IPOV wil scholen laten fuseren iuccesvolle samenwerking ilaatselijke nieuwsbladen èrkeert Venray in identiteitscrisis? BOSS Marokkanen extra alert FordTransit Mogelijk uitbreiding werkgebied Rabobank NIEUW: MENSWEAR Toekomst kermis en carnaval Regels kappen bomen MAN WOMAN 1- Pact, EN MAAS Donderdag 18 november 2004 - Pagina 3 ISPOV, het bestuur van de jholen in Venray, is lemens om de basisscho- jekepot en Flierefluit te juseren tot een school in tentrum van Brukske. _ist wil de SPOV een Edance van De Bongerd liten in de nieuwe wijk ider. Op termijn zou de huidige Bongerd volledig naar die wijk moeten worden over geplaatst. De SPOV wil deze ontwikkelingen volgend jaar in gang zetten. Volgens het bestuur kampen de scholen in Venray-Zuid (Bongerd. Foekepot en Flierefluit) al een aantal jaren met een dalend leer lingenaantal. De SPOV is van mening dat een school het beste kan functioneren als het leerlin genaantal tussen 300 en 400 ligt. Dit heeft ondermeer ook te maken met de financiële midde len die voor de scholen beschik baar zijn. Omdat op langere ter mijn bij diverse andere scholen stijgingen en dalingen van leerlin gen te verwachten zijn, wil de school vanaf 2008 samenwer kingsvormen onderzoeken van de scholen Coninxhof, de Keg, De Toverbal en de te realiseren school in de Brabander. In een later stadium wordt ook gekeken naar samenwerking tussen de scholen in Landweert. Het bestuur is van mening dat het beter is om tijdig maatregelen te treffen dan af te wachten tot scholen verder blijven dalen in leerlingen en middelen. Óver de te nemen maatregelen heeft de SPOV uitvoerig overleg gehad met de schooldirecteuren, de gemeen te Venray en externe deskundi gen. De ouders van de leerlingen zijn vrijdag met een brief over de plannen ingelicht. lale kranten vieren jubilea (Maas. het nieuwsblad ly en omgeving, bestaat jaar 125 jaar. De Echo it, het lokale nieuwsblad M an de Maas 75 jaar. (thonderd jaar ervaring in nieuws. Bovendien werken It bladen sinds twee jaar cn op het gebied van adver- werving. akelei en Maas en De Echo van zijn twee nieuwsbladen die flijk met elkaar te vergelijken Beide kranten hebben een i lokaal karakter waar het gaat iet nieuws. In Peel en Maas e .weinig nieuws uit Horst reffen en omgekeerd idem "Beide kranten vervullen in eigen verspreidingsgebied belangrijke maatschappelijke tie", stelt Pedro van Lieshout, ver van de Echo. Zijn abon- komen dan ook nagenoeg dtend uit Horst aan de Maas. el en Maas oriënteert zich iets breder: Venray. Maar sinds enkele jaren ook Meerlo- Wanssum terwijl in de voormalige gemeente Vierlingsbeek nog ruim 500 abonnees zitten. "De binding met onze lezer is zo groot dat veel oud-Venraynaren na een verhui zing toch hun abonnement hou den. Zij willen op de hoogte blij ven van het Venrayse nieuws", aldus Christ van den Munckhof van Peel en Maas. Want daar draait het om in een lokale krant: nieuws. "Van plaatse lijke politieke perikelen tot een optreden van de harmonie of een wedstrijd van de schaakclub. Het verslag van de plaatselijke voet balverenigingen of de misinten- ties van de diverse parochies. Voor al deze berichten is plaats in Peel en Maas en De Echo van Horst", aldus Christ van den Munckhof. "Dat verhoogt de bin ding met de lezers. Voor die abon nees zullen beide kranten de komende tijd ook wat extra's doen in het kader van beide jubi lea. Dat zijn we als uitgever ook verplicht en dat doen we dus ook." ADVERTENTIES Beide kranten zijn nog volledig zelfstandig en zullen dat ook wel blijven. De kranten doen het goed in hun verspreidingsgebied en kennen een hoog dekkingsper centage als het gaat om abonnees en lezersbereik. "Twee jaar gele den hebben we als collega's de koppen eens bij elkaar gestoken. Omdat beide bladen een eigen verspreidingsgebied hebben, kon den we elkaar goed aanvullen", vertelt Pedro van Lieshout. "Adverteerders willen niet altijd de sam^n{vèrlcirt^ Ytfsseh v alleen maar lokaal adverteren. Horst en Venray