astenray onthult laatste leportatiemonument Gemeenteraad eist betere begroting BEHANGWERK Deportatie en dwangarbeid iemeente maakt structuurvisie+ n Verbod uitbreiding De Aanpak in Heide ■g.l1 Stijging grondprijzen www.passiflorahoveniers.nl GERTJAN REIJNDERS 06 20 43 99 57 len maas Donderdag 18 november 2004 - Pagina 7 zaterdag 20 november is zover. Dan heeft ook ;enray een monument, dat -Jvend moet herinneren aan azzia's en deportaties die in en november 1944 ivonden. In heel Noord- Midden-Limburg zijn de weken enkele tientallen en" tquettes onthuld, waarvan meeste tegen een muur igd zijn. |)e zes dorpen in de gemeente [ray, die getroffen werden door azzia's en deportaties, kozen [jeen zuil van een meter hoog, rop de granieten plaquette Jbatst werd. Inmiddels zijn |as in Leunen, Veulen, Oirlo, e en Oostrum van deze her- ^smonumentjes opgericht Saterdag is het de beurt aan tenray. Daar begint het pro- ma al om 16.00 uur in het tcnschapshuis met de ont- Igst van de nog in leven zijnde jorteerden, de weduwen van wrteerden, familieleden en Jere genodigden. Tijdens de fee en vlaai worden de gasten Som geheten door Jan Strijbos, ïitter van de Stichting ikundig Genootschap tenray. Na een informeel (tenzijn worden er enkele korte, jorische films vertoond en kan mi gebruik maken van een kof- Jifel. Verder is er tijd ingeruimd |rde bezichtiging van een klei- expositie en kan een bezoek .racht worden aan het bronzen Itldje van Thei Büddiger en het ^nument voor oorlogsslacht- prs op het kerkhof. Het hoofd ei van de middagbijeenkomst is «er het ongedwongen ophalen ineringen en het luisteren pde ervaringen van lotgenoten n 18.45 uur vertrekt het gezel- feap naar de St. Matthiaskerk, ir om 19 00 uur een herden- sdienst begint. In deze dienst, ^opgeluisterd wordt door het rayse Dameskoor en het kkelijk Zangkoor, wordt een wraak gehouden door oud- Joner prof. dr. Jos Vollebergh, Bjde razzia op 17 november 1944 |in Castenray opgepakt en bij de lieting van de deportatietrein .Jop 18 november 1944 gewond dMeritdienst begeven de £rs zich, voorafgegaan Fanfare Dorpsklank uit ly, naar het dorpsplein. Na van dr. Gerard lans van de Stichting tatie Oktober 1944 Noord- n-Limburg en van Louis Vroemen, voorzitter van de Dorpsraad Castenray, wordt het herdenkingsmonument onthuld door de enige nog in Castenray wonende oud-gedeporteerden, Handrie Wismans en Jan Peeters. Na een gedicht, dat voorgedragen wordt door een kleinkind van een gedeporteerde, zal kapelaan Van Dijck het monument inzegenen. Vervolgens worden de namen van alle in Castenray opgepakte perso nen genoemd en worden bloem stukken bij het monument gelegd Na een dankwoord van Jan Strijbos sluit de fanfare de herdenkingsce remonie af met 't Casels Lied. Behalve de Fanfare Dorpsklank zal ook doedelzakblazer Pieter van de Vorle de ceremonie muzikale luis te! bij'zoetten. Aansluitend aan de ceremonie is er voor iedereen gelegenheid, om in het gemeenschapshuis nog wat na te praten bij een gratis kop kof fie of thee. Ook kan men daar de expositie bezichtigen en zijn er brochures en boekjes te koop. LOUIS CALON In tegenstelling tot andere plaat sen heeft het Heemkundig Genootschap Castenray er uit his torische overwegingen voor geko zen alle namen van de 47 in Castenray en Klein Oirlo opgepak te mannen op een aparte koperen plaat te vermelden. Deze gepati- neerde, koperen plaat is aan de voorkant tegen het monument bevestigd. Van de 47 opgepakte personen zijn er momenteel nog dertien in leven. Een van hen woont in Canada. De overigen zijn zaterdag te gast in Castenray. Eveneens aanwezig is de familie van Louis Calon uit Rotterdam Louis Calon werd als derde van een jjezin met tien kinderen gebo ren in Rotterdam-west, waar hij opgroeide en de Broedersschool bezocht. Vervolgens ging hij naar de R.K H.B.S. te Rotterdam, waar hij in 1943 het