fracties eisen duidelijke prestaties "De liefde van «katholieken kwam mijn hart" 1(11" c BEHANGWERK Verbod op buitensporige evenementen Dorpen krijgen mooiere draaimolen en betere snoep- en viskraam BB ■I°T" 0 NIEUW: M ENSWEAR llMM FordTransit Plataanstraat 12 Venray tel.582635 Dronken bestuurders River ^4 Woods Jjll MAN WOMAN 14 - p-^gjN MAAS Donderdag 4 november 2004 - Pagina 3 ad: vage en ondoorzichtige begroting belemmert controlerende taak ïwde |en i8 erd prima is in dein nen losdag spraken de fractie- efs hun algemene chouwingen uit over de roting 2005. Op dinsdag 9 ember wordt de begro- isbehandeling om 19.00 voortgezet met het raads- at. Aan het einde van de ind zal de begroting vastge- jd worden met wellicht ipassingen door politieke jisen in de vorm van moties imendementen. )eze week een korte weergave i de politieke beschouwingen v©el vier fracties. Samenwerking iray kwam vorige week al aan De lokale partij zond haar jrage al enkele dagen eerder Fractie van de Vorle ont- ekt. "In verband met mijn visu- handicap kan ik onmogelijk ln i algemene beschouwing inle- 10 m', ren" liet Joost van de Vorle de Jcre partijen per brief weten, raadsnestor wordt gehinderd slechtziendheid en moest rig jaar het voorlezen van zijn ichouwing al grotendeels aan rgemeester Waals overlaten. »t van de Vorle meldt dat hij >1 aan het raadsdebat zal deelne- En ook zal ik mijn stem cn horen bij de moties of amen- inenten als dat ons verkiezings- ogramma aangaat." Over één ding zijn de partijen t roerend eens. De begroting is vaag en onduidelijk wat de con- ilerende taak van de gemeente- ad bemoeilijkt. De politiek eist iel duidelijkere prestaties en ingetallen waarop het college lerekend kan worden. CDA voorziet rijke oogst Het CDA ziet de toekomst zon- ïii. Want in de afgelopen jaren het fundament gelegd om te gaan oogsten. De grootste partij denkt zelfs aan een rijke oogst. In 2005 moeten tal van grote bouw projecten van start gaan: de Gouden Leeuw. KTS-terrein, Servaashof, Aan den Heuvel en bedrijventerrein De Brier. De raad stelt enkele belangrijke beleids plannen vast zoals de strategische visie, gebiedsgericht werken, vei ligheidsbeleid, rioleringsplan en jeugdbeleid. Het is voor het CDA een grote opluchting dat de begroting 2005 sluitend is zonder extra bezuini gingen of belastingverhogingen. Door de bezuiningsoperaties van 2003 en 2004 is Venray financieel weliswaar gezonder maar het had ook niet-gewenste bijwerkingen. Evenals Samenwerking vindt het CDA dat de ambities in de begroting onvoldoende vertaald zijn in concrete prestaties. Daardoor kan de raad haar contro lerende taak niet goed uitvoeren. Het CDA is niet te spreken over de inkoopwijze van welzijnspro- ducten bij Synthese. Want opnieuw lijkt de politiek buiten spel te worden gezet. Het CDA wil dat wethouder Ruyten voortvarend aan de slag gaat met de uitvoering van het reconstructieplan zodat de doel stellingen ook gehaald worden. Voor de nieuwe bedrijventerrei nen De Hulst II en De Blakt moet ingezet worden op hoogwaardige en schone bedrijvigheid. Het financieel beleid moet ook in de toekomst gekenmerkt wor den door budgetdiscipline en een sobere en doelmatige organisatie. PvdA: waken voor grillig kabinetsbeleid Partij van de Arbeid spreekt van een prettige conclusie dat de slui tende begroting zonder extra bezuinigingen tot stand gekomen is. Maar de partij vreest slechts een beperkte houdbaarheidsda tum. Door het grillige kabinetsbe leid worden rijksbezuinigingen afgewenteld op lokale overheden zonder dat de gevolgen bekend zijn. De PvdA blijft zich verzetten tegen het stopzetten van de subsi dies aan het internationaal vrou wencentrum, mondiaal platform en de allochtonencentra. De coalitiepartij vindt dat de informatieverstrekking door het college over politiek gevoelige kwesties beter kan. Het sluit vaak niet aan bij de informatiebehoefte van de raad. Het voorstel is in een convenant hierover duidelijke afspraken te maken. De PvdA weet niet of het