liggen vrij dicht bij elkaar en voor ondernemers zijn beide plaatsen een interessan te markt. Op die behoefte hebben we ingespeeld door de onderne mer de mogelijkheid te bieden om in beide kranten te adverte ren", vervolgt Christ van den Munckhof. En niet zonder succes. Wekelijks wordt er vanuit Peel en Maas een groot aantal adverten ties doorgeplaatst in De Echo van Horst. Omgekeerd gebeurt het zelfde en weten steeds meer Horster ondernemers via De Echo van Horst de weg naar Venray te vinden. "Tegen aantrekkelijke tarieven maar dat spreekt voor zich", aldus Pedro van Lieshout Het succes blijft ook andere col lega's niet onopgemerkt. "Momenteel zitten we met het ^/eeicblad voor T)ëlirne eifhet Boxmeers Weekblad aan tafel om een soortgelijke samenwerkings vorm aan te gaan", vertelt Christ van den Munckhof. "Ook deze twee kranten hebben een eigen verspreidingsgebied dat grenst aan dat van Peel en Maas en de Echo. Ook deze kranten liggen lokaal goed in de markt en samen kom je tot een oplage van bijna 75.000 exemplaren." Wanneer er voor de adverteer der behoefte bestaat om regiona- ler te adverteren kunnen ze dus bij een van deze kranten terecht. "De klant ontvangt één factuur en heeft één aanspreekpunt. En ze hebben te maken met kranten die allemaal een grote traditie hebben in hun verspreidingsgebieden met een trouwe schare lezers. En dat is erg belangrijk, want adverteren in bladen die niet of nauwelijks gelezen worden zet voor een ondernemer weinig zoden aan de dijk". zoekers toekomstdebat op zoek naar centraal thema ema: Venray is levendig. Theehuis in St. park. Presentatie: Han van Meer. Bezoekers: 60. aan tafel: Betty Bradley nager VW Noord- en ten-Limburg en voorzitter ayse horeca), Jan »en (wethouder Stedelijk !f), Jan Kreutz (voorzit- Fietsvierdaagse), John schelders (voorzitter ftnian Holland) en Anne- e Ruyten (actrice en oud- ayse). is in Venray en zijn dor pel te doen. Liefst 440 'e en grote activiteiten 'en er jaarlijks georgani- Met de levendigheid JIJlH Venray, het thema van de HNIN fe discussie-avond, moet dus wel goed zitten. Daar Cn de zestig aanwezigen in het Theehuis het maandag avond niét over eens. In de wir-war van activiteiten ont breken samenhang en samen werking. "Venray mist een centraal thema", stelde Betty Bradley. Gerard de Beijer constateerde dat Venray in een identiteitscrisis ver keert Volgens hem is het thema snel gevonden: psychiatrie. Want daarmee is Venray wijd en zijd bekend. En al het andere is gezocht, vindt De Beijer die 22 jaar geleden in Venray neerstreek. "Venray had toen een duidelijke identiteit. Het was een sterk punt maar het imago was niet altijd positief. Met het afbrokkelen van de instituten zijn we onze identi teit kwijtgeraakt." Nu Venray hon derd jaar aan psychiatrie verbon den is, sinds de komst van St. Business Edition €13.995,- Voordeel €1.700,- wsww.ford.nl -$• 63 kW (85 pk) TDdi motor Stuurbekrachtiging -irdersairbag Zeer comfortabele bestuurdersstoel met 3*1 6,6 m3 laadruimte en lage laadvloer Mobiliteitsgarantie pi Haren Autobedrijven Venray/Boxmeer 9. (Industrieterrein Saxe Gotha). 5831 AL Boxmeer Telefoon 0485 - 5617 20 3t 38. 5801 MA Venray-Telefoon 0478 - 55 61 00. Verkoop: 0478 - 55 6110. Anna en St. Servatius, is het tijd een positieve impuls aan deze indentiteit te geven, meent De Beijer. "Dit kan door de instituut sterreinen zo te ontwikkelen dat ze prachtig geïntegreerd worden in de Venrayse gemeenschap." Ook Anne-mieke Ruyten onder streepte de eigenheid. "Venray moet iets bijzonders zijn. We moeten daarom niet teveel willen wat iedereen al heeft. Venray is geen Boxmeer of Cuyk". zei de actrice die bij ieder bezoek aan haar geboortedorp bijna de schrik om het hart slaat. "Er zijn al zoveel mooie gebouwen afgebroken. Er zijn missers gemaakt en dat is zo jammer. Zorg dat Venray het mooie behoudt om trots op te zijn en zo de eigen identiteit te bewa ren." Betty Bradley zette haar vraagte kens bij 440 evenementen. "Zit daar