einddiploma behaalde. Om onmiddellijke tewerkstelling in Duitsland te ont lopen, liet hij zich als leerling inschrijven aan een Middelbare Land- en Tuinbouwschool en zo verkreeg hij uitstel van directe uit zending naar Duitsland. In Castenray, waar zijn jongere zusjes als 'Rotterdamse bleekneusjes' waren ondergebracht, ging hij 'praktijk doen'. Zijn ouders dach ten dat hij in Castenray veilig zou zitten, vergeleken met Rotterdam. Louis kwam terecht op het agrari sche bedrijf van Teng Jeuken aan de Castenrayse Straat, tegenwoor dig Lollebeekweg. Daar bracht hij aanvankelijk een onbezorgde tijd door, tot die verschrikkelijke 17e november 1944. Als een dief in de nacht vielen Duitse soldaten Castenray binnen en dreven enke le tientallen inwoners, knechten en onderduikers bij elkaar, waarna de voettocht naar het veer in Broekhuizen begon. In de stro mende regen kwam men daar uit eindelijk bibberend van de kou aan. De groep werd de Maas over gezet naar Arcen, waar reeds ande re opgepakte mannen wachtten. In rijen van vier moesten de ver kleumde jongens en mannen zich opstellen voor een telling en tel kens wanneer er nieuwe groepen arriveerden, volgden er nieuwe tel lingen. Uiteindelijk hadden zich 385 mannen verzameld en vertrok de groep stapvoets per tram naar Venlo, waar men bijna zes uur later aankwam. Onderweg hadden een aantal waaghalzen weten te ontkomen, maar lang niet alle ont snappingspogingen lukten. Enkele mannen werden letterlijk aan de haren teruggesleept. Ook hadden de bewakers schijnwerpers en schoten ze bij ontsnappingen in het wilde weg, waarbij ook doden vielen. 's Avonds werd dan eindelijk Venlo bereikt en nog diezelfde nacht ging het per trein in stinken de veewagons naar Duitsland Na een urenlange stop even voorbij de grens, sukkelde de deportatie trein verder naar Kaldenkirchen. Daar werden de veewagons met de gevangen mannen op een zij spoor gerangeerd en staande in hun kletsnatte kleren brachten de hongerige en dorstige mannen zo de rest van de nacht door. De volgende dag werd er tegen de middag een locomotief voor het treinstel gekoppeld en ging de reis verder. Orn cle bevoorrading van het bruggenhoofd op de westelijke Maasoever af te snijden, voerden geallieerde jachtbommenwerpers onophoudelijk beschietingen en bombardementen uit op bruggen, spoorlijnen en treinverkeer. Ook de trein met de opgepakte jongens en mannen uit onze regio werd net buiten Breyell door zes jabo's bestookt. Een regen van kogels daalde neer over de gehele lengte van de trein, die schokkend tot stil stand kwam. Een aantal wagons werd letterlijk doorzeefd Overal hoorde je geschreeuw en gekerm van gewonden en enkele mannen werden dodelijk getroffen. Louis Calon raakte zwaar gewond en hij lag meer dood dan levend in het gras. Jos Vollebergh lag een stuk verder met een schotwond door zijn pols en zijn ogen vol bloed. Leo Nelisscn uit Oirlo scheurde zijn hemd in repen en bond de wond af. Een hele tijd later werden de gewonden naar het Sint Comeliushospitaal in Dülken gebracht, waar Louis Calon aan zijn verwondingen overleed. Hij werd begraven op het kerkhof van Dülken, waar zijn naam abusieve lijk met dubbele '1' op het graf- kruis werd vermeld. Later werd hij herbegraven op het Nederlands Ereveld in Düsseldorf, waar zijn graf momenteel nog ligt in vak C, rij 3, nr. 29. Jos Vollebergh werd, wellicht vanwege de ernst van zijn verwon dingen, meteen naar het hospitaal in Viersen gebracht en nog diezelf de avond vervoerd naar het zieken huis in Düsseldorf. Door de beschietingen was hij aan zijn ogen dermate gewond geraakt, dat hij blind was geworden en hier voor beschikte men in Düsseldorf over betere specialisten. Na een week keerde zijn gezichtsvermo gen langzaam weer terug en na een maand las hij alweer de vette koppen in de Duitse kranten. Deze berichtten net over het Ardennen offensief, dat