De Piëlhaas viert jubileum Uitreiking eerste exemplaar carnavals-cd "Eigenlijk zijn alle activiteiten hoogtepunten" Vlooienmarkt Prins Jos heerst in Veulen in Overloon Prins Fred I van de Swolgense Bokken "HOE DE HAZE LOEËPE' W PEEL en maas Donderdag 18 november 2004 - Pagina 11 Jan Smalsvoorzitter Pers en Promotie (links) en Jos Cloudt, voorzitter Circus Mök. seur Circus Mök heb georgani seerd, best spannend. Overigens is het elk jaar weer een hoogte punt als we de serie Circus Mök erop hebben zitten en we als commissie tevreden terug kun nen kijken op een goed verloop." Jan: "Alle activiteiten zijn eige- lijk hoogtepunten. Het is toch een knap hoe alle commissies het ieder jaar weer voor elkaar krij gen een Mök, een Prinseprocle- matie, een Ondertrouwbal, een Vorstebal en een Liedjesfestival weten neer te zetten." 7. Waar zijn jullie trots op als commissie? Jos: "Op het feit dat er nog steeds heel veel mensen in Rooy bereid zijn om als artiest in Circus Mök op te treden. Onderschat niet hoeveel er door artiesten geïnvesteerd moet worden om op Circus Mök goed voor de dag te komen. Verder zijn we eigen lijk ook wel heel erg trots op onze Circus Mök vur Kiender. In de hele provincie vind je geen vergelijkbaar evenement tijdens Vastelaovend. Als je vanuit de bühne de zaal inkijkt en al die blije, verwonderde kindergezich ten ziet, mag je best trots zijn dat je iets dergelijks georganiseerd hebt." Jan: "De belangstelling die KRO's Ontbijtshow had voor onze vereniging naar aanleiding van onze website. Dit resulteerde in een televisie-uitzending." 8. Valt er een tipje van dt sluier op te lichten met hei' oog op 6x11? Jan: "Ja, er wordt een 6x11-jubï leumboek uitgegeven waaraan i wij een jaar lang keihard hebben gewerkt. Het is een fantastisch 112 pagina's tellend boek gewor den. Vol foto's en door o.a alle oud-prinsen voorzien van tekst Tijdens het symposium op 21 november wordt in de schouw burg het eerste exemplaar aange boden aan... Nee, dat zeggen wc nog niet, dan zou het een 'tip' van de sluier worden." I 9. Is het 6x11 jaar voor jullie anders dan andere jaren? Jos: "Ja dus, omdat we naast ons normale programma ook nog, de kindermiddag organiseren en als commissie ook tijdens andere 6xll-activiteiten ingezet worden voor allerlei hand- en spandien sten." Jan: "Ja, het is veel drukker, onze zomervakantie is erbij inge schoten. We kunnen ook niet op wintersport omdat we nu al onze energie nodig hebben voor de vastelaoveskrant voor het seizoen 2004-2005..." 10. Wanneer zijn jullie als commissie tevreden? Jos: "Als het publiek tevreden is. Wat ik jammer vind, is de kri tiek die soms geleverd wordt op de kwaliteit van een act. Ze ver geten dan dat we met amateurs te maken hebben. Willen we ook in de toekomst van Circus Mök blij ven genieten, dan zullen we men sen de kans moeten geven erva ring op te doen. Elk begin is moeilijk. Ach ja, ook in Rooy weten we waar de beste stuurlui staan." Jan: "Kritisch als we zijn, zijn we nooit tevreden. Ons streven is een zo goed mogelijk product neer te zetten. We blijven echter afhankelijk van het tijdig aanleve ren van kopij." 