Koester uw Monument Wij geven de straatkinderen efde, echte liefde" hebben elkaar voor de ontmoet" 'Schatten van de Grote Kerk' Varia-dialezing SYSTEM:CARE Slachtdag in De Locht Schaatsen in Bibliotheek Venray Inschrijven peuters Verkoop en Reparatie Televisie en video apparatuur, computers, printers, scanners, programma's, videobewerking multimedia, supplies. NU ONDER EEN DAK Swaghoven Service 8 0478 - 58 88 80 8 0478 - 55 00 04 Op Oude Oostrumseweg 12a staan wij samen voor u klaar! ■MSï'; ^MsEXUI Honderdvijfentwintigste jaargang - week 47 - donderdag 18 november 2004 EEL EN MAAS Stichting Venray Monumentaal Boek in voorbereiding Van november 1988 tot eind december 1989 publiceerde Peel en Maas wekelijks een artikel van Ben Kruij sen over de kostbaarhe den van onze Sint Petrus' Banden Kerk onder de titel 'Schatten van de Grote Kerk'. Ben Kruijsen ver richtte jarenlang speurwerk en vergaarde veel documentatie materiaal over de unieke kerk schatten van Venrays grootste monument. Vaak betrof het kunstwerken die zoek waren geraakt, in de vergetelheid waren gedrongen of anderszins verloren zijn gegaan. Dankzij intensief speurwerk van Ben Kruijsen kon den veel zaken aan de vergetel heid worden onttrokken. Zijn wekelijkse bijdragen werden geredigeerd door de bekwame schrijvershand van Gerard Schüte en zo ontstond een artike lenreeks van bijzondere inhoud en betekenis: Veel fotomateriaal werd in de serie opgenomen. De hoeveelheid- documentatie die Kruijsen vergaarde is aanzienlijk. Liefst negentien volle archiefdo zen zijn over dit onderwerp in het kerkarchief opgeslagen. Het Lokaal Historisch Platform Venray heeft besloten om de arti kelen te bundelen en in boek vorm uit te geven, in samenwer king met drukkerij/uitgeverij Van den Munckhof. Twan van Els, Rien Flokstra en Koos Swinkels hebben de taak op zich geno men, om daar waar nodig en mogelijk is, de artikelen te actu aliseren en van noten te voor zien. Daardoor krijgt het werk tevens de betekenis van een naslagwerk. Het boek, dat dezelf de titel zal krijgen als de serie destijds - 'Schatten van de Grote Kerk' -, is bestemd voor een breed publiek. Het Lokaal Historisch Platform Venray steunt het werk met een bijdrage van 2500 euro. Op donderdag 25 november 2004 organiseert kring Venray van het Natuurhistorisch Genootschap in Limburg een varia-avond waarin de volgende thema's aan de orde komen: beheer van terreinen van Limburgs Landschap, edelherten, dieren in wildparken, de veenmol, het natuurgebied de Mosbulten en het voorbeeldgebied Oostrumse beek. Deze korte lezingen begin nen om 20.00 uur en vinden plaats in het gemeenschapshuis van Oostrum, Watermolenstraat 1 in Oostrum. Op een Varia-avond kunnen leden van kring Venray een eigen bijdrage voor een lezing verzorgen. Voor deze avond heb ben zich de volgende personen aangemeld. Jack Theelen geeft in een korte dialezing ovèr de veen mol. In een foto-impressie geeft Paul van Hoof de bronstijd weer van het edelhert. Het voorbeeld- gebied Oostrumse beek wordt behandeld door Joof Teeuwen Henk Heijligers zal een bijdrage verzorgen over fotografie in wild parken. Will van Berkel zal een indruk geven van het natuurge bied 'De Mosbulten'. Beheer van terreinen van Limburgs Landschap wordt verzorgd door Harry Bussink. Verder zal ook het pro gramma van 2004 worden gepre senteerd. Mocht u nog een bijdra ge willen verzorgen voor deze Varia-avond, dan verzoeken wij u contact op te nemen met onder staand adres en verder hopen wij u te mogen verwelkomen op de kringavond van donderdag 25 november a.s. Natuurhistorisch Genootschap in Limburg. Henk Heijligers, secretaris, Lottumseweg 27, 5872 AA Broekhuizen, tel. 077-4632885, e- mail: venray@nhgl.org November is vanouds de slacht maand. Immers: "Op Sint Martijn (11 nov.) slacht de arme zijn zwijn'' Om de herinnering aan het thuisslachten levend te hou den wordt in Streekmuseum De Locht op 21 november een slacht dag gehouden. Er worden natuur lijk geen dieren geslacht maar er zijn wel allerlei activiteiten rond om dit traditionele gebeuren. Slagers zijn bezig met uitbenen en er wordt balkenbrij