de Duitsers weer hoop gaf op de overwinning. In februari 1945 werd Jos Vollebergh uit het ziekenhuis ont slagen en kreeg hij een pas, om naar zijn nicht in Dülken te gaan. Van daaruit reisde hij verder naar de Achterhoek, waar hij het genoe gen van de bevrijding mocht mee maken. Na de oorlog kon Jos Vollebergh zijn studie vervolgen en werd onder meer professor aan de universiteit in Nijmegen. Hij is inmiddels 79 jaar en zal a.s. zater dag tijdens de kerkdienst over zijp ervaringen vertellen. "Castenray hdÓpt tlat velen de' herdenkingsdienst om 19 00 urn en de aansluitende onthulling van het monument zullen bijwonen, als eerbetoon aan hen, die deze verschrikkelijke oorlogsepisode moesten meemaken. Bet college van B en W van de Jeente Venray heeft besloten de folande actualisering van het jctuurplan 'ruimte voor de toe- [tnst' te verbreden en te verdie- tot een structuurvisie+. De reentebrede structuurvisie+ gt het karakter van een integraal delingsplan, stroomlijnt aide beleidstrajecten en struc- fcert de uitvoering van projec- Het plan gaat bestaan uit een 'sdeel en een uitvoeringsdeel. plan komt. in samenwerking p partners, interactief tot stand wordt gebiedsgericht uitge- 't. Het college heeft dit besluit jiomen vanwege 'een sterke ttefte aan het vergroten van de Sokkenheid van het bestuur, [sterking van de burgerparticipa- ai het gebiedsgericht werken' •t in goede banen leiden van öntwikkeling van Venray in de Jdste zin vindt op dit moment Bats met behulp van een groot lal projecten en reguliere activi- i- Om de regiefunctie van de tente optimaal vorm te geven ff volgens de gemeente zowel f ambtelijke kant als aan bestuur- kant behoefte aan meer inzicht in en samenhang tussen deze activiteiten. 'Ook bestuurlijke betrokkenheid, burgerparticipatie en een gebiedsgerichte benadering moeten geoptimaliseerd worden. Het opstellen van een structuurvi sie is daarvoor een uitstekend ins trument en is een vergelijkbare vorm van een omgevingsplan zoals bijvoorbeeld het provinciale omge vingsplan (POL)', aldus de gemeen te Vertrekpunt bij de aanpak van het project is het feit dat de inspan ningen er op gericht worden een gezond evenwicht te vinden tussen korte en langere termijn. Het pro ject en de daarop te baseren uit voeringsprogramma's moeten zodanig opgesteld worden dat de uitvoering van concrete projecten niet hoeft te wachten op andere langere-termijn-projecten. Het moet mogelijk blijven in 2005 en 2006 uitvoering te geven aan maat regelen die daar om vragen. De planning van het traject is daarop afgestemd. Ook is het vertrekpunt dat deze aanpak lopende plantra jecten niet verstoord, maar dat door afstemming van trajecten juist een meerwaarde bereikt kan wor- d Erwonfl ealiseent' :uin wonen* oor betrouwbare vertalingen naar het Engels, zowel zakelijk als privé. Heidseweg 3 5, 5Sl2 AA Heide, Tel. 0478 580846 E-mail: translationangels@planet.nl Samenwerking dwingt extra informatie over grote projecten af Tijdens de behandeling in de raadsvergadering uitten de politieke fracties veel kritiek op de ondoorzichtige begroting. Een amendement van het CDA om de begroting te verbeteren werd raadsbreed aangenomen. De begroting moet meetbaar, controleerbaar en transparanter zijn, zo vinden de raadsleden. Samenwerking Venray kwam als eerste met een amendement De partij eiste dat met ingang van de voorjaarsnota 2005 de verbeterin gen zijn doorgevoerd. Fractieleider Ike Busser veegde de vloer aan met een van de belangrijkste politieke documenten. "De kwaliteit is zeer matig", oordeelde Busser. "Het is warrigheid en wolligheid alom. Wij willen kunnen volgen wat het col lege met de budgetten doet." "Niet realistisch", reageerde wethouder Heidens (CDA) die ook wees op de extra kosten die dit met zich meebrengt. Er is een klankbordgroep die betrokken is bij de 'doorontwikkeling' van de