11. Wat wordt wat jullie betreft het hoogtepunt van het 6xll-seizoen? Jos: "Als ik naar de 6x11-viering kijk, dan denk ik dat de uitreiking van de Gulden Humor aan Pierre Cnoops het hoogtepunt van de feestweek wordt. Kijk ik naar het hele seizoen, dan blijft Circus Mök natuurlijk ons hoogtepunt." Jan: "De presentatie van het jubileumboek natuurlijk. Daar naast is er al een hoogtepunt bereikt: de eigen Vastelaoveshal van De Piëlhaas en De Hazekeu- tel. Een puik stukje werk." 21 november 2004 Lunch Symposium Met erkende sprekers zoals Jeu Sprengers, Hugo Stappers, Pierre Cnoops, Jan Strik, Willy Voesten (prof. van Hazeschnudel) en dagvoorzitter Rob Poels. Dit wilt u niet missen.... Kaartverkoop: Schouwburg Venray en Kantoorboekhandel van den Munckhof en tijdens Hazepaeper zondag a.s. i 2004 lunch symposium €11.- L/enroy alleen symposium €7. - 50 H. Mis, symposium en receptie In de week van 21 tot 27 november organiseert vastela- ovesvereniging De Piëlhaasin Venrav ter gelegenheid van haar 6 x 11-jarig bestaan een aantal festiviteiten. Zo wordt op de openingsdag, op zondag 21 november, om 11.00 uur een mis opgedragen in de Pet rus' Bandenkerk met mede werking van Koninklijke Har monie Euterpe en het Venray's Mannenkoor. Daarna kunnen belangsteUenden in de Ven- rayse schouwburg deelnemen aan een gezellige lunch met een grote verscheidenheid aan broodjes, koffie en thee, waar na om 14.30 uur een symposi um van start gaat. Dit ook voor de Piëlhaas uitzon derlijke evenement belooft een bijzondere ervaring te worden, waarin volgens goede vastelaoves- traditie humor en ernst hand in hand gaan. Het organiserend comité heeft voor het symposium enkele sprekers weten te strikken die hun sporen op het gebied van 'loeëpe' in de breedste zin van het woord, zowel nationaal als inter nationaal, verdiend hebben. Sprekers op het jubileumsym posium van De Piëlhaas zijn de president van de SLV, Hugo Stap pers, Gulden Humordrager Pierre Cnoops en de Gulden Humordra ger van elf jaar geleden (ook uit gereikt in Venray) Jeu Sprengers, voorzitter van de KNVB en moge lijk de nieuwe voorzitter van de UEFA. Verder zijn er ook deskun digen zoals Jan Strik en professor Von Hazeschnudel (Willy Voes ten). Dagpresentator is Rob Poels, de vorst van De Kaevers uit Smakt-Holthees. Tevens zal tij dens het symposium het eerste jubileumboek uitgereikt worden aan een markante Venrayse bur ger. Vanaf 16.44 uur zullen de sena toren, het gemeentebestuur, de vorstenraad en de SLV-verenigin gen de receptie in de foyer ope j nen. Daarna krijgen alle Piëlha zen de gelegenheid de vereniging te feliciteren met haar jubileum De viering in de kerk en de recep tie in de foyer zijn uiteraard vri toegankelijk. In de Schouwburg Venray zijn tijdens kantoorurer kaarten verkrijgbaar en bij Kan toorboekhandel Van den Munck hof in de Grotestraat te Venray Ook zondag tijdens De Hazepae per zijn er kaarten te koop. Er zijr combikaarten voor lunch en sym posium voor 11 euro en voor he symposium alleen kosten de kaar ten 7,50 euro. rank Claessens en Mariëlle Pouwels boerenbruidspaar van de Piëlhaas Tot prins van de Swolgense Bokken is zondagmiddag in een bomvol- Ic zaal Wilhelmina uitgeroepen: Fred Slof. Fred I is al enige jaren lid van vakvereniging d'n Bok. Hij was tot dit jaar adjudant, en is nu tot prins verkozen. Fred is in het dagelijks leven vrachtwagenchauffeur bij Ambrosius en wordt bij gestaan door zijn adjudanten Carlo (Groetelaers) en Peter (van der Schrier). Tijdens het gezellige en drukke prinsenbal in Overloon werd prins Jos de derde op spectaculai re wijze onthuld als de nieuwe heerser over het Overloonse Hui- buuke-land. Tijdens