gebakken. Bezoekers kunnen tegen geringe vergoeding een lekker stuk bal kenbrij of zult proeven. Elke bezoeker ontvangt een gratis lot waarmee een vleespakket te win nen valt. Op tie bovenverdieping is een wisselexpositie ingericht "Van baker tot bewaarschool", betrek king hebbend op de eerste levens jaren aan het begin van de 20e eeuw. Het museum is zondag geopend van 13.00-17.00 uur. De geschiedenis van de schaats staat centraal bij de nieuwe ten toonstelling in de bibliotheek van Venray. Houten Friese doorlopers uit 19Ö5 zijn er te zien, maar ook de metalen klemschaats en de moderne kunststof klapschaats. De tentoonstelling vormt een aanvulling op het komende Winterfestival in Venray, met voor de eerste keer een ijsbaan op de Grote Markt. Bijzondere schaatsen op de expositie zijn onder meer de houten Noor en het Brabants klompje, een kleine houten schaats. Nog kleiner is een kinderschaatsje van amper veer tien centimeter. Uniek is een ijze ren schaats uit een stuk, gemaakt door een dorpssmid. De tentoonstelling kent ook een plaatselijke invalshoek. Van een Venrayse hobbyschaatser is onder andere de deelnamekaart aan de Elfstedentocht in Friesland te zien. De tentoongestelde schaatsen komen uit de collectie van Venraynaar Harry Bloemen. Hij verzamelde de afgelopen twintig jaar tientallen modellen van aller lei merken en uit landen als Japan, Noorwegen en Canada. Hij ver zorgde eerder al een schaatsten- toonstelling in streekmuseum De Locht in Melderslo. De tentoonstelling is van 25 november tot 3 januari tijdens de openingsuren van de bibliotheek te zien. Op donderdag 25 november is er gelegenheid om uw peuter aan te melden in het kantoor van de Stichting, Merseloseweg 108 (het gebouw Clockert) op de begane grond, meteen rechts naast de ingang. U bent daar welkom tus sen 8.30 en 16.30 uur. Deze inschrijving is voor de peuter speelzalen Blokkendoos (Kruidenlaan 161), Hummeltjeshoek (Bachstraat 14a), Mierenhoop (Hubenhof 67), Paddestoel (Wilgenlaan 10), het Speelhuis (bij basisschool de Flierefluit), de Speeldoos (bij basisschool de Foekepot) en de Kleurdoos (bij basisschool de Toverbal). De inschrijfkosten bedragen 17,-. U kunt ook tele fonisch of per E-mail een inschrijfformulier aanvragen op donderdag 25 november en wel op tel. 586498 of peuterspeelza- lenvenray@hetnet.nl. Uw inschrij ving is definitief als het inschrijf geld 17,-) bij de stichting ontvangen is. en Harry Creemers vijftig jaar getrouwd iliaan te gast in Venray en Venlo: Deze week: Stationsweg 201, gemeentelijk monument. Thans een vrijstaand herenhuis, een pro minent sluitstuk van de Stationsweg. Vermoedelijk rond 1900 gebouwd als woonhuis- boerderij. Het vormt met het tegenover gelegen pand aan de Stationsweg 130 een karakteris tiek ensemble. Het gebouw is opgetrokken uit roodbruine bak steen, gemetseld in kruisverband. Op elke verdieping drie sierban- den van rode en heldergele bak steenblokjes met ter hoogte van de vensterbanken groen gegla zuurde baksteen. Deze versiering komen we op diverse plaatsen in Venray tegen. Mooi zijn ook de glas-in-lood bovenlichten, de decoratief gemetselde booglijst en het gevelveld met een blokpa troon van keramische tegeltjes. Ondanks de verbouwingen heeft dit pand veel allure behouden waardoor het herenhuis voor Venray een mooi voorbeeld van de Stationswegcultuur heeft behouden. Kent u ook zo n beeldbepalen de, monumentale plek in Venray of een van haar kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u ons een goede (digitale) foto ter beschik king stellen? Deze kunt u sturen naar het secretariaat, Stichting Venray Monumentaal,p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venraymonumentaal@hccnet.nl directeur van de iaanse straatkinderorga- Sao Martinho, Manoel de Sales Filha (kortweg: Is), was afgelopen week- gast in Venray en Venlo egenheid van de eerste minusdag voor sympat- en en donateurs. Via de landse stichting Sint lus hebben de afgelopen teel mensen en organi- uit Venray en Meerlo- om actie gehouden voor kaatkinderorganisatie. ecteur sprak afgelopen ndover zijn land en de toderen. Een samenvat- ïn