programmabegroting. Hierin zit van iedere partij één raadslid. De begroting moet straks voldoen aan de SMART-doelen (specifiek, meet baar, acceptabel, realistisch en tijdsgebonden). Volgens Ike Busser is de klank bordgroep ontevreden omdat amb tenaren niet aanleveren wat ze beloven. Samenwerking wil tabel len zien met duidelijke doelen en prestaties. Er moeten ook prestatie indicatoren, nulmetingen en streef waarden in. Daarnaast dienen de kosten per doel of prestatie inzich telijk te zijn. Het amendement van Samenwerking kon niet rekenen op een meerderheid omdat de par tij teveel ineens wilde. Daarom diende het CDA een nieuw amen dement in met dezelfde strekking. Alleen wordt het college meer tijd gegund om de verbeteringen door te voeren. Bij de komende voorjaarsnota moeten vier van de tien program ma's aan de eisen voldoen. Bij de begroting van 2006 geldt dit voor zeven programma's en bij de voor jaarsnota 2006 moet geheel aan de wensen van de raad zijn voldaan. Alle partijen steunden dit voorstel. Samenwerking Venray ging daar na nog een stap verder. De opposi tiepartij diende vijf moties in. Het betrof vijf projecten waarover de raad vanaf 2005 per kwartaal gerapporteerd moet worden over de kosten en de voortgang. Dit zijn de publiekshal, Engelse tuin, Brabander, de Gouden Leeuw en het ambtenarenapparaat. Wethouder Heidens (CDA) had er weinig trek in. Hij vond de vijf moties overbodig. "Want de raad krijgt al voldoende rapportages om haar toezichthoudende taak te kun nen uitoefenen." Niet alle partijen dachten er ook zo over De moties over de publiekshal, Brabander, Gouden Leeuw en het ambtelijk apparaat werden aangenomen, alleen PvdA ep Lokaal Aktief waren meestal tegen. De motie over de Engelse tuin kreeg geen steun. Omdat het geen belangrijk project is en de tuin bovendien al bijna gereed, stelden CDA en WD. Burgemeester Waals plaatste de kanttekening dat het college nog zal laten weten of de gewenste rap portages er ook daadwerkelijk komen. *U kunt dit wel allemaal willen maar dit betekent extra werk. En deze werkzaamheden zijn niet begroot. Er zal eerst geld voor gevonden moeten worden. Want in de begroting is die ruimte er niet." Gelet op de marktontwikkelin gen worden de grondprijzen voor 2005 door de gemeente Venray beperkt verhoogd. Voor de woningbouw is de stijging 2% waardoor de prijs uitkomt op 198 euro per m2. De prijzen voor de bedrijventerreinen gaan omhoog met 5waardoor de prijzen komen te liggen tussen 73 euro (Smakterheide 2) en 150 euro per m2(kantoorlocatie de Hulst 2). Alle prijzen zijn exclusief BTW. De prijzen voor de bedrijventerrei nen zijn te vinden op de website van de gemeente onder de rubriek 'ondernemen in Venray'/cijfers en voor de woningbouw onder de rubriek 'bouwen aan Venray'/grondprijzen. Plataanstraat 12 Venray tel.582635 (door Paul van Meegeren, gemeentearchivaris) Dit jaar en volgend jaar vie ren we het feit dat Nederland en Nederlands-Indië zestig jaar geleden bevrijd werden. De viering van de bevrijding is in de afgelopen zestig jaar sterk van karakter veranderd. Telkens opnieuw bleek dat er vergeten groepen waren, groe pen die recht hebben op een bijzondere plaats bij de her denking. In 1988 gaf de bekende geschiedschrijver van de Tweede Wereldoorlog, L. de Jong, in zijn standaardwerk over oorlog en bezetting een overzicht van alle geschonden groepen. Een over zicht dat begon met de illegale werkers en de Joodse bevolking en dat eindigde met de kinderen van 'foute' ouders. De slachtoffers van dwangarbeid kwamen in zijn overzicht niet voor. In onze regio heeft de Stichting Deportatie oktober 1944 zich hun lot aange trokken. En met succes. In tien jaar tijd is enorm veel werk verzet en dit werk krijgt deze en vorige maand zijn bekroning met de ont hulling van monumentjes in tal van plaatsen in Noord- en Midden- Limburg. Om het