het Overloon se prinsenbal leek een machts greep van een aantal bandieten roet in het eten te gooien. De voorzitter van Stichting De Hui- buuke werd gemolesteerd en er dreigde een chaos te ontstaan. Op het juiste moment kwam er ech ter hulp uit onverwachte hoek. De nieuwe prins gleed verkleed als superman van achter uit de zaal in, rakelings over de hoofden van het publiek het podium op en ontzette de voorzitter. Het publiek was laaiend enthousiast toen prins Jos (Henckens) van onder het superman-kostuum van daan kwam. Prins Jos III (45 jaar) is in het dagelijks leven werkzaam als onderhoudstimmerman bij BAM utiliteitsbouw in Arnhem. De prins is zeer zeer goed inge burgerd in de Overloonse gemeenschap. Zijn grootste hobby, voetbal, heeft hij jarenlang uitgeoefend, zowel in de zaal als op het veld. ill Elf vragen aan de commissies Circus Mök en Pers Promotie De oudste vlooienmarkt van "W Noord-Limburg, die van carnavals vereniging 't Dartele Veulen in Veulen, wordt gehouden op zon dag 21 november. Een vlooien markt (en veiling) met een zeer groot assortiment en een grote variatie aan oude, mooie en lelijke spullen. Spullen die vaak jaren lang op een vergeten plekje op zolder of in een oud schuurtje gestaan hebben, worden op een humoristische wijze aan de man gebracht. De entree is gratis en verder ontvangt iedere bezoeker bij binnenkomst een gratis lot waarmee hij of zij (tijdens de lote rij om 17.00 uur) kans maakt op een levensmiddellenpakket t.w.v 35 euro. De buitenverkoop begint om 12.30 uur. De zaal gaat om 13.00 uur open voor de tafelverkoop. De veiling wordt om 13 30 uur door de voorzitter geopend. Dit markt wordt gehouden in en rond café-zaal 't Veule aan de Veulense- weg 49 in Veulen. Voor meer informatie: 0478-50653 (Gerrit Reintjes). Vastelaovesvereniging De Piëlhaas viert dit seizoen het 6x11-jarig bestaan en dat wordt uitgebreid gevierd. Ach ter alle festiviteiten gaat een omvangrijke organisatie schuil waaraan honderden vastlaovesliefhebbers hun steentje bijdragen. Wie zijn het, wat doen ze en wat beweegt ze? Dit is het derde interview uit de reeks die tot en met november een inkijk geeft in de Rooyse carnavals- traditie: interviews met actie- velingen voor en achter de schermen. Deze keer: elf vra gen aan de commissie Circus Mök en commissie Pers Pro motie, waarvan Jos Cloudt respectievelijk Jan Smals de voorzitters zijn. 1. Wat doen jullie commis sies? Jos: "Precies wat de naam zegt, het organiseren van Circus Mök en daarnaast ook Circus Mök vur Kiender, een bijna tweeëneenhalf uur durende show voor kinderen van de basisschool. En speciaal voor 6x11 organiseren we ook nog een grandioze kidsmiddag op woensdag 24 november, met disco, goochelen, clowns en allerlei andere spannende activi teiten voor kinderen van groep 5 ,t/m 8." Jan: "De vastelaoveskrant is van oudsher de belangrijkste activi teit van de commissie Pers Pro motie. Daarnaast geven we het verenigingsblad De Praotmoes uit. Vanaf het seizoen 2001-2002 beheren en onderhouden we ook de website www.pielhaas.nl. En we reiken ieder jaar 'het Hajtere Pölleke' uit, een onderscheiding voor een persoon of een instantie die in het afgelopen jaar door een grote blunder het nieuws in Ven ray haalde." 