'We kunnen nu aftellen' Rijzadel voor gehandicapte ruiters J^Ienmaas B> ei i iformatiedag lechthorenden bung Thomas -liering Ian in het Eonnetje Ingezonden Derde Kiwanis dienstenveiling Screening op diabetes Alle vrijwilligers zijn welkom CORNIEI.CO safety Start vastelaovend bij de Piëlhaas Vrouw gewond Donderdag 4 november 2004 - Pagina 7 260nfj o, rling overleg Bedrijfskleding persoonlijke beschermingsmiddelen i/oo^fjejÈg.o/eém! Keizersveld 52-f. S803 AN Venray Tel (0478) 568418 Fax (0478)568718 info@cornelco.nl - Internet: www.corneIco.nl el 137r garage] afdeling Boxmeer-Venray |de Nederlandse Vereniging Slechthorenden (NWS) eteeniua|niseert zaterdag 6 november formatiedag. Het info-team goed- en slechthoren- ïit de regio tussen 11.00 en uur in zaal De Kemphaan, ilein 1 te Venray. beantwoorden van 8 over slechthoren, hoortoe- Tinnitus, Ziekte van cochleaire implant etce- jorden er ook hulpmiddelen «onstreerd. De toegang is jl, ook voor niet-leden van de jtiging. Wat betekent het jorzintuig voor de communi- I tussen mensen? Hoe belang- Ifis het gehoor om te kunnen péten van muziek? Van gelui- e natuur? Waarom is het ikelijk zuinig om te sprin- ïet het gehoor? En in hoever men mensen met eea ver- gehoor toch blijven leien van de geluiden rondom, lier goed kunnen horen is een K volksgezondheidsprobleem. Nederland telt meer dan een mil joen slechthorenden. Het gaat hierbij niet alleen om ouderen, maar ook om volwassenen en jon geren. Het aantal slechthorenden neemt nog steeds toe. Naast verg rijzing is lawaai een belangrijke oorzaak van deze toename. Lawaai op de werkplek en in de disco's is verantwoordelijk voor een sterke toename van slechtho rendheid onder werkenden en jongeren. Deze gehoorschade is onherstelbaar. Het voorkomen hiervan is dus een eerste vereiste. Maar ook voor wie minder goed hoort is genieten niet uitgesloten. Moderne hoortoestellen, luister hulpen, wek- en waarschuwings systemen, telecopimunicatie- apparatuur: er zijn tegenwoordig veel middelen waardoor een ver minderd gehoor zo goed mogelijk opgevangen kan worden. Voor sommigen is het gebruik hiervan een probleem. Onwetendheid is meestal de oorzaak. Wie echter de weg gevonden heeft in de hoe veelheid van mogelijkheden is enthousiast. eW< fit' zondag 7 november zal in protestantse kerk Het lelied weer een Young iviering gehouden wor- L Deze viering wordt op touw jezet samen met de jongeren van TPedcifktl. [DePeelcirkel is een protestants- pelijk samenwerkingsver van een aantal PKN- téeenten in Brabant en Noord- Iburg, dat op een ontspannen mier minimaal drie keer per irde jeugd van het voortgezet Jerwijs kennis laat maken met r, het geloof en met sport en spel. Zondag zullen zij weer met een nieuwe vorm van kerkviering en geloofsbeleving aan de slag gaan: Een Young Thomasviering. Iedereen is welkom om aan de viering deel te nemen. Aanvang 10.00 uur in Het Zonnelied aan de Kiosk in Venray. Jong en oud, PKN-er, rooms katholiek of gewoon nieuwsgie rig, U bent van harte welkom. Wilt u meer informatie hebben, neem dan gerust contact op met Tiny Kengen, telefoonnummer: 0478-589177. Tijdens de jaarlijkse najaars- ergadering van de ederlandse Hartstichting deling Venray werd afscheid inomen van Jan van Toor. an Toor was 35 jaar lang ctief als vrijwilliger en al :r dan vijftien jaar pen- ingmeester van de Venrayse deling. Van Toor ontving eerder de zil- ircn en gouden speld van de lartstichting, maar vond het nu ich echt tijd worden om te stop- to. De Venraynaar stond vanaf