verhaal van de deporta tie en dwangarbeid goed te kun nen begrijpen is een korte histori sche terugblik nodig. Voor ons, die dagelijks beelden te zien krij gen van oorlogsgeweld, is het moeilijk voor te stellen dat de mensen in de gemeente Venray en de rest van Nederland in mei 1940 helemaal geen idee hadden van wat oorlog inhield, laat staan een totale oorlog. Eeuwenlang was Nederland verschoond geble ven van oorlogsgeweld en nu ineens werd men geconfronteerd met een bezetting door de Duitsers. Aanvankelijk leek die bezetting wel mee te vallen en schenen de Nazi's het vooral gemunt te hebben op geselecteer de bevolkingsgroepen, in het bij zonder de Joden. Toen voor Duitsland in 1943 het militaire tij keerde veranderde dit en werd de bezetting steeds zwaarder. Toch hoopten velen, na de landing van de Geallieerden in Normandië in juni 1944, op een snelle en geruis loze bevrijding. In Venray werden al plannen gemaakt voor de naoorlogse tijd en op verzoek van de plaatselijke VW werd zelfs een kaart vervaardigd om Venray te promoten als toeristische attractie. Wij weten dat het lot anders heeft beslist. Door de mis lukking van de operatie Market Garden kwam het gebied ten wes ten van de Maas in Noord- en Midden-Limburg plotseling in de frontlinie te liggen. Zo werd op 12 oktober 1944 Venray-dorp door zware luchtbombardemen ten getroffen. Al eerder waren de Duitsers begonnen om alle weerbare man nen in hun bruggenhoofd ten westen van de Maas op te pakken. Op zondag 8 oktober begon de operatie met kerkrazzia's in Horn en omgeving. De reden voor de razzia's ligt voor de hand. De Duitsers hadden grote behoefte aan dwangarbeiders om de oor logsindustrie draaiende te hou den. Hitier weigerde te capitule ren en probeerde de oorlogsproductie zo hoog moge lijk op te voeren en daar waren dwangarbeiders voor nodig, ook al omdat de meeste Duitse man nen en jongens aan het front zaten. Bovendien zag de Wehrmacht graag dat zoveel mogelijk Nederlandse mannen uit het frontgebied verdwenen. Daar konden wel eens partizanen tus sen zitten. De meeste dwangarbeiders kwamen terecht in de buurt van Wuppertal en Hagen. Ze werden in schoolgebouwen onderge bracht en moesten allerlei soorten FordFocusFü URA ^V.a€23=645;- €18.295,- Nu met €5.250,- voordeel bÜ de Ford dealer. ABS en airbags Airco met aut. temp. regeling Bosch navigatie systeem met 6 CD-wisselaar 15" 8x2-spaaks lichtmetalen velgen Lederen bekleding (geperforeerd) en nog ongelooflijk veel meer Van Haren Autobedrijven Venray/Boxmeer Uonstraat 9, (Industrieterrein Saxe Gotha), 5831 AL Boxmeer. Telefoon 0485 - 5617 20, Raadhuisstraat 38, 5801 MA Venray Telefoon 0478 - 55 61 00. Verkoop 0478 - 55 6110. werkzaamheden verrichten voor het Duitse spoor: van zeer zwaar en gevaarlijk werk, zoals het uit kappen van tunnels en graven van sleuven, tot lichter werk als het ruimen van sneeuw. De bewaard gebleven dagboek jes van de dwangarbeiders geven een aangrijpend verslag van de dagelijkse strijd om het bestaan. In de overvolle slaapbarakken werd een ongelijke strijd gevoerd tegen vlooien en luizen en ander ongedierte. De slechte hygiëni sche omstandigheden maakten de mannen vatbaar voor ziektes, waarbij de verzwakking door ondervoeding ook een rol speel de. "Het eten", zei iemand, "was teveel om dood te gaan en te wei nig om te overleven." Meestal stond er een waterige koolsoep op het menu die de honger niet echt kon stillen. Daarbij kwam de angst voor de luchtaanvallen. Het industriegebied rondom Wuppertal en Hagen werd onop houdelijk gebombardeerd door de geallieerden. Zodra het luchta larm afging probeerde men zo snel mogelijk een veilige schuil plaats op te zoeken. In zulke ang stige momenten leek een behou den thuiskomst verder weg dan ooit. Tegenover al deze negatieve ervaringen stonden ook een paar lichtpuntjes. De solidariteit tussen de