeg op de bovenste plaatsen Arnold Holl uit Meerlo was lijst trekker, en op twee en drie ston den respectievelijk Erik Tissen uit Wanssum en Sylvia Gielens-Hagen uit Tienray." Twan Volleberg: "Het was eigenlijk de bedoeling dat Erik aan de hand van de ervaren Arnold Holl het 'vak' zou leren. Maar toen we, toch nog onverwacht, in het college terechtkwamen en Arnold wethouder werd, werden Erik en Sylvia meteen voor de leeuwen gegooid. Ze hebben het dan ook niet gemakkelijk gehad tussen al die ervaren rotten in de raad. Syl via is onlangs om persoonlijke redenen gestopt als raadslid en 1 door Jan Cox uit Wans- 7) Hoor ik daar een beetje spijt? Had u liever gezien dat GP weer in de oppositie terecht was gekomen? Twan Volleberg: Dat niet direct, ik vind dat je als partij ook je ver antwoording moet nemen. We werden door het CDA gevraagd en vormen nu samen met PK en CDA de coalitie. Na twee periodes in de oppositie gezeten te hebben, vond de meerderheid van onze leden dat we dat moesten doen, Maar daar ging wel een stemming onder de leden van GP"94 aan vooraf. Daarbij werd Arnold wet houder voor economische aange legenheden en financiën, een post die uitstekend bij zijn financiële achtergrond en zijn ambities past. Hij is met zijn financiële kennis de juiste man op de juiste plek om bijvoorbeeld het havenproject 'Het Nieuwe Wanssum' te begelei den. Maar ik geef toe: het leven als De oud- en de huidige raadsle den van GP'94, alsmede wethou der Arnold Holl kleinste coalitiepartij is niet altijd even gemakkelijk, je kunt je nu eenmaal weinig profileren." 8) Hoe zien jullie de toe komst van GP'94? Hebben jul lie genoeg leden en politiek talent voor de toekomst? Pierre Maas: "Tegenwoordig zijn bij het vooroverleg voor de raads vergadering zo'n tien personen aanwezig. De ledenvergaderingen worden nog beter bezocht. In het begin hadden we rond de vijftig leden, waaronder ook jeugdige. We merken wel dat het lastig is mensen te vinden die in de raad willen gaan plaatsnemen." 9) Willen jullie nog iets kwijt? Twan Volleberg: "Als GP94 streven wij ernaar een zelfstandige gemeente te blijven. Daarvoor moet wel aan enkele voorwaarden worden voldaan. Als kleine gemeente kun je je niet alles ver- oorloven.We zullen toch meer de tering naar de nering moeten zet ten." Pierre Maas: 'Wij willen meer vrijheid voor de mensen en om dat te bereiken moet de overheid terugtreden. Sommige taken hoeft de gemeente dan niet meer te doen. Wij hopen voor de toe komst voldoende mensen te kun nen vinden, ook jeugdige, die samen met GP" 94 aan die zelfstan digheid van de gemeente blijven willen werken." Het Hobby Gilde Horst e.o. is een vrijwilligersorganisatie voor overdracht van kennis en vaardig heden op educatief en creatief gebied. Mensen die belangstelling hebben voor schilderen kunnen op dinsdagmiddag terecht bij Rieky Janssen en op donderdag middag bij Wim Reutjens. Verder is er ook een cursus bridge voor beginners. Lesplaats: CC. 't Gast- hoês in Horst. Bij voldoende belangstelling start in januari 2005 in het gebouw van Synthese in Horst een cursus computerbe werking fotografie. Hobby Gilde Horst e.o, tel: 077-3988915. De chemokar komt in 2004 twee keer per jaar op zaterdag. Op de laatste zaterdag in mei en november in Geijsteren, Wans sum en Blitterswijck en de laatste zaterdag in juni en december in Meerlo, Tienray en Swolgen. Op zaterdag 27 november is de che mokar van 8.30 tot 10.45 uur in Geijsteren, locatie tegenover café Billard 't Trefpunt, Dorpstraat 16, van 11.15 tot 12.30 en van 13.00 tot 14.00 uur in Wanssum. op het plein voor de kerk aan de Pastoor- straat en van 14.30 tot 16.45 uur in Blitterswijck, op het plein voor de kerk aan de Kerkstraat. Vogelvereniging De Gevleugde Vrienden Wanssum e.o. houdt zondag 28 november weer haar maandelijkse vogelmarkt in Sport en Feestzalencomplex 't Brugeind (bij de sporthal). De Leeuwerik 33 te Meerlo. Op deze vogelmarkt worden door vogelliefhebbers vogels te koop aangeboden. Ook zullen er verschillende vogelhan delaren aanwezig zijn die naast vogels ook allerlei vogelbenodigd heden te koop aanbieden en tevens vogels opkopen. Bij de ver enigingsbibliotheek zijn weer allerlei vogelboeken en video's te leen. Ook niet-leden krijgen de gelegenheid vogelboeken of video's te lenen. De markt is van 9.30 uur tot 12.00 uur. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478- 522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdagmorgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13.00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 08004)432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts. Generaal Dempsy- straat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478-692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077- 3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19 30 - 2130 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09.00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. Ope ningstijden: ma., di. en do. van 10.00-12.30 uur.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 13