cgin jaren zeventig altijd klaar for de Hartstichting. "We zullen hem missen, niet alleen omdat hij een prettig bestuurslid was, maar ook vanwege het feit dat hij altijd bereid was om in een nieuwe straat te collecteren. In Venray mogen geen straten overgeslagen worden, a]le beetjes helpen, zei Jan altijd", zo laat voorzitter Henriëtte Poels- Peters weten. Vanwege zijn vele verdiensten voor de Venrayse gemeenschap werd Van Toor twee jaar geleden nog benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Henriëtte Poels-Peters zette Jan van Toor tijdens de najaarsver gadering in het zonnetje ER Ervaringen van het thuisfront (10) Op 27 augustus is mijn vader vertrokken naar Afghanistan, om precies te zijn naar de hoofdstad van de provincie Baghlan, Pol-e-Khomri, in het noorden van het land. De komende vijf maanden zal ik iedere week vertellen hoe wij deze uitzending ervaren, zowel pap daar in Afghanistan, al wij hier als gezin (om privacyredenen wordt de naam van de schrijf ster niet vermeld). Ik weet niet of iemand de film 'Groundhog Day' kent met Bill Murray. De film gaat in ieder geval over een man die telkens weer exact dezelfde dag meemaakt. Elke ochtend wordt hij wakker met hetzelfde deuntje op de radio, hij komt dezelfde mensen tegen die dezelfde dingen zeggen enz. enz. enz. 'Ik voel me als die man in Groundhog Day', zei pap van de week aan de telefoon. 'Elke dag weer hetzelfde liedje, de tijd lijkt stil te staan.' Gelukkig hebben we nu eindelijk een datum waarop er mogelijk een einde komt aan deze 'film'. We kijken nu met z'n allen uit naar 28 december, want dan gaat paps collega/ vriend naar Afghanistan, om hem af te lossen en komt pap dus thuis.hopen we. Zoals pap het zei in zijn mail: 'Hier in centerparks Baghlan is het iets minder gezellig, want ze zijn nog steeds aan het bouwen en het zwembad zal er nooit komen. Gelukkig heb ik maar tot 29-12-2004 geboekt en hoop dat de deportatie naar Nederland ook daadwerkelijk gaat gebeuren.' We kunnen nu in ieder geval ergens naar aftellen. Verder is het de maand van de Ramadan in Afghanistan. Pap wordt regelmatig om 5 uur gewekt door het geroep vanuit de minaret, een hoge toren van de moskee. Ramadan betekent, zoals velen waarschijnlijk wel weten, niet eten en drinken tussen zons opgang en zonsondergang. Verder is het verboden in deze periode te roken of seks te heb ben. Ook alles wat de seksuele verlangens kan bevredigen is ver boden. In principe doet iedere moslim, met uitzondering van kin deren, zieken en zwangere- en zogende vrouwen, mee aan de vastenmaand. Door te vasten moeten lichaam en geest gerei nigd worden. De wilskracht van degenen die het vasten volhou den wordt tevens versterkt. Het geheel is een herinnering aan de nacht dat de Koran werd neerge- zonden naar de profeet Mohammed. Voor de mannen in Afghanistan betekent de Ramadan niet alleen dat ze 's ochtends om vijf uur gewekt worden door het geroep uit de Moskee, maar ook dat ze rekening moeten houden met de bevolking die meedoet aan de Ramadan. Het zou erg ondoor dacht zijn om in het bijzijn van een vastende Afghaan een brood je met heerlijk geurende knak worst te eten en je sigaret onder zijn neus te houden. Ook is het verboden te schelden en kwaad te zijn op anderen. Iedereen gaat op een vreedzame manier met elkaar om, zo is de Ramadan dus ook een weldaad. Overigens las ik in het informa tiebulletin, dat wij geregeld ont vangen, dat pap op dit moment niet meer in het jaar 2004 leeft. Hij is 621 jaar 'teruggereisd' in