zijn betoog. de 185 miljoen inwoners ïzilië leeft ongeveer een onder de armoedegrens, 'op 72 dollar per maand, toet veel. Naar schatting 23 'Brazijianen hebben geen komen en wonen veelal in (krottenwijken). De men- t hebben het erg zwaar, "reft het ook grote gezin- zes. zeven of acht kinde- Kl ouders kunnen de kin ken eten geven. Om te ffn gaan de kinderen de °P Op zoek naar werk of tel kinderen komen in ver tonden terecht; de maffia, rereld en criminaliteit. Het droeve werkelijkheid. En lceds gaan kinderen de °P Twintig jaar geleden is ■rmelo met zijn vrienden in Janeiro gestart met de jtoderhulporganisatie Sao J"° Oni de kinderen van de «de te geven, echte liefde, anisatie draait nog steeds 'den we bereiken veel kin- tortinho heeft zes projec- ür we dagelijks met 240 misleden voor werken, Passionele als vrijwilli- b ook een project om [toroen te helpen waarvan «ren nog net niet op straat {'totaal bereiken wij jaar- °0 kinderen in de leeftijd 101 en met 18 jaar. Het dag- to socio educativio in Lapa kauwgomballen en snoeppapier voor één cent", vertelt Harry. "Ja, dat is nu niet meer", aldus Coby. Volgens Harry heeft de winkel ongeveer tien jaar bestaan. Inmiddels wonen Harry en Coby een jaar in Leunen. Ze geven aan tevreden te zijn met hun woning. Alle kamers bevinden zich groten deels op de begane grond en omdat ze beiden niet meer hele maal goed ter been zijn, past de woning perfect bij hen. Door de jaren heen heeft het stel vele hobby's gehad. Zo had den zij verschillende verzamelin gen. Vooral Coby was hier in het begin erg fanatiek in, maar later deed Harry ook mee. Trots laat Harry de verzameling zien, die onder andere bestaat uit winkel wagenmuntjes en bedrukte paper clips. Hij vertelt dat hij tachtig muntjes heeft. "Maar daar ben ik nu nog mee bezig! Ook vertelt hij dat ze samen een stickerverza meling hebben van maar liefst 300.000 stuks. Samen met Coby gaat hij dan ook vaak naar ruil beurzen, om hun verzameling uit te breiden. Harry: "Zondag gaan we misschien weer naar een ruil beurs." Harry: "Coby was mijn eerste en bleef mijn eerste" huisd. Zo hebben ze in Maashees en in Venray gewoond. Rond 1972 openden ze bij hun huis in Venray een winkeltje. Harry: "We zijn begonnen met de verkoop van ijs. Toen het herfst werd heb ben we een keer voor de flauw.e-, kul gejjefeJ ^ulfe n Jk,eens een keer een doos snoep kop'eh?' En zo is het begonnen." Later ver kocht het paar naast ijs ook snoep en frisdrank. "We verkochten Op de vraag wat een mooi moment in hun huwelijk was, weet geen van beiden een speci fiek moment aan te wijzen. Wel weet Harry nog iets bijzonder te vertellen. "Coby heeft een keer 7,5 minuten gratis winkelen gewonnen." Hij toont oude kran tenknipsels en enkele foto's. Op de foto's staat Coby tussen rekken met etenswaren, tijdens haar paar minuten gratis winkelen. "In totaal had ze voor 534 gulden aan spullen ingeladen!Op 8 januari 2005 geven Harry en Coby een feest voor familie en vrienden. Het feest zal plaatsvinden in een cafézaal in Veulen. Manoel Paulo de Sales Filha zingt tijdens de Martinusdag 'The girl from Ipanema' en bij wordt bege leid door musicus Nard Reijnders, die ook ambassadeur voor de straatkinderen is. (foto Marijn Poels) midden in Rio de Janeiro, werd vorig jaar bezocht door 488 kinde ren. Dat zijn kinderen die echt op straat leven en wonen, maar door onze mensen zijn overgehaald om overdag naar het dagcentrum te komen. Als ze komen hebben ze kapotte kleren aan, zijn ze vies en vuil. Ze stinken. Ze worden bij ons gewassen en gedesinfecteerd, krijgen kleren van onze tweede hands afdeling en ze moeten deel nemen aan onderwijsprojecten en andere activiteiten. Ze krijgen kof fie, eten en drinken. En ze moe ten ons beloven dat ze stoppen met het snuiven van de schoen- makerslijm. 