over gelukkig of juist heel achterdoch tig moet zijn nu de regio Venlo, waartoe ook Venray behoort, de Floriade 2012 krijgt toegewezen. De drie andere kandidaten zijn voor en na afgehaakt. De partij pleit voor een meer eigentijdse selectieprocedure. De scoiaal-democraten zijn tevreden over de opzet van de begroting. Evenals andere partijen wenst de PvdA beter geformuleer de prestaties. De zwerfvuilactie op 2 oktober was een initiatief van de Partij van de Arbeid die graag een vervolgactie ziet. De partij vraagt opnieuw aandacht voor het dumpafval bij het win kelcentrum in Brukske. De gemeente moet hard optreden tegen mensen die de boel verzie ken. De PvdA is tevreden over de uit voering van het collegeprogram ma. Veel doelen zijn gerealiseerd of in gang gezet. Lokaal Aktief: Zalmsnip handhaven Lokaal Aktief concludeert dat ouderen, jongeren en gehandicap ten weinig te zoeken hebben op de arbeidsmarkt Door de uitbrei dende Europese Unie komt er een toestroom van arbeidskrachten terwijl arbeidsintensief werk naar goedkope lidstaten verdwijnt. Het verenigingsleven biedt uitkomst voor vrijwilligers die sociale ver banden kunnen behouden waar door vereenzaming voorkomen wordt. De lokale partij wil bij de bezuinigingen sociaal zwakkeren ontzien en tegengas bieden aan de tweedeling in de samenleving. De gemeente is verantwoorde lijk voor een menswaardig bestaan van haar burgers. Maar ze wordt hierin ernstig gehinderd door rijksbezuinigingen, de pro vincie en de toenemende invloed van Europa. Lokaal Aktief vreest dat het kapitaal van Wonen Venray naar bouwprojecten in grote steden verdwijnt. De partij eist dat dit maatschappelijk vermogen in Venrayse projecten wordt geïn vesteerd. Er moet een overlastteam komen dat wordt ingezet voor een veiligere woonomgeving. De burgers ervaren dan ook dat er snel wordt opgetreden tegen overlast en criminaliteit. Lokaal Aktief is er ongelukkig over dat de afschaffing van de Zalmsnip in 2005 niet gelijkertijd gecompenseerd wordt met het verdwijnen van het gebruikers deel van de ozb. De partij vindt daarom dat Venray de Zalmsnip moet blijven doorbetalen aan de burgers. Lokaal Aktief wil na alle bezui nigingsrondes nu eindelijk geld inzetten voor nieuw beleid waar Venrayse burgers behoefte aan hebben WD mist durf en daad kracht De WD is ontevreden over de begroting waarin kengetallen en nulmetingen ontbreken. De libe ralen missen durf en daadkracht. Want er zijn geen doelen benoemd en prestaties en effec ten lopen door elkaar. Het gebrek aan daadkracht manifesteert zich in een begroting die sluitend gemaakt is door zaken uit te stel len of niet uit te voeren. Anderhalf jaar geleden werd de WD weggehoond toen het voor stelde al voor 2006 voordelen te boeken uit de ambtelijke reorgani satie. Zonder enige onderbou wing blijkt nu dat er in 2005 toch al zeven ton binnen te halen valt op personeelskosten. Daarmee wordt de partij alsnog op haar wenken bediend. De WD verzet zich tegen het afschaffen van subsidies voor vrij willigersorganisaties. Met een bescheiden bedrag verrichten zij uitstekend werk voor onze samenleving, vindt de oppositie partij die met name de multicultu rele centra, mondiaal platform en internationaal vrouwencentrum wil ontzien. Ook wil de partij de bezuiniging op de plaatselijke WV terugdraaien vooral met het oog op de komst van de Floriade. De liberalen missen een aantal moties in de begroting die de raad bij de voorjaarsnota heeft aange nomen. Ook andere partijen stel den hier vragen over. Het jonge reninitiatief van de PvdA, toerisme en recreatie van het CDA en de WD-motie om gelden voor de reconstructie van het platteland te reserveren zijn niet terug te vinden. lahim Azhdari werd katholiek (Door Kelly Kuenen) Rahim Azhdari heeft zich in 1 augustus bekeerd tot het chris- I tendom. Tot voor kort was hij moslim, maar een hele tijd terug vond een opvallende bending in zijn leven plaats. Rahim: "Al lang voordat ik me bekeerde had ik het gevoel dat Ik katholiek