de tijd en leeft nu in het jaar 1383. De Islamitische jaartelling is namelijk anders dan de onze. De Islamitische telling begint voor ons in 622 na Christus. In dat jaar vlucht Mohammed met zijn volgelingen uit Mekka naar een andere stad. In de meeste Islamitische landen wordt de tijd berekend aan de hand van de maancyclus, zij leven nu in het jaar 1425. Afghanistan, Pakistan en Iran baseren hun telling echter weer op de zon, waardoor zij pas in het jaar 1383 leven. Ook in de Christelijke jaartelling wordt gekeken naar de stand van de zon. Hierdoor telt ons jaar elf dagen meer dan het reguliere Islamitische jaar. Dat betekent dat de Islamitische jaartelling lang zaam inloopt op de Christelijke, waardoor bijvoorbeeld het Suikerfeest, dat na afloop van de Ramadan gevierd wordt, elk jaar iets vroeger valt. Toch blijf ik de gedachte grap pig vinden dat papa nu in de 14e eeuw leeft en dat onze brieven een reis door de tijd maken. Over brieven gesproken, onze vermiste post uit september is aangeko- Je dochter De Ronde Tafel Venray heeft tij dens de jaarlijkse lampionnen- tocht een cheque van 2500 euro overhandigd aan Stichting Seurenheide voor de aanschaf van een rijzadel voor mindervalide rui ters. Met behulp van dit zadel kunnen enkele gehandicapte rui ters weer gaan paardrijden die momenteel niet kunnen rijden. De Stichting Manege Seurenheide heeft als doel het bevorderen van het paardrijden voor invalide rui ters en het bewerkstelligen van de integratie tussen validen en mindervaliden ruiters. Vele kinde ren en volwassenen met een gees telijke of lichamelijke beperking leren bij de manege Seurenheide in Well paardrijden Dit is voor de meeste een heel spannende bele venis. die wordt mogelijk gemaakt door bijna tweehonderd vrijwilligers. Door middel van subsidies en giften van sponsors moet Stichting Seurenheide de kosten dekken. Giften als deze van de Ronde Tafel Venray zijn dan ook van harte welkom. Seurenheide biedt mindervalide ruiters al meer dan twintig jaar de kans te laten genieten van de rui tersport. Daarbij streeft Seurenheide naast voldoening voor de ruiters ook naar kwali teit Dat bewijzen de vier sterren van de Federatie van Nederlandse Rijscholen. Serviceclub Ronde Tafel Venray organiseert jaarlijks een seminar waarbij de gasten een avondvul lend infotainment programma wordt aangeboden om zo geld in te zamelen voor goede doelen. Tijdens het zeer succesvolle semi nar van dit jaar waren de gastspre kers Hans van Breukelen en Jan- Jaap van der Wal. Het hoofddoel van dit jaar is de realisatie van een internetcafé voor ouderen in de verzorgingstehuizen Schutters veld en Beukenrode te Venray De opening hiervan vindt op 12 Noveipber plaats. Een deel van de opbrengst van deze avond is zaterdag middels een cheque overhandigd aan de Stichting Seurenheide. Op Seurenheide zijn er lessen voor ruiters in alle leeftij den en met verschillende beper kingen. Een mooi neveneffect hiervan is dat juist de integratie van minder validen hierdoor met name bij de jeugd prima verloopt. Zonder de steun van vrijwilligers zijn deze lessen niet mogelijk. Naast de wekelijkse lessen voor de minder validen, organiseert een speciale commissie jaarlijks verschillende evenementen waar onder de koetsentocht en het diplomarijden. De lampionnen- tocht van dit jaar kreeg een pretti ge verrassing door de overhandi ging van de cheque voor een rijzadel. Voor meer activiteiten van zowel Seurenheide alsook de Ronde Tafel kun je op de volgen de website's terecht, www.seu