ook de jaarvergadering van de duivenclub bij?". Ook anderen pleitten voor kwaliteit in plaats van kwantiteit. John Raadschelders probeert al jaren lang tevergeefs een internationaal erkend sportevenement als Powerman in Venray populair te maken. Hij ondervindt meer tegen- dan medewerking. De gemeente draait de subsidiekraan dicht en ondernemers en bezoe kers klagen over de slechte bereikbaarheid van het centrum als de duathlon wordt gehouden. Raadschelders mist in Venray het saamhorigheidsgevoel, "ledereen knokt voor zijn eigen activiteiten. Het wij-gevoel bestaat niet. Dit is een remmende factor." Gijs Frencken, hij sprak namens de denktank, vindt dat de gemeente de hand in eigen boe zem moet steken. "We moeten de evenementen ruimer baan geven. De gemeente is te afwachtend. 'Moet dat nou', luidt vaak de reac tie. Er komen steeds meer particu liere initiatieven die op ondersteu ning van de gemeente rekenen. Wij moeten evenementen veel beter faciliteren. Dat geldt zeker ook voor Powerman." Frencken vindt dat de pleinen en terrassen dringend een kwali teitsimpuls behoeven. Venray dient ook meer in te zetten op ste delijke evenementen van allure zoals festivals. Tevens moet het de rust in het buitengebied benut ten. "Aansluiten bij dingen waarin we goed zijn. Zorg, cultuur en landbouw", zegt Frencken die een grotere rol ziet weggelegd voor de centrumondernemers die het in zijn ogen 'niet goed doen. "Ze moeten samen sterk staan zodat Venray iets te bieden heeft. Nu spat het vaak uit elkaar. Ze rijden elkaar in de wielen of frustreren elkaar." Volgens wethouder Driessen wordt 'funshoppen' steeds belangrijker. "Het winkelaanbod is redelijk. Maar de pleinen kun nen gezelliger. We moeten inves teren in gezellige terrassen met muziek en vermaak. Voor grote evenementen hebben we niets. Dichtbij het centrum moet een evenementenhal met een terrein komen. Daaraan is behoefte." Schouwburg-directeur Anne- Christine Liebrand wees op de sterke punten op cultureel gebied. "We kunnen heel veel samen. Als alle organisaties elkaar bij de hand nemen dan kunnen er 360 dagen in het jaar culturele activiteiten zijn." Ine Cortenbach woont 28 jaar in Venray. "Er is sindsdien veel veranderd in positieve zin. Want er wordt veel meer georgani seerd. Er zijn mooie culturele manifestaties in het Theehuis. Maar Venray wil meer dan nodig is", waarschuwt zij. Volgens haar trekken de kunstvoorstellingen slechts een klein groepje Venraynaren. "Ik vraag me daar om af of er behoefte is aan meer evenementen," In het verleden kende Venray een rijdende kiosk die van plein naar plein trok en waarop harmo nie Euterpe haar concerten hield. Erik Peters vertelde dat het idee voor een kiosk weer opborrelde bij het 50-jarig bestaan van de VVV. "Het was bedoeld als cadeau maar het ging helaas niet door. Venray Muziek Totaal werd het alternatief." Paul Jansen opperde het idee om de pleinen te overdekken. Op de hoeken van het Hensenius- en Schouwburgplein moeten pilaren geplaatst worden waarover een tentzeil komt. "Zo hebben we altijd een overdekte constructie voor alle evenementen." WINTERSCH Wij zetten alles weer strak ii de verf en zorgen voor een perfecte wandafwerking. GERARD REIJNDERS schilderwerken b.v. Plataanstraat 12 Venray tel.582635 Aanslag moskee Venray verijdeld De Venrayse politie heeft vorige week in de nacht van woensdag op donderdag een poging om brand te stichten in de Marokkaanse moskee aan de Kiosk in de wijk Brukske verijdeld. Na een tip kon de politie twee mannen, een 20-jarige inwoner van Tienray en een 23-jarige inwo ner van Kronenberg, aanhou den die met molotovcocktails in hun auto op weg waren naar de moskee. Donderdag avond werd een derde ver dachte, een 20-jarige vrouw uit Horst, opgepakt. De twee mannen zijn bekenden van de politie. Ze zijn eerder in aanraking geweest met politie en justitie voor het plegen van geweld. De twee werden rond kwart over drie 's nachts aange houden. Volgens ooggetuigen