2. Waarom zetten jullie je hiervoor in? Jos: Binnen elke vereniging heb je mensen nodig die bereid zijn tijd te investeren in de ver eniging. Deze mensen tref je dus ook aan bij De Piëlhaas. Binnen onze commissie zitten allemaal mensen met het vastelaoveshart op de juiste plaats. Daarnaast is het natuurlijk elk jaar weer span nend of we erin slagen er samen met de artiesten weer een spette rende show van te maken, ook wij doen het voor de kick!" 3. Kunnen jullie iets meer over jullie commissies vertel len? Jos: "De commissie Circus Mök bestaat uit tien personen. We hebben een voorzitter, een secre taris, een penningmeester en ver der doen we als commissie alle werkzaamheden samen. Alle artiesten krijgen twee vaste con tactpersonen toegewezen die hen minstens een keer bezoeken, de act bekijken, eventuele tips geven en zaken vanuit de com missie regelen. Tijdens de voor stellingen hanteren we een iets strakkere taakverdeling. De voor zitter treedt meestal op als regis seur, de penningmeester houdt uiteraard het financiële gebeuren in de gaten, we hebben een vaste grimeuse, iemand voor de micro foons, een persoon voor de artie stenbegeleiding en de overige mensen zorgen voor het opbou wen en wisselen van de decors." Jan: "Onze groep bestaat uit veertien personen en daarin heeft ieder zijn eigen taak. Zo bestaat de club uit twee vertalers voor het dialect, diverse DTP'ers, tekstschrijvers, acquisiteurs, twee webmasters en een secreta resse." 4. Wat zien carnavalsvier ders niet van jullie werkzaam heden? Jos: "De vele uren die in de voorbereiding van Circus Mök gaan zitten. Op jaarbasis besteedt een gemiddeld commissielid vol gens mij minstens tussen de 150 en 200 uur aan commissiewerk, de uitvoeringen meegeteld. Leuk werk overigens dat we graag doen. Vergeet daarnaast ook niet de tijd die alle (amateur)artiesten in de voorbereiding en uitvoering stoppen, dat is echt gigantisch, en allemaal in principe slechts voor de kick van het meedoen." Jan: "Het werk dat in de voor bereidingen gaat zitten, maar dat geldt voor iedere commissie." 5. Zijn jullie al lang bij het Rooyse carnaval betrokken? Jos: "Ik ben noch geboren, noch getogen in Rooy, maar als Uul uit Roermond hier in 1983 terechtgekomen. Via een vriendin kwam ik net na vastelaovend 1994 in de com missie Prinseproclamatie terecht. In datzelfde jaar werd ik gevraagd toe te treden tot de Raad van Elf. In 1996 werd ik door de toenma lige commissievoorzitter, Tenny Tonen, benaderd om voorzitter te worden. Tenny moest zijn voor zitterschap opgeven omdat hij Vorst was geworden. Een aantal jaren ben ik zowel lid van de Raad geweest als voorzitter van de commissie Circus Mök, een erg drukke en intensieve periode. Sinds vier jaar ben ik geen lid meer van de Raad. Ik heb er dus bijna elf jaar opzitten binnen De Piëlhaas en draai dit seizoen mijn achtste Circus Mök." Jan: "Voorheen alleen in 'het veld' actief geweest. In 1997 werd ik gevraagd 'sjampieter' te worden bij de Boerebrulleft die door Landweert werd georgani seerd. Vanaf 1998 ben ik actief bij de commissie Pers Promotie. Eerst als commissielid en sinds twee jaar als voorzitter." 