renheide. nl en www.rtl60.com. In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brieven wordt'beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. De werkelijke plannen van De Wendel De Wendel wil op het terrein van haar locatie in Oostrum een kliniek bouwen, waar mensen behandeld worden, die tot de doelgroep SGLVG-plus behoren. SGLVG staat voor Sterk Gedragsgestoord Licht Verstandelijk Gehandicapt. Het betreft mensen met een lichte verstandelijke beperking en een psychische of psychiatrische stoornis en ernstige gedragspro blematiek. De toevoeging 'plus' heeft betrekking op het feit dat deze mensen ook een delict heb ben gepleegd In het voortraject heeft De Wendel met diverse betrokkenen gecommuniceerd over dit plan. Ook de plaatselijke en regionale media hebben er de nodige aan dacht aan besteed. Ondanks alle goede bedoelingen hebben wij toch de indruk dat er misverstan den bestaan omtrent onze plan nen om deze kliniek te bouwen. Uiteraard willen wij niets liever dan deze misverstanden wegne men. De Wendel is een organisatie die ondersteuning biedt aan men sen met een verstandelijke beper king en de mensen in hun omge ving. Wij richten ons enerzijds op ondersteuning en begeleiding bij wonen, arbeid, dagbesteding, thuiszorg en vrijetijdsbesteding en anderzijds op diagnostiek en behandeling. Op de locatie in Oostrum (voorheen bekend als Behandelcentrum Nieuw Spraeland) richten wij onze dienstverlening op de SGLVG- doelgroep. Als één van de vijf SGLVG-behandelcentra in Nederland bieden wij op deze locatie sinds jaar en dag specialis tische behandeling aan licht ver standelijk gehandicapte mensen met een psychische of psychiatri sche stoornis en ernstige gedrags problematiek. In de afgelopen jaren zijn vaker cliënten bij ons aangemeld, die tot de doelgroep behoren en tevens een delict hebben gepleegd. Het ministerie van VWS heeft al in 2001 de vijf SGLVG behandelcentra aangewezen om de behandeling van deze mensen op zich te nemen. Een deel van deze cliënten heeft via de rechter de maatregel "TBS met voorwaar den" opgelegd gekregen. Dit heeft veel verwarring opgeroepen, omdat er ook een maatregel bestaat onder de noemer "TBS met dwangverpleging" die gebruikt wordt wanneer mensen geplaatst worden in een TBS-kli- niek, zoals de Rooyse Wissel. Deze maatregel heeft in eerste instantie tot doel bescherming van de samenleving, behandeling komt op de tweede plaats. De Wendel heeft daarentegen te maken met de maatregel "TBS met voorwaarden". Een maatre gel. eveneens opgelegd door de rechter, die gericht is op behan deling. Overigens vindt behande ling van deze doelgroep nu reeds in beperkte mate plaats binnen De Wendel. Met de bouw van de nieuwe SGLVG-plus kliniek komt De Wendel tegemoet aan de maat schappelijke vraag voor een spe cialistische behandeling van deze mensen. De suggestie die in de media werd gedaan dat er "verlof- woningen of TBS-woningen dan wel resocialisatiewoningen voor cliënten van de Rooyse Wissel" zouden worden gebouwd op het terrein van De Wendel, is volledig onjuist. Wat onze plannen wél inhouden, is in het bovenstaande beschreven. Truus Harink Directeur Specialistische Zorg De Wendel Donderdag 11 november om 20.00 uur wordt op de Grote Markt letterlijk het startschot gegeven voor het 6x11 jarig-jubi leum van vastelaovesvereniging De Piëlhaas. Vervolgens zal om 20.33 uur in de Evenaar de leden vergadering plaatsvinden waarin afscheid genomen wordt van een aantal bestuursleden en leden van de Raad van Elf en