wilde worden." Rahim is vijfenveertig jaar oud en komt oorspronkelijk uit Iran. Hij woont sinds tien jaar in Nederland. Na een tijdje in Hellevoetsluis en Overloon te hebben gewoond, kwam hij in Venray terecht. Daar woont hij intussen yijf jaar. Voorheen was Rahim nog moslim, maar nu geeft hij zich helemaal aan het katholi cisme Volgens hem begon het allemaal toen er Jehova's Getuigen aan zijn deur kwamen. "Lang gele den begon het allemaal, zo'n zeven jaar terug", vertelt Rahim. "Eerst heb ik met Jehova's 'riast de merken ESPRIT, MEXK en '•WINM8E au aek sportieve mode wn: TENSON A NT A R ES SPORTS WEAR STATE 2L ART MENS WE AR 'nsn hlrioon (04781 512 304 boxmeer mannenmode, jeans and casual wear lor men venray casual wear for men Getuigen kennis gemaakt, met het heilige geschrift. De eerste stap was eigenlijk het contact met de mens. met de Nederlandse taal." Hij geeft aan discussies te hebben gehad, zowel met zichzelf als met anderen. "Langzaam is de discus sie begonnen over wat de liefde en de betekenis van de werkelijk heid is. Ik heb geprobeerd mijn eigen gedachten uit te leggen. Ik ben toen langzaam begonnen met lezen in de bijbel. De discussies liepen op een dood einde." Even later kwam Rahim in aan raking met de protestantse en katholieke kerk. Een protestant wees hem de weg door het chris tendom en daarmee ook door beide kerken. "Ik begon met de protestantse kerk", aldus Rahim. "Daar ben ik toen ook gedoopt. Elke zaterdag heb ik bijbelcursus gevolgd en iedere zondag ben ik naar de kerk geweest. Tegelijkertijd ging op zaterdag middag naar de katholieke dienst." Rahim ging bij veel verschillen de kerken langs. "Ik ben geholpen door de kerkdienaren, zij hebben mij veel geleerd." Toch koos hij uiteindelijk voor het katholicisme, omdat het katholieke geloof vol gens hem 'meer een gevoel is'. "Het is voelbaar, niet zozeer te begrijpen", geeft hij aan "De die pere ervaring had ik bij de katho lieke kerk De beelden, het gebouw, het orgelspel... de zicht bare dingen hebben invloed op onze ziel. Het kan langzaam een band scheppen met Jezus." Hij denkt even na. "De zichtbare wer kelijkheid helpt ons te komen tot de onzichtbare werkelijkheid", legt hij uit. "Ik voel de liefde van Jezus." Op de vraag wat hij het mooist vindt aan het katholieke geloof weet hij direct antwoord. "De stilte. Een mens kan het mys terieuze van de kerk ervaren. Het is niets met woorden of discus sies. De stilte is het gebed. Door het gebed kan men Jezus voelen. Naar mijn ervaring is dat anders dan in andere geloven. Dan komt hij op een bijzondere uit drukking: "Je zet een raam open naar Christus." Enkele maanden geleden bekeerde Rahim zich daadwerke lijk tot het christendom. Hij ont ving zijn communie en vormsel Toch ziet hij zijn bekering niet als een individuele gebeurtenis. "De bekering is niet een moment, het is een lange weg", zegt hij. "Er zijn veel dingen veranderd* Ik heb een heel andere opvatting van het leven gekregen. Regelmatig ben ik bij de kerkdienst en ik lees iedere dag de bijbel. Ook ben ik misdie naar bij uitvaarten." Na alle veran deringen zijn bij Rahim toch nog enkele oude gewoontes bewaard gebleven. "Ik lees gedichten in de Iraanse taal. Ook zing ik soms in het Iraans." Business Edition €3S©§S;- €13.995,- Voordeel €1.700,- www.ford.nl 260S. 63 kW (85 pk) TDdi motor Stuurbekrachtiging Bestuurdersairbag Zeer comfortabele bestuurdersstoel met armsteun 6.6 m3 laadruimte en lage laadvloer Mobiliteitsgarantie. Van Haren Autobedrijven Venray/Boxmeer Erotische shows, vechtevenementen en houseparty's in de ban De gemeente Venray gaat paal en perk stellen aan eve nementen in horecazaken. Alles wat in strijd is met de openbare orde, veiligheid, zedelijkheid en gezondheid is voortaan verboden. Burgemeester Waals en de poli tie willen een beter inzicht heb ben in activiteiten die in de Venrayse horeca georganiseerd worden. Voor alle evenementen die gerangschikt kunnen worden onder 'normale bedrijfsvoering' hoeft geen vergunning