6. Wat is voor jullie een hoogtepunt uit de afgelopen Piëlhaasjaren? Jos: "Misschien wel de eerste keer dat ik als voorzitter en regis- Zondagmiddag. Zojuist is Sinterklaas uitgezwaaid op de Grote Markt. Hij heeft het druk in deze tijd. Alle kinde ren moeten voorzien worden van een presentje. En natuur lijk hier en daar ook nog een vader of moeder. Als de goed- heiligman na alle festiviteiten het sinterklaashuis in het oude raadhuis betreedt, keert ook het publiek weer huis waarts. Een aantal kijkers haast zich naar de Witte Hoeve, want daar is Hazepae per. Daar worden de nieuwe carnavals-cd en het nieuwe boerenbruidspaar gepresen teerd. a W4el 8272 CK Binnen is het gezellig druk. Niet helemaal vol, maar gewoon een gezellige drukte. Het kost weinig moeite om van de eeuwenoude sinterklaasliedjes over te schake len naar de allerlaatste Venrayse camavalshits. Mathieu Emonts vergeet voor even de Rooijse poli tieke sores en is vanmiddag de ceremoniemeester. Zoals altijd :t hij dat voortreffelijk. Hij mag enkele bestuurswisselingen bekendmaken. Na de eerste hits van de nieuwe cd, live gezongen door A-Drje en Leut mit neut, treedt het boerenbruidspaar van het vorig jaar af. Carnaval is inder daad een weerspiegeling van de maatschappij: na amper negen maanden schijnhuwelijk en maar liefst zeven kinderen geven zij er de brui aan Petra heeft het licht gezien en is non geworden. Haar manjan geeft toe: "Ondanks een schitterend feest heeft het huwe lijk niet lang stand gehouden, mis schien was ik als pas getrouwde jonge boer toch wel iets te opdringerig? Nadat Petra was ingetreden bleven de varkensprij- zen maar zakken, de asperges leverden niets meer op, de hen nen legden niet meer en de knecht ging er met de meid van door Op advies van de pastoor heb ik de handel maar verkocht en ben ik naar de missie vertrok ken." Beide on-echtelieden staan in i klcosterkledij op het podium. Miar liefst zeven Tibetaanse ple'égftïft'dlëk'Xvorden daiïkzljiVéfi verzorgd door Paul Kronenberg cd zijn project 'Braille without Borders.' Ruim 800 euro wist het on-echtpaar tijdens de afgelopen carnaval te vergaren. Zijn de kin deren in ieder geval niet de dupe van de scheiding UITREIKING EERSTE CD De zaal wordt intussen wat vol ler. Prins Willy betreedt het podi um om de nieuwe camavals-cd uit te gaan reiken. Prins Willy heeft j hoogstpersoonlijk voor het ont werp van de cd gezorgd. Hij koos voor een ronde vorm. De zaal lacht om zijn woordspeling. Gelukkig maar dat de cd ook plat is, want anders past de cd nergens in de speler. De eerste cd wordt dit jaar op plechtige wijze uitge reikt aan Ad van Zwol. Normaliter wil de presentator de naam van de ontvanger zo lang mogelijk geheim houden, maar de kenmer ken van de persoon die worden prijsgegeven zijn dusdanig van aard dat vrijwel de hele zaal weet om wie het gaat. Iedereen kijkt naar de reeds glunderende Van Zwol. Van Zwol heeft veel dialect werk verzet voor Stichting Velde- ke, werkt bij Omroep Venray en is maker van talrijke carnavalskra kers. Zijn echtgenote vertelt: "Ad was heel erg verrast, zeker omdat hij zelf eens zes jaar in die com missie heeft gezeten. Ik was wel op de hoogte van de uitreiking. Ik moest ervoor zorgen dat Ad van daag hier aanwezig zou zijn, maar dat was amper een probleem. Hij is zeer vereerd om de eerste cd in ontvangst te mogen nemen. Ad maakte in '87 zijn eerste nummer, wat un waer, wat un waer. Zijn allergrootste knaller is toch wel 'wat 'n moj menneke', twee jaar EïfWUlM-en gezofngeh door onze «ÖocWfef'Marlène.!' SINTERKLAAS Het kinderprogramma lijkt ineens in de verdrukking te komen als er melding wordt gemaakt dat Sinterklaas de Witte Hoeve is binnengekomen. Hij is reeds op weg naar het podium. Clown Japie, speciaal aangetrok ken voor het kinderprogramma, moet