waarin het publiek wordt voorgesteld aan de nieuwe voorzitter Gerard Kersten, vice-voorzitter Stephan Keyzers de nieuwe secretaris (medio 2005) Harry v/d Bergh, mits de ledenvergadering natuur lijk akkoord gaat met hun benoe ming. Ook de nieuwe voorzitters van de commissie Prinseproklemasie en Boerebrulleft worden tijdens deze avond voorgedragen. Hoogtepunten van de jubileum viering zijn de H. Mis, lunch sym posium en receptie op zondag 21 november, de Kidsmiddag op woensdag 24 november en de 70/80 party en de uitreiking van de Golden Humor in het weekend van 27 en 28 november voor deze activiteiten zijn overigens nog kaarten verkrijgbaar). Verder zijn de jubileum-cd het jubileum boek en het Piëlhaasbier op de bekende verkooppunten en tij dens de diverse activiteiten ver krijgbaar zijn. Bij een aanrijding met een auto is woensdagmiddag een 19-jarige vrouw uit Venray zwaar gewond geraakt. Zij zat achterop de motor van een 22-jarige man uit Venray, die op de Venrayseweg van ach ter werd aangereden door een 18- jarige automobilist uit Grubbenvorst. U kunt ook bieden via internet Op zaterdag 20 november 2004 gaat de derde dienstenveiling van Kiwanisclub Schieëpersland van start. In afwijking van de vorige keren vindt deze veiling plaats in de voormalige schouwburg van St. Anna, thans Vincent van Gogh, op het St. Annaterrein. Aanvang 19. 30 uur. Er worden negentig kavels geveild, waarvan de eerste om 20. - uur. De laatste kavel zal geveild zijn voor 23-30 uur. De opbrengst van deze avond gaat dit jaar naar de Stichting Hospice Zenit te Venray. Deze stichting houdt zich bezig met de realisatie van een huis, waar men sen hun laatste levensfase in een thuisomgeving en in het bijzijn van familie, kunnen doorbrengen. De presentatie is dit jaar in han den van Mathieu Emons, wethou der van de gemeente Venray. Dit jaar bestaat de mogelijkheid om reeds nu via internet een bod uit te brengen. De volledige kavel- lijst e biedmethode kunt u vinden op WWW.kiwanisveiling.nl. U zult daar al een aantal biedingen vinden, die al uitgebracht zijn. De veilingcommissie heeft zich dit jaar er bijzonder sterk voor gemaakt om er een gezellige avond van te maken. Zo is de entree in de schouwburg van St. Anna gratis. De hapjes worden u gratis door de Kiwanis aangebo den. De drankjes moeten uiter aard betaald worden. Het zal een zeer gezellige en spannende avond worden, met optredens van Geert Pelzer en andere artie sten. De hele veiling vindt plaats onder toezicht van notaris Gulikers van de Laat en Gulikers Notarissen te Horst aan de Maas. Aan het eind van de avond, direct na de laatste kavel, maakt ieder een met een gratis biedkaart kans op een 'weekend voor twee per sonen', aangeboden door Vice Versa reisbureau uit Venray. Boekjes met de volledige kavel- lijsten zijn gratis te verkrijgen bij de leden van de Kiwanisclub Schieëpersland te venray. Elk jaar op 14 november is het Werelddiabetesdag, een interna tionale dag om oorzaken, sympto men, behandeling en preventie van diabetes onder de aandacht te brengen van het brede publiek. Ook in VieCuri wordt hierop inge speeld. Op maandagl5 november tussen 10.00 en 16.00 uur zal in de hal van beide ziekenhuisloca ties een team, bestaande uit de diabetesverpleegkundigen, diëtis ten, fysiotherapeuten en verte genwoordigers van de Dia betesvereniging Venray/Venlo, klaar staan om patiënten en bezoekers, te screenen op een aantal risicofactoren. Voor veel mensen is diabetes een typische aandoening van oudere mensen. Bij