te worden aangevraagd. De vergunningplicht geldt alleen voor evenementen die vol gens de gemeente niet binnen de reguliere horeca-exploitatie pas sen. Dit zijn activiteiten van eroti sche of pornografische aard, tat too- of piercingsh'ows, vechtevenementen, dierenge vechten en houseparty's in hore cazaken die daarvóór niet zijn ingericht. De gemeente wil duidelijke grenzen stellen gezien de toena me van geweld in de samenleving en de vervaging van normen en waarden. Het organiseren van kooigevechten of andere harde vechtevenementen (free fight, kickboxen en moddergevechten) leidden tot een verdere verruwing van de maatschappij, aldus het college. "Verheerlijking van licha melijk geweld geeft geen pas in een maatschappij die inmiddels wordt overvoerd met geweld in de vorm van misdrijven, fysiek en verbaal geweld en de tv", zo schrijven B en W in hun plan. "Dergelijke activiteiten dienen dan ook nadrukkelijk te worden geweerd omdat daarmee vormen van geweld worden gelegiti meerd. Terwijl de overheid de verruwing van de maatschappij juist wil tegengaan." Smakeloze en vulgaire activitei ten zijn helemaal uit den boze. Volgens het college kan dit aanzet geven tot menson vriendelijk gedrag, stereotypering van de vrouw als lustobject of discrimina tie van homo's. De overheid is ook verantwoordelijk voor het welzijn van dieren. Bestialiteiten (seks tussen mensen en dieren) en het tot vermaak organiseren van dierengevechten worden niet getolereerd. Het vormt eveneens een bedreiging van het veilig heidsgevoel en de openbare orde, Voordat deze maatregelen vat) kracht worden dient de gemeei^ teraad eerste de APV (Algemene Plaatselijke Verordening) te wijzf gen. Dit zal eind dit jaar gebeuren. Wethouder Driessen en dorpsraden niet op één lijn over kermissen Wethouder Driessen (CDA) was maandagavond op bezoek bij het dorpsradenoverleg. Aanleiding was het nieuwe driejarige contract dat de gemeente met de broers Regter heeft afgesloten. Zij exploiteren al vele jaren de kermissen in acht kerkdor pen. Enkele dorpsraden waren boos op Driessen omdat hij zonder de toegezeg de evaluatie tot contractver lenging was overgegaan Maandag bleven de partijen op dit punt tegenover elkaar staan. Driessen gaat er nog steeds van uit dat zijn aanwezigheid bij het dorpsradenoverleg van 5 april, waarbij ook de broers Regter pre sent waren, als evaluatie diende. De dorpen vinden dat de evalu atie had moeten plaatsvinden nadat alle kermissen in de dorpen waren geweest en voordat de gemeente met de kermisexploi tant tot een vergelijk kwam Wethouder Driessen verkondig de dat hij een drietal verbeterpun- ten in de wacht had gesleept in de onderhandelingen met Regter. Snoepverkoop uit een caravan zal niet meer voorkomen. Er komt voortaan een deugdelijke kraam en dat geldt tevens voor de visver- koop. Ook mag de visboer niet meer voortijdig zijn kraam opbre ken. Daarnaast heeft de gemeente eisen gesteld aan de draaimolen die in sommige dorpen ver bene den de maat was. Het blijkt dat Regter met onderaannemers werkt die soms attracties van infe rieure kwaliteit leveren. De kermiswethouder hoopt zo grotendeels tegemoet te komen aan de kritiek vanuit de dorpen. Driessen verklaarde ook dat Regter bereid is met alle dorpen aan tafel te zitten om hun wensen te vernemen. Vooral de kleine dorpen zijn ontevreden. Terwijl er uit Leunen, Oostrum of Ysselsteyn geen wanklank te bespeuren valt. Louis Vroemen. dorpsraad voor zitter van Castenray. drong er bij Driessen op aan de kwaliteit van de kermissen te controleren. Er moeten ook foto's gemaakt wor den die kunnen dienen als bewijs materiaal. Castenray was dit jaar bijvoorbeeld helemaal niet te spreken over de autoscooters. "Het zag er helemaal niet uit met zo'n tentzeil ervover. Het kon zo gehuurd zijn van een schroothan- del". aldus Vroemen die vond dat de attracties toch op zijn minst toonbaar moeten zijn. "Ik heb hier regelmatig met Regter over gepraat. Maar hij heeft dan als excuus dat hij op meerdere