constateren dat het kleine grut dat voor het podium op de grond zit meer belangstelling heeft voor de man met de grote witte baard dan voor het tengere clowntje met de rode neus. Het heeft haast iets zieligs als hij op zijn hurken zittend toch wat belangstelling probeert te krijgen van de kleine kinderen. Hij moet noodgedwongen het onderspit delven tegen de allergrootste kin dervriend ooit en zingt maar met de kinderen mee. Maar hoe kan het ook anders, deze kinderen hebben de grote intocht door het centrum moeten missen en zijn dolblij dat ze nu alsnog een glimp van Sinterklaas kunnen opvangen. De Sint wilde even een kijkje nemen bij de Hazepaeper en raad de iedereen aan om de nieuwe cd op zijn of haar verlanglijstje te zet ten. Na het voordragen van een gedicht verlaat hij samen met zijn knechten de zaal. Clown Japie is nergens meer te zien. BOMVOL Carnavalsmuziek schalt weer uit de geluidsboxen. Twee jubile rende joekskapellen -Got Net en Luuster Efkes- worden gehuldigd. Beide kapellen staan onder lei ding van Mart Custers. Als de kapellen een gezamenlijk num mer inzetten komen de eerste bruiloftsgasten van het nieuwe bruidspaar tevoorschijn. Het blijkt een gróte fómillë te zijn, want behalve een aantal ooms en sui kertantes staat de zaal ineens bomvol. Getuigen van de bruid, getuigen van de bruidegom, ouders van het bruidspaar en een viertal suikertantes zorgen ervoor dat het podium te klein lijkt te worden. Van achteruit de zaal komt, op de tonen van het Circus Mök-lied, het nieuwe bruidspaar tevoor schijn. 'Frank van An van Beke Marij en van Harrie van Gradjes Frans de gifspuiter uut 't Pieëlreu- zeriek' gaat vandaag in onder trouw met 'Mariëlle van trijn van de kapper en van Leej de sneejer uut de Boontekoe'. Prachtige omschrijvingen van namen voor Frank Claessens en Mariëlle Pou wels. Harrie Linssen, de vader van de bruid, verslikt zich er bijna in als hij zich voorstelt: 'Harrie van Frits van de Vendelse Spitse van de Proemewinkel uut de Groeëte- straot en van Diny, 't scharkuuks- ke van Joeëzef, d'n Bikse Maester- Meubelmaeker van de Kruse.. Prachtige omschrijvingen van namen uit vroeger tijden. Een stamboom uitzoeken ging in die tijd blijkbaar eenvoudiger dan vandaag de dag. Als men enkele familieleden naar hun naam vroeg wist je gelijk de hele familiege schiedenis. Beide ouderparen hebben een cadeau meegeno men. Ze blijken elk een halve taart bij zich te hebben. De ene met een bruidje erbovenop, de ander met een bruidegom erop. En hoe wonderbaarlijk, als beide taarthelften tegen elkaar geplaatst worden vormen ze één grote bruidstaart. De twee joekskapel len spelen een wals waarop het onechte bruidspaar, bij deze in ondertouw gegaan, een dansje miken. Het publiek vindt het alle maal prachtig en probeert een glimp van het dansende paar op te vangen. De rest van de familie probeert ook een plekje op de als maar kleiner wordende dansvloer te vinden. Dan is het tijd voor de receptie en vormt zich een lange rij van mensen die het paartje wil len feliciteren. Op carnavalsdins dag zal de echte boerenbruiloft plaatsvinden. Frank en Mariëlle kijken vol verlangen uit naar de carnaval. 'Ziede gillie binne? Trek ut doëk op en lót de bruiloft mar beginne', is hun motto. Ondertus sen, klinkt het winnende nummer van Mirjm Aarts van de carnavals- cd: 'Waachte'.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11