kwamen ze met hun auto met hoge snelheid aanrijden over de rondweg richting moskee. Toen ze een politieauto zagen, gingen ze er vandoor. Na een korte achtervolging kon de politie de mannen inrekenen. In de auto werd een aantal molo tovcocktails aangetroffen. De verdachten zijn verhoord en voorgeleid aan de rechter-com- missaris. Vorige week heeft de politie onder leiding van^e tgclv tef-ymimissaris de wonjqgen yarj verdachten onderzocht. Op basis van de informatie die is ver zameld, sluit de politie niet uit dat er mogelijk racistische motieven ten grondslag liggen aan het inci dent. Dit wordt nog nader onder zocht. Volgens de politie zijn er momenteel nog geen aanwijzin gen dat er verband zou kunnen zijn met andere zaken, maar ook dit wordt meegenomen in het ver dere onderzoek. Het drietal is in bewaring gesteld. Welke rol de vrouw bij de poging tot brand stichting heeft gespeeld, wordt nader onderzocht. De vrouw was in elk geval niet in het gezelschap van de twee mannen, die werden opgepakt in de buurt van de mos kee. Dinsdag pakte de politie een vierde verdachte, een twintigjari ge man uit Horst, op in het onderzoek naar de aanslagpoging op de moskee in Venray. Hij wordt verdacht van betrokken heid bij de poging tot brandstich ting. In het belang van het verde re onderzoek willen politie en justitie geen nadere mededelin gen doen over deze zaak. Sinds de moord op Theo van Gogh worden moskeeën en plaat sen waar moslims samenkomen extra in de gaten gehouden. De moskee in Venray wordt al veel langer bewaakt door de Marokkaanse moslims. In het weekend van 22 maart werd de in aanbouw zijnde moskee namelijk al een keer bezocht door onbe kenden die het gebouw in brand probeerden te steken en haken kruisen en racistische symbolen op de muren spoten. De schade bleef beperkt, 'slechts' een paar ruiten gingen aan diggelen. Sinds eind maart gaat het licht in de moskee niet meer uit en zorgen de Marokkanen zelf voor de bevei liging van het gebouw. Het bestuur van de moskee is opge lucht. "Het is momenteel een gek kenhuis in Nederland", zegt bestuurslid Kalid. "Als Marokkaanse gemeenschap zijn we door alle gebeurtenissen van k de Uatsfe ^xtrja opAonze hoede-» Jarenlang jiebbpn ye vreedzaam^ t "èn rustig in Nèderland kunnenj leven. Maar nu kun je rustig zeg gen dat we bang zijn. Het is te gek voor woorden dat dit nu ook in Venray gebeurt." De moskee wordt volgens het bestuurslid eind dit jaar of begin volgend jaar officieel geopend. Ook het wijk- platform Brukske spreekt zijn afschuw uit over de poging tot brandstichting. "Autochtonen en allochtonen moeten toch samen kunnen leven in Nederland", zegt woordvoerder Cor Bijl. "Dit moet niet! Het is maar goed dat ze de daders meteen hebben opgepakt. Ln Brukske wonen allochtonen en autochtonen al jaren vreedzaam samen. En dat moet zo blijven." Bestuursvoorzitter Eric Houben sluit het niet uit dat in de nabije toekomsten Well en Wellerlooi worden toegevoegd aan het werkgebied van Rabobank Venray-Meerlo- Wanssum. Houben zei dit tij dens de jaarvergadering van de bank. De jaarvergadering werd bezocht door 468 leden, een 'recordopkomst. Verder gaat er bij de Rabobank ook op bestuurlijk gebied een en ander veranderen. Volgens de landelijke discussie 2005+ past Raobank Venray- Meerlo-Wanssum zeer goed in het plaatje wat geschetst wordt van een gemiddelde bank: 150 fte's, 600 zakelijke klanten en 2500 pri vate bankers, particulieren boven een bepaald inkomen die behoef te hebben aan meer diensten. Volgens Houben hoeft Venray dus niet te groeien. Hij wees echter op ontwikkelingen ten noorden van Venray waar de Rabobanken van Boxmeer, Cuijk. Gennep en Bergen aansturen op een fusie. Daardoor vallen volgens hem geografische Well en Wellerlooi buiten de boot. Gezien de oriënte ring van de inwoners sluit Houben het niet uit dat Rabobank Venray-Meerlo-Wanssum dit werk gebied onder haar hoede gaat nemen. Op bestuurlijk gebied stuurt de Rabobank aan op een samensmel ting