ker missen tegelijk staat. En voor de kleinste dorpen blijft de schroot hoop over..." Driessen reageerde dat hij er van uitgaat dat alle attracties aan de kwaliteitseisen voldoen. Hij verklaarde dat er geen sancties te nemen zijn omdat de kwaliteit niet is vastge legd. "En dat is ook bij de grote Venrayse kermis niet het geval." Theo Zegers, dorpsraadvoorzit ter van Merselo, merkte op dat het voorbije kermisseizoen weer tal van kritiekpunten heeft opge leverd. "Maar het contract is al afgesloten. Dus hebben we wei nig meer te zeggen. We kunnen wel met de exploitant gaan pra ten maar we kunnen op geen enkele manier nog druk uitoefe nen. We hebben geen enkele speelruimte meer. Jammer dat het zo gelopen is. We hadden het graag anders gezien." Zegers oordeelt dat er te weinig aanbod is voor de jeugd van pak weg tien tot veertien jaar. Behalve de botsauto's staan er alleen nog gokautomaten. Daarover had hij graag afspraken gemaakt met Regter. Ook uit Veulen en Heide klonk kritiek. Vooral de kleine dorpen organiseren steeds meer nevenac tiviteiten om de kermis meer leven in te blazen en het tot een echt dorpsfeest te maken. Martin Derikx, dorpsraadslid van Heide, merkte op dat de kermisexploi tant weinig aan promotie doet "Ze zetten de attracties op hun plek en dat is het dan. Ze steken er geen vinger naar uit dat er ook meer mensen op af komen. Ook zijn alle dorpskermissen hetzelf de Er zit geen variatie in de attracties. Dit nodigt niet uit om in andere dorpen de kermis te bezoeken." Harrie van Rijswijck, dorpsraad- voorzitter van Veulen, was niet te spreken over de draaimolen. "Die was dit jaar van heel slechte kwa liteit. Daar heb ik me voor geschaamd." Wethouder Driessen weersprak de bewering van Van Rijswijck. "Ik heb de attracties in Veulen gezien en ik heb me ner gens voor geschaamd." Driessen vond zelfs dat de dor pen zich in de handen moesten wrijven met een exploitant als Regter. "Want in veel dorpen is al geen kermis meer. Omdat dfc exploitanten er geen brood meej in zien." Dat het in Venray nog wel lukt komt volgens Driessen doordat de acht dorpen in pakket aangeboden worden,. Waarbij de drie grote dorpeö (Leunen, Oostrum en Ysselsteyn^ de verliesgevende kermissen in de andere dorpen toch overeind houden. De kermiswethouder houdt er zelfs rekening mee dalt het verlengde contract, dat doof- loopt tot in 2007, wel eens h<$ allerlaatste kan zijn geweest. "Ik betwijfel of er in 2007 nog meef jarige contracten kunnen wordep afgesloten. Het bestedingsbedrag van de bezoekers is heel andere geworden. De vooruitzichten iè kermisland zijn niet rooskleurigJ De politie heeft in de periode van 15 t/m 29 oktober in totaal 31 automobilisten en één fietser proces-verbaal aangezegd nadat bleek dat ze teveel alcohol hadden gedronken. De controles zijn gehouden in onder andere Leunen (1), Oostrum (1) en Venray (3). De bestuur ders kregen rijverboden tussen de twee en veertien uur. Vier automo bilisten hebben hun rijbewijs moeten inleveren omdat ze een zodanig hoog alcoholpercentage in hun bloed hadden, dat zelfs lopen niet meer verstandig was Op de Mgr. Hanssenstraat in Oostrum werd een 33-jarige man uit Venray aangehouden. De man slingerde over de weg en belandde meerdere malen in de berm. De man had een klein kind achterop. Tegen de man we. J proces verbaal opgemaakt en hij kreeg een rijverbod voor 13 uur. WOMAN PAUL BROUWER MODE wilhelminastraat 2-4 venray telefoon 0478 510943 www.paulbrouwer.nl PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 63 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tfel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhcf.nl j Advertenties: _Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon; 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenmundchof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582872 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 13.50 (postcode 58..) 32,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2004 | | pagina 3