afvallen, veel dorst, vaak plas sen, gevoeligheid voor ontstekin gen en infecties of oogklachten wordt vaak niet gedacht aan dia betes. Dit is één van de redenen dat in Nederland naast de 750.000 mensen die weten dat ze diabetes hebben, er ook nog eens enkele honderdduizenden rondlopen die diabetes hebben zonder het zelf te weten. Onbehandelde diabetes kan na gemiddeld 7 tot 10 jaar lei den tot allerlei complicaties en beschadigingen aan organen. Tijdige ontdekking en goede behandeling kunnen veel proble men door diabetes in de toekomst voorkomen. Het thema van VieCuri is 'Op zoek naar de onbe kende diabeet'. Er worden metin gen gedaan zoals: bloedglucose en cholesterol door middel van een vingerprik. De tailleomtrek wordt gemeten en de BMI (ver houding lengte en gewicht) bepaald. Ook is er aandacht voor het vetpercentage, de bloeddruk en de mate van activiteit. Afhankelijk van de score geeft het team een advies wat men kan doen om diabetes te voorkomen. Iedereen is van harte welkom om op maandag 15 november een kijkje te komen nemen. Op de Dag van de vrijwilliger 2004, die op zaterdag 20 novem ber in De Witte Hoeve in Venray van 10.00 tot 15.00 uur wordt gevierd, is iedereen welkom die vrijwilligerswerk doet. Het programma op die dag is niet alleen bedoeld voor bestuurs leden van een vrijwilligersorgani satie. Ook bijvoorbeeld vrijwilli gers 'die een enkel uurtje in de week andere mensen een plezier doen als bezoekvrijwilliger zijn van harte welkom. De Dag van de Vrijwilliger is bedoeld als een ont moeting van mensen uit alle vor men van vrijwilligerswerk. Een dag om ervaringen te delen en vrijwilligerswerk zich te laten informeren over diverse vormen van vrijwilligerswerk. Het pro gramma omvat onder andere een cabaret over vrijwilligerswerk en informatiestands van diverse Venrayse verenigingen, organisa ties en zorginstellingen van diver se aard. Verder is er ook aandacht voor de meer serieuze onderwer pen. Een inleiding van Wethouder Mathieu Emonts over gemeente lijk vrijwilligersbeleid en een inlei ding over Communicatie in de vrijwilligersorganisatie zijn dan belangrijke momenten voor vrij willigers die op zoek zijn naar nieuwe ideeën en inzichten. De benoeming van de Vrijwilligersorganisatie van het jaar 2004 krijgt extra aandacht. Een deskundige jury beoordeelt de nominatie van het Maatjesproject, Jeugdvereniging De Springplank, Seniorservice. Tafeltennisvereniging de Red Stars en de Lokale Omroep Venray. Voorafgaand aan de bekendmaking van de Vrijwilligersorganisatie van het jaar wordt een korte film of een Powerpointpresentatie van de genomineerden vertoond. Het geheel wordt voorzien van de lichte noot door een afsluitend optreden van het Muziekgezelschap Mallemoer. Ook belangstellenden die (nog) geen vrijwilligerswerk doen zijn van harte welkom op deze dag. De toegang is vanzelfsprekend gratis. De Witte Hoeve aan de Gasstraat beschikt over een goede gratis parkeergelegenheid. Voor meer informatie kan men bellen. Telefoon: 0478 582839 Ti^cKztKKtgkeid levert zeiden een gekurkte uodeltufK Uitgesproken ideeën over inrichten beperken zich niet tot de woning. Welbeschouwd maakt een tuin deel uit van de totale woonbeleving. Waarom dan niet Rien van Mierlo geraadpleegd. Uw wensen en zijn scheppend vermogen komen samen in een tuinontwerp dat onmiskenbaar uw persoonlijk stempel draagt. Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur Hel mond s e Weg 111 Deurne Tel04 9 3 314 593

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7