mannen was groot. Een gede porteerde schreef hierover: "Er is veel medeleven en hartelijkheid gegroeid tussen velen van ons: de winst van het lijden." Men probeerde elkaar zoveel mogelijk te ondersteunen en op te beuren. Velen vonden ook kracht in het geloof. Gezamenlijk of alleen werd de rozenkrans gebeden,.gezongen en gelezen in missalen. Soms was het ook mogelijk, om een katholieke kerk te bezoeken. En dan waren er ook positieve ervaringen met Duitse burgers die sympathiseerden met het lot van de dwangarbeiders en hen van eten en kleding voorza gen. De bevrijding kwam in april 1945 tóen de geallieerden Wuppertal en omgeving innamen. Dat was geen moment te vroeg, want de situatie in Duitsland werd steeds dramatischer. Na een avontuurlijke tocht door het verwoeste Ruhrgebied kwa men de meeste gedeporteerden in mei 1945 terug in hun woon plaats. Achteraf bezien is het een klein wonder dat bijna iedereen er het heelhuids van heeft afge bracht. De lotgenoten zijn elkaar niet uit het oog verloren. In 1984 vond in Oirlo een grote reünie plaats van de oud-Wuppertalers. Wat wel bleef steken, was dat er in Nederland zo weinig aan dacht was voor hun lotgevallen en geen erkenning van hun leed. Dat onrecht wordt dit jaar recht gezet. Onze democratie, onze rechts staat is geen vanzelfsprekend gegeven, maar moet steeds opnieuw bevochten worden en dus onderwezen, thuis en op school, opdat we blijven beseffen dat onze vrijheid een kostbaar goed is. Op zaterdag 20 november wordt om 19.00 uur in de Castenrayse parochiekerk een herdenkingsdienst gehouden. Aansluitend wordt op het dorps plein een monument onthuld en ingezegend, om de 47 mannen die in Castenray en Klem Oirlo bij razzia's zijn opgepakt te herden ken. De winkel en showroom van Comfortabel Wonen in Heide mag niet uitbreiden. Het bedrijf aan de Heidseweg wil een extra verdieping bovenop het bestaande bedrijfspand. Het college van B en W wees de bouwaanvraag af omdat het teveel verkeersdrukte veroor zaakt en het hoge gebouw niet zou passen bij het karakter van Heide. Bovendien is de beoogde uit breiding in strijd met het bestem mingsplan. Comfortabel Wonen, onderdeel van BV De Aanpak, ging tegen dit besluit in beroep. De gemeentelij ke beroeps- en bezwaarcommissie verklaarde het bezwaarschrift ongegrond. De Aanpak vindt dat de afwijzi- ging in strijd is met het gelijk heidsbeginsel. Want het even ver derop gelegen Kusters Steenhandel aan de Spiekert kreeg wel toestemming voor uit breiding. Waarvoor tevens werd afgeweken van het geldende bestemmingsplan. Het college oordeelt dat de twee bedrijven in de kom van Heide niet met elkaar te vergelij ken zijn. In 1999 werd de Detailhandelsnota vastgesteld. Daarin staat dat non-food bedrij ven uit de kerkdorpen moeten worden geweerd. Zij dienen zich te vestigen op de daarvoor beschikbare locaties in Venray. Door de uitbreiding van Comfortabel Wonen krijgt het bedrijf nog meer de uitstraling van grootschalige detailhandel. Volgens het college past een grootschalige woonwinkel abso luut niet bij het karakter van het dorp Heide. De voornaamste acti viteit van Kusters is groothandel. En daarmee is tevens het verschil aangegeven. Want groothandel valt niet onder het gemeentelijk detailhandelsbeleid. Kusters zou slechts een beperkt aantal particu liere consumenten trekken en is derhalve geen concurrent voor de winkels in Venray, zo oordelen burgemeester en wethouders. Voor Comfortabel Wonen geldt een ander verhaal. Er is onvol doende draagvlak voor dit bedrijf binnen de dorpen. Er komt daar om ook publiek vanuit de regio op af. "Dit leidt tot ongewenste verkeersstromen en het kan ten koste gaan van de voorzieningen in het winkelcentrum van Venray door het weglekken van koop kracht", zo beargumenteert het college de afwijzing. HOVEN l-ERS

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7