's Avonds gaan ze weer terug de straat op. Dat klinkt vreemd, maar dat is het niet. De kinderen moeten wennen aan regeltjes. Al ze dat doen worden ze geplaatst in een van de vijf gezinsvervangende huizen die Sao Martinho heeft. Onze medewer kers doen er alles aan om zoveel mogelijk kinderen van de straat te krijgen. In de gezinsvervangende huizen zijn momenteel 240 kinde ren ondergebracht. Ik ken het verhaal van een jon gen van tien jaar. Hij leefde op straat en had honger, zei hij. Ik dacht dat hij een boterham wilde. Maar hij wilde drugs, schoenma- kerslijm. Hij was verslaafd zoals zoveel kinderen verslaafd zijn aan de lijm. We proberen juist deze kinderen van de straat te krijgen en onderdak te geven. Van de in totaal 488 kinderen (381 jongens en 107 meiden) die we vorig jaar in het dagcentrum hebben gehad, waren 96 kinderen die al heel veel jaren op straat leefden. Daarvan zijn er 35 weer opgeno men in hun eigen families, 38 zijn geplaatst in en van onze tehuizen en 23 hebben onderdak gekregen bij collega-organisaties. In de wijk Vicente de Carhalvo van Rio hebben we een bijzonder project aan de rand van twee gevaarlijke krottenwijken. Veel kinderen die we daar opvangen komen uit de krotten maar wonen nog thuis bij de families. De 85 kinderen die dagelijks komen krij gen onderwijs en we leren ze ook om huishoudelijke apparatuur te repareren. Een bijzonder project is een soort uitzendbureau. Dertienhonderd jongeren doen daar aan mee. Ex-straatkinderen en kinderen van zeer arme fami lies die normaal gesproken geen kansen hebben. Wij hebben con tracten met vijfentwintig grote bedrijven en kantoren in de stad waar de jongens en meisjes van dit project werkervaring opdoen. De salarissen worden naar ons overgemaakt en wij betalen de kinderen en de families. Na twee jaar, zo is de ervaring, worden de meeste jongens en meisjes aange nomen bij de bedrijven en krijgen een vaste baan. Bij het dagcentrum in Lapa zijn we recent gestart, met steun van Sint Martinus, met een creativi- teitsproject. Daar zijn 185 ex- straatkinderen bezig met hand vaardigheid en maken ze allerlei spullen die op markten worden verkocht. Vorig jaar is jullie konin gin Beatrix op bezoek geweest bij ons en met name bij dit project. Ze kreeg van de kinderen een houten aquaduct dat de kinderen hadden gemaakt. De koningin was onder de indruk van dit pro ject. Ze was erg vereerd met het cadeau dat ze van onze jongens kreeg. Wij kunnen veel betekenen voor de straatkinderen dankzij onder andere de trouwe jaarlijkse hulp die wij van jullie krijgen. Natuurlijk helpt de Braziliaanse regering van president Lula ook wel een beetje, maar niet zoveel. Maar het land heeft ook zoveel problemen, hij kan niet alles oplossen. Ook van de gemeente krijgen we hulp. Maar zonder jul lie hulp zouden we het niet red den. Ik wil jullie allemaal heel erg danken namens de straatkinde ren. Sint Martinus Nederland doet erg veel en u ook. Heel hartelijk dank." Lezers die meer willen weten van deze organisatie kunnen terecht op de website: www.sint- martinus.newsman.com Informatie is ook verkrijgbaar bij bestuurslid René Poels uit Meerlo of het ambassadeursechtpaar Inez en Bernard Ruyten in Venray. r Kelly Kuenen) is dit jaar precies vijftig geleden dat Harry iers en Coby Smits r het jawoord gaven. Op ivember 1954 trouwden tor de wet, op 8 januari vootdekerk. Volgens de was het liefde op het eer- v tichel Harry: "Zij was jerste'en bleef mijn eer- I en Coby ontmoetten Het stel kreeg in de loop der jaren meerdere kinderen. "We hebben vijf kinderen. Eén meisje en vier jongen", aldus Coby. Inmiddels zijn ze ook de trotse grootouders van elf kleinkinde ren. "De jongste is vijf, de oudste zevenentwintig." In de afgelopen vijftig jaar is het echtpaar verschillend keren ver- elkaar in 1953. "Ik heb Coby in Venlo ontmoet, voor de V&D. Ik kende de zus van Coby", vertelt Harry. Voor Harry ei? Coby was het al snel duidelijk dat ze samen verder wilden. Harry: "We kregen snel genoeg verkering. We zijn sindsdien niet meer uit elkaar geweest." In de beginjaren werkte Harry bij éen exportbedrijf in Venlo. Hij was dan ook vaak van huis. Op een dag bracht hij een beeldje van twee tortelduifjes mee Vol trots vertelt Harry over het beeldje, dat nu bovenop de televisie staat. "Ik vond ze zo mooi! Ze zijn nu dus al vijftig jaar oud. Deze duifjes staan straks voorop de kaart.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 17