van het managementteam en het bestuur. Nu is het nog zo dat de Rabobank bestuurd wordt door gekozen bestuursleden. Het bestuur is echter van mening dat het besturen van de Rabobank steeds meer professionele kennis vergt. De Rabobank wil daarom voorbereidingen treffen om over te schakelen naar een directiemo del waarbij de bankdirectie ook het bestuur vormt. Het huidige bestuur en de Raad van Toezicht zullen vervolgens overgaan in een Raad van Commissarissen. Om de inbreng van de leden, de Rabobank is immers een coöpera tieve bank, te waarborgen, wil het bestuur overgaan tot het samen stellen van een ledenraad die invloed kan blijven uitoefenen op het beleid van de bank. Naast de merken tSWIÏ, M£XX en MAÏ1NIBUE nu ook sportieve mode van: TENSON ANTARES SPORTS t WEAR STATE ART MENSWEAR Bleek 82 Uenray Telefoon (0478) 512 304 boxmeer i mannenmode, jests and casual wear for men venray j casual wear lor men Vervolg voorpagina De wethouder lichtte toe dat er nauwelijks nog exploitanten te vinden zijn. Met pijn en moeite wist de gemeente onlangs nog een nieuw driejarig contract voor de dorpen af te sluiten. Driessen voorziet een snel einde van de kermissen. "En de dorpsbewoners boeit het niet. Zij besteden hun geld liever in grote pretparken. En geef ze eens ongelijk..." De gemeente wil zich ook hele maal terugtrekken uit de organisa tie van de dorpskermissen. Daarvoor in de plaats ontvangt ieder dorp een leefbaarheidsbud get dat ze vrij kunnen besteden. Driessen denkt dat dit geld besteed zal worden aan een dorps- of themafeest in plaats van de kermis. "Ik verwacht niet dat de dorpen dan nog voor een kneuterige draaimolen kiezen." Driessen deed de uitspraken maandagavond tijdens een discus siebijeenkomst over de toekomst van Venray. De gemeente Venray gaat alle particuliere en gemeente lijke monumentale en waarde volle bomen inventariseren en fotograferen. Bezitters die een boom willen kappen die op deze lijst voorkomt, moeten een kapvergunning aanvra gen. Voor alle overige particuliere bomen is geen aanvraag meer nodig. Het wel of niet mogen kap pen van particuliere bomen wordt volgens de gemeente door de invoering van de nieuwe regels duidelijker en eenvoudiger. Voor gemeentelijke bomen blijft de pro cedure ongewijzigd: voor het vel len van een gemeentelijke boom is altijd een kapvergunning nodig. De inventarisatie wordt uitge voerd aan de hand van criteria zoals ze, in grote lijnen, door de Bomenstichting gebruikt worden. In 1996 zijn particuliere bomen binnen de bebouwde kom van Venray en de bebouwde kom van de kerkdorpen geïnventariseerd. Alle bomen buiten deze gebieden staan nog niet op kaart. Naar aan leiding hiervan en voor het vast leggen in (toekomstige) bestem mingsplannen, volgt nu een verdere inventarisatie. Sinds 1996 hoeft voor bomen binnen de bebouwde kom geen kapvergunning meer aangevraagd te worden indien de boom niet op de lijst van monumentale en waar devolle bomen voorkomt. Voor alle bomen buiten de bebouwde kom moet nog steeds een kapver gunning worden aangevraagd. Na inventarisatie van alle bomen moet het volgens de gemeente voor iedereen duidelijk zijn of een kapvergunning wel of niet vereist is. Eigenaren van een boom die als monumentaal of waardevol wordt gekenmerkt kunnen tegen hef besluit wel bezwaar aantekenen bij de gemeente. HUGO BOSS PAUL BROUWER MODE WILHELMINASTRAAT 2 4 VENRAY TELEFOON 0478 510943 WWW. PAUIBROUWER NL PEEL EN MAAS Nieuwsblad vooi Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus I 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fhx 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk-WïSemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon. 0478-58 27 27 Thrieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18,00 uur Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582872 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,50 (postcode 58..) 32,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2004 | | pagina 3